BINNENLAND LUCHTVAART Flotielje-vaartuig voor de Marin^ Oosulndié. Aardbeving. Bedrijfsresultaten der K.L.M. in 1935. ten recordvlucht naar aanleiding van de Olympische Spelen. 6 Minister Colijn. De inschrijving voor den dienstplicht. Nederland en voorstel Hoare—Laval. Gift van de Prinses. De bouw van een nieuw stadhuis in de hoofdstad. Liefde en cumulatie vari inkomsten. De Postvluchten van en naar Indië- Het vliegtuig Perkoetoet te Bagdad opgehouden. De ramp van de vlieg- boot bij Alexandrië. Saint Exupéry en zijn mécanicien behouden. GEMENGD NIEUWS Een goed begin Jongens op avontuur. Grove onvoorzichtigheid. Messentrekker. Alcohol op den weg. Roekeloos deur opengegooid. Gevaarlijk speelgoed. De „Sch. 135" drijvende opgepikt. Liefde is blind Optreden van pseudcrrecherqheurs HRLDHRCSrtR COURANT VAÏ Klei wordt volgende week gelegd. Naar het Alg. Hbl. verneemt,- zal ln deh loop van de volgende week op de door den stapelloop van het motortankschip „Macona" vrijgekomen helling I van de Ned. Scheep bouw Mij. te Amsterdam, de kiel gelegd wor den van het door de Koninklijke Marine be stelde flottielje-vaartuig. Nieuwe aardschokken, weer ijl Sunr.it ra's Westkust. Nog een kustlicht vernield? Gisterenmorgen te 5 uur werd te Padang een sterke aardschok gevoeld, welke vjjf se conden aanhield. De richting was west oost. Batavia. Het observatorium te Batavia registreerde deze beving te 0.6.07 uur Java- tijd, op een afstand van 1180 kilometer, het geen dezelfde afstand is als van de beving van 28 December. Waarschijnlijk kan het epicentrum dezer schokken nader gelocali- seerd worden op: 0.3 graden Z.-B., 97.9 gra den O.-L. Blijkens nadëre berichten omtrent de jong ste beving op Sumatra is deze ook gevoeld te Padang-Sidempoean, Padang-Pandjang, Sipl- rok en Fort-de-Kock. Op sommige plaatsen duurde de beving een halve minuut. Op het hoofdkantoor van de scheepvaart heeft men vernomen, dat ook het kustlicht të Sigata op èen afstand van pl.m. 30 mijl ten N.N.W. van Bodjo, niet brandt. Het is niet ónwaarschijnlijk, dat ook dit licht door de onlangs voorgevallen bevingen is gestoord. Het schip, dat hierover rapport uitbracht meldde echter ter plaatse wel een klein pe- troleum-ltehtje te hebben gezien; - Padang. Hedenmorgen te 10 uur 30 werden wederom twee korte aardschokken gevoeld.1 ^ATtëRDAÖ 4 fANUART f936. zich nog ln de cabine van het toestel bevin den, aangezien het bergingswerk tengevolge van den hoogen zeegang 'moést worden ge staakt. meldt Keuter. Meer dan 100.090 passagiers. In het jaar 1935 heeft de K. L. M. ver scheidene nieuwe luchtverbindingen tot stand gebracht en voor het eerst werden meer dan 100.000 passagiers vervoerd. Op de Europeesche en binnenlandsche lijnen werden naar schatting 95.997, op de lijn Am sterdam—Batavia 1540. ln West-Indië 2659 passagiers vervoerd, tezamen 100.196 tegen 85.989 in 1934. Het vrachtvervoer ontwikkelde zich boven .verwachting gunstig. De handelsbelemmerin gen namen toe, niettemin steeg de hoeveel heid vervoerde schatting 1.320.000 kg in 1935. Dank zij het besluit der P. T. T. om alle briefpost per vliegtuig 'te verzenden, voor zoover dit tijdwinst gaf in vergelijking met andere middelen van vervoer, is het postver voer op de Europeesche lijnen met ruim 65 pet. gestegen, van 193.373 kg in 1934 tot 320.000 kg in 1935. Deze cijfers zijn alle geschat naar de ge gevens, welke half December bekend waren. Een Japansch plan. - De 'Yomioeri Sjemboen kondigt in haar ochtendblad aan, dat zij ter gelegenheid van de Olympische spelen te Berlijn een eigen vliegtuig zal gebruiken en zal trachten met dat vliegtuig een record te vestigen voor de vlucht Berlijn—Tokio, vermoedelijk van drie k vier dagen. Men zal een Duitsch toestel gèbruikén, een Messer Schmitt van dè Baye- rische Flugzeugwerke dat een maximum snel heid behaalt van 300 km per uur, vermoe- :delykdus een B.F.W. Me 108, het laatste type van deze fabriek. Het toestel zal al dadelijk na de opening met verslagen en foto's naar Tokio vertrekken. 