Schoenmakerij Gravenstr. 38 Stadsnieuws Jf Ji* ik bpot Jloc& zd. 'Waat gaan tweede blad 5 Lomt Zimmerm^ü. Visscherij. GEMENGD NIEUWS Binnenland. Schip verbrand. Oplichting. Verduistering van f 10.000. Inbraak in her Weesper poortstaiion te Amsterdam Brutale roofoverval bij Roosendaal. De affaire-Schaap. Vrachtauto zakt door brug. Vechtpartij in café. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 7 JANUARI 1936. Lichi op voor alle voertuigen. 9 Jan. 16.34 uur Donderdag Vrijdag 10 16.36 uur oud-notaius c. stammes, t Gistermiddag is te 's-Gravenhage de heer C. Stammes, oud-notaris alhier, overleden. De crematie zal plaats hebben Donderdag a.s. te Westerveld, na aankomst van den trein van 11 u. 41. aankomst indische mail. De Rotterdam Lloyd Rapide, rijdende in aan sluiting op het heden te Marseille verwacht worden mailschip „Barloerart", zal morgen 7.40 uur te Den Haag H.S.M. arriveeren. inschrijvingen handelsregister Van 81 Dcc. 19357 Jan. 1936. Wijzigingen: Anna-Paulowna: N.V. Gebr. Bergman te Sas senheim, fil. te Anna Faulowna bloembol- lenbedrjjf; bestuurswijziging. Den Helder: Heldersche Express, Amster dam, fil. Jansenstraat 49, vrachtdienst; rechtsvorm gewijzigd. HET MARINE-FONDS. Men verzocht ons te verwijzen naar de dank- betuiging in dit nummer van het hoofdbestuur van het Marinefonds voor alle geldelijke bij- dragen, welke zij een reeks van jaren mocht ontvangen. 4e NATIONALE TREKKING „ZONNESTRAAL"-LOTERIJ. De hoofdprijzen in deze loterij zijn: le prijs landhuis, No. 43638, Ford-auto nó. 86041, Goldschmeding Kunstspelpiano no. 86679. FILMVOORSTELLING JONGENSCLUB Donderdagmiddag en avond zullen de Jon gensclubs der C. J. M. V. in het Evange lisatiegebouw, Palmstraat, een Filmvoorstel ling houden, waarin als hoofdnummer ver toond zal worden een film, opgenomen op Jongensdagen in de provincie Noord-Holland. Het aardige van deze film is, dat ook de Heldsche jongens als „acteurs" optreden en jnen hen dus op zoo'n hoogtijdag kan gade slaan. Verder wordt de interessante film „De strijd om den Matterhorn", vertoond, welke zeer de moeite waard is. Een teekenfilmpje vult het programma verder aan. Voor prijzen en uren zie men de advertentie in dit nummer. MARINE-CONCERT. Louis Zimmermann, Mengelberg's eerste con certmeester, die 22 Januari a.s. zal optreden als solist bij het volksconcert der Marine-Kapel. AMUSEMENTS-AVOND HELDERS MANNENKOOR. Helders Mannenkoor heeft twee reputaties op te houden: ten eerste, die van de goede artistieke prestatie en ten tweede, hoewel van minder belang, zeker niet zonder belang, die der vereeniging, welke een klinkenden feestavond in elkaar kan zetten. Wat Zaterdag j.1. betreft, ook dit had een „groote" amusementsavond moeten worden. Welnu, het amusement was er, doch de be langstelling van de zijde van het publiek kan met den besten wil ter wereld niet best ge noemd worden. Wat jammer was. In dezen trant sprak ook de heer Peters, praeses van Mannenkoor, die tevens het een en ander over het program vertelde. Daarna zaten we direct midden in het „Groote Amu sement", zijnde de „Band van 7", in Cubaansch habjjt en vertolkende diverse populaire hits. Eenigen tijd geleden hebben wij op deze plaats gewezen op de wijze, hoe „de 7" zich weren, zoodat wij hier thans niet meer in extenso behoeven op in te gaan. Na dit exotisch begin arriveerde de heer O- Abbenes, die, met vleugelbegeleiding van den heer Leewens, de proloog uit „Paljas" zong. De heer Abbenes heeft een warm bariton- geluld, waarmede dit geijkt programma nummer ongetwijfeld tot zijn recht kwam. En vervolgens kregen wij een der beste nummers van den avond, n.1. het optreden Van de zangeres, mevr. Arisz uit IJmuiden, die, met begeleiding van mej. de Waal een drietal kleine composities zong. Het waren maar heel simpele liedekens, zelfs een beetje sentimenteel, doch dat nam niet weg, dat mevr. Arisz deze met haar op vallend geluid uitstekend vertolkte. Voor Een Helder is zij geen vreemde en reeds «enige malen hadden wij het genoegen haar te beluisteren in kerkconcerten. Ook dit genre %t haar alleszins, iets, wat het enthousiasme Van