DeMarineinl935 HFLDFRSCHF COURANT VAN DTNSDAG 3i DFCHMBF.R 1935. Jaarverslag Onderzeedienst V ersch in 't geheugen ligt de winkel week, in October gehouden op initiatief van de Heldersche Courant en welke ook het noo dde beweeg in de stad bracht Juist omdat dit alles nog zoo kort achter ons ligt, kunnen wij met een simpele vermelding volstaan. Nog verscher zoo mogelijk de Pluim veeten- toonstelllng, die ook dit jaar weer mogelijk werd, dank zij een ijverig en actief bestuur. Men ziet dus: er is niet stilgezeten. Integen deel, al het mogelijke werd in 't werk gesteld om het crisis-monster in de flank aan te vallen. Belangrijke data. Voorts beleefde de Jutterstad tal van be langrijke gebeurtenissen, waarvan wij het noodig oordeelen deze even te relëveeren. Zoo vond daar op 30 April de eerste steen legging plaats van een nieuw Radio-Distri- butiegebouw in de Gravenstraat, welk gebouw op 1 November d.a.v. officieel in gebruik ge nomen werd. De 5 zoo zeer besproken knop pen werden door wijlen burgemeester Driessen omgedraaid, waarmede een nieuwe faze in het Heldersche radio-leven ingeluid was. 29 Juli werd voorts de Bloemenveiling Den Helder geïnstalleerd, terwijl men 16 Augustus de gemeentelijke zweminrichting aan het Dijkje opende. De opening is geschied door den wethouder voor Volksgezondheid, Smits. Deze inrichting is meer bedoeld- als schoolbad-inrichting dan ais zwem bad". In Mei werden gehouden de Zwitsersche feesten van de Transport-colonne van het Witte Kruis". Zeer belangrijk was de eerste steenlegging van 'een te bouwen Rusthuis voor Ouden van Dagen (het z.g. „Parkzicht") aan den Huis- duinerweg, welke plechtigheid geschiedde door Mevr. de BoerJongkees, ais voorzitster der Vereeniging, op 23 October, in het bijzyn van nagenoeg geheel officieel Den Helder. Dat een dergelijke inrichting van het grootste belang is, daarop behoeft thans niet meer gewezen te worden, daar hierover reeds verscheidene malen eerder, op deze plaats, geschreven is. Op 4 November kreeg Den Helder hoog bezoek. Niemand minder dan de Zuid-Afri- kaansche gezant, Dr. H. D. van Broekhuizen, kwam in deze stad, op uitnoodiging van de Christelijke Oranjevereeniging. G- werd een bezoek gebracht aan Hr. Ma „Gelderland" (het schip, dat zulk een aandeel had in „de zaak" der Boeren), terwijl des avonds in de Nieuwe Kerk een rede door dezen sympathie ken „Boer" gehouden werd over de geschie denis van Zuid-Afrika in de laatste 50 jaar. Op 8 November vond een propagandamiddag plaats ln het Militair Tehuis in de Spoorstraat voor meerder zuivelverbruik, terwijl 17 No vember een nieuw clubhuis van de Graal (R.-K. vrouwelijke jeugdbeweging) in gebruik genomen werd. Vermelden wij nog de oprichting van de Buurtvereeniging „De Spoorstraat", welke oprichting een indirect gevolg was van de Winkelweek. Jubilea vereenigingen. Tal van vereenigingen en organisaties her dachten in het nu haast voorbije Jaar een Jubileum. De belangrijkste laten wtj hieronder chronologisch volgen: 5 Februari herdacht de Transport-colonne van het Witte Kruis haar 10-jarig bestaan. 15 Maart bestond de firma J. van Willigen 60 jaar, welk feit eerst den 20sten November officieel herdacht werd, toen men de nieuw- aangebouwde meubel af deeling in gebruik nam. Dit had plaats onder zeer groote belang stelling, ook van de zijde der vroedschap. In Maart vervolgens vierde de Speeltuln- vereeniging Helder haar eerste lustrum. Op 4 Mei bestond de zangvereeniging „Kunst aan het Volk" 25 jaar. In Mei was het voorts de Noorder Kunst kring, die met een bijzonder geslaagde exposi tie het 10-jarig bestaan vierde. 13 Juli bestond de vereeniging Volkshuis vesting 25 jaar. In een uitgegeven jubileum krant werd veel beschreven van het werk, dat deze organisatie op maatschappelijk terrein presteert. 14 Augustus: het Is 45 jaar geleden, dat het Stedelijk Muziekkorps opgericht werd. 23 September: de Heldersche Damclub be st at 25 jaar. 3 October: de Heldersche Esperanto-ver- ee.iiging Nova Sento herdenkt tijdens een bij eenkomst van La Norda Stelo het 15-Jarig bestaan. 2 November: eerste lustrum der Visch- m rkt-afd. van de Speeltuinvereniging. 4 November: een uitpuilende Casino-zaal ht Jigt een 10-jarige V.A.R.A. 5 November: de Luthersche Mannenvereeni- g.ug „Maarten Luther" viert haar 20-jarig be staan. Jubilea personen. 1 Jan. herdacht de heer Van Dok, voorzitter van „Moed, Volharding en Zelfopoffering" het feit, dat hij voor 25 jaar deze bestuursfunctie ar v/aardde. k 3 Jan.: Kapelmeester L. H. F, Leistikow "^wo.dt gehuldigd wegens zijn 30-jarig dienst- Jubileum. 