Schagen Julianadorp Wieringen. Texel. Weer bommen op een ambulance in HERMAN NYPELS' Kledingmagazijnen Het bericht overdreven Wieringerwaard. ZATERDAG 4 JANUARI, drie uur n.n HERENKLEDING KINDERKLEDING HERENMODEARTIKELEN UITRUSTINGEN ONDERGOEDEREN HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 2.JANUARI 1936. Verkorte adressen en telegrammen Radio rede van den minister van onderwijs Beperking van Cumulatie Keuringsdiensten. Opleving te constateeren in de scheepvaart De Amsterdammer wordt Christelijk Sociaal Dagblad. Afscheid Cand. J. Oranje Marktberichten. De Zweedsche ambulance bij Ras Destas leger vernietigd. vangt aan tegen geweldig verlaagde prijzen Op Uniformen en Burgerkleding naar maal eveneens Belangrijke Korting Uitsluitend contant Ziet de étalages - Vraagt vooral binnen - Vrije toegang sss Hoop gevende tijding uit Addis Abeba Eén protest tegen de verwoesting van kerken. Wolken kondigen den regen aan Het terrein wordt reeds onbegaanbaar Voordeelige positie voor de Abessijnen O BELANGRIJKE GIFTEN .VAN H. M. DE KONINGIN. H. M. de Koningin heeft twee belangrgke bijdragen uit het Sophia-fonds geschonken: aan de Noord-Zuid-Hollandsche Kedding-Mij. te Amsterdam en aan de Zuid-Hollandsche Maatschappij tot Redding van Schipbreuke lingen. H. M. de Koningin heeft een belangrgke bijdrage geschonken aan het Koningin Emma Jubileumfonds voor Onderwijs en Opvoeding van lichamelijk gebrekkige kinderen. Het was tot nu toe mogelijk, dat handels zaken haar telegrammen ontvingen onder een verkort adres, overeenstemmende met de betreffende inschrijving in het Handelsregis ter. Met ingang van X Januari is voor een der gelijke adresseering het recht voor een tele gramadres verschuldigd. De voor dien datum bestaande kostelooze adressen zullen voor- loopig onbelast blijven. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het recht wegens telegramadressen met in gang van 1 Junarl belangrijk is verlaagd, n.1. tot 12 per jaar. Een woord tot Oost en West. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, heeft Dinsdagmiddag een radio rede uitgesproken, waaraan wg ontteenen: Eigenlijk moet het een zuiver persoonlijk woord zgn als van mensch tot mensch. Dit is uiteraard niet geheel mogelijk; maar iets er van is toch bereikbaar, In Oost-Indië luisteren naaste verwanten; ik zeg van harte: God zegen jullie. Ook iets van band kunnen wij gevoelen niet onze Nederlanders, die de ambulance in Abessinië vormen. Ik uit de beste wenschen voor het herstel van dr. Betmonte en aan u allen geef ik de verzekering, dat wij in het moederland u vergezellen met warme sym pathie bg uw smartelijke, zware, schoone werk. Onlangs woonde ik als Minister van Kun sten en Wetenschappen een eerste opvoering in Nederland bij van „Ariane et Barbe bleue". De tekst is van Maeterlinck; de muziek van Lucas. Ik erken, dat ik heb geluisterd en ge schouwd, niet ambtetijk maar als mensch; wat wilde dit ons zeggen. Maeterlinck is te diep om ons enkel ais kinderen een sprookje Blauwbaard te vertellen; wat dan? Ik zie het Ofik verbeeld mij, het te zien; ook dan nog is het goed. Daar stond een onvergetelijk tafereel: De Vrouwen blij ken niet te zgn omgebracht; zg verblijven in onderaardsche gewelven, kil, vochtig, waar nooit zon schijnt. Ariane, de jongste pas verworven vrouw van Barbe bleu daalt daar heen af; zij verhaalt er van de zonnewereld, die allengs vergeten was, van warmte, van licht, een rosen zonsopgang! Dan staat haar scherp geteekende silhouet boven het duis tere verblijf tegen de rijzende zon. Zij wijst! Zóó sluit