De oorlog in Abessinië. wsmom Zoo'n droge Kuch 'Waai f aan we Aeen? tweede blad HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 4 JANUARI 1936. Buitengewoon felle taal van de „Tevere" De toestand aan de fronten Het bombardement van de Zweedsche ambulance Van het Noordelijk front. Bommen op Boelalé en Sasa Banch Een nieuwe Abessijnsche nota aan den Volkenbond. Wederom een Italiaansch vliegtuig neergeschoten. Een succesje van overloopers in 't Zuiden. De vredespogingen. Een avoniuur van Sultan Oio Dellin. Van het Zuidelijk front Het peiroleumembargo Muitenj opeen Italiaansch schip Uruguay en de SowjeU unie. Kinloeg door Engeland terug geven aan China. hoest-Qriep-8ronchitis-Asthma De bevoegdheden van president Roosevelt. Buiten-MongoliëenMantsjoekwo Werklooshe d in de wereld. De vlootconferentie. Vliegtuigbouw in de Ver. Staten. Aga Khan maakt bestuurs- aanspraak. De Duitsche kerk. Duitsche eischen inzage koloniën. De ramp van de „City of Khartoum". Een kamp vol Roode KruiVtenten minder waard, dan één haar van een Italiaan" (Van onze specialen correspondent.) Vandaag heeft Italië het feit herdacht, dat Mussolini elf jaar geleden absoluut dicta tor over het land werd, na de parlementaire oppositie te hebben ontbonden. Tot dusverre is de 3de Januari steeds vrij wel onopgemerkt voorbijgegaan, maar thans is iedere gelegenheid om het nationalisme aan te wakkeren, welkom en zoo is deze dag thans voor het eerst gevierd. Op 3 Januari van het jaar 1925 legde Mus- solini zijn constitutie aan het parlement voor en tartte in een heftige speech ieder uit, hem te beschuldigen van den moord op Matteotti, den syndicalistischen afgevaardigde, wiens dood nooit is opgehelderd. Het fascistische regime heeft sindsdien de situatie overleefd en een absolute dictatuur kwam daaruit te voorschijn. Vanmorgen ontvingen de leden der fascis tische partij, mannen, vrouwen en kinderen, de gebruikelijke rose kaart, die een massa demonstratie aankondigt. Vanavond te zeven uur kwamen de fascis ten in de verschillende hoofdkwartieren bijeen en de voornaamste passages uit de rede, die de Duce elf jaar geleden hield, werden aan hen voorgelezen. Voor de vrouwen waren afzonderlijke bijeenkomsten georganiseerd. Ook in het Palazzo Venezia heeft een mas sale demonstratie plaats gehad, waarbij den Duce hulde werd gebracht. Inmiddels zet de Italiaansche pers haar campagne ter aanwakkering van den oorlogs geest onderbroken voort. Zooals men weet, heeft staatssecretaris Suvich zijn spijt be tuigd tegenover den Zweedschen gezant te Rome over het bombardeeren der Zweedsche ambulance In Zuid-Abessinië, doch overigens praat men liever over dit onverkwikkelijke incident heen en legt men allen nadruk op de onthoofdingen en verminkingen van Ita liaansche gevangenen en op het gebruik van dum-dum-kogels, waaraan de Abessijnen zich zouden hebben schuldig gemaakt De volgenden uitlating in de „Tevere" is typeerend voor de houding der Italiaansche pers: „Een tent vol Abessijnen, Bngelschen zelfs officieele Volkenbondspersonen, of een heel kamp met Roode Kruis-tenten of, als men wil, alle vijftig misdadige landen, die de sancties toepassen, bij elkaar, zijn tezamen nog minder waard dan een enkele haar op het hoofd van een onthoofd Italiaansch soldaat. De pi loten in onze bombardementsvliegtuigen zijn zich daarvan bewust en het is hun taak, het aan de wereld te doen weten." Deze verzekering, die intusschen ook in sommige Italiaansche kringen een slechten indruk heeft gemaakt, wordt gevolgd door klachten over tendentieuze berichtgeving in het buitenland. Men meent wel eens, dat op deze wijze de rechtvaardiging wordt voorbe reid van het gebruik van gas en vlammen werpers. Officieel wordt medegedeeld, dat verschei dene volgelingen van Ras Koeksa wegens spionnage zijn gefusileerd. Op