De oorlog in Abessinië. $c&ahe*u Tournooi te Hastings 2ammen 3$U\aïtm IXiclmncn GEMENGD NIEUWS Auto rijdt door spoorboomen BINNENLAND BUITENLAND 8 HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 7 TANUARI 1936 Binnenland. Smokkelauto tot overgave gedwongen. Maas wast snel. Gepoogd agent in het water te weipen. Belangrijke ontduiking aan invoerrechten. Nieuw schip voor K.P.M, Het Fransch-Russische handelsverdrag geteekend Dr e lichtingen te Vene zuela onder de wapenen Landbouwwet in Amerika in strijd met grondwet. De activiteit der Italiaansche vliegers De toestand aan de fronten De Albaneesche petroleum. Wat voor weer vandaag? Engelsch troepen- transport naar Egypte. Camouflage van het Roode Kruis? De verliezen der Italianen Een verzuchting van Gayda. Stoomvaartberichten. AFDEELING II. Ie klasse: DWSStormvogels 10. DHCHFC 6—0. FeyenoordZFC 11. VUCDFC 3—3. ExcelsiorBlauw Wit AFDEELING III. le klasse: AGOVV—PEC 3—0. Ensch. BoysSCH 14. Heraclesïubantia a1. ZACEnschede 16. WageningenGo Ahead 01. AFDEELING V. le klasse: NACJuliana 51. I LongaNOAD G0. I EindhovenBW 11. BleijerheidePSV 11. MW—Roermond 3—1. AFDEELING IV. le klasse: GVAV—Veendam 2—3. SneekVelocitas 06. LeeuwardenHoogezand 20. HSC—Be Quick 0—6. AchillesFriesland 3—3. SAMENSTELLING OOSTELIJK ELFTAL. Het Oostelijk elftal, hetwelk Zaterdag a.s. des avonds om halfacht, op het terrein van Go-Ahead, een lichtwedstrijd zal spelen tegen een. sterk Haarlem-elftal, is als volgt samen gesteld Doel: Gidding: (SCH). Achter: Goldenbelt (Go-Ahead)) en Koldewijn (Heracles). Mid den: Schipper (Heracles), Kuyer (PEC) en Roelofs (Go-Ahead). Voor Nagels (Ensche de), Palland (PEC), Muizenbelt (Borne), Koopman (Go-Ahead) en De Vries (Go- Ahead). FRANKRIJK NEDERLAND. Fransche elftal samengesteld: De technische commissie' van den Fran- Bchen Voetbalbond heeft het elftal vastge steld dat a.s. Zondag tegen onze spelers zal uitkomen. Het ziet er als volgt uit: Doel: Llense (Sete). 1 Achter: Diagne (Racing Club Parijs) en Mattier (Sochaux). Midden: Gabrillargues (Sete), Verriest (Roubaix) en Delfour (R. C. Parijs-, Voor: „Monsaillier (Sete), Cheuva (Fives), Courtois (Sochaux), Veinante (R. C. Parijs) en Nuic (Metz),. SOIREE DANSANTE VAN DE W.S.V. „DE ZILVERMEEUW". De jongste wandelsportvereeniging ter plaatse, de bijkans anderhalfjarige „Zilver meeuw" redeneerde logisch, dat er verband bestaat tusschen wandelen en dansen als ge volg van het feit, dat beide met de beenen moet gebeuren. Daarom werd voor een keertje het operatieterrein verlegd van den Rijks- en provincialen weg naar Musis Sacrum, dat hare poorten gewillig opende en den tippe laars met aanhang gelegenheid gaf om hun amusement op gepaste wijze binnen hare muren uit te leven. Dit geschiedde j.1. Zater dagavond. Wij stellen uiteraard veel belang ln het Heldersche vereenigingsleven, en toen we deze gelegenheid kregen om eens in con tact te komen met de Zilvermeeuwen, hebben we die gelegenheid gaarne aangegrepen. Die kennismaking is best meegevallen! We kre gen tenminste den indruk, dat hier gezonde, rappe Jonge'ui bijeen zijn, die de wandelsport om de sport en om de ontspanning beoefenen. Ook aan een feest weten zij de noodige sfeer te geven, dat is gebleken, terwijl de organi satie ervan aan haar best toevertrouwd is. Zoo had men voor een keurig programma ge zorgd, dat vlot afgewerk, een welkome af wisseling vonnde tusschen de verschillende dansen. De avond werd geopend met een kort woord van den secretaris der vereeniging, den heer J. Dienaar (de voorzitter was verhinderd), die een kort résumé van de verrichtingen van de vereeniging gaf. Hij kwam ook met de verrassende mededeeling dat het dezen dag juist 12 jaar geleden was, dat de familie Polak het tegenwoordige Musis betrok. Daar moesten de Polakken voor in de bloemetjes gezet worden, meenden de tippelaars en zoo kon het bestaan, dat we een drietal vertegen woordigers van genoemde familie