het doek, Wij allen verkeeren in een duister, kil en vochtig' verblijf; persoonlijk gevoelen wtj dat vanavond heel diep; allen ervaren wij het met het oog op den wereldtoestand, WIJ moe ten ons laten verwijzen naar de zon, boven en buiten de menschheid. Ik weet, dat mijn luisteraars deze ééne zelfde gedachte op zeer onderschelden wijze vullen. Van mij weet gij, hoe ik haar vul; ik denk acht dagen terug en zie den ge boortedag alom gevierd, waar het Chris tendom zgn invloed spreidt van Hem, om Wien het lied zingt: „Daar is uit 's werelds duist're wolken een licht der llohten opge gaan." Gevuld moet de gedachte zt)n. In dezen geest spreek ik, nu ik afscheid van u neem, den oud-vaderlandschen groet: Zalig uiteinde! Veel heil en zegen in het nieuwe jaar! Critiek in Voorlooplg Verslag Eerste Kanier. Verschenen is het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp beper kende bepalingen inzake cumulatie. Hiervan Is het volgende ontleend Eenige leden keurden de voorgestelde rege ling af. Zij waren van oordeel, dat in de prac- tijk van 's rijks dienst de cumulatie van trao- tement en pensioen weinig beteekent, en slechts uitzonderingsgevallen betreft.Cumulatie voor inkomsten is ook in het particuliere be drijf aanneembaar en wordt daar niet als iets verwerpelijks beschouwd. Dat 't kabinet, door de indiening van dit wetsontwerp te bevor deren, heeft toegegeven aan een kunstmatig opgewekte publieke opinie betreurden zij ten eeerste. Bovendien verklaarden zij niet met het ontwerp te kunnen Instemmen omdat zij pensioenen onaantastbaar achten. Verscheidene andere leden konden zich met deze opmerkingen niet vereenigen. Voorts waren zij van oordeel, dat al zijn de gevallen van cumulatie in overheidsdienst, zeldzamer dan gewoonlijk wordt voorgesteld, het toch aanbeveling verdient, vooral in de tegen woordige tijdsomstandigheden aan elke, niet pe- se gerechtvaardigde bevoorrechting uit de openbare kas een einde te maken. Vele leden uitten hun teleurstelling over de h.i. te beperkte strekking van het wetsont werp. Indealing tot 1 Maart ongewijzigd. Ingevolge beslissing van H. M. de Koningin zal de indeel ing van het land in keurings diensten ingevolge de Warenwet tot 1 Maart a.s. ongewijzigd blijven. De bestaande keuringsdiensten blijven tot dien datum hun taak dus onveranderd ver vullen. Bi) K. B. is bepaald, dat de Warenwet op 1 Januari 1936 in werking treedt. NEDEItLANDSCHE BANK. Uit den weekstaat van de Nederlandsche Bank, welke in de uitzetting der credietver- leening met 17.5 millioen den invloed van den December-ultlmo toont, blijkt tevens, dat de goudvoorraad voor dc dertiende opeen volgende week met 6.2 millioen is ver meerderd. De zllvervoorraad is met 1.1 mil lioen afgenomen. Bg vergelijking met 31 December 1934 blijkt de edelmetaalvoorraad met rond 260 millioen te zgn verminderd, daartegenover toonen de direct opeischbare verplichtingen een afneming met een totaal van eveneens 200 millioen. Marconisten gevraagd. Er is gedurende den iaatsten tgd eenige opleving te constateeren in de scheepvaart en deze opleving wordt wel duidelijk uit de telegrammen, die via Radio-Hoiland worden gewisseld. Het aantal telegrammen neemt ge^ stadig toe, maar buitendien heeft Radio-Hol land behoefte gekregen aan nieuw personeel, nu verscheidene opgelegde schepen weer in de vaart zijn gekomen. Daarom heeft Radio Holland de laatste weken weer menschen, die indertijd ontslagen waren, opgeroepen, ten einde op schepen dienst te gaan doen. In totaal heeft men nu weer 25 30 marconisten op verschillende booten