Radio-programma yiponcle BINNENLAND GEMENGD NIEUWS TIHLDRRSCHE COURANT VAN DINSDAG 7 JANUARI 1936- Enorme regeeringsuitgaven in Amerika. Zijn Tokio en Nanking het eens geworden De Fransch- Britsche samenwerking. De werkloosheid in België blijft toenemen. De film „20.000 mijlen over zee' is gereed. Vergadering van den Middenstandsraad. Wetsontwerp tot instelling van een weerfonds. Het voorloopig verslag van de Tweede Kamer. 50-jarig bestaan der Zu derzeevereeniging Voor de veiligheid onzer ambulance. „November-aanbieding" is toegestaan Uitverkoopervwet niet overtreden. Eerste Kamer. Wijziging van pensioenregelingen. Binnenland. I Vader van veertien kinderen verdronken. Oss is nog niet gezuiverd. Buitengewone tegen- woordigheid van geest. Auto te water gereden. Zó bijzonder, dat het niet mogelijk is het artikel naar' werkelijkheid af te beelden. Zó fijn van smaak, dat chocolademaar hoe vernuftig toegepast! Een lekkernij; verrukkelijk van smaak, pittig van aroma en croquant van samenstelling. In eerste klas zaken verkrijg. baar; 14 ets. per ons (2 ons voor 25 ets.) Een gestolen cadeautje. Veelbelovend jongmensch. Een advertentie-grap. 4 Jeugdig inbreker. Margarine-dieven. Indien de toevoer van Amerikaansche petro leum tot het begin van het regenseizoen nor maal zou kunnen blijven en de tegenwoor dige situatie doet dat vermoeden, zoo zegt men te Rome dan zou Italië van een petroleum- embargo niets meer te duchten hebben. Men zegt daar dan ook, dat de petroleumkwestie minder ernstig geworden is. Een embargo op wapenen en munitie zou verder geen invloed hebben voor Italië. Tekort van bijna vier inilliard. De uitgaven der Amerikaansche regèering in 1935 hebben bijna het dubbele der inkom sten bedragen, zoodat een nieuw record voor vredesjaren is gevestigd. De uitgaven bedroegen 7.612.000.000, de inkomsten 3.857.000.000, zoodat er over het betreffende jaar een tekort is van 3.755.000.000. De openbare cshuld bereikte op 31 Decem ber een nieuwe recordhoogte. Zij bedroeg toen 30.557.000.000 tegen 28.478:000.000 op 31 December 1934. Naar Reuter uit Sjanghai meldt, bericht het Central News agentschap dat Nanking en Tokio het eens zouden zijn geworden over het herstel van de betrekkingen tusschen Japan en China. Concrete maatregelen zijn echter nog niet beraamd. In Japansche kringen meende men echter dat de Chineesch-Japan sche conferentie na den terugkeer van den Japanschen consul te Nanking op zijn post, zou aanvangen. Alleen de marinestaven zyn reeds tot een overeenkomst gekomen. In een bericht inzake de besprekingen tus schen de staven van leger, vloot en lucht macht van Frankrijk en Engeland schrijft de Parijsche correspondent van de Manchester Guardian, dat tot nu toe alleen tusschen de marinestaven een overeenkomst is bereikt, terwijl de besprekingen van de staven van leger en luchtmacht nog in het beginstadium zijn. Weer 2.6 pet. meer in één week. De corr. van de N.R.Ct. te Brussel meldt, dat de werkloosheid in België, volgens de of- ficieele gegevens, nog steeds blijft toenemen- Het aantal gecontroleerde werkloozen be droeg in de week van 23 tot 28 December j.L 205,084 tegen 199,847 de week tevoren. Dit vertegenwoordigt dus een vermeerdering met 5237 werkloozen of 2,6 pet. IR. FEBER GAAT UIT DE TWEEDE KAMER. Naar het Alg. Hbl. verneemt zal het Tweede- Kamerlid Ir. L. J. M. Feber na afloop van de behandeling van de Indische begrooting als zoodanig zyn ontslag nemen. Zulks na overleg met het bestuur der r.k. Staatspartij, dat het lidmaatschap van de Tweede Kamer niet ver- eenigbaar acht met het wethouderschap in een