25 jaar geleden voor het eerst minister. Heden, 4 Januari, is het 25 jaar geleden, dat de heer Hendrlkus Colijn voor de eerste maal Minister werd. «pgfgji M ihs|§ Minister-President Dr. H. COLIJN. Hij was door Kuyper „ontdekt" sinds 1909 lid der Tweede Kamer voor het district Sneek en werd 4 Januari 1911, op 41-jarigen leeftijd, Minister van Oorlog ln het kabinet- Heemskerk. Generaal Cool was gevallen, door de aanneming van een niotie-Duymaer 1 van Twist, en de nog'jonge Colijn volgde den grij zen generaal op. Het kabinet bleef nog slechts 2 jaar aan. Het zou 10 jaarduren, alvorens hg weer het ministers-pak aantrok; ondertusschen ech ter was hij lid der Eerste Kamer geworden en na Kuypers dood, leider der anti-revolutionnai- ren. Weer trad hij op midden in een regeer periode van een kabinet; het ministerie-Ruys de Beerenbrouck, Mr. de Geer, Minister van Financiën, trad uit dat kabinet wegens verschil van meening over de vlootpolitiek, en Colijn volgde hem op. Weer duurde dit ministerschap Slechts 2 jaar, namelijk tot Augustus 1925, maar na de verkiezingen van dat jaar belastte de Koningin hem met de kabinets-formatie en het eerste kabinet-Colijn kwam aan het bewind. Het was bijzonder onfortuinlijk, want 3 maan den na zijn optreden nam de Tweede Kamer het amendement-Kersten aan tot opheffing van het gezantschap bij den Paus, de katholieke ministers vroegen ontslag en daarmee viel het kabinet. De crisis duurde van November 1925 tot Maart 1926; toen trad het kabinet-de Geer op. In de jaren, die nu volgden, werd Colijn lid der Eerste Kamer, lid der Tweede Kamer en Minister van Staat. Ondertusschen schoven de gebeurtenissen hem zóó op den voorgrond, dat hij na de ver kiezingen van 1933 waarvan de uitslag een groot persoonlijk succes voor hem was de aangewezen formateur was. Het tweede kabi net-Colijn trad op, de formateur nam zelf Ko loniën, en men weet, dat uit de crisis van den afgeloopen zomer dit tweede Colijn-kabinet, eeenigsztns gewijzigd, als zijn derde ministerie te voorschijn is getreden. Op het oogenblik leidt hij al maandenlang Defensie en Koloniën tegelijk. En welk depar tement zou deze veelzijdig-bekwame staatsman eigenlijk niet kunnen leiden? Het hooge ambt van gouverneur-generaal had hij ook kunnen bekleeden, als hij gewild had. Een sterke figuur. Een sterke hand. Een sterk karakter. Een staatsman. (Avondpost). Thans voor 18-jarigen. Bij Kon. Besluit van 27 Dec. j.1., ln 'het Staatsblad gepubliceerd, is bepaald, dat para graaf 42 der wet tot verlaging der openbare uitgaven in werking is getreden met ingang van 1 Januari J.1. Deze paragraaf behelst de wijzigingen van de Dienstplichtwet. De belangrijkste wijziging van deze wet zal echter eerst in werking treden op 1 Maart a.s. Dat is de bepaling waarbij de inschrijving voor den dienstplicht vervroegd wordt; tot dusver bepaalt de wet, dat de inschrijving ge schiedt in het begin van het Jaar, waarin de in te schrijven persoon 19 jaar wordt. Die leeftijd wordt nu vervroegd tot 18 jaar. Dit is geschied om meer tijd te verkrij gen voor het verrichten der keuringswerkzaam heden en het aantal keuringsraden te kunnen verblinderen, hetgeen de regeering uit mili tair, maar voornamelijk ook uit financieel oog punt wenschelijk oordeelde. Op 1 Maart treedt tevens in werking de wij ziging der Dienstplichtwet, betreffende het tijd stip van aangifte voor de inschrijving. Als tijd voor aangifte was tot dusver bepaald de maand Januari. Na 1 Maart zal die tijd door de Kroon bepaald worden. (i De heer Van Vessera stelt vragen. Het lid der Eerste Kamer mr. A. J. van Vessem heeft de volgende vragen gericht tot den minister van Buitenlandsche Zaken: Heeft de minister kennis genomen van het artikel in do „Nieuwe Rotterdamsche Cou rant" van 28 December J.1., avondblad, han delende over het Britsch-Fransche bemidde lingsvoorstel in het Italiaansch-Ethiopisch conflict, waarin voorkomen de volgende zin sneden: „Wg hebben mededeelingen ontvan gen waaruit blijkt dat het lang niet alleen de openbare meening in Engeland Is geweest, die het voorstel van Hoare en Laval heeft doen verdwijnen" en „Wij meenen zelfs te mogen aannemen dat Eden van Nederlandschen kant niet ónvoorgelicht is gebleven' over de opvat ting van onze regeering?" dë' minister bereid medé te deelen, of inderdaad de Nederlandscheregeering haar opvattjng over het bedöeldé bemiddelings- V'óWötèl ter kennis van den Britschen minister heeft gebracht en indien dit is'geschied, hoe déze' opvatting luidde en wahneOjT deze ter kennis van den Britschen mlriistër is ge bracht. Indien het bericht in de „Nieuwe Rotter damsche Courant" onjuist is, is de minister dan niet van oordeel, dat het landsbelang eischt, dat onjuiste berichten als deze, welke de neutraliteit van Nederland by een conflict tusschen andere mogendheden in twijfel doet stellen en welke hier te lande en in het buiten land den indruk moeten wekken, dat maat regelen van andere mogendheden, ter bevor dering van den vrede en ter voorkoming van een Europeeschen oorlog door de Nederland sche regeering worden tegengewerkt, terstond door de regeering op categorische wijze wor den tegengesproken? HUWELIJKSBIJSLAG VOOK PERSONEEL OP ARBEIDSCONTRACT. Omtrentde beantwoording van de vraag, of arbeidscontractanten in aanmerking kun nen komen voor een huwelijkstoelage, heeft de regeering het volgende bepaald: 1. De beantwoording van vorenbedoelde vraag is voornamelijk afhankelijk van de w(jze van loonbepallng. 2. Indien een arbeidscontractant wordt be zoldigd volgens punt b van art. 12, eerste lid van het Arbeidsovereenkomstenbesluit, dat is „volgens de loonregeling, geldende voor over eenkomstig personeel in ambtelijken dienst", heeft deze uiteraard aanspraak op de huwe lijkstoelage. 2. Met betrekking tot de arbeidscontrac tanten, wier loon wordt bepaald overeenkom stig art. 12, eerste lid, sub c van het A.O.B., dat is „op een bedrag, gelijk aan of boven het minimum van de loonschaal voor overeen komstig personeel in amStelijken dienst, welk bedrag, ook na eventueele verhoogingen, het maximum der desbetreffende loonschaal niet mag overschrijden" is evenwel steeds het standpunt ingenomen, dat deze categorie niet in aanmerking diende te worden gebracht voor toekenning van de huwêljjkstoelagey mede om te voorkomen, dat het onderscheid tusschen deze groep en die van de arbeids contractanten,' bezoldigd volgens art. 12 sub b van Pet A.O.B; te zeer te loor zou gaan. 4. Voorts wordt toekenning van de huwe lijkstoelage aan arbeidscontractanten, die onder art. 12 sub c vallen, ook daarom niet noodzakelijk geacht, wjjl de redactie van dit punt c ruimte laat om bij de bepaling van het loon van deze categorie rekening te houden met het eventueel gehuwd zijn in dien zin, dat hierin aanleiding kan worden gevonden, het loon iets hooger te stellen dan voor een ongehuwde in overigens dezelfde omstandig heden. AUDIËNTIE TEN PALEIZE. Na afloop van de audiëntie, welke H. M. de Koningin Donderdagochtend in de Residen tiet heeft verleend aan het corps diplomatique ter aanbieding van de Nieuwjaarswenschen, heeft H. K. H. de Prinses de gezanten en hun dames voor zoover deze nog niet aan Haar waren voorgesteld, in particuliere audiëntie ontvangen. H. M. de Koningin heeft Vrijdagnamiddag ten paleize Noordeinde aan de Nederlandsche autoriteiten en hun dames particuliere audiën tie verleend. Voorts heeft H. M. het voorne men, om binnenkort verschillende heeren, zoowel civielen als militairen, alsmede enkele dames te ontvangen. i H. K.. H. Prinses Juliana heeft een bedrag beschikbaar gesteld voor de restauratie van de Ned. Hervormde Kerk in de voormalige gemeente Ransdorp, thans behoorende tot Amsterdam. G. S. gaan acooord met raadsbesluit. Op den laatsten dag van het oude jaar heb ben Gedeputeerde Staten van Noord-Holland goedkeuring verleend aan het besluit van den gemeenteraad van Amsterdam, waarbjj met