op het too- neel zagen verschijnen, die hartelijk toege sproken werden door den voorzitter van Z.'s feestcommissie en een fraaie bloemenhulde te incasseeren hadden. Natuurlijk liet de ge fuifde familie zich niet onbetuigd en eerst bij monde van den heer Jac., die constateerde dat met de moraliteit in top in Musis altijd feestgevierd kon worden, zonder dat er een hijsmaakje aanzat en toen door den heer Ph., welke zich dien avond als eerste donateur van de Zilvermeeuw liet inschrijven. Zooals het een Soiree betaamt was het Leltmotiv belichaamd in den dans, waaraan dan ook dikwerf geofferd werd. Tot de pauze hebben wij de tooneelmanipulaties meege maakt en daarvan noemen wij het vroolijke wandellied, gezongen door het trio Mevr. Joustra en de heeren Nic. Jansen en J. Wil- lems. Beide laatsten kregen we ook solistisch te hooren, n.1. de heer Jansen in een pikante voordracht, die hij, als altijd, geestig wist te brengen, en de heer J. Willems in een drietal liederen. Ditmaal zong de heer Willems een lied van Franz Léhar „Gern habe ich die Frau'n gektlsst"; „Ich singe dir ein Liebes- Med'' en „Ai, ai". Zoo men ziet populaire stukken, welke natuurlijk een succes werden. W(j vonden, dat het geluid van onzen stad genoot weer aan volume gewonnen had, ter wijl uit den aard der zaak dit drietal hem geen moeilijkheden in den weg legde. Na de pauze werd voor het tooneel nog vele malen de aandacht gevraagd, o. m. voor vioolsoli van den heer Teazink. Het summum van de pret zat naturlijk in de Feestpolonaise en de vele overige attracties, welke het bal bood. „De Zilvermeeuw" ga voort op haar sportieven weg, waarop het af en toe goed is een uitspanning aan te doen en een variatie te 'ten op de sport der sporten: de wan delsport... W.S.V. „DE ZILVERMEEUW". Uitslag van de trekking der verloting ge houden op 4 Januari j.1 Op onderstaande nummers zjjn prijzen ge vallen. 12 17 27 32 50 52 63 80 111 120 123 136 159 178 225 228 234 243 260 269 278 291 343 351 368 373 388 398 424 435 451 455 467 470 522 524 525 527 676 583 599 601 623 659 666 693 732 742 754 759 769 773 777 816 878 887 898 929 952 986 990 991 Prijzen kunnen afgehaald worden iederen avond na 8 uur, Goudsbloemstraat no. 9 boven Na 14 dagen vervallen de niet afgehaalde prijzen aan de Vereeniging, ELTO I WINT WEER. Zondagochtend om 9.30 heeft Elto 2 tegen de Zwaluw gespeeld, welke wedstrijd met 10 door de Zwaluw gewonnen werd. Elto 1 speelde 's middags om twee uur tegen Groen Geel 2. Hoewel de Eltoërs dezen wedstrijd met 60 wonnen, is de match spannender geweest dan de cijfers doen ver moeden. De Wormers hebben van begin tot einde moedig volgehouden en nadden zeker één of twee tegenpunten verdiend. Intus- schen beteekent deze stap voor Elto er weer een in de goede richting. Over het spelverloöp zullen we kort zijn. Als scheidsrechter Swennen, die correct leid de, de twaalftallen in het veld blaast, ont wikkelt zich een vlug spel, met Elto als de gevaarlijkste aanvaller. Na een kwartier spelen scoort mej. Wagenmaker (1—0). Bruggemans volgt na 10 minuten dit goede Voorbeeld (20). Tien minuten later scoort mevr. Pauw (3.—0), waarmee de rust komt. Na de pauze weet Elto nog driemaal de mand te vinden en hoewel Groen-Geel zwoegt om tenminste de eer te redden, geeft de Élto-verdèdiging „niet thuis", en komt het einde met een 60 overwinning. De slotstand van het te Hastings gehouden schaaktournooi luidt: 1. Fine 7% pnt. 2. Flohr 6y2 pnt. 3. Tartakower 6 pnt. 4. Koltanowski 5(4 pnt. 5. Alexander 4 pnt. ln het premier reserves 2 tournooi deelen L a n cl a u en Klein den eersten prijs.. In het premier reserves 1 tournooi deelen Lenton, Morry, Prins, Mieses en Rey den eersten prijs. SCHAK3IATCH IN „VEERBURG". Vrijdagavond speelden de schaakvereeni- j gingen Anna Paulowna en Wieringen in Hotel „Veerburg" een wedstrijd over 14 bor den, waarbij Anna Paulowna met 86 won. De volledige uitslagen luiden: G. PreydeHommes 