groote gemeente. De heer Feber blijft dus wet houder voor de bedrijven en openbare werken te 's-Gravenhage. De filmfabriek Polygoon te Haarlem deelt mede, dat de film, 20.000 Mijlen over zee, ge reed is gekomen, en dat de première in het City-theater in Den Haag half Januari tege moet kan worden gezien. De vertooningen van deze film zullen plaats vinden onder be scherming van een eere-comité, waarin o.m. zitting hebben de ministers dr. H. Coljjn, jhr. mr. A. C. D. de Graeff en mr. dr. L. N. Deckers en de gouverneur-generaal van Ne- derlandsch Indië, jhr. mr. B. C. de Jonge. AARTSHERTOGIN ADELAIDE IN DE RESIDENTIE. Naar het A.N.P. verneemt, vertoeft de Aartshertogin Adelaide van Oostenrijk, een dochter van ex-keizerin Zita, thans incognito in de Residentie. In de laatste vergadering van den Midden standsraad zijn verscheidene onderwerpen be handeld waaraan wij het volgende ontleenen: Personeel belasting en huishuur. De personeele belasting is gebaseerd op den huurprijs, tenzij deze prijs niet onder normale omstandigheden is bedongen. Indien dus op langen termijn gesloten huurcontrac ten onder normale omstandigheden zijn tot stand gekomen, berust de aanslag op den indertijd bedongen huurprijs, al is deze onder de tegenwoordige omstandigheden veel te hoog. Op dit punt staat de huurder achter bij den eigenaar van een woning, die de huurwaarde kan laten herschatten en dan be lasting betaalt naar de herschatte huur waarde. In verband met een en ander heeft de Middenstandsraad verzocht art. 9 van para graaf 4 van de wet op de personeele belas ting zoo te wijzigen, dat hier zou worden ge lezen: De bepaling in lid 1 is niet van toepassing: indien de huurprijs niet onder normale om standigheden is bedongen of later omstan digheden zijn ingetreden, op grond waarvan de huurprijs geacht mag worden niet meer met de huurwaarde overeen te stemmen. De minister van financiën heeft op dit ver zoek o.m. geantwoord, dat hij ernstige bezwa ren heeft dit vei-zoek in te willigen. Margarine voor werkloozen. De hoeveelheid werkloozen-margarine is vergroot van 2.000.000 kg tot 6.000.000 kg per jaar; de meeste werkloozen komen per manent voor verkrijging van margarine in aanmerking; door het dalen der inkoopprij zen en het gelijk blijven van den verkoopprijs maakt de Zulvel-Centrale naar schatting thans een winst van 500.000 ft 750.000 per jaar. Grootere uitgave voor de Marine aanstaande? Verschenen is het voorloopig verslag over de wetsontwerpen tot instelling van een fonds ter verbetering van de materieele uit rusting van de landmacht en van de zee macht, voor zooveel de kustdefensie van Ne derland betreft, en tot vaststelling van de begrooting van dat fonds voor 1936. De internationale toestand. Verscheidene leden konden zich niet ver eenigen met de meening van de regeering, dat de gewijzigde internationale toestanden aanleiding zijn, de materieele uitrusting van het in 1922 aanvaarde legerstelsel thans met meer spoed te voltooien. Het indienen van deze ontwerpen betreur den zij ook, omdat aan het pacifistisch stre ven hier te lande, dat ook in het buitenland weerklank vindt, afbreuk wordt gedaan. Zy waren van oordeel, dat Nederland kan volstaan met een weermacht, in 3taat de orde in het binnenland te handhaven en de Volkenbondsplichten te vervullen. Sommigen dezer leden bespeurden in deze ontwerpen eeo toegeven aan fascistisch drijven. Vele andere leden onderschreven daaren tegen de uiteenzetting der regeering omtrent de internationale toestanden en voegden daaraan toe, dat ook de toestanden in den Pacific in dit verband volle aandacht