kunnen plaatsen. HOOR GEVENDE WOORDEN! Medeedeeling van minister Gelissen. De Nederlandsche minister van Handel en Nijverheid, de heer Gelissen, zeide aan een correspondent van de „Daily Teiegraph", dat men in Nederland over het algemeen van meening was, dat Nederland in het jaar 1936 profijt zal trekken uit de opleving van den wereldhandel. Als hoopvol teeken zou te be schouwen zijn, dat de Nederlandsche industrie in het jaar 1935 meer dan in het vorige jaar verdiend heeft. Een overeenkomst met hei C,N,V. Met ingang van 1936 zal het Christelijk Dagblad „De Amsterdammer" een reorgani satie ondergaan. Het zal dan n.1. verschijnen als „Christelijk Sociaal Dagblad" en den ouden naam „De Amsterdammer" slechts als onder titel voeren. Deze naamswijziging steunt op een overeen komst met het Christelijk Nationaal Vakver bond, dat met ingang van het nieuwe jaar in het Christelijk Sociaal Dagblad de beschikking krijgt over eea eigen tribune en over een dag blad, waarin op breeder schaal dan tot dusver mogetijk was, het nieuws uit de Christeltjk- sociale beweging kan worden gebracht. OUDEJAARSAVONDKLANKEN De laatste dag van het Oude Jaar heeft zich wel van zijn ongunstigs ten kant doen zien. Het was regen en wind en anders niet. Des avonds werd het droog, maar het bezoek aan den Iaatsten kerkdienst in dit Jaar, had daar wel wat van te lijden. Deze dienst werd op toepasselijke wijze aangevuld door de Har monie „Kunstzin", terwijl na den kerkdienst eenige muzikanten de bekende Oudejaars avondklanken, vanuit den toren, over ons dorp lieten klinken, waarnaar door velen werd geluisterd. Cand. J. Oranje, hulpprediker op Wieringen, die een beroep aannam van de Geref. Kerk te Paësens (Pr.) nam Oudejaarsavond afscheid van zgn gemeente, na een arbeid van ruim twee jaar. Spr. bepaalde zijn gemeente bij Openb. 117—19 en had als thema hoe Christus was de Eerste en de Laatste. In ge voelvolle woorden sprak zijn Eerw. tot de Woord Gods. Alles wisselt, maar God zelf ver gemeente, vermanende trouw te blijven bi) het andert niet, Met weemoed nam spr. afscheid van Wie ringen. Na de afscheidsprediking werd nog een ge zellige avond gehouden, waarvan de leiding berustte bi) den heer W. Jansen, welke den scheidenden prediker een afscheidswoord toe sprak. Daarna werd het woord gevoerd door den heer Kalsbeek, welke als blijk van waar deering van de gemeente, eenige cadeaux aan bood, o.a. een schrijftafel, een barometer, een kleed en nog een paar kleinere. Daarna werd door mej. A. Vis in korte gevoelige woorden vertolkt, wat de Evangelisatie in Cand. J. Oranje verloor. Uit naam der Vrouwenvereeniging sprak mej. Jansen, die den heer Oranje bedankte bedankte voor diens initiatief tot oprichting dezer vereeniging en diens medewerking en raadgeving. Voorts sprak de heer v. Breuge- len namens de jeugdvereeniging. Namens de Jongellngsvereenlging sprak P. Ellens, welke den heer Oranje, als Eere-voorzitter, warme hulde en dank bracht. De heer Bakker sprak namens de Knapen- vereeniging en bracht den heer Oranje de wenschen dier vereeniging over. Namens de catechisanten sprak Metje Terpstra in een rijm in humoristlschen zin. Na deze toespraken nam de scheidende leeraar nog eenmaal het woord. Spr. was altijd wars geweest van huldebetoon, doch nu ze gebracht was. dankte hy de gemeente voor dit alles, maar bovenal God. Het was bijna middernacht, toen deze ernstige doch tevens gezellige avond besloten werd met den avond zang en dankgebed. Daarna werd nog door de aanwezigen afscheid genomen van den scheidenden leeraar en diens aanstaande