f, T SHIOEBCcD POPULAIR BIJVoTgSeTvan df hfi nFPcruiF rni ipamt OLYMPISCHE WINTERSPELEN IN HET BEIERSCHE HOOGGEBERGTE. 732 ZATERDAG t8 JANUARI 1936 AUTEURSRECHTEN VOORBEHOUDEN Garmisch'Partenkirchen: 'DEALE SKl'SCHANSEN. - ICH RUFE DIE JUGEND DER WELT 1 VOOR DE Verloren in 't markante rotsmassief van het Beiersche Hooggebergte üggen Gar- misch en Partenkirchen, de beide met el kaar vergroeide dorpen, waar van 6 tot 16 Februari voor de vierde maal, en thans georganiseerd door het „Derde Rijk", de Olympische Winterspelen gehouden zullen worden. Het is een wonderlik land. En niet alleen wonderlijk na lezing van de vloedgolf van reclamemateriaal, die dezer dagen over een lezens-moede wereld stroomt, doch wonderlijk in ieder opzicht. Het is dan ook alleszins begrijpelijk, dat Duitschland juist déze beide dorpen uit koos voor dit hoogtepunt van 4 jaar wereld-sport. Want hier vindt men naast de verbijsterende schoonheid van het Alpen land, eveneens gelegenheid tot mondain vermaak en tot beoefening van alle soor ten wintersport. „Ich rufe die Jugend der Welt"de slagzin van het Organisationskomitee, doch het zal niet alleen de jeugd zijn, die uit alle deelen van Europa en de overige wereld aan deze lokkende uitnoodiging ge hoor geeft! Het is nog niet eens zoo héél lang gele den, dat men Beieren ontdekte; toen de Fransche Riviera en Zwitserland nog tientallen procenten hooger in koers no teerden en slechts een enkeling de trip naar Beieren en Tirol maakte. Doch toen kwam de faam en met haar in slechts enkele jaren die enorme toevloed van een wereldpubliek, een publiek, dat prat gaat op een verfijnden smaak en dat zijn eischen zeer hoog stelt. En van de onbeduidende dorpjes werden' de stadjes Garmisch: en Partenkirchen -her--- boren, plaatsen, waar men zich aan ieder vermaak, welk het ook zij, kan overgeven en waar men zijn vacantie op inderdaad volmaakte wijze kan doorbrengen. die lijdt aan een imaginaire Weltschmerz en hier een; toevlucht zoekt of tracht te zoeken om te leven. Doch er ligt ook de reeds lang opgegeven t.b.c.-p'atiënt, 3000 meter hoog in de pure sferen van de Zug- spitze, eenzaam uitgestrekt op de terras sen, en waar hjj wellicht kan bepeinzen hoe wonderlik hier de hemelkoepel rust op de bergtoppen. Hij kan hier ver in het Tirol staren, dat in eindelooze golving van top pen voortrijt... Doch het overgroote deel van deze men- schen, komt uit stoffige en berookte steden, die hier in enkele dagen of weken hun tekort aan levenslust en levens vreugde komen aanzuiveren, en het leven grijpen, of trachten te grijpen. Het is een interessant publiek, dat Garmische... Dan valt dè avond, en waart de groote stilte ovér het Werdenfelser Hand, de stilte, die den westerling mystiek aandoen, en waar hij willicht het kloppen van zijn eigen hart voelt en hoort, iets wat hij reeds lang vergeten was. Gloeiend straalt nog even de zon boven de kammen, zet al dat blanke wit in één felleschittering, in één frappante brand. Dan scheren reeds de schaduwen als vreeihde vogels over de bergen en over dit panorama komt de nacht, als een duistere huif, die dit alles zoo mogelijk nog mystieker, nog aangrij pender maakt. Kunt ge U voorstellen nuchtere lezer van deze Hollandsche vlakke dreven, wat er dan gaat 'gebeuren, als een maan, groot en zilverig boven déze toppen uit komt zeilen, als al -die sneeuw èn al die ragfijne be poederde—dennen en. -sparren gaan glinste ren -en fortkelen in ..dat licht' en als men heel iri de verte de lichtjes ziet van dè sleden. Men hoort het gerinkel van de bellen. Dan slaat ge wellicht-het oog omhoog en Het is al een buitengewoon moeilijke taak in enkele kolommen te trachten slechts een benaderend idéé van het mach tige, van het majestueuze van dit Werden felser Land te geven. Want zoowel in den zomer als in den winter biedt het zich aan in welhaast feëerieke schoonheid en er is geen jaar getijde te bedenken, dat men er niet weer andere aspecten kan aanschouwen van na- tuuroverdaad en schoonheid, zooals mep deze alleen in de Alpen vindt. Doch daar is de winter, de winter in de Beiersche Alpen. Hoog staat overdag een fel brandende zon aan den azuurblauwen hemel, een zon, die U zengt bij een tem