De oorlog in Abessinié. China en Japan. Jtod tfwt Jfocfi t0*, Frankrijk kiest partij BINNENLAND HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 28 DECEMBER 1935. Wil Mussolini de Britsche publieke opinie winnen? Italië voelt zich steeds meer geïsoleerd Ontzaglijke verliezen voor de Abessiniërs. Italiaansch vliegtuig door Abessiniërs neergeschoten Een Abessijnsche Kerstboodschap. Een botsing in het Takazzegebied. Van het Noordelijk front Van het Zuidelijk front. De vredes voorwaarden van aen Negus. Kerstrede van den Eneeischen koning. Enge and kan rekenen op Middellandsche Zee- staten. Oost-Mongolië gedeeltelijk onafhankelijk verklaard. Een drijvend droogdok te Enkhuizen. Prinses Juliana naar „Mondscheinsonate" Kerstvergadering der SD.A.P. TWEEDE BLAD o Toenemende bezorgdheid over de sancties. (Van een specia.en correspondent.) Rome, Donderdag. De opwinding over Engelands vraag aan de Middellandsche Zee mogendheden, in hoeverre zij bereid zyn, mi- litiare hulp tc verleenen, indien de situatie zich zou toespitsen, duurt nog steeds voort. De hardnekkige pogingen der Italiaansche pers, om den indruk te wekken, alsof de ant woorden dier mogendheden een volledig fiasco voor Engeland zouden beteekenen, «fln weinig overtuigend. De bevolking is somberder dan ooit gestemd en dat vindt zjjn oorzaak in de berichten omtrent de Britsche informatie by genoemde mogendheden, in de sombere verwachtingen aangaande de buiten- landsche politiek van Eden en in de bestaan de onzekerheid omtrent den toestand in Abessinië. Nu de laatste diplomatieke onderhandelin gen zijn doodgeloopen, vraagt ieder zich af, wat thans zal gaan gebeuren. Men hecht hier een zekere waarde aan het feit, dat de Fr arische ambassadeur, de Chambrun, die van plan was, de Kerstdagen in Frankrijk door te brengen, dit plan heeft opgegeven, nadat hij een onderhoud had gehad met Suvich. Hg had zelfs reeds een reisbiljet ge nomen, doch blijkbaar in verband met zijn gesprek met den Italiaanschen onderstaats secretaris van buitehlandsche zaken nam hij het besluit, Rome niet te verlaten en zich gereed te houden, eventueel met Mussolini te kunnen onderhandelen. In Fransche kringen hier gelooft men, dat Laval de hoop het bemiddelingsvoorstel nieuw leven te kunnen inblazen, nog niet heeft laten varen, en dat hij Mussolini daar van in kennis heeft gesteld, Men kan er vrij zeker van zijn, dat met het aanbreken van het nieuwe jaar nieuwe pogingen door Frankrijk en Italië zullen worden aangewend om tot een oplossing te geraken. Men gelooft hier verder, dat Mussolini, nu het Parijsche ontwerp in Engeland schip breuk heeft geleden door den drang der pu blieke opinie, zijn best doet om die opinie in Engeland gunstiger voor Italië te stem men. Te dien einde zoi hij een Italiaanschen gezant naar Engeland zenden, die zou moe ten bewerken, dat eventueele nieuwe be middelingsvoorstellen niet zoo unaniem zou den worden verworpen. Terwijl men verwacht, dat de Volkenbond de volgende maand zal overgaan tot de af kondiging van een petroleum-embargo, wor den per schip en per trein steeds grootere hoeveelheden petroleum ingevoerd. Inmid dels is de bezorgdheid over den druk der sancties hier duidelijk merkbaar, ondanks de blufferijen der pers. Men hoort de meening uitspreken, dat de druk omstreeks Februari benauwend zal worden en men twijfelt er wel eens aan, of Italië in staat zal zijn, nog lang vol te houden. De financieele situatie is zorgwekkend, want het geweldige bedrag, dat besteed is aan den aahkoop van petro leum, heeft een groot gat in de goudreserve geslagen. De Italianen vragen zich af, of welilcht een heffing op het kapitaal op komst is en na een maatregel als de inzame ling der trouwringen lijkt dat niet zoo on waarschijnlijk. In breede kringen is men van meening, dat ook de Paus de hoop op een spoedige re geling heeft opgegeven en het bewijs daar voor ziet men in de rede, die hij tot het col lege van kardinalen heeft gehouden. Men ge looft, dat nu de onderhandelingen waarop hijzelf