cflels bijzonde Radio-programma Abonneert 0 op dit blad Een pastoor vermoord. Drukkerij De Boer HELDHRSCHF. COURANT VAN DINSDAG 21 TANUART 1936. Zó bijzonder, dat het niet mogelijk is het artikel naar werkelijkheid af te beelden. Zó fijn van smaak, dat het moeilijk is U deze te omschrijven. Grotendeels chocolademaar hoe vernuftig toegepast! Een lekkernij: verrukkelijk van smaak, pittig van aroma en croquant van samenstelling. Jn eerste klas zaken verkrijg baar: 14 ets. per ons (2 ons voor 25 ets.) GEMENGD NIEUWS Nederlandsch visschersvaartuig te Calais binnengesleept Tusschcn de buffers gekneld en gedood. Zoo'n sigarettenaansteker. Opnieuw een overval met berooving. Valsche dubbeltjes in de telefoon. Geraffineerde oplichting. Ernstig ongeluk te Rotterdam. „Witte Nelis" gevangen Poging tot zware mishandeling. Auto te water gereden. Buitenland. De zaak Haup mann Het kind van Lindbergh nog in leven? Sneeuwstormen teisteren Amerika. Een klein, maar noodlottig spoorwegongeluk. De koningsmoord te Marseille. Zeven menschen verdronken. Misdadige jeugd. Analist ontsnapt een verschrikkelijken dood. Wervelstorm vernielt boerderijen Oostendsche treiler vergaan. De aardbeving in Columbië. Meer dan duizend dooden. Boer doodt vrouw en beide kinderen» Zes dooden bij auto-ongeluk. 2 TONNEMA C,E - SNEEK FABRIKANTEN VAN KINQ PEPERMUNT Binnenland Wat /4|n de redenen en wie zijn de daders? Zondagavond heeft zich in het Noord-Lim- burgsche dorpje Geisteren een vreesclyk drama afgespeeld, dat in de geheele streek schrik en ontsteltenis heeft teweeggebracht. De r.k. pastorie ligt eenigszin afgelegen; daar woonde de ongeveer 50-jarige pastoor Litjens, die pas korten tijd, ca. een half jaar, het herdersambt uitoefende. De pastoor was gewend, eiken avond, al vorens ter ruste te gaan, met zijn hond een wandeling te doen in den tuin van de pastorie. Toen de priester Zondagavond tegen 10 uur in den tuin liep, moet zich het volgende heb ben afgespeeld: Onverhoeds werd hU aangevallen door eenlge mannen. De onverlaten sprongen op hem toe en wurgden hem. Toen het slachtoffer geen teeken van leven meer gaf, soh|jnen de Inbrekers hem naar de pastorie te hebben gesleept, waar z|j den pastoor, die toen waarschijnlijk reeds den geest had gegeven, eenlge revolverscho ten door het hoofd joegen. Op het oogenblik, dat de pastoor werd aangevallen, heeft hy om hulp geroepen, terwijl de hond begon te blaffen. De ban dieten maakten echter korte metten en sloegen het dier dood. Na^lat zy hun snood bedrijf hadden vol bracht, sloten z|j de tuindeur af, waardoor zjj het lijk naar binnen hadden gesleept, waarop zij zich naar de werkkamer van den pastoor begaven, waar zy den heelen boel overhoop haalden, waarschijnlijk met het doel geld en effecten te zoeken. De ontdekking van den moord. Intusschen was de koster, die in de nabij heid van de pastorie woont, op de noodkreten van den pastoor toegesneld. Hij wilde de pas torie binnengaan, doch vond de deur gesloten. Hij meende evenwel een hem onbekenden man te zien. die waarschijnlijk meegeholpen moet hebben het lijk naar binnen te sleepen. De hevig ontdane koster ging hulp halen. Toen hij in gezelschap van een aantal buren terugkwam, was de achterdeur niet meer op slot. Toen men de gang binnentrad, ontwaar de men een vreeselijk schouwspel. Pastoor Litjens lag. badend in bloed, op den grond. Hij gaf geen teeken van leven meer. He heele gang vertoonde bloedsporen. In de werkkamer was de wanorde onbeschrijfelijk. De laden van het schrijfbureau en de