LUCHTVAART Callantsoog. Wieringen Schagen, Texel. HELDERCSHE COURANT VAN Dl NSDAG 7 JANUART 1936. Dure wraak. Een Japanner springt in een krater Het lot van Hauptmann. Nogmaals het proces tegen de negers van Seottsboro. Het water in Engeland zakt Ook de Morrows vluchten naar het buitenland. De moord op koning Alexander. Aangevallendooreen hert Ongeluk of misdaad. Ernstige brand in de universiteit te Kaapstad. Moeilijkheden met het Stranna ss Een gelukkige noodlanding. Opening van wekelijk- schen dienst op Zuid-Amerika. Ongeregeldheden op Bengkalis- Amok. Voor den Politierechter te Alkmaar. Opheffing van het station der N. en Z,H. Redding Mij. Land Tu inbouwnieuws Nederlandsch rundvee naar Engeland. Graanrechten en pluim veehouderij Vo't!ib|070 Z'k'il9b"'!" d» 0">nio-l"ndbuisj„ va„ Het rapport-Schepel Burgerlijke Stand van Den Helder 470ste STAATSLOTERIJ GESTIKT. Een ongeveer 1-jarig kindje van den heer T. Spanjer, hoofd van een christelijke school te Rijssen, Is bij het klimmen uit het ledikant op den rand blijven hangen en gestikt. Buitenland. Een actrice uit een torenhuis gesprongen Te New-York heeft een bekende actrice, Dolores Warde, wegens een ongelukkige minder dan 4000 huizen leeg. door uit de zestiende verdieping van een hoog huis te springen. Vierduizend huizen leeg te Stockholm. Doordat den laatsten tijd op groote schaal is gebouwd, staan thans te Stockholmn niet mnider dan 4000 huizen leeg. Een jongeman te Madrid, die zijn mede minnaar uit den weg geruimd wilde zien, maar klaarblijkelijk niet het volle risico van de daarvoor vereischte daad aandurfde, riep de hulp van eenige vrienden in, uit wier mid den er twee door het lot aangewezen wer den, om den rivaal het leven te verkorten. Nadat zy zich een duchtig stuk in de kraag gedronken hadden, volbrachten zy hun taak en meldden zich vervolgens bij de politie, die er echter ook prijs op bleek te stellen den wraakzuchtlgen verloofde gastvrijheid aan te bieden. Met groote moeite gered. De anti-zelfmoord-brigade'' van Osjima is er in geslaagd een levensmoe man, die in den voor dit doel veel gebruikten krater Mihara- jama op Osjima gesprongen was, te redden. Zoodra ontdekt was, dat weer een zelfmoord poging was ondernomen, had de genoemde brigade tien leden opgeroepen, die heldhaftige pogingen in het werk stelden om den bewus teloos in den krater liggenden man te redden. Hun pogingen werden aanvankelyk door de dichte dampen, die uit den krater opstegen, verijdeld. Eindelijk bood zich een der tien vrijwilligers aan. met touwen af te dalen. Hjj slaagde er werkelijk in, den man te bereiken, die ten slotte met vereende krachten opge- heschen werd. Hij is thans in het ziekenhuis opgenomen en begint reeds weer op krachten te komen. Van 14 op 15 Januari terecht gesteld. Een der New-Yorksche bladen weet te ver melden, dat de advocaten van Hauptmann ervan op de hoogte zyn gesteld, dat de terechtstelling van hun cliënt zal plaats vin den in den nacht van 14 op 15 Januari. Het blad weet er nog bij te vertellen, dat de advocaten in allerijl een verzoek hebben op gesteld voor een nieuw onderzoek, welk ver zoek zal worden aangeboden aan het Hof van Genade van den staat New-Jersey. Vierde behandeling voor het Ge rechtshof van Alabama. Uit Decatur, in Alabama, wordt gemeld, dat het bekende proces tegen de negen negers van Seottsboro, die ervan beschuldigd worden in 1931 in een goederentrein twee blanke meisjes te hebben aangerand, heden voor de vierde maal voor het gerechtshof van den staat Alabama zal worden behandeld. Het proces heeft zeer veel stof doen op waaien en in de geheele werld is de zaak van de negen jeugdige negers bepleit, aangezien bij de vorige processen onregelmatigheden bij de getuigenverhooren zouden zijn voor gekomen. Bij deze nieuwe behandeling zal voor de eerste maal de