algemeene stemmen werd besloten het voor malige Raadhuis op den Dam om niet aan het Rijk af te staan, en een Stadhuis te doen bouwen op het Frederiksplein, waarvoor het Rijk, indien de Staten-GeDeraal zich ermede vereenigen, tien millioen in de kosten zal bijdragen. HET SCHOUWBURGPLAN-KOOPMAN TE AMSTERDAM. Het Hbld. meldt, dat het prae-advies van B. en W, inzake het schouwburgplan-Koop man een conclusie in af wijzenden zin zal hebben en wel op grond van stedebouwkun- dige adviezen, welke B. en W. hebben ge kregen, en van financieele overwegingen. Van het werkfonds-1934 zijn voor dé verwezen- lijking van het plan geen voorschotten te ver wachten, en het onderzoek, door een kleine commissie uit het college van B. en W. inge steld naar den financieelen opzet, leidde tot het Inzicht, dat de gemeente in dezen geen enkele financieele verantwoordelijkheid op zich kan nemen. DE TWEEDE „STATENDAM". Gisteren werd de kiel gelegd. Van de zijde van de HollandAmerika-lyn meldt men ons: Vrijdagmorgen 3 Januari tegen 11 uur v.m. is op de bouwhelling van de Rotterdam sche Droogdok Maatschappij de kiel van de tweede „Statendam" gelegd. Hiermede wordt begonnen met den bouw van den romp van het schip, dat door het publiek afwisselend Nieuw- Amsterdam of Prinsendam gedoopt ls, maar dat ln scheepsbouwkringen alleen aangeduid wordt met RDM 200. Het voorbereidende werk heeft geregeld voortgang gemaakt sinds het schip 10 weken geleden werd besteld. De bouwhelling is aan zienlijk verlengd en op bijna dubbele breedte gebracht. De betonnen fundamenten voor een nieuwe kraanbaan, waarvan de voltooiing snel nadert, zijn reeds bijna gereed. DE A.S. UITVOERING VAN DEN VARKENSSTEUN. De secretaris van den R.K. Boeren- en Tuindersbond verwacht met stelligheid, dat deze organisatie niet zal kunnen medewer ken aan het plan der Regeeringscommis- sarissen „om de organisaties op ruime wijze in te schakelen bij het koopen, slachten en exporteeren van varkens". ONVERANDERDE ROTKRACCIJNS. De accjjns op boter en de vervoervergun- ning vóór' buitenlandsche boter is voor de volgendeweek wederom vastgesteld op 95 cent per kg. Madioen. Hedenmorgen te 03.30 uur werf- den vrij langdurige lichte aardschokken ge voeld. Te Batavia werd deze laatste beving (dus niet dezelfde als welke op Sumatra ge constateerd werd- door het observatorium, eveneens geregistreerd doch zoo zwak, dat zelfs de afstand niet viel vast te stellen. (Aneta.) De ring met bovennatuurlijke kracht. Het komt iri den laatsten tijd meermalen voor, verzekert het Bat. Nwsbl., dat echte lieden zich ïaten schèiden alleen omdat zij, wanneer zij gehuwd blijven, cumulatie van uit komsten moeten derven. Aan de wederzijd sche betrekkingen tusschen de om de aange geven reden officieel gesepareerden verander dit'evenwel niets/ Het echtpaar R. dacht er, toen de vrouv èen gouvernementsbetrekking van/-80pe' maand kon krijgen, dan ook niét óver üi voordeeltje te lóten schieteh ging der halve schelden. Toen de vrouw eenmaal haai' betrekking had, veranderde ook in de „liefde' tusschen de ex-echtgenooteii het' een en an der. De man voelde zich waarschijnlijk reeds geheel vrij en legde het met tfen Bataviasche schoone aan. Dit nu verdroot de vrouw, met het gevolg, dat de oneenigheden niet van de lucht waren. Nu had de heer R; aan zijn vrouw een z.gi poesaka-ring afgestaan, welk voorwerp, naar man en vrouw geloofden, een grooten in vloed kon uitoefenen bij het zoeken naar be trekkingen e.d. Vandaar waarschijnlijk, dat de gouvernementsbetrekking haar dan ook ten deel was gevallen. In haar boosheid over de gedragingen van haar man had mevrouw R. den ring wegge worpen, althans zoo verklaarde zij aan den landrechter, voor wien zij terecht stond bp aanklacht van haar man, die weer vertelde, dat zy het heilaanbrengende voorwerp had gestolen. Daar mevrouw R. den ring niet kon produ-i ceeren, werd zij wegens lichte verduistering tot een boete van 25 veroordeeld. De Kwak (heenreis) vertrok 3 Jan. van