kast waren open gebroken, terwijl de grond bedekt was met papieren. De politie stelde op de plaats van het mis drijf een uitgebreid onderzoek in. Men staat hier voor een raadselachtig geval. Waar schijnlijk heeft men met berooving te doen, doch zekerheid hieromtrent bestaat niet. De hulshoudster was bang. De huishoudster van den pastoor bevond zich reeds te bed, toen het misdrijf ge schiedde. Zy heeft wel de kreten van het slachtoffer gehoord, terwijl zy ook het gestommel in de gang had vernomen, doch zij was zoo ge schrokken, dat zy niet den moed had haar slaapkamer te verlaten. Naar haar oordeel moeten meer dan één man aan het werk zyn geweest. De mare van het mlsdryf verwekte in het rustige dorpje groote ontsteltenis en diepe ontroering. Pastoor Litjeus was afkomstig uit Wans- sum, waar zijn familie woont. Voor zyn be noeming tot pastoor was hy leeraar aan het gymnasium te riolduc. Van de daders nog geen spoor. STIER VEROORZAAKT BRAND. Te Biervliet is de groote landbouwschuur van den heer Dusardyn afgebrand. Het vee kon worden gered, doch de landbouwwerk tuigen gingen verloren. Als oorzaak moet worden aangenomen het losbreken van een stier, die eerst een benzinemotor, en toen een lamp omliep, waardoor de brand ontstond. Alles was verzekerd. Volgens een bericht uit Oostende, heeft een visschersboot uit Nieuwpoort, de N. 43, ter hoogte van Calais assistentie verleend aan dé Nederlandsche treiler IJm. 145, die stuurloos was geworden en in nood verkeerde. Een kabel van het visschersnet bleek zich door de schroef van het schip te hebben geslin gerd. Na 12 uur ingespannen arbeid, in zware zee en stormwind, slaagde de Belgische boot er in den Nederlandschen treiler op sleeptouw te nemen en behouden te Calais binnen te brengen. 1 i Toen de ongeveer 45-jarige rangeerder van' de Nederlandsche Spoorwegen Teunissen Vry- dag op het stationsemplacement te Eist be-; hulpzaam was bij het samenstellen van een goederentrein, heul hy het ongeluk te strui kelen. Toen de man zich weer oprichtte,: werd juist een treindeel achteruit gezet. Hy geraakte tusschen de buffers, waardoor hem; de borstkas werd ingedrukt. De ongelukkige! was op slag dood. Hij laat een vrouw en eenlge kinderen achter. Een apothekers-assistent beging Zondag middag de onvoorzichtigheid in de apotheek Rozengracht 29, te Amsterdam, zijn sigaren aansteker met benzine te vullen, terwijl hij een brandende sigaar in den mond had. Het gevolg was, dat benzinedampen vlam vatten en dat de jongeman vry ernstig brandwon den aan gelaat en handen opliep. Hy moest naar het Wilhelmina-Gasthuis worden ver voerd. De brandweer, die nog gewaarschuwd was, behoefde geen hulp te verleenen. Vry dagavond heeft te Breda een brutale overval met berooving plaats gehad. De heer B. zat omstreeks half 6 op zyn kantoor aan den Hoog Steenweg, waar hy een kleine leer- zaak dryft, op zijn schrijfmachine te werken met den rug naar de deur gekeerd, toen plot seling twee hem onbekende mannen binnen kwamen, waarvan een een wollen das om het hoofd had. Hy had een revolver in de hand, de tweede persoon hanteerde een soort ploer- tendooder. Zyn revolver op B. richtend riep de eerste indringer: „Geld, handen op", aan welk bevel B. noodgedwongen gevolg gaf. B. werd daarop met het gelaat tegen den muur geplaatst, zy ontnamen hem zijn sleutels en een portemon- naie, waaruit zy een bedrag van f 50 haal den. Nadat zy het vertrek nog verder hadden afgezocht sloeg een van beiden' de electrische lamp stuk, waarna zy het kantoor verlieten De