Stadsnieuws Predikbeurten RADICAAL HHLDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 4 JANUARI 1936 9 25 jaar in dienst der Gemeente. Om het wereldkampioen schap dammen Uit het poütie-rapport. Ingebroken op den Brakkeveldweg. Visscherij. Ons KRENTENBROOD a f 0.80 wordt steeds meer gevraacjd, CQR KRIGEE, v Gaienstr 71, Tel. 399. Op' en ondergang van Zon en tijd. v van hoog water (Texel) Wintertyd. Zon Hoogwater Jan. op: ond.7 sm. nam. Z 5 8.11 15.59 5.30 6.06 M 6 8.10 16.00 6.35 7.07 D 7 8.10 16.02 7.36 8.00 W 8 8.10 19.03 8.24 8.46 D 9 8.09 16.04 9.11 9.24 V 10 8.09 16.06 9.46 10.00 Z 11 8.08 16.07 10.21 10.32 Lichten op voor alle voertuigen Zaterdag 4 Jan, 16.28 Zondag 5 16.29 Maandag 6 16.30 Met Ingang van 1 Januari 1936 is aan gesteld, als Opzichter bij de Directie van den Rijkswaterstaat te 's-Gravenhage, onze stad genoot de heer D. Timmerman. SPREEKUUR WETHOUDERS. De wethouders Smits en v. d. Vaart zijn verhinderd Maandag spreekuur te houden. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmor gen is alleen geopend de apotheek van H. J. Rootlieb, Binnenhaven. Van Maandag 6 Jan. tot 13 Jan, wordt avond- en Zondagsdienst waargenomen door de firma Smeets-Snel, Weststraat. LOUIS ZIMMERMANN NAAR DEN HELDER. Als Solist der Marine-Kapel. Inderdaad: Louis Zimmerman, de grijze eerste concertmeester van Mengelberg's bril jant ensemble, komt wederom naar Den Hel der en dat als solist hij de volgende uitvoering van onze marinekapel. Muzikaal Den Helder zal dit bericht ongetwijfeld met groote vreugde begroeten, temeer, daar men reeds eenige malen voorheen met dezen ras-musicus kennis heeft gemaakt. Het programma van het concert, dat ge geven wordt op 22 Januari, is nog niet bekend, maar het is vanzelfsprekend, dat èn het solis tisch èn het overige gedeelte met name ditmaal wel zéér geselecteerd zal zijn. Zoo spoedig mogelyk komen wij met nadere bijzonderheden op deze uitvoering terug. Donderdagmiddag zijn wij ten kantore van den Helderschen Gemeenteontvanger getuige geweest van een hartelijke huldiging. Deze gold den heer I. Valkhoff, commies-chef ten kantóre van genoemd hoofd van dienst, die dien dag het feit mocht herdenken, dat hij voor 25 jaren in dienst der gemeente Den Hel der trad. Het is een goed gebruik geworden, dat op zulk een dag gebroken wordt met den dagelijkscben kantoorsleur en dat er eens extra aandacht aan geschonken wordt, wanneer een collega of chef 25 van zijn kostbare levensjaren gewijd heeft aan zijn werk. Het jubileum van den heer Valkhoff vormde in deze geen uit zondering. We zouden haast zeggen: een uit zondering was de wijze, waarop deze uit stekend aangeschreven ambtenaar gehuldigd werd! Rappe handen van dames en beeren bureau listen hadden het kantoor aan de Weststraat gemetamorphoseerd en er middels vlaggedoek en tuiltjes bloemen een stemmig amusements zaaltje van gemaakt, waarin zelfs de „cosy corner" niet ontbrak. Van diverse takken van dienst waren hoogere ambtenaren en collega's op komen dagen om van hun belangstelling blijk te geven. Zoo kwamen in den loop van de receptie de heer en mevrouw K. Helder en de beer L. Bandsma den jubilaris, diens echtge- noote en kinderen de hand drukken. Nadat de heer Valkhoff en zijn familieleden binnengeleid waren, hetgeen de aanwezigen tot éen driewerf „hoera" én een „lang zal ie leven" inspireerde, nam, namens het comité van amb tenaren, dat de huldiging op zich genomen had, de heer J. Stoll, hoofd van de Centrale Kas en Boekhouding het woord, om daarin den jubilaris en de zijnen welkom te heeten en voorlezing te doen van de ten kantore bin nengekomen schriftelijke en telegrafische feli citaties. Daaronder waren er van oud-wethou der W. C. van Breda, wethouder W. de Bóer, oud-gemeente-sécretaris J. Kamman, oud-Ge- meente-ontvanger De Jong (brief plus bloe men), Commissie tot Wering van Schoolver zuim, Oudercommissie van school 5 (welke belde laatste ook persoonlijke deputaties zon den) en de af deeling Den Helder van de K. N. A. C. Hartelijke woorden. Dan ving de serie redevoeringen, welke den heer Valkhoff toebedacht was, met die van zijn chef, den heer P. van Dalen, aan. Hieraan onUeenen wij: Een bijzondere