BEEMSTERBOER KOOPJES Breezand. Anna Paulowna. Texel. „DE WEEK: Wieringen. Wieri ngerwaard. Schagen, 10HELDERCSHE COURANT VAN ZATERDAG n jANUART 1936. ECHTE! De Balans-Opruiming van BEEMSTERBOER zit vol ECHTE KOOPJES. Alles onder volle garantie. WAT BEEMSTERBOER U BIEDT, dat vindt U elders niet. GEMASKERD APAGHENBAL „TAVENU" De Propaganda-Avond Vrijz. Dem. Vrouwenclub Julianadorp. Callantsoog. IN FEITEN EN FANTASIE N Wat MHnhardf maakt <is goed r\ Gouden ring met 2 Diamanten van f 175.- voor f 49.- II II II 2 Diamanten II 145.- 1» II 28.- 1» II 2 Diamanten II 148.- II 29.50 II II II groote Brillant II 171.— *1 II 52 - II II II 3 kleine Diamanten II 135.- II II 24.60 II II »l 1 Brillant, in platina gezet, II 148.- •I II 31.- ZATERDAG 18 JANUARI IN CASINO Introducties voor leden 35ct. j ho Introducties voor nietlcden 7S cla,,les'""S'- Introducties aanvragen: Fa Schellinger, Van Galensiraat 48. Mevr. A. W. Westhoeve Visser, Soembastr 54. Introducties kunnen zonder opgave van redenen geweigerd worden. Hij laat nu mortieren la plaque uit Mor- land naar La Salie brengen. Dit was een moeilijke manoeuvre, doch wordt door Lui tenant-Kolonel der Genie de Toucauld met succes uitgevoerd. De mortieren dragen on geveer 3"00 m, voor dien tijd een flinken afstand. Zjj schieten ruim over de vloot heen, zelfs over het fort du Gomier, waar de kruitschepen liggen. Nieuwe samenkomst van Oranje. Op 14 December eischt de Souvereine Vorst eskader en sterkten weder op. De Ad miraal kan, den krijgsraad gehoord hebben de, geen voorwaarden aannemen, daar alleen het lot van den oorlog voor hem moet be slissen, dat zijn lot aan Frankryk verbon den is. De Maire van Den Helder, Baron van Westerhold en de adjoint-maire Arie Korff gaan nog eens naar 't Zand, met hetzelfde resultaat als de eerste maal. Kozakken stichten brand. Tusschen voorposten en Kozakken hebben eenige schermutselingen plaats gehad. Op 22 December steken de Kozakken het Weeshuis in brand, dat geheel in vlammen opgaat. De bewoners kunnen gelukkig tijdig het gehouw verlaten. De Admiraal laat meermalen levensmid delen aan de bevolking, inzonderheid aan armen en weezen, uitreiken. De nieuwe Minister van Marine, van der Hoop, doet pogingen om zich met den Admi raal te verstaan, aanvankelijk zonder succes Een onderhandeling aan 't Zand omtrent wapenstilstand leidt niet tot resultaat, daar als eisch werd gesteld eskader en sterkten overgeven. De Commandant van de troepen In Noord- Holland is Generaal C. F. de Jonge. De dooi valt in, er is veel drijfijs. Het Corvet Vehus, onder luiten Bronovo, wordt weer naar Texel gedreven. Op last van den Admiraal worden aan de Texeiaars spek, vleesch, erwten en gort uitgereikt. Een uitval. Op 22 Februari gelast de Admiraal een uitval van 150 man op voorposten bij Falga, met opdracht te vernietigen. De Comman dant, Luitenant-Kolonel St. Just, slaagt hierin geheel. Den 25 Februari doet de Admiraal een aanmerkelijke hoeveelheid eetbare waren tot onderhoud van armen en weezen van Den Helder toezenden. De Admiraal vaardigt Luitenant Rrjk met een klein vaartuig naar een Fransche haven om te trachten Parijs te bereiken. De officier keert 29 Maart terug. De Keizer keurt de houding van den Admiraal goed, over 6 we ken zal hij verlost worden. Den 14en April legt Napoleon de kroon neer en wordt naar Elba verbannen. Den 16 April gaat de Adjoint-maire met 2 wagens naar 't Zand tot het halen van ver- verschingen, volgens overeenkomst tusschen den Admiraal en Generaal de Jonge. Kentering. Na wisseling van brieven gaan 2 hoofd- ofifcieren naar 't Zand, het hoofdkwartier van Generaal de Jonge. Zij keeren terug met Alexander Verhuell, burgemeester van Does burg; deze bevestigt de tegenspoeden van de