21 Jan.: Het is 55 jaar geleden, dat het echt- p r De Vries in het huwelijk trad. .9 Jan.: 25-jarig dienstjubileum van den Commissaris van Politie, den heer A j. v. d. Hoeven. 27 Febr.: 25-jarig ambtsjubileum van Ds. E laar, 3 Maart: Het echtpaar A. P, Staalman her- dac -.t te Driebergen zijn 60-jarig huwelijks- fe-s.. 1 Mei: Kapitein A. Everhardus, gezagvoer der van de „Zeemeeuw", is 25 jaar in dienst der Invoerrechten en Accijnzen. 3 Mei: De heer Van Loo, directeur van „O.K.K.", herdenkt zijn 35-jarig directeur schap. 4 Juli: Keurmeester C. v. d. Laan jubileert naar aanleiding van zijn 25-jarig ambts jubileum. 3 Augustus schreven wij over het 25-jarlg pr.esterjubileum van den oud-vlootaalmoeze- nier H, J. M. M. Alink. 17 Augustus: Een serenade wordt gebracht aan den redder Piet Ostenbrug, die op dien datum zijn 80sten verjaardag vierde. 2 Sept.: 40-jarig jubileum van den heer A. J. Leuvens ais plaatselijk muziekmeester. 5 Sept.: 50-jarig jubileum van den heer Joh. Janssen bi) de N.V. vil. J. Oortgijzen Zn. 13 Nov.: C. J. Lebbe is 40 Jaar ln dienst als voorman-drukker bij de N.V. Drukkerij en Uitgeverij v.h. C. de Boer Jr. 28 Nov.: P.P.'s eerelid G. D. Hagenaar her denkt het feit, dat hij 50 jaar lang werkend lid dezer vereeniging is. 6 Dec.: Het Tivoli-Theater bestaat 15 Jaar. 6 Dec.: Inspecteur K. Helder ls 25 jaar ln politiedienst. 10 Dec.: Het echtpaar v. d. Wal viert zijn 60-jarig huwelijksfeest. 14 Dec.: 25-Jarig jubileum van den heer Kroonstuiver als employé bij de Neder], Spoor- 17 Dee.: 60-jarig bestaan van de Heid. af- deeiing van den Bond van Koffiehuis-, Restau ranthouders en Slijters. 23 Dec.: T. v. Til is 25 jaar dienstman aan het station. 28 Dee.: M. A. Kolster is 25 jaar kerkmeester in de parochie van den Heiligen Petrus en Paulus. ZÜ, die heengingen. Op 28 Februari nam de torpedist E. J. H. Hemmes afscheid als adj. onderoff. in de On- derzeedienstkazerne Op 6 Mei was conducteur J. Mallet 35 jaar ln dienst der Nederl. Spoorwegen en ging met pensioen d.d. 11 Mei. Op 1 Mei verliet Joh. Ströbel, lid van het Stafmuziekcorps, den dienst na 30 jaar in deze betrekking actief geweest te zijn. Op 30 Juni neemt de heer Avenarius, hoofd M UX..O.-school, afscheid van zijn leerlingen. De heer A. was toen 43 jaar als paedagóog werkzaam. 20 Juli overleed de heer D. L. Grünwald, voorzitter der Joodsche Gemeente. 25 Juli overleed op 55-jarigen leeftijd mevr. M. van WilligenMelchior. Zij was secr.esse der Nederl. Ver. van Huisvrouwen, regentes Alg. Weeshuis, lid van het Com. van Beheer der Fröbelscholen en penningm.esse van het Oranje-Comité. 19 Augustus: D. J. Snaphaan, oud-penning meester van het „Stedelijk Muziekcorps" over leden. 23 Oct.: Overste H. J. Boldingh bedankt als praeses van „Onze Vloot", na deze func-ie 28 jaar vervuld te hebben. Hij werd opgevolgd door Ir. Visman, directeur van 's Rijkswerf. 19 Dec. verliet de burger-torpedomakor J. Mastenbroek den dienst en kreeg de eere medaille der orde van Oranje-Nassau. Het is hier de plaats, nog in 't kort het overlijden van burgemeester Driessen te me- moreeren, hetwelk gebeurde op den 19den December. Zeer veel heeft deze bewindsman voor Den Helder gedaan en zijn heengaan kan niet anders dan een verlies voor deze stad betee- kenen. De heer Driessen was 49 jaar oud. Het was een zakelijk mensch, met een open oog voor de nooden van anderen en de dank baarheid der gemeente werd bij de teraarde bestelling dan ook ondubbelzinnig bewezen. Ook wij hadden respect voor zijn gepresteer- den arbeid in Den Helder en namen met smart kennis van dit zoo onverwachte heen gaan. Film. De Heldersehe filmliefhebbers (sters) hadden in 1935 geen reden tot klagen. Integendeel, de eigenaars van een 3-tal bioscopen beijverden zich, zoo spoedig mogelijk het beste wat de buiten- en vaderlandsche industrie op de markt bracht naar hier te brengen. Het Rialto-theater, uitgevoerd in moderne stjjl, gaf 13 Maart zijn eerste voorstelling met de „Bengaalsche Lanciers". Ook Tivoli bleef niet ten achter. Reeds in Januari had dit zich geheel gemoderniseerd. Het zou ons te ver voeren alle belangrijke filmwerken, die in Den Helder in het afge- loopen jaar gedraaid zijn, te releveeren. Ver melden w(j alleen het stoffelijk streven van helde exploitanten, dat zjj steeds trachtten goede z.g. intellectueele films tegen civiele prijzen binnen het bereik van een groot publiek te