publiekzijde dan ook ondubbelzinnig be wees. Bjj een gedegen techniek beschikt zij °ver een aardige voordracht en dat alles bij «lkaar maakte een prestatie die er zijn mocht. Volgde een parodie op d'aloude „Carmen thans in de persoon van mevr. Krigee, met aanbidders de heeren Peters en... Ko Schellinger. Laat ons volstaan met de naams vermelding... en U weet het resultaat. Voor de pauze tenslotte trad het Koor nog «P in een tweetal nummers, „De Wonder- bloem" en „De Heebe uit onze Taverne". Ei) lange na was het koor niet volledig en hiermede moet dan ook rekening gehouden Worden bij de beoordeeling. Hoewel „De Won derbloem" wel eens een enkele maal wat OVERMORGEN DE i.AATSTE DAG VOOR HET KIND. Om 5 uur sluiten de loketten in stad en land; wie verzuimd heeft zijn plicht te doen, kan dit nog inhalen, hij koope nog een flinken voorraat, postzegels en briefkaarten. Voor het goede doel: geestelijke en lichamelijke ge zondheid van onze jeugd. stroef ging, werd veel goed gemaakt door het tweede nummer, dat frisch en met vaart gezongen werd. Nogmaals, het was jammer, dat het een, op z'n hoogst, „half" koor was. Na de pauze ging een komische operette: „Voor den Bloedraad". Komisch was zij on getwijfeld en een waardig slot voor een Mannenkoor-avond. Tal van origineele vond sten zijn er in verwerkt en w<j zouden in de verleiding komen er een aantal medespelen den van te noemen. Laat ons volstaan, met te vermelden, dat de vroolijkheid op 't tooneel zeer aanstekelijk werkte en men meermalen een van pret gnuivende Casino-zaal kon aan schouwen. Daarbij werd door de heeren van het kodr verdienstelijk gezongen en door sommigen lang niet slecht geacteerd Het was de heer Peters, die dit alles in scène gezet had, terwijl de lastige begeleiding van de „Einlagen", de liedjes tusschen het ge sproken woord, bij den Casino-pianist, den heer Visser, in verzorgde handen was. En na den Bloedraad gingen tafels èn stoe len op zij en heeft men zich ongetwijfeld nog eenige uren al dansende vermeid. Een goede avond, maar... met een tekort aan belangstelling. VOORDRACHTSOEFENING DER LEER LINGEN VAN DEN HEER LEEWENS. Jong muzikaal Den Helder ten tooneele. Het is al zoo wat een vaste gewoonte ge worden, dat eenmaal per jaar de heer Leewens met z\jn leerlingen een openbare voordrachtsoefening geeft, of, zoo men, wil, een „openbare les". Het b.ijft natuurlijk de groote vraag, w.o op zoo'n avond, noem hem zooals U wnt, het meeste plezier beleeft: de directeur, de dilettanten of de ouders. Ons dunkt, met name de beide laatstgenoemde categorieën, daar de directeur (hetgeen ook alleszins logiscn is) van aanvang tot einde in spanning zal blijven hoe of wel de resultaten van de „les" zullen blijken te zpn. Want al is het dan ook geen „uitvoering' in de letterlijke beteekenis van het woord, iedere directeur wil tenslotte goed voor den dag komen en zeker de heer Leewens, onze grijze plaatselijke muziekmeester. Wat het programma van gisteravond be treft, nu, dat kon er wezen. Ver over do dertig nummers stonden daar aangegeven, wel is waar niet alle even lang, maar dan toch nummers. En men za( het den verslaggever ongetwij feld niet euvel duiden, als hij uit dit wel zéér uitgebreid repertoir slechts hier en daar een greep doet. De ouverture van den avond was do „Marche Nuptiale" van Widor, voor viool, orgel en piano, en uitgevoerd door Rie Luiten, Piet Verver en Jos Ore'io. In 't bijzonder het spel van Rie Luiten was ten zeerste ver zorgd. Zij is danook geen onbekende op de muzikale Bühne en reeds tal van malen eer der haddén wij het genoegen haar te be luisteren. Daarna kwam een geheele serie jongens en meisjes, zéér jonge en wat oudere, maar allen beginnelingen, of daaromtrent. Zoo waren er, wier beenen nog lang niet op den grond reik ten en 't gewichtige optreden als een experi ment beschouwden, terwijl anderen daaren tegen weer met een zeer ernstige allure aan het werk togen. Maar allen, zonder uitzonde ring, deden ze het met toewijding en trachten datgene, wAt ze gaven, op z'n best te doen. Zoo was daar o.a. Inie Reyne, die „Le Petit Héros" op piano voordroeg en