01; E. Komen Zandstra MTh. v d. WaaiMinnes 01; WitDe Ruyter p2A. Komen Navis 1—0; P. KomenBakker 10; Key- zerKnipmeyei 0—1; C. de GraafDokter 10; JongejansKoopmans 10; Rezelman Bosker BakenTrager MulderSmit 10; SuijkerlandCrommen- tuijn 10; v. d. BergDekker 0—1. De nummers één zijn van Anna Paulowna. Op Vrijdag 28 Februari zal de revanche- match plaats vinden te Wieringen. VOS—RAIC'HENBACH. De derde en vierde partij om het wereld kampioenschap dammen zijn beide In remise geëindigd, zoodat de Fransche wereldkam pioen nog steeds de leiding heeft met één ge wonnen partij. (De eerste). Weer remise. Te Haarlem werd gisteravond de vijfde partij om het wereldkampioenschap dammen gespeeld tusschen Raichenbach en Vos. Deze partij werd na 62 zetten opnieuw remise. De zesde partjj wordt morgen te Den Haag gespeeld. DE LEEUW KAMPIOEN CADRE 45—1. De Amsterdammer De Leeuw is er in ge slaagd voor de eerste maal beslag te leggen op het biljartkampioenschap cadre 451, Van Vliet werd derde, terwijl Van Eymeren, Dom- mering en Gehrels resp. op de vierde, vijfde en zesde eindigden. VAN HOUT VERBETERT UURRECORD. Onze landgenoot Van Hout heeft in het Sportpaleis te Antwerpen het wereld-uurre cord voor overdekte banen verbeterd door in een uur 43,955 km af te leggen. Het oude record stond met 42.046 km op naam van Vissers. DRIE NED*VIJFKAMPERS NAAR BERLIJN. Het Nederlandsch Olympisch Comité heeft ,het voornemen Nederland bij de a.s. Olympi sche Spelen te Berlijn in den modernen vijf kamp, door drie deelnemers, het maximaal aantai dat is toegestaan, te doen vertegen woordigen. Voor de training werden dezer da gen zes candidaten, n.1. de luitenant v. d. Bosch, jhr. v. Geen, Feith, v. d. Horst, Serré en Struys aangezocht. Het is de bedoeling van het NOC de trai ning voor den Olympischen vijfkamp intensief ter hand te nemen en tot dit doel bovenge noemde candidaten binnenkort ii Amers foort ter verdere voorbereiding te concen- treeren. N.A.S.B.-VOETBAL. De R. R. speelden Zondag tegen Den Helder van den N.A.S.B. en stelden 10 man tegen over een volledig Heldersch elftal. Helder won den toss en speelde eerst met wind mee. Toch kwam de eerste goal in het Helder-doel en wel door een der eigen achterspelers. Spoedig kwamen er echter twee aan den anderen kant en is 't 21 voor Den Helder. De R. R: maken door den l.binnen uit een schermutseling gelijk, een H.-achterspeler geeft ze, door in eigen doel te trappen, een voorsprong en met de rust is door toedoen van den r.buiten der R.R. de stand zelfs 24. Als weer begonnen wordt is het veld zoo hier en daar een modderpoel. Helder heeft de opstelling gewijzigd en de aanval is daardoor sterker. Toch komt de eerstvolgende goal nog ten voordeele van de R.R., als hun spil, bij een aanval mee naar voren trekkend, scoort 5—2Een strafschop, toegekend wegens hands, brengt den stand op 53 en 10 min. voor 't einde kwam de 4e Heldersche goal. Doelman Raven weet echter verder tegen den druk van Den Helder stand te houden, zoodat deze wed strijd eindigde met een 54 overwinning voor de R.R. Drie personen gearresteerd. Gisterenmorgen is in de gemeente Wouw, door kommiezen een smokkelauto onder vuur genomen, toen aan het stopsein geen gevolg was gegeven. In de bosschen van de Plantage gelukte het den ambtenaren een der banden stuk te schieten. Het voertuig reed echter door, zoodat de ambtenaren, die in het dorp stonden opgesteld, op hun beurt den wagen beschoten, toen deze daar passeerde. Een 2de band begaf zich onder de kogels, zoodat de chauffeur de macht over het stuur verloor en de auto in een sloot langs den weg terecht kwam. De drie inzittenden, die nog poogden te vluchten, konden worden gearresteerd. De auto en de smokkelwaar, bestaande uit 1000 kg suiker, wérden in beslag genomen en naar Roosendaal vervoerd. Venlo begint onder te stroomen. Als tien jaar gelden? Voor de tweede maal dezen winter wordt thans in Noord- en Midden-Limburg groote