roovers verdwenen in onbekende richting. De heer B., die opgesloten werd, belde de politie direct op en een onderzoek werd inge steld. Tot dusver evenwel zonder resultaat De sleutel waarmede de dieven de deur sloten, hebben zij aan den buitenkant in het slot laten zitten. Beide indringers waren jeugdige personen. I De administratie van de Rykstelefoon te Bussum vond sinds eenigen tijd lp de geld- reseryoirs van publieke telefooncellen valsche dubbeltjes, vooral in het bakje voor de inter- locale verbindingen. Met geduld en overleg is men den dader op het spoor gekomen, die hoofdzakelijk gebruik maakte van de cellen In het station en op den Meerweg te Bussum en het kruispunt Thierensweg te Naarden. Daar de controle zich over het geheele district heeft uitgestrekt, heeft men ook drie valsche dubbeltjes (de kosten voor een ge sprek met Amsterdam) in een cel te Hilver sum gevonden, welke eveneens voor een van de nummers bestemd was, die wellicht met de beste bedoelingen, doch met valsche munt in Bussum en Naarden werden opgebeld. Er zyn thans zestig dubbeltjes in beslag ge nomen. De 40-jarige B. uit Bussum, die verdacht werd, heeft bekend. Hij is op vrije voeten ge laten en zal zich voor de justitie te verant woorden hebben. Een eenvoudige valsche muntinstaUatie, waarin de dubbeltjes uit lood en blik werden vervaardigd, is ten huize van B., een werkloos stuurman, ge vonden. Bankierskantoor benadeeld. Dezer dagen is de heer E. J. G., die een bankierskantoor dryft aan de Veemarkt te Rotterdam op geraffineerde wyze door een onbekenden man opgelicht voor een bedrag van 2400. De heer G. financiert o.a. de aan- koopen van varkens voor de crisiscentrale. Wanneer de commissionair van deze cen trale de varkens heeft uitgezocht gaan de verkoopers de dieren laten wegen, waarna hun een weegbriefje wordt verstrekt, waarop zij op het kantoor van den heer G hun geld konden lncasseeren. De onbekend geblevene heeft een varken laten wegen, en daarna kans gezien het weeg briefje te vervalschen. Hy heeft er 20 varkens op gezet en 20 gewichten daarachter en daarna de handteekening van den commis sionair nagemaakt. Met dit briefje is hij naar het kantoor van den heer G. gegaan waar voor hij een gunstig oogenblik uitzocht n.L toen de heer G. zelf even afwezig was. De 19-jarige kantoorbediende T. P. nam het weegbriefje in ontvangst, rekende uit, dat de aanbieder 2400 moet ontvangen, welke h(j hem uitbetaalde met twee bankbiljetten van 1000, 2 van 100 en 8 van 25. Later kwam de vervalsching aan het licht. De poltiie stelt een onderzoek in. AANVARING. Tusschen de Batavier V en een Japansch schip. Zondagmorgen tusschen 7 en 8 uur is de Batavier V tusschen Vlaardingen en Schie dam op het Japansche stoomschip Capetown Maru gevaren. Het Japansche schip was daar wegens mist voor anker gegaan. Het vaartuig kreeg een gat in den achter steven. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De Capetown Maru is doorgevaren naar Schiedam, de Batavier V naar Rotter dam. Een man gedood; een meisje ern-' stig gewond. Stoomwolken van de stoomtram, door den wind plotseling over den weg slierend, zyn Zondagavond oorzaak geworden, dat een auto op den Groene Hilledijk te Rotterdam een meisje en een man heeft aangereden. De man is aan de gevolgen van een schedel breuk overleden; het meisje is ernstig ge wond in het ziekenhuis opgenomen. De stoomtram naderde met een vaart van 20 km in de richting van de stad. De auto, bestuurd door J. Leeuweiiburg, reed met een snelheid van 30 tot 40 km en wilde