dat op een wijze, die meer dan goed was. In dit opzicht was dan ook de compositie zeker symbolisch voor de kleine vertolkster Marjet van Aller en Hanny Kuhn waren ook al van die peuters, waar de heer Leewens lang geen oneer mee in lag. Integendeel, het auditorium bleek meer dan tevreden te zijn en gaf hiervan dan ook tal van malen op spontane wijze blijk. Dick Rentenaar en Lien van Gessel gaven vervolgens uitstekend weer, beiden op piano, „Versperglocke" en „Der Lustige Refter", terwijl Fransje van Engel Moffat's „La Villageoise" met een verrassende Schwung ten uitvoer bracht. Ongetwijfeld dienen wij te vermelden Widor's „Serenade" voor viool, orgel en piano, welke gespeeld werd wederom door Rie Luiten, Piet Verver en Tinie Luiten. Het was prettig deze bekende klanken te beluisteren, ook al waren het ditmaal dan „maar" dilettanten. Weber's „Aufforderung zum Tanz" speelde Jos Orelio op de piano. Dit is, zooals bekend, een heel zwaar stuk, met a'lerlastigste loopjes en niet minder lastige tempi. En het was weer de heer Leewens, die zijn deel van het welgemeend applaus toekwam. Als la^bte nummer voor de pauze kregen wij de „Nieuwe Kinder Symphonie" voor strijkinstrumenten en quatremains-piano, van Romberg. Als ik U nu vertel, dat onder de medewerkenden van deze symphonie koe koeken waren, en nachtegalen en kwartels, en verder trompetten en een triangel en een pracht van een ratel en trommel, dan behoef ik zeker niet in extenso uit te léggen, dat het een allerplezants nummer was, zóó vroo ijk zóó goed uitgevoerd, dat het laatste deel gebisseerd moest worden. En toen...... ja toen kwamen er bloemen en cadeaux, zoowel voor mej. Caro Hoving, de vioolleerares als voor den heer Leewens i: zij beiden hadden deze verdiend. Na de pauze stond het programma niet meer in het teeken van de „jongste jeu<rd", als men dat mag zeggen. Het werd eenige nuancen ernstiger. Allereerst dan trad op mevr. Boerdijk - Sok, die een bekend „Recitatief en Aria" uit Haydn's „Jahreszeiten" zong. Mevr. Boerdijk—Sok beschikt over een warm sopraangeluid, en heeft met name in deze muziek haar sporen reeds lang verdiend. Ook zij kreeg een warm applaus te incas- sccrcn» Men ziet het: het was een programma dat er zijn mocht. Er volgden nog verscheidene nummers, o.a. Chopin's „Grande Valse bri'- lante" op piano gespeeld door Tinie S'am. een Martha-fantasie, wederom uitstekend weergegeven door de jongedames Luiten en voorts nog diverse piano-soli. Besloten werd met „Du Hirte I^els en O Stille Nacht", voor «ng-kwartet, be staande uit mevr. Boerdtjk-Sok en de heeren Buis, Ramler en Tol. Het was een goed ge zongen laatste nummer en een waardige finale voor deze „Openbare Les 1936". Vermelden wij nog, dat de belangstelling voor dezen avond wel wat groot er had mogen zijn en dat wij gaarne het programma een ietsje meer gecomprimeerd hadden gezien. DERDE ABONNEMENTSVOORSTELLING. De directié van „Casino" verzoekt ons' te vermelden, dat er hedenavond van 7 uur af aan het loket van haar gebouw gelegenheid is plaatsen te bespreken voor de 3e abonne mentsvoorstelling op morgenavond. Tevens wil zij er op wijzen, dat in verband met de respectabele lengte van „De B. 21 vliegt om de wereld", precies om halfnegen begonnen zal worden. AAF BOÜBER 25 JAAR OP DE PLANKEN ,,'t Kind van de Buurvrouw",...... 100 volksche kunst. 25 jaar Volkstooneel... ziedaar een onder werp, waar we gevoegelijk een duehtigen boom over zouden kunnen opzetten. Nietwaar, wat ligt er al niet tusschen die twee uiter sten: modern intellectueel tooneel en volksch- tooneel? Een wereld van meeningen en appre ciaties en een heelal van afwijkende mee ningen... Doch daar het eigenlijk een feest-uitvoe- ring was, omdat Aaf Bouber ook in Den Hel der haar 25-jarig jubileum op-de-planken vierde zullen wij niet afdalen in onaange naamheden en toekomstbeelden, doch ons louter houden aan de feiten van Zondag avond. En dan allereerst, dat er gespeeld werd voor een méér dan goed bezette Casino-zaal, en daarbij voor een publiek, dat op dusdanige wijze met het ensemble méé-leefde, dat er diverse open doekjes volgden, hetgeen