last ondervonden van den nog steeds stijgen den hoogen waterstand van de Maas. Als ge volg van de aanhoudende regens gedurende de vorige week en het smelten van sneeuw in de Noord-Fransche bergen, was het rivierpeil op het einde van verleden week te Venlo reeds gestegen tot 12 m boven Amsterdamsch peil. Maandagmorgen was weer 51 cm was te constateeren, gedurende den geheelen dag viel voorts eeh stijging waar te nemen, zoodat de stand Maandagavond tot 15.10 m boven A.P. was opgeloopen. Bovendien luiden de berich ten uit het Zuiden zeer ongunstig. Dit alles heeft in Noord-Limburg groote be zorgdheid verwekt. Op het oogenblik is de situatie te Venlo aldus. Tengevolge van dit hoogeré rivierpeil, hebben de schepen te Venlo eenige dagen ge leden reeds de winterhaven moeten opzoeken, daar de zomerhaven onder water stond. Te Blërik is de loskade geheel overstroomd. In verschillende wijken te Venlo en omgeving hebben de bewoners der aan den Maasoever gelegen huizen, reeds last van het welwater, dat in de kelders binnendrong. Deze kelders heeft men in allerijl moeten ontruimen. Ook de landerijen zijn reeds in Noord- Limburg voor een groot gedeelte onderge- loopen. De uiterwaarden staan eveneens blank. Indien de was van de Maas inderdaad nog aanhoudt, zal over enkel dagen 't water over den kademuur te Venlo stroomen en dan zullen de ook iets hooger gelegen gedeelten van de stad onder water loopen. De rivier behoeft nog maar een meter te stijgen: dan biedt de hooge kademuur geen beveiliging meer voor de waterwolf. In den ochtend van den 15en November ontmoetten een kolenwerker en een agent elkaar op de Kattenburgerbrug te Amster dam. Eerstgenoemde bleek in een recalcitrante bui te zijn; hij liep aan de linkerzijde en wei gerde voor den agent op zij te gaan. Zijn plannen tot oplossing van dit verkeersvraag- stuk bleken tamelijk vreemd te zijn: „Ga op zij, kerel, of we gaan samen zwemmen voegde hij den agent toe. Op hetzelfde oogen blik tilde hij den politieman van den grond, met de bedoeling hem over de leuning te werpen De agent liet zicji niet overdonderen. Hij wist zich los te rukken en den man in be dwang te houden tot er assistentie kwam. Gisteren stond de man voor de Amster- damsche rechtbank terecht, verdacht van poging tot doodslag; subsidiair is bedreiging met zware mishandeling ten laste gelegd. Verdachte had 's morgen ongenoegen met zijn broer gehad; hij was toen naar 't bureau gegaan in overspannen toestand. Toen hij ook daar geen troost vond, had hij gezegd: „met den eersten den besten agent dien ik tegen kom, ga ik zwemmen De Officier van Justitie zeide in zijn requi sitoir, dat verdachte in een wanhopige stem ming verkeerde. Er is hier sprake van een strafbare poging tot doodslag, welk feit spr. bewezen achtte. Verdachte had thuis een zeer moeilijk leven, omdat hij het gezin niet kon steunen; hij was zenuwachtig en opgewonden. Zijn strafregister is echter blanco en het re- classeeringsrapport luidt gunstig. Spr. requireerde negen maanden gevange nisstraf, waarvan vier maanden voorwaarde lijk, met een proeftijd van drie jaar en onder aftrek van twee maanden voorloopige hech tenis. Vonnis 20 Januari. Groote uit Japan afkomstige par tijen in beslag genomen. Naar het Alg. Handelsblad verneemt, hebben ambtenaren der in- en uitvoerrechten en accijn zen te Amsterdam groote partijen Japansche textielgoederen in beslag genomen, welke hier te lande frauduleus zijn ingevoerd. De gisteren in beslag genomen Japansche artikelen bestaan uit sokken, kimono's, kleed jes, e.d., alle textielgoederen, „geïmporteerd" door een in perceel Singel No. 60, alhier, ge vestigde firma. De firmant, die in de Prins Hendriklaan woonde, blijkt evenwel de wijk naar België te hebben genomen en zoo troffen er de verificateur, de ambtenaren van den crisis-opsporingsdienst, van justitie en politie, gisteren slechts twee vrouwelijke kantoorbe dienden aan, die er volkomen