het oogenblik zijn geen nadere bijzonderheden bekend, doch volgens onbevestigde berichten zouden vier dezer deserteurs zijn terechtgesteld. (Auteursrecht News Chronicle-A.N.P.). (Gk-0130). Er komen tal van berichten binnen, volgens Welke de Italianen zich in het Zuiden gereed maken voor een nieuwen aanval. Volgens een uiteenzetting uit Dessié, zouden zij thans niet meer in de eerste plaats Harrar willen ver overen, doch hun actie vooral in de richting van het hoogland Zuidelijk van Addis Abeba willen voeren. Hoe men te Dessié het Abes sijnsche hoofdkwartier in het Noorden, zoo goed op de hoogte zou zijn van de Italiaan sche plannen in het Zuiden is niet zeer duide lijk De Italianen zouden voorts hun stellingen tusschen Gorrahei en Walwal zwakker bezet houden, om met een goed deel van de man schappen die daar gelegerd waren, in de rich ting van Joeba op te trekken. De talrijke bombardementen van Dagaboer zijn in tegenspraak met de opvatting, dat de Italianen hun actie meer in Noord-Westelijke richting zouden voeren, terwijl het tevens zeer onwaarschijnlijk is, dat de Italianen denken van Dolo en Loegh uit snel te kunnen opruk ken, omdat de troepen van ras Desta hier een ernstigen hinderpaal vormen. De versterking van het garnizoen van Loegh is dan ook ver moedelijk niet zoozeer geschied met de be doeling van een snellen aanval, dan wel met die van een krachtige verdediging. Ras Desta is Dolo reeds zoo dicht genaderd, dat de Italianen troepen hebben uitgezonden dicht langs de voorposten van zijn leger, wel licht met de bedoeling om te zien, in hoeverre Desta reeds bereid was om tot een aanval over te gaan. Er hebben echter geen scher mutselingen plaats gevonden. Het is dus niet duidelijk wat Desta nu precies wil; het is echter mogelijk dat zijn troepen alleen naar de grenzen van Somaliland gezonden zijn om de Italianen bij voorbaat in hun actie te be lemmeren. Jat verder de Italianen bij een eventueelen opmarsch in de richting van Addis Abeba minder tegenstand zouden ontmoeten dan in een andere richting is ook niet waarschijnlijk Want in de provincies Walamo en Kaffa, be vinden zich zeer groote contingenten troepen onder ras Getatsjoe, die daar in het begin van den oorlog reeds zijn georganiseerd. (N. Rot. Crt.) Een Italiaansch officier vermoord. Reuter meldt uit Rome: Het in het buitenland verspreide bericht, dat de luitenant der Italiaansche kameelrui- ters Biondi door zijn Tripolitaansche man schappen zou zijn vermoord, wordt in be voegde kringen als juist erkend. -Jen verklaart, dat het muitende detache- mcr.t acht man omvatte. Het betreft hier een incident van plaatselijk karakter en het gebied is voldoende kalm. De officieele Italiaansche lezing, Slechts een gewonde? Te Rome wordt officieel medegedeeld, dat de minister van buitenlandsche zaken Suvich, Woensdag den Zweedschen gezant te Rome bij zich heeft verzocht, waarbij bij hem op heldering heeft gegeven over de omstandig heden, waaronder het bombardement van de Zweedsche ambulance plaats vond. De Italiaansche vliegtuigen waren uitge zonden voor een strafoefening op de Abessijn- sche troepen, die wreedheden hadden bedre ven tegen Italiaansche gevangenen. De vlieg tuigen bombardeerden in de buurt van Dolo een aantal tenten, waarin het Abessijnsche commando verblijf hield. Een van de bommen schijnt echter zijn doel gemist te hebben en is op de Zweedsche ambulance terecht geko- meni, waarbij de Zweedsche leider van deze ambulance werd gewond. Suvioh sprak het leedwezen uit, dat de Ita liaansche regeering over het gebeurde ge voelt, doch wees er op, dat de buitenland schede bladen opzettelijk een tendentieuze beschrijving van het bombardement gegeven hadden om de openbare meening in Zweden te misleiden. Toestand van dr. Smitli zorgwekkend. Een Abessinisch