Radio-programma IIHLDHRSCHK COURANT VAN DONDERDAG 2 JANUARI 1936. GEMENGD NIEUWS Brand te Zaandam. Student schaakt 15-jarig meisje. Donker Rotterdam. Dieven van zilver en goud De zaak tegen de radactie van „Volken Vaderland", Een jongetje bekneld tusschen 2 schepen. Verzekeringsmaatschappij opgelicht. „Sch. 135" niet gezonken Door een auto overreden Oud-matroos door vriend doodgestoken. De stranding van de „Jos Maria". De Spaansche schatgraver weer in actie. Ergerlijke baldadigheid. Duitsche hulp voor Engelschen visscherman. Brand door een Kerstboom Ongeluk in een mijn De storm op de Zwarte Zee. Een merkwaardig ongeluk LUCHTVAART De familie Lindbergh. De Postvluchten van en naar Indie. Conflict bij de K L M. voorkomen. Oost-Indië. Oudejaarsavond-rede van den gouv.-generaal. Burgerlijke Stand Stoom vaartberichten - iAH Relaas van deii piloot. De piloot van het verongelukte vliegtuig i.City of Khartum", Wilson, heeft na zyh redding nog een en ander verteld over zijn worsteling met den dood. Het was hem gelukt zwemmend den ingang van de haven te be reiken, waar hij trachtte op den havenmuur te klimmen. Hy kon zich echter niet vast houden aan de met zeewier bedekte steenen en was genoodzaakt om verder te zwemmen. Hij ontdeed zich van al zijn kleedingstukken, ten einde drijvende te kunnen blijven. Toen hij door den torpedojager „Brilliant" werd opgepikt, waren zijn krachten uitgeput. Hy was bij de ramp niet gewond en spoedig in Staat een volledig relaas te geven van het 1 noodlottig ongeval. De oorzaak van de ramp staat op het oogen- blik nog niet definitief vast. Men neemt aan, dat deze gezocht moet worden in een defect van den hoogtemeter, nadat alle drie motoren geweigerd hadden. Deze registreerde een hoogte van ongeveer zeventig meter, toen het vliegtuig op het water terecht kwam. Binnenland. Groote schade aan machines. Op Oudejaarsavond is brand ontstaan in de groote houtzagerij „De Engel" van de firma E. v. d. Stadt Zoon in het Westzijdërveld. De schade aan de kostbare zaagmachines en aan het drijfwerk is belangrijk en daar de schade in de fabriek aan vloeren en muren óok belangrijk is en het veel tyd zal vergen om het geheel weer bedrijfsklaar te makeh, kan gesproken worden van belangrijke brand- schade, die evenwel door verzekering gedekt wordt. Ofschoon de oorzaak onbekend is, wij zen de gehoorde ontploffingen op zelfontbran ding van gassen, die uit het natte zaagsel voortkomen, Vergeefsche nasporingen. De politie van Oegstgee3t zoekt sinds Zater dag naar een 15-jarig meisje van een zeer gegoede familie uit deze plaats, dat spoorloos is verdwenen en zeer waarschijnlijk is ge schaakt door een student uit Wassenaar, met wien het meisje Zaterdagavond naar een schouwburg is geweest; Aan haar ouders had het meisje verteld, dat zij met een ingenieur uit zou gaan. Hier tegen hadden de ouders geen bezwaren ge maakt, toen zij vernamen, dat deze ingenieur te goeder naam bekend 3tond. Achteraf was echter gebleken, dat het meisje niet met dezen ingenieur, doch met een student in den schouw burg is geweest en nadien niet meer in haar ouderlijke woning is teruggekeerd. Het jong- mensch, in wiens gezelschap zij is, heeft ook niets van zich laten hooren, Dagen reeds doet de politie opsporingen paar het kind, dat in December pas vijftien jaar is geworden. Maandag heeft de politie uit Oegstgeest haar onderzoek in Den Haag voortgezet, om dat men vermoedde, dat het meisje zich hier zou ophouden. Dit onderzoek leverde echter geen resultaat op. Aan de politie te Den Haag, Amsterdam en nog verschillende andere groote steden is de opsporing en aanhouding van het tweetal gevraagd. Twee buiteumeiischen bestolen. Een ingezetene uit Klundert, die met f 9.000 naar Rotterdam was gekomen om daarmee een hypotheek af te lossen, was tot de on aangename ontdekking gekomen, dat hy in een huls aan de Open