brengen, van welke gelegenheid ook een zeer dankbaar gebruik gemaakt wordt. Crislu, Kermis en Circus Ondanks de crisis beleefde Den Helder in 1935 wederom zijn Kermis (thans bekend onder den meer geciviliseerden naam van „Feestweek"De belangstelling was welis waar groot, doch de ware kermisgeest van een vorig geslacht is blikbaar bij onze tegenwoor dige jeugd niet meer aanwezig. Gelukkig: zij heeft zooveel hooger staande vermaken er voor tn de plaats gekregen. De weder-invoering van deze kermis geschiedde, zooals men weet, noodgedwongen, ter wille van een sluitende be grooting. En van dit louter stoffelijk stand punt bezien, mag men dan ook de Instandhou ding handhaven. Behalve een feestweek kreeg men in Sep tember nog bezoek van het circus Roberti, dat voor een week zijn tenten hier opsloeg. Niet alleen maakte Roberti een uitermate slechte recette, het werd daarbij ook getroffen door ernstige stormschade, welke een goed deel van het materiaal vernielde. Schipbreuken. Neptunus en Chorus tezamen hebben vooral ln dit najaar op ongekende wjjze huis gehou den op de Nederlandsche kust en een wel zeer zware tol geëischt van de scheepvaart. In October werden bij Egmond aan Zee twee schepen op de kust geworpen, de „Kerkplein" en „onze" „Drente", Vooral het verlies van dit laatste schip sprak tot de Heldersche be volking ,die zoo langzamerhand in de „Dren the" een stuk stads-inventaris was gaan zien, In den nacht van 4 op 5 December vervol gens sloeg de Zweedsehe houtboot „Menja" op de Pannekoek. De Roode Haan. Wat branden betreft heeft Den Helder een goede reputatie, welke echter in 1935 een ge voelige klap kreeg. Op 28 Mei van dit jaar brak brand uit in hotel „Bellevue", De bovenverdie ping brandde nagenoeg geheel uit, terwijl de étage gelijkvloers ernstige waterschade beliep. Niet te vergelijken met dezen brand was ech ter die bij de fa. Van Willigen, welke het ge- heele kapitale pand aan de Weststraat in aech legde. Deze brand, welke ln den namiddag van den 3den December uitbrak, was niet minder dan een ramp. Na het kraaien van den rooden haan, jaren geladen, bi) de firma Oudkerk Van Praag, had Den Helder een dergelijke catastrophe niet meer beleefd. Ja, wel waren het bewogen Sinterklaas- dagen, die van het jaar 1935. Den Helder en Apolio. Wat het muziekleven in Den Helder betreft, dit liet in 1935 niets te wenschen over. In tegendeel, het was vol jong leven en bevestigde hiermede een traditi van vele jaren. Met muziekleven bedoelen wij dan dé artis tieke zijde, want financieel is het bij verreweg de meeste gezelschappen lang geen rozengeur. Integendeel, steeds weer hoort men de voor zitters der plaatselijke corpsen den bedel- marsch slaan, iets wat nimmer een piettig geluld ls, doch evenmin voor den bedelaar in kwestie. Laat ons allereerst vermelden, dat onze on volprezen Marinekapel in het begin van het jaar eenige nummers voor Polygoon speelde, welke opname zonder meer een succes werd. De concerten van dit ensemble hadden ook dit jaar gelukkig weer doorgang. In Februari bi) het 5de concert, trad als solist op Louis Zimmerman, solo-violist van het Amsterdam- sche Concertgebauw-e :est en de uitvoering was een evenement, Van de nieuwe serie uit voeringen zijn er vandaag den dag reeds 3 ge geven. Belangrijke nummers waren: Tschai- kowsky's „Vijfde", terwijl op 13 November eed reprise ging van Dvorak's „Aus der neuen Welt". Het valt inmiddels niet te ontkennen, dat de belangstelling in snel tempo weer taant en dat voor deze uitstekende uitvoeringen, welke men voor een zeer, zeer redelijken prijs kan be zoeken. Het is ook met dit ensemble zóó: wat var» dichtbij komt, wordt nooit gewaardeerd! Men bedenke evenwel, dat dit corps een naam in den lande heeft, welke er zijn mag en dat de luttele vermelding van zijn optreden in een of andere plaats een voldoende stimulans blijkt te zijn voor een groot auditorium. Wij zullen het vertrouwen uitspreken, dat Den Helder dit alles zal begrijpen en alsnog Inzien, welk een gemis het afschaffen van deze concerten voor ons zou zijn. En daar gaat het onherroepelijk heen! Ook het „Stedelijk Muziekcorps" rustte niet op zijn lauweren. Eind Juni had het ee:uge eclatante successen in den concert-wedstrijd te Wormerveer te boeken, Noord-Hollands klassiek muziek-centrum. In November vervolgens gaf het zijn eerste uitvoering in Casino. Het bleek, dat het corps een wijziging ondergaan had. welke van zeer gunstigen invloed op het geheel bleek te zijn. De Harmoniekapel „Winnubst" behaalde op het Heemsteedsche Flora-concours ln Mei niet minder dan een eersten prys in de afdeeiiiig Uitmuntendheid. Verder commentaar o.i. vol komen overbodig. 