aangename taak werd mij opgelegd, om, namens het personeel van het Ontvangerskantoor, van de Contróle belastin gen, ook van onze bovenburen, de Centrale Boekhouding, van de ambtenaren Kerstiens, Brinkman, Schellinger, v. d. Kooi, de conciërge mej. v. d, Plas, het woord tot te mogen richten. Namens allen wenschen wij U zeer hartelijk geluk met het heugelijk feit, dat U thans moagt terugzien op eeuw gestagen en trou wen dienst voor en in onze mooie gemeente. Van ganscher harte hopen wij, dat het U gegeven moge zijn tot aan Uw pensioengerech tigden leeftijd, dien dienst te mogen blijven vervullen met ad de gaven en krachten, U zoo rijkelijk geschonken. Persoonlijk mag Ik getui gen immers daar leent zich een gelegen heid als deze bijzonder toe dat U steeds met bijzondere toewijding en volle ambitie, Uw niet gemakkelijke taak, als commies-chef van ons druk kantoor vervult. Wij zijn blijU te mogen danken voor de kameraadschappelijke, prettige wijze waarop U met ons allen omgaat. Onze dank gaat ook uit tot U, mevrouw Valkhoff, want wy zijn er zeker van, dat Uw man niet altijd z\jn gewoon kalm humeur zou behouden, indien hy niet steeds, wanneer loket en andere diensten hem, zeer terecht, wel eens prikkelbaar hadden ge maakt, weer nieuwe kracht had geput ln de door U geschapen prettige huiselijke sfeer! Spr. bood vervolgens onder hartelijk applaus bloemen en een fraai oud-Engelsch schrijf bureau met dito bureaustoel aan. Namens den dienst der Centrale Kas en Cen trale Boekhouding, zelde de heer J. Stoll oun. het volgende: Bijna dagelijks hebben wij met elkaar te maken en het verheugt mij in hooge mate te kunnen verklaren, dat er steeds tusschen U en mij niet alleen, doch ook tusschen U en de andere ambtenaren der Centrale Boekhouding een prettige verhouding bestaat. Steeds heb ik kunnen constateeren Uw goeden wil om mede te werken, de administra tie der bedrijven op de meest vlotte wijze te dienen. Het is daarom dat ik deze gelegenheid aan grijp om U, mede namens de dames en tieeren der Centrale Boekhouding, hartelijk dank te zeggen voor de aangename samenwerking ,en spreek daarbij den wensch uit, dat deze nog vele jaren op dezelfde wijze moge voort duren. De heer F. Verstegen voelde het als een plicht om een woord van dank en waardeering tot zijn chef te spreken, Hij noemde den heer Valkhoff een humaan chef en gaf hem de verzekering, dat men gaarne onder hem werkte en dat nog vele jaren hoopte te kunnen doen. De heer Kemp, die het N. J. V. vertegen woordigde, (waarvan de heer Valkhoff secre taris is) memoreerde de groote activiteit van den jubilaris als N. J. V.-er, doch achtte diens overige verdiensten voldoende hekend. Het N. J. V. was echter gekomen om de beste wen schen uit te spreken en om een mooie bureau lamp plus bloemen, te overhandigen. Vervolgens kreeg de heer J. H. W ij k e r, afgezant van het Raadhuis, gelegenheid om eenige woorden te spreken. Spr. zou de Helder- sche trouwzaal zich wenschen in een gewaad, zooals het Kantoor van den Ontvanger er momenteel uitziet! Daar de heer Kamman op reis was, vertegenwoordigde de heer Wijker de afdeeling Den Helder van den Nederl. Bond van Gemeente-ambtenaren. Spr. heeft ln den heer Valkhoff altijd den man gezien, die de vriendschapsbanden tusschen zijn bond en het N. J. V. heeft gelegd, en, waar 'hij maar kon, verstevigde. Volgde een bloemenhulde. Maai de heer Wijker was nog niet uitgesproken. Hij kwam nog met een algemeene opdracht, welke het overbrengen van de felicitaties van het personeel van het Raadhuis, waar de heer Valkhoff ook zeer gezien is, behelsde en met een „speciale" van de afdeeling Financiën. Deze afdeeling heeft een dagelijksché lijnver binding met den heer Valkhoff en zij kan ge tuigen, dat de verhouding niet ambtenarig (in den slechten zin van het woord) maar buiten gewoon vriendschappelijk is. Volgden weer fe licitaties en fraaie bloemen. De heer C, J. B jj 1 s m a sprak namens den Alg. Ned. Chr. Ambtenaren Bond een kort woord van gelukwensch en roemde de samen werking in het G. O. (bloemen).' De heer A. Kramer, hoofd van de Gemeen telijke Opleidingsschool, aan den Parallelweg, getuigde van de liefde, die de