Rtjsttuin van dit be drag was beroofd. Voor deze berooving is de 52-jarige koopman J. B. A., recidivist en ge detineerd, die het geld zou hebben weggeno men, veroordeeld tot drie jaar gevangenis straf. De 35-jarige vrouw Geeske S. die hem daarbij behulpzaam was geweest, werd ver oordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, terwijl de 46-jarige koopman H. A. v. G,, die een gedeelte van het geroofde geld zou heb ben verstopt, van heling werd vrijgesproken. Een andere buitenman was in een berucht huis aan de Tuindersstraat van 70 gulden ontlast. Deze diefstal was gepleegd door de 31-jarige kamerverhuurster R. B., terwijl de 44-jarige naaister A. A. haar daarbjj behulp zaam was geweest. De koopman S. v. N. had den buit vervoerd. De rechtbank veroordeelde ieder tot een jaar en zes maanden gevange nisstraf. Terwijl de heer P. K. den Oudejaarsavond bij kennissen doorbracht, is ip zyn woning aan de Dordtschelaan ingebroken, waarbjj de dieven een groote hoeveelheid gouden en zilveren sieraden hebben buit gemaakt. Door het verbreken van een ruit aan de achterzijde van de woning wisten de onge- noode gasten naar binnen te klimmen. Alle vertrekken werden systematisch doorzocht, zonder dat er wanorde werd aangericht. In een buffet en eenige kasten vonden de inbrekers een gouden heerenhorloge met gouden ketting, een gouden dameshorloge, een gouden broche, een gouden halsketting met medaillon, een zilveren armband, een collier met gouden slot en een gladden gouden heerenring, twee gouden oorbellen, een zilveren damespolshorloge en twee gouden scha kei-armbanden. De politie heeft terstond een uitgebreid onderzoek ingesteld, maar tot dusver heeft men van de claders nog geen spoor kunnen ontdekken. 200 boete voor mr. Roydou, De Utrecht3che rechtbank deed Dins dagmorgen uitspraak gedaan in de zaak te gen mr. H. Reydon, waarnemend hoofd redacteur van „Vplk en Vaderland"; J. Hol lander, redacteur en mr, S. A. van Lunteren, hoofdredacteur van genoemd blad en dr. E. G. H. Verviers, redacteur van hef maand blad „Nieuw Nederland", allen wegens het publiceeren van artikelen met beleedigenden inhoud voor de regeering, regeeringspersonen en regeerlngslicliamen. De rechtbank achtte geen termen aanwe zig om verdachte Reydon gevangenisstraf op te leggen en veroordeelde hem daarom tot het betalen van een geldboete van 200 of 50 dagen hechtenis. De heeren Hollander en Van Lunteren wer den vrijgesproken, terwijl de rechtbank dr. Verviers veroordeelde tot 100 boete, bij niet-betaling te vervangen door 60 dagen hechtenis. Tevens bepaalde de rechtbank teruggave van de pers, waarop „Volk en Vaderland" werd gedrukt, acht dagen na het in kracht van gewijsde gaan van 'dit vonnis. Op 16 'October is in de haven van IJmuiden een droevig ongeluk gebeurd. Een treiler was binnengekomen en zou meren aan stuurboord zijde van een anderen treiler. Nadat de trossen voor aan den wal en achter op het schip waren bevestigd, werd dit aangehieuwd. Eensklaps hoorde de schipper: Gooi los de trossen voor en achter! Hy zag toen dat de kok en een matroos eèn elfjarig jongetje tusschen de beide schepen uithaaldén. Dit jongetje had van hét eerst aangekomen op het laatst aangekomen schip willen overspringen, nog voordat beide schepen gemeerd lagen, om zyn diensten aan te bieden. Hij sprong op de verschansing van het laatst binnengekomen schip, een afstand van ongeveer 1»/, M., viel en raakte tiisschen beide schepen bekneld. Zeer spoedig daarna is het kind aan het bekomen létsel bezweken. De Raad voor de Scheepvaart heeft Dinsdag dit ongeluk behandeld. Uit de afgelegde ver klaringen van de getuigen bleek, dat steeds als visschersschepen te IJmuiden in de haven aan komen, troepen jongens aan boord klauteren om hun diensten aan te bieden. Uit het onge luk dat thans hiermede gebeurd is, blijkt hoe gevaarlijk dit is. De politie