Marine'briev en uit Indië T JUTTERTJE ZATERDAG 25 JANUARI 1936 PAG. 5 La l.umanta Stelo meening weer over dit huidig brandend vraagstuk. Natuurlijk kunnen de meenin gen van ingezondén-stukken-schrijvers, die het vraagstol slechts van verre bestu deerd hebben (of heelemaal niet bestu deerd hebben) buiten beschouwing geia- ten worden, maar dan blijven toch. nog over de meeningen van werkelijk gezag hebbende heeft luide zijn stem verheven misarissen van Politie. Een dezer gezag hebbende heetf luide zijn stem verheven tegen de beoogde samenvoeging. Ook hij ziet er geen heil in. Wij kunnen hier in het midden laten,; dat andere steden Am sterdam ai lang zijn voorgegaan en dat tot groote tevredenheid van die betrokken steden en ook, dat de studie-commissie wel heil zag in de samenvoeging, welke het thans niet te versmaden sommetje van drie ton bezuiniging per jaar zal opleve ren. Wfl willen hier slechts wijzen op de keerzijde van de medaille, de: keerzijde dus van de bezuinigde drie ton. Deze keerzijde nu is „het behoud van arbeidsvermogen", zooals wij dat nog kennen uit de natuur kundelessen van school. Iedere agent toch, die brandweerplichten zal moeten gaan vervullen, zal ernstig te kampen hebben met de neiging zich in die nieuwe functie te gaan gedragen op dezelfde wijze als hy gewoon was in de oude. Het gevaar Is dus niet denkbeeldig, dat dé brand-agent (zooals dit nieuwe wezen in het stads- bestel wel zal heeten) inplaats van naaf de slang te pakken bij een voorkomend schoorsteenbrandje, eerst de verschrikte bewoner van het perseel gaat" vragen of en zoo ja, wanneer hij geboren is en of de grootmoeder van zijn schoonmoeder ooit wel eens in een „Inrichting" geweest is, of hoe die vragen bij het beroemde pro ces-verbaaltje meer luiden. Eén brigadier klimt natuurlijk op het dak on. het ver keer der spuitgasten te leiden, waarbij de vele kronkels en bochten van de. Gemeen telijke Vèrordeningen terdege in acht zul len worden genomen. Of weer: de brand- agent durft- met de slangen-wagen het perceel niet te benaderen omdat aan den ingang de straat te lezen, staat: „Parkëe- ien verboden tusschen 6 en 24' uur". Hoe, het Zij, de mensch, en zeker een degelijk politieman, is nu eenmaai geneigd ,te' blijvöi volharden in de gang en richting,'- die: hij lange jaren betrad en het zal moeite kosten hem. „om ce schakelen".- Maar Dén"-- "Jlaag heeft hem omgeschakeld, met suc- i. ces en dat kan in Amsterdam'dus tenslotte: bok wel. De doorsnee-agent - 'var' Amstéf-■ - dam zal wel niet zoo heel veel verschillen van den doorsnee Haagsche collega. In- dézen loopen hoofdstad en residentie nu eens niét al te ver uit elkaar! En drie ton bezuiniging wegen zwaar in deze tijden. Het zal ons dan ook niet verbazen als de gemeenteraad zich, ondanks de pessimis tische meening van leeken en gezagheb- benden, tenslotte bij het voorstel zal neer- - 'eggen. Volgèns het slot van mijn vorig artikel zou de zoo goed als algemeene onte vredenheid dus een factor- ten gunste van eperanto zijn! Het schijnt misschien vreemd, maar is toch eigenlijk heel een voudig! Laat ik dan trachten mijn stelling ,e, verdedlgen. Het uitgangspunt is daar- V' da' men het, ondanks alle verdeeldheid over één punt vrijwel eens is, nX: „Het F8® zoo niet langer! Er moet verandering °men!" Maar geheel alleen den strijd aan binden zou ware Don Quichotterie zijn! a-ndaar, dat velen dan ook zoo wijs zijn. er niet aan te beginnen en zich uitslui- bepalen tot een bedenkelijk hoold kudden. Anderen echter, die begrijpen, dat men zo v a^een niet veel verder mee komt, (jj^n contact met gelijkdenkenden. Eèn- wi maakt Immers macht! En zoo zien j, e totefnationale yereenigingen met "n 0nn'ngstendenz in dén laatsten tijd j.en Paddestoelen uit den grond verrijzen. is Voor de hand liggend gevolg hiervan aan L8teeds scberper wordende behoefte in (j 'aa' voor allen, die bovendien de fn zoo bitter noodzakelijke neu- e't bezit. nellp, ere internationale vereenigingen, op de2e fUs zoowel als sociaal gebied, hebben er eboefto reeds veel eerder gevoeld en n,'ddei'00rZien' door van het Seboden hu'P" kon