19 November volgde daarop het eerste winterconcert, tevens 7e lustrum der vereeniging, over welke uitvoering wij destijds zeer gunstig schreven. De Oranjs-IIarmoniekapel gaat steeds in artistiek opzicht vooruit. Op de Remavi gaf zü eenige concerten en ook, evenals de zuster verenigingen, diverse uitvoeringen in het Jullanapark. Vcoris was zij zoo fortuinlijk op Hemelvaartsdag t j het Alkmaarsclie con cours niet minder dan een eersten prijs te be halen, hetgeen een kranige prestatie Was. Ook de uitvoering in Casino (October) liet duidelijk uitkomen, dat er mogelijkheden schuilen in dit corps, hetwelk echter nog steeds aan een tekort van leden laboreert, Het carillon op het Helden der Zeeplein werd niét op non-actief gezet. Integendeel, behalve een groot aantal concerten van onzen stads- beiaardier, Tjalling Dito, bespeelde op 13 Sep tember de bekende Rotterdamsche beiaardier Ferdinand Timmermans, het instrument. Begin October was het de A.V.R.O., welke een tweetal avonden in Casino arrangeerde met den fameuzen Kovacs en Eddy Meenk's „De cibels". Het enthousiasme en de belangstelling waren evenredig aan de virtuositeit van deze heeren, zoodat men gevoegelijk kan spréken van een ouderwei ach en A.V.R.O.-avond. Vermelden wij voorts nog in November een concert van „Morgenrood", een van de GercL Zangvereen. „Ora et Labora", beide in de puntjes verzorgd (men leze er de verslageh zoo noodig nog maar eens op na), terwijl daar last not least het „Helders Mannenkoor" was, waar voor het eerst als solist optrad Gerard Meijer, een jong plaatselijk zanger met een opmerkelijk tenor-geluid. De Arbeiders Zangvereeniging „Voorwaarts" uit Zaandam, gaf tenslotte in September een zeer verdienstelijk concert in het Julian-oark. Het belangrijkste evenement in ons muziek; leven tenslotte was de komst van Prof. Dr. Willem Mengelberg met zijn compleet orkest, dat een brillante uitvoering ln December gaf voor een ei-vol Cnelno. Ook dit concert ging onder auspiciën van de A.V.R.Q. Tooneel. Wat Thalia, de goud-lokkige muze van het tooneel betreft, ook zij bleek, ondanks misire en theater-apathie nog niets van haar vitali teit ingeboet te hebben. Den Helder beleefde tal van voorstellingen, welke van uitgesproken superieure kwaliteit waren. En dit danken wij dan in eerste en laatste instantie aan het instituut der abonnementsj- voorstellingen, dat voor het publiek de golegenj. heid schept, tegen een heel matige entrée een serie voorstellingen bü te wonen, welke Ongel twijfeld naar het praedicaat „flrst class" luis teren. Zoo zagen wy dan in Januari het Centraal Tooneel met een opvoering van „Mannen in 't Wit", een merkwaardig stuit tooneel, dat meer dan goed gespeeld werd, Het ensemble Van der Lugt Melsert bracht „Madel>ine's Misdaad ln April, terwijl de nieuwe serie reeds gaf „Betje Regeert", met in de hoofdrol Neêrlands pheno- menale Esther de Bóer van Rijk, gevolgd door Henri Bernsteln's „Espolr" (Toekomst), een psychologisch gegeven, dat door Else Mauhs en Ko Arnoldi zeer sterk gespeeld werd. Wat deze abonnementsvoorstellingen betreft, hiervoor geldt hetzelfde, als wat wü hierboven over de Stafmuziek-concerten lieten hooren: laten zü voortgang hebben, daar het ten zeer ste te betreuren ware, indien de Casino-direc tie genoodzaakt zou zijn hen op te geven. Ge lukkig is hiervoor nog een groote belangstel ling, en het ziet er niet uit, dat die vooreerst zal luwen. Daar waren echter ook andere voorstellin gen, welke genoemd moeten worden: het was alweer mevr. de Boer—van RÜk, die met „De Meid" lauweren oogstte (ln September), In Maart werd Albert van Dalsum (thans enfant terrible der Nederl. „Bühne"...) ln ver band met zyn 25-jarige tooneelloopbaan een spontane huldiging bereid, terwjjl in Februari dan voor de derde maal mevr. de Boer—van Ryk met „Tante Roosje" een volle zaal tot groote geestdrift wist te brengen. Eind Maart gaven de „Hagespelers" het bij spel .Zestien Jaar",, hetgeen door ons zeer gunstig gerecenseerd werd. De Joodsche Inva lide bracht in September een opvoering van „Hoera... wij bouwen" en dan arriveeren wjj bü onze plaatselijke dilettanten, waarbü er diversen zyn, welke op gezette tjjden ware beroeps-aspiraties krügen. Voor de lezers van dit blad gaf in be°in Februari „T.A.V.E.N.U." een tweede opvoering van het stuk „De