altijd nog het beste bewijs is voor het beoogde suc ces. ,,'t Kind van de Buurvrouw"... Hoewél eerst kortelings geschreven, is deze schets van Elsensohn door de radio en een week blad, waarin zij verscheen, van algemeene bekendheid. Dat het ensemble Bouber haar op 't repertoir nam is niet verwonderlijk, daar het hier gaat om 100 volksche kunst, gegeven in het aloude Jordaanmilieu met de gezapigheid welke daaraan verbonden be hoort te zijn. Goed volkstooneel is al even zeldzaam als alle góede kunst. Nog al te vaak wordt ge meend, dat dit soort tooneel onvoorwaardelijk behoort te zijn: pikant en ordinair, doch deze denkwijze is hopeloos foutief. Volkstooneel heeft niets, maar dan ook niets, te maken van Mie-en-Ko-isme, het roert niet in de mod der en is niet in wezen onzuiver. Doch het is wèl eerlijk in zijn uitspraken, die het met die be nijdenswaardige „Schwung" mag zeggen, het noemt een koe een koe en een paard een paard, en is tenslotte veelal de spreektrompet van een klasse, die, nu ja, laten we het maar zeggen, niet onze gelijke is... nietwaar... Het was een opvoering in optima forma en dat zeggen we niet omdat Aaf Bouber 25 jaar op de planken staat, want dat ware be lachelijk. Zij is een der nog zeer weinige vrouwen, die dit genre op de juiste wijze geven en het is een hopeloos uitstervende generatie. Daarom. Maar het was goed. Zoowel Aaf in haar schamele verschijning van Tante Daatje, als Jan van Dommelen in Arie, haar man. Vah de 16 medespelenden, die vrijwel allen op hup plaats stonden, was Riek Berkhout a^s „Schoone Emma" kostelijk en niet minder Jan Nooy als „Ergo". Om beurten waren we dien avond óf in de vroolijkheid óf we hadden te vechten tegen die lastige tranen. Daarom zijn dit ook stukken van De Lach en den Traan en dat wil toch wel eens een keertje... Daarbij komt, dat deze schets volgens een beproefd schema uitgewerkt is en tot aan het einde toe aanvaardbaar blijft. Er is geen gemarchandeer met de realiteit, het blijft „werkelijkheid". En dat waardeeren we.. En menigmaal op dezen avond dwaalden onze gedachten af naar Herjermans, de be zielende motor van alles wat eens volks- tooneel heette, naar Heijermans, wiens na volger wij zoo zeer van noode hebben. In het vorige nummer van ons blad hebben we aangestipt, dat het mosselen vraagstuk niet zonder aandacht van de zijde der wadden- zeerandbewoners mag worden gepasseerd. We meenen hierop eens terug te moeten komen, omdat niet alleen De Telegraaf zich met deze kwestie heeft bezig gehouden, maar ook de Nieuwe Visscherij Courant daarover een inge zonden stuk heeft en de N.R.Crt. er een uit voerig artikel aan heeft gewijd. Men heeft het er over, dat de mosselver koop te Rotterdam ontstellend is achteruitge- loopen en wel voornamelijk toen geen Zeeuw- sche mosselen daar meer te krijgen waren, tengevolge der regeling van het centrale mos selenverkoopkantoor, hetwelk bepaalde, dat de zeeuwsche mossel boven de Moerdijk niet meer mocht worden verkocht. Hoewel wordt gezegd, dat de waddenzee mossel ook wat smaak betreft, wel van goede kwaliteit is, kunnen we niet van ons afzetten de meening, dat er eerst de suggestie is ge weest, dat de waddenzeemossel het in smaak moest afleggen tegen de zeeuwsche mossel. Zoo'n eerste suggestie kan van groote be teekenis zijn op het verbruik. Het publiek, in het algemeen, wordt daardoor zoo sterk be ïnvloed, dat het de grootste moeite zal kosten dat publiek weer tot een andere meening te brengen Hoofdzakelijk schrijven we het hieraan, dat het mosselverbruik te Rotterdam zoo belang rijk is achteruitgegaan. Men meent: Zeeuwsche mosselen zijn er niet meer te krijgen, de waddenzeemossel is van niet te beste smaakdus köopen we geen mosselen meer. Deze eenmaal postgevatte meening werkt funest op het geheele mosselvischbedrijf dei- Waddenzee. Daarom dient alles in het werk te worden gesteld, dat er een andere meening komt te heerschen. Gemakkelijk zal dat in derdaad niet gaan, maar het belang, hetwelk er mee gemoeid is, kan de moeite welke hier aan verbonden is, rechtvaardigen. We kunnen ons in dit opzicht vereenigen met de slotzinsnede