zoo had aangedrongen op niets zijn uitgeloopen, hij besloten heeft den oorlog te veroordeelen en zich voor den vrede uit te Spreken. Ook de „Osservatore Romano" ziet den toe stand duister in. „Dit was een Kerstmis zon der vrede", aldus schrijft het blad, „een Kertmis, droeviger en hopeloozer dan sedert den wereldoorlog het geval is geweest." De kinderen hebben hier kleine poppetjes, die Abessjjnen voorstellen, als speelgoed ge kregen. Een einder geschenk bestond uit een pop, die „Het beschavingswerk van Italië" werd genoemd en die een pleegzuster voor- Stelde, welke twee verwaarloosde Abessjjn- sche kindertjes in haar armen droeg. (Auteursrecht News Chronicle-N.AJP.) Ongerustheid over de Middellandsche Zee- kwestie. (Van onze specidlen correspondent). ROME, Vrijdag. Nu de diplomatieke onder handelingen op het doode punt zijn gekomen en de oorlog in Abessinië voortduurt, is de belangstelling van het Italiaansche publiek geconcentreerd, op de verdere politiek vtin Laval en op de zitting v£in het Italiaansche kabinet, die Maandag a.s. zal plaats vinden. Vandsiag is hier bekend geworden, dat de Britsche ambassadeur, Sir Eric Drummond, Rome zal verlaten om een vacantie van drie weken in Engeland door te brengen. Ook hierin ziet men terecht een bewijs, dat de vredeson derhandelingen voor het oogenblik zijn afge broken. Sir Eric Drummond heeft den geheelen zomer te Rome verblijf gehouden en in Engel sche kringen legt men er den nadruk op, dat hrj alleen en uitsluitend voor zijn vacantie naar Albion vertrekt. Ook in Italiaansche kringen geeft men toe, dat om de woorden van een regeeringsver- tegenwoordiger te gebruiken - „tot aan het midden van Januari niets zal gebeuren" Van gezaghebbende zijde verklaart men, dat een petroleumboycot een onmogelijkheid is ge worden. Maar het lijkt er veel op, dat dit een praatje voor de vaak is, want men herinnert zich, dat hetzelfde werd gezegd, toen de oeco- nomische sancties aan den horizont opdoemden. Het is intusschen duidelijk, dat de Italiaan sche regeering zeer verontrust is over de ont wikkeling der Middellandsche Zeekwestie en over de verklaring, door Laval afgelegd in het Fransche kabinet, betreffende de verhouding tusschen Engeland en Frankrijk ten aanzien van deze kwestie. Vooral de mededeeling van den Franschen minister-president heeft Italië niet optimistisch gestemd. Men voelt, dat de sti-ooming, die de Italiaansche politiek afkeurt, door deze verklaring aan kracht heeft gewon nen, en dat het steeds moeilijker voor den Duce wordt, uit de benauwende situatie te geraken. Alle lagen der bevolking zien met spanning de bijeenkomst van het Italiaansche kabinet tegemoet. De financieele moeilijkheden vormen een belangrijk punt op de agenda. (Auteursrecht News Chronicle-AJN.P.) (Gk-OlSO). Het 79ste Italiaansche leger- bericht. Maarschalk Badoglio seint: „Het gevecht, dat zich Zondag bij Abbi Addi afgespeeld heeft, is met een volledige over winning onzer troepen geëindigd. Aan vijande lijken kant namen aan het gevecht ongeveer 5000 krijgslieden deel van ras Ayele, met af- deelingen voorzien van machinegeweren, van een Belgisch merk en met het jaartal 1935, die versterkt waren met krijgslieden van rsis Syoem. De Abessjjnsche troepen werden in ver warring gebracht door den aanvalslust van de Eritreesche troepen, die zeer doeltreffend geholpen werden door de luchtmacht en de artillerie. De vijandelijke verliezen in dit gevecht bedroegen meer dan 700 gesneuvelden en meer dan 1000 gewonden. Aan onzen kant zijn 7 officieren ge sneuveld en 6 gewond. Van de Eritreesche onder-officieren en Askari's zijn er ItO gesneuveld en 167 gewond. Onze troepen hebben de krijgsverrichtingen ten Zuiden vsm Abbi Addi voortgezet zonder tot dusver eenigen weerstand van den vluch tenden vijand te ontmoeten. De luchtmacht zet haar zeer actief ver- kenningswerk voort". (Reeds opgenomen in 't Adv.bl. van gisteren.) Een doode. Gisterenochtend is, naar United Press meldt, een Italiaansch vliegtuig, na het maken van een