verdwenen Documenten", in April ging door dezelfde vereeniging „Juffrouw Kerkmuis" en in November „De firma Adam en Eva". Wü hebben er reeds te vaak op ge wezen, dan dat wü ook thans nog in detail op de uitstekende wijze van spelen van deze tooneelisten behoeven te wyzen, In November gaf de R. K. Tooneelvereen. een merkwaardig goede opvoering van „Zons opgang", terwyl „Excelsior" in October „In de Mist" bracht. „Harmonie vertolkte in April „Ermine" en dat op alleszins verdienstelijke wijze, evenals „Le Petit Duc", dat in November ging, ook deze vereeniging, die zich aan de operette houdt, heeft een oude naam hoog te houden. En dan resteeren er nog een tweetal uitvoe ringen, die eigenlyk buiten dit kader vallen, doch welke wü er nochtans aan toe willen voegen. Allereerst dan op 7 September de merkwaar dige opvoering van de Speeltuinvereeniging, die op dien datum het „rhythmisch symbolisch" spel gaf voor een ten eenenmale onvoldoend publiek, hetgeen meer dan jammer was. En ten tweede: de Kindermiddagen van de „Heldersche Courant", die wij, ondanks b feit, dat bescheidenheid een goede sier is, to h zeker wel tot de afdecltng „successen" mogen rekenen! Vraag het „Jong Den Helder" maar! Op respectievelnk 6 en 13 December gaven leerlingen van de Kweek-Handelsschool en die van de M.U.L.O. opvoeringen van ,,'n Zomer zotheid" en „De Nieuwe Typiste", welke zoo ongeveer de streep vormden onder het tooneel- jaar 1935. daar. Dit bezoek kenmerkte zich door de groote hartelykheid, waarmee officieren en equipage werden ontvangen. De groep stond onder commando van den Luitenant ter zee der le klasse Jhr. E. J. van Holthe. Na afloop van de mijnenoefeningeii weid Hr. M3. „Nautilus" wederom als politiekruiser in -gereedheid gebracht. Door dezen bodem werden gedurende zijn kruistochten, die op 20 Juni aanvingen, eenige buitenlandsche havens aangedaan, o.a. Esbjerg, Bergen en Einden. In het afgeloopen jaar werd de functie van Commandant der Marine, tevens Comman dant van de Stelling van Den Helder, ver vuld door den Schout-bü-Nacht T. L. Kruijs. In den Staf vond slechts één mutatie plaats, doordat de Intendant der Zeemacht, de Hoofdofficier van administratie der le klasse w. H. Heeris, wegens langdurigen dienst den Zeedienst met pensioen verliet en werd op gevolgd door den Hoofdofficier van adminis tratie der 2e klasse, A. A. Lagaaij. Bij het Commandement werd geplaatst de Kapitein-luitenant ter zee C. J. baron van Asbeck en belast met de behartiging van de sociale aangelegenheden van het personeel der Koninklijke Marine hier ter plaatse. Oefenreizen. Op Maandag, den 7den Januari 1935, verliet Hr. Ms. „Hertog Hendrik" de haven van het Nieuwediep ter aanvaarding van een 2e win terreis naar de Middellandsche Zee onder commando van den Kapitein ter zee C. A. L. Helfrich. Gedurende deze oefenreis waren de adel borsten van het jongste jaar geëmbarkeerd. Het schip vertoefde eenige dagen o.a. in Cata- nia, Athene, Mudros en Constantinopel. Het schip bevond zich juist in de Egeïsche Zee tijdens de uitgebroken onlusten in Grieken land. Op dien zelfden Maandag (7 Januari) vertrok eveneens een Groep onderzeebooten, n.1. Hr. Ms. „K XVI" en „K XVH", respec- tlevelijk onder bevel van den Luitenant ter zee der le klasse J. A. de Gelder (tevens groepscommandant), en den Luitenant ter zee der le klasse A. H. I. Kramers, naar Oost- Indië. Door de groep werden o.a. Lissabon, Napels en Alexandrië aangedaan. Met een groep torpedobooten, bestaande uit Hr. Ms. „Z 6" en „Z 8", de mijnenlegger Hr. Ms. „Medusa" en „Douwe Aukes", de tüdelijke tot mijnenlegger ingerichte politiekruiser Hr. Ms „Nautilus", Hr. Ms. „Friso", onderzee booten en mijnenvegers, werd regelmatig ge oefend in de Nederlandsche zeegaten. Vliegoefeningen op het vliegkamp „de Kooij" hadden geregeld voortgang. Op den lsten Maart liep een groep torpe- dobootjagers Hr. Ms. „Van Ghent" en „Kor- tenaer" de haven van Nieuwediep binnen, waarna deze schepen op de Rijkswerf tn on derhoud werden opgenomen. Op den 16en Maart kwam Hr. Ms. „Gelder land" wederom als artillerie-instructieschip in dienst onder commando van den Kapitein ter zee J. J. Dikkers. Op 28 Maart viel Hr. Ms. „Hertog Hen drik" de haven van Nieuwediep binnen om terstond op de Rijkswerf in onderhoud te wor den opgenomen. Indienststelllng Hr. Ms. „Arend" Op den lsten April werd Hr. Ms. „Arand" in dienst gesteld en gereed gemaakt voor uit zending naar Nederiandsch-Indië, waarheen het schip op 10 April van