treedt ertegen op. Twee jaar tegen expert" geëischt. „verzekerings- Het gerechtshof te Amsterdam behandelde eergisteren de strafzaak tegen een „verzeke- rings-expert", die op 20 September j.1. door de Amsterdamsche rechtbank is veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf, wegens op lichting. Het O.M. had drie jaar geëischt; verd. hiéld zijn onschuld vol en maakte zijn zaak aanhangig bij het Gerechtshof. Op oudejaarsavond 1934 brandde het pak huis van een koopman aan den Zwanenburg wal te Amsterdam uit. De verd. trad op a)s verzekerings-expert. Later bleek dat drie kas registers die niet tot den boedel hoorden, na den brand waren opgekocht vóór een koopjje en in de ruïne geworpen. Dit zou gebeurd zijn met medeweten van den verdachte. Dank zij de door deze opgemaakte schadelijst had de koopman f 700.voor de kasregisters uitbe taald gekregen. Ook voor het Hof ontkent de verzekerings expert met klem van deze oplichting te heb ben afgeweten. Dan komt de koopman voor het hekje; hy treed thans als getuige op. De rechtbank had hem tot zes maanden veroordeeldeen straf, waarvan hij niet in beroep is gekomen en die hy heeft ondergaan. Uit zyn verklaring blijkt, dat de kasregisters zyn ingekocht by een koopman in tweedehandsgoederen, zekeren P. Ze zyn eerst met een hamer en met water bewerkt en toen in de ruïne van den brand gegooid. De procureur-generaal achtte het bewijs van oplichting geleverd. Wegens oplichting requireerde de procureur-generaal twee jaar gevangenisstraf. Arrest 14 Januari, Sleepbooten gaan op onderzoek uit. By de reedery v/h Frans Vrolyk te Scheve- ningen is bericht ingekomen, dat de Sch. 135 nog niet is gezonken, maar nog steeds op de Noordzee zou ronddrijven. Een Deensch vis- schersvaartuig zou den motorlogger hebben gezien, en hebben kunnen vaststellen, dat dit de Sch, 135 was. De Sch. 135 bevond zich toen 52 gr. Noorderbreedte, ruim 150 myl uit de Nederlandsche kust. Hieruit biykt, dat het schip oyer grooten afstand ln noordeiyke richting is afgedreven. Enkele sleepbooten zyn naar zee vertrokken om te trachten de Sch. 135 te vinden. OOG UITGESLAGEN. In October van het vorige jaar kregen een advocaat en een kunstscnilder ruzie in het cabaret „De Boerenhofstede" te Laren. De Larensche kunstschilder had te veel gedronken en zyn dorpsgenoot, de advocaat, rukte hem een N.S.B.-insigne af, omdat hij hem onwaardig achtte dit te dragen. De schilder gaf den rechtsgeleerde een klap tegen het oog, waardoor diens bril brak en het oog zoo ernstig werd gewond, dat hy het moest missen. De kunstschilder werd door de Amster damsche rechtbank veroordeeld, wegens mis handeling, tot drie maanden gevangenisstraf. Het Gerechtshof te Arasterdam deed in hooger beroep uitspraak en bevestigde het vonnis der rechtbank. NACHTELIJK GEVECHT BIJ DOETINCHEM. Oudejaarsnacht betrapten de jachtopziener Wolsink en de ryksveldwachter Brouwer in de bosschen van Groot Hagen by Doetinchem vyf stroopers, die met een lichtbak werkten. Een van de stroopers schoot van dichtby op de politie, waarby de hond van Wolsink werd gewond. By het gevecht, dat hierop volgde, werden de stroopers gearresteerd. Twee hun ner werden in arrest gesteld en zullen naar Arnhem worden overgebracht. De drie anderen werden, nadat proces-verbaal was opgemaakt, vry gelaten. MIJNONGELUKKEN IN 1935, In het afgeloopen jaar kwamen op de Lim- burgsche Mynen in totaal 23 doodeiyke onge lukken voor, waarvan 20 ondergronds en 8 bovengronds. DE „MACOMA" TE WATER GELATEN. Dinsdag werd van één der hellingen van de N.V. Nederlandsche Scheepsbouw-Maatschap- py te Rotterdam het enkelschroef motortank schip „Macoma", in aanbouw voor de Konink- lijke'Shellgroep, met goed gevolg: te water gelaten. OUDE MAN UIT HET RAAM GEVALLEN EN GEDOOD. Dinsdagnacht is te Limbricht nabij Sittard de 78-jarige Kelleners, die ziek was en by zyn dochter