secretaris van de Oudercommissie (dat is de heer Valkhoff) niet alleen voor het eigen kind maar ook voor dat van anderen gevoelt. Namens het geheele per soneel van de school en namens de Oudercom missie bracht spr. de hartelijke gelukwenschen over. Nog volgde „Morgenrood" met een hand druk en bloemen, waarmede tevens de bloemen hof voltooid was. Intusschen hadden zich onder1 de collega's de eerste symptomen van een opgewekten zin naar een „fuifje" kenbaar gemaakt en even latei- parelde de eerewijn reeds ln de tallooze glaas jes, Het eeregebak, de „eerezoutjes", etc. kwamen uit hunne nissen en weldra had het jubileum van den heer Valkhoff alle vorme lijkheid van zich afgeschud en werd het een gezellige, vroolijke geschiedenis. We hebben dat eens even gadegeslagen en tot ons genoegen geen andere meening er uit kunnen destillee- ren, dan dat de verhoudingen in dezen tak van dienst tot de aangenaamste en prettigste be- hooren. Chef of klerk, elkeen weet mee te doen en het zelfs zoo, dat de hoogere amb tenaren de kunst van een voordracht heter verstaan dan hun discipelen... Overigens heb ben we niets dan lof voor de ontroerend- schoone Al Jolson-paraphrase van den heer C. Schellinger. Het spreekt vanzelf, dat het feestje het gebruikelijke halfuurtje voort duurde.., Hoe de wethouder van Financiën ook zijn best gedaan had, hij kon zich van een confe rentie met aannemers niet op tijd vrij maken, om namens het Gemeentebestuur den heer Valkhoff even te komen gelukwenschen. Ten slotte belde hij dan ook af, waarna de heer Van Dalen de taak van den wethouder overnam en eenige treffende woorden sprak, welke cul mineerden in 't overhandigen van een fraaien chronometer. Het was dezelfde spreker, die aan het eind van het officieele gedeelte namens de familie Valkhoff den dank aan allen, die door geluk wensch, bloemen of cadeaux een blijk van attentie hadden gegeven, overbracht. Summa Summarum: Een gezien en algemeen geacht gemeente-ambtenaar ls op waardige wijze herinnerd aan zijn kwart-eeuw arbeid voor onze mooie stad. TOONEELVEREENIGING „T.A.V.E.N.U." Apachenbal. Het lag niet in de bedoeling van „Tavenu" bulten de drie tooneelvoorstellingen dit sei zoen iets anders te brengen. Zij is echter ge zwicht voor de verzoeken van haar leden, met als gevolg, dat op Zaterdag 18 Januari a.s. Montmartre in Casino wordt gebracht. Men stelt zich voor dit te bereiken door het geven van een „Apachenbal". Getracht zal worden de zaalaankleeding en verlichting zóó te maken, dat men zich in Parijs waant. Tavenu, dat steeds het nieuwste voor haar leden brengt, prijst zich gelukkig dat zij ook van dit Apachenbal de primeur heeft voor Den Helder. Mede in verband met de tijdsomstandig heden leverde het brengen van 'n Bal-Masqué, vooral voor de costuumkosten, bezwaren op. Aan een Apachen-costuum, zoowel voor dame als heer, zijn vrijwel geen kosten ver bonden, zoodat Tavenu verwacht en er op rekent, dat alle leden en honderden anderen in het Heldersche Parijs komen op Zaterdag 18 Januari. Wij verwijzen volledigheidshalve naai- de ln dit nummer voorkomende advertentie betref fende introductie-aanvragen. Wie winters Zomerwarmte wenst Door Cokes of Anthraciet, Doet wijs als hij de Brandstof stookt Die Okke Visser biedt! Polderweg 84. Tel. 228. RUIMEN WIJ OP! Ook de nieuwste Camera's, Kinoi- Camera's en Projectoren, etc., etc. Ga eens kijken bij Koningstraat 29. De 17e partij wordt in Den Helder gespeeld op Donderdag 23 Januari a.s. Het is de Heldersche Damclub gelukt de 17e partij die tusschen Raichenbaeh en Vos gespeeld zal worden om het wereldkampioen schap dammen, in Den Helder te doen spelen. Een bericht dat zeker door allen die interesse voor dammen hebben met vreugde zal worden vernomen. Immers dit is een buitenkansje en ongetwijfeld zal Casino, dat voor deze partij is afgehuurd een enorme schare van dammers en niet-dammers trekken die van deze zeld- zame kamp getuige willen zijn. - Wy hopen te zijner tijd nog bizonderheden te vermelden. De wedstrijd wordt gespeeld op Donderdag 23 Januari a.s. en vangt aan des avonds om 7 uur. PUOPAGANDA-COMM1SSIE „ZUIVELWEEK" DEN HELDER. Het ligt in de bedoeling om aan de Zulvel-- week