van het artikel in de N-Rt-Crt. Deze luidt: Wat tenslotte het smaak- vraagstuk betreft: we zien geen oplosing dan een practische vergelijkende studie van mos selgerechten Zeeuwsche- en Waddenmosse len onder volkomen gelijke omstandigheden klaargemaakt door een competente jury. In dit artikel is b.v. ook groote waardee ring voor de wadden mossel. Gezegd wordt: We hebben ook de Waddenmosselen door ver schillende restaurateurs en winkeliers hooren A. NOTTtLMAN roemen en de meening hooren weerspreken, dgt de beste zeeuwsche mossel voor uitge zochte gerechten verkieslijk moge zijn, doch datode waddenmossel eveneens altijd zeer heeft voldaan en zelfs den laatsten tijd nog beter van smaak, is geworden. Dit laatste wordt toegeschreven aan t de verwateringsmethode, die -,op' de waddenmossel in den laatsten trjd wordt toegepast in de groote bassins, die de firma v. d. Hurck bij Harlingen heeft laten inrichten. Door deze verwatering worden zand en andere ongerechtigheden uit de schelp ver wijderd. De N.Rt.Crt. is dan ook meer geneigd te meenen, dat de teruggang van het mossel- verbruik niet kan worden geweten aan den smaak, maar aan den richtprijs, die is inge steld en die tenslotte te duur wordt voor den consument. Deze consumenten toch vindt men voor een groot deel in de arbeiderswijken, en ómdat daar de koopkracht zeer is verminderd, is er minder gébruik. Hoe dit alles ook zjj, het komt ons noodig vóór, dat men in de belanghebbende kringen rónd de Waddenzee dit vraagstuk in ernstige aandacht neemt. We wezen er op, dat de voor de .Waddenmossel toegankelijke acht provin cies een debuut zal zijn te vinden, mits alles wordt aangewend om het gebruik te doen toe nemen. Mocht inderdaad de richtprijs te hoog zijn, dan moet er maar worden gestreefd, dat daarin wijziging wordt gebracht. Dit object om wat welvaart te brengen in Het waddenbedrijf is te mooi dan dat het mag wórden verwaarloosd. Men zette er dus krach tig zijn schouders onder!. HET MOSSELBEDKIJF. Van bevoegde zijde vernemen wij het vol gende: Nu door de werkzaamheden van het Centraal Verkoopkantoor yan mosselen de toestand van het mosselbedrijf is verbeterd, bestaat er een mogelijkheid, dat men zich in grooten getale thans op dit bedrijf zal willen gaan toeleggen. Aangezien tengevolge van een te groote uit breiding de bereikte resultaten teniet zullen wórden gedaan, worden maatregelen over wogen, waardoor ongewenschte uitbreiding kan worden voorkomen. Personen die zich op het mosselbedrijf willen gaan toeleggen, wordt, ter voorkoming van teleurstellingen, geadviseerd hiermede te wach ten en geen onkosten te maken voor deze maatregelen, welke zich in een vergevorderd stadium van voorbereiding bevinden, zijn be kend gemaakt. Inlichtingen worden desgewenscht verstrekt door de Nederlandsehe Visscherij Centrale, 's-Gravenhage. op zoek naar werk in de groote stad. Een 16-jarige jongen uit Hoorn, die het ouderlijk huis had verlaten en naar Amster dam was gekomen om werk te zoeken, ié, daar hij zonder middelen van bestaan rond zwierf, door de politie aangehouden en weer naar zijn ouderlijke woning te Hoorn overger bracht. Te Echt is Zondagavond door onbekende oorzaak een schip met elfhonderd pakken stroo beladen geheel in vlammen opgegaan. Het was de Altena, toebehoorend aan schipper F. C. O., uit Nieuwendijk. De brandweer uit Echt, die met volle kracht aan het blusschings- werk deel nam, kon echter niet verhinderen, dat de geheele boel afbrandde. De marechaussee te Oss is een geval van oplichting op het spoor gekomen ten nadeele van de Rijksverzekeringsbank. In verband hiermede is zij tot arrestatie overgegaan van den 19-jarigen B., aldaar, die in de werkver schaffing werkzaam is. Hij had een infectie opgeloopen aan de rechterhand. Volgens zijn zeggen zou hij dit letsel hebben gekregen toen hij op weg naar zijn werk zijn fiets had gerepareerd. In verband hiermede is hem 1000 uitgekeerd. Thans is aan het licht gekomen, dat hij een valsche aangifte heeft gedaan, en dat hij deelgenomen heeft aan een vechtpartij waarbij hij aan de hand gewond werd. Hij werd aan een streng verhoor onderwor