de tram links passeeren. Toen de auto ongeveer de, helft van de tramtrein voorby was, sierde plotseling een wolk stoom van de locomotief over den weg, waardoor de autobestuurder geen uitzicht meer had. Hy verminderde vaart; ineens zag hy toen twee voetgangers vlak voor zich. De bestuurder probeerde nog door uithalen een ongeluk te voorkomen, maar kon niet meer verhinderen, dat hij den man en het meisje aanreed. Zy sloegen op den grond en bleken ernstig gewond. De G.G.D. bracht beiden naar het ziekenhuis, waar twee uur later de man, de 28-jarige J. Haringa, is overleden. Het meisje, de 16- jarige D. v. d. Male, is met een ernstige her senschudding opgenomen. De drie Amsterdamsche inbrekers, onder: wie de beruchte „Witte Nelis", die in de' hoofdstad gearresteerd zyn op vermoeden, dat zij de daders zijn van de aan de eenige da gen geleden in een melkfabriek te Nunspeet gepleegde inbraak, zijn gisterenochtend op transport gesteld naar Zwolle. De mannen zijn zeer beruchte inbrekers,1; met name Witte Nelis, die reeds vele straf fen Heeft ondergaan, en zelfs, na een eenige, jaren geleden in de Regulierbreestraat te Am-1 sterdam gepleegde inbraak, naar Amerika is gevlucht. Ook daar heeft hy wegens dief stallen met inbraak eenige jaren in de gevan genis doorgebracht. Na zijn terugkeer in ons land werd hij voor de inbraak in de Regulier-1; breestraat gearresteerd, doch moest wegens; gebrek aan bewijs worden vrijgelaten. Ofschoon de bende tot nu toe niets heeft uitgelaten, zijn er sterke aanwijzingen voor hun schuld. Het onderzoek loopt mede over de vraag of een of meer van de gearresteer-j den betrokken zyn by inbraken, welke den laatsten tijd in zuivelfabrieken zijn gepleegd en waarby gebruik is gemaakt van dynamiet voor het forceeren van brandkasten. Stroopers in actie. De 24-jarige H. B. te Smilde, thans gedeti neerd, was in den nacht van 28 op 29 November met zijn broer P. B. aan het stroopen. Doordat zy met een lichtbak werk ten kwam de jachtopziener H. Bnoggink te Smilde hen op het spoor. Deze waarschuwde de marechaussee. Vier man zyn toen in hinderlaag gaan liggen. De stroopers by de brug gekomen, ontdekten by het licht van den lichtbak een marechaussee in een liepen in de armen van den jachtopziener, en de gebroeders namen de vlucht, maar liepen in den armen, van den jachtopziener. Deze sommeerde hen te bUjven staan en loste een schot in de lucht. Zy vluchtten verder en een algemeene vervolging werd ingesteld doch de stroopers wisten te ontkomen. De marechaussee H. Vogel verklaarde Vrij dag dat het licht by de brug op hem was ge richt en dat hy zag dat het geweer, in zyn richting gehouden, in den aanslag was ge bracht en toen afgevuurd. Aan H. B., die de schutter was, was nu ten laste gelegd poging tot doodsalg. poging tot zware mishandeling of bedreiging met dood slag. Uit het getuigenverhoor bleek dat H. B. driemaal had geschoten en by hem aan huls waren vier hulzen van patronen gevonden. Verdachte erkende drie schoten te hebben gelost. Van het schieten by de brug en de herkomst van die vierde hulst, wist hy niets. De officier van justitie eischte een jaar en zes maanden gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. De bestuurder verdronken. Zaterdagmiddag reed de 22-jarige groenten- handelaar Buunders uit Beesd, die met een auto naar Leerdam was geweest om eenige kisten fruit te halen, op de Lingedijk in het dorp Acquoy. Door de gladheid van den weg begon de auto te giyden en kantelde in een sloot. De chauffeur, die met het hoofd