jury anders zjjn samengesteld dan bjj de vorige processen, waarbij eenige negers ter dood werden ver oordeeld. Doordat het de beide laatste dagen niet heeft geregend, is het water in het grootste gedeelte van het overstroomde gebied gedaald. Vooral de Theems is buitengewoon snel ge zakt. Nadat het peil te Teddington reeds Za terdag aanzienlijk was gedaald, viel Zondag een daling van 22 cm waar te nemen. Constance Morrow, een jongere zuster van mevrouw Lindbergh, die In den laatsten tijd herhaaldelijk dreigbrieven heeft ontvangen, waarin zij met ontvoering bedreigd wordt, heeft met haar moeder, de weduwe van den vroegeren Mexicaanschen ambassadeur in Mexico, Dwight Morrow, het voorbeeld der Lindberghs gevolgd en zich door vertrek naar het buitenland aan haar belagers onttrokken. Een spoorweg dwars door Australië. Naar het A.N.P. uit Canbarra meldt, be staan er plannen voor den aanleg van een spoorlijn dwars door de binnenlanden van Australië. Men hoopt, dat binnenkort een wetsontwerp daartoe zal kunnen worden Inge diend. De minister-president heeft in het Huls van Afgevaardigden medegedeeld, dat de kwestie van de voltooiing van den spoorweg Noord-Zuid (tusschen Allee Springs en Bir- dum) weldra aan de orde zal worden gesteld. De moord op Koning Alexander en Barthou. 5 Februari wordt de berechting van de moordenaars hervat. Naar Reuter uit Aix en Provence meldt zal het proces tegen de Oestadzjls voor het Hof van Assizen van de Monden van de Rhöne worden hervat op 5 Februari. De dood van Thelma Todd. Het gerechtelyk onderzoek zonder resultaat geëindigd. Het gerechtelijke onderzoek naar den dood van de filmster Thelma Todd is gesloten, zonder dat eenig licht gebracht ls ln deze ge heimzinnige zaak. Vastgesteld werd slechts, dat de dood niet aan een ongeluk geweten kan worden. Slovcen gearresteerd, die beweert medeplichtig te zyn. Weenen, 6 Jan. (Reuter), De „Wiener Sonn- und Montagszeitung" meldt, dat te Hartberg in Stiermarken een Sloveen Maruan Bayer geheeten, is gearresteerd, die beweert mede plichtig te zijn aan den moord op koning Alexander van Joegoslavië. Hij is graveur van beroep en heeft de valsche passtempels ver- Vrijdag wandelde een Londensche dame met haar 8-jarig kleindochtertje in Richmond Park. Zy had een doos met kaakjes bij zich en voederde de herten. Plotseling viel een bok haar aan. Een van de takken van zijn gewei drong door een dikken halsdoek en jas in haar borst. Een andere schramde haar nek. De vrouw viel. Zij had de tegenwoordigheid van geest het blik kaakjes weg te werpen, waarop de bok daarop afging Toen stond zy op en vluchtte heen met haar kleinkind. Op den weg zag zy een dame met een auto. Zij vroeg of zy even op de treeplank mocht bekomen van den schrik, maar de automobiliste was bang, dat de bok haar auto zou aanvallen en reed snel heen. Iets verder op den weg kwam zij weer een vrouw in een auto tegen, die mensch- lievender was en hielp. Haar wonden waren n.et ernstig en toen zy te Londen door een dokter was verbonden, kon zjj huiswaarts gaan. Dokter Peacock, een bekend kinderarts te Chicago werd Donderdagavond telefonisch aan het ziekbed van een kind geroepen. De dokter vertrok in zijn auto maar keerde niet terug. Vrijdagavond is in een der Noordelijke voorsteden de auto onbeheerd aangetroffen met het lijk van den doodgeschoten dokter er in. De politie tracht nu den man te vinden die den dokter gebeld heeft. e Naar Reuter uit Kaapstad meldt, heeft een brand het gebouw voor pharmacle van de medische faculteit van de universiteit vernield. Men schat de schade op 60.000 pond sterling. De ontploffing van chemicaliën en het springen van de gasbuizen verhoogde het geweld van het vuur. De medische faculteit ligt afzonderlijk van de rest van de hoogeschool en wel ander halve kilometer dichter bjj de stad. Een