vrouw, welke dezen avond mede aanwezig was. Hippolytushoef POLITIE. Verloren: een damesschoen met hooge hak; een kinderportemonnaie, inhoudende 1.80; een dames-handschoen. Gevonden: een damesportemonnaie, in houdende eenig geld. Inlichtingen bij den Gemeentebode te Hip polytushoef. Tot bestuurslid van de Burger Brandwaar borg Vereeniging „Wieringen" is, in do vaca ture wijlen den heer Jb. N. Keijzer. gekozen de heer Th. H. Boersen te Stroe, alhier, die de benoeming heeft aangenomen. BENOEMD. In de vacature var. secretaris-penning meester van de Begrafenisvereeniging „Scha gen", ontstaan door het overigden van den heer A. de Heer, werd in de gehouden be stuursvergadering voorzien, door het benoe men van den heer C. Smit. Tot incasseerder van de huurpenningen van de Woningbouwvereniging „Schagen" is be noemd de heer Jb. Fijnheer, alhier. BRAND. In den nacht van Zondag op Maandag, on geveer 2 uur, brak brand uit bij de Gebr. Bakker, aan den Schoenmakers we; alhier. De brandweer wist den brand met groote waterschade voor de bewoners, welke op het punt stonden te verhuizen, te blusschen. Oorzaak onbekend. Onze vroegere plaatsgenoot, uo heer B. Leertouwer, thans rijksklerk der Registratie en Domeinen te Alkmaar, is te 's-Graven- hage geslaagd voor het examen adjunct-com mies der Registratie en Domeinen le ge deelte. Met ingang van 1 Januari 1936, is benoemd tot hoogheemraad van het hoogheemraad schap Noordholandsch Noorderkwartier, H. Koster Kzn. te Wieringerwaard. Den Burg. TOON EELVEREENIGING „OPGANG". De onlangs opgerichte R.K. Tooneelvereeni- ging „Opgang" gaf Maandagavond voor een flink bezette zaal in hotel „De Zwaan" haar eerste uitvoering. Opgevoerd werd het blijspel „Amor en Bananen", van Jac. Braun. De heer Winter, onder wiens leiding het tooneelspei was ingestudeerd sprak, omdat de Voorzitter tot de medespelers behoorde, een kort openingswoord. Daarna ging het scherm op en verplaatste het tooneel ons naar het kantoor van een groothandelaar in bananen. De zaken van den eigenaar van deze bananenhandel staan er buitengewoon slecht voor en met den dag rolt de zaak met grooter snelheid naar een faillissement. Een bediende, die liefde heeft opgevat voor de dochter des huizes en veel meer kijk op zaken heeft als de patroon, weet gedaan te krijgen, dat men hem een dag geheel de vr(je hand laat en redt daarmee de zaak ge heel en weet tevens de hand van de dochter te verwerven. Het stuk werd zeer vlot gespeeld, aan alles bleek, dat het meerendeei der mede werkenden reeds lang hun sporen op het tooneel hadden verdiend. Bizonder goed wer den de rollen Sem Slikker (door den heer K. de Vije, cn Tjidoor Klein (door den heer W. Rijk) gespeeld. De damesrollen waren bij de dames F. Sambeek, Agatha Witte en M. Der- nison in zeer goede handen. Van de talrijke kleine rollen werd die van Van Diemen onge twijfeld het best gespeeld; de vertolker de heer Juul Timmer deed zich kennen als een der beste krachten op het gebied van tooneelspei die we in deze gemeente bezitten. De heer Winter sprak ook weder het slui tingswoord; waarin hg een bizonder woord van dank sprak tot de oud-leden van de vroegere tooneelvereeniging „I.L.B." die het décor etc. voor deze uitvoering hadden afgestaan, en deelde mede, dat de nieuwe vereeniging ver moedelijk den ouden naam weer zal aannemen. Het bal stond onder leiding van den heer P. Boom en was zeer gezellig. Den Hoorn. GOED GERADEN. Het van vet gefabriceerde kerkje in de étalage van de slagerij van den heer Goênga biceek 16 pond zwaar te zijn. Dit getal werd geraden door den weleerw. heer Ds. Moens en door mej. A. Witte Thd. Bij loting werd de prijs toegekend aan mej. Witte, die dus een rollade cadeau kreeg. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. ALKMAAR, 30 Dec. ANDIJVIE per 100 stuks 0.503.20; Bloe mendalerkool 37, bloemkool ie s. 812, 2e s. 35 en boerenkool 17.50 per 100 stuks; bieten 2.604.20 en gele kool 1 4.20 per 100 kg; groene kool 16, kropsla 16.20 en knolselderie 25.40 per 100 stuks; koolrapen per 100 kg 2.70; peren per 100 pond 38; prei per 100 bos 14.80, pieterselie 12.90 per 100 bos; roode kool 2.609.90 per 100 kg, spinazie per bakje 85—99 cent; s pruiten per 100 pond 2.50— 11.50; tomaten per 100 pond 6.5017; uien per 100 kg ƒ12.90; wortelen per 100 kg 1.30—2.30; wortelen per 100 bos 412; witlof le s. 8—19.50 en 2e s. 4—6 p. 100 p. PURMEREND, 31 Dec. Gem. Kaasbeurs: Verhandeld 17 partijen kaas, wegende 26,000 kg. Hoogste prijs 20. Handel vlug. 4 partijen kleine boerenkaas 18 per 50 kg met dijksmerk; 17 ponden boter 1.55—1.60 en weiboter 1.40 per kg. BROEK OP LANGENDIJK, 31 Dec. 29,000 kg uien: gele nep 3.603.80, gele drielingen 0.801, gele uien 1.802.20, grove f 2.30—2.60; 1000 kg breeapeen 1.80; 5500 kg roode kool 2.807.70; 8500 kg gele kool 1—7.80; 18,000 kg D. witte kool 0.70 6, alles per 100 kg; 3000 stuks ruige gele kool 0.602.70 en 1000 st. andijvie 5070 et. SCHAGEN, 2 Januari. 4 paarden 250300; 8 geldekoeien (ma gere) 70—1L0; 36 idem (vette) 140—200; 10 kalfkoeien 140170; 3 graskalveren 3040; 19 nuchtere kalveren 614; 40 schapen (vette) 1519; 167 overhouders 1013; 17 varkens (vette) per kg 0.39 0.41; 70 biggen 815; konijnen 0.501.50; kippen 0.40—0.75; haantjes 0.501.00. IV Naar Reuter uit Addis Abeba meldt, deelt de Abssjjnsche regeering mee, dat de Italiaan- sche vliegtuigen bommen hebben geworpen op de Zweedsche Roode Kruis-ambulance, die zich bevond bij het leger van ras Desta op ongeveer 35 km van Dolo. Het hoofd van de ambulance ia gewond. Er moet een Zweed gedood zgn en vele lieden schijnen ernstig te zgn gewond. 82 dooden. Volgens een draadloos bericht van ras Desta, den commandant van de Zuid westelijke legermacht, zijn alle leden van de Zweedsche missie, bestaande alt negen Zweden en 23 Abesslnlërs, gedood bjj het bombardement van de Italiaan- sche vliegtuigen, Groote ontsteltenis te Stockholm. De correspondent van de „Nw. Rott. Crt." te Stockholm telefoneerde aan zgn blad: Groote ontsteltenis is hier gewekt door een officieel bulletin van het Zweedsche Roode Kruis, waarin medegedeeld wordt, dat bjj het bombardement van het kamp van de Zweed sche ambulance in Abessinië, dat ongeveer 30 km ten westen van de Ganale Doria ligt, van de 12 Zweden er negen gedood zijn, als mede 23 Abessijnsche helpers. Gedood werden de chef van de ambulance dr. Hylander, dr. Schmidt, dr. Norup en dr. Holm, de intendant pastor Svensson. de chef mecanicien Alander en de ziekenverpleger Johansson, Lundstrom en Lundgren. De overlevende Zweedsche deelnemers zijn: Dragge en de ziekenverpleger Bjork en Jo hansson. Nadere bijzonderheden zgn nog niet bekend. De vertegenwoordiger van het Internatio nale Roode Kruis heeft te Genève geprotes teerd. Drie der dooden waren gehuwd eu hadden kinderen. De afdeeling van de Zweedsche ambulance die bij een bombardement door Italiaansche vliegtuigen geheel vernietigt is en uit negen Zweden en 23 Abessijnsche helpers bestond, bevond zich bij het leger van ras Desta op 30 km bewesten Dolo. Naar de Nw. Rott. Crt. van het hoofdbestuur van het Zweedsche Roode Kruis verneemt, waren de tenten in