onkundig van waren op welke frauduleuze wijze de Japan sche goederen in de magazijnen terecht ge komen waren. Alle goederen zjjn in beslag genomen. Reeds geruimen tijd bereikten den verifica teur van den dienst der in- en uitvoerrechten te dezer stede, klachten, dat er aanzienlijke partijen Japansche textielgoederen op de markt werden geworpen, die onmogelijk deel konden uitmaken van de geoorloofde contin genten invoer van deze artikelen. Het onderzoek wees uit, dat men met een der ernstigste fraudes te doen had, die op dit gebied nog nooit zijn voorgekomen en vermoe delijk zijn de staat aan invoerrechten en de bonafide importeurs door deze smokkel-concur rentie, voor tienduizenden guldens benadeeld. Japansche textielgoederen kunnen nml. slecht in zeer kleine partijen hier te lande op consenten ingevoerd worden, en nu heeft de thans voortvluchtige handelaar kans gezien hier vele duizenden kilogrammen binnen te krjjgen zonder consent en zonder invoerrech ten te betalen? Hoe hij dit precies gedaan heeft weten te krijgen, wordt nog nader onder zocht, maar het staat reeds vast, dat bedoelde goederen bij aankomst hier te lande, meestal via Zweden, voor doorvoer werden opgegeven. Doch vóór dat de goederen het land weer ver lieten, wist de man ze op ingenieuze manier .aan den uitvoer te onttrekken en zelf in ont vangst te némen. Zoo werd 'de douane o.a. om dén tuin geleid, door kisten met waardeloozen rommel uit te.voeren inplaats van de kisten met textielgoedern. Drie zwaar en vier licht gewonden. Gisteravond tegen half acht reeds een auto, komende uit de .richting Marsum, tegen een der neergelaten afsluitboomen van den be waakten spooroverweg bij de halte Leeuwar den van de Noord-Friesche Locaalspoorweg- maatschappij. Juist op dit oogenblik kwam een trein uit de richting Stiens, welke bij deze halte stopt. Toen de auto den afsluitboom had weggerameid, bleef de wagen midden op de rails staan. De trein was toen tot 65 m van den overweg genaderd. De machinist remde uit alle macht, doch kon niet verhinderen, dat de locomotief tegen den auto botste en haar eenige meters meesleurde. In den auto zaten zeven personen, n.1. de bestuurder, een echtpaar en een moeder met drie kinderen van resp. 11, 7 en 2 jaar, allen in Dokkum woonachtig. De beide dames waren zwaar gewond, het zevenjarig meisje brak het linkeronderbeen. De vier overige inzittenden werden licht ge kwetst. Nadat eenige doctoren de gewonden voorlöopig hadden verbonden, werden ze ter Vefdere behandeling naar het Diaconessenhuis te Leeuwarden verVo'erd. De auto was totaal vernield. MECHANISATIE IN DE .SIGAREN- INDUSTRIE. f.. 'I Ingediend is het aangekondigde wetsont werp houdende tijdelijke maatregelen betref fende de mechanisatie in de sigarenindustrie. PROV. STATEN NOORD-HOLLAND. Opvolger van het onlangs overleden lid der Provinciale Staten van Noord-Holland den heer H. F. van Nuland, is de heer J. Groen (r. k.) te Zuid-Scharwoude, lid van de Tweede Kamer. POSITIE GEMEENTE-AMBTENAREN. Dezer dagen vergaderde het hoofdbestuur van het Nationaal Verbond van Gemeente- Ambiénaren te Utrecht. Deze vergadering was in het bijzonder gewijd aan een bespreking van de tegenwoordige positie der gemeente-ambte naren, in verband met de gewijzigde werk methode, die de regeering thans toepast met betrekking tot de salarieering van het ge-, mèentepersoneel. Het hoofdbestuur óverwoog maatregelen om de bestaande bezwaren ter kennis- van de regeering te brengen en tevens de publieke opinie voor te lichten, opdat de nog steeds bestaande misvattingen over het inkomenpeil der gemeente-ambtenaren zooveel mogelijk uit den weg worden geruimd. Drie sehroefsmotorschip van 12.000 ton. t)e Koninklijke Faketvaartmaatschappjj zal binnenkort opdracht geven voor den bouw van een drieschroefsmotorschip, ter grootte van 12.000 ton, bestemd voor den dienst van Oost- Indië op Zuid-Afrika. Het schip wordt voor- Zien van drie motoren, elk