waanzinnige. Heine Holmgreen, de kanselier van de Zweedsche legatie te Santiago (Chili) is Vrydag door een landgenoot, die in een vlaag van waanzin handelde, doodgeschoten. De dader pleegde vervolgens zelfmoord. Een sleep over 1100 ra(|L Het Noorsche s.s. Stranna heeft drie we ken geleden in den Atalantischen Oceaan, toen het op weg was van Swansea naar St. John (N.B.), de roersteven gebroken gebro ken tijdens zwaar stormweer en dreef toen hulpeloos rond. Daar het schip niet was voorzien van draadlooze telegrafie kon het geen noodseinen afgeven. Gelukkig passeer de echter het Engelsche s.s. Loch Maddy, dat heeft getracht de Stranna op sleeptouw te nemen. Aanvankelyk gelukte dit ook, echter brak de verbinding spoedig weer als gevolg van de hooge zeegang. De Loch Maddy bleef by de Stranna en maakte na enkele dagen wederom vast. Er werd koers gezet naar de Azoren. Maar weer brak de verbinding, zoo dat geen voortgang kon worden gemaakt, terwijl bovendien de schepen by de pogingen om de verbinding te herstellen, met elkaar ln aanvaring waren gekomen, waardoor zij schade hadden opgeloopen. De Loch Maddy trachtte daarna de Stranna te sleepen op een staaldraad, verbonden aan de ankerket ting; echter scheurde de ankerkluis en ging verloren, waardoor de verbinding voor de zoo- veelste maal was verbroken. Daar de schepen toen reeds 2V4 week rond dreven en er slechts weinig voortgang was gemaakt, hebben belanghebbenden zich tot L. Smit Co.'s Internationale Sleepdienst, gewend. De sleepboot Humber was op de thuisreis van de Mlddellandsche Zee naar Rotterdam en bevond zich ter hoogte van Lissabon. Er ls toen een overeenkomst ge sloten, dat de Humber zou trachten de Stran na op sleeptouw te nemen en naar een En gelsche haven te sleepen. Vrydag heeft de Humber de verbinding tot stand weten te brengen. De sleepboot zal trachten de Stranna naar Swansea te sleepen. De afstand bedraagt nog ongeveer 1100 myi. Daar het schip dooor de breuk ln den roersteven zeer giert, zal deze reis nog wel vele moeliykheden opleveren. Naar Stefanl meldt, heeft een vliegtuig van da iyn SalohkiTiranaRome op de GriekscheZuld-Slavlsche grens een nood landing uitgevoerd, die wonderbaariyk ge lukt ls. Het toestel vloog op 4200 m hoogte, toen het tengevolge van ysafzettlng op de vleugels plotseling snel viel. De vlieger be hield echter zyn koelbloedigheid en wist zyn machine zonder ongelukken aan den grond te krygen. DE PILOTEN VAN DE „PERKOETOET" WEER THUIS. Te Roller, gezagvoerder, en Brinkman, tweede piloot, van de K.L.M., die verleden week in Bagdad drie dagen het bed moesten houden, zyn Zondagmiddag goed en wel op Schiphol geland, aan boord van het Douglas- vliegtulg „Perkoetoet", HET WRAK VAN DE „CITY OF KHARTOUM" GEBORGEN. Naar Reuter uit Alexandrië meldt, heeft men het wrak van het vliegtuig „City of Khartoum" gelicht en de post en de vracht geborgen, die aan de geadresseerden besteld zullen worden. Bouw van een groot Engelsch passagiersvl legtuig. De vliegtuigfabriek van De Havilland is bezig met den bouw van een toestel, dat 50 passagiers zal kunnen vervoeren en een ge middelde uursnelheid zal kunnen bereiken van 350 km., meldt Reuter uit Londen. Door de Air France. Zondag zijn twee vliegtuigen van de Air France van hun eindpunten vertrokken: het eene startte te Marseille, het andere te Buenos Aires. Dit beteekent de opening van den weke- lykschen postdienst tusschen Frankrijk en Zuid-Amerika. En van nu af aan zu len dus na de Duitsohers ook de Fianschen regelmatig over den Zuidelijken Atlantischen Oceaan vliegen. De vliegtuigen, die van Marseille vliegen, beginnen den sprong over den Oceaan te Dakar. Aan den anderen kant is Natal in Brazilië het uitgangspunt. Tengevolge van voedselnood en het uitvoerrecht op bevolkingsrubber. Naar de Deli-C. verneemt, hebben zich