ver dienen. Met de regeering waren zij van oor deel, dat de gewijzigde internationale toe stand bijzondere voorzieningen ter verster king van de weermacht noodzakelijk maakt Op de onmiddellijke hulp van anderen kun nen en mogen wij niet rekenen. In het be gin zullen wij geheel op eigen kracht zijn aangewezen. Voorkomen is hier beter dan af wachten en daarom moeten wij, nu het nog tijd is, alle krachten inspannen om onze weermacht paraat te doen zijn. De fondsvorming. Verscheidene leden, tegenstanders van het voorstel, achtten fondsvorming een onjuist middel ter bereiking van het gestelde doel. Naar hun meening behooren de voorgestelde voorzieningen uit den gewonen dienst bekos tigd te worden, althans de aflossing behoort in een veel sneller tempo dan 20 jaar te ge schieden. Dan zou echter aanzienlijke ver hooging van de defensiebegrooting onvermij delijk zijn, iets waartoe zij ln geen gevftl zou den medewerken. Als tweede bezwaar tegen fondsvorming voerden deze leden aan, dat hierdoor beslist wordt over een uitgave van 53.4 millioen, in vier jaren te verwerken. Waarom, vroegen zij, moet nu reeds beslist worden over het ge- heele plan. Kan dit niet van jaar tot jaar geschieden Verscheidene leden, voorstanders van de verbetering van de materieele uitrusting, achtten eveneens fondsvorming een onjuist middel ter bereiking van het gestelde doel. De voorgestelde wijze van financiering zou alleen dan juist zyn, indien vaststond, dat in 20 jaren geen verdere verbetering van de materieele uitrusting noodig zou zijn. Sommi gen hunner waren dan ook van meening, dat de voorgestelde voorzieningen uit den gewo nen dienst bekostigd zouden moeten worden. Anderen zouden zich evenwel over hun be zwaren kunnen heenzetten, indien de regee ring bereid zou zijn, den aflossingstermijn aanzienlijk korter te stellen dan 20 jaren. Sommige leden vroegen of ten behoeve van het fonds niet een bijzondere leening zou kunnen worden aangegaan tegen ver laagde rente; zjj verwezen naar het voor beeld van Engeland. Eenige leden vroegen of de materieelaan- maak niet uit het Werkfonds, dat daartoe zou moeten worden aangevuld, zou kunnen wor den bekostigd. De weermacht van den Staat. Sommigen hunner betoogden, dat de weer macht van den Staat een harmonisch geheel behoort te zijn; een aantal mannen, van te weinig materieel voorzien, zooals het nu is, is even verkeerd als een hoeveelheid mate rieel met te weinig mannen om het te be dienen, zooals het worden zal, als dit wets ontwerp wet wordt. Daarom kwamen deze leden met kracht op tegen elke eenzijdige behartiging van defensiebelangen. Zij meen den daarom, dat uitbreiding van het contin gent niet achterwege gelaten kan worden. Verscheidene andere leden, die zich met deze laatste beschouwingen geheel konden vereenigen, achtten daarnaast betere oefe ning van het personeel noodzakelijk. Door uitbreiding van het contingent zal worden bereikt, dat -een geringer aantal lichtingen voldoende is om het leger op oorlogssterkte te brengen. Voorts zou het bezwaar, dat bjj mobilisatie een groot aantal lichtingen den eersten oefentijd en de herhalingsoefeningen te lang achter zich hebben om voldoende ge oefend te zijn, ondervangen worden door ver hooging van het aantal herhalingsoefeningen tot ten minste drie. Mocht de regeering hier tegen om financieele overwegingen onoverko melijk bezwaar hebben, dan zouden zij zich met een van beide middelen willen vergenoe gen. In ieder geval achtten zij het inslaan van een van beide wegen noodzakelijk om uit de moeilijkheden te komen. Naar het oordeel van enkele leden zou een