Stadsnieuws gaan we fimfl 1© «JAAR Feest op fort Erfprins. Predikbeurten HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG n JANUARI 1936. Verassching notaris C. Stammes GEMBERBROOD! Een delicatesse! Probeert U ook eens. ff 0.25 COR KRIGEE, v. Galenstr. 71, Tel. 399 1 Onri het wereldkampioen schap dammen. De prachtvoorstelling komt in CASINO Visscherij. DERDE BLAD 9 Op- en ondergang van Zon en tijd. van hoog water (Texel) Wintertijd, Jan. op: Zon ond.: Hoogwater sm. nam. Z 12 8.08 16.09 10.53 11.07 M 13 8.07 16.10 11.26 11.39 D 14 8.07 16.12 11.58 00.00 W 15 8.06 16.13 0.10 0.26 D 16 8.05 16.15 0.41 0.56 V 17 8.04 16.16 1.10 1.35 Z 18 8.03 16.18 1.57 2.20 Lichten op voor alle voertuigen Zaterdag 11 Jan., 16.37 Zondag 12 16.39 Maandag 13 16.40 Aan de Handelsavondschool slaagden voor het diploma machineschryven de dames: C. Klyn, C. M. v. Niinwegen en H. Ver meulen, en de heeren: R. Baarda J. C. Boom sluiter, J. Dol, N. v. d. Giésen, J. P. j. Grootendorst, J. L. Labruijère, C. v. d. Léék, P. S. N. Oost, K. Sont én A. P. Süter. Voor aangifte zie men de advertentie in dit nummer. Mej. C. Kl^jn, leerlinge van het Insti tuut ,,Mercurius", slaagde voor het examen boekhouden,, afgenomen door de. Federatie (Mercurius). Onze vroegere stadgenoote, mej. M. B. Ronde behaalde bij de in December j.L ge hóuden Mercurius-exameris het diploma voor Duitsche Handelscorrespondentie. 'Bij hét óp 16, 17 eh 18 December j.1. ge houden EXamen van dé Vereenigirig van Leeraren in de Handelswetenschappen slaag den onze stadgenooten, de heeren: R. Baarda, H. Kuiper, A. v. d. Meulen en J. F. Ouwer- kerk, alsmede de heer J. Veeter te 't Zand. Genoemde heeren waren leerlingen van den heer J. Boon, Leeraar M, O. Boekhouden, alhier. Onder veel belangstelling is Donderdag middag in het crematorium te Westerveld de verassching geschied van het stoffelijk over schot van den heer C. Stammes, oud-notaris, alhier, overleden te 's-Gravenhage. Aanwezig waren notaris C. L. v. d. Bergh te Schagen, de heer W. Witsenburg, oud fabrikant in Den Helder, C. Visser te Alk maar en oud-notaris G. v. d. Stuyt alhier. In den stoet kwamen mee notaris P. W. v. d. Ploeg te Amsterdam, gep. luit.-kolonel A. Kisjes én. de heer J. H. van Milligen uit Den Haag. Gesproken heeft notaris v. d. Ploeg, die zeide dat de overledene een halve eeuw ge leden in zijn levenwas gekomen. Hij is sprekers leermeester, patroon en collega ge weest. Groot was zijn kunde, zjjn rechtvaar digheidsgevoel en. ook zijn onbaatzuchtigheid. Spr. had eens hooren zeggen, dat men in tegenwoordigheid van dezen man "niets onbe hoorlijks kon doen. Spr. bracht hem dank voor zyn trouwe vriendschap. Nadat de kist was gedaald dankte de schoonzoon van den overledene, majoor dei artillerie Ch, de Haan, voor de belang stelling. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmor gen is alleen geopend de apotheek van de firma SmeetsSnel, Weststraat. Van Maandag 13 Januari tot 20 Jan. wordt avond- en Zondagdienst waargenomen door A. P. Hoolmans, Spoorstraat. HET AANSTAANDE MARINE-CONCERT. Wat speelt Zlmmermann Wij hebben haar reeds in een vorig nummer opgenomen, de voor muzieklievend Den Helder zoo prettige tijding, dat niemand minder dan Louis Zimmermann, Mengel- berg's eerste concert-meester, op het volks concert van de Marinekapel zal spelen. WAT gespeeld zou worden maakten wy nog niet bekend, doch kunnen dit thans doen: Zimmermann geeftBeethoven's viool concert. We kunnen hier nog veel van zeggen, doch zullen dit nalaten. En de naam van den solist èn die van de te vertolken compositie zeggen toch zeker meer, dan een kolom aanbevelin gen. Dinsdag komen wjj nog met eenige nadere byzonderheden op dit concert van 22 Januari terug. PROPAGANDA-AVOND VRIJZ.