I BINNENLAND HELDRRCSHR COURANT VAN ZATERDAG n TANUART 1936. Dcssertie van Italiaansche T irolei s De desertie in Noorddtalië De sancties. De Fransche vlootmanoeuvres De petroleumuitvoer naar Oost-Afrika. Zuid-Afrika bepaalt zijn politiek met betrekking tot de sanctieniaatregelen. Van het Zuidelijk front. De vers erkirig van Dodekanesos. den Het bombardement van de Zweedsche ambulance. De regen in Abessinië. Nederlandsche jongelui die naar tngeland willen Oud beeld van Frasmus. Het ontwerp-pachiwer. Nederland en het voorstel- Hoare-Laval. Het conflict bij het Landbou crisisbureau. LUCHTVAART Een vliegtuig van de K.L.M. verliest een postzak. EEN NIEUW HEINKEL- VERKEERSVLIEGTUIG GEMENGD NIEUWS i JOHN GILBERT OVERLEDEN, Schepen in den storm Groote brand te Sanga Sanga. De Lindbergh's In Engeland. Gandhi ernstig z ek. Schip in brand. Overstroomingen van de Qele Rivier. Het proces tegen de negers van Scottsboro. Van 12 moorden beschuldigd. Zwitsersche vrouw over de Duitsche grens gelokt. De zaak Hauptmann BRAND IN EEN RAADHUIS. Tijdschriften en Weekbladen. Volgens berichten van Engelsche corres pondenten te München zijn daar gisteren 200 Tyrolers aangekomen, die voor den krijgs dienst in Abessinië waren opgeroepen, maar die gedeserteerd zijn. In totaal zou het aan tal gedeserteerdee Tyrolers in Zuid-Beieren de 3000 reeds te boven gaan. De Tyroolsche deserteurs zijn voornamelijk samengebracht in Badailing en Dachau, waar zij leven in barakken en aan de wegen wer ken. Zij ontvangen hiervoor loon en zij dra gen geen uniform., - Te Rome zeide men geen inlichtingen te kunnen geven over een eventueel deserteeren van een aantal Tirolers. Wat betreft de be richten over het te werk stéllen van een aan tal van deze deserteurs in Beieren, zeide men moeilijk, inlichtingen te kunnen geven over gebeurtenissen in het buitenland. Het eenige wat men kon zeggen was, dat de Oostenryksche en Zuid-Slavische grenzen scherp bewaakt werden. Verder sprak men te Rome de Berichten tegen, volgens welke er zich te Merano incidenten hadden voorge daan bij het vertrei van een afdeeling sol daten naar Oost-Afrika. Een Italiaansche tegenspraak en een Zwltsersche mededeeling. Het Italiaansche gezantscliap te Londen plubliceert, naar het A.N.P. meldt, de volgende mededeeling: „De berichten over zoogenaamde ontevreden heid onder de bevolking van Zuid-Tirol en over het deserteeren van dienstplichtigen van dit gebied, zijn geenszins in overeenstemming met de waarheid". Voorts meldt Reuter uit Bellinzona, dat de overheid van het kanton Ticino, waaronder een groot deel van de Italiaansch-Zwitsersche grens resorteert, mededeelt, dat de laatste veertien dagen niet meer dan drie Italiaansche deserteurs de grens zijn gepasseerd, doch dat er voordien herhaaldelijk wel twintig desert eurs per week de grens overkwamen. Naar het Duitsohe nieuwsbureau mededeelt zyn de berichten, dat gisteren eenige honder den deserteurs uit Tirol ln Beieren waren aangehouden, onjuist. Ook is het niet waar, dat Tiroolsche deser teurs zouden zijn ondergebracht in kampen. Men is het over de wenscheiyk- heid van een petroleumenibargo nog altijd niet eens. Uit de Engelsche ochtendbladen blijkt, volgens Reuter, dat de Britsche regeering voorloopig haar houding voor of tegen een peiroieum-embargo nog niet zal vastleggen. Volgens den diplomatieken correspondent vaD de Daily Telegraph willen de Engelsche en de Fransche regeering eerst nauwkeurig vaststellen welke beteekenis gehecht moet worden aan de neutraliteitsverklaring van president Roosevelt Beide regeeringen wenschen op verschillende punten opheldering, alvorens hun ministers van bultenlandsche zaken op 20 Januari naar Genève gaan, waar de kwestie van het embargo op petroleum wellicht opnieuw ter sprake zal komen. Naar Reuter meldt, zullen aan de Fransche Vlootmanoeuvres in de Midellandsche Zee en den Atlantischen Oceaan deelnemen de drie linieschepen van de Lorraine-klasse, die een waterverplaatsing hebben van ruim 22.000 ton en als hoofdbewapening tien stukken van 34 cm. voeren. Voorts de zeven moderne z.g. Washington-kruisers, schepen van 10.000 ton met als hoofdbewapening 