aanvaardbaar compromis zijn te bereiken met een lichtingssterkte van 28.000 man. waarvoor een jaarcontingent van 35.000 man wordt vereischt. Eenige leden vroegen, of in de behoefte aan personeel niet zou kunnen worden voorzien, althans gedeeltelijk en voor den eersten tijd, door aan het verlofspersoneel gelegenheid te geven, vrijwillig onder de wapenen te ko men. Verscheidene leden koesterden zeer ern stige bezwaren tegen het doen vervaardigen van chemische en physlsche strijdmiddelen, waarvoor 1.200.000 wordt aangevraagd. Naar hun meening hebben deze strijdmidde len een aanvallend karakter, dat niet in over eenstemming is met de bedoeling van de aanhangige ontwerpen, welke er op gericht is, de middelen tot defensie te verbeteren. De zeemacht. Verscheidene leden merkten op, dat dë me morie van toelichting, voor wat het mate rieel der zeemacht betreft, aanvankelijk den indruk wekt, dat het aangevraagde bedrag van 9.063.200 uitsluitend dient voor de zui ver defensieve kustverdediging hier te lande door middel van mijnvelden, behoudens een tweetal uitzonderingen. Deze uitzonderingen blijken echter meer geld te vorderen dan ae hoofdzaak. In zoover is het ontwerp in strijd met ddn considerans, waarin de Kroon Haar overwe ging beperkt tot de uitrusting van dë zeè- macht „voor zooveel de kustverdediging van Nederland betreft". De regeering deelt in de Memorie van Toelichting mede, dat het ma terieel, dat niet voor de kustverdediging be stemd is, slechts „voorloopig" ten laste van dit fonds komt en wekt de verwachting, dat deze kosten bij de totstandkoming van de de fensieve regeling van de verdeeling der kos ten van de zeemacht tusschen Nederland en Nederlandsch-Indië, waartoe zij in den loop van 1936 de noodige voorstellen hoopt in te dienen, vergoed zullen worden, doch dan rijst aanstonds de vraag, waarom by die gelegen heid ander materieel ter bescherming van de mijnvelden in Nederland in beschouwing zal worden genomen en waarom anderzijds een bedrag van 5.663.200 voor de Indische ver-' dediging op de begrooting van dit fonds wordt gebracht. Het omgekeerde zouden deze leden juister hebben geacht. Verscheidene leden, die reeds eerder als hun oordeel hadden te kennen gegeven, dat zij de onderhavige ontwerpen onaannemelijk acht ten verklaarden daartegen, voor wat de zee macht betreft, het bijzondere bezwaar te heb ben ,dat de uitgaven daarvoor verdeeld blijven. Immers de ontwerpen hebben alleen de strek kingen te voorzien in de kustverdediging van Nederland. Daarom wordt gevraagd. 22,4 mil lioen in korten tijd te verwerken, te betalen over een tijdsduur van ongeveer 20 jaren., Over de kosten der maritieme defensie voor Nederlandsch-Indie zal nog afzonderlijk wor den beslist. Het is niet gewaagd om te verklaren, dat het wetsontwerp niet dienen kan voor herstel van den achterstand in aanbouw op maritiem gebied. Aanvaarding zal dus meebrengen de noodzakelijkheid van veel grooter uitgaven binnen enkele jaren met uiteindelijk een financieelen last, die niet kan worden gedragen. Het uiterste, waartoe die hier aan hot woord zijnde leden hun medewerking zouden kunnen verleenen, zou zijn een maritiem defensie-systeem, doelmatig ingericht op den grondslag van de tegenwoordige uitgaven. Bijzondere vergadering te Amsterdam. Een bijzonder gedenkwaardige dag was het Zaterdag in de historie van de Zuiderzee. Een halve e?uw bestond de bekende Zuider zee-Vereeniging, welke in den loop der afge- loopen vijftig jaren, geleid en voorgelicht door krachtige figuren, zulk een belangrijk aan deel gehad heeft in de voorbereiding van de uitvoering