vliegtuig en een toestel, dat behoort aan het Zweedsche Roode Kruis, vertrokken in den ochtend naar Jergad in de provincie Sidamo, met een voorraad genees middelen. Vervolgens gingen zij naar Dolo, om de gewonde Zweedsche geneesheeren op te zoeken. De toestand van dr. Smith deed zich ernstig aanzien. Het Zweedsche toestel wordt gevlogen door Baron Rosen en heeft dr. Hanner en dr. Junod, gedelegeerde van het Internationale Roode Kruis, aan boord. Een telegram aan den negus. Reuter meldt uit Stockholm: Het bestuur van het Zweedsche Roode Kruis heeft Donderdagmiddag een vergade ring gehouden. Prins Karei heeft gesproken over het groote ongeluk, dat de Zweedsche ambulance in Abessinië getroffen heeft en over de vreeselijke daad van een oorlogvoe rende mogendheid. De Prins zeide verder, dat men zoo spoedig mogelijk nieuw mate riaal naar Abessinië zou zenden en men de gewonden zou vervangen. Prins Karei heeft voorts een telegram aan den negus gestuurd, waarin hij o.m. zegt, dat niets in staat is om de verantwoordelijk heid van de Italianen voor het gebeurde weg te nemen. De Zweedsche bladen bevatten een inter view met den Italiaanschen gezant, waarin deze zegt, dat de buitenlandsche ambulance dit risico kunnen verwachten. Een telegram van rouwbeklag van den Negus. Naar Reuter uit Addis Abeba meldt heeft de Negus een telegram van rouwbeklag gezonden aan prins Karei van Zweden na het bombardement van het hospitaal van het Zweedsche Roode Kruis. Verontwaardiging te Addis Abeba» Italiaansche w\jn overboord. Naar Reuter gisteren uit Addis Abeba meldde, waren de Europeanen aldaar, die toch reeds hoogst verontwaardigd waren over het gebruik van gifgassen door de Italianen op het front in Tigré, bijzonder verbolgen, toen zjj eergisteren het bericht vernamen van het bombardement van het Zweedsche Roode Kruis. De logeergasten van het voornaamste hotel smeten alle flesschen met Italiaansche wijn en likeuren stuk en dreigden den hotel houder zijn Italiaansch verzorgde haren af te knippen. Ondanks de sancties is er in de stad n.1. nog een zekere voorraad Vermouth en Chianti, dien de Europeanen hier wel waar- deeren. Maar na het incident van Oudejaar verwacht men, dat het met het gebruik van Italiaansche producten gedaan zal zijn. Verbittering onder de doctoren. Onder de doctoren van de verschillende naties, die naar Abessinië zijn gekomen om de gewonden bij te staan, heerscht groote verbittering. Waarschuwing aan de Roode Kruis-Ambulances. Naar het A. N. P. uit Rome meldt, heeft Donderdagavond een woordvoerder der regee ring de Roode Kruis-ambulances der vreemde mogendheden in Abessinië gewaarschuwd zich niet op te houden aan het front en na te laten in de tenten schuilplaatsen te verschaf fen aan Abessijnen. Fransche persstemmen. Naar Reuter uit Parijs meldt, heerscht daar nog altijd groote beroering vanwege het bombardement van het Zweedsche Roode Kruis bjj Dolo. Intusschen blijkt ook hierbvj weer het verschil in opvatting tusschen rechts en links. Terwijl de bladen rechts waarschuwen tegen de voortdurende manoeu vres om de zaak te overdrijven en stemming tegen Italië te wekken, maken de bladen van links dankbaar van deze gebeurtenis gebruik om nogmaals aan te dringen op een krachti- gen steun voor het werk van Genève en de toepassing der sancties. Overloopcrs naar de Abessiniërs. Reuter verneemt uit Harrar, dat 6 officie ren, 12 onderofficieren en 125 manschappen van de Eritreesche Askari's Dinsdag naar de Abessiniërs zjjn overgeloopen. Reuter meidt uit Dessié, dat generaal Nas- siboe, de commandant van het Zuideüjk front, gemeld heeft dat Italiaansche vliegers met bommen en machiniegeweren de bronnen van Boelalé en Sasa Baneh hebben aangevallen, ongeveer 35 km ten Zuiden van Dagaboer. Daarbij moeten vjjf Abessiniërs en 19 kamee- len zjjn