in het water terecht kwam, kreeg del ading kisten op zich en kon zich daardoor niet meer op richten, Eenigen tijd later passeerde een vrachtauto, waarvan de bestuurder yiings eenige kisten fruit uit den omgeslagen auto heeft gehaald en het slachtoffer heeft be- vryd. Toevallig was in de buurt een genees heer aanwezig en ofschoon deze eenige uren bezig was met kunstmatige ademhaling, mocht het niet gelukken bij B. de levens geesten op te wekken. DE BRANDSTICHTING IN DE RIJKS WERK-INRICHTING. Chr. Th. F., thans gedetineerd, die op 23 November brand had gesticht in de Rijks werkinrichting te Veenhüizen, werd Vrijdag veroordeeld tót 3 jaar gevangenisstraf. De eisch luidde 4 jaar. Gouverneur Hoffmann vóór een nieuw onderzoek. De gouverneur van den staat New Jersey, Hoffmann, is vastbesloten de staatspolitie te verzoeken een nieuw onderzoek in te stellen in de zaak-Hauptmann. Men veronderstelt, dat Hoffmann daardoor moeilijkheden zal krygen met den attorney-generaal David Wilentz en den leider der staatspolitie, kolonel Schwarz- kopf r De autoriteiten van Akron in den staat Ohio stellen op het oogenblik een onderzoek in naar den levensloop van een vyfjarigen jongen, die volgens de beweringen van een vrouw, het kind van Lindbergh zou zijn. De jongen verblijft in het huis van den vrachtautobestuurder Dolsen. De vrouw be weert, dat de twee jaar geleden gestorven echtgenoote van Dolsen een vriendin is ge weest van Violet Scharp, die vergiftigd werd. Dolsen zelf zou wel eens getwyfeld hebben, of de jongen, die by hem in huis is, zijn eigen zoon is. In dit verband wordt het volgende verhaal verteld: Toen Dolsen in 1932 een reis door de Sta ten maakte, werd hy plotseling naar huis geroepen. Men deelde hem mede, dat zijn kind ziek was geworden. Toen hij thuis was •gekomen, had hij geconstateerd, dat dit niet het geval was. Bovendien had hy gezegd, dat hy het kind, dat hij voor zich zag, niet her kende, daar het krullend haar had. Later had hy bemerkt, dat zyn vrouw over veel 'geld beschikte. Eens had hij 600 dollar by •haar gevonden, waarvan zy geen rekenschap kon afleggen. De vrouw, die met deze merkwaardige WOENSDAG 22 JANUARI. Hilversum I, 1875 m. VARA-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 9.30 Kookpraatje. 10.00 Morgenwyding VPRO. 10.15 Gevar. concert en lezing. 12.00 Gramofoonpl. 12.15 Orgelspel en gramofoonpl. I.151.45 Gramofoonpl. 2.00 Voor de vrouw. 2.15 Gramofoonpl. 3.00 Voor de kinderen, 5.30 Gramofoonpl. 6.30 RVU. Lezing. 7.00 Sportuitzending. 7.15 Pianorecital en voordracht. 8.00 Berichten. 8.15 Operette-uitzending m.m.v. solisten, het VARA-Orkest en Operakoor. In de pauze; Berichten, toespraak. 10.25 Gramofoonpl. 1J.00 Orgelspel J. Jong. II.3012.00 Gramofoonpl. Hilversum II. 301 m. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.1r 9.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst. 11.0012.00 en 12.15 Ensemble v. d. Horst 1.15 Gramofoonpl. 2.0" Quatre-mains. 3.15 Chr. lectuur. 3.45 Gramofoonpl. 4.00 Sopraan en plano. 5.00 Kinderuurtje. 6.00 Landbouwpraatje, 6.30 Afgestaan. 7.00 Berichten, reportage. 7.30 Causerie. 7.45 Gramofoonpl. 8.00 Berichten. 8.05 Sopraan en orgel. 9.00 Lezing. 9.30 Orgelspel. 10.00 Berichten, causerie. 10.2011.30 Gramofoonpl. I I DONDERDAG 23 JANUARI. Hilversum L 1875 m. AVRO-uitzending. 5.306.00 VPRO. 8.00 Gramofoonpl. 9.00 Kookpraatje. 9.05 Ensemble Lismonde. '10.00 Morgenwijding. Gramofoonpl. '10.30 Ensemble Lismonde. 11.00 Knipcursus. 11.30 Lyra-Trio. 12.15 Omroeporkest. 2.15 Voor de Vrouw. 