der Zuiderzee-werken en dus een groot, nationaal belang gediend heeft. Verschillende onderzoekingen, betrekking hebbende op de vele vraagstukken van techni- schen en sociaal-economischen aard, zijn op initiatief der nu jubileerende vereeniging ondernomen. Een bijzondere samenkomst werd Zaterdag middag gehouden in de Aula van he* Koloni aal Instituut te Amsterdam, in tegenwoordig heid van den minister van Waterstaat, jhr. ir. O. C. A. van Lidt de Jeude, en tallooze andere autoriteiten. In de druk bezochte bijeenkomst werd een uitvoerige herdenkingsrede uitgesproken dooi den voorzitter der Vereeniging, prof. dr. H. N. ter Veen. Vele strijders, zoo zeide spreker, hebben in de gelederen gestaan, door de Zuiderzee-Ver eeniging geformeerd. Ik doe, verklaarde hy stellig niemand aan eerbied en waardeering te kort, wanneer ik wylen ir. C. Lely onder hen tot den grootsten reken. De aanneming van zyn wetsontwerp tot afsluiting en droog making van de Zuiderzee vormde het hoogte punt in het openbare leven van dezen grooten, sterken, eenvoudigén Nederlander. Velen zijn ons ontvallen, verklaarde prof. ter Veen. doch twee staan er nog te midden onzer gelederen: mr. C. J. Pekelharing, oud secretaris en mr. G. Vissering, eere-lid. Tot beiden richtte prof. ter Veen in het bijzonder het woord en onder luid applaus deelde hij mede, dat mr. Pekelharing tot eere-lid der Vereeniging benoemd was en mr. Vissering tot eere-voorzitter. Spr. bood den beiden pioniers een fraaien gedenkpenning in zilver aan, ter vastlegging der onderscheidingen. Het zal, besluit spreker, het streven der Zuiderzee-Vereeniging zijn, mede te helpen de noodige kennis te verzamelen, tot heil yan hen, die na ons komen, tot heil van het vader land. De Fransehe gezant zorgt er voor. In het gebeurde met de Zweedsche Roode Kruis-ambulance in Abessinië heeft de minis ter van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr. de Graeff, aanleiding gevonden zich, met het oog op de aanwezigheid van de Nederlandsche Roode Kruis-ambulance daar te lande, tele grafisch in verbinding te stellen met den Fran- schen gezant te Addis Abeba, den heer Bodard, wien, naar men weet, de behartiging van de belangen van de Nederlandsche onderdanen in Abessinië zijn toevertrouwd. De minister heeft in de gegeven omstandig heden de bijzondere aandacht van den heer Bodard, den gewezen Franschen consul-gene raal te Batavia, met wien Z.E. sinds vele jaren in persoonlijke relatie staat, voor de belangen van de leden der Nederlandsche Roode Kruis- ambulance gevraagd. Onder dagteekening van 2 Januari is hierop het volgende antwoord binnengekomen: „De Nederlandsche missie heeft Addis Abe ba, waar zij in veiligheid verkeert, nog niet verlaten. De heer Bodard laat alle noodige voorzorgsmaatregelen nemen, welke strekken kunnen om te voorkomen, dat de missie on- noodig zal worden blootgesteld, wanneer zij het terrein der militaire operaties zal hebben bereikt". De kantonrechter te Amsterdam heeft Zaterdagochtend schriftelijk vonnis ge wezen in de overtredingszaak van de wet betreffende het uitverkoopen en opruimen in het winkelbedrijf. Hij ontsloeg de verdachten, bestuurderen van een kle dingmagazijn, van rechtsvervolging, om dat hij het ten laste gelegde feit: het aanbrengen van de woorden „November- aanbieding" in de étalage, niet strafbaar achtte. WOENSDAG 8 JANUARI. Hilversum I, 1875 m. VARA-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 9.30 Kookpraatje. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Viool, piano en lezing. 11.00 RVU. Causerie. 1" .30 Gramofoonpl. 