-DEM. VROUWENCLUB. Op Vrijdag 17 Januari a.s. zal door boven genoemde club een propaganda-avond worden gehouden in het Alg. Millt. Tehuis, Spoor straat. Zie de advertentie in dit nummer. NEDERLANDSCHE BLINDENBOND. Wij herinneren nogmaals aan den jubileum avond van bovengenoemden bond, welke zal worden gehouden a.s. Maandag, 13 Januari, in Casino, aanvang half negen. Medewerking wordt verleend geheel be langeloos door het Staf muziekcorps der Koninklijke Marine, onder leiding van kapel meester L. H. F. Leistikow, mevrouw G. Posthuma (alt), den heer Gerhard Meijer (bariton), den heer A. Krijgsman en mejuf frouw C. Kokelaar (piano) en het kinderkoor onder leiding van den heer A. Krijgsman. De solo-zang wordt begeleid door den heer D. B. Steinroth. De uit te voeren nummers zijn in het lich tere genre gehouden. Het zal ongetwijfeld een zeer mooie avond worden en wij kunnen een bezoek aan deze uitvoering ten zeerste aanbevelen. Kaarten zijn verkrijgbaar by den boekhan del D. Schreuder en den sigarenhandel P. Snel, beide in de Koningstraat Voor toegangsprijzen enz. verwijzen naar de in dit nummer voorkomende advertentie. SPREEKUUR WETHOUDER DE BOER. Wethouder de Boer, loco-burgemeester, is Maandag verhinderd spreekuur te houden. NED. MAATSCHAPPIJ VOOR NIJVERHEID EN HANDEL. Dept. Den Helder en Omstreken. Dinsdag 1.1. hield ons Dept. de eerste leden vergadering in dit jaar. Door den Voorzitter, Notaris Schreuder. werd het overleden lid, Burgemeester Driessen herdacht. Besloten werd steun te verleenen aan de alhier opgerichtte Visscherjj Commissie, de VibenO en daarin als afgevaardigden te be' noemen de heeren Jaring, Njjpels en Gruw wald, terwijl verzocht zal worden ook voor Wieringen en Texel een zetel te willen reser veeren. De ledenvergadering keurde met algemeene stemmen het Bestuursvoorstel goed. om te trachten hier met medewerking van het Bestuur van de Ambachtsschool voor Den Helder en Omstreken en van den betrokken Leeraar, den heer Verkerk pogingen in het werk te stellen om hier een motor-cursus te organiseeren voor jeugdige werkloozen. Het doel is twee-ledig, n.L om den ledigen tijd van het helaas nog groote contingent werk zoekenden, productief te maken, terwijl tevens Wellicht bereikt kan worden, dat zy met hun opgedane kennis, wellicht in die richting een zeker emplooi zullen kunnen vinden. Meer en meer wordt voor verschil lende - beroepen en vakken, motorkennis ver- eischt. Na een geanimeerde discussie wordt be sloten de monetaire politiek van onze Re geering te doen voorlichten door, zoowel een voor- als een tegenstander. Gezorgd zal even wel worden, dat deze beschouwingen slechts in opbouwenden zin zullen kunnen geschieden, al bleek de gröóte meerderheid van het Departement nog slechts heil te zien in een onverzwakt handhaven van den gouden standaard in den meest volledigen zin. Na een uitvoerige toelichting van hót Bestuurslid, Mr. D. Breebaart, werd besloten een krachtigen steun te verleenen aan het adres van de Gemeentebesturen van Den Helder, Callantsoog, Texel en Wieringen inzake de verplichting voor het onderhoud van de duinen van de van het Rijk gepachte stranden. Ook de belangen van Texel zullen in deze worden behartigd. Volgens de huidige contracten moeten n.1. de door de Gemeenten gepachte strandgronden, volledig worden onderhouden, waardoor de kosten de baten yerre overtreffen, hetgeen vooral in dezen tyd zeer bezwaarlijk is en niet bevorderlijk voor het vreemdelingenverkeer. In Zuid- Holland schijnen dergelijke bezwarende be palingen niet te bestaan. Nadere bijzonderheden over de alhier te spelen zeventiende partij. Zooals wij reeds dezer dagen konden mede- deelen, zal de zeventiende partij om het wereldkampioenschap dammen te Den Helder gespeeld worden en Wel op Donderdag, 26 Januari des avonds 7 uur in het Kegelhuis. Wij danken het aan het initiatief vande Heldersche Damclub, dat wij in staat worden gesteld om een fractie van dién grooten strijd tusschen den titelhouder M. Raichenbach en den stoeren Hollandschen dammer J. Vos persoonlijk bij te wonen. Onze plaatselijke damclub verdient daarvoor den dank van eiken damliefhebber niet alleen, doch van eiken sportminnaar en eigenlijk van de geheele ge meente. Want het plaats vinden van een zoo groote sportgebeurtenis, zal weer eens de aandacht op onze stad vestigen. De partij wordt gespeeld in de benedenzaal vah het