verkenningsvlucht, in de nabijheid v£in Daggaboer, door de Abes siniërs neergeschoten. Het was heel in de vroegte te zamen met nog een verkenningsvliegtuig vertrokken ter vaststelling van eventueele vijandelijke troe penconcentraties. Daar de vliegers echter geen Abessinische soldaten koBden ontdekken, vlo gen zij laag over den bodem en zoo kwamen zij binnen het bereik van de kogels van Abes siniërs, die zich volkomen aan het oog der vliegers hadden onttrokken. Een der machi nes werd door verscheiden kogels getroffen en moest een noodlanding maken, Zij bereik ten den bodem ongeveer tien kilometer ten Zuiden van Daggaboer. Twee der inzittenden wisten te ontkomen; de derde is door de Abessiniërs gedood. Aan het Engelsche volk Reuter meldt uit Londen: Het Abessijnsche gezantschap te Londen publiceert een Kerstboodschap van Abessiniërs aan het Engelsche volk. Hierin wordt het volgende gezegd: Gij rechtvaardige mannen en vrouwen van het machtige Britsche Rijk en gij Mohammedanen overal ter wereld, luistert naar de roepstem uwer nederige en ongelukkige Abessijnsche broeders. Op een uur, dat de wereld feest viert, moet het Abessijnsche volk strijden en dooden. Moet het zich laten dooden zonder dat hiervoor een billijke reden is. Abessinië heft daarom de handen op naar God en nE&r alle volkeren van rechtvaardig heid en eer en smeekt hun een eind te maken atrn de wreede Elfslachting VEin Abessiniërs en van onschuldige ItEüianen. De wereld kan zeker één volk, hoe sterk en trotsch het ook moge zijn, een halt toeroepen, en het verhinderen zich tian plundering en moord schuldig te maken. Zijt gij bang voor slechts één volk? Heb ben het egoïsme en de diplomatie lafaards van u gemaakt? Laat u terwille van uw eer en "uw naam niet door één enkelen man de les lezen. De Abessiniërs zijn niet bevreesd om den strijd voor hun honderdjarige onafhankelijk heid voort te zetten, doch zij kunnen niet begrijpen, waarom de geheele wereld werke loos blQft toezien, terwijl een goedgewapende aanvaller een weerloos volk tracht te dooden en uit te plunderen. Wanneer gij feest viert, mannen en vrou wen, vergeet dan niet de Eirme weerloozen. Vrijelijk en uit den grond van uw hart. Gedenkt in uwe gebeden en steunt de ar men en verdrukten. Dat ieder doe, hetgeen hij zou willen dat hem gedaan werd en de wereld zou een plaats van vrede en geluk zijn voor de menschheid. Het 81ste Italiaansche legerberlcht. Het Italiaansch legerbericht van gisteren ochtend luidt: Maarschalk Badoglio seint: „Donderdagmiddag heeft een onzer deta chementen bij een verkenning in den sector van de Takazze een troep Abessijnsche krijgs lieden teruggeworpen bij den pas van Afgaga. Aan vijandelijken kant zijn de verliezen zwaar. Aan onzen kant zijn zes ItaliaEinsche en drie Eritreesche soldaten gesneuveld en vier officieren, negen Italiaansche en 37 Eri treesche soldaten gewond. De luchtmacht was zeer actief op het heele front." Ook een Abcssgnsch succes. Naar Reuter uit Addis Abeba meldt, deelt de regeering mee, dat de Abessijnsche troe pen Donderdag de Italianen verjaagd hebben uit de voorposten in de streek van Tembien Etan den weg van Makallé en dat zij daarbij elf machinegeweren, geweren en munitie buit hebben gemaakt. Engelsche Roode Krulsvliegtuig gevallen. Een Engelsch Roode Kruis vliegtuig, van Khartoem komend, is op 80 km afstand van Addis Abeba gevallen. De piloot werd licht gewond. Te Addis Abeba worden nog twee Engel sche Roode Kruis vliegtuigen verwacht. Italiaansch vliegtuig neerge schoten. Bij Dagaboer hebben boeren een Italiaansch vliegtuig met geweerschoten tot dalen ge dwongen. Zij doodden den bestuurder en haal den de wapenen uit het vliegtuig. Het toestel had tezamen met een ander vliegtuig boven Dagaboer gevlogen, maar geen bommen laten vallen. Twee andere inzittenden zijn gevlucht. Naar Reuter uit Addis Abeba meldt, ver neemt men daar uit geloofwaardige bron, dat de Negus de volgende vredesvoorwaarden zou stellen: 1. Terugtrekking van de Italiaansche troepen. 