12.15 VARA-orkest en gramofoo">l I.4o Zendeden.. 2.00 Voor de vrouwen. 2.15 Gramofoonpl. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Gevarieerd concert. 6.30 RVU. Lezing. 7.00 Sportuitzending. 7.15 Gramofoonpl. 7.05 Dorell's Drie Dames Cabaret. 8.00 Berichien. 8.15 VARA-orkest en solist. 9.20 Voordracht. 9.30 Gramofoonpl. 10.00 Berichten. 10.05 Voordracht. 10.15 Fantasia. II.00 Nieuwsberichten. 11.05—12.00 De Bohemians en Gramofoonpl. Hilversum II, 301 m. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst. 11,0012.00 en 12.15 Ensemble v. d. Horst. 1.15 Gramofoonpl. 2.00 Orgelspel. 3.00 Gramofoonpl. 3.15—3.45 Chr. lectuur. 4.00 Zaag en viool. 5.00 Kinderuur. 6.00 Landbouwpraatje. 6.30 Afgestaan. 7.00 Berichten. 7.15 Reportage. 7.30 Gramofoonpl. 8.00 Berichten. 8.05 NCRV-orkest. 9.00 Voor jonge menschen. 9.30 Vervolg concert. 10.00 Berichten, causerie. 10.20 Vervolg concert. 10.4511.30 Gramofoonpl. DONDERDAG 9 JANUARI. Hilversum I, 1875 m. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 9.C0 Kookpraatje. 9.05 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. Gramoioonpl. 10.30 Voordracht, accordeonmuziek en gra mofoonpl. 12.00 Cantabilé-orkest. 2.15 Voor de vrouw. 2.45 Gramofoonpl. 3.00 Knipcursus. 3.45 Gramofoonpl. 4.00 Voor zieken en ouden-van-dagen. 4.30 Gramofoonpl. 4.45 Voor de kinderen. 5.30 De Octophonikers. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen, 7.05 Pianorecital. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten. 8.10 Operette uitzending. 9.20 Causerie. 9.30 Gramofoonpl. 9.45 Concertgebouw-orkest. 10.30 Gramofoonpl. 11.00 Berichten. 11.1012.00 Dansmuziek. Hilversum H, 301 m. 8.00—9.15 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 2.00 NCRV. g.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonpl. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonpl. en KRO-orkest 2.00 Handwerkcursus. 3.003.45 Gramofoonpl. 4.00 Bijbellezing. 4.45 Voor de jeugd. 5.15 Gramofoonpl. 5.45 Pianorecital. 6.45 Causerie. 7.00 Berichten. 7.15 Reportage. 7.30 Journ. Weekoverzicht, 8.00 Berichten. 8.05 Koor en orkestconcert, 9.00 Causerie. 9.30 Vervolg concert (Om 10.00 berichten). 10.40—12.20 Gramofoonmuziek, In een nota naar aanleiding van het eind verslag van de commissie van rapporteurs over het wetsontwerp tot wijziging aanvul ling van de Pensioenwet 1922, van de wet van 28 Mei 1925, van de Gemeentewet, van de Provinciale Wet, van de wet van 30 Juni 1923 en van de wet van 17 Juli 1923 herin nert de minister van birtnenlandsche zaken aan de opmerking, gemaakt in de tusschen de Tweede Kamer en de regeering gewisselde stukken betreffende dit wetsontwerp, dat dit vooral een psychologisch effect beoogt. En indien het alleen uitzonderingsgevallen zal treffen, dan ja er toch alle reden, aan die uitzonderingsgevallen een- einde te maken, indien deze al te zeer met de billijkheid strij den. Wanneer in de verschilende pensioen wetten voor burgerlijke en militaire ambte naren wordt uitgegaan van de stelling, dat een zeker maximum pensioen als middel van onderhoud voldoende is, dan zal een dergelijk maximum ook moeten gelden voor hen, die als ambtenaar en wegens het bekleeden van een politieke functie of van verscheidene po litieke functies tegelijkertijd pensioen genie ten, nu de daaraan verbonden pensioenen in de laatste jaren een zelfde karakter hebben gekregen. Op dezen grond alleen en niet we gens het toegeven aan een kunstmatig opge wekte publieke opinie, is de regeering tot indiening van dit wetsontwerp overgegaan. De meening van eenige leden, dat pen sioenen onaantastbaar zouden zijn, kan