Fransche legers, meldt binnenrukken van vreemde legers te Parijs en den afstand van Napoleon. Commissaris de Prigny wordt op kondschap naar Den Haag gezonden. Op 20 April keert deze officier terug uit Den Haag met volkomen bevestiging van de berichten. Op 21 April wordt de Fransche driekleur vervangen door de witte Bourbonvlag. Op 23 April geeft de Admiraal den offi cieren van het eskader vrijheid het Neder- landsch bewind hun diensten aan te bieden. De Admiraal neemt van hen afscheid. Op 29 April komt een Fransch hoofdoffi cier der artillerie brieven van den Minister van Oorlog en Marine met bevelen van „Monsieur", den broeder van Lodewtjk XVni om sterkten en eskader aan het Neder- landsch bewind over te geven. Op 30 April wordt de Maire bij den Ad miraal geïnviteerd en ontvangt bericht, dat van dat oogenblik af, de gemeente als met Holland vereend kan worden beschouwd. Op 1 Mei ten 8.00 wordt van het Raadhuis de vereeniging met het overige deel van het Rijk, alsmede de opheffing van den staat van beleg afgekondigd. Vreugdegeroep, „Oranje boven" en uitste ken van vlaggen. Verhuell redder van Den Helder. Op 4 Mei trekt de bezetting met krijgs manseer uit. De Admiraal geeft een half uur buiten Den Helder het commando over en keert met zijn getrouwen naar Den Helder terug. Een volksmenigte ziende, vreest het gevolg voor het leven van den Admiraal. Deze geeft zijn paard de sporen en bevindt zich weldra te midden der naderenden, die verre van den Admiraal leed te willen doen, hem huldigen als hun redder. Door zijn toe doen toch is Den Helder gespaard gebleven voor groot leed. Het is nu feest binnen Den Helder, een dankdag voor alle gezindten. Wat te Den Helder geschiedde was een fragment van het geheel. De groote figuur, die achter dit alles stond, was Willem Frederik van Oranje- Nassau, Souverein Vorst der Vereenigde Nederlanden, later Koning Willem I. In den tijd van ballingschap der Oranjes heeft hy klaar gestaan om terug te keeren en evenals zijn voorouders goed en bloed voor Nederland veil te hebben. Op den eer sten oproep was hij present. Met hem kwa men zijn zonen. Willem Frederik George Lodewjjk, die onder den Hertog van Wellington in Spanje had gestreden, werd belast met de vorming van het leger. Hierbij werd ook het Korps opgericht, dat thans regiment kustartillerie heet; Willem Frederik Karei, 16 jaar oud, werd grootmeester der artillerie. Zoo geschiedde in 1813. Wel gelukkig een land, dat door alle eeuwen heen een Vorsten huis bezit, dat het Vaderland trouw is tot in den dood. Op die gezindheid zijn wel toepasselijk de regels der voorlaatste strophe van het Wilhelmus: Oorlof! mijn arme schapen Die syt in grooten noot, U herder sal niet slapen, Al syt ghy nu verstrooit. Tot Godt wilt U begheven, Syn heylsaem woordt neemt aan, Als vrome Christen leven; 't Sal hier haest syn ghedaen. Ihans zijn nog twee Vrouwen uit dat roemruchte Huis ons kostbaar bezit. Dat wij Haar in eere houden. H.M. Onze geëerbiedig de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana. Dat Zij leven! Majoor v. d. Waag had zijn gegevens uit velerlei bronnen geput, zoo mede uit de ar chieven van onze gemeente. O.m. betuigde hij aan den heer Everaarts van het Raadhuis dank voor diens medewerking. Soldatenspelen en rondwandeling. Het gezelschap ging hierop korten tijd uiteen, de genoodigden om onder deskundige leiding het fort eens te bekijken (vooral het bezoek aan de caponnière was interessant) en de soldaten naar hun cantine, alwaar de eindwedstrjjden van de voor hen georgani seerde wedstrijden onder de noodige span ning gehouden werden. De beslissing op het schaakbord liet het langst op zich wachten, hetgeen ook in overeenstemming is met den in vergelijking benoodigden