8 stukken van 20.3, 3 moderne lichte kruisers met acht stukken van 15 cm., 49 torpedobootjagers, 28 duikbooten en de beide vliegtuigschepen. Het eerste eskader, bestaande uit de zware kruisers, 30 jagers, 8 duikbooten en een vliegtuigschip, zal manoeuvres houden aan de kusten van Provence en Corsica. Het tweede eskader, dat de overige schepen bevat, zal oefenen ter hoogte van Casablanca. De cijfers over Oetober en November. Reuter meldt uit Washington V olgens de statistieken over den uitvoer van benzine uit de Vereenigde Staten, nam deze uitvoer naar de Italiaansche koloniën in Oost-Afrika van 25.714 ton in Oct ober toe, t ot 109.716 ton in November. Die van stookolie steeg vaD 22.822 ton in Oetober tot 58.214 ton in November. Daaren tegen nam de uitvoer van ruwe oüe van 417.474 ton in Oetober af tot 316.955 ton in November. Reuter meldt uit Genève: De Unie van Zuid-Afrika heeft als eerste land uitvoerig haar standpunt bepaald ten op zichte van het door de sanciieconterentie uii- gewerkte voorstel dat betrekking heeft op de wederzydsche ondersteuning van de aan de oeconomische sancties tegen Italië deelnemen de staten. In een brief aan den secretaris-generaal van den Volkenbond verklaart de regeering van de Unie te garandeeren, dat geen land, dat volgens artikel 16 optreedt, de voordeelen, voort vloeiende uit de meestbegunstiging te over wegen, ten gunste van een land, dat door deelneming aan de sancties verliezen in zyn handel met Italië Ijjdt. Voorwaarde is echter, dat andere landen bereid zyn de Unie van Zuid-Atrika in een gegeven geval een dien overeenkomstige behandeling ten deel te doen vallen. Zuid-Afrika zal verder met Volken bondsleden, die aan de uitvoering van sancties niet deelnemen, geen handelsovereenkomsten sluiten op de basis van tariefconcessies of van meestbegunstiging. Een Abessynscli succesje. Naar Reuter uit Harrar meldt, deelt men daar officieel mee, dat de troepen van den gouverneur van Balé, onder bevel van fitao- rari Tafari een Italiaansche afdeeling hebben aangevallen bij Kerelle, waarbij tal van Italianen en inlanders zijn gesneuveld en do Abessiniërs een draadloos veldstation buit- maakten. Ongerustheid in Turkije. Men meldt ons uit Belgrado: Uit Konslantinopel worot bericht, dat de Turitscne regeering aan de verzekering van den Italiaanschen gezant te Ankara, oal Italië niet van plan zou zyn in het Oostelijk ueel der Middellandscbe Zee militaire operaties te ondernemen, in zooverre geen geloof hecht, dat men in militaire en regeeringskringen met wantrouwen en ongerustheid ue toebe reidselen gade slaat welke Italië in de Dode kanesos treft. Alle punten van eenig strate gisch belang worden met koortsachtige haast versterkt. De haven van Leros is met stalen netten, welke met elecirische signalen porres- pondeeren, versperd. De Turksche regeering is voornemens tegen dit oorlogsbedrijf op de eilanden van den Dodekanesos te protesteeren. Het rapport van dr. Junod. Reuter meldt uit Addis Abeba. Volgens een officieel communiqué heeft dr. Junod, de gedelegeerde van bet. Internationale Roode Kruis, die de plaats heeft bezocht, waar de Zweedsche ambulance werd gebom bardeerd, een rapport naar Genève gezonden, waarin hy vaststelt, dat de ambulance dui delijk zichtbaar was en het bombardement bij gevolg een „onwaardige daad, in strijd met het internationaal recht" was, Volgens Reuters correspondenten vallen er in Abessinië thans bijna overal hevige regens. Te Harrar heeft het een week achtereen ge regend en de slijkerige wegen zijn voor het verkeer onbegaanbaar. Lieden uit Dessié melden, dat het kleine regenseizoen, dat ge woonlijk drie weken duurt, begonnen is. De lage bewolking en het slechte zicht maken doeltreffende vliegeraanvallen onmo gelijk en ook het autoverkeer le heel moeilijk te onderhouden. ONDERHANDELINGEN IN HET BOUWBEDRIJF. Gisteren is te Amsterdam opnieuw een be spreking (de derde) gehouden tusschen de drie werkgevers- en de drie werknemers organisaties in het bouwbedrijg, over het sluiten van een collectieve arbeidsovereen komst voor 1936. De onderhandelingen hebben uitsluitend geloopen over de voorstellen van werkgeverszijde