gedood. Wat onze klanten zeggen over onze MET VLAG EN WIMPEL: „Hoe meer men ze rookt hoe lekkei der ze worden!" Een fflne sigaar voor slechts 30 ct. (10 stuks) Fa. H. WORM HOUDT, Spoorstraat 12 Tele'oon 380. Bij voortduring van de tot dusverre door de Italianen gebezigde prac- tijken, zal de Abessijnsche regeering repressaillemaatregelen van vermo gensrechtelijken aard nemen. Het Volkenbondssecretariaat heeft van avond een schrijven openbaar gemaakt van den gezant van Abessinië te Parijs, Wolde Marian, dat deze als permanent gedelegeerde van Abessinië bij den Volkenbond in opdracht van zijn regeering op 31 December uit Parijs aan Avenol heeft toegezonden. In de eerste plaats herhaalt de Abessijnsche régeering hierin haar stellige ontkenning van de Italiaansche beschuldiging, dat de Abes sijnsche troepen dum-dum-kogels zouden ge bruiken. Ter bevestiging van dit nieuwe dementi stelt zij thans het Volkenbondssecretariaat nog in kennis van een schrijven van majoor Dothee uit Brussel, waarin deze aan Wolde Marian verzekert in 1935 een nauwkeurig onderzoek te hebben gehouden in het door de Italiaan sche regeering in haar aanklacht gemelde munitiedepot van Tafari Batama, waar de Italianen dum-dum-kogels zouden hebben ge vonden. Majoor Dothee verzekert, dat hij daar toen geen enkelen dum-dum-kogel gevonden heeft. In de tweede plaats bevestigt de Abessijn sche regeering haar telegram van 13 Decem ber over de nieuwe schending van de conven ties over de wetten en gebruiken van den oorlog, waaraan de Italiaansche troepen zich zouden hebben schuldig gemaakt tijdens hun terugtocht in Sciré en Tembien. De Abessijnsche regeering herhaalt, dat de Italiaansche troepen daar de kerken in brand hebben gestoken en de burgerbevolking syste matisch hebben vernietigd. In de omstreken van de Takazzé hebben de Italiaansche troepen tegen de Abessiniërs ge bruik gemaakt van gifgassen. De Abessijnsche regeering verklaart er niet aan te twijfelen, dat de Volkenbondsraad zijn aandacht zal schenken aan de onmenschelijke practijken, die de Italianen in hun aanvalsoorlog aan wenden. De Abessijnsche regeering eindigt deze nota met de mededeeling, dat zij zich verplicht acht den Volkenbond te doen weten, dat zij, indien de Italiaansche militaire autoriteiten opnieuw dergel(jke practijken of andere schending der oorlogswetten in toepassing zouden brengen, zal overgaan tot repressaillemaatregelen, niet in dien zin, dat de Abessijnsche regeering de Italiaansche soldaten op onmenschelijke wijze zal laten behandelen, doch in dezen zin, dat zij de particuliere goederen van de in Abes sinië gevestigde Italianen zal doen in beslag nemen. Reuter meldt uit Dessié, dat aldaar een officieel communiqué is gepubliceerd volgens hetwelk Dinsdag j.1. een Italiaansch vliegtuig in de buurt van Makallé is neergeschoten. Er vlogen dien dag twee Italiaansche vlieg tuigen op geringe hoogte boven het dorpje Kertia in WolkaiL In dit dorp bevond zich een kleine afdeeling Abessijnsche soldaten en de vliegtuigen openden onmiddellijk het vuur. Een Abessijnsch scherpschutter slaagde er in een van de toestellen dusdanig te treffen, dat het een noodlanding moest verrichten, waarbij het neerstortte. De beide inzittenden van het toestel moeten den dood gevonden hebben. Het vernielde toestel had twee mitrailleurs aan boord, waarvan er een Is aangeboden aan den soldaat, die er in geslaagd was het toe stel naar beneden te krijgen. Het 85ste legerbericht. Het Italiaansche legerbericht van Woens dag luidde: Maarschalk Badoglio seint: Aan het front bij Eritrea heeft de lucht macht groote activiteit ontwikkeld in het verrichten van verkenningsvluchten. Aan het Somalifront hebben in den sector Ogaden de gewapende krijgslieden van het stamhoofd Hoesein Hailé van den stam Rer Dalai, die zich aan