Kegelhuis, de spelers zullen op het tooneel plaats nemen, opdat zij niet gehinderd zullen worden door opdringerig publiek. Ver wacht wordt natuurlijk ook, dat de aanwezigen zoo weinig mogelijk rumoer zullen maken, Iedere bezoeker zal de party uitstekend kun nen volgen, want het groote demonstratiebord van de Damclub wordt in de zaal opgesteld en voorts zullen eenige damborden worden neergelegd om de partyen te kunnen naspelen. Een ieder begrijpt wel, dat het organiseeren van zoo'n damparty geld kost. Daarom zal de Damclub een kleine entrée moeten heffen, zooals men in een advertentie, elders in dit blad, kan lezen. Die toegangsprys is echter zoo miniem, dat wy er niet aan twyfelen, of het Kegelhuis zal „uitverkocht" zijn. Naar wy vernemen, zal de loco-burgemeester, de heer W. de Boer, een openingswoord spreken. Men zie voor bizonderbeden ook de aanplak biljetten. En nu blyven wy in afwachting van den grooten; maar vredelievenden stryd, die in onze veste staat te gebeuren RIJKSPOSTSPAARBANK. Opgave betreffende het kantoor der pos terijen te Den Helder. In den loop der maand December 1935 werd aan bovengenoemd kantoor op spaar bankboekjes ingelegd 60.873.42 en terugbetaald 82.999.33 Een zeldzaam mooi stuk.Een tooneelstuk zooals men maar zelden heeft gezien. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 22.125.91 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 52. POSTDUIVEN-SHOW. Op 11 en 12 Januari houden onze twee oudste plaatseiyke vereenigingen van post- dui venlief hebbers „Hollands Noordpunt" en „Victoria" in de bovenzaal van het Militair Tehuis in de Spoorstraat haar gecombineerde tentoonstelling. Voor deze expositie, eigenlyk een sportwed strijd binnenshuis, zyn niet minder dan 231 prima reisduiven, verdeeld over een 18-tal klassen, ingeschreven. Een byzondere sterke bezetting, verzekerde men ons van de zyde der tentoonstellings commissie, heeft de vliegklasse oude doffers, die minstens 800 K.M. hebben gevlogen. In deze zware klasse stryden 24 veteranen om den eerepalm. Ruim 80 eerepryzen zyn disponibel gesteld, waaronder pryzen van het gemeentebestuur van Den Helder, vele autoriteiten en die van winkeliers en particulieren. Zooals wy van deskundige zyde hoorden zijn de Heldersche postduiven van zeer goede kwaliteit en doen zy voor de beroemde Bra- bantsche of Belgische postduiven niet onder. De jury, die de collectie zal hebben te be- oordeelen, bestaat uit de heeren A. C. Trigallez, Amsterdam en L. Gimbrère, Haarlem. De opening vindt plaats Zaterdagavond t uur. BAL-MASQU® M. S. F. Om misverstand te voorkomen deelt men ons mede, dat de toegangsprijs voor het Bal- Masqué van het M. S. F. is: Voor gecostu- meerüen 25 cent plus belasting en voor onge- costumeerden 50 cent plus belasting. KINDERVOORSTELLING. Woensdag In „Casino". De kindervoorstellingen, welke de Casino directie regelmatig organiseert, trekken altijd veel belangstelling. Ze zyn dan ook steeds van een goed gehalte en worden verzorgd door beroepsartisten van bekenden naam, A.s. Woensdag wordt den jongens en meisjes weer zulk een middag aangeboden, waarby Herma's paedagogische poppenkast een boeiend verhaal van „Piet de Leugenaar" zal ver toonen. Profesor Antonini komt er met zyn levende, loopende en zingende pop August. Hy is de meest geroutineerde buikspreker uit de artistenwereld en lanceert zyn nummer dan ook op een ongelooflyk natuurlyke wyze. Ver der is er de goochelaar Mr. Maxo, die de jeugd een half uurtje in „Het Tooverland" zal mee voeren, zoodat al met al de jeugd (en ook de begeleidende ouders) een gezelligen mid dag te wachten staat, waaraan iedereen gezien de lage entréeprijs zal kunnen deel nemen. Men zie verder de advertentie. „ZESTIEN JAAR." 150e opvoering door „De Haghe- spelers". „Zestien Jaar" hier al reeds eerder opge voerd door het le rangs gezelschap Jac. van Hoven en Eduard Verkade, is één van de mooiste en boeiendste stukken van het voor gaande seizoen en zal op verzoek van velen nóg eenmaal in Den Helder worden ver toond en wel op Zondag 19 Januari in Oasinp. Wij komen er