denktijd. Men kan zich gemakkelijk indenken, dat het in de cantine gemoedelijk toeging. Om de spelenden stonden de respectievelijke suppor ters geschaard, die zich niet ontzagen de noodige opmerkingen te lanceeren. De beslis singen werden echter op zuivere wijze ver kregen, want bij elke partij was een supe rieur tevens eh« lesrechter die er vooi waakte, dat er geen ongerechtigheden plaats hadden. Na afloop was dan ook iedereen tevreden en werd geen klacht gehoord. Na afloop van de wedstrijden verzamelden zich allen zich weer ln het vorengenoemde lokaal, waar thee en koek geserveerd werd. Onder gezelligen kout ging de rijd snel voorbij, waarna de bijeenkomst voorloopig opgeheven werd tot half acht des avonds. Des avonds. Van het programma, dat des avonds ver werkt zou worden, moesten wij het onze heb ben, zoodat we in kletterenden regen Erfprins-waarts peddelden. We hebben er geen spijt van gehad, want we hebben kun nen constateeren, dat de soldaten bij „de kust" het er best naar hun zin hebben. Zoo was 't een genoegen te zien, wat door samen werking tot stand gekomen was. Een drietal dienstplichtigen hadden zich vereenigd tot een lang niet slechte jazz-band, die, wanneer mogelijk, haar leutige muziek het lokaal in zond. Voorts had men met vereende krach ten een piano binnengesleept, de versiering en het tooneel waren met vereende krachten aangebracht, een dienstplichtig korporaal had zijn tafeltennis beschikbaar gesteld, kort om, uit alles bleek, dat de kameraadschap onder de kanonniers hoogtij vierde. Op hun beurt scheppen de superieuren behagen in een goed moreel van de compagnie, zoodat ook zij bereid zijn volle medewerking te ver- leenen. En zoo zagen we, dat, van hoog tot laag, een uitstekend geheel was verkregen, dat tot eere strekt aan het regiment, dat een belangrijk onderdeel van de Nederlandsche weermacht is. Dezen avond was het woord natuurlijk aan de kanonniers, die van alles en nog wat Inge studeerd hadden en dat tot eiken prijs te berde wilden brengen. Er was echter een hoor-commissie en die had 't noodlg ge oordeeld zoo het één en ander te schrappen. Maar wat er dan ook na deze selectie over bleef was het aanzien en -hooren ten volle waard. Het begon b.v. met een alleraardigste revue: de revue van de eerste sectie, die samengesteld was door één der soldaten. Op het podium stond de heele „kamer" opgesteld en één voor één traden de leden van dit gezelschap op de rijmelende uitnoodiging van den conférencier naar voren, om een zijn per soon kenmerkende bijzonderheid naar voren te brengen. In een zoo heterogeen gezelschap als een „sectie" komen de zonderlingste ver halen voor, zoodat de vertooning bijwijlen allervermakelijkst was. Volgde een serie voordrachten, het vermelden waarvan ons te ver zou voeren, maar waarvan we alleen maar willen zeggen, dat zij niet weinig bij droeg tot de vroolijkheid en gezelligheid van den avond. van de zal gehouden worden op Vrijdag» 17 Januari, in het Alg. Mll. Tehuis Spoorstraat Aanvang precies 8.16 uur Het genoemde trio zorgde voor de entré- acte-muziek, waarvoor v. Loo, Kaan en de i pianist later op den avond, alsmede de overige medewerkenden, welverdiend een dankwoord van den majoor ontvingen. In opgewekte stemming vloog de avond om. Een der glanspunten was de prijsuitdeeling, welke door majoor v. d. Waag met een kernachtig woord verricht werd. Hieronder vermelden wij de namen van de winnaars. Na de pauze was aller belangstelling gericht op den heer L. Elte, die zelfs tot het hart van deze vesting doorgedrongen was om zijn befaamde goocheltoeren te vertoonen. Onnoodig te zeg- Het genoemde trio zorgde voor de entre- Nog bleven de soldaten eenigen tijd bijeen totdat de bel van het avondappèl hen naar den dienst en vervolgens naar de bedden riep. Het R.K.A. had zijn herdenking van het 122-jarig bestaan achter den rug. De uitslagen van de wedstrijden voor de kanonniers luiden Tafeltennis. 