Italië heeft onderworpen, Danane bezet, in de vallei van de Bawa, een rivier, die m ae Webbe Sjebeli uitmondt. Bij deze strijdkrachten hebben zich Woens dag die gevoegd van den ultan der Sja- veli's Olol Dinle, waaruit de werkzaamheid en de trouw blijkt der vroegere Abessijnsche strijdkrachten, die zich aan Italië hebben onderworpen. Optimisme op het Vaticaan. De speciale correspondent van de Jour te Rome meent in staat te zijn het verrassende bericht te brengen, dat men in bevoegde krin gen van het Vaticaan op de mogelijkheid eener regeling van het Italiaansch-Abessijnsch conflict rekent. Reeds met de Kerstdagen heeft men op het Vaticaan, na vele maanden van pessimisme, een opmerkelijk optimisme aann den dag ge legd. In het middelpunt der verwachtingen staat de van Belgische zijde aangewende ver zoeningspoging. Op het Vaticaan gelooft men, dat Mussolini zich van de noodzakelijkheid heeft laten overtuigen de regeling van het ge schil in ieder geval via Genève te laten ge schieden. Eveneens is men van meening, dat Eden zich niet zal verzetten tegen een nieuw plan, dat „bescheidener" is dan dat van 8 Dec. en dat als tegenprestatie voor de veiligheid der Italiaansche grenzen en der Italiaansche ondernemingen, niet voorziet in de uitwisse ling van grondgebied. Volgens L'Oeuvre heeft ook het Vaticaan sterk onder de sancties te lijden. Een bericht van Reuter uit Mogadiscio, door de censuur vertraagd, meldt, dat de sultan van Sjaveli even voor Kerstmis met 1000 man troepen, twee machinegeweren en radio telegrafisten rangs de Webbe Sjebeli tot Gabba was opgerukt in de richting van lmi. Den 25sten Dec. meldde de sultan, die een bondgenoot der Italianen is, dat hij omsingeld was door twee Abessijnsche kolonnes ter sterkte van 6500 man en geen minutie meer had. Graziana zond toen vliegtuigen ter hulp. Twee verkenningsvliegtuigen landden te Gab ba, terwijl twee bommenwerpers kogels om laag wierpen, een der bommenwerpers werd door kogels getroffen en was genoodzaakt te landen, doch het tweede vliegtuig wist de Abessiniërs op een afstand te houden tijdens de reparatie aan het toestel, en beide vlieg tuigen keerden behouden op hun basis terug. Den vo'genden ochtend werden de Abessi niërs door een eskader zware bommenwer pers aangevallen en moesten tenslotte terug trekken. Bereiden de Italianen een aanval voor? Naar het D. N. B. uit Addis Abeba meldt, komen er uit den sector van de Wesbi Sje beli berichten van groote voorbereidingen voor een aanval op de provincie Bale door de Italianen. De legers van ras Desta worden de laatste weken bijzonder heftig uit de lucht bestookt, bijna uitsluitend met brand- en gas bommen. De Abessijnen hebben zich niet uit hun stellingen laten verdrijven en wachten den Italiaanschen aanval af. Londen vol belangstelling voor houding van Amerika. In gezaghebbende kringen te Londen be schouwt men volgens Reuter de Engelsche persberichten, meldende, dat Eden reeds zou hebben besloten te opteeren voor een politiek van verscherping van de sancties en voor nemens zou zijn deze verscherping onverwijld te doen goedkeuren, als voorbarig. Men meent verder, dat de politiek, die te Genève zal worden aangenomen, wat dit betreft nog niet is bepaald en dat dit grootendeels zal afhan gen van de houding der Ver. Staten. Men wacht de boodschap van Roosevelt aan het Congres af. Men zou den wensch koesteren, dat Roosevelt zich zal uitlaten over het pro bleem der petroleumsancties en de bedoelin gen der U.SA,. nader zal formuleeren. Dienstplicht in Eritrea. De Italiaansche autoriteiten in Eritrea heb ben een beschikking uitgevaardigd, volgens welke alle mannen, die in staat zijn de wa pens te dragen, van welk ras zij ook zijn, ver plicht zijn, de Italiaansche kolonie te ver dedigen. NIEUW JAAR IN ITALIë. De Nieuwsjaarsdag is, naar