thuis werd verpleegd, uit het raam van zyn slaapkamer op de eerste verdieping gevallen. De oude man is eenigen tijd later aan de opgeloopen wonden overleden. EEN NOODLOTTIGE VERGISSING, Jongen overleden. Te Dedemsvaart moest een (jarig kind op dokter's advies druppels gebruiken, met een lepel wonderolie na. In plaats daarvan gaf men het kind een lepel van de druppels die vergif waren. Het gevolg was, dat de jongen onwel werd en hevige pynen leed. Hij is naar het Sophia-Ziekenhuis te Zwolle vervoerd en daar spoedig overleden. DE „TAilAKVN" VERVÓLGT HAAK REI$. Slechts eenige kisten lucifers ver brand. De werkzaamheden aan boord van h< t motorvrachtschip „Tarakan" der Maatschappij „Nederland" tot bestrijding van hét vuur,' heb ben een gunstig verloop gehad. Men heeft de ontploffende stoffen uit luik 2 kunneu iossejii en vervolgens is men er in geslaagd luik 3>. waaronder de brand woedde, te openen. f Het zwaveldioxydegas heeft goed aan de verwachtingen tot onderdrukking van' defu brand beantwoord. Dinsdagavond te middernacht zyn te Heer- lerbaan op den grooten weg HeerlenAken, twee personen door een auto, waarvan, de be stuurder verblind was, overreden en zwaar gewond. Zy zijn naar het ziekenhuis overge bracht. De beide gewonden zyn boerenknechts ejn ongehuwd. Zy wonen te Valkenhuizén. De politie leidt het verdere onderzoek, doch hee; 't den onbekenden auto nog niet kunnen op sporen. DIEFSTALLEN OP DE VELÏTWE OPGEHELDERD, Op verzoek van de Apeldoornsche politie is door de politie te Middelburg aangehouden (Je 45-jarige mej, A. M., die er van verdacht wordt medeplichtig té zyn geweest aan de talrijke diefstallen, welke te Loenen op de Veluwje, Eerbeek, Brummen en Beekbergen door eèn zekeren B. zyn gepleegd, die de vorige week te Apeldoorn werd gearresteerd. Mej. A. M. een gescheiden vrouw, afkomstig uit Middelburg, was gedurende een drietal jaren by Beltman, die destyds te Loenen woonde, als huishoudster in betrekking ge weest en had B. half November verlaten om zich haar Middelburg te begeven. B. hééft reeds een volledige bekentenis afgelegd. Beiden zullen morgen voor den officier van Justitie te Zutfen worden geleid, Vechtparty te Venlo, In den vroegen Nieuwjaarsmorgen heeft' zich te Venlo een bloedige vechtparty £tfée- speeld tusschen eenige personen, die in !do'! woning van den arbeider W. gezamenlijk' Oudejaarsavond gevierd hadden. Nadat büi-" ten de woning oneenigheid was ontstaan tus schen den 33-jarigen arbeider J. S. en detï 29-1 jarigen arbeider P. G., heeft S, G. met den' scherp knipmes, dat hij by zich droeg, een'' steek in het iinkerliesbeen toegeoracht, waar- i door de slagader werd geraakt en het slacht offer korten tijd later aan bloedverlies over leed. De arbeider W., in wiens woning jde feestviering had plaats gehad, en die dijn vriend G. te hulp wilde komen, liep een ern stige messnede over zijn rechterarm op. Onmiddellijk nadat de dader naar zyn \yo- ning was gevlucht, waren de Oudejaarsvifer- ders naar buiten gesneld. In woede ontstoken over deze laffe daad achtervolgden zy allen den dader, die zyn woning binnenvluchtte 'en de deur achter zicti dichtwierp. ïïet huls van den dader werd vervolge gebombardeerd, zoodat weldra de ruiten keiden en de deur gerameid werd. De cteuje- wierp door de vensterruiten een stoel n4ar buiten, dóch kreeg déze spoedig langs dén zelfden weg wederom in zyn woning ter#g. W„ die eveneens door den dader was ge troffen, greep een rooster van een rioleerings- put, welltè naby dé woning ligt en wierp déze eveneens naar binnen. Er ontstond een hevig tumult in de dichtbewoonde volkswijk, zoodat weldra veel belangstellenden op de been wa ren, die allen bedreigingen tegen den dader uitten. In zyn woede snelde de gewonde W. vér volgens terug naar zyn woning om een brood mes te halen en daarmede den dader, die zich in zyn woning schuilhield