1. Korporaal Heijnis met 6 gew. partijen. 2. de Bie met 5 gew. partijen; 3. v. De'den met 4 gew. partijen. Schaken. 1. Vons, 7 pt.; 2. P. Dekker 6 pt.3. Land man 3 ]/2 pt. Dammen. 1. KI. Tolk 14 pt.; 2. Buys 10 pt. 3. van Essen 9 pt. Sjoelbak. 1. Uitendjjk 53 pt.; 2. Muntjewerf 47 pt.; 3. Kwast 44 pt. Biljard. 1. Korporaal Reinders, 8 gew. partijen en 1 verloren. 2. Boontjes, idem. Na beslissings match door Korporaal Reinders gewonnen. 3. Nuyens, 6 gew. partijen en 3 verloren. 4. F. J. Dekker, Idem. Na beslissingsmatch door Nuyens gewonnen. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gemeente. 's Avonds 7.30 uur, Ds. M. van Wichen Zendingsgebouw „De Ster der Hope". 's Morgens 10 uur en 's avonds 7 uur, de heer L. Schut, van Winschoten. HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW. De afdeeling Den Helder van de Holland- sche Maatschappij van Landbouw houdt op Dinsdagavond a.s. een bijeenkomst in het Café Kossen, alhier, waar als spreker zal op treden Ir. G. J. Lienesch, Rijkslandbouwcon- sulent: „Scheuren van grasland en wat daar bij komt kijken. Op aller opkomst wordt ge rekend, ook genoodigden zijn welkom. PREDIKBEURT. Ned. Hcrv. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. M. van Wichen Zang. AANBESTEDING. In café Steenvoorden had de aanbesteding plaats van den bouw van een winkel van een bestaand woonhuis aan den Zwarteweg voor rekening van den heer S. van Nuland. Het werk is gegund aan den heer J. Veul van 't Buurtje, die met f 2.480 laagste in schrijver was. PREEKBEURT. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem.). 's Morgens 10 uur en 's mindags 8.30 uur, de heer P. Boon. Dinsdagavond 6 uur, in School II, Ds. v. d. Kraats, van Den Helder. MOBILISATIE-AVOND DER MODERNE ARBEIDERSBEWEGING. Den feilen storm en striemenden regen ten spijt, waren Donderdagavond toch nog onge veer 150 personen, uit alle deelen der ge meente ln „Veerburg" samengekomen, waar door de samenwerkende afdeelingen, behoo- rende tot de Moderne Arbeidersbeweging, een z.g.n. Mobilisatie-vergadering werd gehouden, waarop een uiteenzetting van het door het Wetenschappelijk Bureau van S.D.A.P. en N.V.V. samengestelde Plan van den Arbeid zou worden gegeven. De voorzitter, de heer Jb. Raven, opende de vergadering, waarbij h(j den spreker, den heer Van der Zee, benevens ook de Arbei- ders-zangvereeniging „De Stem des Volks" en de Mondorgelclub een hartelijk welkom toeroept. Nadat door de zangvereeniging „De Stem des Volks" enkele goed geslaagde nummers ten beste gegeven zijn, neemt de heer Van der Zee het woord, die het Plan van den Arbeid en de daaruit voortvloeiende gevol gen in zijn verschillende onderdeelen uiteen zet. Het zou te veel plaats vragen, Indien van het door den heer Van der Zee hierover aangevoerde ook maar een korte opsomming werd gegeven en wij meenen dus hiervan af te moeten zien. Wij volstaan dus met er op te wijzen, dat uit het door den spreker naar voren gebrachte en uit de manier, waarop dit werd voorgedragen bleek, dat het onderwerp door hem volkomen werd beheerscht, zoodat het Plan voor hen, die dit nog niet hebben bestudeerd of nog niet hebben hooren voor dragen, op zeer bevattelijke wijze werd uit eengezet. Daarna werden de door de besturen der afdeelingen van de S.D.A.P. en den Modernen Landarbeidersbond aangeschafte Planvlaggen door den heer Van der Zee ingewijd. Na de pauze bracht de Mondorgelclub eenige nummers ten gehoore. Als dan nog „De Stem des Volks" enkele nummers heeft laten hooren, sluit de voorzitter de vergadering. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gemeente. 's Morgens 10 uur, de heer H. Smit, van Enkhuizen. Geref. Kerk. 's Morgens 10 en 's middags 2.30 uur, Ds. E. Jansen. i SCHEEPVAART. Dat de zeeën druk bevaren worden moge blijken uit onderstaande gegevens. De heer D. Meijers, sluismeester te Den Oever was zoo welwillend ons enkele gegevens te verstrek ken. Zij geven eenigzins een kijk op de be langrijkheid der sluiswerken. In totaal werden in 1935 (tot 15 Dec.) 9648 schuttingen verricht. Het aantal brugopenin- gen bedroeg 5826. Het aantal vaartuigen dat de sluizen pas seerde bedroeg 11558. Het laadvermogen van al deze schepen tezamen was 328389 scheeps- tonnen. De lading bestond uit 53915 scheeps- tonnen. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. (Hippolytushoef). 's Morgens 10.30 uur, Ds. van Beek. Ned. Herv. Gem. (Westerland). 's Avonds 7.30 uur, Ds. van Beek Evangelisatie (Ned. Herv. Gem., H.Hoef). 's Morgens 10 uur, de heer O. Deen. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem. Den Oever) s Middags 2.30 uur, de heer O. Deen. Doopsgezinde Gemeente Hippolytushoef. 's Morgens 10 u., Ds. H. W. Meihuizen Doopsgezinde Gemeente te Den Oever. (in de Kapel) 's Middags 2 uur, Ds. H. W. Meihuizen Ger. Kerk (Beltstraat). Hippolytushoef. 's Morgens 10 uur, leesdienst. 's Middags 2.30 uur, bevestiging van Cand. Van Eerde door Ds. Tollenaar van Den Helder. Geref. Kerk. (Den Oever). 's Morgens 10 uur, Cand. van Eerden 's Middags 3 uur, leesdienst. NAAIVER. „DORCAS". Voornoemde Naalvereeniging stelde Donder- dagDamiddag ln een der zalen van de Ned. Herv. Kerk, de door de leden vervaardigde kleedingstukken, voor belangstellenden ter bezichtiging, waarvan door de dames een druk gebruik is gemaakt. 't Was dan ook de moeite waard deze keur- collectie eens te bewonderen en er komt zeker een woord van hulde aan de damesleden van Dorcas toe, die aan de vervaardiging zooveel vrtfe tjjd hebben opgeofferd en ook aan de milde gevers(8ters), die de dames ln staat stelden hun liefdewerk te verrichten. Na afloop der bezichtiging werden de klee dingstukken in 40 pakjes gedaan en by 40 behoeftige gezinnen thuisbezorgd. Dat ze in dank werden aanvaard in dezen tjjd behoeft geen vermelding. „Dorcas" heeft weer een mooie daad verricht, POLITIE. Gevonden: een rozenkrans, 4 rijwiel plaatjes. Verloren: een meetband, een wegenbe- lastingkaart, een padvindersmes. Vermist: een schaap. MARKTOVERZICHT. Voor een wintermarkt viel de aanvoer van vette koeien j.1. Donderdag lang niet tegen. De handel was trekkend. Hoogste Doteering f 217.50. De handel in geldekoeien was aan den stuggen kant. Kalf koeien matig. Door het koude weer geschiedt deze handel voorname lijk in de stal. Vaarzen stug. Paarden waren er in 't geheel niet aangevoerd. Wat de handel in graskalveren betreft, deze was matig. Nuchtere kalveren, vlug duur. Hier is den laatsten tijd nogal vraag naar. Oude slachtschapen f 10 tot f 18. Handel stug. Jonge vette schapen f 14 tot 19. Hierin had de teDdenz wel een Ietsje beter mogen zijn, Overhouders stug. Hoogste noteering f 13. De prijzen der vette varkens waren weer 2 cent minder dan vorige week. Biggenhandel zeer matig. Kippen, konijnen, eenden, hanen prijshoudend. Goede handel. Er was een aardige drukte op de stallenmarkt. TEXELSCH FANFARECORPS. 