Stefani meldt, in geheel Italië gevierd met vaderlandslie vende demonstraties en trouwbetuigingen aan den Duce, waarbij wederom aan het vaderland werd geofferd. Volgens de gegevens van de fascistische federatie was de goudoogst Woensdag hooger dan Zondag. EEN NIEUW TAFELGEBED. Stefani meldt uit Rome: De Baiilla, de fascistische jeugdorganisatie, die in 't afgeloopen jaar dagelijks aan 300.000 schoolkinderen een middagmaal verstrekte, is voornemens, in het nieuwe jaar dit aantal uit te breiden. Voor het begin van eiken maaltijd zullen de kinderen het volgende tafelgebed moeten zeggen: „O Heer, wij danken U voor het dagelijksch brood dat Gij ons schenkt, deze zuivere hulp, die zoo weldadig is voor ons hart. Heer, bescherm ons dierbaar vaderland en onze soldaten, die in Oost-Afrika met de teekenen der Romeinsche beschaving het licht van het kruis van Christus brengen. Bescherm den Duce en bewaar hem lang voor Italië, dat sedert eeuwen Uw uitverkoren dochter is. Amen". Donderdag is te Venetië het tankschip Corona Ferrera aangekomen uit Contstantza. Zoodra het schip gemeerd lag, heeft de politie de geheele bemanning, met uitzondering van den gezagvoerder en den machinist, in arrest gesteld, aangezien zich tijdens den overtocht tweemaal muiterij aan boord had voorgedaan. Ofschoon het schip onder Italiaansche vlag voer, bestond de geheele bemanning uit Roe menen en Grieken, behalve de kapitein en de machinist, die aan de muiterij geen deel hebben genomen. Is de verbreking der betrekkingen geschied onder pressie van Brazilië? Het agentschap Tass deelt mede: Volgens Russische berichten uit Genève zou men daar bericht hebben ontvangen, dat Uruguay de betrekkingen met de Sowjetunie zou hebben verbroken onder pressie van de Braziliaansche regeering, die dreigde de be scherming van de grens tusschen Brazilië en Uruguay op te heffen, wat zou beteekenen, dat de Braziliaansche regeering de politieke tegenstanders van den tegenwoordigen presi dent van Uruguay zou steunen, bij het orga- niseeren van een opstand en de opstandelingen van wapens zou voorzien. De Venezolaansche gezant uit Moskou vertrokken. De waarnemende Venezolaansche gezant te Moskou, Carlos Masanes, is gisteren uit vertrokken. De Britsche autoriteiten hebben het gebied Koeling in Noord-Kiangsi, dat zij sedert 39 jaar bestuurden, teruggegeven aan de Chinee- ache regeering. Koeling is bekend als zomerver- blijfplaats. Zoo'n blaffende, doffe, pijnlijke hoest, die Uw borst verscheurt en U niet al leen overdag, maar vooral nachts zoo kwelt, wordt veroorzaakt door slijm, die zich heeft vastgezet en niet wil loskomen Die raakt Ge binnen 24 uur kwijt, als Ge Akker's Abdijsi roop neemt. Abdijsiroop woelt die slijm los en bevrijdt Uw luchtpijpen van ziektekiemen. De Abdijsiroop be strijdt met kracht de gevolgen van ge vatte koude, voorkomt ernstiger aan doeningen. Neem vandaag nog bijt AKKER' \ferhöógdewerktnq f$centl l Verlaagde prijzen Inzake de handhaving der neu traliteit der V. SL Naar de Washington Post bericht is het voornemen, om den President de macht te geven, op grond van de nieuwe neutraliteits- wet vast te stellen, wie aanvaller en wie slachtoffer is, opgegeven. Men gelooft evenwel, dat vandaag of Maandag een nieuw wetsontwerp zal worden ingediend bij het Congres, waarbij den Pre sident een volmacht zal worden gegeven, om den uitvoer van petroleum, katoen, ijzer, ko per en andere materialen te handhaven op het vredespeil. Elk embargo of elke beper king door den President gelast, moet onpar tijdig worden toegepast pp alle oorlogsvoe renden, wat ook hun recht of onrecht in den oorlog is. Het blad gelooft dat dit ontwerp de goed keuring heeft van secretaris van Staat Cor- dell Huil en van senator Pittman en Rey nolds, onderscheidenlijk de voorzitters van de commissies