2.45 Gramofoonpl. 3.00 Knipcursus. 3.45 Gramofoonpl. 4.00 Voor zieken en ouden-van-dagen. 4.30 Gramofoonpl. 4.45 Voor de kinderen. 5.30 Causerie. 6.00 Kovacs Lajos' orkest. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen. t.05 Viool-recital. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten. Gramofoonpl. 8.15 Concertgebouw-orkest en solist. 9.15 Gramofoonpl. 9.50 Omroeporkest, Kovacs Lajos' orkest, AVRO-Decibels en het Renova-kwintet 11.00 Berichten. 11.10—12.00 De AVRO-Decibels. Hilversum H, 301 m. 8.00—9.15 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 2.00 NCRV. 8.009.15- en 10.00 Gramofoonpl. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonpl. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonpl. en orkestconcert. 2.00 Handwerkcursus. 3.15 Orgelspel. 4.00 Bybellezing. 4.45 Jeugdcurus. 5.15 Gramofoonpl. F 30 rrloconcert en Gramofoonpl. 7.00 Berichten. 7.15 Reportage. 7.30 Journ. weekoverzicht, 8.00 Berichten. 8.05 Mannenkoorconcert. 9.00 Lezing. 9.30 Chr. Muziekvereen. „Oranje-Harmonie". (Om 10.00 Berichten.) 10.3012.00 Gramofoonpl. verklaringen is gekomen, beweert, dat zy een ver familielid van wylen juffrouw Dolsen is en alle byzonderheden van de kwestie-Lind- bergh kent. Tal van dooden. Boven de Vereenigde Staten woeden buiten gewoon hevige sneeuwstormen. Het verkeer ligt op tal van plaatsen stil. Het luchtvaart- verkeer is stopgezet Het spoorwegverkeer is over groote gebieden stopgezet. Men spreekt over „een stormfront", dat zich uitstrekt van Maine tot Florida. Zes personen zyn omgekomen en 25 ge wond tengevolge van een wervelstorm by Vernon in Florida. Te New-York is het Zondag noodweer ge weest, dat met een buitengewoon hevig onweer gepaard ging. Het verkeer op straat was geheel In de war. 20.000 sneeuwruimers probeerden vergeefs de straten van de sneeuw te ontdoen. Er hebben zich verscheiden ver keersongelukken voorgedaan. Tot nü toe zijn te New-York tengevolge van de vorst tien personen om het leven gekomen. Uit Pittsburg wordt gemeld, dat het geheele verkeer daar moest worden stopgezet. Te Philadelphia ligt de sneeuw 30 cm dik. In staten van het midden Westen ligt 45 cm sneeuw. Later. In den storm, welke de Zuidelyke staten Florida, Georgië en Alabama heeft ge teisterd, zijn 17 personen om het leven ge komen. Ook veel vee is omgekomen. In New- York en andere steden is een twintigtal per sonen om het leven gekomen door de groote koude, welke in het geheele noorden van het land heerscht. Gedurende het weekeinde zyn 17 personen ten gevolge van de felle koude bezweken. 40 personen zijn min of meer zwaar gewond bij stormongevallen. In den nacht van Zater dag op Zondag zyn alleen in het noorden van Florida al 13 menschen om het leven geko men, onder wie een negergezin van zes leden. De schade wordt geschat op verscheidene honderdduizenden dollars. Het centrum van, den storm schijnt zich van de Golf van Mexico langs de kust van den Atlantischen Oceaan zeewaarts te bewegen. In verscheidene steden hagelde het zoo fel, dat ettelyke personen werden gewond. In Nieuw Engeland zyn 6 menschen gedood. Te Boston ligt de sneeuw een voet hoog, te New- York een halven voet. Te Scranton, in Penn- sylvanië, zijn alle scholen gesloten. Het verkeer van Maine naar het noorden van Maryland ligt stil. Men verwacht, dat de temperatuur nog verder zal dalen. Zondagochtend heeft zich op den Londen- schen Noord-Ooster Spoorweg een ongeluk voorgedaan, dat aan zes wegwerkers het leven heeft gekost, en waarbij zes anderen ernstig gewond