nog nader op terug. i TIVOLI Shirley Teraple for how long.? Er was een tyd, dat eett zeer jong acteur, een jongen van een jaar of tien, de wereld veroverde middel3 de film. Drommen vaders en moeders togen naar hét theater, alleen om hem te zien, de lieveling van het witte doek. Ja, die tijd was er eens... hy is reeds lang voorbij voor Jackie Coogan, The KidEen tiental jaren gingen voorbij kinderen bleven de lievelingen van het bioscoopminnehd publiek, doch een Jackie Coogan was er niet meer en zal voorloopig niet meer komen. DoCh een actrice kwam, een meisje van een jaar of acht, met een allerleukst gezichtje, met blonde krulharen, met gezonde vroolijkheid qp het gelaat en een jolige tinteling in de oogep De tyd van Shirley Temple, filmster bij de gratie van alle ouders en tantes, alle ooms, grootmoeders en grootvaders; was gekomen... De wereld had haar nieuwe film-engel, waar aan zy haar hart kon verpanden, waarvoor zy tranen wilde offeren als het verhaal het zoo wilde en waarom zij wilde schateren als de regie haar een eigenwijsheidje dan wel een grappig antwoord in den mond legde. Shirley Temple. de naam van dit kind doet film theaters, die met een Baur, een Jannings en andere grooten der grooten vrywel leeg blijven, volloopen tot berstens toe. We leven in de eeuw van het kind, maar dat kind is geper- sonificeerd in Shirley Temple, de guitige, pit tige, en zoo begaafde kleine Amerikaansch Dit kleine wonderkind is dezer dagen in Tivol». te zien. en te hooren. Zij wandelt en springt er over op het wft doek als de „Kleine Kolonel", de eerenaa: haar 'gegeven door de troepen aan het West lijk 'front. En voor zoover er een aantal nog niet veroverde harten restte, werd dit ingej- palmd, door de wijze waarop zij met haar grootvader twistte en het conflict dat hem en haar moeder scheidde, overbrugde. De geschief- denis is niet zonder tragiek, maar dank zy Shirley's paraathéid is daar het happy ënding, waarmede het geheele publiek tevreden of liever gezegd, opgetogen, huiswaarts gaat. Shirley's begaafdheid demonstreert zy nog eens extra met de tap-dances, die zy te samen met den buttler uitvoert en die je opnieuw de overtuiging by brengen, dat de kleine niet alleen een „schat", maar ook een „wonder" is Lionell Barrymore zorgt als steeds voor een uitstekende creatie, ditmaal als de barsche, maar in zyn hart zoo weeke oude kolonel grootvader. Evelyn Venable completeert het sterke trio als de bekoorlijke jonge moeder van Shirley. Speciale vermelding verdient het laatste gedeelte van de film, die geheel ge kleurd is en dat een buitengewoon effect sor teert. Ook het overige programma is alleszins de moeite waard. Charley Chan onthult in 56 uur tijds een moord in de paardenstal en geeft zoo een „bijna" ter dood gebrachte onschul dige de welverdiende vrijheid. En voorts heb ben we kennis kunnen nemen van een vooral technisch verbluffende „Silly symphony" van Walter Disney. RIALTO-THEATER. „Bloed en Zand We hebben Raft thans leeren kennen als de char mante danseur uit „Bolero", als de dito uit „Rumba" en gisteravond hebben we zyn prestaties in een milieu van „bloed-en-zand" mogen aanschouwen, in „De Trompet schalt". Deze Raft nu blykt op den gemiddelden kino-bezoeker een fascineerenden invloed uit te oefenen, een invloed, welke in hoofdzaak wel zal zijn toe te schrijven aan een zeker exotisch element, dat deze man in zijn films legt. Een element, waar we allen meer of minder verzot op zyn, omdat het „weer-eens- wat-anders-is". Enfin, we zullen er niet al te diep op ingaan en er de aandacht op vestigen, dat er een zeer goed Mexicaansch milieu te aanschouwen valt. Tenminstezooals we dat uit onze lectuur kennen en zooals de filmery van eenige tientallen Jaren ons heeft bijgebracht. Ten slotte is toch voor ons Mexico maar het land van de donkeroogige en -harige schoonen, van de uitgelaten hartstochten, van jonge dames achter tralies, van arena's, stieren en haat. Of hier nu de realiteit mee klopt of niet is weer een andere kwestie en een, waar we niet by behoeven stil te staan. Welnu, laat ik