overeenstemming met de internationale voorschriften voorzien van groote roode kruisen, en was dit herkenninga- teeken ook elders op het terrein van het veld lazaret duidelijk aangebracht. Van de negen omgekomen Zweden waren er zes ongehuwd. Dr. Hylander en dominee Svens son laten elk een echtgenoote en vier kinderen na. Ook dr. Schmidt was gehuwd en vader van een dochter. De drie leden van de ambulance, die in een vorig bericht de overlevenden genoemd wer den, vormden een aparte, z.g. Oostelijke groep, die zich elders op een hier onbekende plaats bevindt. Het Zweedsche Roode Kruis, dat in korten tijd bgna een half millioen kronen uit vrij willige giften ontving, en daardoor in staat was eerder dan eenig nader land een ambu lance naar Abessinië te zenden, heeft nog geen beslissing kunnen nemen over het lot van de rest der ambulance. Een Zweedsche persstem. Het avondblad Allehanda wijdt, naar onze correspondent te Stockholm ons verder meldt, eenige woorden aan de nagedachtenis van „de Zweedsche Roode Kruis-mannen, die omkwa men bij de uitoefening van hun werk der chris telijke barmhartigheid", en schrijft verder o.a., dat de ontstellende tijding voor heel het Zweed sche volk zeer smartelijk is. Het blad noemt het bombardement van de Roode Kruis afdeeling een krenking van de internationale eerewet, dat de wapenen alleen tegen de strijdenden gericht mogen worden en bovendien een verschrikkelijk getuigenis van de ruwheid waarmede de oorlog van Italiaan sche zijde gevoerd wordt. Deze daad heeft een onuitwischbare schand vlek op het wapenschild van Italië geworpen, en in de oogen van heel de wereld stempelt zij den oorlog van Mussolini tot een oorlog van het barbarisme, en niet als een oorlog „in dienst van de civilisatie". De verontwaardiging in Zweden. Naar Reuter nog uit Stockholm meldt, heeft het bericht bg het Zweedsche publiek groote verontwaardiging en verbittering gewekt. De avondbladen bevatten op hun eerste bladzij in het oogloopend gezette berichten over den aanval. Zij publiceeren reeds een dooden- l(jst met de namen, hoewei nog geen officieele bevestiging is ontvangen. Avendbladet schrijft, dat de vreeselgke dood der Zweden in Abessinië zonder voorbeeld is in de geschiedenis der oorlogvoering tusschen beschaafde landen. De Negus protesteert te Genève. Van zgn kant heeft, aldus United Press, de Negus in het gebeurde aanleiding gevonden een nota aan den Volkenbond te zenden, waarin geprotesteerd wordt tegen het bom bardement op het Zweedsche Roode Kruia- Iazaret bij Dolo. In de nota deelt de keizer mede, dat het lazaret volkomen verwoest is en dat het feit, dat de ambulance-tenten, waarin zich talrijke zieken en gewonden be vonden, voorzien waren van de gebruikelijke Roode Kruis-teekens, de Italiaansche vliegers niet heeft weerhouden ook hier hun bommen neer te werpen. In naam der beschaving, aldus gaat de Negus voort, bedrijven de Italianen hun onmenscheiyke handelingen: zjj bombar deeren het ziekenhuis te Adoea, het lazaret te Dessie en thans hebben zij ook het Zweedsche lazaret bij Dolo niet ont zien. Wij teekenen opnieuw protest aan tegen deze misdadige handelwijze der Italiaansche regering, die zich daarbij niet bekommert om haar internationale verplichtingen. Nog eenige bijzonderheden. Naar Reuter nog uit Addis Abeba seint, zou het bombardement geschied zgn door tien vlieg tuigen. Het ambuiancekamp moet volledig ver woest z(jn. Ook de stoffelijke schade, hoewei nog niet nauwkeurig geschied, moet aanzien lijk zgn. Volgens vrij nauwkeurige inlichtingen waren er op de bewuste