Nieuwediep vertrok onder commando van den Luitenant ter zee der le klasse J. H. Solkesz. Het reisplan was zóó uitgezet, dat het schip na op de reis Al giers, Port Said en Aden te hebben aange daan, op 25 Mei te Padang aankwam. Voorts werden op 1 April de onderzeeboo ten Hr. Ms. „O 12", „O 13" en „O 15" ln divisie-verband vereenigd onder commando van den Luitenant ter zee der le klasse Jhr. E. J. van Hölthe, tevens commandant van Hr. Ms. „O 15". Hr. Ms. „O 14" bleef ter beschik king voor inschietwerkzaamheden. Van 812 April werden kustwachtoefenin gen gehouden, waaraan door verschillende eenheden en vliegtuigen werd deelgenomen. Ter gelegenheid van de Jeugd-Luchtvaart- dag op 13 April werd een demonstratie gege ven door een groep van 5 vliegtuigen boven Schiphol. Na afloop van de eerste militaire vorming op de Marinekazerne te Willemsoord werden de zeemiliciens van de voorjaarsploeg, na ge houden inspectie door den Vlootvoogd, op 27 April over de vloot verdeeld. Op den lsten Mei werden tijdelijk voor een opgezette münoefening als mijnenlegger in dienst gesteld Hr. Ms. „Van Meerlant", „Hydra", „Loodsboot 6" en „Hadda". In verband met reparaties aan hellingen enz. kwam Hr. Ms. vliegkamp „de Mok" eerst op den 6en Mei in dienst onder commando van den Kapitein-luitenant ter zee J. v. d. Feer, terwül tüdelijk vanaf 19 Maart het vliegkamp Schellingwoude in dienst werd ge steld om de oefeningen op watervliegtuigen voor vliegers en waarnemers voortgang te doen vinden. Op den lOen Mei werd gelük vorige jaren Hr. Ms. „Vulcanus" als politiekruiser voor de visscherü in dienst gesteld. Gedurende de zomermaanden werden, als gewoonUjk, door dit schip eenige buitenland sche havens aangedaan, o.a. Stavanger, Aber- deen, New-Castle, afhangende van de bewe ging der visschersvloot. Hr. Ms. „Van Ghent" en „Kortenaer". RespectieveUjk op 13 en 20 Mei kwamen Hr. Ms. torpedobootjagers „Van Ghent" en „Kortenaer" na een korte onderhoudsperiode op 's Rijkswerf, ln de vaart. Door deze jagers werden schiet-, lanceer- oefeningen en nevelproeven gehouden. Als doelschip fungeerde o.a. het inmiddels op 6 Mei in de vaart gekomen pantserschip Hr. Ms. „Hertog Hendrik". By de lanceeroefenin- gen van Hr. Ms. „Onderzeebooten" was Hr. Ms. „Z 5" steeds als opptkboot toegevoegd. Bezoek aan Brussel. Door een tweetal onderzeebooten, Hr. Ms. „O 13" en „O 15" werd van 1425 Mei een officieel bezoek gebracht aan Brussel, ter ge legenheid van de Wereld-ten toonstelling al De „Van Meerlant" ln nieuwen dienst. Hr. Ms. „van Meerlant" kwam eind Mei, eveneens na afloop van de mynenoefening be schikbaar voor het Koninklijk Instituut voor de Marine. Aan boord van dezen bodem was het 2e jaar Adelborsten voor een z.g. practi- schen tijd geëmbarkeerd. Het bevel was op gedragen aan den Luitenant ter zee der le klasse O. R. F. Immink. Er werd o.a. een vaartocht gemaakt naar het zuidelijk deel van de Noordzee, waarbü in de maand Juli Lowe- stoft en Ostende werden aangedaan. Eind Juli werd het schip op 's Rijkswerf wederom uit dienst gesteld. Hoog bezoek. Op den lsten Juni werd hier ter plaatse de zoo druk bezochte tentoonstelling Remavi, aan de buitenhaven, in de z.g. Atjeh-loods In gericht, geopend. Het bezoek van H. M. de Koning, op den 4en Juni, aan de Konlnkkjke Marine en Den Helder gebracht, zal een ieder nog versch in het geheugen liggen. Hr. Ms. pantserschip „Hertog Hendrik" ge noot daarbij de groote eer van een bezoek, waarbü Hare Majesteit met gevolg aan boord embarkeerde voor een tocht op de reede ten einde eenige oefeningen gade te slaan. Onnoodig te herhalen, dat dit Koninklijk be zoek van hoog tot laag op groóte waarde is geschat. Tal van oefeningen. Door Hr. Ms. münenlegger „Hydra" en „Douwe Aukes" werd een reis gemaakt naar Hamburg, waar van 21 tot 24 Juni werd ver bleven. Op den 24sten Juni vertrok „Hr. Ms. „Her tog Hendrik", thans onder commando van den Kapitein ter zee J. F. Furstner voor een zo merreis van uit Nieuwediep, om op 31 Juli d.a.v. weder binnen te loopen. Op deze reis werd respectievelijk Molde, Bergen en Bale- strand aangedaan en werden oefeningen ge houden in de Molde- en Sogne-fjord en om geving. Door een groep watervliegtuigen van het vliegkamp „de Mok", bestaande uit de G 7, G. 8 en G 9 werd een oefenvlucht gemaakt naar Calschot, waar de vliegtuigen van 27 Juni tot 2 Juli vertoefden. Van 1 tot 6 Juli werden groote kustwacht oefeningen gehouden, waaraan door verschil lende eenheden werd deelgenomen. Den Helder werd gelük het vorige jaar van 7 tot 11 Juli bezocht door het Fransche politlevaartuig „Ailette". 