pen, waarna hij tenslotte heeft bekend. Hij is ter beschikking van de justitie in 's-Her- togenbosch gesteld. De politie te Haarlem heeft op last van den officier van justitie aangehouden een 39- jarigen advocaat, die Ach onlangs in Haarlem had gevestigd. De advocaat was eenigen tijd geleden be noemd tot curator in een faillissement, dat door de Haagsche rechtbank was uitgespro ken. Uit dien hoofde had hij een bedrag van ongeveer tienduizend gulden onder zijn beheer. Doordat hij in moeilijke ïinancieele omstan digheden verkeerde, is hij er toe gekomen het geld ten eigenbaie te gebruiken. Toen de datum naderde, waarop uitkeerin- gen in het faillissement moesten geschieden, vreesde de advocaat moeilijkheden, omdat de tienduizend gulden vrijwel geheel waren op gemaakt. Door middel van een advertentie kwam hij in relatie met den 62-jarigen make laar G.M. en den 27-jariger verzekeringsagent A. A. J. M., die te Haarlem een makelaars- burea hadden. De advocaat heeft waarschijn lijk gepoogd van dit bureau geld te leenen, om aan zijn verplichtingen tegenover de crediteu ren in het faillissement te kunnen voldoen. Ongeveer tezelfdertijd ontving hjj van een debiteur in het faillissemerlt 3500 gulden. In stede van den advocaat te helpen, zijn de makelaar en de verzekeringsagent op listige wijze er in geslaagd dit geld van den advo caat los te krijgen. Daar het hun bekend was op welke wijze de advocaat het geld onder zich had, zijn beiden wegens heling aange houden. Zij zijn opgesloten in het huis van bewaring en zullen ter beschikking worden gesteld van den officier van justitie. De ad vocaat is eveneens in bewaring gesteld en heeft een volledige bekentenis afgelegd. De nachtwaker van het Weesperpoortsta- tion te Amsterdam heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag eenige inbrekers ontdekt in de hal voor de tweede-klasse-wachtkamer tot welke zjj zich, gelijk later gebleken is, van het perron af toegang verscnaft haddeu roi de deur met ten valschen sleutel te openen. Vermoedelijk is het hun te doen ge weest om de ontvangsten van den kaartjes verkoop van ien drukken Zaterdag. Zij hebben het echter niet tot den gewenschten buit kunnen brengen, doordat zij op het alarm van den nachtwaker de vlucht moesten nemen langs denzelfden weg, waarlangs zij gekomen waren. Op de alarmfluitsignalen schoten vier in de omgeving van het station survcilleerende politie-agenten toe, die de dieven op hun fiet sen achtervolgden. Deze zijn echter or.tkomen. Vier mannen dringen de hoeve van een alleen wonend echtpaar binnen. Omstreeks vijf uur gisterochtend heeft een brutale overval met roof plaats gehad in de sendaal. Vier mannen drongen op dat tijdstip hoeve van H. Mies onder de gemeente Roo- de woning binnen, overweldigden man en vrouw, die zij met revolvers in bedwang hiel den en namen daarop de vlucht met medene ming van het geldkistje, dat in de kast ge borgen was. Blijkbaar hebben de kerels buiten het gun stige oogenblik afgewacht. Toen de vrouw zich uit de kamer naar de moos begaf, om de koffiekan buiten te gaan schoonmaken, en zij den grendel van de buitendeur schoof, zag zij tot haar niet geringen schrik vier mannen voor zich staan. Verdachte commiezen. „Wij komen zien of er geen smokkelwaar in huis is", zoo dienden de ontijdige bezoekers zich aan. Maar vrouw Mies, heelemaal niet op haar gemak door deze vroege visite, antwoordde, dat er geen smokkelwaar bij haar te vinden was en dat de mannen dat ook wel wisten. Verder kon zij niet komen, want de kerels drongen mee naar binnen en smakten haar op den vloer van het vertrek. Door haar gegil sprong haar man, die nog sliep, uit bed en wilde zijn geweer gaan grijpen, Voor hij dat kon doen was echter reeds een van de indrin gers de kamer binnengekomen en hield hem een revolver voor den neus. Een hevige worsteling. Mies het zich door de bedreigingen van de bandieten niet afschrikken en er ontstond een worsteling, waarbij de boer zijn tegenstander in bedwang wist te houden. Spoedig snelde echter een tweede man te hulp en toen ook een derde zich in de worsteling mengde, moest de boer voor