en niet buiten durfde te komen, zoo mogelijk te ïyf te gaan. Op den terugweg naar den woning van den dader werd W. echter aangehouden door dé politie; die irrtusschen gewaarschuwd was. De verslagenheid omtrent het noodlottig gebeuren in de betrokken huurt is algemeen. Op last der politie zijn de ruiten der woping van den dader, welke totaal waren vernield, met planken dichtgespijkerd. De dader is gehuwd en vader van drie kin deren. Voor den Raad voor de Scheepvaart. By de Dinsdag gehouden zitting van den Raad voor .de Scheepvaart stelde de Raad een onderzoek in naar de oorzaken van de motoé- 1 Storing: en de stranding voor Egmond van het m.s.„Jos. Maria'.', resp. op 1 Augustus en 2 December, Uit de getuigenverklaringen van den kapitein bleek, dat de motor steeds veel last heeft veroorzaakt door het warm worden van de lagers. Bij de wyziging aan de schroefbladen was •een defect aan den regulator geconstateerd. De inspecteur van de Scheepvaart had den kapitein er toen op gewezen dat dit hersteld moest worden. De kapitein had dit echter nagelaten, aangezien een deskundige van de motorfabriek niet tydig ter plaatse kon zyn vóór het vertrek voor de volgende reis. Toen het schip op weg was naar Londen met een lading stijfsel, had men op 2 Decem ber weer hinder ondervonden van den motor, die eerst minder toeren begon te maken, waarna één der beide cylinders niet meer functionneerde. Naar bleek uit de verklaring van den kapi tein, was nog getracht door afkoppeling van de schroefas den motor in beweging te hou den en te trachten den voorsten cylinder weer aan den gang te krijgen, maar de motor stopte nu en bleek niet meer op gang te kry- gen. Noch de kapitein, noch de motordrijver j kon verklaren, waarom de motor niet meer in beweging was te stelien. Men had toen het anker uitgeworpen otti de bemanning eenige rust te gunnen. Dopr dén 's nachts opgestoken storm begon hét anker te krabben en dreef het schip langzaam naar de kust. Ondanks alle pogingen werd het schip op het strand gezet bij Egmond. •De inspecteur-generaal gaf als zyn meening te kennen, dat bij dit ongeval het verzuim van den kapitein, om herstellingen te ver- richten en het niet in orde zijn van den motor in overweging moéten Worden genomen. De Raad zal later uitspraak doen. „JOS. MARIA" VLOT. Gaat naar IJmuiden. Het Nederlandsche motorschip „Jos. Maria" dat ter hoogte van Egmond was vastgevaren, is Oudejaarsavond vlot gekomen en is met sleepbootassistentie van L. Smit Co. naar IJmuiden gebracht. De langzamerhand legendarisch geworden figuur van den z.g. Spaanschen schatgraver heeft weer een blijk gegeven nog steeds te leven. Dezer dagen heeft hij getracht een inwoner van het dorp Pernis tot slachtoffer van zijn sinistere practijken te maken. i In den in het Nederlandsch gestelden brief uit Barcelona, dien hy aan den Pernissenaar zond, stelt hy zich voor als Matteo Plno, poéte rèstante, wonende te Rippoll in Spanje. Hy vertelt verder, dat hij .wegens een frau-. duleus bankroet ln de gevangenis te Barce lona verblyf houdt, en vraagt den geadres seerde zich onverwyld naar Spanje te begeven ten einde de 1.200.000 peseta's, die te zijnen name op een bank te Madrid staan, vry te maken. Voor hy dat kan doen, zal hij echter bij de griffie van het gerecht te Barcelona boete en kosten moeten betalen, opdat het beslag op den koffer, in welke zich de be scheiden bevinden, waarop het geld van de bank gehaald kan worden, kan worden opge heven. Als belooning voor zyn bemiddeling zal de Nederlander dan het derde deel van het banksaldo ontvangen. Tevens verzoekt de briefschrijver den ge- VRIJDAG 3 JANUARI. Hilversum I, 1876 m. 1 8.00 VARA, 12.00 AVRO, 4.00 VARA, 8;00 VPRO, 11.00 VARA, 8.00 Gramofoonpl. 9.30 Kookpraatje. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.35 Gramofoonpl. en voordracht. 12.00 Gramofoonpl. 