van 20 tot en met 25 Januari a.s. bij voldoende deelname een étalage-wedstrijd en reclame-optocht te verbinden, uitsluitend ter propaganda van melk en melkproducten. Alle verkóópefs en fabrikanten van deze producten ktmnèn hieraan meedoen. Voor de mooiste en doelmatigste ontwerpen zijn prij zen beschikbaar bestaande uit kunstvoór* werpen. Voor opgave voor deelname zie men dé NEDERLANDSCHE BLINDENBOND. Wij vestigen er de aandacht op, dat dé kaarten voor den Jubileum-avond op 13 Jan: a.s. thans reeds verkrijgbaar zijn bij verschilt lende comitéleden, alsmede bij den boekt handel D. Schreuder en het sigarenmagazijn P. Snel, beide in de Koningstraat. Bovendien wordt door verschillende jonge lui met kaarten gecolporteerd. Wij kunner een ieder aanraden dezen avond bij te wonen FIRMA H. MAZAIRAC VERPLAATST. Naar Keizerstraat 71 j De heer H. Mazairac, wiens exquise kunst handel in luttele jaren een algemeene plaat-f selijke bekendheid heeft verkregen, heeft zijn zaak verplaatst naar Keizerstraat 71. Deze verplaatsing is zonder twijfel een verbetering; niet alleen is de heer Mazairac meer naar het centrum der stad gekomen, maarbovendien heeft hij in het nieuwe pand belangrijk aan verkoopruimte gewonnen. Als men de oudé met de nieuwe zaak vergelijkt, valt dit ver4 schil dadelijk op. De firmant heeft die ruimte ook noodig, want zijn voorraad heeft lang4 zamerhand zulke afmetingen aangenomen! dat er te weinig expositieruimte was. Thans ls dit veel verbeterd, ja, zelfs ideaal geworden! Twee prachtige étalages, waarin een voorraad van de nieuwste snufjes op kunstgebied zijri geëxposeerd, zullen de kijkgrage mensehen naai- no. 71 Keizerstraat trekken en eenmaal vóór die étalages staande, is er weinig voor noodig om den stap naar de deur te doen. Is men binnengekomen, dan vindt men de smeedijzer, Hollandsch blauw, en artikelen van de verschillende Hollandsche Kunstnijvert heidfabrieken. Is uiteraard een kunsthandel al van vroolijk cachet, éen fijne beschildering (van de heeren A. Beneker en G. Spijkerman) en een vlotte betimmering (van de fa. J. Smit, Kerk* gracht) hebben van het geheel een prachtige ruime expositie- en verkoopruimte gemaakt. Van de artikelen, die de firma verkoopt, noe men wij: aquarellen, pastels, etsen, kleuretsen, olieverf-werk, batik-spatwerk, Leerdam-glas, Poolsch-, Tsjechisch-, Hongaarsch- en Ita- liaansch aarde- en houtwerk, p'astiek, wand versieringen, handgeweven kussens, kleeden, enz., artistieke verlichting, brons-, tin- en semedijzer, Hollandsch blauw, en artikelen van de verschillende Hollandsche Kunstnijverheid- fabrieken. Gezien de beteekenis van de zaak en den gestagen groei in de afgeloopen jaren, zal ook in het nieuwe pand den heer Mazairac succes beschoren zijn, Iets wat we hem van harte toewenschen. W.S.V. „DE ZILVERMEEUW". Groote Amuseroents-avond op Zater dag 4 Januari in Musis Saerum. Bovenstaande Vereeniging houdt op Zater dag 4 Jan. (heden) een groote Amusements- avond (Soirée-Dansante) in het gebouw Musis Sacrum. Aan het programma werken vele artisten mede o.a.: het bekende trio Mevr. Joustra,. en de heeren Jansen en Willems. Verder werkt aan dit zeer gevarieerd programma mede, de welbekende violist, den heer G.; Téesink. Verder wacht den bezoekers reeds aan het begin van den avond een verrassing. DE „B. 21" VLIEGT OM DE WERELD. 3e Abonnemeufsvoorstelling. Wy verwyzen naar de adverentie in dit blad: betreffende de plaatsbespreking voor deze abormementsvoorstelling van het Gezelschap van Dalsum op Woensdag a.s. te half negen.! Over het op te voeren nieuwe stuk schrijft „De Telegraaf": zeer goed en boeiend tooneel. Van Dalsum speelt als de directeur een harde en sterke mannenfiguur, die ten slotte breekt, en hy speelt haar krachtig en duidelijk, hy heeft Huf, Chapelle, Croiset, Van Warmelo, Harras en Carpentier Alting om zich heen als com missarissen en officieele persoonlijkheden in goed getypeerde rollen vooral Paul Huf heeft een voortreffelijk gezien mensch van zjjn druifken, grooten zakenman gemaakt en Van Dijk, Van Gasteren en Storm, de vlie gers, hebben de sfeer prachtig te pakken en kragen kans voor een paar treffende stukjes tooneel in de verhouding