't Was zeer ongunstig weder Donderdag avond, juist tegen den aanvangstijd van de uitvoering van Tex. Fanfarecorps; de regen viel bij stroomen neder, geen wonder, dat de opkomst van 't publiek op deze eerste der twee uitvoeringen die 't corps thans voor zijn donateurs geeft, minder goed was dan we dat ln de laatste jaren gewend zijn, hetgeen zeer te betreuren valt, omdat weder, onder leiding van den Directeur, den heer Joh. Dol, een uitstekend concert is gegeven. De voorzitter, de heer J. Schrama, wees bi) de opening op de zeer vele opofferingen, die de werkende leden zich moeten getroosten. Een vergoeding daarvoor vormt steeds, zei spr., de groote belangstelling, waarin Tex. Fanfare zich bij de ingezetenen dezer ge meente mag verheugen. Verder kondigde de heer Schrama een verloting aan en deelde spr. mede dat, op uitzondering na van een marsch, alle nummers, die hedenavond ten gehoore zouden worden gebracht, geheel nieuw op 't repertoire van 't corps zijn. Begonnen werd met de bekende pittige marsch „Odeon" van Ant. Tierolff. Gevolgd door „La flüte enchantée", ouverture van Mozart, arrang. E. Gaudln. Hoewel dit zware nummer uitnemend werd gespeeld, voldeed Deze dagen worden gekenmerkt door het ver heugende feit, dat de eene helft van Neder land de andere volstopt met restant pardoD, uitverkoop-artikelen, en dat tegen fabelachtig lage prijzen. In de hoofdstad moet zelfs het gerucht ge circuleerd hebben, dat 't in Den Helder een ware revolutie op dit gebied geweest moet zijn. Op de hoeken van straten, by steeg en plein, kortom, overal waar zich winkels be vinden, zou de politie de handen vol gehad hebben om de krankzinnige kooplust van een duizend-koppige menigte te teugelen en in goede banen te leiden. Zoo hoorden wij zelfs beweren, dat in onze vestingstad op tal van plaatsen borden, schil den en banieren aangebracht waren, waarop in kleur en letter de meest suggestieve spreu ken en afbeeldingen gepenseeld zijnZoo ln den trant van95 °/0 reductie op onze ge renommeerde lapjes „trouw maar doe het nou..." en „meer dan 100 °/0 extra-korting op al onze goederen Persoonlijk hebben wij helaas niet het ge noegen gehad deze uitwassen van een wette lijk gesanctionneerde koop-manie gade te slaan, alhoewel eenige symptomen er verdacht veel op wezen. En zoo behoort de derde Abonnementsvoor stelling ook al weer tot het verleden en we hebben ons van kwart voor negen tot kwart over twaalf kunnen overtuigen dat vriend van Dalsum, ondanks zijn mystieke creatie van „De Beul" in wezen een doodgewoon mensch van vleesch en bloed is. Dat viel ons natuurlijk allemaal wel een beetje tegen, het geen niet wegnam, dat de een met veel en de ander met minder genoegen zijn prestaties als luchtvaart-manager heeft gadegeslagen. Maar d&Arover wilde ik het niet hebben. Wel over het feit, dat een aantal „toooeel-liefheb- bers", of hoe men ze anders betitelen moge, op beangstigende wijze blijk gaf eenige van de tien geboden des schouwburgbezoekers vergeten te hebben. Altans: niet in practijk te brengen We laten ze hier nog eens ten overvloede volgen 1. Kom consekwent 15 minuten bij iedere voorstelling te laat. 2. Arriveer met groot gedruisch, want men moet U zien. 3. Loop een keer ot wat de zaal heen en weer als zocht ge naar Uw plaats. 4. Vraag met verheffing van stem of ge „passeeren" mag. 5. Zeg bij een ieder, die opstaat, „pardon" en trap hem tegelijkertijd op z'n teenen 6. Snuit vervolgens demonstratief Uw neus ook al zjjt ge niet verkouden. 7. Houdt steeds Uw hoed op. Gezondheid gaat bovenal en 't kon tochten. 8. Geef steeds met luider stemme Uw goed- of afkeuring te kennen. 