12.30 Kovacs ^ajos' orkest en gramfooonpl. 2.00 Muzikale causerie. 2.30 Gramofoonpl. 2.50 Causerie. 1 1 3.50 De AVRO-Decibels. j 4.00 Gramofoonpl. 5.00 Voor de kinderen, 5.30 VARA-orkest. 6.00 Voordracht. 6.15 Vervolg orkestconcert. 7.00 Lezing. 7.20 Orgelspel, 7.50 Berichten. 8.05 Lezing. 8.30 Trioconcèrt.' 9.00 Lezing. 9.30 Vervolg trioconcert. 10.00 Lezing. 11.00—12.00 Gramofoonpl, Hilversum II, 301 m, I C» Algemeen Programma, verzorgd door dé NCRV. 8.00 Schriftlezing en meditatie, 8.159.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst. 11.00 Bariton en piano. 12.15 Gramofoonpl, 12.30 Ensemble v. d. Horst en gramofoonpl. 2.00 Gramofoonpl, 2.30 Chr. lectuur. 3.00 Gramofoonpl. 3.15 Concert (alt, plano, cello, hobo). 3.45 Gramofoonpl. 4.00 Vervolg concert. 5.00 Orgelspel. 6.00 Gramofoonpl. 6.30 Lezing. 7.00 Berichten, 7.15 Reportago. 7.30 Lezing. 8.00 Berichten. Gramofoonpl, 8.15 Haarl. Orkestvereen. m.m.v. soliste.' (Om 915Gramof oónpl 10.35 Berichten. 10.40—11.30 Gramofoonpl. Hilversum I, 1875 m. ZATERDAG 4 JANUARI. V AR A-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 9.00 Orgelspel. 9.30 Gramofoonpl. 10.00 VPRO-morgenwyding. 10.15 De Zonnekloppers en VARA-tooneel. 12.00 Orvitropia en gramofoonpl. 2.20 De Flierefluiters en solist. 3.05 Gramofoonpl. 3.30 Lezing. 3.50 Gramofoonpl. 5.00 Esperanto 5.20 Gramofoonpl. 5.40 Lezing. 6.00 Orgelspel. 6.30 De Wielewaal en lezing. 7.00 VRO. 8.00 Berichten. 8.20 Gramofoonpl. 8.45 VARA-orkest en solist, 9.50 Toespraak. 10.00 Berichten. 10.05 Krontjong-orkest» 10.35 Orgelspel. 10.55 Dampraatje. 11.00 Orgelspel. 11.1512.00 Gramofoonpl. Hilversum H, 301 nv. KRO-uitzending. 8.00—9.15 en 10.00 Gramofoonpl. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonpl. 100 KRO-Boys. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Sport. 3.00 Kinleruur. 4.00 Gramofoonpl. on orkestconcert, 6.20 Lezingen en gramofoonpl. 8.00 Berichten. Reportage. Gramofoonpl. 8.30 „Sta op de Bres". 8.35 Gevarieerd programma. (Om 9.20 voor dracht en om 10.00 Berichten), 11.0012.00 Gramofoonpl. adresseerde zich te ontfermen over zijn zes tienjarig dochtertje,'dat, naar hy "schrijft, by zijn gevangenneming in het gouvernements weeshuis te Barcelona is opgenomen. In plaats van den armen gevangene te tele- grafeeren, dat hij onmiddeliyk zyn koffers zou pakken, is de Pernissenaar naar de politie gewandeld, waar hij den brief heeft gedepo neerd. Buitenland. Man gedood door 15-jarige jongen. Gisterenmiddag is de D-trein Salzburg— Agram tusschen St. Johann en Schwarzbach (Oo3tenryk) met een geweer beschoten. De kok van den restauratiewagen, die voor een raampje stond, werd door een kogel in het hart getroffen en was op slag dood. Het ge lukte de gendarmerie zeer spoedig de daders, twee jongens van 15 jaar, aan te houden. De Duitsche s.s. Westerland heeft Maan dagavond hulp verleend aan een Engelschen visscherman, die in het Engelsche kanaal in een zwaren storm was geraakt. De Westerland redde drie leden der beman ning van het visschersvaartuig. De vierde opvarende is verdronken. Het Duitsche schip nam vervolgens de boot op sleeptouw, maar moest het vaartuig op 15 myl ten Zuid- Westen van Portland aan het spel der golven prijsgeven. Zes personen omgekomen. Bij een brand te. Kévlavik (IJsland), on!-. staan door het ïn brand vliegen van een .enormen Kerstboom, zyn vier kinderen en twee vrouwen in de vlammen omgekomen. 