zijn. De arbeiders waren ge zeten in een bagagerijtuig, dat achter aan een ballasttrein was gekoppeld. Bij Barkston, een stationnetje, vier mijl ten Noorden van Grandham, moest de trein heel langzaam ry- den om nog eenige wegwerkers op te nemen. Toen dit gebeurde, rende er plotseling een boodschapper van een seinhuis naar den ma- j chinlst met de boodschap, dat hy vlug moest wegryden, want dat er twee gekoppelde ran geermachines achter zyn trein aan kwamen. Deze boodschap kwam te laat. De machinist had juist stoom gegeven/ toen de beide loco motieven op den trein reden. De achterste bagagewagen werd ineengedrukt en verschei den andere wagens ontspoorden. De twee rangeermachines bleven op de rails, doch de voorste was ernstig beschadigd. Toen men het wrak van den verongelukten wagen ging opruimen bleken er vyf mannen omgekomen te zyn en zeven ernstig gewond, van wie er een weldra overleed. Men heeft den heelen dag noodig gehad om de lijn weer vrij te krijgen. Desbons vraagt of hy de ver dachte weer mag verdedigen. De president van het hof van Appèl te Aix heeft een brief ontvangen van Georges Des bons, den vroegeren advocaat van de drie Kroa- ten, die beschuldigd worden van den moord op Ko. ing Alexander en Barthou. In dezen brief vraagt Desbons toestemming de ver dachten by de komende behandeling van de zaak voor het hof van assisen, te mogen ver dedigen. Desbons wijst er op, dat volgens de wet de president van het hof een derde, niet by den balie ingeschreven advocaat, kan toe staan de verdediging te voeren. Hoe gevaarlyk de Indische rivieren nog kunnen zyn is pas weer eens gebleken te Tjiteureup (Buitenzorg). Tegen vier uur in den namiddag trachtten, naar wy in het „Bat. Nbl." lezen, negen Inlanders hand aan hand de Tjileungsi te doorwaden. Alles ging naar wensch, tot plotseling nummer één uitgleed, vermoedelijk op een steen kwam te vallen, door een draaikolk gegrepen werd en mee gesleurd. Hy sleepte ook de anderen mee. Ijlings toegesnelde hulp wist nog twee menschen levend op den oever te brengen; drie slachtoffers zyn dood aan wal gebracht De overige vier wist men niet te vinden en zelfs den volgenden morgen had men ze nog niet. Men mag derhalve wel aannemen, dat dit ongeluk zeven offers heeft geëischt. DIRECTEUREN VAN EEN SPAARKAS GEARRESTEERD. Te Lyon zyn de beide directeuren van een spaarkas, de „lyonnais-capitalisation", ge arresteerd, een derde deel van het aandeelen kapitaal, dat 300 mlllioen frank bedraagt, zou door hen verkwist zijn. Door hun wangedrag worden ongeveer 200.000 boeren en kleine renteniers getroffen. NA DEN DOOD VAN JOHN GILBERT. Moeilijkheden over de nalatenschap. Er zyn moeilijkheden ontstaan in verband met de nalatenschap van John Gilbcrt. De tweede vrouw van den overleden fiiro^f maakt namelyk aanspraak op een trmnT van de erfenis, die hij had vermaakt l de* vierde vrouw, Virginia Bruce. Weer een bende te Malang be trant Nadat reeds eenigen tyd de aandacht 1 Malangsche stadspolitie gevestigd was on aantal jongelui uit Indo-Europeesche krin dat zich verdacht gedroeg in toko's ZHn van hen door de politie naar het commw! riaat geleid en daar aan een verhoor oniw worpen. Uit de mededeelingen, na een scherp ve*. hoor verstrekt, is gebleken, dat de jontren» zich ten getale van acht vereenigd hadden la een z.g. Muziek- en zwerfclub, die reed!! anderhalf jaar geleden haar entrée maakta Aan muziek, alhoewel blykens den naam der club een onderdeel van het programma, werd althans ln clubverband welakJ gedaan. Meestal beperkte