2. Schadeloosstelling voor zqjn land. S.Erkenning van Abessinië als souvcreine staat door de mogendheden. De vredesvoorwaarden van den negus om vatten nog het vaststellen van ee grenzen tusschen Abessinië en de Italiaansche kolo niën, voor welk doel de negus een internatio nale commissie zou willen instellen. Deze commissie zou dan benoemd moeten worden door den Volkenbond. Verder zou Abessinië gaarne bijstand ont vangen van buiten landsche adviseurs op oeco- nomisch, financieel en administratief gebied. Onder deze adviseurs zouden zich echter geen Italianen mogen bevinden. Het is onwaarschijnlijk, dat de Abessiniërs, tenzij zg verslagen worden, op andere dan de genoemde voorwaarden over den vrede willen onderhandelen. Nauwe samenwetktng met Londen. Parijs, 27 Dec. In een stampvolle kamer is gisterenmiddag om kwart over drie, Fran sche tijd, het groote debat over de buitenland- sche politiek begonnen. Dadelijk nadat presi dent 'sson de zitting had geopend, en de lijst van interpeïlanten voorgelezen, besteeg Laval de tribune en legde de aangekondigde verklaring af, waarbij hij herhaaldelijk door interrupties der communisten onderbroken werd. Tien dagen geleden, aldus Laval, heb ik u de omstandigheden uiteengezet, waaronder het plan VEin Parijs, behelzende de voorwaar den voor een minnelijke regeling van het Abessinische conflict tot stand was gekomen. Ik zei toen, dat wij daarmee aan het eind van onze opdracht en Eian de limiet van onze po gingen gekomen waren, terwijl ons plEin te vens onderworpen was aan de eindbeslissing van den Volkenbond zelf. Sindsdien hebben ernstige gebeurtenissen plaats gehad. Laval herinnerde hier aan de ontslagneming van HoEire en aan het feit, dat de Britsche regee ring het plan-Laval-Hoare als dood had ver klaard, terwijl voorts de Abessinische regee ring er tegen op was gekomen en de ItaliEian- sche regeering niet dat verstand en dat be grip voor onze voorstellen heeft getoond, welke wg gerechtigd waren te verwachten. Een zekere redevoering, aldus LavEd, heeft ons streven zelfs allesbehalve ver gemakkelijkt. (Applaus op vele banken). Daarmede zijn ernstige problemen ge rezen. De essentieele kwestie, waar het om gaat is te weten of de politiek, die ik gevoerd heb, conform was aan het belang van ons volk. (Luide kreten van „neen" van de communistische banken). Trouw aan Genève. De trouw aan het Volkenbondspact blijkt niet uit de woorden, zeide Laval, maar uit daden. Noch te Gentve, noch elders, ben ik in onze verplichtingen tekort geschoten. Ik heb geen hindernissen opgeworpen tegen een der maatregelen, die tegen den aanvEiller genomen moet- worden. Alle deze maatregelen vinden bij ons een loyale en stipte toepassing. Ik heb niet geaarzeld namens Frankrgk aan En geland garanties te geven, dat wy dit land te hulp komen in geval van een on- geprovoceerden overval. Ik heb dit beves tigd aan Hoare zelf toen hg te Pargs was ten einde elk misverstand weg te nemen, herhaal ik het hier in het publiek. Ik heb met Hoare de mogelijkheid van een petroleumembargo onderzocht. Hoare heeft zich nadien in het Lagerhuis duidelijk daar over uitgedrukt met een eerlijkheid, die hem alle eer aandoet, zeggende, dat geen enkele verantwoordelijke regeering over het hoofd kon zien, dat de Italiaansche regeering dit embargo zou opvatten als een vijandelijke daad en zelfs als een oorlogsdaad. Het is zeker, dat het Parijsche plan dood is, maar de redenen, waarop ons werk be rustte, deze blijven. Wat voor ons volk geldt, aldus de mi nister met grooten nadruk, is het res pect voor de internationale wet, maar deze wet is ingesteld om den oorlog te voorkomen, en de gevolgen van te be perken en niet om hem te veralgemeenen. Sir Austen Chamberlain heeft dit in het Lagerhuis duidelijk laten uitkomen, toen hij zeide, dat de Volkenbond niet uit het oog moest verliezen, dat sancties nooit dat doel, maar uitsluitend het middel zgn. Het gaat er thans om de internationale wet te doen eerbiedigen door het doen ophouden van een conflict, dat slechts