voor de buitenlandsche zaken uit Senaat en Huis van Afgevaardigden. De senatoren Nye, Clark en Bono, die deel uitmaken van de commissie van onderzoek naar den wapenhandel, zullen den tSenaat Maandag wetsvoorstellen met betrekking tot de neutraliteitswet voorleggen, die de vol gende punten bevatten: De verplichting voor den president een uit voerverbod te leggen op oorlogsmateriaal voor alle belligerenten, ook indien zij handelen met een mandaat van den Volkenbond of indien zij gewikkeld zijn in een oorlog, gericht tegen een gewapenden aanvaller. De bevoegdheid aan den president te geven om een embargo te leggen op grondstoffen als petroleum, katoen en koper. Het verbod voor Amerikaansche burgers om te reizen op vaartuigen, behoorende tot de vloot van een oorlogvoerende natie en het verbod voor Amerikaansche schepen om in oorlogszone te varen. Men neemt in officieele kringen aan, dat de president de bevoegdheid zal krijgen, om te beslissen voor welke naties het embargo van toepassing zal zijn en het recht zal krijgen een onderscheid te maken tusschen aanvallers, aangevallenen en machten, die een actie voeren onder goedkeuring va* den Vol kenhond. De Russische bladen publiceeren een inter view met den voorzitter, van den ministerraad van de Mongoolsche volksrepubliek, Gendoen, die thans te Moskou vertoeft. Op een vraag of gevaar bestaat voor een nieuwe poging van de zijde der Japanners en Mantsjoe's om gebied der volksrepubliek Mon golië te bezetten, verklaarde Gendoen, dat het optreden der Japansch-Mantsjoerijsche troepen aan de grenzen in het afgeloopen jaar op voldoende duidelijke wijze hun bedoelingen aan geeft. Tot de stichting van Mantsjoekwo hadden wij aan de grenzen geen moeilijkheden en ge noten wij allen van de weldadigheden van den vrede en van een onafhankelijk bestaan. Met de komst der Japansche troepen in Mant sjoekwo is de toestand evenwel radicaal ge wijzigd. Japansch-Mantsjoerijsche troepen overvallen grensdetachementen van de Mon goolsche volksrepubliek, bezetten het grondge bied e.d. Al onze verzoeken ons met rust te laten, al onze pogingen langs vreedzamen weg tot overeenstemming te komen leiden tot geen enkel resultaat. Gendoen verklaarde nog, dat men kan ver onderstellen, dat een mogelijk binnendringen van Japansch-Mantsjoerijsche troepen in de Mongoolsche volksrepubliek onder de gegeven omstandigheden, zooals trouwens ieder schen ding van den vrede, onvermijdelijk groote on heilen in andere landen zal teweegbrengen. In antwoord op een desbetreffende vraag verzekerde Gendoen, dat Mongolië nauwe en vriendschappelijke betrekkingen onderhoud met de Sowjetunie, van welke zijde zij steeds op een vriendschappelijke wijze wordt bejegend. Geringer over het geheele jaar. Toeneming einde 1935. Het Internationaal Arbeidsbureau maakt bekeDd, dat volgens de door dit bureau einde December 1935 verzamelde statistieken het aantal werkloozen in de meeste landen op het einde van 1935 geringer was dan aan het einde van 1934, zoodat de sinds het midden van het jaar 1933 in de meeste landen be speurde verbetering heeft voortgeduurd. Daarentegen was de werkloosheid aan het einde van 1935 grooter dan een jaar geleden in de volgende landen: Bulgarije, Frankrijk, Letland, Nederland, Spanje. Joegoslavië en Zwitserland, waar de werkloosheid blijkens de driemaandeljjksche statistieken gedurende 1935 voortdurend is blijven toenemen, alsmede in Ierland en Nieuw-Zeeland, waar de toe stand aanvankelijk in 1935 beter was gewor den, doch in het laatste kwartaal van 1935 weer is verergerd. (Hbld.) Zaterdag 4 Januari. Musis Bacrum, 8 uur: Knalavond „De Zil vermeeuw". Casino, 8 uur: Amusementsavond „Helder'a Mannenkoor". Huize Bom: Tentoonstelling van in trance geschilderde stukken, 26 en 8—10 uur, Musis Bacrum, 8 uur: Knalavond „De