plaats geen troepen geconcentreerd. In het algemeen breken de Abessiniërs hun kamp bg het aanbreken van den dag op, verspreiden zij zich overdag in het struikgewas, om te voorkomen, dat hun tenten een goed doelwit voor de Italiaansche vliegers vormen. De ministerraad is bijeengekomen, waar schijnlijk om een nota van protest aan den Volkenbond op te stellen. In tal van kringen te Addis Abeba heerscht groote verontwaardiging over dit bombardement. Het tragische lot van de Zweedsche Roode Kruis-Ambulance in Abessinië, die tijdens een Italiaanschen luchtaanval op het Zuidweste lijk front bij Dolo door bommen is getroffen, vormt in Zweden natuurlijk het onderwerp van aller gesprekken. Aanvankelijk werd gemeld, dat door dezen bomaanval niet minder dan negen Zweden en 23 Abessiniërs, die de ambulance hun dien sten hadden aangeboden, zouden zijn gedood, terwijl de leider der ambulance dr. Hylander ernstig zou zijn gekwetst. Deze berichten, die zooals begrijpelijk in Zweden groote verslagen heid en verontwaardiging teweeg hadden ge bracht, zijn echter nog niet definitief be vestigd. Een telegram van den Zweedschen consul te Addis Abeba heeft zelfs de hoop in de harten der Zweden weer eenigermate doen herleven. De consul seinde namelijk, naar Reuter verneemt, nog steeds geen bevestiging te hebben gekregen der tot heden ontvangen berichten. Hij meende echter op grond van b(j den Abessinischen minister van Binnenland- sche Zaken ingewonnen inlichtingen te mogen aannemen, dat de noodlottige ramp niet dien omvang heeft aangenomen als aanvankelijk werd gevreesd. Ook de vertegenwoordiger van het Inter nationale Roode Kruis heeft, volgens Reuter, naar Genève geseind, dat de eerste berichten, die omtrent het bombardement te Addis Abeba zijn binnengekomen, waarschijnlijk overdreven zullen blijken te zijn. Italiaan sch verweer. Intusschen is naar Reuter seint door het Italiaansche Ministerie van Propaganda omtrent het bombardement, dat voor de am bulance zulk een noodlottig gevolg heeft ge had, het volgende communiqué uitgegeven: Het bombardement, dat plaats had aan het Somalifront, is volkomen gerechtvaardigd door het feit, dat twee Italiaansche vliegers bij een luchtaanval boven Daggaboer werden gedood, waarna hun hoofden in triomf naar Harrar werden gedragen. De Italiaansche vliegers hadden het stellig niet op de Roode Kruts- tenten van de Zweedsche ambulance gemunt of op eenige andere afdeeling van het Roode Kruis, hoewel iedereen weet, dat de Abessint- sche legerleiders er een veilige schuilplaats zoeken, zoodra Italiaansche vliegtuigen in aantocht zijn. Het juiste aantal dooden is nog niet bekend en de berichten die daaromtrent de ronde doen, geven de feiten niet juist weer. De con clusies, welke uit het voorgevallene getrokken worden, missen allen grond, wanneer men be denkt, aan welke wreedheden de Abessinische soldaten zich aan het Somalifront en aan het front in Erythrea schuldig maken en waar over den Volkenbond reeds verschillende docu menten zijn toegezonden. Naar Reuter uit Addis Abeba meldt, heeft de aboena Kyrillos, de patriarch van Abessi nië, telegrafisch tot de hoofden der christe lijke kerken der wereld een protest gericht tegen de verwoesting der kerken in het gebied van Tembien door de Italianen. Kyrillis zegt o.a.: „Wij protesteeren tegen deze afschuwelijke heiligschennis door de Ita liaansche soldaten bedreven. WIJ vragen de geloovigen van iedere religie zich met ons te vereenigen in de veroordeeiing van deze daad van heiligschennis." (Van onzen correspondent Stuart