van oud en jong, van vlieger en vliegrsvrouw. Sternheim ten slotte, ais de cantinebaas, doet er nog een smakelijk type bij. Een actueel stuk, eenvoudig en belangwek kend en bekwaam en zoo sterk mogelyk ten tooneele gebracht. J. W. F. Werumeue Buning. R1ALTO-THEATER. „Peen haar" een triomf der Fransehe cinematografie. Reeds meerdere malen is door ons in deze kolommen gewezen op het verbijsterend knappe werk, dat door een betrekkelijk ge ring aantal Fransehe regisseurs in hun land geleverd wordt, werk, dat een zoo frappante afwijking vertoont met alle overige filmende naties, dat het bijkans niet mogelijk is zelfs een parallel te trekken tusschen de diverse opvattingen. In leder geval is de visie der Franschen volkomen apart, volkomen ver schillend van, zeg een Duitsche of Ameri- kaansche visie. In haast iedere serieuze Fransehe film treft men in bijna iederen meter nog steeds dat restant van de even veel gesmade als verafgode z.g. avant-garde, het troepje cineasten, dié filmden om de film en niet voor de „industrie". De avant-garde ls ter ziele (of zoo goed ais......) maar haar geest is nog meermalen, en met name dan ln de Fransehe cinematografie vaardig. Peenhaar is een jog van een jaar of 14, het nakomertje in een familie, waar ieder ge luk ontbreekt en waar men elkaar ln stilte zoo dan niet volkomen haat, dan toch ne geert. Peenhaar zit er hopeloos tusschen met zijn 14 jaren, is de wrijfpaal van één onop- houdelijken stillen haat en reageert daarop, zooals het gemiddelde kind er op zou rea- geeren. Het is een leven vol wanhoop en ellende en kille misère. Peenhaar wordt gespeeld door Robert Lynen, een in deze rol volmaakt type; de vader is Harry Baur, Frankryks geniale fil mer, de man die in „Canaille" een wereld met stomheid sloeg. Baur herinnert in Peenhaar soms aan Wallace Beery maar méér nog aan Jannings (in zijn besten tijd dan altijd). Voorts is de geheele cast met zorg door Duvivier gekozen. Niet één geeft u het idéé van „speler", het zijn allen menschen, dood gewone menschen, niet knap en niet leelijk, maar altijd: mensch. Deze film is via een tooneelstuk omge werkt met al het gevaar daaraan verbon den. Daarby is het een film van „kinder leed"en dat staat nu eenmaal in direct i verband met medodramatisch sentiment en andere narigheden. Niets van dat al by Duvivier. Uit al de ellende en uit al het verdriet van een kind wist hij het zuiver interieure conflict te pu ren en wist daarbij van het meely-wekkend, argelooze kind, een kind te maken, zooals het in werkelijkheid moet zijn. Eerlijk en ongerept. En bij dat alles maakt men on willekeurig vergelijkingen met René Clalr, en met name in de natuurschilderingen gaat deze vergelijking op. Hier is de film: één prach tig rhythme, één onafgebroken bewogenheid. Het ideaal. De wijze waarop hier beeld en geluid in elkaar overloopen, de visie van dézen Duvivier en, kortom: de superieure geest, die van dit alles uitgaat, zijn de prach tigste bewijzen waartoe de Fransehe film in staat is. We zijn uitvoeriger geweest dan anders en zullen derhalve van het overige program ma niets vermelden. Alleen dit: er was slechts weinig publiek Vrijdagavond ln Rialto aanwezig en dat ver wondert ons ten slotte niet, hoewel er pok een Wild-West op het programma staat. Want we kennen de aversie tegen alles wat naar Fransehe cinematografie ruikt Maar dat een deel van het weinige publiek zóó weinig notie, zoo hopeloos weinig Inzicht bleek te hebben, ja, dat is wel even bescha mend als droevig. Arme avant-garde...... WITTE BIOSCOOP. „Casino de Paris" met At Jolsora en Ruby Keeler. Casino de Paris... wereld van dans, songs, caucho, cucaracha... in een bonte kaleidos- coop trekt dit alles aan het verbaasd oog voorbij. Het is een „Amerikaan" en men weet het, in het land van den dollar ls men knap in het regisseeren van de massa. En zoo zien we in deze rolprent rond een „draad" van eenvoudig weefsel een keurcollectie van ge weldige hownummers gebracht. Al Jolson, de man uit „The Singing Fooi", wegens zijn los bandigheid en trouweloosheid geweerd van het Broadway-tooneel, slaagt er in een nieuw idee te verwezenlijken: hij sticht het „revue cabaret van 5 