20 personen liepen zware brandwonden op. Toen de brand ontstond bevonden zich 180 kinderen in het gebouw waar de kerstboom stond opgesteld. De meesten hiervan konden zich door vensters in veiligheid brengen. Het vuur greep met zulk een razende snelheid om eich heen, dat in minder dan een half uur het gebouw ln een rookende puinhoop was veranderd. Twee slachtoffers, In de groote bruinkolengroeve van de mijn Finkenherd bij Frankfort a, d. Oder, zyn Dinsdag twee treintjes tegen elkaar gebotst, waarbij twee personen om het leven geko men zijn. Een Grieksch schip vergaan, Uit Odessa wordt gemeld, dat tydens dén hevigen storm in de Zwarte Zee het Grieksche stoomschip .Masurusio Lagutatls" is vergaan, Het aantal slachtoffers is onbekend. Te Covenham is een vliegtuig onder da vlucht iri brand gevlogen, het kwam terecht op een huis, dat eveneens in brand vloog. De vlieger wist zich met behulp van zyn para chute in veiligheid te brengen. De' familie Lindbergh heeft zich van Liver- pool naar Cardiff begeven, waar zij nog Dins dagavond zouden aankomen. Een lid der fami lie Morgan, wonende te Brynderwen Llandaff, verklaarde aan de pers, dat de Lindbergh's te hunnen huize zouden logeeren en dat hun ver- biyfaldaar een of twee weken zou duren. Morgan is de schoonvader van een zuster van mevrouw Lindbergh. Naar Reuter uit Nice meldt, zou Lindbergh van plan zy'n eenige maanden met vrouw eh kind te gaan doorbrengen aan de Cote d'Azui% Met den eigenaar van een villa tusschen, Nice en Monte Carlo zouden onderhandelingen zyn gevoerd. LINDBERGH VERLANGT NAAR RUST. -• i - Kolonel Lindbergh denkt zes maanden in Engdland te oiyven. Hij hoopt er rustig te kunnen leven en eindeiyk bevryd te zijn Van al de sensaties en geruchten, waarvan hy den laatsten tijd het middelpunt Is geweest. Hy is verheugd over de voorkomendheid, waar mede hy sinds zijn aankomst in Engeland is behandeld, doch hy hoopt thans met zijn gezin eenigen tyd in de schaduw van den roem te kunnen leven. Ik heb geen bepaalde plannen, verklaarde Lindbergh in een kort onderhoud, dat hy de pers toestond om de overige reporters althans eenigermate schadeloos te stellen voor de opgeofferde nachtrust, en myn bezoek houdt op geen enkele wijze verband met zakeiyke aangelegenheden. CONCENTRATIE IN DE VLIEGTUIG- INDUSTRIE. Een geheim rapport. „Het Vaderland" publiceert een geheim rapport van de commissie-Van Doorninck in zake de stichting van een eenheid3fabriek voor vliegtuigen. In deze publicatie wordt de vorm weergegeven waarin de commissie-Van Doorninck zich de stichting van zulk een eenheiheidsfabriek voor vliegtuigen denkt. Over de plannen der commissie, die een nieuwe fabriek wil laten bouwen in Schelllng- woude, even voorby de Oranje-sluizen met den heer Fokker niet al3 directeur, maar als technisch en aeronautisch adviseur (de Staat zou, naast Fokker, deelnemer met de ver tegenwoordigers der afnemende diensten als commissarissen) wen3chte men zich op het departement van Waterstaat niet uit te laten. De „Kwak" (heenreis) vertrok 31 Dec. van Caïro en arriveerde denzelfden dag te Bagdad. De „Perkoetoet" (terugreis) vertrok 31 Dec. van Todhpur en arriveerde denzelfden dag te Bagdad, Hoewel er, althans meldt het A. N. P., een een conflict was gerezen tusschen de directie van de K. L. M. en het corps vliegtuig bestuurders. dat dreigde groote vormen aan te nemen, zyn de piloten op advies van den minister van waterstaat, den heer Van Lith de Jeude, er toe overgegaan, hun besluiten alsnog te wyzigen. Dinsdagmiddag is tusschen partyen als ge volg daarvan de gelegenheid gevonden een gentleman's agreement tot stand te brengen, waarbij men wederzyds op zich heeft geno men, ernstig te trachten te geraken tot een definitieve en beide partyen bevredigende regeling. TWEE BRIT8€HE VLIEGERS GEDOOD. Naar Reuter uit Nairobi meldt, zyn daaf twee Britsche vliegers met hun toestel ge vallen en gedood. De moeilijkheden van regeering en maatschappij. Batavia. De redevoering, welke jhr. rat, B. C. de Jonge, gouverneur-generaal van Ned, Oost-Indië, in het Oudejaarsprogramma van de N.I.R.O.M. heeft uitgesproken, vangt aan met de mededeeling, dat spreker niet zonder aarzeling er toe overging liét Woord tot de luisteraars te richten, aangezlën' hy zich ten volle bewust is, dat, speciaal óp Oudejaars avond, niémand