tot verlaging van het loon; zij hebben echter niet tot overeenstemming geleid, De directeur van den rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling maakt bekend, dat degenen, die voornemens zijn naar Engeland te gaan om aldaar voor opleidingsdoeleinden een betrekking te zoeken of te aanvaarden, goed zullen doen, zich vóór vertrek uit' Nederland, ter voorkoming van moeilijkheden, op de hoogte te stellen van de bepalingen der Neder- landsch-Britsche overeenkomst nopens toe lating in het Vereenigd Koninkrijk van Ne derlandsche jongelieden, zoogenaamde „stu dent employees". Inlichtingen terzake verstrekt voornoemde rijksdienst, Bezuidenhoudscheweg 97, 's-Gra- venhage, doch uitsluitend op schriftelijk verzoek. Een bericht uit Tokio meldt: Binnenkort zal de Japansche regeering waarschijnlijk een 300 jaar oud houten beeld van Desiderius Erasmus naar Nederland zen den. Dit beeld is naar Japan gebracht door het eerste Hollandsche zeilschip, dat in 1600 een bezoek aan Japan heeft gebracht. Het beeld is bewaard geweest in een boeddhistischen tempel- ln de provincie en staat thans in het Keizerlijk museum te To kio, waar het als een nationale schat be waard wordt. De gemeente Rotterdam had met het oog op de herdenking van Erasinus' dood, 300 jaar geleden, het beeld ter leen gevraagd. Buitenlandsche zaken heeft op dit verzoek gunstig beschikt, maar men heeft thans nog de toestemming noodig van de commissie voor de kunstschatten. HET BOEDRUKKERSBEDRIJF. In de vergadering van den bond van pa troons in de grafische vakken, dezer dagen in Utrecht gehouden, is met aigemeene stem men een motie aangenomen, waarin de bond zich uitspreekt voor deenemi.ng aan de onder handelingen over en eventueele onderteeke- ning van de nieuwe collectieve arbeidsover eenkomst tusschen defederatie van werkge- versorganisatiën in het boekdrukkersbedrijf en de vier werknemersbonden. Deze motie is met begeleidenden brief aan de federatie en de werknemersbonden toege zonden. De Ned. Bond van landverpachters, afd. Assen, heeft dezer dagen een openbare ver gadering gehouden, waar als spreker optrad mr. H. T. Meyering te Groningen, secretaris van den bond, met het onderwerp: Onze be zwaren tegen het ontwerp-pachtwet. De pachters, aldus spr., wekken den indruk dat de verpachters uitzuigers zrjn, tegen wie de regeering hen moet beschermen. De regee ring schijnt al te veel onder den indruk te zijn. Dat is al begonnen met de crisispacht wet en dat dreigt thans nog veel erger te worden met het ontwerp-pachtwet, welke spr. als een „permanente noodwet" betitelde. Spreker noemde als de vier hoofdbezwaren: le. Het nieuwe ontweip brengt de zoo noodzakelijke saamhoorigheid van ons volk in gevaar; het eene deel der bevolking wordt tegen het andere deel in het harnas gejaagd. 2e. Deze tijden van structureele crisis, ook in den landbouw, zijn ten eenemale onge schikt voor de oplossing van het pachtvraag- stuk. 3e. De regeering neemt ten onrechte de crisis-omstandigheden als maatstaf voor nor- male tijden. 4e. de uitvoering van de nieuwe wet is in j dezen tijd van ingrijpende bezuiniging niet t verantwoord. Op de vragen van den heer Van Vessem lid der Eerste Kamer betreffende het oordeel dqr Nederlandsche Regeering over het Brilscti- Fransche bemiddelingsvoorstel inhet Italx- aansch-Ethiopisch conflict heeft minister" De Graeff geantwoord. i Ten lyde, dat het Comité van Achttien Vajo 12 tot 19 December 1935 te Genève bijeenwap, heeft de minis.er den Nederlandsehen verte genwoordiger in dit comité opdracht gegevdn rn een mondeling onderhoud aan oen Britschon vertegenwoordiger, den heer Eden, te doefn blijken van de bezorgdheid, waarmede de Nede( - lanjsche RegeeriDg had kennis genomen vain den inhoud der door de Britsche en Fransclje Regeeringen aangeboden voorstellen tot be ëindiging van het conflict. Hoewel uiteraard de Rëgèering elke poging om net conflict spoedig en op bevredigende wijze te beëindigen ten zeerste toejuicht, meende zy, dat bij verwezenlijking van dén inhoud van de hierbedoelde voorstellen; ohdlr de auspiciën van den Volkenbond, een p rem je op eigenrichting in de internationale