dollar". Men moet zien hoe knap de. regie hier te werk gegaan is en met massa's werkt, massa's menschen, costumes, décors, als gold het een eenvoudig tooneel- entourage. Herinneringen aan de Hollywood- revues, etc. doemen tijdens dit kijkspel op. Ja, een kijkspel ls 't! Veel valt er uit den aard der zaak niet van te zeggen, want de lief hebber van deze films weet, dat er in de Witte iets van zijn gading is. Tal van songs worden er gebracht, vooral door Al Jolson natuurlijk („Go into your dance", „Let us meet at a quarter to nine", „Let me sing to you" en vele andere). Ruby Keeler is de snelvoetige en bekoorlijke tegenspeelster: deze jonge ster aan het filmfirmament verrast door een frisch en vlot aeteeren, terwijl haar tap- dance prestaties bewondering wekken. Een feit ls, dat de Amerikanen met dit film-specimen opnieuw aangetoond nebben de wereldbeheerschers te zjn van de filmshow en de massale regie. Vooraf gaat een Paramount-product, dat een staal geeft van meed oogenloos, doch ge straft misdadigersleven en voor ditmaal eens een niet-beloonde onschuld... Het ls een inte ressant detective-verhaal, waarvan de ont knooping even sensationeel als origineel is. In de Tivoli draait dezer dagen de reeds vorige week door ons gereceneeerde „Pa trouille-wagen 99". Mishandeling. Dooi1 een tweetal personen werd aangifte gedaan van mishandeling. Een onderzoek wordt Ingesteld en proces-verbaal wordt op gemaakt. Overtreding wet op oitverkoopen. Tegen een aantal winkeliers hier ter stede is proces-verbaal opgemaakt ter zake van overtreding der Wet houdende regeling be treffende het uitverkoopen en opruimen ln het winkelbedrijf. Begin van brand. Gisterenavond werd aan het Hoofdbureau van Politie kennis gegeven, dat er brand was uitgebroken ln een woning aan de Walvisch- straat alhier. By onderzoek bleek, dat er een begin van brand heeft gewoed op den zolder van vorenbedoelde woning, welke brand door omwonenden met een slang op de waterleiding is gebluscht. De oorzaak van den brand is niet bekend. DE Fa. C. N. VAN KONINGKBRUGGEN SCHAFT HAAR EERSTE KRUPP-DIESEL AAN. Niet alleen het personenvervoer per bus, ook dat van goederen per vrachtauto breidt zich steeds uit, en vandaar dat de afmetingen van de voertuigen met ieder jaar toenemen. Een goed exploitant zal met dezen eisch reke ning hebben te houden en de fa. C. N. van Koningsbruggen heeft zulks begrepen. Vanmorgen konden wij haar nieuw aange schafte (en tevens eerste) Diesel-Krupp tractie aanschouwen, een prachtwagen, welke een draagvermogen heeft van niet minder dan 10.000 kg. Ook de afmetingen zijn Indruk wekkend: 8 bij 2 bij 2.25 meter, Met deze Krupp wordt vrachtvervoer door geheel het land verzorgd. Wij verwijzen tevens naar de in dit no. opgenomen advertentie. BAL MASQUÉ M.S.F. Ten bate van het Marine-Sanatoriumfonds zal op Zaterdag 1 Februari a.s. in de versierde zalen van het Casino een groot Bal-Masqué worden gegeven. De belangstelling voor de M.S.F.-avonden is steeds zeer groot en het is te verwachten, dat nu het bestuur van het fonds heeft voldaan aan de vele verzoeken, om ook eens een Bal-Masqué te organiseeren, de deelname hiervoor enorm zal zijn. Vele attracties zullen dit Bal-Masqué tot een waar feest maken, terwijl mooie pryzen be schikbaar zullen worden gesteld voor de deel nemers (sters). Zie ook de advertentie in dit blad. Nadere bijzonderheden volgen. 30 Gulden gestolen, Is, zooals wjj reeds schreven, op Oudejaars avond ingebroken in een perceel in de Jan- zenstraat, den dag daarna werd een bezoek gebracht aan de woning van den heer C. W. Boonen, de drogisterij op den Brakkeveld- weg 154. De heer B. was met zijn vrouw van des middags 3 uur tot des nachts 12 uur afwezig geweest. Bij hun thuiskomst ontdekten zij, dat een ongewenschte bezoeker zich toegang tot hun woning verschaft had. Aan de achterzijde van het huis heeft men, na eerst getracht te hebben de stopverf uit het raam te peuteren, een gedeelte van het glas ingedrukt Men kon toen het venster aan den binnenkant openen. Men heeft het huis doorzocht en dat met betrekkelijk succes. Een portemonnaie, waar in zich circa f 30.