met een capaciteit van 4000 pk. De bouw zal zeer waarschijnlijk geschieden op de werf van de Nederlandsch Scheeps bouwmaatschappij, terwijl voor de levering van de motoren „Werkspoor" zou zorgdragen. EDEN VOORZITTER DER VLOOT- CONFERENTIE. In de zitting van gisteren van de vloot- conferentie is de Britsche minister van buitenlandsche zaken Eden, als opvolger van Sir Samuel Hoare, gekozen tot voor zitter van de vlootconferentie. Naar verluidt hebben de Fransche en Itali- aansche delegaties thans haar standpunt in zake het Britsche voorstel ter kennis gebracht. Dit voorstel bepaalde, dat alle landen voor 6en reeks van jaren tevoren hun bouwprogram bekend zöuden maken. De Fransche en Itali- aansche delegaties zullen in de zitting van heden een voorstel indienen, houdende, dat het bouwprogram telkens slechts voor één jaar bekend zal worden gemaakt, in plaats van voor zes jaar, gelijk voorloopig was voor gesteld in het Engelsche voorstel. Leening van 800 millioen francs voor Moskou? Gistermiddag halfzes is te Parijs het han delsverdrag tusschen: Frankrijk en Sovjet- Rusland geteekend door den Franschen mi nister van Handel en Nijverheid George Bon net en den Sovjet-gezant Potemkin. Dit ver drag treedt in de plaats van de op 11 Januari 1934 gesloten overéénkomst, welke eenige geringe wijzigingen heeft ondergaan. In aansluiting aan het tot stand komen van het nieuwe handelsverdrag wordt ge meld, dat Frankrijk overweegt aan de Sovjet- Unie een leening te verstrekken ten beloope van 800 millioen francs, waartegenover Rusland aankoopen in Frankrijk zou doen. SOWJETGEZANT MINKIN NIET IN RIO TOEGELATEN. De politie heeft den vroegeren Sowjet- gezant in Uruguay, Alexander Minkin, die zioh aan boord bevindt van het te Rio de Janeiro aangekomen a.s. „Massilia", verbo den aan land te gaan. De Venezolaansche minister van Oorlog heeft heden de lichtingen 1932, 1933 en 1934 tegen 15 dezer voor den duur van een jaar onder de wapenen geroepen. Voorts heeft de regeering een decreet uit gevaardigd, krachtens hetwelk alle openbare vergaderingen worden verboden, evenals het- maken van opruiende en communistische pro-! paganda.- De buitenwerkingstelling der grondwette lijke rechten is geschied wegens „herhaalde aanslagen tegen den handel en het persoonlijk bezit en tegen de gevestigde sociale orde". Zware slag voor Roosevelt. Het Federale Hooggerechtshof der Ver- eenigde Staten \)ieeft de A.A.A., de land- bouwwetgeving van Roosevelt, in de oorspronkelijke zoowel als in de herziene redactie, in strijd verklaard met de grondwet. Algemeen wordt deze beslissing van het grootste belang geacht. Men vernacht, dat in de komende politieke' campagne ter gelegen heid van de presidentsverkiezingen, zeer veel te doen zal zijn over de kloof tusschen indus- trieele en agrarische belangen, die tijdens den thans beslisten strijd om de Agricultural Adjustment Act zoo duidelijk als nooit tevoren aan den dag is getreden. De tactiek der Abessijnen om ze neer te halen. De voortdurende aanvallen op de Roode Kruis-am- bulances. (Van onzen specialen correspondent STUART EMENY). D e s s i Maandagavond. Ondanks de aanwezigheid van zware wol ken en mist zetten de Italianen hun lucht bombardementen in de streek ten Noorden van Makallé voort. Deze bombardementen, evenals hun verdere activiteit in de lucht, wijzen er vermoedelijk op, dat de Italianen óf trachten hun terug tocht uit Makallé te dekken óf een wanhopige poging doen om te verhinderen, dat de Abes sijnen de stad isoleeren. De Abessijnsche troepen leeren inmiddels hoe men Italiaansche vliegmachines neer'kan schieten. Zij wachten met vuren totdat de machines laag vliegen om mitrailleurvuur te openen. Onmiddellijk daarop vuren gedeelteD der Abessijnsche troepen uit afweergeschut van geringen afstand op de in actie zijnde vliegtuigen. Op die manier hebben zij juist weer twee machines neergeschoten. Het bombardement op de Egyptische Roode