sameiji-: leving zou worden gesteld, een onjuist gebrujk van den Volkenbond zou worden gemaakt in dien zin, dat geweldpleging zou worden gé-- sanctionneerd en dus een ontoelaatbaar pre cedent zou worden geschapen, waartoe Neder land, als lid van dien Bond, niet wilde mede werken. Nu het optreden van Italië tegenover Ethji- opië bij den Volkenbond is aanhangig gemaakt en een schending der Volkenbondsverplichtin gen aanwezig is geacht, raakt de wijze vqn beëindiging van het conflict den geheelen Vol kenbond en kan niet meer worden beschouwd als een zaak, die uitsluitend de beide strijden4e partijen aangaat. Herinnerd moge ej aan wor den, dat, naar het oordeel der voorstellers zelf, de voorstellen een definitief karakler slechts konden verkrijgen na aanvaarding door don Volkenbond. Het stond derhalve ook aan de andere leden van den Bond, een oordeel uit te spreken over de vraag, of het hier inderdaad betrof voorstellen, die een geschikten grond slag vormen „ter bevordering van den vrede en ter voorkoming van een Europeeschen oorlog". Na het onderzoek van mr. Schepql. Omtrent het resultaat van het door dén minister van landbouw aan den raadsheer jn den Hoogen Raad mr. J. C. H. Schepel op gedragen onderzoek inzake het conflict, ddt zich einde September heeft voorgedaan tus schen vier juridische ambtenaren van het ré geeringsbureau en een met de leiding belas ten ambtenaar van het Landbouw-crisis- bureau is in het percommuniqué niets of «.1 heel weinig medegedeeld. Deze zaak had de openbare aandacht ge trokken, omdat by zuivere toestanden in hét ambtenaarscorps de openbare zeden zijn be trokken. Het moest wel aanstoot wekken, dait hier een leidende functie (leiding van hét Lnadbouwcrisisbureau en fungeerend secretaj- ris van het collége van regeeringscommlssa- rissen) was opgedragen aan iemand, die in Februari 1932 door de rechtbank te Alkmaar was veroordeeld tot een gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden, „wegens verduistering, meermalen gepleegd, van effecten van het Huis van Zessen (r.k. instelling van liefda digheid te Alkmaar) en van ruim 79.000 aan gelden van het bestuur der bijzondere meisjesscholen". Men stelle zich nu eens voor, dat een jong jurist, met al zijn ideaien de maatschappij binnentredende en aan een regeeringsbureau geplaatst, allengs ln feitelijk ondergeschikte positie geraakt van iemand met het hier boven genoemde verleden, een ondergeschikt heid, die zich langzamerhand uitbreidt en die in verband met deze uitbreiding en andere omstandigheden steeds moeilijker te verdu ren valt. Totdat eindelijk de laatste druppel het vat van onbehaaglijkheid laat overloopen. Omtrent hetgeen zich ln dit opzicht alles heeft afgespeeld, zijn verschillende geruch ten in omloop, doch het perscommuniqué ver spreidt daarover niet het minste licht. De minister van landbouw ia tot de conclusie ge komen, dat een dringende reden om de dienstbetrekking zonder inachtneming van den opzegg,..0„termijn te beëindigen, voor de vier juridische ambtenaren van het regee ringsbureau niet aanwezig was. Bij aanwezig heid van een dergelijke dringende reden wa ren namelijk de ambtenaren krachtens arti kel 1639o van het Burgerlijk Wetboek wèl gerechtigd geweest hun distbetrekking vol gens het arbeidscontract zonder inachtneming van den termijn te verbreken. Het is nu niet na te gaan of de conclusie van den minister juist is. In de bestaande sfeer en bij een dienst, die zooveel vertrouwen eischt, zou echter het opkomen van een dringende reden, waardoor men zich zelf een „tot hier toe en niet verder" toeroept op zichzelf niet on mogelijk zijn. Ten aanzien van den leidenden ambtenaar van het Landbouw-cris'sbureau heeft de mi nister nog medegedeeld, dat hij uitvoering heeft gegeven aan het voornemen dat hij reeds vóór het uitbreken va.i iu„ c had, om dezen ambtenaar op een andere plaats in den crisisdienst werkzaam te doen zijn. Wij nemen aan, dat hierin een erkenning ligt van de ernstige fout, die begaan is, en dat dus die nieuwe functie geen leiding gevende zal zijn. Tot publicatie van het rap port-Schepel schijnt de minister niet te wil len overgaan, Zou de minister