men zich tot het zwerven, waarby in groepjes van twee of drie de leden er op uitgingen, zich in de Chi- neesche kamp occupeerende met kleine dief" stallen. De leeftijd der jongelui is omstreeks 16 17 jaar, en zij komen uit kringen, die zeker niet tot de behoeftige gerekend behoeven te wor. den, zoodat zy in geenen deele uit honger g®. dreven het pad der diefstallen moesten be- wandelen. Voor zoover hangende het onderzoek be. kend is, gingen de leden der Muziek- en zwerfclub niet op geldroof uit, en werden er geen bezoeken gebracht aan zwemgelegen. heden met het uitgesproken doel, de zakken en portemonnaies van het aanwezige publiek na te snuffelen. Het is te hopen, dat met de ontdekking van deze soort jeugddemonstratie een verwilde ring Malang gezuiverd zal zyn van in club- verband optredende jeugd. In het organisch-chemisch laboratorium t» Groningen was vanochtend de analist, de heer R. Hogendorf bezig met het nemen van proeven met tolvol. Eensklaps brak de kolf en stroomde de licht ontvlambare stof over de kleeren van den analist, die weldra in lichte laaie stond. In zyn angst greep hy de knop van de deur zoo stevig vast, dat deze af brak, zoodat hy de deur niet kon openen. Daarop sprong hy door het raam van het op del eerste verdieping gelegen laboratorium. Hy kwam behouden in den voortuin terecht, waar voorbijgangers de vlammen doofden. De heer H. had hevige brandwonden aan hoofd, armen en borst opgelooopen. Hij is naar het academisch ziekenhuis gebracht. Er bestaat geen onmiddellyk gevaar. Vier dooden, talrijke gewonden. Naar uit Fyffe, in Alabama, gemeld wordt, is daar een berghelling, waarop zich vele farms bevonden, door een plotseling op- stekenden wervelstorm geteisterd. De kracht van den storm was zoo groot, dat de boerde rijen vernield werden en dat ontzaggelijke schade werd aangericht. Volgens de tot dus verre ontvangen berichten zijn op zyn minst vier menschen gedood, talryke anderen zfln min of meer ernstig gewond. De bemanning gered. De Oostendsche treiler O. 339 Pallieter I* tusschen Kaap Griz-Nez en Kales op de klip pen is gevaren en vergaan. Het ongeluk ge beurde by nacht, maar dank zy spoedig op gedaagde hulp kon de bemanning, uit 8 kop pen bestaande, door Fransche kustbewoner* worden gered. Het schip zelf, dat toebehoor de aan de N.V. Motorvisschery te Oostende, in 1931 gebouwd was en 100 ton mat, is ver loren. De minister van arbeid en industrie, Gerardo Martinez Perez, is teruggekeerd van een tocht door de provincie Narino, die ver leden week geteisterd is door aardbevingen en aardverschuivingen. Hy deelde mede, d het aantal dooden wordt geschat op n» deur duizend. In het dorpje 1'Hermitain, zoo meldt Reu ter uit Niort, heeft een boer in een vlaag verstandsverbystering zyn vrouw en ztjn tw kinderen, die lagen te slapen, gedood, vervolgens zelfmoord gepleegd. H(j heeft een brief achtergelaten, waarin hy een v klaring van zyn daad geeft én Om verge vraagt. Te Vetlanda, in de provincie Smaaland, een auto in een rivier gestort, waarby 6 inzittenden allen om het leven kwamen. GOUVERNEUR HOFFMAN MET DOOD BEDREIGD. Gouverneur Hoffman, de aanklager en een van de rechters in het proces Hauptmann hebben brieven ontvangen, in zy met den dood worden bedreigd. DE MOORDENAAR VAN ZUU VBOU^ GELYNCHT. Uit Chuyaba (Brazilië) wordt gemeld. de bevolking der stad Rlo Brando e<' oor(J heeft gelyncht die zyn vrouw had ve na haar de lever en het hart van 1 naar te hebben laten bakken en op

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2