— bevond, werd ingepikt, doch de winkellade, waar zich eveneens con tanten in bevonden, was niet te openen, en werd derhalve verder met rust gelaten. Hoewel de schade reeds ernstig genoeg ls, heeft men verder niets ontvreemd of vernield. De recherche heeft het geval ln onderzoek. POPULAIRE SOIRÊE IN „MUSIS SACRUM". De reeks populaire soirées in „Musis Sa crum" met medewerking van de „pittige" Allround Musicians, wordt voortgezet. Als intermezzo zal een demonstratie plaats vinden van de „Cubaansche Rumba". „HUT KIND VAN DE BUURVROUW". Over bovengenoemd tooneelstuk, dat mor genavond in Casino gaat worden ons nog de volgende persuittreksels toegezonden: „De Telegraaf" van 28 Nov. 1935: Op iedere plaats in den Stadsschouwburg van de nok tot het voetlicht was alles bezet, en Iedere tooneelvriend zat met een warm hart voor Mevr. Bouber en haar groote eenvoudige en menscheltjke kunst. Met menschen als Mevr, Bouber zal het tooneel nooit verloren gaan. „Algem. Handelsblad" van 21 Nov. j.1.: Men kan Mevr. Bouber een der zuiverste en gevoeligste actrices van onzen tijd noemen en het' behoeft dus niet te verwonoeren, dat zij by haar zilveren jubileum door een stamp volle zaal warm en langdurig is toegejuicht, toen zy ten tooneele verscheen als de goed hartige tante Da. „Het Volk" van 28 Nov. j.1.Aaf Bou ber moet begrepen hebben, dat Amsterdam haar op de handen draagt, dat zij eenacirice is, die heeft weten te spreken tot de massa, dat zy de harten van de menschen heeft we ten te bereiken. „De Maasbode" van 28 Nov. j.1.: Aaf Bou ber speelt in de Stadsschouwburg „Het kind van de Buurvrouw", maar op dezen avond zijn alle vrienden met haar meegegaan naar het Leidscheplein, waar een tooneelspeelster van haar formaat thuishoort, op den avond van haar zilveren jubileum, en toen het dosk voor goed dichtging, steeg er dan ook een nieuwe golf van applaus op. Aaf Bouber mag tevreden zyn over zoo'n hartelyken avond. De N.Rt.Crt. geeft een overzicht van de Noordzeevisschery over het jaar 1935, hetwelk betrekking heeft voomamelyk op hetgeen in hoofdzaak wordt genoemd de haringvisscherij. Maar daarby komt dan thans ook de treil- visschery, waarmede een belangrijk deel dezer schepen zich de laatste jaren gaat bezig houden. Hetgeen voor Den Helder nog wel belang stelling wekt, is hetgeen omtrent de beug- visschery wordt vermeld. Immers deze beu- gers komen in het voorjaar zich vaak van haringaas voorzien te Den Helder. Deze beugvlsscherij was, vooral te Vlaar- dlngen van beteekenis. Het afgeloopen Jaar is de beugvisschery echter haast van geen be lang geweest, zoodat ook de haringvisscherij te dezer plaatse daarvan den ongunstigen weerslag heeft ondervonden. Dit verslag zegt, dat slechts drie Vlaarding- sche stoomschepen aan de beugvisscherij heb ben deelgenomen, die samen 31 reizen maak ten en voor 30.364 besomden tegen verleden jaar (1934) 12 stoomschepen in 147 reizen 93.676. Bemoedigend is dit niet, maar dat wil tevens nog niet zeggen, dat dit in blyvend dalende lyn zal gaan, want de omstandigheden kunnen het komende jaar wel zoo worden, dat weer meer schepen deze beugvisschery zullen gaan beoefenen, zoodat er daarvoor weer meer vraag naar aasharing zal inkomen aan welke vraag hier het best kan worden voldaan, om dat deze haring hier ln den meest verschen toestand kan worden geleverd door de vangst methode van den zegen. Mocht de haringvisschery voor pekel- en steurharing niet zulke beste resultaten heb ben opgeleverd, daartegen staat, dat de ver- sche haringvisschery, waarop men zich in Zondag 5 Januari 1936 Ned. Hcrv. Gem. (Nw. Kerk. Wes'straat? 'e Morgens 10.30 uur, Da. H. A. Enklaar Westcrkerk, (Helden der Zeeplein), Geen dienst. Geref. Kerk Juiianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. Joh. Meynen 's Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Ds. Meynen Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 uur en 's middags 5.80 uur Ds. N. v. d. Kraats. Dinsdagavond 7.30 uur, Ds. v. d. Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's middags 6 uur,, de. heer J. Rebel. v.m. voorbereiding H. Avondmaal. Herat. Evang. Luth Gem. (Weezenstr.). 'silorgens 10.30 uur, Ds, ten Rouwelaar van Zwolle. Doopsgez. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur Ds. K. de Bel, van Schiedam. Woensdagavond 8.15 9.15, Bybellezing door J. Luther Ramp. Gebouw Middenstraat 117. 's Avonds 8 u., Evangelisatie samenkomst Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76). 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Evangellsatiegebouw, Vyzeistraat: Zondagmiddag 4 uur, straatprediklng Molenplein Verschillende sprekers. Bijeenkomst 's avonds 8 uur, Verschillende spreker. Leger des Heils. 10 uur v.m. -Heiligings-Samenkomst 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m Verlossings-Samenkomst. Donderdagav. 8 u., Heiligings-samenkomst Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. 's Morgens 10.30 uur, dienst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. Géén diensti ruimere mate dan andere Jaren heeft toege legd, dergelyke gunstige rusultaten heeft ge had, dat voor sommige reederijen het eind resultaat bevredigend kan worden genoemd. In dezen tyd heeft dat wel iets te zeggen. Door de beperking in de drijfnetvisscherij legde men zich al meer toe op de treilvisschery en het blijkt, dat voor Katwyk en Schevenin- gen deze soort visschery al meer beteekenis begint te krygen. De totaal besomming voor treilvangst was grooter dan verleden jaar, hoewel de gemid delde besomming per reis veel minder was dan het vorige jaar: Verleden jaar was dit ge middelde 620 en in 1935 510. Dat is een aanmerkeiyk verschil dus, maar zal toch de reeders er niet van weerhouden' hun schepen voor deze visschery uit te rusten. Hoe de botvisschery in het IJsselmeer is achteruitgegaan, moge blyken uit de cyfers, die daarover uit Enkhuizen aan de N.Rt.Crt, worden gezonden. De aanvoer van bot te Enk huizen was over 1935 83.000 pond tegen 536.492 in 1934. Dat is dus een geweldige ver mindering en men kan daaruit wel conclu- deeren, dat het met de botvisschery in het IJsselmeer op zijn eind loopt. Ook de aalaanvoer was het afgeloopen jaar minder al spreken deze cyfers niet zoo on heilspellend. Hieruit mag dan ook geen enkele pessimistische conclusie worden getrokken. Bovendien is er met den aalstand vermoedelijk nog wel iets tot stand te brengen, omdat men door planting van pootgoed waarschijnlijk dezen op peil kan houden, zoo niet uitbreiden. De Staatscourant heeft de mededeeling, dat by -invoer van haringen in Roemenië door de regeering aldaar een certificaat van gezond heid wordt geëischt. De voor den invoer van haring, gezouten schardijn (sprot), halve ha ring, z.g. tooters, of bliek vereischte certifi caten van geschiktheid voor menschelyk ge bruik, zullen op aanvraag, na onderzoek, wor den verstrekt door de controleurs bij den dienst der Nederlandsche haringcontróle. Men betaalt voor die contróle een zeker be drag en op eventueele afkeuring staat nog een beroep op herkeuring open. Voor de renommée van ons vischproduet iykt ons een dergelyke contróle goed, al brengt het dan wat rompslomp mee en enkele kosten. Het bevordert o.i. het gebruik van visch, om dat de consument met grooter vertrouwen tot het gebruik zal overgaan. De belangrijke vergadering van de vis- schersvereeniging D.E.T.V. te Wieringen ver dient ruimere belangstelling dan alleen voor de gemeente Wieringen. Het haringvraagstuk toch raakt alle omliggend gebied van do Wad denzee en is van ingrypende beteekenis vopr deze seizoenvisscherij. Dat bij den Minister wordt aangedrongen op verschyning van het wierrapport kan ons slechts verheugen, omdat ook wij daar her- haaldelyk op hebbed aangedrongen, wyl, de belanghebbenden nu eindelijk moeten wetqn waar ze aan toe zijn. En ook om de concl.usj.ps die men daarin zal poneeren, omtrent dq ver- dwyning van het zeegras. Met groote belangstelling wachten vyp dit rapport af. De in de rijksvischhallen te IJmuide». ver handelde visch bracht over het jaar 1935 op f 6.338.000 tegen in 1934 f 6.708.966. Het totaalbedrag was dus weer mindef al verschilt het dan maar f 370.000, hetgeen voor IJmuiden nu niet zoo n heel groot be drag ls. Maar het feit, dat het minder was, stemt niet bijzon.:er opwekkend en het is nog niet te overzien waaneer dat alles zich «U herstellen.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 17