Zilver meeuw". Zondag 5 Januari. Casino8.15 uur: „Het kind van de Buur- vrouw", met Aaf Bouberten Hope. Huize Bom. Tentoonstelling van 26, en 8—10 uur 's avonds. Musis Sacrum, 8 uur: Populaire Soirée. Maandag 6 Januari. Huize Bom. Tentoonstelling van 26, en 810 uur 's avonds. Casino, 8 uur: Openbare les Muziekschool Leeuwens. Zaterdag 11 Januari. Musis Bacrum: Uitvoering Kon. Bond van Oud-Onderofficieren. Maandag 13 Januari. Musis Bacrum: Soirée R.K. Dansclub. N.V. Ned. Mij. van Brandverzekering te Tiel Agentschap voor Den Helder: J- v. d. Plaat, Spoorstr. S3. Komt Maandag weer bjjeen. De vlootconferentie, die voor de Kerstdagen tijdelijk uiteen was gegaan, zal Maandag weer te Londen bijeenkomen. EDEN ZAL DEELNEMEN AAN DE ZIT TING VAN DEN VOLKENBOND. Reuter seint uit Londen, dat Eden ver klaart heeft zelf Groot-Brittannië te zullen vertegenwoordigen in de zitting van den Vol kenbondsraad. 800 vliegtuigen binnen drie jaar. Na een conferentie van den generalen staf is bekend geworden, dat de staf voor nemens is de grootste luchtvloot ter wereld te scheppen. Minister van oorlog Dern heeft reeds maatregelen getroffen voor den bouw van 800 vliegtuigen in 3 jaar. Door de Engelsche regeering afgewezen. De Britsche regeering heeft een verzoek van den Aga Khan afgewezen, om hem souvereine rechten te verleenen over een ge deelte van het Noorden van Indië, waar de Islamietische bevolking overheerscht, en hem bestuurder van den staat Pachirstan te maken. Manifest van theol. faculteit te Bonn. Voor Kerk en Staat. De theologische hoogleeraren der universi teit te Bonn hebben een manifest gepubliceerd, waarin zij o.m. verklaren, aan de H. Schrift als het eenige richtsnoer van het chr. geloof vast te houden en op grond van het evangelie met beslistheid op te treden voor de nationaal- socialistische vorming van het volk op de basis van bloed en bodem, van Duitschen eigen aard en geschiedenis. Om dezelfde reden wijzen levensmachten af. Zjj manen de Duitsche jeugd aan, ongestoord door de verwarring der kerkelijke omstandigheden te strijden voor een persoonlijke chr. geloofsovertuiging, en eischen het behoud der theologische staats- faculteiten, aangezien zij alleen den waarborg kunnen bieden voor een in diepte en breedte gaande gedachtenwisseling tusschen christen dom en geestelijk leven; zij verwerpen iedere poging om door een christelijke den weg banen de theologie of door een christelijk commando den persoonlijken strijd om het geloof te wil len vergemakkelijken of vervangen en ver klaren zich voorstanders van een samenvat ting van alle kerkelijke krachten onder unifor me leiding tot behoud en tot herstel der refor matorische volkskerk. Andere verdeeling van Afrika. De Hamburgsche Kamer van Koophandel en Industrie heeft een rapport gepubliceerd, meldt de „Times", dat ook in politiek opzicht van belang is, aangezien daarin de nadruk wordt gelegd op de noodzakelijkheid voor Duitschland om koloniën te verkrijgen. Duitschland kan, aldus de Kamer, gezien zijn geografische ligging, de dichtheid van zijn bevolking en zijn hoogen graad van industria lisatie, met meer klem koloniën eischen dan eenig ander land. Opmerkelijk is verder de passage, waarin er op gewezen wordt, dat de enkele toeken ning van economischcn invloed in overzeesche gebieden niet voldoende is. Ook de „Deutsche Volkswirtschaft" eischt koloniën voor Duitschland op, terwijl dat blad bovendien aandringt op de overdracht van die gebieden in Afrika, welke in zwakke handen z(jn, b.v. in die van Portugal, aan sterkere mogendheden. Drie slachtoffers geïdentificeerd. Duikers zijn er in geslaagd in de cabine van de „City of Khartoum" binnen te dringen. Drie slachtoffers zijn geïdentificeerd, onder wie de Italiaan Tartaglione,

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 13