echter althans niet bereid zijn, het rapport ter kennis neming op de griffie der Tweede Kamer te deponeeren, waar de zaak blijkens de vragen van het liberale Kamerlid mr. Boon ook reeds de aandacht had getrokken? (N.R.Crt.). AARDAPPELEN EN SUIKERBIETEN. De Landbouw-Crisis-Organisatie vcor Noord Holland deelt ons het volgende mede: Suikerbietengarantie 19S6. Zy, die in 1936 in aanmerking zouden wil len komen voor suikerbietengarantie en nog geen aanvraag-formulicr hiervoor ontvangen hebben, worden verzocht, dit ten spoedigste aan te vragen aan de L.C.O., afd. Akker bouw te Alkmaar. Aardap|>elteett 1936. In 1936 zal voor de teelt van meer dan 10 aren late-, winter- of consumptie-aard appelen (bijv. Eigenheimers, Bintje, Roode Star, Bevelander, enz.) een teeltvergunning noodig zijn. Wie nog geen formulier voor het aanvragen van zulk een teeltvergunning ontvangen zou hebben en late aardappelen wil telen, wordt verzocht dit ten spoedigste mede te deelen aan de L.C.O., afd. Akker- be"Tv te A'kmcr. Opgemerkt zij, dat het teeltrecht 30. (dertig gulden) per ha bedraagt. Zij, die min der dan 50 are telen, krijgen 10 are gratis, indien zij op kleigrond telen; 20 are .indien zij op andere dan kleigrond telen. Denaturatle aardappelen en erwten Wie, ter verkrijging van de daarvoor vast gestelde vergoeding aardappelen of erwten wil denatureeren, dient dit, ter. verkrijging van het noodzakelijke toezicht, ten minste drie dagen voor de denaturatle te melden aan zyn afdeelings-kantoorhouder. Aanvragen, welke niet met een dusdanig tijdverschil worden ingediend, kunnen niet in behandeling worden genomen. HEFFING OP BOTER. De heffing op boter en de vervoervergun- ning voor buitenlandsche boter zyn wederom vastgesteld op 95 cent per kg. ln Engeland. Kort nadat het ochtend vliegtuig van de K. L.M. van Croydon naar Amsterdam was ver trokken, geraakte de deur van het achterste bagageruim open en viel een zak postpakket ten op het golfterrein van Selsdon. Het toestel keerde onmiddellijk naar Croy don terug, teneinde de bagage te controlee ren en toen geconstateerd werd, dat slechts één zak vermist werd, is de machine onmid dellijk naar Amsterdam vertrokken. Korten tijd later, aldus Reuter is de post zak door de politie onbeschadigd naar Croy don gebracht om met een later toestel ver voerd te worden. Het zou een uursnelheid van 400 J K.M. kunnen ontwikkelen. Ter gelegenheid van het 10-jarige bestaan van de Duitsche Lufthansa heeft dr. Ernst Heinkel, een van de oudste Duitsche vliegtuig bouwers, een snel verkeersvliegtuig ontwór pen. Dit vliegtuig, dat ln de fabriek van dr. Heinkel te Rostock is vervaardigd, .heet Hl III. Volgens het D.N.B. zou dit vliegtuig, met 10 passagiers en lading een uursnelheid van 400 K.M. kunnen bereiken. Indien dit vlieg tuig tot deze prestatie in staat zou zijn, zou Duitschiand het snelste verkeersvlieguig in d.-ze kltsse bezitten. Buitenland. John Gilbert, de bekende Amerikaansche j jfilm-auteur is Donderdag plotseling te Holly- j -jyqod overleden. Hij was pas 38 jaar. jj, John Gilbert, eigenlijk geheeten John Pringle, is geboren 10 Juli 1897 te Logan, >TJtah, U.S.A. 81 Zijn bewonderaars zullen zich hem het best herinneren uit een aantal films, waarin hij als ster optrad naast Greta Garbo, films als Anna Karenina, Koningin Christina. John Gilbert speelde o.a. in The merry widow, The big parade (zwijgende en spre kende versie), A woman of affaires en vele andere M.G.M.-films. NOG EEN TWEEDE WINDSTOOT. Boven Hamni an der Sieg. Gistermiddag tegen ongeveer 5 uur heeft een iweeJe windhoos, die een breedte had van ongeveer 15 mei.er, gewoed boven het plaatsje Hamm an eer Sieg. De naburige plaatsen en zijealen van de Sieg merklen van niets. In Hamm daarentegen is groö.e schade veroorzaakt. De 45 meter hooge Gothische toren van de oude Evangelische kerk is gegtepen en' op een hoogte van 30 meter volkomen kapot gedraaid. De hoogop- stekende spits kwam terecht op het dak van de kerk, dat ernstig beschadigd werd. Door het op straat neerstortende puin werd gelukkig niemand getroffen. L"e 25 meter hooge braudweertoren van het plaatsje werd even eens vernield. Alle