9. Vertrek altijd 10 minuten vóór het einde. Aile „einden" zijn precies hetzelfde en waar om zouden ze U interesseeren 10. Breng dit alles in de practijk en ge kunt zeker zijn van de liefde van Uw naaste.... ons beter de hierop volgende fantaisie uit de opera „La Prophéte" van Meijerbeer, arrang. Jos. Merison. Dit was ongetwijfeld 't mooiste nummer van den avond. Hierop volgde de ouverture „Le diamant noir" van Frangois Popy, die eveneens voortreffelijk werd ge speeld. Daarna volgde een keurige wals van Waldteufel „Trés Jolie", die, blijkens het luid applaus, bij 't publiek buitengewoon in den smaak viel. Besloten werd 't concert met den voor 't corps geheel nieuwen mooien marsch „Le Retour d'ath", van L. Langois. De aangekondigde verloting had in de pauze plaats. Daarna werd nog het aller aardigste blijspel „Een huwelijksreisdie er niet was" opgevoerd. Weder werden de hoofdrollen op uitstekende wijze vervuld door de heeren H. Zym en N. de Jong. De dames- rol werd keurig gespeeld door mej. E. Dros, terwijl 't kleine rolletje van den commissaris bij den heer H. Koorn in goede handen was. Een gezellig bal besloot den avond. Naar wy vernemen, is voor Zaterdagavond de aan vraag voor toegangsbewijzen zoo groot, dat de zaal van den heer Pen dan wel zoo goed als geheel gevuld zal zijn. „WAT IK IN ROME ZAG." Over bovenstaand onderwerp gaf Kapelaan C. Lansbergen van Amsterdam, Donderdag avond in. hótel „De Zwaan" een causerie op verzoek van de R.-K. Propagandaclub te Den Burg. Niettegenstaande storm en regen, was de zaal vry goed bezet. Nadat de byeenkomst door deD heer J. Bulsman, voorz. van de propagandaclub, was geopend, verkreeg Kapelaan Lansbergen het woord, die mededeelde, geen eigenlijke lezing te zullen houden, doch iets te zullen vertellen over Rome zelf, daar Pastoor Bonekamp kort geleden hier de reis naar Rome had verteld. Eerst werd een bezoek gebracht aan Vati caanstad met haar onvergelykelyk mooie kunstschatten. Verder leidde spreker ons door de prachtige parken met schitterende fon teinen, de schitterende zalen met kunstschat ten van het vaticaan. Spreker wist zjjn gehoor zoodanig te boeien en beschikte over zulk een voorraad prachtig duidelijke projectie plaatjes, dat we als het ware zelf een bezoek aan de Eeuwige Stad brachten en alles zich als in werkelijkheid voor onze oogen ontrolde. Na de pauze gaf spreker gekleurde platen, nu hoofdzakelijk over de stad Rome zelf. Het was een prachtige en leerzame avond en de voorzitter was de tolk van alle aan wezigen, toen hij spreker dank bracht en tevens verzocht volgend jaar eens te komen spreken over Palestina. VOOR HET PLAATSELIJK CRISIS- COMITÉ. De Tooneelvereeniging U.D.I. zal op Vrij dag 21 Februari a.s. in Pen's Schouwburg zaal een uitvoering geven ten bate van het Texelsche Crisis-Comité. Opgevoerd zal wor den het tooneelstuk in drie bedrijven: „Zons opgang", van J. v. Eekelen. Daar men om de baten dezer uitvoering te verhoogen op den avond eenige verlotingen wil houden, ziet het bestuur gaarne voor dit doel prijzen beschikbaar gesteld, die door het bestuurslid van U.D.I. mevr. A. v. d. Meulen Flens gaarne worden aangenomen. Oosterend. MET DEN WAGEN IN DE SLOOT. Donderdagmiddag geraakte de kruideniers wagen van den heer C. Huisman, bestuurd door den heer J. Lok, bi) de hoeve van den heer C. Bakker te Spang in de sloot, door dat het paard schrok van den auto van den heer H. Witte. Van den wagen brak alleen het lemoen, doch de kruideniersvoorraad, dio zich op den wagen bevond, ging verloren. Do bestuurder kwam met den schrik vrij. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: G. Jacobi uit Tietjerksteradeel; Mw. A. M. D. de Weert uit Wouw; Mw. N. de Wit uit Den Helder; Wed. Wit uit Wieringerwaard; A. Kroon uit Giessendam; F. Misset uit Arn hem; J. J. Willig uit Anna Paulowna; Mw. M. Metting geb. van Van Vondel uit Anna Paulowna; Mw. T. Veenstra uit Groningen; K. Doppenberg en gezin uit Barneveld; Mw. M. de Wit uit Oudkarspel; E. Veenstra en gezin uit Medenblik; Mw. M. Appels uit Bergen op Zoom; H. Brander uit Utingera- deel; L. J. van Drongelen uit Medemblik; C. Kossen uit Soest, met gezin; W. Leeuwen kamp uit Schagen; Mw. E. K. Leeuwenkamp geb. Bood uit Nieuwe Niedorp; P. Lieberg en echtgen. 