Rangoon en ls denzelfden dag te Singapore aangekomen. De „Perkoetoet" (terugreis) vertrok 3 Jan. van Bagdad en arriveerde denzelfden dag te Cairo. De beide piloten, te Roller en Brinkhuis, ziek. Volgens by de K.L.M. ingekomen berichten, zjjn de beide piloten van het Douglas-vlieg- tuig Perkoetoet, te Bagdad ziek geworden en wel dusdanig, dat het beter geoordeeld werd ze niet verder te doen vliegen. De verschijn selen, die bestaan uit een ontstoken keel en koorts, wijzen het meest op een plotselingen aanval van griep. De passagiers en de post zijn te Bagdad achter gebleven, en de piloot Duymelaar is met het toestel Koetilang, dat over Parijs op weg was naar Marseille, door gestuurd naar Bagdad om zoo spoedig moge lijk daar eventueel de taak van de beide ziek geworden piloten Te Roller en Brinkhuis over te nemen. Het bergingswerk. De drie motoren van de nabjj Alexandrië in Zee gestorte verkeersvllégboot City óf Khartoem, vari de Irriperial Airways, zijrv Donderdag geborgen. Men ls er ëehtér nóg' niet in geslaagd vast te stellen, hoeveel lijken Te voet door de woestijn naar Kaïro. De Fransche vlieger Saint Exupéry en zyn mécanicien Provost, die op een vlucht Parys Tunis—Saigon (Indo-China) sinds vier dagen ln Noord-Afrika waren zoek geraakt, zijn Donderdagavond zonder hun vliegtuig te Kaïro aangekomen. Volgens het relaas van hun ervaringen heeft hun toèstel in den nacht van 29 op 30 December bjj zeer slecht weer en in volslagen duisternis den bodem geraakt, waarbij' het waterreservoir werd vernield. Dit was op ruim 150 km van Kaïro. De Vliegers lieten hun beschadigd toestel in dèn steek en gingen te voet op weg naar 'Kaïro. v Antoine de Saint -Exupéry heeft het- vol- gende verslag van zijn tocht gegeven. Zondagnacht vertrokken, wij uit Bengasi. Teneindede verbod ert zóne te vermijden; 'vlogen we in rechte hjnnaar Kaïro. over dé woestijn. De nacht was somber; en aangezien ik geen geneométer of radioapparaat aan boord had, daalde ik na een-vlucht van vier uur, meenende de lichten van Kaïro onder mij te zieh. Op hét oogehblik,' dat ik uit de wolken- kwam, voelde ik een -hevigen schok; wij raakten den bodem met een snelheid van 250 km per uur. Zelf bleven wij ongedeerd, doch het toestel werd vernield. Het was tegen èen rotsachtige hoogvlakte geslagen. Het waterreservoir was stuk gestooten en om onzen dorst te lesschen beschikten wij nog 3lechts over een liter koffie. Na den eersten dag te hebben doorgebracht met het verken nen van den omtrek, sliepen wij by het wrak van ons vliegtuig. Den tweeden dag begaven Wy ons op weg in Oostelijke richting en trok ken vervolgens naar het Noord-Westen. W(j hadden hevig te lijden van dorst en meer malen waren wy het- slachtoffer van fata- morgana'8. Vliegtuigen, die uitgezonden waren om ons te zoeken, vlogen over ons heen, zonder ons echter op te merken. Den ochtend van den vierden dag waren we totaal uit geput. Wy hervatten evenwel onzen tocht en bemerkten eenig struikgewas, dat wees op een nabijgelegen oase, doch wij durfden het niet te gelooven en dachten opnieuw een fata- morgana te zien. Plotseling zagen wij even wel kameelen en vervolgens menschen; het waren Bedouinen, die zich naar ons haastten en ons frisch drinken gaven. Met hun kara vaan bereikten wij Wadi Markoem, vanwaar wij ons per auto naar Kaïro begaven. Binnenland. Boerderijen en uitgestrekte landerijen vermaakt aan arme pachters. Voor eenige landbouwers en veehouders uit den omtrek van Purmerend is het nieuwe jaar wel heel fortuinlijk begonnen. Onbemiddelde pachtboeren als ze waren, kregen ze namelijk van een notaris het ver rassende bericht, dat ze nimmer moer de pachtsom behoefden te betalen. Was dit alleen reeds een reden om te juichen, groote. blijdschap maakte zich naast verwondering van hen meester, toen ze hoorden dat ze tevens eigenaar waren geworden van de boerdery, waarop zy jaar in jaar uit slechts met hard werken iets meer dan de huur hadden kunnen verdienen. Het