daken van de stad zyn beschadigd, een groot aantal werd geheel van de huizen afgerukt. Reuter seinde gisteren uit Londen: Het Nederlandsche m.s. „Zeehond" is te Salcombe (South Devon) binnengekomen; na den geheelen nacht ter hoogte van Bolt Head, nabij Salcombe, met den zwaren storm te hebben geworsteld. De reddingboot van Plymouth is den geheelen nacht in de nabij heid van het schip gebleven. De boot, die met hout ge aden en waarvan de bemanning uit zes personen bestond, is twee ankers kwijt, doch heeft verder geen averij gekregen. Van een ander sleepschip, de „Prudentia", metende 900 ton, moest de bemanning zich in veiligheid stellen. Het schip werd stuur loos achtergelaten. Het is na veel moeite aan de sleepboot „Hoogezand" gelukt een man aan, boord van het sleepschip „Prudentia" over te zetten om een draad vast te maken. Daarna slaagde de sleepboot er in met het sleepschip in de haven van Terneuzen binnen te loopen. Het schip heeft veel schade. Ongeveer 250 huizen verbrand. Dinsdagnacht ongeveer halfvier brak brand uit op de vrije passar te Sanga-Sanga. De brand ontstond in het onbewoonde huis van een Chinees, te Samarinda woonachtig. Naar schatting zijn 250 huisjes in de asch gelegd waardoor 400 personen dakloos zijn gewor den. Persoonlijke ongevallen hebben zich niet voorgedaan. De schade wordt voorloopig op 150.000 geraamd, waarvan slechts een zeer klein gedeelte door verzekering wordt gedekt. Voor zoover hekend zyn slechts twee ge bouwen verzekerd. Aan de dakloozen is, waar noodig, gratis onderdak in de loodsen van de Bataafsche •troleum-Mij. verstrekt. Naar het A.N.P. uit Cardiff meldt is de lastige belangstelling voor Lindbergh en zyn gezin thans geluwd. In de nabijheid van het huis van Morgan, waar de Amerikanen verblijf houden, worden geen politie-amblenaren en geen journalisten meer gezieo. Intusschen heeft men Lindbergh meermalen waargenomen in het groote magazyn van Morgan te Cardiff. Hij schijnt veel interesse te hebben voor de Engelsche verkoopmethoden. De moeder en zuster van mevrouw Lindbergh, de dames Dwight Morrow, zijn Donderdag middag met het s.s. Bremen te Southampton aangekomen, waar zjj door den consul der Vereenigde Staten werden ontvangen. Eenigen tjjd later hebben zy per automobiel hun reis naar Londen voortgezet. Naar Reuter uit Bombay meldt, Is Gandhi ernstig ziek. Sleepboot „Zwarte Zee" verleent assistentie. Reuter seint uit Londen: Lloyds bericht, de sleepboot „Zwarte Zee" het Zweedscge s.s. „Sumatra", in de lading waarvan brand is uitgebroken, naar Torbay heeft gesleept. De deklading van het schip staat in brand en de toestand is gevaarlijk. De „Zwarte Zee" is be gonnen met koolzuur in de lading tespuitnn, ten einde te voorkomen, dat de brand zich uitbreidt. De sleepboot „Oostzee" verleent eveneens assistentie. Duizenden dakloos. Reuter meldt uit Tsinan (Sjantoeng): Duizenden, die de overstroomde gebieden in de provincie Sjantoeng zijn on' vlucht, worden deze winter met hongersnood en ontbering bedreigd. De autoriteiten doen echter al het mogelijke om de ongeveer 300.000 dakloozen te huisvesten en te voeden. De Gele Rivier, waarvan de overstroomin gen reeds zooveel verwoestingen hebben aan gericht, houdt het laaggelegen gebied van West-Sjantoeng en Noord-Kiangsoe nog steeds overstroomd, en overal op zijn weg richt het water verwoestingen aan. De voornaamste dijkdoorbraak was te Lin Pou Tsji, waar het water door een 190 meter breed gat stroomde. Het merkwaardige van het nieuwe proces tegen de jonge negers van Scottsboro is, dat er ditmaal ook twee negers in de jury zit ten. Het Opperste Gerechtshof van de Ver. Staten de vroegere processen de zaak is al herhaaldelijk voor geweest geannuleerd juist omdat er in de jury geen enkele neger zitting had gehad, hetgeen in strijd is met den geest van de grondwet, daar in de Zui delijke staten der Unie het percentage negers zoo aanzienlijk is en daar de zaak zelf (aan randing van blanke meisjes door negerkna pen) het gevaar voor bevooroordeeldheid bij een uitsluitend blanke jury waarschijnlijk maakt. Er zijn negen beklaagden, van wie er zeven beweren onschuldig te zijn en twee an