moeilijkheden voorgedaan onder de bevolking te Bengkalis. Deze moeilykheden waren het gevolg van het feit, dat de bevolking we gens de hooge uitvoerrechten voor bevol kingsrubber niet in staat was voedsel te koopen. Hierna werd de voedselnood acuut, daar door zware regens de rubbertuinen niet konden worden afgetapt. Inlanders drongen toen Chineesche toko's binnen, waar men weigerde crediet te ver strekken, waarop onder het uitroepen van „dat men geen geld en wel honger had"; gedreigd werd de vooraad te plunderen. Dit had inderdaad ook plaats in vier kam pongs, waar men verschillende toko's binnen drong en rijst bemachtigde die ln voldoende hoeveelheid aanwezig was, doch die de Chi neesche tokohouders weigerden te verkoo- pen naar aanleiding van het gebrek aan geld onder de bevolking. Het bestuur greep in en arresteerde de plunderaars. Waar dit noodig was werd gra tis ryst gedistribueerd, terwijl verschillend^ werk-objecten als „reliefwerk" ter hand wer-i den genomen, ten einde zoodoende aan de bevolking loonend werk te verschaffen. Hieraan kan nog worden toegevoegd, dat de toestand ln Bengkalis reeds lang zorgelijk was, terwijl het bestuur sinds het midden van 1935 al steun verleende door het verstrekken van voedsel en zaai-padi. Hoewel de oeconomische toestand van de bevolking van Bengkalis precair blijft en deze voortdurende steun noodig maakt, heeft het bestuur de situatie thans geheel in handen, zoodat incidenten als hiervoren geschetst niet meer te verwachten zijn. (Aneta.) Een soldaat doodt een kapitein en een sergeant. Koepang. Te Larantoeka Oost-Flores) heeft een soldaat amok gemaakt. Hjj schoot den kapitein van de infanterie A. J. M. Koster en den sergeant-majoor Zandbergen dood. Daarna viel hij ook anderen aan, doch bij dezen aanval werd de amok-maker gedood. Batavia. De leger-leiding ontving bevesti ging van bovenstaand bericht, met de toe voeging, dat de amok-maker bij een poging om het kampement binnen te dringen, werd neergeschoten. (Aneta). Zitting van Maandag 6 Januari. Het haperde weer met de steuntrekkery. De heer Arie Gl. uit Anna Paulowna stond terecht naar aanleiding van het feit, dat hy een valsche opgave zou hebben verstrekt aan de steunverleening aldaar, met betrekking tot zyn inkomsten,'n fraude, die tegenwoordig dikwerf voorkomt Verdachte gedroeg zich extra onbeleefd en daardoor ontstond meer malen een conflict met mr. Ledeboer. Verd. beweerde dan, dat hem voortdurend te weinig werd uitbetaald. Hy genoot 2.50 steun, die hem tekort toescheen, maar de administra teur kreeg ook niet meer van het gem.-be- stuur ter uitkeering. Gevorderd werd wegens valschheid in ge schrifte tegen dit onbeleefde heerschap een maand gevangenisstraf. Vonnis conform eisch. Misdryf art. 250bis. Te dier zake stond terecht de caféhouder J. M. te Schagerbrug, welke zaak met ge sloten deuren werd behandeld. Gevorderd werd 1 maand gevangenisstraf. Uitspraak: 1 maand gev. voorwaardeiyk. 'n Lastig heerschap tot rede gebracht. Een heer met name W. Gr. te Texel, die onbevoegd was een motorrijtuig te besturen, en deswege door den keurig geunlformden gemeenteveldwachter Loogen was aangehou den, maakte zyn slechte zaak nog slechter, door zich met geweld te verzetten en werd dientengevolge by verstek veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. 'n Onaangename liefkozing. De slager D. P. te Texel werd op 18 No vember aldaar minder prettig onthaald door een fhnï.ea mep op zijn neus, hem toegebracht door zekeren A. B., 'n aardappelhandelaar, met wien hy kwestie kreeg over de geleverde piepers, die niet aan de gestelde eischen zou den hebben voldaan. De loshandige aardappelenman werd bij verstek veroordeeld tot 10 boete of 5 dagen. Naar we uit zeer betrouwbaren bron ver nemen heeft het bestuur der N. en Z. H. Red- dingmaatschappy besloten om de consequen ties van een eventueele opheffing van het station alhier te overwegen. Over eenige dagen zal een bespreking worden gehouden met het plaatseling comité van het Reddingwezen. Daar het boothuis te Petten dermate is ver bouwd, dat de lorrie met vlet, welke in Cal lantsoog is gestationneerd, daar kan worden ondergebracht en bezuiniging noodzakelijk is, vreezen wij, dat het besluit tot opheffing wel zal vallen. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd: F. Kuiper, oud 23 j. en M. Bier steker, oud 19 j. VERFRAAUNG DORPSPLEIN. Wy vernemen thans van officieele zijde, dat het niet in de bedoeling van het gemeentebe stuur ligt om op het dorpsplein een plantsoen aan te leggen. Het advies van verschillende zijden was om te trachten er een mooie gras vlakte van te maken. ARBEIDSBEMIDDELING. Aan het begin van dit jaar stonden 56 werk- loozen ingeschreven. Hiervan waren 14 uit de bouwbedrijven en 42 uit de Landbouwbedrijven. Op 1 December van het vorige jaar stonden nog 22 arbeiders ingeschreven. Het aantal werkloozen is dus wel flink gestegen. Hippolytushoef PATER BOIiROMEUS DE GREEVE VOOR DE R.K. STAATSPARTIJ. Afd, Wieringen. Men deelt ons mede dat op Dinsdag 14 Januari a.s., des avonds 7'/, uur, in het lokaal van den heer S. A. Veerdig, te Hippolytushoef, de be kende en gevierde spreker, pater Borromeus de Greeve, voor bovengenoemde afdeeling zal optreden. R K. TOONEELVER. „ST. HIPPOLYTUS''. Door de gemengde R.-K. tooneelvereen. „St. Hippolytus", is voor haar a.s. leden-uitvoering in studie genomen het mooie tooneelspel „Zons opgang", in drie bedrijven, door Joh. v. Eekelen. EEN GUNNING. i Het onderhouden van de Rykszeewerken, dé Rijkshavenwerken, de Noorder- en Zuiderhaven te Den Oever, alsmede verschillende grond- en kunstwerken enz., enz. is door de directie der Zuiderzeewerken gegund aan de laagste in- schryfster, de N.V. P. Daalder's Aanneem- bedrijf te Alkmaar, voor f 33.726. Den Oever. „APOLLO" ZAL HAAR OUD-DIRECTEUR EEN TAPTOE BRENGEN. De muziekvereeniging „Apoilo" gaat nog steeds onder leiding van haar energieken directeur, den heer J. v. Glabbeek te Den Helder, in groei en bloei vooruit. Had deze vereeniging al een behoorlyk aantal tam boers opgekweekt, dit was den directeur niet genoeg: bij tamboers behooren immers pijpers. Deze laatsten zijn thans ook zoo ver gevorderd, dat zy hun party al behoorlijk kunnen blazen. Thans heeft de directeur een taptoe ingestudeerd, geheel zooals deze bij de Kon. Marine in gebruik is. Deze eerste tap toe zal gebracht worden op Zondag 12 Ja. nuari a.s., des avonds om half acht aan den oud-diretceur van „Apoilo", den heer L. Spaander. Na afloop zal een bonte avond gegeven worden ten bate van „Apoilo", in de concert zaal van den heer Jurrie Lont. Mocht het on verhoopt slecht weer zyn, dan zal de taptoe niet doorgaan, doch wel de bonte avond. Tenslotte zij nog medegedeeld, dat de geheele stoet begeleid zal worden door zestien fak keldragers. Wil het weer medewerken, dan kan het Zondagavond aan Den Oever een ge zellige drukte worden. AUTÖ-ON GELUK. De heer A. Poel, vrachtrijder alhier, heeft j.1. Zondagavond een vry ernstig auto-onge luk meegemaakt. De heer Poel kwam op ge- melden avond van Landsmeer met zijn vrachtwagen. Naast hem in de cabine zaten zijn zuster met haar zoontje. Vermoedelijk tengevolge van een defect aan de stuurinrich ting verloor de beryder zijn macht over het stuur, begon te slingeren en na twee boomen geraakt te hebben, vloog de auto in de sloot langs den weg. Nadat de inzittenden weder om beganen grond onder de voeten hadden, bleek dat niemand eenig letsel van beteeke- nis had bekomen. Het ongeluk had plaats ter hoogte van Bennebroek. ONGEVAL. Toen de hceren W. S. en A. B„ beiden uit Schagen zich met een zwaarbeladen wagen met hooi huiswaarts begaven, geraakte