dan mogen opmerken, dat dit specifiek midden-Amerikaansch milieu goed geteekend is. Dat er momenten van waarlyk zeer goed filmen te ontdekken vallen en dat er een aantal arena-opnamen zyn, die buitengewoon suggestief werken. De dansen van Frances Drake mogen dan niet „pure Mexican" zyn, ze kunnen ons onge- twyfeld bekooren, om dat bijzondere karakter, hetwelk de Europeesche dans mist. Op één punt zouden wy echter wel de aandacht willen vestigen en dat is Menjou. Deze film gaat gedekt onder de vlag van Raft en hy vervult zijn plaats zeker niet slecht (alhoewel wy hem diverse malen stukken beter gezien hebben). Doch Menjou, die dan volgens de aankondigingen het tweede plan zou bezetten, staat daar geenszins. Ook Menjou is, en hoe betreuren wy dit, niet meer de oude, doch dat wil geenszins beteekenen, dat hy niet meer tot de eersten van Amerika's film-firmament behoort. Integendeel, Menjou blyft nog steeds, in welke verwrongen scenario's men hem ook plaatstde raensch. En dat wil zeggenaanvaardbaar. „MET HAN HOLLANDER IN DE WILDERNIS." Als intellect-film Zondagmorgen in Rialto. Deze film, waarvan 3 Januari pas de première in Amsterdam ging, is interessant in tweeërlei opzicht: ten eerste zijn de beelden uit Ma- lakka's' oerwoud imposant. Tal van gevaren had de expeditie onder leiding van JHarry Schenck te trotseeren, doch 't resultaat was, dat men 't leven der dieren in de wildernis in alle schoonheid, felheid en wreedheid voor zich krygt. En ten tweede: Han Hollander, de popu laire voetbal-omroeper, die by interlandwed strijden als 't ware een televisiebeeld voor U reproduceert, die laat U nu meeleven in de jungle-avonturen. Ongetwyfeld zal ieder, die houdt van deze goede soort sensatie, gekruid met Han Hol- lauder's humor, van dit werk kunnen genieten. GEMASKERD APACHEN-BAL „TAVENU". Men schrijft ons: Ofschoon we nog een week van het op Zaterdag 18 Januari a.s. door de tooneelver- eeniging te geven Apachen-bal verwijderd zijn, is het nu reeds prettig voor het bestuur te bemerken, dat het houden van het bal zoo zeer gewaardeerd wordt, niet alleen door de leden, maar ook door tal van niet-leden. Na het korte bericht in de Heldersche Courant van 4 Januari en de daarin ge plaatste advertentie, kwamen de aanmeldin gen, vooral voor gemaskerden, vlot binnen. Allen willen zien en beleven het Mont- martre in Casino, allen willen meemaken (of- Schoon het toch wat griezelig is!) hoe men zich gevoelt tusschen die Apachen! Ook voor de toeschouwers zal het zoo aan trekkelijk mogelijk worden gemaakt. Chansons worden ten gehoore gebracht, wel niet door Lucienne Boyer, maar door... Neen, dat blijft een verrassing, lezer! Straatzangers, origineele Apachendansen komen by afwisseling Uw aandacht vragen, kortom, niets is onbeproefd gelaten om de echt Parijsche sfeer te scheppen! Voor verdere bijzonderheden verwijzen wy naar de advertentie in het nummer van he den. NIEUWE FIETSENZAAK. Op een zeer gunstig punt, n.1. op den hoek BrakkeveldwegProf. Lorentzstraat opent de heer A. G. Oostendorp hedenmiddag om half drie zyn nieuwe zaak in rywielen. Voorloopig - is het pand ingericht als winkel, doch als het mettertijd goed mocht gaan waartoe de kans by hard aanpakken volledig aanwezig is dan zal een ombouwing plaats hebben, zoodat e'r inderdaad een winkel komt. Wy wenschen den heer Oostendorp, die vele merken rywielen verkoopt en bovendien de reparatie ter hand zal nemen, veel succes. BRANDJE IN DEN OUDEN HELDER, Denderdagavond werd de politie gealarmeerd voor een brandje, dat in een sigarenwinkeltje in de Kloksteeg ontstaan was. Onmiddellijk rukte het slangenwagentje van het hoofd bureau uit. Er behoefde slechts even water gegeven te worden. Het bleek, dat er slechts sprake was van een smeulende partij sigaren. De oorzaak moet gezocht worden in het feit, dat de winkelier, de heer Scholten, sigaren te drogen had gelegd op een haard rond de kachel. De schade beloopt de waarde van de verbrande sigaren. Minister Deckers is in Denemarken orh zich op de hoogte tè stellen van de daar bestaande toestanden van