'uit Amsterdam; R. Kuut uit Heer Hugowaard; Mw. M. A. P. Eversdijk uit Kampen; W. J. Lagrand en echtgen. uit Edam; J. Louwerse uit Vrouwenpolder; H. Meering uit Norg. Vertrokken: S. Krol naar Almelo; Mw. N. C. J. Kolff naar Hahnenklee, Dld.; A. Donkerbroek naar Alkmaar; Mw. A. Keppel geb. Omis naar Anna Paulowna; A. de Ridder naar Texel; A. Broeren naar Enschede; N. F. Stolk en gezin naar Den Haag; J. Oldenkamp naar Hooge Zwaluwe; N. Nap en echtgen. naar Den Helder; R. Leenknegt naar Hengstdijk; G. Schoorl en gezin naar Medemblik; Mw. A. Schmidt naar Medemblik; N. Klerk naar Medemblik; A. Kuiper naar Vlagtwedde; C. Kerjzer en gezin naar Anna Paulowna; J. J. Bogers naar Rucphen; Mw. A. Boerdijk naar Anna Paulowna; A. v. d. Veen naar Leeuwarden; Mw. J. de Zeeuw naar Pur- merend. BURGERLIJKE STAND van 27 December tot en met 9 Januari. Geboren: Berend, zoon van J. Kost en B. Martens; Sjouktje, d. v. A. Tienstra en C. F. Hille; Gretha Maria, d. v. S. Zomerdijk en G. Modder; Margaretha Petronella, d. v. J. A. A. v. Nol en L. Smit; Jan, z. v. H. v. d. Berg en J. Neef; Adrianus, z. v. F. A. de Qreef en M. J. Heikens; Hendrik, z. v. S. v. Bruggen en H. Krol. Dampo dampen diep inademen; neus, keel en borst 's-morgens en 's-avonds ♦link diep inwrijven met dampo-bal- sem. Maakt elke verkoudheid „los". Doos 30 cent - Pot 50 cent s tjt: LOOP DER BEVOLKING IN 1935. v Op 1 Jan 1935 was het aantal inwoners 6271 t. w. 3299 m. en 2972 vr. fDoor vestiging nam de bevolking toe met 274 m. en 212 vr. totaal 486. Door geboorte met 65 m. en 65 vr. totaal 130. Totale vermeerdering alzoo 339 m. en 277 vr. totaal 616 personen. Vermindering door vertrek 258 m. en 235 vr. totaal 493. Vermindering door overlijden 20 m. en 27 vr. totaal 47. Totale vermindering alzoo 278 m. en 262 vr. totaal 540. De bevolking is dus in 1935 toegenomen met 61 m. en 15 vr., zoodat het zielental op 1 Januari 1936 bedroeg 3360 m. en 2987 vr., totaal 6347. BOUWVERGUNNINGEN. Bouwvergunning werd verleend aan; Mw. Wed. E. Klein tot het bouwen van een woonhuis aan de Slingerweg; aan C. Kinne tot den bouw van een woonhuis te Stroe. PROPAGANDA-AVOND. Donderdagavond hield de Bond v. Boerinnen- en Plattelandsvrouwen afd. Wieringerwaard een byeenkomst in de zaal v. d. Woude. On danks het slechte weer was de opkomst zeer groot, wat voor het bestuur, die deze avonden organiseert voor de leden en genoodigden, een groote voldoening kan worden genoemd. Als spreekster was uitgenoodigd mevrouw Menage Chalta, deze hield een leziDg over het boek „Wat nu, kleine man". Op haar eenvoudige duidelyke wijze heeft zy het talrijk publiek weten te boeien van begin tot het einde. Ook niet-leden hadden gehoor gegeven aan den oproep om dezen avond bij te wonen, waarvan zij zeker geen spyt hebben gehad. LOOP DER BEVOLKING. Over het jaar 1935. De bevolking bestond op 31 December 1934 uit: Mannen Vrouwen Beide geslachten 2082 2084 4166 Zy vermeerderde gedurende het jaar door Geboorte Mannen Vrouwen Beide gesl. 37 35 72 vestiging 225 221 446 vermeerdering 2o2 256 018 en vermindering gedurende het jaar door: overlijden 20 29 49 vertrek 180 186 366 200 215 415 De bevolking vermeerderde dus met 62 mannen, 41 vrouwen. Beide geslachten 103. Bevolking op 31 December 1935 2144 man nen, 2125 vrouwen. Tezamen 4269. GESLAAGD. Voor het praktijkdiploma Boekhouden van de Vereeniging van Leeraren in de Handelsweten schappen zijn geslaagd de Heeren P. Schoorl, St. Maartensbrug, werkzaam bij de Rotterdam- sche Bankvereeniging alhier en S. Vogelzang te 't Zand, leerlingen van den Heer J. J. de Vries, Leeraar M. O. Boekhouden alhier. BURGERLIJKE STAND OVERLEDEN: Aaltje Wit, 81 j., wed. van D. Pluister.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 10