Kruis expeditie hij Daga Boer (aan het Zui delijk front) medegerekend, hebben de Italia nen thans zes Roode Kruishospitalen gebom bardeerd. Te voren werden drie Zweedsche Roode Kruis-expedities, een Amerikaansche en een Abessijnsche gebombardeerd, vier hiervan gedurende de laatste maand. Hieruit blijkt met welk een hardnekkigheid de Italianen het Roode Kruis aanvallen. Hoe wel zij er gewoonlijk niet in slagen de Abes sijnen uit de lucht veel schade toe te brengen, missen zij het Roode Kruis zelden. Alleen de Engelsche Roode kruis-expeditie is tot nu toe voor bombardementen gespaard gebleven. (Copyright News Chronicle-A.N.P.). De Italianen hebben gisteren bijzonder hevige luchtaanvallen gedaan boven het Wolkait-gebied. Volgens médedeelingen van Abessijnsche zijde zjjn hier vele soldaten van de troepen van ras Ayele bjj om het leven gekomen. De Abessiniërs hebben gisteren den geheelen dag weinig activiteit vertoont omdat zij hun Kerstfeest vierden. Verder heb ben de Italiaansche vliegtuigen de troepen tus schen Amba Aladji en Makallé intensiéf be stookt. Opmerkelijk is de medêdeeling in het Ita liaansche leger bericht van gisteren, dat de Italianen een uitval hebben gedaan langs de Ganale Doria waar zij een legerkamp van de troepen van ras Desta vernield hebben. Het is merkwaardig dat deze Abessijnsche treepen, die nu al zoo langen tijd in de richting van Dolo optrekken, vlak in de buurt van die plaats zoo lang blijven wachten, tot zij op hun beurt worden aangevallen. In dit geval heeft de aanval dan blijkbaar meer het karakter ge had van een expeditie, want het legerbericht zegt, dat het Abessijnsche kamp genomen werd en vervolgens verwoest. Daarmede blijft het doen en laten van het leger van Desta even onduidelijk. Mogelijk is het weer een stuk in Noordelijke richting teruggetrokken om daar opnieuw voor onbe- paalden tijd te wachten. Dat Desta een inval in den zin heeft wordt nu wel steeds onwaar schijnlijker, er bljjkt nog steeds geen sprake van te zijn, dat de beide gedeelten van zijn leger, waarvan het andere nog steeds niet ver van Neghelli af is, zich met elkander vereenigen. Italiaansche berichten maken tenslotte mel ding van het overloopen van tal van stam men uit het Zuiden van Ogaden naar de Ita lianen. Geheel onmogelijk is dit niet, want zeer veel plezier zullen deze stamhoofden niet onder vonden hebben van de troepen ras Desta, die in een tamelijk onvruchtbaar gebied in leven moeten blijven. Uit Addis Abeba komt voorts bericht, waaruit zou blijken, dat de Italianen ook weer levendiger politieke actie beginnen te voeren. Zoo zouden groote hoeveelheden pamfletten uit hun vliegtuigen hebben gewor pen waarin zij den negus aansprakelijk stel len, voor den keizer Jazoe. De eerste verscheping. Uit Tirana wordt gemeld: De eerste lading Albaneesche petroleum voor Italië heeft de haven van Valona ver laten. Zij wordt vervoerd per tankschip van de stoombootmaatschappij Cistema Italiana, bedraagt 4500 ton, en is bestemd voor de raffinaderijen te Venetië en te Fiume. Naar waarneming verricht in den morgen van 7 Januari. Medegedeeld door net Koninklijk Meteorologisch Instituut. Hoogste stand "67.4 te Stensele Laagste stand 738.5 te Holyhead. Verwachting Meest matige Zuid-Oostelijke tot Zuidelijks wind. Zwaar bewolkt tot betrokken en tijde lijk opklaring. Aanvankelijk eenige regen en weinig verandering in temperatuur. Barometerstand te Den Helder: 749.8 HET BOMBARDEMENT VAN DE EGYP TISCHE ROODE KRUIS-AFDEELING. Reuter meldt uit Kairo: De Egyptische minister-president, die zeer getroffen was telen hij vernam, dat de Egyp. tische Roode Kruis-afdeeling te Dagaboer was gebombardeerd, zond onmiddellijk een telegram naar den Egyptischen consul te Addis Abeba, waarin hij om nadere bijzón derheden verzocht. In zijn antwoord bevestigde de consul het bombardement en de aangerichte schade. De Koptische patriarch heeft bij den Vol kenbond geprotesteerd, terwijl