landbouw en Vis schery- Als we Sinterklaas tegemoet gingen, zouden we zeggen; Vol verwachting klopt ons hart. Echter doet het goed aan, dat ook de vis schery in deze reis wordt bekeken. Ook daar zyn de moeilykheden groot en eenigszins ver gelijkbaar met de toestanden hier, omdat men ook daar op export is aangewezen. Al leen Denemarken heeft misschien op ons nog een voorsprong, omdat de conserveering daar verder is gevorderd dan hier. Daarover verscheen onlangs een artikel in de Nieuwe Visschery-Courant en er bleek wel uit, dat wy dan stukken ten achter komen. Op de vergadering van de Kamer van Koophandel voor Hollandsch Noorderkwar tier kwam ook weer het conserveeringsvraag- stuk ter sprake. Inderdaad zal deze industrie het vischbedrijf uit de moeilijkheid kunnen brengen. Er was daar een stem, die zich ongerust toonde of, bij oprichting van een visehconser- venindustrie, waardoor dus de import van die artikelen zou afnemen, er andere belangen b.v. die van den landbouw, niet zouden wor den geschaad. En gevraagd werd of Frank rijk vischconserven naar Nederland uitvoert. De heer Grunwald kon dit lid geruststellen, omdat meest Noorwegen zorgt voor invoer hier te lande. Maar afgescheiden daarvan zal 't toch een factor van beteekenis zijn dat onze visschery met de conserveering gebaat is. De kwestie van andersoortige belangen kan altijd nog worden bekeken. De heer Bonnet, deel uit makende van het Economisch-technologisch instituut, zei trouwens, dat ook dezen kant van het vraagstuk zou worden bekeken. Nochthans moeten we er op wyzen, dat we een groot afzetgebied voor onze conserven kunnen vinden in onze Oost en in de West Wy mogen niet langer ten achter blyven. Het is al erg genoeg, dat we zoo lang ge wacht hebben met oprichting van deze industrie. Hadden we die al veel eerder ge had, dan zouden vraagstukken als de boven genoemde, die dan slaan op eventueele repre sailles, zich niet hebben kunnen voordoen. We hopen dat het bezoek van Minister Deckers tot gevolg zal mogen hebben, dat eindelijk de vischconserveering zal tot stand komen. En dan niet alleen te IJmuiden, maar ook te Den Helder. Het Belgische jaarverslag over de visschery in 1934, waarvan een uittreksel is gepubli ceerd in De Telegraaf, geeft een klein inzicht hoe het daar gesteld is met de garnalen- visschery. Het blijkt, dat Hollanders garnalen- pelleryen hebben opgericht aan de Belgische kust op beperkende voorwaarden wat betreft den invoer van Nederlandsche garnalen. Men heeft ook gepoogd in België een mosselcultuur te vestigen, maar de bereikte resultaten schynen teleurstellend te zyn. Zoo ook met het vestigen van oestercultuur. In dit opzicht schynen de Hollandsche kweekers zich nog niet ongerust behoeven te maken, maar men ziet er uit hoe elk land er op uit is te trachten in eigen behoefUm door eigen industrie te voorzien. In dit verband meenen we. dat men daarom Met Okke Vlsser's ,,Kobukit" Voorkomt U stof en gruis En krijgt met prima brandstoffen Een prima warmte thuis. Polderweg 34. Tel. 228, ook niet al te angstvallig mag zyn om hier te lande te komen tot de vischconserveering, want ten slotte zou men ons dan nog meer gaan overstroomen met vischconserven dan men het nu reeds doet. Immers het publiek stelt zich al meer ln op het gebruik van vischconserven, en kun nen ze die niet krygen van Hollandsche oor sprong. welnu dan nemen ze de buiten- landsche. Daarom lijkt ons nu den tyd rijp er voor. Herdenking van de oprichting van het Regiment Kust-Artillerie. Ma joor A. v. d. Waag houdt een ge schiedkundige rede over het ontstaan van het Regiment. Interessante kijk op het Den Helder van ruim honderd jaar geleden. Uitsteken de stemming onder de kanonniers. Het is de wensch van den Minister van De fensie, dat jaarlijks de dag der oprichting van de onderscheiden korpsen van het Neder- 'andsche leger wordt herdacht. Voor het Re giment Kust Artillerie is deze dag bepaald op 9 Januari 1814, zoodat het regiment dus Donderdag j i 122 jaar bestond. Aan deh' wensch van den minister heeft het regiment op waardige en geslaagde