deren ontkennen, dat zij onder de jurisdictie van het Hof vallen, wyl zij, toen het ge ïncrimineerde feit bedreven werd, minder jarig waren. De zaak is al hangende sinds 1931 en 2 der beklaagden zijn een vorige maal reeds ter dood veroordeeld, doch door het Ingrijpen van het Opperste Hof te Wash ington gered. Wel zitten de negen jongeman nen nu al een kleine vyf jaar preventief. De zaak wekt in de Ver. Staten zeer de aandacht, en vooral in het Zuiden der Unie en in het bijzonder in den staat Alahama, zrjn de hartstochten er weer eens opnieuw door in beweging gekomen. Hoewel er ditmaal dus negers in de jury zullen zitten, zijn de advocaten van de be klaagden nog geenszins tevreden. Zij bewe ren n.1. dat de kleurlingen-juryleden gekozen zijn uit de kringen der onbetrouwbare ne gers, onbetrouwbaar hier in den zin van ge makkelijk intimideerbaar. Adelaar door boer doodgeslagen. Op het platteland bij Stockholm heeft zich het merkwaardige geval voorgedaan, dat een adelaar, die een hond had aangevallen, zijn klauwen zoo krachtig in den rug had gesla gen, dat hij niet meer kon opvliegen, toen de eigenaar van den hond op het rumoer kwam toesnellen. De boer kon den adelaar met ha merslagen dooden. Zoekgeraakte Japansche studenten in Nantsjoerije. Uit Tokio wordt gemeld, dat vermiste Japansche studenten, die op een uitstapje onder Tiet geleide van gidsen in het Hingan- gebergte in Mantsjoerije waren verdwenen, thans zullen worden gezocht met behulp van auto's en vliegtuigen. De vermiste groep be stond uit 7 studenten van de universiteit te Kioto en 18 gidsen. Zij waren op 4 Januari uit Hailar vertrokken. Nog een andere groep Japansche studen ten is zoek. Ook dit zyn jongelui van dezelfde universiteit, maar zij verdwenen in Zuid- Saghalin. Zij waren daar om te ski-en. Op kinderen. De volgende week begint te Schwerin het proces tegen den 65-jarigen Adolf Seefeld, een reizenden klokkemaker, die beschuldigd wordt tusschen April 1933 en Maart 1935 twaalf kleine jongens in Noord Brandenburg en Mecklenburg te hebben vermoord. Seefield, die onder kinderen zeer populair was en bekend stond als „Oom Tik-tak", werd gearresteerd nadat gebleken was, dat alle doode kinderen, op wie geen uiterlijke teekenen van geweld vielen te bespeuren, steeds in de zelfde houding in een korenveld of droge sloot werden aangetroffen. Nadat een rechercheur vastgesteld had, dat „Tiktak" steeds ln de buurt geweest was als weer een kind als ver mist was aangegeven, is tot zijn gevangen neming overgegaan. Hij had op jongen leeftijd reeds eenige jaren in de gevangenis doorge bracht wegens aanranding van kinderen. Thans na drie maanden weer vrijgelaten. Naar het A.N.P. uit Bazel verneemt, melden de bladen, dat op 11 Oetober van het vorige jaar de wouw van den Zwitserschen arbeider Wermeling er te Bazel door middel van een ge- fingeerden brief der "Gestapo naar Wyhlen op Duitschen bodem gelokt werd, waar zij gear resteerd is. Vandaar werd zij naar Loerrach gebracht; bjj het eerste verhoor verweet men haar, dat zij koeriersdiensten voor de commu nisten verrichtte. De vrouw verklaarde, dat zij onschuldig was en zich in het geheel niet met politiek bezig hield. Toen op 14 Oetober de politie te Bazel inlichtingen omtrent de vrouw vroeg, verklaarde men van Duitsche zijde, niets van haar te weten. Thans is bekend geworden, dat vrouw Wer meling dezer dagen te Bazel is teruggekeerd. Van Loerrach was zy naar Freiburg, vandaar naar Frankfort en tenslotte naar Kassei ge bracht. Een brief, dien zij op 21 Oetober aan den Zwitserschen consul te Frankfort had ge zonden, Is daar eerst op 13 November aange komen. Op 3 en 4 Januari heeft voor het volksge recht te Kassei het proces gediend tegen deze vrouw en degenen, die van medeplichtigheid beschuldigd waren. De zaak werd met gesloten deuren behandeld. Uit het onderzoek bleek, dat de vrouw volkomen onschuldig was, zy is dan ook vrijgesproken, nadat een half jaar tuchthuisstraf tegen haar was geëischt. De vrouw verklaart, dat haar bij haar ver hoor door de Gestapo te Loerrach werd mede gedeeld, dat de Gestapo haar menschen in Bazel heeft en precies weet, wat daar gebeurt. Dit