h 6en dankbaar gebruik te maken Zoo I>r°paet gebeuren, dat we onlangs ln een *sandarede voor Esperanto van een dergelijke wereldvereeniging ongeveer het volgende hoorden: „Gezien de groote voordeelen ten opzichte van internationaal contact, die onze tegen standers aan het gebruik van Esperanto te danken hebben, -zouden wij wel dwaas zjjn, indien wij ons er zelf ook niet zoo veel mogelijk van bedienden voor de Inter nationale verbreiding van onze ideeën". Men moet echter qiet uit het oog ver liezen, dat in dergelijke gevallen Esperanto slechts het ..middel is om het doel te be reiken. Zoodat het wel eens voorkomt, dat dat vereenigingsdóel lijnrecht staat tegen over-hetgeen Dr. Zamenhpf beoogde met het samenstellen van Esperanto, n.1.: het grondig afbreken, van de bestaande taal muren met behulp van: een neutrale in ternationale hulptaal teneinde de volkeren nader tot elkaar te] brengen en zoodoende een steentje bij te dragen tot bevordering van den wereldvrede (de z.g. „Interna ideo" van - Esperanto),. Deze „interna ideo" ia echter volstrekt niet onafscheidelijk aan Esperanto verböhdén. Immers volgens de bekende „Verklaring over Esperanto", door Dr. Zamenhof tijdens Kët eèrste universeele congres te Boulogne-sur-Mér gegeven, heeft iedereen, die Esperanto spreekt en gebruikt onverschillig voor" welke doeleinden, het recht, zich Esperantist te "noemen. In den laatsten tijd groeit voortdurend de belangstelling voor Esperanto ook in die vereenigingen, waarvan het doel ongeveer paralel loopt aan dat van Esperanto zeif. In dit verband fioém ik uit de vele de Baha'i beweging, die o.a. bet vestigen van een universeele vrede op haar programma heeft staan. Onder de beginselpunten le zen we in een beknopte brochure het vol gende: „Het aannemen., eener Internationale hulptaal, te onderwijzen in alle scholen der wereld". Elders in dezelfde brochufe: „Door de wereldtaal, het Esperanto, een soepele en gemakkelijklëerbare taal, is het middel voor communicatie tusschen de .volkeren aller landen gevonden." Têrecht gaat men dan door: „Dergelijke middelen op zichzelve ver- moge evenwel geen Eenheid te scheppen. De verandering der harten: is noödig...",.. Als het ware in antwoord hierop zijn er -inmiddels uit dë Esperanto-beweging zelf ,-niedwe internationale vereenigingen ont- staan, waarvan de lëdéh bij eventueelë hér- ...vormingspogingen, liet. eerét zichzélf- onder 'handen flemen.:" Daarvoor hebben" zè toóh geen Esperanto noodig, zal men misschien opmerken. Het antwoord daarop geef ik den vblgen- den keer. MOLLY' KEISER, 2e Schuytstr. 155, Den Haag. DE KALENDER VOOR HET NIEUWE JAAR. In vrijwel ..leder gezin hangt in de huiskamer een kalender, waarvan dag aan dag een blad wordt afgenomen. Niet alleen worden op duidelijke wijze de ver schillende data, maand en dag aange geven, alsmede nog enkele andere we tenswaardigheden. Het belangrijkste is toch voor velen het onderschrift, dat soms naar aanleiding van een bijbelwoord wordt geschreven, doch ook meermalen een levenswoord of -spreuk bevat," dat sterkt en bemoedfgt."- Jammer genoeg gaan zoo vele mooie gedachten op deze losse blaadjes vervat, verloren en daarom is hét zoo goed een cahier "aan te schaffen, waarin de meest treffende spreuken of versjes worden ingeplakt. Men kan ze dan lezen en herlezen in tijden, dat men bemoediging noodig heeft en er tevens anderen gelukkig mee maken. Eigen gedachten kunnen worden bijge schreven, vooral op dagen, die' een bijzon dere beteekenis in ons leven hebben of in dat onzer naaste omgeving. De hoofdzaak is echter, dat men kracht put uit het gelezene, om dankbaar terug te zien op het verleden en vol vertrouwen de toekomst tegemoet te gaan. De weten schap, dat geen wolk zóó donker is, of hfl heeft zilveren randen, maakt, dat nie mand de toekomst als een zwarte sluier moet zien, want immers, na regen komt zonneschijn! DE ZEGETOCHT VAN DE TELEFOON. Het Internationale telefoonnet heeft zich in den loop der jaren, vooral ln de na- oorlogsjaren, over meer dan- zestig staten en landen uitgébreiden het is thans mo gelijk, drie en negentig procent van alle