aan de belagers van den Volkenbond ten goede kan komen. Léon Blum's aanval. Als eerste interpellant kreeg Léon Blum, de socialistische leider, het woord. Er is, zoo zeide Blum o.a., geen oorlog of oorlogsgevaar denkbaar als alle staten vast besloten zijn, eerlijk hun Bondsplichten na te leven en daartoe alle nmatregelen te nemen. Daarentegen beslsiat er oorlogsgevaar zoodra er twijfel rgst aangaande de trouw aan het pact en de toepassing der sancties. Blum betoogde, dat Frankrijk van Italië niets te vreezen heeft, omdat het van Frank rijk Etfhangt, de solidariteit der naties in stand te houden. Wat Frankrgk te vreezen heeft, is het bewapende Duitschland van Hit- Ier en daarom is de essentieele voorwaarde voor Frankrgks veiligheid de steun van Sov jet-Rus and en van Groot-Brittannië. (Don derende toejuichingen bij de linkerzijde). Blum besloot met Laval ervan te beschul digen, dat alle slagen, die aan Ifet jonge vredes-idealisme zijn toegebracht, van zgn kant kwamen; dat hg de kleine landen heeft ontmoedigd en naar Engeland en zelf naar Duitschland heeft gedreven; en daarom ver langt Blum veui de Kamer, dat zij hetzelfde doet wat reeds de Vo'kenbond gedaan heeft: dezen ontrouwen lasthebber te ontslaan. De rechtsche afgevaardigde Taittinger, die hierna interpelleerde over de vraag: „Welke maatregelen de regeering denkt te nemen om de vriendschapsbanden met Italië intact te houden en Frankrrjks strikte neutraliteit te hEindhaven", toonde zich speciaal bezorgd over de vraag, hoe morgen aan den dag de betrekkingen tusschen Frankrijk, Engeland en Italië zullen zijn. Taittinger zeide ten slotte, dat hij niet wenschte te kiezen tusschen de Engelsche en de Italiaansche vriendschap. De Engelsche houding za' bepaald blijven door overwegin gen van opportuniteit, maar als men tot het bittere einde wil gaan, zullen de economische sancties naar de militaire voeren, dus naar de mobilisatie en den oorlog. Hij wekte de regeering op het land te raad plegen, zoo mogelijk binnen zes weken: het vonnis van het Fransche volk staat voor hem vast. dit zal nooit de menschen van den oor log volgen. Del bos steunt Blum. Bijzondere aandacht trok hierop de presi dent der radicale Kamergroep, Yvon De bos, met zijn rede, waarin hij verklaarde namens de radicale groep te spreken, als hg zijn ver trouwen aan Lava] ontzegt. De koning heeft van SEindringham uit ter gelegenheid van het Kerstfeest een radiorede gehouden voor het geheele Britsche Rijk. Na zijn onderdanen een prettige Kerstmis te hebben gewenscht, besprak hij de tegen woordige internationale oeconomische moei lijkheden. Hij sprak den wensch uit, dat alle volken den vredeswil zouden toonen, die het Britsche Rijk één doet zijn. In Europa leven wij temidden veui onrust en het is goed eens tc bedenken, dat het gezin onzer volken in vrede lc "de één in den wensch om den vrede met andere volken te bewaren, en de vriend te zijn van allen en niemands vijEind. Dat de geest van bereidwilligheid en wederzijdeshe hulpvaardigheid moge groeien en bloeien. Alle antwoorden binnen. Alle Eiau de Middellandsche Zee gelegen staten hebben thans geantwoord op de vraag van Engeiand, welke houding zg zouden aan nemen, indien een der leden van den Volken bond zou worden aangevallen. De desbetref fende sta;en hebben daarop zonder uitzonde ring te kannen gegeven, dat in geval van een niei-uitgelokten aanval op Engeland in de Middellandsche Zee zij zich niet aan hun ver plichtingen krachtens artikel 16, paragraaf 3 van het Pakt zullen onttrekken. Abessinië gebruikt geen dum- uum-kogels. Reuter meldt uit Genève: Herroey, de Abessijnsche minister van bui tenlandsche zaken heeft aan den secretaris generaal van den Volkenbond het volgende telegram gezonden: „De Abessijnsche regeering spreekt catego risch de leugens tegen, die door de Italiaan sche pers verspried zijn betreffende het ge bruik van dum-dum kogels door de Abessijn sche pers verspreid zijn betreffende het ge selen voc -wendsels, opdat Italië, als het bin nenkort