bleek, dat hun bejaarde pachtgever een week te voren te Purmerend was overleden. By laatste wils beschikking had deze zijn hofsteden en uit gestrekte lanaeryen vry op naam van zyn pachters vermaakt. De blijdschap van de ge lukkige menschen laat zich begrijpen. Ze wa ren alleen heer en meester geworden van een flinke boerderij met ruim 25 ha weiland. In tusschen heeft de gestorven grondbezit ter, de heer Sijbrand Rins uit Purmerend, het niet tyj dezë Schenkingen gelaten. Hy' 1 heeft blijk gegeven ook de diensten vari een goeden buur te kunnen waardeeren. Tydens zijn' iahtsté levensjaren, waarin hij ziekelijk was, heeft deze buurman menigmaal een werkje voor hem' opgeknapt. Als belooning schonk de 83-jarige grijsaard hem zjjn 'woonhuis in de Hoogstraat te Purmerend. be nevens den Inventaris, waaronder zich anti quiteiten en gouden voorwerpen van vrrj groote waarde bevonden. EEN PRODUCTIEVE KOE. De over de geheele wereld bekende Friesche veefokker Schaap te Deersum, wiens dieren naar alle vijf werelddeelen zyn geëxporteerd, bezat indertijd de recördkoe Ymke IV, welk dier op zes-Jarigen leeftyd 13.164 kg. melk van 8.78 pCt. vet (542 kg. boter) produceerde in 330 melkdagen en in de twee volgende jaren resp. 426 en 436 kg. boter. Thans bezit deze fokker de koe v. d. Meer D IV, welke als- twaalf-jarige produceerde 13.078 kg. melk van 4.07 pCt. vet (582 kg. boter) in 329 melkdagen! Haar hoogste melk- opbrengst bedroeg 60 kg. op één dag. De schoolvacantie lokt tot avontuur Zoo mochten gistermiddag in Noord te Am sterdam acht jongens van tien tot dertien jaar een eind meerijden met een vrachtauto. De tocht ging Noord-Holland in, maar toen de vrachtrijder De Streek naderde, vond hy het welletjes en zette hy de jongens van zjjn auto. De knapen zyn toen doorgeloopen naar Enk huizen. Of ze er veel aandacht aan den „Dro medaris" besteed hebben, weten wy niet, wel, dat ze zich ten einde raad by de politie heb ben aangemeld, die de jongens met een par ticuliere auto haar Amsterdam teruggetrans- porteerd heeft. En nu schijnt zich uit dit avontuur nog een quaestie over de betaling van die retour-auto te ontwikkelen, die „par tijen" maar rustig moeten uitvechten. Met lucifer by een lasohapparaat. De zoon van den smid j. 8. te Rosmalen be ging by het nazien van een.autogenisch lasoh apparaat de onvoorzichtigheid om een t bran dende lucifer te dicht by het toestel te houden met het gevolg, dat het apparaat met een ge weldigen knal uit eikaar sloeg. De jongeman werd aan een der oogen gewond en kreeg voorts nog letsel aan armen en beenen. In de smederij werd een groote verwoesting aange richt. Ofschoon de verwondingen vry ernstig bleken te zijn, achtte de geneesheer geen direct levens gevaar aanwezig. K. K. te Zeijen (gemeente Vries) was van oordeel nog een appeltje te moeten schillen met L. Vorenkamp, landbouwer te Tinaarloo. Hy meende hiervoor de gelegenheid te hebben by een dansparty ln het café Noordberg op 17 Nov. te Ubbena. Hy bracht hier L. D. met een mes een bloedende wond aan den hals toe. Ter zake van deze mishandeling werd 4 maanden gevangenis tegen hem gevorderd. De recht bank te Assen veroordeelde hem gisteren tot 3 maanden gevangenisstrafi De rechtbank te Zutphan veroordeelde H. t. H. uit Winterswyk, die onder dea invloed van sterken drank een auto had bestuurd te Lich tenvoorde en een aanryding had veroorzaakt, waarbij iemand zwaar lichamelijk letsel- had gekregen, tot 4 maanden gevangenisstraf en een jaar intrekking van het rijbewijs. DE RECHTZAAK TEGEN „VOLK EN VADERLAND". Officier van Justitie ln hooger beroep. De Officier van Justitie te Utrecht heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis, dat de meervoudige kamer der arrondisse mentsrechtbank te Utrecht in het proces tegen de redacteuren van „Volk en Vaderland" ge wezen heeft. Binnenkort zal de zaak voor het Hof te Amsterdam worden behandeld. Gisteravond omstreeks acht uur stond op den ryksweg tusschen Muiden en Naardenby