50-jarig bestaan Torpedodienst. Op den 12en Juli vond op eenvoudige, doch feestelijke wijze de herdenking van het 50- jaiig bestaan van den Torpedodienst plaats, waaj-by de Chef van het Torpedo-atelier, de Kapitein-luitenant ter zee L. F. Klaassen, be vorderd werd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Begiiv»Augustus werden door de torpedo bootjagers de gevechtsschietoefeningen ge schoten. In de tweede helft van Augustus werd door de Divisie Onderzeebooten een meerdaagsche vaartocht gehouden, waarbü o.a. het Engel- sche kanaal werd bevaren tot aan de Scilly- eilanden. De opgezette en voorbereidde groote parade ter gelegenheid van den verjaardag van Hare Majesteit de Koningin werd afgelast in ver band met het plotseling overUjden van Konin gin Astrid, de Koningin der Belgen. Weekend ln 't Noorden» Van 2 tot 12 September werd door een ver band, bestaande uit Hr. Ms. „Hertog Hen drik", de groep torpedobootjagers, de divisie Onderzeebooten en Hr. Ms. „Z 5" een oefen tocht gemaakt naar het Skagerak, waarbü het week-eind door Hr. Ms. „Hertog Hen drik" en divisie onderzeebooten te Göteborg en door de groep torpedobootjagers en Hr. Ms. „Z 5" te Oslo werd doorgebracht. Op den 5en September vond de installatie van het jongste jaar Adelborsten plaats, waar na dé gebruikelük marsch door de stad door het Korps Adelborsten werd gemaakt. Op 11 September werden de nieuw benoem de officieren door den Commandant der Ma rine den Schout-bü-Nacht T. L. Kru(js be- ëedigd. De manoeuvres, Gelyk het vorige jaar werden ook nu in de maand September gezamenlüke oefeningen gehouden. Aan de persvertegenwoordigers werd daarbij in ruime mate gelegenheid gege ven de oefeningen van nabü mede te maken; het resultaat bleef dan ook niet uit, daar vele artikelen in de dagbladen verschenen en het derhalve overbodig mag heeten hierop ter zake in dit overzicht terug te komen. Opge merkt zü nog, dat gedurende deze oefeningen de weersgesteldheid veel te wenschen overliet. Na de oefeningen werd Hr. Ms. „Gelder land" voor enkele voorzieningen op 'sRüka- werf opgenomen. Na afloop van de eerste militaire vorming op de Marine-kazerne te Willemsoord, werden de zeemiliciens van de najaarsploeg, na ge houden inspectie dooor den Vlootvoogd, over de vloot verdeeld. Oefenreis Hr. Ms. „Gelderland". Op den 4en November verliet Hr. Ms. „Gel derland" bemand met over het algemeen jeug dig personeel de haven van Nieuwediep voor een winteroefeningsreis. Aangedaan werden de havenplaatsen Santé Cruz, Las Palmas, Funchal en Lissabon, terwyl voor het jonge scheepsvolk oefeningen van allerlei aard wer den gehouden o.a. in de omgeving van Straat Bocayna en Straat Rio. Even voor het vertrek vond nog een kleine plechtigheid aan boord plaats n.1. de uitrei king door den Vlootvoogd aan den Comman dant, den Kapitein ter zee J. J. Dikkers, van het Koninklyk Besluit in verband met diens benoeming op 31 Augustus j.L tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Dien zelfden morgen had een dergelyke plechtigheid even eens plaats op de Directie in verband met de benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau van den Secretaris van den Comman dant der Marine, den Officier van Administra tie der le klasse A. Lensvelt, zoomede de uit reiking ui de bronzen medaille dezer Orde aan tien Militairen werkman K. A. Heiligen berg op het Commandement. Vertrek jagers naar Indlö. Op den middag van dienzelfden dag aan vaardde de groep torpedojagers Hr. Ms. „Kor tenaer" en „van Ghent", respectievelyk onder commando van den Luitenant ter zee der le klasse J. van Leeuwen, tevens groepscom mandant, en den Luitenant ter zee der le klasse J. Houtsmuller, de reis naar Ned. Oost-Indië. De groep vertrok als gewoonlijk onder groote belangstelling waarbü de Stafmuzick aan het havenhoofd niet ontbrak. Prof. Venig Meines» ln Den Helder. Op den 14en November kwam Prof. Dr. Ir. F. A. Vening Meinesz, op uitnoodiging van de Afdeeling „Onze Vloot" naar Den Helder, om ln het Rialto-theater voor genoodigden en leden van „Onze Vloot" een lezing te houden over de resultaten en over de reis van H. Ms. „K XVIII", welke bodem op den Hen Juni j.1. behouden te Soerabaja arriveerde. Bij deze, door een ieder zoo zeer gewaardeerde lezing, waarvoor belangstelling bestond, deed hij op sympathieke wüze uitkomen, dat hij het be reikte succes voor een groot deel te danken had