de minister niet deelen. De minister is derhalve van oordeel, dat het aanbeveling verdient, aan niet gerecht vaardigde bevoordeeling uit de openbare kas een einde te maken. Het denkbeeld om tot verdere uitbreiding van de cumulatiebeperking over te gaan, stuit op bezwaren, waaronder vooral ls te noemen het ontbreken in tal van gevallen van een behoorlijken maatstaf, volgens welken bjj het genot van pensioen en inkomsten het pen sioen zou moeten worden verminderd. Hierbij moet worden gedacht aan de vroegere stand pensioenen, voor welker berekening geen laat stelijk genoten wedde als grondslag diende en welke laatstelijk genoten wedde ook niet bekend is, en aan de oude pensioenen, waar voor de laatstelijk genoten wedde geen behoor lijke basis geeft. Wegens de moeilijkheden, verbonden aan de vaststelling van de fictieve wedde, welke thans als basis dient, moest bij dit wetsontwerp worden voorgesteld, die fic tieve wedde voor de bestaande regeling af te schaffen, zoodat deze voor de vorenbedoelde pensioenen thans niet zou kunnen worden in gevoerd. Billijkheidsoverwegingen lelden dus tot dit wetsontwerp van beperkte strekking. PAARD DOOR MOLENWIEK GEDOOD. Onder Hazerswoude. wilde het paard van den molenaar van den Bentpolder zonder toe stemming van zijn baas een wandeling maken Het dier ontvluchtte zijn stal toen de molen maalde en werd door een klap van een der wieken op slag gedood. De 50-jarige schilder Grootendorst uit Waddinxveen, vader van veertien kinderen, is onder Reeuwijk op zijn rijwiel in eén vaart gereden en verdronken. Vrijdagavond bemerkte een juffrouw, die te Oss was gaan winkelen, dat een man haar portemonnaie uit haar mantelzak nam en het daarna op een loopen zette. De juffrouw ach tervolgde hem, doch de zakkenroller was haar te vlug af. Zij deed aangifte van het gebeurde bij de marechaussee, en kon daarbij slechts een vaag signalement opgeven. Niettemin slaagde de marechaussee er spoedig in den man, wiens strafregister lang niet blanco is, te arresteeren. Voorloopig blijft hij nog ont kennen, doch hij is door verscheidene per sonen herkend. Burgemeester ontsnapt den dood. Doordat zijn wagen slipte, is de heer J.'Ph. Backx, burgemeester der gemeente Nieuw- leusen, met zijn auto uit een bocht van den weg tusschen de Lichtmis en Hasselt ge vlogen, over den kop geslagen en vervolgens in het water van de Dedemsvaart terecht ge komen. Daar de auto geheel onder het wateropper vlak verdween, verkeerde de bestuurder in een zeer hachelijke positie. Indachtig echter aan de regels, die onder dergelijke omstandigheden gelden, en met een tegenwoordigheid van geest, welke bewonde ring afdwingt, wachtte hy, tot zijn auto ge heel was volgeloopen. De heer Backx slaagde er toen in het portier te openen, zich naar buiten te werken en naar den kant te zwem men. Een der inzittenden later overleden. Vrijdagavond is in de buurtschap Zevender onder Lopik een personenauto, bestuurd door den heer T. Schenkel uit Benschop, doordat te veel aan den kant van den weg werd ge reden, omgeslagen en in de Lopikker Wete ring terecht gekomen. Drie van de passagiers konden zich spoe- digdig bevrijden, doch met de twee laatste passagiers gelukte dit slechts met groote moeite. Een van hen verkeerde in bewusteloo- zen toestand. Naadt dr. Blankestein uit Lopik hulp had verleend, zijn de jongelui per auto naar huis gebracht. Een van de inzittenden, de 17-jarige D. J. Schenkel uit Benschop is echter Zon dagmiddag tengevolge van longontsteking, bjj het ongeluk opgeloopen, overleden. het moeilijk is U deze te1 omschrijven. Grotendeels TONNEMA