de overmacht zwichten. Hij werd geslagen en getrapt, waardoor hij bui ten bewustzijn raakte. Mies vertelde, dat hij al worstelend met zijn overweldigers in de gang was terecht geko men en dat hij daar het bewustzijn had ver loren. Men heeft hem toen op bed gegooid, de dekens over hem heen geworpen en iè toen de kast gaan doorzoeken. Toen de ban dieten verdwenen waren alles speelde zich in een tiental minuten af bleek het geld kistje uit de kast te zijn verdwenen. De vrouw, bij wie een van de mannen in de moos was achtergebleven, heeft na haar eerste hulpgeroep geen vin meer durven verr roeren, daar zij door de kerels bij de keel werd vastgehouden en met een revolver werd be dreigd. De vrouw is spoedig een van de buren gaan waarschuwen, die bij de politie aangifte heefi gedaan. Deze stelt een uitgebreid onderzoek in. De buit bestaat slechts uit 40 contanten. Moeilijkheden bjj de afwikkeling. De afwikkeling van de zaken der bankiers firma Schaap te Wormerveer wil nog maar niet vlotten. Aanvankelijk waren rekening houders er nog wel over te spreken, dat door het toedoen van de firma Albert Heijn wier dierecteur familie is van den heer L. Schaap een accoord (20 pet.) kon worden aange boden, thans is er een nieuwe aangelegen heid in de zaak der afwikkeling betrokken. Bekend is, dat de Amsterdamsche Bank de zaak-Schaap, eenige dagen na het bekend worden van de catastrofe, op denzelfden voet voort heeft gezet in hetzelfde gebouw, zon der dat er eigenlijk van overneming of aan koop sprake was. Het bankiersbedrijf te Wormerveer was tot kort vóór de krach een zeer winstgevende zaak, die een goede 40 mille per jaar opbracht en bjj aankoop of overneming wel een paar ton zou hebben kunnen opbrengen. Feitelijk is er evenwel niets bjj de activa der firma Schaap gekomen door de voort zetting van de zaken en op het oogenbilk staat het er nu zoo voor, dat naar alle waar schijnlijkheid het aangeboden accoord, waar over op 11 Januari te Haarlem zou moeten worden beslist, niet zal worden aangegaan, daar sommigen een faillisement wenschelijker achten dan het nu voorgestelde. Daar komt nog bij, dat de 23 safe-houders zich tot nog toe steeds afzijdig hebben ge houden en aan geen enkele oproeping namens de firma Schaap hebben gevolg gegeven. Zij achten hun zaak het veiligst in handen van de justitie te Haarlem, waar de opgespoorde effecten worden bewaard. Met dat al is lang nog niet zeker, dat er de eerste maanden een eindbeslissing zal vallen. Dood door schuld. Een 18-jarige kelner uit Oldenzaal had op 22 September j.1. te Haarlem een zeer ern stig ongeluk veroorzaakt door met zijn auto den 33-jarigen motorrijder H. Wijts, wien hij voorrang had moeten verleenen, aan te rijden. De motorrijder kreeg een zware her senschudding en een schedelbasisfractuur en overleed korten tijd nadien. De rechtbank te Haarlem veroordeelde den automobilist tot 1 maand gevangenisstraf en 1 jaar intrekking van het rijbewijs. Gisterochtend om 5 uur is een vrachtauto met aanhangwagen, geladen met gerst, op weg van Groningen naar Lochem, vermoe delijk tengevolge van het feit, dat de wagen te zwaar geladen was, door de vlotbrug in het Overijselsche kanaal te Marle onder Hellen- 7 Januari. Zij, die nog den moed heb ben om te beweren, dat het leven eentonig en ieder jaar, gelijk aan 't vorige is, hebben ongelijk. Immers 1936 is pas 6 dagen oud, en reeds bestaat het plan om de Grieksche kie zers te laten stemmen met geverfde vingers. Als dé.t geen nouveauté is, dan weet ik het niet meer. De Grieken zijn rare heeren. Want wie is er nu dol op verkiezingen en de Grieken zijn er zóó yerzot op, dat er maatregelen moeten worden genomen om te voorkomen, dat ze eenige malen op een dag gaan stem men! Men zal misschien zeggen: lóAt ze het pleizier, als ze dat zoo aardig vinden. Maar de bedoeling van een stemming is juist, om te zien, wie er gekozen wordt, als ieder maar één stem uitbrengt. Zoodra er dus menschen zijn, die méér stemmen uitbrengen, geeft de uitslag geen juist beeld. En aan onjuiste beelden heeft de Griek een broertje dood. Men behoeft hiervoor niet eens te verwijzen