de Hakbelaarsbrug een vrachtauto, waarvan de chauffeur de deur aan den wegkant open gooide zonder uit te kyken of er iemand aan kwam. Helaas was dit het geval. De 25-jarige D. v. d. Kwast uit Bussum, die uit de richting Naarden kwam, reed met zyn motorfiets in volle vaart tegen de deur. Hy is met een zware hoofdwond naar Bussum vervoerd. De veld wachter heeft tegen den roekeloozen chauffeur T. H. uit Muiden proces-verbaal opgemaakt, VERDRONKEN. In den Amstel te Amsterdam hebben Don derdagavond het personeel van een polltieboot en agenten aan den wal, gedregd naar eèn 10- jarigen jongen, die omstreeks zes uur, toen hy met drie kameraadjes op daar ter plaatse ge meerd liggende kolenschuiten aan het spelen was, te water was geraakt. Hat ïyk van het slachtoffer is nog niet gevonden. Toen de kinderen van den heer J. Gloude- mans te Rosmalen by familie te Orthen ver toefden, kregen zy tydens hun spel een fleschje, inhoudende slaghoedjes, in handen. Doordat de kinderen met vuur by het fleschje kwamen, sprong dit uit elkaar, met het ge volg, dat de 12-jarige Frans Gloudemans ernstig aan een der oogen werd getroffen. De Jongen is naar het Groot Zlekengasthuis te 's Hertogenbosch vervoerd, waar het oog moest worden weggenomen. De andere kinderen werden niet geVvond. Engelsche trciler vindt het dryvende vaartuig. Naar het „Alg. Hbl." verneemt, is gisteren avond te Scheveningen telegrafisch bericht ontvangen van den Nederlandschen consul te Grimsby, dat een Engelsche treiler aldaar den Schevenlngschen motorlogger „Sch. 135" heeft binnengesleept. De treiler had den mo torlogger, welke in lekken toestand verkeert, op de Noordzee opgepikt en naar Grimsby op sleeptouw genomen. Reuter meldt nog, dat de Engelsche treiler de „Rlver Keivin" is, die de „Sch. 135" ver laten vond; de machinekamer en het ruim stonden vol water; de kleine boot bevond zich aan dek, gevuld met visch en ijs. Het voor schip was gebroken, DE KALBERGS IN ARREST, :P- Na den inval by de bank O. a ton Hope Co. Op last van den Officier van Justitie gisteravond te Den Haag C. Kaiberg en aten» neef Johannis Lauritz Kalberg, twee bekende nameu, genoemd in verband met de bank G. A. ten Hope Co., gearresteerd en naar Amsterdam overgebracht. Belden zullen zeer waarschijnlijk ter be schikking van de justitie worden gesteld. DE „JOSE MARIE" IS ZWAAR BESCHADIGD. In het dok van de Amsterdamsche Droog dok-Maatschappij, waarin de „José Marie" die na de stranding by Egmond aan Zee was' vlot gebracht, en naar Amsterdam gesleept, was opgenomen, is de schade bepaald welke het schip by de stranding heeft opgeioopen Vastgesteld ls, dat de aan het schip toege brachte schade zeer aanzienlyk ls. Het vlak van het schip is over vrywel de geheele lengte ontzet; de achtersteven is gebroken, evenais het roer. Thans zal worden nagegaan welk bedrag er mee gemoeid zal zyn om dé schade te herstellen, waarna een beslissing over de reparatie zal worden genomen. Jhr. Mr. Dr. die en die. Een drie-en-dertigjarige huishoudster had door middel van een huwelyksadvertentie ken nis gemaakt met iemand, die volgens de inlich tingen, welke hy zelf verstrekte, een alleszins begeerenswaardige party voor de trouwlustige dame mocht heeten. Hy stelde zich voor als jhr. mr. dr. W. K. M. de B., iemand met een uitstekende positie, in het bezit van een groot vermogen, die bovendien in hofkringen ver keerde. Zyn toekomstige vrouw ging een wel verzorgde toekomst tegemoet en vertrouwde geheel en al op haar echtgenoot-in-spe, vooral toen hy haar mededeelde zyn naam te willen geven aan het kind uit haar door echtscheiding ontbonden huwelyk. Zy geloofde hem ook on- voorwaardeiyk, toen hy haar vertelde, dat de officier van Justitie haar onder curateele had gesteld en dat ze voortaan het door haar ver diende geld aan hem moest afdragen. Een gul den per week mocht ze zelve behouden. Ver der gat hy haar den ;,raad" geen kostgeld meer te betalen voor haar kind, dat in een kindertehuis was