opnieuw tot schending van het oor logsrecht en de oorlogsgebruiken mocht overgaan, zich kan rechtvaardigen. Abessinië vervaardigt zelf geen munitie, en alle wapen- en patroonzendingen moeten het grondgebied VEin een aangrenzende mogend heid pEisseeren, waar zij aan een streng onderzoek worden onderworpen. Abessin moet voorts een uitvoervergun ning van het land van herkomst kunnen over leggen. Het is moeilijk te gelooven, dat het land van herkomst of doorvoer den invoer van deze verboden munitie zou vergemakke lijken of toestaan. We protesteeren derhalve formeel tegen deze aantijgingen." Aansluiting bg Mantsjoekwo. Volgens te Tientsin ontvangen Chineesche berichten heeft de machtige Mongoolsche leider prins Teh-wang een groot deel van Oost-Mongolië onafhankelgk verklaard. Verder wordt gemeld, dat deze beweging wordt gesteund door het Japansche leger. De onafhankelgkheidsverklaring zou gericht zijn tegen den Russischen invloed in het gebied van den prins. De mogelijkheid van een aan sluiting van het gebied van Wang bg Mant sjoekwo, dat beheerscht wordt door het Japan sche leger, wordt onder de oogen gezien. Japansche telegrammen uit Hsinking be vestigen de Chineesche berichten en melden verder, dat prins Teh-wang alle Mongoolsche strgders heeft opgeroepen hem te steunen. Het Mongoolsche protest. De Mantsjoergsche minister van buitenland- sche zaken, Tsjang, heeft het Mongoojsche protest betreffende het grensincident van 19 December van de hand gewezen. Het ministerie van buitenlandsche zaken van de regeering te Nanking heeft bg den Ja- panschen ambtissadeur geprotesteert tegen de oprichting van een radiostation en het be zoek van Japansche officieren te Paotou in de provincie Soeijoean. Een spoorweg genaast. Uit Tientsin wordt gemeld, dat de autono me regeering veui Oost-Hopei het beheer in handen heeft genomen van den spoorweg PeipingMoekden voor het traject Hsinho Tsjanhaikwan. De regeering eigent zich de ontvangsten toe. Japan breidt ztyn macht over Oost- Hopei uit. De regeering van Oost-Hopei heeft besloten speciale politie in de gedemilitariseerde zóne te veranderen in een staand leger, welks opleiding met steun van Japansche mi itaire adviseurs zal geschieden. By het burgerlijk bestuur zijn reeds Japansche adviseurs inge deeld. Staat van beleg in het Jangtsedal. Thans een Chineesch protest. Bijna het geheele dal van de Jangtserivier verkeert in staat van beleg. De slaat van beleg is afgekondigd te Sjanghai, Hankau en Nanking. In alle steden hebben militaire be velhebbers opdracht ontvangen al'e tegen de regeering en tegen Japan gerichte demon straties te vergdelen. De indruk gemaakt door den moord te Sjanghai. De woordvoerder van het JapEinsche minis terie van buitenlandsche zaken verklaarde, dat de moord op Tang Joe-jen een ernstige achteruitzetting beteekent voor de Chineesch- Japansche betrekkingen. Wanneer de terreur tegen de Chineesche staatslieden vt rtduurt en Tsjang Kei-sjek niet de krachtigste maatregelen treft tegen de anti-Japansche beweging, moeten alle po gingen om den vrede in het Verre Oosten te bewaren, wel mislukken. De studenten-onlusten te Sjanghai. Te Sjanghai duren de studenten-onlusten voort. Een deel der studenten heeft nog Woensdag het Noorderstation verlaten in de richting Nanking om te protesteeren te gen de separatistische beweging. Een bom bjj Sjanghai. Donderdagmorgen is nabij het Japansche marine-hoofdkwartier te Honkioe (Sjanghai) een bom ontploft. Japansche mariniers met de bajonet op het geweer patrouilleeren door het geheele district. Twee Chineezen werden ernstig gewond. In Sjanghai, Nanking en Hankou is de staat van beleg Eifgekondigd wegens de door de studenten veroorzaakte ordeverstoringen. De munthervorming in China. Japan wenscht haar niet. De Britsche financieele deskundige Leith Ross heeft te Sjanghai een onderhoud gehad met den Japanschen gezant aldaar, Ariosji. Hij adviseerde JapEin deel te nemen aan een internationale leening Etan China, tot fi nanciering van de zilver-hervorming. Ariosji