peratuur, die, hoe ongelooflijk het moge klinken, onder nul op de termometer aan gegeven staat. Op de volmaakte banen ziet ge op ieder uur van den dag een keur van 's werelds beste kunstrijders oefenen. Hier is men aan 't bobsleeën, daar aan 't rodeln. Tegen de witbesneeuwde berghellingen ontdekt ge heel, heel in de verte kleine schaduwen, "e in pijlsnelle vaart voortschieten..., het "ijn ski-ers, die daar voortsuizen door een ioor-zonde atmosfeer, breede voren achter "ich trekkend in de smettelooze blankheid van 't sneeuwdek. Langs hellingen liggen verloren, in een aangrijpende eenzaamheid, rusthuizen en sanatoria, waar winter en zomer patiën- vertoeven. Daar ligt de Amerikaan, ziet U zelf, Uzelf daar staan temidden van een wereld, waarvan ge U de schoonheid niet had durven droömen. Boven U twin kelen de sterren. Het zijn er honderdduizenden. Millioenen! In deze sfeer zullen de Winterspelen over enkele weken gehouden worden, en men kan er van Verzekerd zijn, dat dit een sportief evenement zal worden van den eersten rang. Niet alleen, omdat de beste representanten der wintersport aanwezig zullen zijn, doch tevens uithoofde van het materiaal, dat zonder meer als volmaakt gekwalificeerd mag vyorden. Enkele maanden geleden waren wij in de gelegenheid de diverse stadions te bezich tigen en men ontkomt niet aan een in druk van „Deutsche Gründlichkeit". Daar is een juweel van een kunstijs-stadion, waar gereden kan worden, zonder dat men van de weersomstandigheden afhankelijk is. Daar is een wereld vermaarde bobbaan, en de eveneens reeds beroemde ski-schan sen, die den naam van de beste ter wereld bezitten. In dit opzicht zijn deze winterspelen dan ook zeker voor 100 gefundeerd. Het zullen drukke weken voor Garmisch worden, weken, waarin tienduizenden worden ondergebracht in de Gasthöfe en Hotels, en waar een geweldige organisatie voor noodig geweest is om dit alles in goede banen te leiden. Want men vergete bfl-dit alles niet: hier komt thans het puikje van een wereld-publiek, een publiek met een zeer scherp oog. Doch het is tevens de schoonste gelegenheid reclame te maken voor een der fraaiste (zoo niet het fraaiste) gedeelten van het Derde Rijk, een reclame, welke ongetwijfeld benut zal worden. Men is een benijdenswaardig menseh, als men deze tocht, zij het als deelnemer, zij het als toeschouwers, mag maken. Want als men nog niet door een ver zakelijkte wereld verzuurd is en nog een klein restantje poezie bezit, dan -zal Beieren ook voor U het volmaakte sprookje zijn, het sprookje van feeërieke schoon heid, waarvan ge alleen in Uw droomen de realiteit bevroedde. In den aanvang hebben wij reeds ter loops dien anderen factor van primaire beteekenis aangeroerd: de gezondheid van dit land. En inderdaad: men ziet ze hier liggen, deze moderne zonaanbiddefs, daar tus- schen eeuwige sneeuw en ijs, Binnen vier dagen bruint de hoogtezon U volkomen crème, als waard ge naar de Congo ln- plaats van naar Beieren geweest. Deze temperatuur is de beste stimulans voor levenslust en er is o.i. geen betere verjongingskuur mogelijk dat een „Winter- frische" in de Beiersche Alpen. Want de kou van dit land voelt men niet, zij prik kelt slechts. Ge neemt afscheid van het hooggebergte na een kortere of langere periode, en ziet ze verdwijnen, al die bergen, die U zot spoedig vertrouwd waren: Wank en Kramer, en Zugspitze en de Waxenstein en tal van andere. En als ge op den terugweg zjjt, dan nog tuurt ge door de vensters van Uw appar tement en meent in de verte te zien de groene en blauwe teinten van Eibsee en Riessersee en nog meent ge te hooren de suizende werveling van den ski-fahrer. Dit is dan alles slechts verbeelding en ZENUWACHTIGE KINDEREN MET OVERSPANNEN OUDERS. „Mijn kind is toch zoo zenuwachtig!" Deze uitdrukking kan men doorloopend hooren uit den mond van moeders die eens komen „praten" op school met de on- derwjjzeres of den onderwijzer hunner 'kinderen. Wat wordt er al niet verontschuldigd met dat woord: „zenuwachtig". In bijna alle gevallen tracht de klagende moeder met gebruikmaking van deze kin derkwaal de door haar inderdaad ook wel gevoelde tekortkomingen en gerechtvaar digde onderwijzersklachten over het kind, te vergoelijken