C'E - SNEEK FABRIKANTEN VAN KING PEPERMUNT Een 25-jarige gehuwde Haarlemmer had 107 gulden gestolen van iemand, die in zjjn kosthuis woonde en dit bedrag aan een meisje gegeven, waarmee hij omgang had. Het meisje had het geld verborgen, doch de politie heeft het opgespoord. De rechtbank te Haarlem veroordeelde den man tot een jaar gevangenisstraf en het meisje tot vijf maanden. By den commissaris van politie te Ede vervoegde zich dezer dagen een 10-jarige Duitsche jongen om onderdak. Hy vertelde op weg te zijn naar Utrecht om een tante te bezoeken. Zijn ouders zouden op het oogen- blik in Zevenaar vertoeven. Daar het verhaal wat verdacht voorkwam informeerde de com missaris in Zevenaar, doch de ouders waren daar onbekend; wel wist men te vertellen, dat daar een damesrijwiel gestolen was, dat overeenkwam met het rijwiel, dat de jongen bjj zich had. Toen de jongen zyn zakken moest uitpakken, bleek dat hij in het bezit was van een klein pistool, dat geladen was. De jongen is ter beschikking van den bur* gemeester van Zèvenaar gesteld. Zyn woon« plaats bleek Dusseldorf te zyn. Oude kerstboomen te koop ge* vraagd. Een bewoner van den Dalweg te Hilversum heeft bjj de politie aangifte gedaan, dat een onbekende op zijn naam een advertentie ln een plaatselyk blad had geplaatst, waarin.., oude kerstboomen te koop werden gevraagd. Het gevolg was, dat hjj overstroomd werd met aanbiedingen. Karrevrachten kerst» boomen waren al spoedig op zijn terrein ge- gedoneerd door volwassenen en kinderen, die het niet de moeite waard achtten het „gevraagde" artikel terug te nemen, toen zij door den bewoner op de hoogte waren ge steld. GOEDERENTREIN GRIJPT EEN AUTOBUS. Zaterdagmorgen is naby het vliegveld Waalhaven een autobus met werklieden ge grepen door een goederentrein. Aanvankelijk vreesde men, dat er vele zwaargewonden wa ren; dit viel gelukkig mee, daar die arbeider» niet levensgevaarlijk gewond bleken. DE „BANK"-ZWENDEL TE AMSTERDAM. Ook de derde firmant van G. A. ten H. en C., mr. dr. Joh. v. O. te Amsterdam, is door de Centrale Recherche gearresteerd. Het onderzoek naar de gepleegde verduis teringen o.a. van partijen effecten en naar de malversaties, zal geruimen tjjd ver gen. De poliite te Wageningen heeft een 10- jarigen jongen aangehouden, afkomstig uit Amsterdam ,die in een huis waar de familie afwezig was, had ingebroken door het raampje van de w.c. en een biljet van 60 ontvreemd. Het biljet had hij verstopt in zjjn schoolkastje, waar de politie het in beslag. De knaap, die zich in zyn geboorteplaats reeds herhaaldelijk aan diefstal had schuldig gemaakt, was daarom ter beschikking van de regeering gesteld en door Pro Juventute te Wageningen uitbesteed. Ruim 1700 kilo gestolen. Zaterdagnacht hebben onbevoegden zich door inklimming en verbreking toegang ver schaft tot de magazijnen en opslagplaatsen van de N.V. Unilever in Den Haag. Ont vreemd werden 1745 kg margarine, merk Blue Band en merk Norma, in pakjes van kg en Vt, kg. De pakjes Blue Band waren verpakt in houten kisten, inhoudende resp. 25 5 en 3 kg, de pakjes Norma waren ver pakt in doozen, inhoudende 5 kg. De inbrekers zijn tot de opslagplaatsen doorgedrongen, door eerst op het dak van een garage te klimmen van een belendend perceel. Eenmaal op het dak van deze garage zijn zij op het dak van de margarine-opslag plaatsen overgestapt en hebben zich vervol gens door het oplichten van een raam toe gang tot de opslagplaatsen verschaft. Na hun slag te hebben geslagen, hebben zij den bult vermoedelijk per auto vervoerd.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2