wijze gevolg gegeven. Zijn commandant, luitënant-kolonel J. H. C. Bentz van den Berg had zich naar Vlissingen begeven om bij de tweede schoolcompagnie, welke aldaar gevestigd is, de leiding van de herdenking op zich te nemen, terwijl de majoor-hoofdin structeur A. v. d. Waag diezelfde honneurs op het Fort Erfprins, alhier, waarnam. Om 2 uur verzamelden officieren, genoo- digden, onderofficieren, korporaals en ka nonniers zich in een der feesteiyk versierde lokalen van het fort (de marine had welwil lend de noodige vlaggen afgestaan), waarna de majoor-hoofdinstructeur, na allen welkom geheeten te hebben, zyn geschiedkundige rede uitsprak. Rede Majoor v. d. Waag. Wij ontleenen hieraan: Een kleine groep mannen te Den Helder, een kleine groep mannen te Vlissingen, dat is al wat de buitenwereld van de kustartil- lerie merkt. In elk van deze beide plaatsen is een schoolcompagnie van ons regiment. De naam duidt reeds aan, dat wij met een school en niet met een oorlogsonderdeel te dóen hebben. In tijden van nood worden de in die scholen geoefenden opgeroepen op de plaatsen waar zij noodig zijn. in oude tyden hebben onze voorvaderen daar blijk gegeven van liefde voor het Va derland en Voor het Vorstenhuis. Napoleon langs onze kust. Op 18 October 1810 werd een keizerlyk decreet uitgevaardigd, waarin o.m. werd be paald de oprichting van 9 compagnieën kust- kanonniers. In September 1811 bezoekt Keizer Napo leon ons land, die 9 October Amsterdam, Noord-Holland en Den Helder bezoekt. In middels is Admiraal de Winter, Inspecteur- Generaal der kusten van de Noordzee, aan gekomen. Er heeft een grootsche vlootinspec- tie plaats. Het Texelsche eskader staat onder Admiraal Verhuell. Napoleon krijgt een sterken indruk van de voortreffelijke ligging van het Nieuwe- diep, dat hy met behulp van aldaar samen te trékken Spaanacho krijgsgevangenen tot een Noordelijk Gibraltar wil maken: le point le plus important de la Hollande. Admiraal Carel Hendrik Graaf Verhuell krijgt opdracht te Den Helder de organisatie van de Marine te leiden. Den Helder wordt krachtig versterkt on der leiding van den Directeur der fortificatiën Pariis, waardoor Amsterdam en de Zuider zee gedekt worden. Langs de kust verrees een aantal welbewapende kustbatterijen. Den 16, 18 en 19 October 1813 had de slag van Leipzig plaats, welke door Napoleon werd verloren. Dit gaf den doorslag tot een omenwenteling in ons land, welke leidde tot de terugkomst van Willem Frederik van Oranje-Nassau op 30 Nov. 1813 te Scheve- ningen gevolgd door diens uitroeping tot Souverein Vorst der Vereenigde Nederlanden op 2 December. Den Helder biyfl Franscl». Admiraal Verhuell, die inmiddels Admiraal de Winter was opgëvolgd als Inspecteur-Ge neraal der kusten van de Noordzee, was be velhebber over de scheepsmacht der Zuider zee en het Texelsch eskader. Onderricht van hetgeen in het binnenland voorviel, verklaarde hij in November 1813 Den Helder en onderhoorigheden in staat van beleg en nam hy door voorschriften van den Keizer daartoe gemachtigd het opperbevel op zich van de landmacht hier in bezetting. Verhuell had den eed van trouv. aan Na poleon gezworen en zyn krijgsmanseer ver bood hem zich onder den Souvereinen Vorst te voegen, die zich van den Keizer onafhan kelijk had gesteld: zyn meester bleef de Kei zer, totdat deze afstand zou doen of hem van den eed ontslaan. Onder zyn commando stonden Franschen, Nederlanders, Spanjaarden enz. Hy brengt zyn troepen in de forten la Salie (Erfprins), Morland (Kykduin), du Gomier (waar thans Oostoever ligt). Op 17 November wordt de staat van beleg in Den Helder afgekondigd. De Admiraliteit besluit de Oranjevlag, waar die waait, ongemoeid te laten. La Salie tracht hy eenigszins bewoonbaar te maken; de houten barakken vormen een ellendig logies, het terrepleln is een modderpoel. Reeds vertoonen zich den geheelen nacht vijf Engelsche oorlogsvaartuigen. Zy voeren de oude Hollandsche vlag met de Fransche er onder; van de kruistop waait de Spaan- sche. Typisch beeld van de zonderlinge ver warring van dien tyd! Het Nederlandsche deel van de bezetting van Morland weigert gehoorzaamheid; de zelfde geest van onwil vertoont zich by de nationale garde en by de kustkanonniers. Zondag 12 Januari 1936 Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weatatraatf Geen dienst. Westerkerk, (Helden der Zeeplein), 's Morgens 10.30 uur, Ds. F. W. J. v. d. Poel 's Avonds 6.30 uur, Ds. H. A. Enklaar Liturgische Jeugddienst. Geref. Kerk (Jullanapark). 