en het niet zelden daar heen te sturen, dat dit alles niet voorge komen zou hebben, wanneer mijnheer of juffrouw maar wat voorzichtiger het kind hadden aangepakt. Tenslotte dus toch nog de schuld bij de(n) leerkracht! Een enkele maal komt het voor, dat een klagende moeder ook de zenuwachtigheid van haar kind verontschuldigt, door zich zelf in het bijzijn van de leerkracht te be schuldigen: „ook zoo zenuwachtig te zijn." En zie, zoo is het eigenlijk in de meeste gevallen. De ouders zijn zélf de schuldigen voor deze overigens heel normale eigenschap der kinderen. Ieder kind is van nature wat nerveus, de een meer dan de ander. Dit is op zich zelf heelemaal niet zoo erg. Het komt er slecht op aan, hoe wij volwassenen het kind langzamerhand zullen gewennen, zijn zenuwen den baas te worden. Wij hebben te zorgen, dat het kind op groeit tot'een krachtige persoonlijkheid. Maar deze ervaring heb ik in mijn lange leven hg hét onderwijs ongedaan: In de meeste gevallen hebben zenuwachtige kin deren zeer overspannen ouders. Ik heb ouders bij me gehad, die over de zenuw achtigheid van hun kind kwamen praten, doch zelf daarbij zoo overspannen deden, dat het mij beslist inspanning kostte, mfln eigen zenuwen te beheerschen, Menschen, die zelf geen oogenblik rus tig kunnen zitten, 'die onder hét praten herhaaldelijk onrustig heen en weer schui ven of zenuwachtige lichaambewegingen maken, kunnen hun kinderen niet opvoe den tot rustige, zichzelf beheerschende persoonlijkheden. Van jongsaf moeten we de kinderen leeren wennen aan orde, rust en zelfbe- heersching. Daarvoor is noodig, dat de ouders zelf hier dagelijks het voorbeeld van zijn. Doch hoeveel ontbreekt hieraan! Hoe vaak zijn kinderen getuige van hef tige tooneelen tusschen de ouders? Ik weet wel, dat dit meestal voor de ouders niet zoo ernstige gevolgen heeft Men was driftig en zei elkaar iets te veel, doch na een uurtje is alles vergeten. Niet alzoo bij het kind. Op hem heeft het zeer veel indruk gemaakt. En wanneer het een paar dagen daarna weer iets' opmerkt in de gesprekken der ouders er wordt bjjv. wat luider en drukker gesproken dan- wordt.het onrustig, vreest herhaling van een vroegere scène, het -weet niet waarom en waartoe dit alles dient, nqch aai welke zgdë Üetzïch scharen moet.-».... Ziehier een der grootste oorzaken van de zenuwachtigheid bij kinderen. Dan wil ik nog wijzen op de onrust in het huisgezin, tengevolge van „de zegen rijke uitvindingen dezer eeuw", n.1. de radio. Een tooneeltje ter illustratie:. In de huiskamer. De radio gaat tamelijk luid. Vader leest zijn krant. Moeder is be zig met huishoudelijk werk, een paar oudere kinderen zitten aan de tafel te praten en Jantje maakt zijn huiswerk. Moeder vraagt iets aan vader. Deze ver staat haar niet vanwege het geroezemoes van stemmen en de luid schetterende mu ziek der radio. Moeder herhaalt haar vraag, nu luider. Het gesprek wordt op zeer luiden toon gevoerd, men wil boven de muziek uitkomen. Ook de grootere kin deren spreken luider. Wat een onrust in de kamer nu opeens! En geen wonder, dat Jantje zijn huiswerk niet klaar kan krijgen. Hij kan er onmogelijk zijn gedach ten bij houden. En morgen op. school moet hij het toch afhebben. Kleine behuizing en noodzakelijke bezui niging noodzaken velen, zooveel als mo gelijk is, den dag door te brengen in één kamer. Maar dit brengt voor Jantje en zoovele andere kinderen natuurlijk groote nadee- lige gevolgen mee. Wie dan ook nerveuze kinderen heeft, zorge zooveel mogelijk voor rust en nog eens rust. Rustig met hen praten, rustig hen wijzen op fouten en gebreken, steeds zichzelf beheerschend, vooral wanneer de kinderen in de nabijheid zijn en daarnaast: voert geen scènes onderling.!. Studeerende kinderen geve men gelegen heid rustig en ongestoord te studeeren. Dan desnoods de radio maar „af" tot een uur of acht. En tenslotte, dit niet het minst; nooit in bijzin van kinderen tegenover de leer krachten klagen en verontschuldigingen maken over de zenuwachtigheid van het kind. Wie deze raadgevingen wil opvolgen, zal weldra ontdekken, dat het zoo zeer ge vreesde euvel bij het kind geleidelijk ver dwijnt.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 17