aan de 34 mede-opvarenden van Hr. Ms. „k xvni". Op 18 November werden Hr. Ms. Torpedo booten „Z 7" en „Z 8" in 'dienst gesteld, waarbij de Luitenant ter zee der le klasse W. F. van Langeveld als Groepscommandant werd aangewezen. Jubileum korps Mariniers. Op den lOen December werd, bü de Af deeling Mariniers te Rotterdam, het feit her dacht dat het dien dag 270 jaar geleden was dat het Korps Mariniers werd opgericht. Deze herdenking was door Hare Majesteit de Koningin wederom aanleiding, gelijk na de terugkomst van het Contingent Mariniers uit het Saargebied, om van Hare warme belang stelling te doen blyken en werd onder groote belangstelling van de zijde van het publiek op den 16en December op het Malieveld te 's-Gravenhage voor Hoogstdezelve door het Korps gedéfileerd. Op 23 December keerde Hr. Ms. „Gelder land" van de oefeningsreis op de reede van Texel terug en liep na gehouden Inspectie door den vlootvoogd, de haven alhier binnen. Tot slot zij nog vermeld, dat het Marine personeel in het afgeloopen Jaar op sport gebied wederom mooie resultaten behaalde o.a. bü de Marine-kampioenwedstrijden ln Septem- bed. Ook het zeilselzoen bracht voor de zeilers gelegenheid elkaar te bekampen zoowel tijdens de wedstrüden voor jachten, allen uitge schreven door de K.M.J.C. Gedurende de wintermaanden waren Hr. Ms. „O 10" en „O 11" in dienst, welke boo ten geregeld vaar- en lanceeroefeningen hiel den. Den 7en Januari vertrokken Hr. Mr. „K XVI" en „K XVH" naar Ned.-Ind'ë; zij volg den de route via het Suez-kanaal. Op 1 April werden Hr. Ms. „O 10" en „O 11" uit de vaart genomen. Op dien datum werd een divisie, bestaande uit Hr. Ma. „O 12", „O 13" en „O 15" in dienst gesteld, waar mede geregeld individueel en in onderling ver band vaar- en lanceeroefeningen werden ge houden, terwijl voorts veelvuldig aan tactische oefeningen in combinatie met Hr. Ms. „Her tog Hendrik" en de torpedobootjagers werd deelgenomen. Hr. Ms. „O 14" werd medio Maart in dienst gesteld en bestemd voor het inschieten van torpedo's, een taak, welke door deze boot vrij wel onafgebroken tot December 1935 werd verricht. Van 16 tot 24 Mei werd door Hr. Ms. „O 15" en „O 13", onder bevel van den divisie commandant een officieel bezoek gebracht aan Brussel ter gelegenheid van de aldaar in verband met de wereldtentoonstelling geor ganiseerde marine-week. Aan deze booten viel tesamen met de te Brussel aanwezige Brit- sche en Fransche onderzeebooten, een luister rijke ontvangst ten deel. Ter gelegenheid van het bezoek van Hare Majesteit de Koningin aan Den Helder op 4 Juni werd door de divisie onderzeebooten deel genomen aan het défilé ter reede langs Hr. Ms. „Hertog Hendrik", aan boord van welken bodem H. M. geëmbarkeerd was, terwijl door Hr. Ms. „O 14" ter demonstratie een torpedo- aanval werd uitgevoerd. Voorts werd door personeel van den Onder zeedienst deelgenomen aan de parade op dien dag. De Onderzeedienst had een niet onbelangrijk aandeel in de organisatie der Remavi, waar bü het duikbedrüf afzonderlijk vermelding verdient. Van 1617 Juni verbleef de divisie onder zeebooten te Amsterdam, mede in verband met de onthulling van het van Heutsz-monu- ment aldaar door H. M. de Koningin. In Juli en Augustus werden door de divisie verschillende vaderlandsche havens als Rot terdam, Schiedam, Vlissingen en Delfzül be zocht, terwül ook een vaartocht door het En- gelsch Kanaal werd ondernomen. Door de ln conservatie zünde booten „O 8" en „O 10" werden maandelijks kleine vaar- tochtochten in de nabüheid van Den Helder ondernomen. In de eerste helft van September werd de divisie onderzeebooten ingedeeld bij een smal deel, dat onder bevel van den Commandant van Hr. Ms. „Hertog Hendrik" een 12-daag- sche oefentocht naar het Skagerak onder nam. Daarbij werd van 7—9 September te Göteborg verbleven. Waar deze periode zich door fraai weer kenmerkte, kwamen de vele tactische oefeningen op die reis goed tot hun recht. In deze periode maakte Hr. Ms. „O 14" een meerdaagsche oefentocht tn de Noordzee, waarbü van 79 September een bezoek aan Dordrecht werd gebracht. Nadat nog in de laatste week van Septem ber door de divisie, waarbij tijdelyk ook Hr. Ms. „O 14" was Ingedeeld, was deelgenomen aan de gezamenlijke oefeningen met de overige marine-schepen op de Noordzee, werd de divisie op 3 October uit d'enst gesteld en gingen Hr. Ms, „O 13" en „O 15" in onder houd, terwyl, terwyl Hr. Ms „O 13" voor in-

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 6