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Ds. Meynen Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). 's Morgens 10 uur, Ds. Joh. Meynen 's Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 uur en 's middags 5.30 uur Ds. N. v. d. Kraats. Dinsdagavond 7.30 uur, Ds. v.d, Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's middags 5 uur, de heer J. Rebel. Herst. Evang. Luth Gem. (Weezenstr.). 's Morgens 10.30 u„ Eerw. Heer H. Heerema van Amsterdam, Doopsgez. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smldts Diakenverkiezing. Geen Zondagsschool Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, Dr. A. H. Edelkoort, van Amsterdam. 's Avonds 5 30 uur, Ds. M. van Wichen, van Julianadorp. Woensdagavond 8.15 9.15, Bybellezing door J. Luther Ramp. Gebouw Middenstraat 117. 's Avonds 8 U„ Evangelisatie samenkomst Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76). 's Morgens 10 uur, kerkdienst Evangelisatiegebouw, Vyzelstraat: Zondagmiddag 4 uür, straatprediklng Tuindorp. Verschillende sprekers. Byeenkomst 's avonds 8 uur, Verschillende spreker. Leger des Heils. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 8.30 Openluchtsamenkomst 8 uur n.m. Verl ossings-Samenkomst. Donderdagav. 8 u., Heiligings-samenkomst Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat Geen dienst Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Sam enkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. Geen dienst. Zaterdag 11 Januari. Casino, 8.15 uur: 25-jarig jubileum Zieken* zorg. Musis Sacrum, 8 uur: Soirée oud-onderoffi cieren K.M. Alg. Mil. Tehuis: Postduivententoonstelling van 7—10 uur. Zondag IS Januari. Rialto, 11 uur: Intellectvoorstelling, j Casino, 8 uur: De Band van Musis Sacrum, Populaire Soirée. Alg. Mil. Tehuis: Postduivententoónstellinj van 108 uur n.m. Maandag IS Januari. Casino, 8.30 uur: Propaganda-avond Nederi, Blindenbond. Musis Sacrum: Soirée R.K. Dansclub. Dinsdag Vt Januari. Casino, 8.15 uur: Uitvoering H.B.S.-vereenl* £ing. Woensdag 15 Januari. Casino, 2.30 uur: Kindervoorstelling. Donderdag 16 Januari. Musis Sacrum, 8 uur: Voordracht met. licht beelden Nederi. Reisvereeniging. Casino, 8 uur: Vergadering S.D.A.P, Zaterdag 18 Januari. Casino, 8.30 uur: Apachenbal T.A.V.E.N.U, N.V. Ned. Mij. van Brandverzekering te Tiel- Agentschap voor Den Helder: <J< v< d. Plaat, Spoorstr. s3. De Admiraal laat dit personeel de buiten posten bezetten en gebruikt de Franschen voor het ln staat van verdediging brengen van de forten La Salie en Morland. Op 1 De cember vertrekken de nationale garde eh de kustkanonniers. Kozakken, De kozakken vertoonen zich 2 December aan de Groote Keet, eenige km buiten Den Helder; zij waren reeds eerder te Alkmaar gesignaleerd. Op 2 December eischt Willem Frederik es kader en sterkten op. De Admiraal houdt krygsraad en legt dezen zyn antwoord voor, dat wordt aangenomen. Eer en plicht binden den Admiraal aan Frankrijk; indien de prins prys stelt op eskader en sterkten dan hangt de verkryging van hem af. De gemeenteraad van Den Helder zendt 8 December een deputatie naar 't Zand om aan een eventueelen algemeenen bevelhebber van aldaar aanwezige troepen te verzoeken de stad te verschoonen; onverrichter zake keert de deputatie terug, daar zulk een bevelheb ber niet wordt aangetroffen. Versterking, Na een inspectie over La Salie achtte de Admiraal de bewapening onvoldoende, daar de mortieren A la Gomère de vloot niet kon den bereiken, dus deze ook niet konden be schermen. Proeven met vergrooting van de lading hebben niet het gewenschte resultaat,

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 9