heeft evenwel deelneming van Japan Elfgewezen met de verklaring, dat Japan deze hervorming niet wenscht. De moeilijkheden in het Noorden. Uit Kalgan wordt gemeld, dat de Chinee sche troepen de districten Tsjieng Toe, Tsjiang Fei en CentraEil Tsjahar hebben ver laten. Mongoolsche soldaten, behoorend tot het Mantsjoe-leger hebben Tsjiang Fei, 50 K.M. van Kalgan bezet. De Chineezen verklaren, dat het Japansche detachement, dat kort geleden in Kalgan is aEuigekomen, wapens en munitie heeft uitge reikt aan bepaalde Mongoolsche elementen van Binnen-Mongolië. Dit, en de reis, welke Prins Teh, de leider van de regeering VEin Binnen-Mongolië kort geleden naar Hsinking heeft gemaakt, geven Chineesche kringen te denken, dat men tracht Binnen-Mongolië aan te sluiten bij Man tsjoekwo. RAAD VOOR DE SCHEEPVAART. Voor het tijdvak van 1 Januari 1936 tot 1 Januari 1937 zgn benoemd in den Raad voor de Scheepvaart: tot gewone leden A. L. Beeser, gep. schout- by-nacht-tit. te Den Haag, C. J. Canters, gep. kapitein ter zee tit. te Amsterdam. tot plaatsvervangende leden H. de Booy, gep. luitenant ter zee le klas te Amsterdam; J. E. Meyer Ranneft, kapitein ter zee te Am sterdam. De gemeenteraad van Enkhuizen heeft in zgn vergadering van Dinsdagavond trnn de aldtiar gevestigde N.V. Werf Vooruit ver gunning verleend om in de Dgkhaven een drijvend droogdok te leggen. Het dok, welks afmetingen zijn 54 M. lang, 13 M. breed en 5.50 M. hoog, zal in werkver schaffing met hulp van het Werkfonds wor den gebouwd. Men verwacht te Enkhuizen van dit dok voordeelen in verband met de verdere inpol dering van de Zuiderzee. Het dok zal name lijk uitermate geschikt zijn voor reparatie- werkzaamheden aan het materiaal der Zui derzeewerken. Een ander besluit, Dinsdagavond door den Raad van Enkhuizen genomen, hangt even eens samen met de optimistische verwachtin gen, die men in deze gemeente koestert van de Zuiderzeewerken. De Raad verleende na melijk medewerking aan een plan van de N. V. Sluis en Groot's Koninklijke Zaadteelt en Zaadhandel om haar kweekerij De Baan voor bouwterrein te bestemmen. Er zullen 114 ar beiders- en middenstandswoningen worden ge bouwd. 28 December. Wanneer ik teiug^i'fc aan mijn prilste jeugd, gaan myn gedachten terug naar de Lagere School, waar ik he. aap, noot, mies, de bodemgesteldheid van Zuid-Beveland en de Dirken van het Hoi- iandsche Huis leerde kennen. Het was een wereld, een kudde van vierhonderd kinde- ren; kinderen met roode neuzen en netge- kamde haren, kinderen met pofbroeken om ïaloersch van te worden en met ruwgestopte kousen om van te huilen; kinderen me Schotsch geruite blouses en rare matrozen jurken; met onwaarschijnlijk hooge rijg laarzen en fantastisch vormloozc knoop schoenen; kinderen met malle wantjes en buitenissige slobkousen, die ze beschaamd uitristen als ze voor de klas moesten komen. Je leerde op school de heele wereld kennen. Er waren opscheppers die altijd wilden re- geeren en beheerschen en gelykhebben, er waren e. die blaften en scholden en logen, er waren er, die schuchtig en zachtmoedig p'.o beerden prettige kameraadjes te zijn en er waren er die de hoogste cijfers kregen, me geen complot meededen en gehaat werden. Een enkele was er, die mooie cijfers kreeg en toch een kwajongen bleef. Hen henben wy nooit vergeten. Hun namen zijn voor het leven in ons hart gegrift, wy leerden om gaan met kinderen van den tramconducteur en van den burgemeester, VEin oen kruidenier en van den garnizoenscommandant. En als we het op onze heupen kregen, gordden we met z'n vierhonderden het zwaard aan tegen de kudde om den hoek, zwaaiden gordels, schoten proppen, keilden, sneeuwbalden, en kwamen hijgend en bloedend op school aan, of thuis, ziedend van rooversenthousiasme en kudde-drift. Het was de wereld in het klein. En voor ont. was het de wereld in het groot. We leerden er liefhebben en dwepen en kermen VEin teleurstelling; we sarden, trei terden en verrieden elkaar met alle wreed heid van ons onbenul, maar we