Emeny). Dessié. Woensdag. De wolken, die gedurende de laatste drie dagen boven de Abessijnsche bergen aan het verzamelen zijn, zgn voor de Abessijnsche legers evenveel waard als verscheiden troependetachementen, een leger gevechtsvliegtuigen en alle Itali aansche tanks bij elkaar. Want met het beginnen der kleine regens, waarvan deze wolken de voorloopers zgn, verliest het Italiaansche leger zijn bewe gingsmogelijkheden en daarmede het groot ste deel der voordeelen, die in zgn superieure bewapening zijn gelegen. Boven de bergketen tusschen Asmara en Dessie hangt een lange wolkengordel, die uit de richting van de Roode Zee komt opzetten, en die langzamerhand het geheele terrein van den strijd zal overdekken. Na slechts twee dagen regen bleef mijn vrachtauto op den hoofdverkeersweg reeds zoodanig in den modder steken, dat we een uur oponthoud hadden. De vlakten zijn in moerassen veran derd. Mistwolken, die om de bergtoppen han gen, kunnen noodlottig worden voor de Italiaansche vliegers en men hoort dan ook de meening verkondigen, dat de Ita liaansche luchtvloot binnen veertien dagen haar activiteit zal moeten staken. Het ziet er naar uit, dat de onvermijdelijks „pauze", waarover Mussolini heeft gespro ken, langer zal duren dan de Duce deed ver moeden. Een belangrijk Italiaansch offensief in het Noorden behoort de eerste drie maanden tot de onmogelijkheden, als Mussolini zijn leger tenminste niet volkomen in het verderf wil storten. Zelfs dan zgn twee maanden nog maar nauwelijks voldoende om den bodem te doen drogen, voordat de zware regens in het midden van Juni beginnen te vallen. Het allermeeste, waarop de Italianen de volgende drie maanden kunnen hopen, is, dat zij in staat zullen zijn de steden, die zij tot dus verre hebben veroverd, zoo goed en zoo kwaad als het gaat in handen te houden. De Abessijnen hebben op deze omstandig heden gewacht. Terwijl het zware geschut der Italianen en hun tanks en vrachtwagens onbruikbaar zullen zijn, zullen de Abessijn sche guerillatroepen, die gewend zijn door den modder te ploeteren, dag en nacht een gevaar zgn voor de Italiaansche verbindingen zonder dat zg vrees behoeven te hebben voor een tegenaanval. En dan bestaat voor de Italianen het ge vaar, dat de koorts in alle hevigheid zal uit breken en hun troepen teisteren. De troepen van den keizer hebben hun strijdvaardigheid bewezen bij de eerste be langrijke Abessijnsche aanvallen, waarbij on der meer Abbi Addi werd heroverd. Deze operaties zijn echter door betrekkelijk kleine legerafdeelingen verricht en de drie groote legers in het Noorden zijn nog steeds niet in actie geweest. Helaas verbiedt de cencuur mij te schrij ven over de belangrijke troepenbewegingen, die omsingeling der Italiaansche troepen en onverwachte aanvallen inhouden en die reeds door den keizer zelf met roode strepen op de kaarten zijn aangegeven. In het Zuiden, waar de Italianen vrijwel tot hun positie vóór den oorlog zijn teruggedre ven, staan zij voor dezelfde moeilijkheden, daar de regen in het gebied van Mogadisclo omstreeks half Januari begint en dan gelei delijk Noordwaarts trekt. Men hoort wel eens zeggen, dat het mis- mlsschien deze moeilijke positie is, die de Ita lianen heeft gedreven tot wanhoopsdaden als het bombardement van het Zweedsche Roode Kruis en het gebruik van gas. Op order van den Negus is Abessinië van daag een week van gebed en vasten begon nen. Het smeekt de Voorzieningheid, dat de soldaten bewaard mogen blijven voor de ver schrikkingen van gasaanvallen.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 10