de wagen bij het nemen van den bocht te Tjallewal in een zoodanige helling, dat de S., die uit plaatsgebrek boven op het hooi ge zeten was, zijn evenwicht verloor en van een hoogte van bijna 4 Meter op den grond viel. De heer S., die erg over pijn in den rug klaagde, werd per auto naar zijn woning ver voerd. CURSUSVERGADERINGEN. De Vereeniging van Oud-leerlingen der Rijkslandbouwwinterschool te Schagen houdt op Maandagen 13.20 en 27 Januari cursus vergaderingen. Maandag 13 Jan. spreekt H. D. Lauwes, te Westpolder (Groningen) over het onder werp: „Is het gewenscht het huidige systeem van crisisbestrijding in den Landbouw door een stelsel van hooge invoerrecht te vervan gen?" Maandag 20 Jan.: Ir. H. Vos, te Amster dam ,over: „Het Plan van den Arbeid den Landbouw". Maandag 27 Jan.: Ir. L. J. Cools te Hever- lee (België)„De gevolgen der devaluatie voor den Belgischen boer". NIEUWJAARSCOLLECTE. De Nieuwjaarcollecte, gehouden ten be hoeve van de R.K. Armen van Schagen, heeft dit jaar opgebracht 243. MARKTOVERZICHT. De veeaanvoer was ook Maandag nog ge ring; verhandeld werden een 7-tal schapen voor pryzen van 7 tot 10 per stuk. De runder- aanvoer bestond slechts uit enkele n. kalveren, die gemiddeld 10 per stuk deden. Een paard bracht 110 op. Voor varkens op de boerdery betaalt men 18 19 ct. per pond. Biggen op de markt deden pl.m, f 13 p. st. Kippen brengen een vry goeden prijs op de markt; de hoogste prijzen bedroegen 75 ct. per stuk. Aan de eierenveiling loopen de pryzen der kipeieren langzaam terug. Heden werd een middenprys betaald van 4.20 per 100 stuks. c n BEDRIJFSRAAD VOOR HET TUINBOUW BEDRIJF. De minister van Sociale Zaken heeft aan de vaste leden van de commissie van advies, bedoeld in art. 8 der Bedryfsradenwet (kern- commissie-landbouw), een aantal personen toegevoegd, ten behoeve van het uitbrengen door deze commissie van advies omtrent de wenschelykheid van het instellen van een be- dryfsraad voor het tuinbouwbedrijf in Zuid en in Noord-Holland, en omtrent andere daar mee verband houdende onderwerpen in art. 8 der Bedryfsradenwet bedoeld. Voor Noord-Holland zijn de volgende per sonen aangewezen: G. Timmerman te Broek op Langendijk, J. Lakeman te Lutjebroek, A. Schermer te Hoogkarspel, H. van der Wielen te Haarlem, M. Ruppert te Utrecht en B. N. Loerakker te Haarlem. Zaterdagavond zijn de ruim honderd run deren, welke Engeland in Nederland heeft gekocht, teneinde frisch bloed te kunnen brengen in het eigen stamboekrundvee, met het stoomschip Sheringham van Hoek van Holland vertrokken. Deze aankoop ls iets zeer bijzonders en Is te beschouwen als een eervolle buitenland- sche onderscheiding voor het Nederiandsche stamboekrundvee. De roet zeer veel zorg uitgezochte dieren zijn drie weken geleden te Hoek v. Holland in de rijks-quarantaine-stallen ondergebracht, waar zij sedertdien onder bijzonder scherpe controle zijn gehouden. Na aankomst zullen zij nog vier weken in quarantaine worden ge houden. Voor het transport waren alle mogelyke maatregelen genomen, om eventueele be smetting te voorkomen. Het transport was ook al hierom zoo bij zonder, omdat het zoo wat 25 jaar geleden is, dat het laatste transport van koeien voor Engeland van Nederland uit is geschied. Een ondersteund, noodlijdend bedryf bekostigt den steun aan anderen. De heer D. J. Holsteyn, voorzitter der Ver eeniging van Broederyen en Pluimveefokbe- drijven in Nederland, schrijft aan het Alg. Hdbld.: „Het perscommuniqué, waarin werd mede gedeeld, dat de minister van Landbouw een rechtstreeksche restitutie der graanrechten aan de pluimveehouders afwyst, is wei zéér aanvechtbaar. Bekend is, dat de regeering tot vóór de in krimping van den Britschen eiereninvoer zich steeds op het standpunt heeft gesteld, dat een restitutie der graanrechten by den export een zóódanige