werden ge hard, leerden spelenderwys karakters ken nen, en heten er onze ergste babytrekken achter. Vanwaar deze reminiscenties? VEinwege een berichtje over een school in Oare, een dorp in de Engelsche provincie Somerset. Een school die verdwijnen moet, omdat... er nog mEiar één leerling op gaat. Ja, men kan er de autoriteiten werkelijk niet hard over vallen; ze hebben geduld genoeg getoond. Twee leerlingen waren er van 't jaar nog. Joan Robbins en John Burge. En de on derwijzeres mrs. Walker, was heel trotsch op het spEinnetje veui 13 en 14, dat aan haar hoede was toevertrouwd. Maar vgftig procent vsm de leerlingen, na- mehjk de 14-j£irige Joan, ging met Kerstmis van de school af, en een hééle school, met een gymnsistieklokEial, en met boeken en schriften en potlooden, en schoolborden en krgt, en misschien een apart natte his-lokaal en een bibliotheek, en hEuiddoekenwasschen, en gangenschrobben en ramen zeemeen, en kachel aanmaken, en overhóóren en huis werk nakijken en raport invullen, en dat alles voor één jonkie veui 13, dat werd een beetje erg excentriek. Nee, dan wg, met z'n vierhonderden! Nasir het Alg. Hbld. verneemt, zal in het Passage-Theater te 's-Gravenhage op 2 Jan. een galavoorstelling worden gegeven van Ce „Mondscheinsonate", welke den dag tevoren haar première in de Residentie zal hebben beleefd. Deze galavoorstelling wordt gegeven ten bate veui het Nederlandsche Roode Kruis. H. K. H. Prinses Juliana, voorzitster van het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis, heeft het voornemen deze voorstelling by te wonen. De federatie Amsterdam der S.D.A.P. heeft op den Eersten Kerstdag haar Jaarlijksche by- eenkomst gehouden. Daar ir. Al bar da, zooals men weet, door een klein ongeval verhinderd was, is de Kerstrede uitgesproken door den partijvoorzitter den heer Koos Vorrink. De groote lokaliteit was stampvol menschen by deze bijeenkomst De voorzitter der federatie Amsterdam, de heer Ed. Polak, sprak een openingswoord. In dezen somberen tijd ziet spr. als licht punten, dat de afkeer van de menschheid voor den oorlog groeit, dat het plan van den arbeid is gepubliceerd en dat de s. d. fractie weer zitting heeft in het dagelijksch bestuur der ge meente. De heer Koos Vorrink betoogde, dat het Kerstfeest vooral moet worden beschouwd als een uiting van saamhoorigheidsgevoel. Voor ons, aldus spr., is het een gelegenheid tot ern stige bezinning. Op onze samenleving rust de smet der werkloosheid op groote schaal. Wat kan hier uitkomst brengen? Niet de politiek der regeering-Colijn. Immers de werk loosheid biyft stijgen, evenals het tekort op de begrooting. Dit is het resultaat van „aanpas sing en bezuiniging". In 1933 is geroepen om een sterken man, die het gezag handhaEifde. Inderdaad is een sterke regeering noodig. Maar deze regeering handhaaft het gezag op een wijze, die leidt naar langzame afbrokke ling van de vrijheden des volks. Men late zich niet intimideeren door linksch of rechtsch radi calisme en men desavoueere burgemeester De Vlugt niet om zijn rechtvaardig en moedig op treden inzake „De Beul" (applaus), men late zich niet verleiden tot maatregelen, die de nationale eenheid in gevaar brengen. De zegepraal van het nationaal-socialisme in DuitschlEind heeft ons sterker bewust gemaakt, wat de beteekenis is van de democratie. Wg hebben meer inzicht gekregen in de gevolgen van dictatuur, ook in die van het bolsjewisme. Onze strijd gaat tegen beide vormen van dic tatuur, maar ook tegen de oorzaken, dat bij velen geloof in dictatuur hebben gewekt. Noo dig is ingrijpende wijziging van het productie proces volgens het plan van den arbeid. Voor de verkiezingcampagne voor 1937 is het plan van den Eirbeid de inzet. Heel Nederland staat achter het moedige streven van den Volkenbond, staat achter hét standpunt veui onzen minister van Buitenland sche Zaken... behalve de heer Mussert, die be weert, dat de Volkenbond den vrede in Eurona in gevaar brengt (gesis).

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 5