naar de naturalistische beeldhouwkunst, die reeds den roem der Oude Grieken uitmaakte, men behoeft slechts te denken aan de volk stemming over de vraag: monarchie of repu bliek, die een paar maanden geleden gehou den werd. Alles wat voor de republiek was, stemde mee voor de monarchie. De regeering wenschte dat de uitslag „een goed beeld" zou geven en nam haar maatregelen. Het resultaat was verrassend. Het tegenwoordige bewind nu moet vech ten tegen een traditie. Die traditie is, dat iedereen op zoo'n dag zoo vaak mogelijk stemt. Hoe ze 't klaar spelen mag Joost weten, maar het is nu eenmaal zoo. Nauw keurigheid schijnt er een minder bekend arti kel te zijn dan stemijver. Eh om nu te voor komen, dat ze er den volgenden keer wéér een simultaan-séance van maken, heeft een slimmerik een eenvoudig maar practisch mid del aan de hand gedaanletterlijk: aan de hand) om dezen ongerechtigheden den kop in te drukken. Nadat zij hun stem hebben uit gebracht, zouden de kiezers namelijk een vin ger van hun linkerhand moeten dompelen in een gekleurde vloeistof, die in minstens 48 uur niet te verwijderen is. Met opgeheven (ongekleurde) vingers zullen de Grieksche kiezers dus eerst moeten getuigen, dat zij nog niet gestemd hebben. Een nuchterling zal vragen, of het niet mogelijk is, den kiezers, net als bjj ons, een papier thuis te sturen, in ruil waarvoor ze aan het stembureau een stembiljet krijgen. Iedere Griek heeft een klassieke opvoeding gehad en kan dus Grieksch lezen. Maar de Grieken schijnen nog vindingrijker te zijn dan deze nuchterling en van één stembiljet vijf te kunnen maken. Of als het moet tachtig. En dan moet de overheid wel extra-maatrege len nemen! Tot er een Griek een middel ontdekt om de gekleurde vloeistof toch te verwijderen. Dan zal de regeering tot drastischer maatregelen moeten overgaan, bijvoorbeeld na het uit brengen van de stem een vinger moeten af kappen. Dat brengt natuurlijk zekere incon- veniënten mee; maar de lust om meer dan eens te stemmen, zal er in ieder geval door zjjn genezen. Woensdag 8 Januari. Casino8.20 uur: 3e Abonnementsvoorstel ling: „De b 21" vliegt om de wereld. Zaterdag 11 Januari. Musis Sacrum: Uitvoering Kon. Bond van Oud-Onderofficieren. Casino, 8.15 uur: 25-jarig jubileum Zieken zorg. Zondag 18 Januari. Casino, 8 uur: De Band van 7. Maandag 13 Januari. Musis Sacrum: Soirée R.K. Dansclub. Casino, 8 uur: Propaganda-avond Ned. Blin- denbond. Dinsdag 11 Januari. Casino, 8.15 uur: Uitvoering H.B.S,-vereen. doorn gezakt. De auto kantelde en de geheele lading verdween in het kanaal. De inzittenden, de chauffeur en een passa gier, wisten zich spoedig uit de cabine te be vrijden en op het droge te komen. De brug werd geheel vernield. Het weg en scheepvaartverkeer is geheel gestremd. De schade is aanzienlijk. De lading was niet verzekerd. De caféhouder gewond. Zondagnacht bij het sluitingsuur van de café's moest het café van R. te IJmuiden ont ruimd worden. Daarbij ontstond een ernstige vechtpartij, waarbij met kapotte tafelpoo- ten werd geslagen. De aanwezige politie agenten grepen onmiddellijk in, later geassi steerd door andere agenten. De caféhouder R., die aangevallen werd, werd ernstig in den rug gewond. Daar de vechtenden zich ook tegen de agenten keerden, waarbij de agent L. met een hard voorwerp, een hevigen klap op het hoofd kreeg, maakte de politie van de wapens gebruik. Een van de daders, O. genaamd, is gearresteerd. De anderen, die bij de politie bekend Zijn, wisten te ontko men. Gisterochtend vroeg is alsnog zekere D. aangehouden. Wegwerker door trein gedood. Gistermorgen omstreeks 8 uur ontdekte een wegwerker op de spoorlijn tusschen het station Heerlen en Schaesberg, ter hoogte van Leenhof, een man stervende op de rails. Vermoed wordt, dat de man, zekere K. uit Heerlen, wegwerker bij de Nederlandsehe spoorwegen, op weg naar zijn werk door den trein gegrepen is. Nadat de politie gewaar schuwd was heeft men den man naar het ziekenhuis te Heerlen overgebracht, waar hij is overleden. Het slachtoffers was 28 jaar oud en onge huwd.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5