optrekkende werking op alle eier- prijzen in ons land zou uitoefenen, dat daar door de door de pluimveehouders te betalen graanrechten volledig zouden worden geresti tueerd. Echter heeft de regeering daarné toe gegeven, dat deze optrekkende werking niet meer naar behooren functionneerde. Niettemin hebben de pluimveehouders sinds 1 Septem ber J.1. de graanrechten volledig moeten be talen, zonder ook maar één cent restitutie daarvoor in handen te krijgen. Ook toen de regeering nog aannam, dat door een restitutie bij «den export, de graan rechten ln de eierenpryzen werden verdiscon teerd, zoodat door het vervallen dezer resti tutie de pryzen met een gelijkwaardig bedrag zouden dalen, heeft men in onze kringen zich steeds op het standpunt gesteld, dat dit een onjuiste opvatting was. Immers, by een door zakken der eierpryzen zou een zóódanige binnenlandsche vraag komen te ontstaan, dat de prijsdaling vermoedelijk ongeveer ln het midden van dien val zou worden gestopt, derhalve ten voordeele van de pluimveehou ders en mede ten voordeele van den binnen- landsehen consument. Thans wordt in het communiqué erkend, dat die inzinking „althans gedeeltelijk" zou plaats vinden. Dit voordeel wordt dus zoowel den pluimveehouder als den consument ont houden. Wèl heeft men als motief gehoord, dat de eierprijzen niet móchten inzakken, omdat dan de afzet van het rund- en varkens- vleesch daaronder zou ïyden, doch clan be teekent dit weer, dat de belangen van de eene groep opgeofferd zouden worden aan die van een andere, hetgeen toch onmogelijk de be doeling der regcering zijn kan. Dat de pluimveehouderij geldelijk wordt ge holpen, is een uitspraak, welke wel door geen enkelen pluimveehouder zal en kén worden gedeeld, want er is niet één, die daar ooit 20 tabl. 70 ets. en oranjetakjes van 2 tabl. 6 to cis! iets van heeft bemerkt! Wei staat m het communiqué, dat er 2 millioen gulden voor la gereserveerd, welk bedrag zoo noodig tot steun van de eierpryzen zal worden benut doch dit ls toekomstmuziek, welke niets met een restitutie der graanrechten heeft te maken en bovendien eerst beoordeeld zou kunnen worden, wanneer die steun inderdaad zou worden verleend. Verder publicaties er uit zyn niet te verwachten. Het Handelsblad verneemt van bevoegde zijde, dat, aangezien de Minister van Land bouw en Visscherij aan mr. Schepel persoon lijk verzocht had de strubbelingen, die zich hebben voorgedaan aan het Landbouwcrisis bureau, te willen nagaan, hem dientengevolge een voor zijn persoonlijke informatie bestemd rapport is uitgebracht. Het ligt dan ook niet in het voornemen van den Minister om weer omtrent het al sedert eenige weken in zijn bezit zynde rapport-Schepel te publiceeren dan wat is opgenomen in het aan de pers ver strekte communiqué. Uit het communiqué omtrent de conse quenties van het onderzoek, valt op te maken, dat er een reorganisatie heeft plaats gevonden, bestaande in de verwijdering van één ambte naar, feitelijke leider van het landbouwcrisis bureau die elders in den crisisdienst werkzaam is gesteld. Van 4—6 Jan. 1936. BEVALLEN: H. BaisNoor, z., J. v. d. Graaf—Janisse, z.; M. Heuveiink—Blokker, z.; J. J. BekkerKleinee, z.; J. de Graaf— de Beurs, d.; G. NiggendykerJasper, d.; A. W. HollaarSchnatmeyer, d.; E. Jansen Koopman, z.; C. C. ToonstraHolleman, z.; G. Hulp—Welle, d. OVERLEDEN: Wed. P. A. Leijdeckera, 71 jaar. (Niet officieel) 4de klasse, 1ste lijst Trekking; van Maandag 6 Januari 1936 Hooge Prjjzen 2000— 4674 1000.— 4055 12197 f 400.— 1753 1781 15201 15241 18411 200.— 7522 8162 100.- 135 681 5101 10357 10868 11696 15324 Prijzen van f 65. 