de Egyptische minister-president het voornemen heeft hij de Italiaansche regeering te protestèeren. De Sunday Dispatch meldt, dat het Engel sche stoomschip Scithia, dat 20.000 ton meet, is verbouwd tot troepentransportschip. De Scithia, welke tot voor kort dienst deed op Amerika, zal reeds a.s. Woensdag van Southampton naar Alexandrië vertrekken met troepen, tanks, geschut en ander oor logsmateriaal. Het blad wijst erop, da( het de eerste keer Is sedert den wereldoorlog, dat een Engelsch stoomschip door het ministerie van oorlog is gerequireerd vpor het transport van troepen. Waarschijnlijk zullen binnenkort verschei dene schepen van de White Star Line, o.m. de Laurentic, de Laconia en de Samaria, voor hetzelfde doel eveneens worden gerequireerd. De Renown op weg naar Alexandrië. De Britsche liniekruiser Renown, die zich bij de vloot te Alexandrië zal voegen, is Zon dag op Malta aangekomen. De Ethiopische regeering zou met het oog op het bombardeeren van ambulances voor nemens zijn voortaan alle Roode-Kruis-instel- lingen te camoufleeren door ze onder te bren gen in tenten van aardkleur en ze op ver borgen plaatsen te installeeren. BOMBARDEMENT EGYPTISCHE AMBULANCE BEVESTIGD. Het bombardement der Engelsch-Egyptische ambulance bij Daggaboer op Zaterdag 1.1. wordt bevestigd in een gisterenavond te Londen gepubliceerd communiqué van het departement Van buitenlaindsche zaken naar aanleiding der officieele inlichtingen uit Adids Abeba. Een officieele statistiek. Volgens een officieele Italiaansche statis tiek zijn bij den veldtocht in Oost-Afrika in de maand December 12 officieren en 63 onder officieren en manschappen gesneuveld. Het aantal dooden en vermisten tot het einde des jaars wordt aangegeven met resp. 86 en 14. In December zijn 6 officieren en 68 onder officieren en manschappen gestorven aan ziekten of ongelukken. Voor den geheelen duur van den veldtocht tot dusver bedraagt dit aantal sterfgevallen wegens ziekten en ongelukken 300. Volgens een tweede officieele statistiek be vinden zich thans in Eritrea en Somaliland 50.000 Italiaansche werklieden. In totaai heeft Italië dit jaar 61.000 werklieden naar Oost- Afrika, voornamelijk naar Eritrea verscheept. Hiervan werden 11.339 wegens het afloopen van hun contract of om andere redenen weer naar hun land terug vervoerd, terwijl 259 in Oost-Afrika zijn gestorven. „Geneefsche lucht wordt ondragelijk." Rome, 6 Januari, (A. N. P.) Virginio Gayda, de hoofdredacteur van de „Giornale d'Italia", die, naar men weet, vaak uiting geeft aan de officieele Italiaansche opvattingen, heeft in het Zondagsblad „Voce d'Italia" een artikel gepubliceerd, dat hier de vraag doet opkomen, of Mussolini inderdaad voornemens zou zijn Italië's lidmaatschap van den Volkenbond op te zeggen. Gayda schrijft o.a.: „De Geneefsche lucht wordt voor Italië ondragelijk. Italië is in den Volkenbond gebleven teneinde nieuwe Europeesche complicaties te vermijden. Maar onze weerstand heeft een grens, Alles dringt Italië naar die grens toe. Italië is het voor werp van drie aanvallende Abessinische, de Britsch imperialistische en de Geneefsche,die Engeland gewillig gevolgd heeft. Stoomvaart rti). Nederland. Chr. Huygens, t., 3 Jan. v. Singapore. Johan de Witt, u„ 3 Jan. v. Southampton. Johan van Oldenbarneveit, u., 2 Jan. v. Co lombo. Poelau Tello, t., 8 Jan. v. Port Said. Marnix v. St. Aldegonde, t., pass. 3 Jan. Gi braltar. Kon. Paketv Maatschappij. Houtman, 1 Jan. te Ceou. Nieuw Zeeland, 6' Jan. te R'dam. N. Holland, 3 Jan. te Batavia. Op ten Noort, 4 Jan. te Sydney. Swartenhoudt, 3 Jan. te Port Natal. Tasman, 4 Jan. v. Tamatave. Kotterdamsehe Lloyd. Baloeran, t„ pass. 5 Jan. Kaap del Armi. Blitar, t., pass. 5 Jan. Point de Galle, Djambi, t., 6 Jan. te Marseillë. Dempo, u., pass. 4 Jan. Perim. Kota Nonan, u., 5 Jan. te Antwerrm. Sitoebondo, u., pass. 3 Jan. Gibraltar.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 8