gaarne wordt lastig gevallen, dat 'men liefst aan eigen gedachten wordt overgelaten en geen bèhoéftièWeeft aan toe spraken, allerminst van officieele persóiien, wier beschouwingen en inzi'chtëii rrièn nu wel zoowat kent.' „Toch", aldus vervolgde spr„ „waag ik het om uw aandacht te vragen, WiaÉir ik doe dat dan ook in het geheel niet als officieel per soon, doch veeleer als een die met u nu ruim vier jaar lief en leed heeft gedeeld, met u heeft gestreden en getobd, ëndié nu zeer sterk gevoelt, dat dit waarschynlijk de laatsta Oudejaarsavond zal zijn, die hij in uw midden zal doorbrengen. Spreker verklaart vervolgens wel niet be« hoeven te wijzen op alles wat rondom ons'ge beurt, op de spanningen, welke allerwegen bestaan. Wat daaruit zal voortvloeien, kan niemand voorspellen, dit móet worden afge wacht. Op sociaal-economisch gebied is niet veel verbetering aan te wijzen. Realiseert men zich wel voldoende, zegt spr., wat de terugloop van de landsinkomsten in enkele jai'en tot op de helft beteekent? Spreker wijst er Op. datonder de in de laatste jaren genomen maatregelen ér som mige zijn, welke geen werkelijke bezuiniging opleveren, aangezien zij in wezen niet anders 'zijn dan verschuiving van uitgaven. Voorts ia niet te ontkennen, dat wy ia verschillend op zicht 'leven op ons kapitaal, m.a.w. dat wy interen. Die fighur is niet mooi, maar toelaat baar in een tyd van zoo geweldigen terugval. Als er opleving komt, zal het ongetwijfeld mogelyk zyn ten deze w-er conservatiever en juister beleid in acht te némen. Ergter is het, dat het thans zeer moeiüjk fcl jkt ons te hand! haven op een punt dat onze schuld niet meef toeneemt. Spreker memoreert, dat die schuld thans te stellen is op het enorme bedrag' van anderhalf milllard. Wij hebben rekening te houden met onze inkomsten, die in het afgeloopen jaar nog weer terugliepen, niet meer met sprongen zooals vroeger, maar geleideiyk. De teruggang zelf is wel niet zoo ernstig, maar wel ernstig is dat vooruitgang achterwege is gebleven. Voor 1937 zullen wy de inkomstenramtng voornamelyk op de lagere cijfers van 193o moeten baseeren. „Wellicht wordt de begiootiug van 1936 de moeilijkste die wjj gehad hebben". Spr. constateert, dat dit een' weinig op wekkend beeld Is, maar gelukkig niet hope» loos. Een hopeïooze toestand ls onbestaanbaa* voor hem, die gelooft, dat het lot van den in» dividueelen mensch en van de volkeren in Gods hand ligt. De toestand is ook niet hope» lóós, omdat reeds veel werd bereikt, de groote inspanning en de gebrachte offers waren niet vergeefsch. De samenleving bleef ■gehand* haafd. Spreker wyst tenslotte op t'eekenen van op» leving, die, wat Indië betreft, bestaan uit dé suiker, die weer gaat planten, het verhoogde quotum voor rubber, de hoogere opbrengt? van de copra, de prijshoudende stemming voot thee, de goede markt voor tin en de toekomst voor. de tabak, ln Amerika. „Hebben wij hier te doen met de aankon» diging van een neiuwen dageraad?" Spr.meent, dat wy in ieder geval danW->a$j) moeten zyn voor de schemering,, die hodp geeft. Spr. wenschte vervolgens „Heil enZegen'' toe aan de voorbeeldige, gelaten aanvaardend# millioenenbevolking, irargrjj van Den Helder. van 31 Deoember. ONDERTROUWD: IJ. Boon en D. Hooics* man. BEVALLEN: A. P. JongkeesPauli, d,; J. AgemaSmit, z.; A. Waelpoel-^-Verver, Zvj E. C. KetjzerSuik, z.; J. WykerTuithof, d, OVERLEDEN: Wed, H. Scholder, 79 J,j A, Kossen, 68 j.; P. Bakker, 66 j. ■■■n- UTnirw.'VMm,# Stoomvaart-My. Oceaan, Myrmidon, 29 Dec. te Hamburg. HollandO.-Azië LJJn. Serooskerk, u., 30 Dec. Us Manilla, Kon. Ned. Stoomboot MaatsohappJ!' Alkmaar, u., 30 Dec. te Valparatso, Ajax, 80 Dec. v. Musel. Ariadne, 30 Dec. te Kopenhagen. Oberon, pass. 30 uec. Gibraltar. Titus, pass. 31 Dec. Gibraltar. Van Rensselaer, 29 Dec. v. Curaqaa

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2