50 80 87 110 111 112 139 166 169 177 194 222 258 362 367 385 393 406 415 433 439 443 505 513 525 551 576 611 623 646 650 662 683 702 759 775 786 820 821 846 917 920 954 979 980 1003 1074 1098 1120 1159 1201 1232 1355 1358 1381 1395 1441 1461 1498 1552 1608 1638 1648 1683 1737 1849 1852 1860 1876 1900 1922 1952 1989 2002 2004 2016 2038 2071 2092 2104 2108 2195 2211 2226 2238 2247 2252 2255 2263 2311 2313 2364 2379 2417 2516 2657 2687 2748 2770 2796 2814 2853 2855 2932 2944 2972 3022 3053 3074 3076 3171 3177 3180 3212 3245 3270 3331 3407 3418 3437 3452 3473 3544 3571 3580 3581 3630 3639 3651 3683 3689 3750 3769 3791 3824 3886 3897 3898 3906 3968 3979 3980 4014 4054 4061 4134 4108 4148 4166 4185 4236 4238 4252 4563 4270 4281 4321 4330 4349 4387 4409 4425 4447 446] 4482 4514 4558 4667 4690 4763 4784 4814 4866 4870 4875 4834 4915 4935 4949 4957 5044 5082 5104 5109 5153 5197 5208 5263 5320 5353 5377 5446 5462 5491 5503 5519 5548 5559 5570 5585 5616 E-041 5659 5738 5749 5762 5796 5821 5853 5882 5891 5903 5931 5941 5971 6030 6112 6133 6158 6225 6237 6247 6268 6286 6384 6428 6447 6471 6473 6476 6477 6503 6510 6535 6624 6637 6653 6662 6680 6730 6737 6741 6745 6783 6862 6915 6921 6935 6941 6970 6982 7027 7037 7046 7068 7073 7169 7171 7181 7276 7290 7305 7318 7322 7352 7410 7424 7430 7498 7507 7562 7583 7585 7628 7652 7693 7704 7708 7735 7781 7795 7805 7819 7830 7834 7840 7853 7905 7921 7932 8018 8024 8059 8145 8203 8288 8397 8427 8469 8489 8539 8632 8636 8658 8660 8668 8708 8770 8818 8821 8836 8896 8913 8915 9023 9040 9057 9133 P180 9191 9210 9213 9232 9267 9270 9287 9289 9330 9332 9363 9383 9384 9409 9435 9452 9474 9499 9514 9571 9574 9603 9629 9689 9699 9713 9808 9910 9915 9974 10033 10071 10125 10195 10202 0208 10232 10251 10291 10327 10369 10373 10379 0411 10414 10473 10485 10486 10487 10495 1055! 0563 10570 10579 10629 10666 10675 10721 10795 0847 10881 10881 10887 10910 10936 11042 11097 1152 11154 11192 11253 11255 11**» 11339 11353 1373 1379 11393 11396 11398 11406 11429 11433 11456 1465 11487 11496 11498 11499 11506 11528 11568 1594 11600 11621 11632 11648 11660 11682 11685 1733 11757 11779 11780 11825 11830 11833 11850 1861 11868 11883 11923 11943 11947 11959 11999 1079 12303 12309 12358 12360 12405 12453 12471 1646 12653 12666 12679 12717 12765 12766 12787 1799 12822 12833 12853 12859 12874 12881 12918 1946 12948 12959 13006 13025 13122 13195 13217 5229 13345 13368 13424 13486 13496 13530 13611 5656 13675 13708 13724 13725 13781 13826 13894 3933 13948 13949 13968 13976 13981 14018 14066 '079 14097 14137 14220 14278 14304 14315 14320 '327 14399 14428 14455 14466 14468 14493 14500 '502 14513 14563 14575 14581 14587 14592 14615 '629 14748 14750 14785 14850 14859 14885 14919 3000 15010 15011 15013 15026 15035 15039 15048 •063 15069 15139 15141 15150 15276 15319 15330 >338 15357 15374 15402 15440 15456 15483 15552 3588 15598 15660 15666 15683 16686 15701 15709 >718 15780 15859 15904 15957 15969 15975 16073 3074 16097 16113 16123 16222 16246 16314 16353 3428 16433 16435 16452 16525 16570 16577 16612 6648 16668 16715 16803 16871 16933 16937 16945 5948 16958 17075 17091 17095 17107 17'37 17179 7193 7243 17279 17283 17300 17378 17385 17401 17432 7453 17478 17509 17543 17559 17591 17609 17629 7664 17689 17698 17725 17783 17794 17808 17809 17841 17848 17858 17897 17916 17927 17965 17969 17986 18066 18082 18097 18147 18178 18229 18236 '8249 18347 18374 18377 18389 18395 18416 18444 18452 18453 18456 18483 18518 18545 18550 18553 8566 18573 18646 18691 18776 18783 18789 18800 18839 18886 18900 18917 18954 18960 18983 19013 19023 19059 19096 19098 19127 19218 19288 19303 19382 19444 19445 19471 19472 19475 19479 19523 19582 19620 19631 19650 19656 19585 19687 19703 19774 19891 19975 20054 20057 20002 20124 20127 20142 20205 20210 20221 20264 20268 20272 20317 20351 20373 20409 20453 20508 20509 20559 20602 20609 20621 20626 2C 1 20654 20669 20807 20845 20878 20886 20911 20335 20955 20976 20987 20999

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 6