uitbesteed. Het was beter, zoo zeide hy, dat zy verklaarde niet te kunnen betalen met het oog op zyn plan om het kind zyn naam te geven. Het gevolg was, dat het kind uit het kindertehuis naar de grootouders werd gebracht. Gedurende eenige jaren droeg de vrouw haar geld aan den man af, tot een bedrag van ruim 600. Bovendien ging ze in dien tyd op advies van haar „verloofde" een mantel op afbetaling koopen, met de bedoelirig, dat deze mantel voor de som van 25 weer ver kocht zou worden. Ze kreeg een adres op, waarheen ze den mantel moest brengen; later kwam aan het licht, dat dit de woning was van een ander meisje, met wie de man ver keering had en aan wie hg den mantel ten geschenke gaf. De zaak kwam uit ep diende gisteren voor de rechtbank. Het O.M. wees op de ongunstige reputatie van verdachte, die er óp uit is door trouw beloften' geld lós té krijgen. Verdachte erkent door valsché voorspiegelingen 600 van de "vrouw te''hébbén 'losgekregen. Sprl' eisclite tége'ri' hém wégens oplichting eii opzettelijke heiing twee jaar gevangenisstraf. Uitspraak 17 Januari. r* '!v zy beroofden in een Haagsch hotel een Italiaan van 1100. Een zeldzaam brutaal beroovingsgevalheeft zich.in .den nacht van 30 op 31 Augustus in de Residentie afgespeeld. In dien nacht-toch voerden drie personen een comedie op, die niet geheel van humor ontbloot was, doch de nasmaak was voor de verschillende acteurs en figuranten tameiyk bitter. In het holst van den nacht vervoegden zich by den portier van een Haagsch hotel drie personen. Zij stelden zich voor als rechercheurs en lieten zich naar de kamer van twee Italianen brengen, die in het hotel logeerden. Onder het voorwendsel een passencontróle te moeten uit oefenen, maakten zy een der Italianen 1100 en verschillende papieren afhandig. De Italianen koesterden geen oogenblik argwaan; twee „rechercheurs" kwamen bin nen, de derde bewaakte gang en trap. Onmid- deliyk had het tweetal revolvers getrokken om de gevaarlyke vreemdelingen, waarvan de passen „niet in orde waren" in bedwang te houden. Het gesprek vlotte niet byster; de Italianen spraken slechts hun landstaal en een weinig Fransch, de rechercheurs waren met vreemde talen al heel slecht op de hoogte. Toch konden zy duidelyk maken dat het om de passen ging en tenslotte haalde een der Ita lianen zyn portefeuille te voorschyn waarin be halve een pas ook 500 aan bankpapier was. „Aha mannetje, we dachten wel, dat jullie gevaarlyke lui waren; dat bankpapier is valsch!" concludeerden de rechercheurs. „We nemen alles ln beslag". In de kamer van een der Italianen werd een koffer doorzocht; de buit bedroeg 500. Toen tenslotte de kamers en bagage van de beide Italianen grondig waren doorzocht, vertrokken de heeren „rechercheurs". Den Italianen werd medege deeld, dat ze zich gereed moesten maken om naar het hoofdbureau te worden gebracht. De heeren lieten echter op zich wachten. Het werd later en later...... Ten slotte kreeg nien argwaan. Er werd naar het hoofdbureau getelefoneerd; van een inval was niets bekend. Eenigen tyd na dezen overval gelukte het de Haagsche en de Amsterdamsche recherche de daders te arresteeren. De drie pseudo- rechercheurs en twee „autohandelaren" uit Amsterdam bevonden zich weldra in het Huls van Bewaring. De twee „autohandelaren" werden aan een verhoor onderworpen. De eerste, een 34-jarige Amsterdammer, geeft een Ingewikkelde verklaring van zyn aandeel in de zaak. Van een overval in Den Haag had hij niets geweten. Officier: U hebt toch geld gekregen en een pas in bewaring gekregen. Verdachte: Daar zag ik geen kwaad in; toen ik het grapje in dat Haagsche hotel in de courant las, heb ik die papieren maar ver brand De tweede verdachte, nu een autohandelaar, is naar zyn zeggen al even onschuldig. Van het Haagsche geval wist hy niets; het gel 60.— had hy gekregen, omdat zij'n medever dachte hem nog geld schuldig Vvas voor de® verkoop van een auto.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 14