kan natuurlijk ook eenvoudig een middel tot intimideerlng zijn geweest. Toch onschuldig? De gouverneur van New Jersey, Hoffman, heeft een brief ontvangen van den geheim- zinnigen persoon, genaamd „J. J. Faulkner", met de bedoeling nog te elfder ure Hauptmann te ontlasten. De gouverneur is voornemens, den inhoud van dien brief morgen te publiceeren. „Faulkner" had een bedrag van 2980 dollar van het ge merkte losgeld by een New-Yorksche bank gedeponeerd. Vóór de arrestatie van Haupt mann had de politie hem tevergeefs gezocht. De New York Daily News publiceert thans reeds den tekst van „Faulkner's" brief. Deze verklaart door zijn geweten te zyn aangezet om den brief te schrijven. Hauptmann zoo voegt hij er aan toe is niet schuldig aan de misdaad, waarvan hy beticht wordt. Zijn eenige schuld is zyn geldzucht, die hem er toe bracht, zijn eigen geld er aan te wagen, om zich te verrijken. Het blad legt dit aldus uit, dat Hauptmann van den waren schuldige de als losgeld gegeven bankbiljetten heeft gekocht, in de hoop, ze ongestraft te kunnen uitgeven. De schrijver van den brief voegt er aan toe, om persoonlijke redenen geen uitvoeriger in lichtingen te kunnen verschaffen. Een schriftdeskundige te New York zou als zjjn meening te kennen hebben gegeven, dat het schrift van den brief hetzelfde is als dat van de handteekening teruggevonden op een administratiebiljet, toen sommige bankbiljetten van het losgeld by de bank in New York wer den gedeponeerd door „Faulkner". 10 dooden of gewonden. Tijdens een vergadering van den gemeente raad te Pandleton, in den staat Indiana, is brand uitgebroken in het raadhuis. Er volgde een ontploffing waarbij tien personen werden gedood of gewond. Men gelooft, dat de brand is veroorzaakt door een lucifer welke ln den kelder is ontstoken, waar gas was ontsnapt. Men vreest, dat eenige landloopers die vergun ning hadden verkregen in de kelders een onder dak te vinden, in den brand zijn omgekomen. «Stad en Land* van n Januari heeft op de voorpagina een foto van Pola Negri in Mazurka, waarvan in het biad zelf verschillende opnamen zijn gereproduceerd Een tweetal pagina's zijn gewijd aan de arbeidsdienstplicht van de vrouwen in Duitschiand, die de redactie betitelt met «slaven arbeid». Bij het wereldnieuws vilden we filmsterren en natuurlijk Abessijnsch nieuws. Van de Amsterdamsche tentoonstelling tan werk van jeugdige werkloozen, een tentoonstelling die door H. M. de Koningin werd bezocht, zijn ver schillende opnamen gemaakt. Tal van goedge slaagde, door het oog van den fotograaf ontdekte plekjes uit ons mooie land, zijn in dit nummer opgenomen. Wat er in de hoofdstad gebeurde vindt men op pagina 18. Er zijn voorts tal van opnamen die er blijk van geven dat «Stad en Land» bij is met zijn foto-rejiortage. Endaniser nog de noodige ontspanningslectuur. Wij ontvingen het December nr. »ae 8 en Op bouw» 14 daagsch tijdschrift van de architecten groep »Pe 8», Amsterdam en «Opbouw», Rotter dam. De «Stad Amsterdam», Panorama, 9 Januari. Het blad van deze week wordt gesierd door ten Irissche plaat, in kleur, van een viertal kinderen, die, naar het onderschrift juist meldt, een opti- mistischen kijk in het nieuwe jaar hebben. Typo grafisch is dit nummer uitnemend verzorgd. Het blad opent met fraaie opnamen uit de diamant beurs, te Amsterdam. Prachtig zijn ook de opnamen van de Russische expeditie in het Hooge Noorden, terwijl de plaat, die als onderschrilt draagt «Zon en nevel« een fotografisch kunststukje is. Het zelfde kan gezegd worden van de foto die gemarkt werd van het overstroomde gebied bij Eton (Eng Van heel ander genre zijn de opnamen van de revue «Even tijd voor vroolijkheid». Ook bij «Buitenlandsch niouws» zijn juweeltjes van opna men. Onnoodig le zeggen dat aan de sport ook voldoende aandacht is besteed. Ontspannings lectuur completeert het geheel. Alleen de tram mag zonder rieh'lng aan te geven en met een altijd geldend voorrangereeht rijden. Voor auto mobilisten en wielrijders zijn de regel» van weg en veiligheid gegeven en het is hnn eigen belang om geen „trammetje te spelen".

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 6