telefoonapparaten der wereld met elkaar te verbinden. In totaal Vindt irfen thans 34.600.000 telefoontoestellen Over de. geheele wereld. Vijftig milliard telefoongesprekken wor den jaarlijks gevoerd de helft daarvan komt toe aan de Vereenigde Staten. In Zuid-Amerika vindt men 720.000 tele foontoestellen, terwijl hier in 1934 680.000 toestellen te vinden waren. In de Euro- peesche landen vindt men thans 12.570.000 aparaten en een jaar geleden, n.1. op 1 Jan. 1935, was dit aantal nog 11.905.000é In Azië worden hoe langer hoe meer ge sprekken via de telefoon gevoerd. In 1935 vond men er 1.480.000 toestellen, thans 1.520.000. Afrika bezit niet zooveel appa raten, n.L 290,000, tegenover 280,000 in het voorafgaande jaar. Oost-Afrika beschikt thans over 10.000 telefoontoestellen méér dan in het vorig jaar. toen men er 765,000 telde. Het totaal aantal telefoontoestellen over de geheele wereld heeft zich thans in het afgeloopen jaar met rond 1.190.000 vermeerderd, al- zoo 3.56 tegenover het vorig jaar. Beste Klaas, Ditmaal is er niet zooveel copy als de beide vorige keeren, maar er is ook niet altijd een jubileum van de mariniers of een reis naar Saigon. Maar ik heb langza merhand de rest van de Marine een beetje verwaarloosd en ook het leven in Soerabaja een beetje stiefmoederlijk behandeld. Dit zal Ik dan ook ais onderwerp nemen van dezen brief Maai allereerst, kerel, moet ik je even den indruk weergeven, dien het verscheiden van burgemeester Driessen hier maakte. Wij kennen hem als een man die, doordat hij Burgervader van Den Helder was, een 'eveudige oelangstelling aan den dag legd, vooi alles wat de Marine be trof. In menige .orij room neeft hij gerijst tafeld, hij telde zijn kennnissen onder velen van ons. Geen jubileum, feest, assaut, ko ninklijk bezoek of Burgervader Driessen was er bij. Hij was een man die zoo lan- zamerhand bij Den Helder hoorde, die er zich populair haa weten te maken, het geen iets is wat niet makkelijk gaat onder ons Jutters. Enfin, als je dezen brief krijgt dan is het alwéér een week of vier geleden maar ik wi'de je toch even zeggen, dat wij hier in Soerabaja diep getroffen zijn over dit bericht. Schout-bij-nacht Olivier is vertrokken. Met de Baloeran. L. 1. Zondag deden vele Marine-officieren Z.H.E.G.. uitgeleide op het station Goebeng, toen hij met den ad- miraa. per ééndaagsche vertrok. Den dag tevoren, had de overgaaf van het eskader-commando plaats. Dit was eigenlijk de officieele geste, maar reeds een week van te voren was men én op de vloot én op de wal begonnen met af- scheidnemen van deze zoo bekende per soonlijkheid. De zwemmers in Soerabaja wilden afscheid nemen, de schermers, de staf uit zijn marine-commandant-periode, zijn tegenwoordige staf, dan de artilleristen en zoo was het diner op diner en plechtig heid op plechtigheid. Maar zooals gezegd één en ander culmineerde toch in de over gave van het eskader-commando aan den kolonel Helfrich. Mocht ik morgen nog de gelegenheid hebben om bij „Fotax" bin nen te loopen dan zal ik je de kieken er van ook nog sturen. Het geschiedde na tuurlijk „achteruit" op het vlaggeschip de „Sumatra". Van alle schepen waren depu- tatie's van alle rangen en standen aan wezig en verder stoi.den de officieren van het vlaggeschip aangetreden. De aftredende eskader-commandant sprak een hartelijk woord tot ons allen. Vooral met het voor uitzicht dat een commando over een eska der wel nimmer zijn deel meer zal zijn. Toch kan ik niet laten te zeggen, dat de zonzijde van dit afscheid zeker is, dat de schout-bij-nacht naar Holland terug gaat naar zijn gezin, dat man en vader toch maar eventjes ruim twee jaar heeft moe ten missen. Kolonel Helfrich nam met een opgewekte energieke speech het commando over, ons met zone woorden als het ware weer nieuwe energie en nieuwe animo in sprekende voor het komende vaarjaar. Het eskader blijft nu tot medio Januari binnen en gaat dan weer in zee. Ik heb hooren ver luiden, dat er een divisie jagers in dienst zal komen. Hr. Ms. „Witte de With", „van Galen", „Piet Hein" en „Evertsen" respec tievelijk onder cummando van Overste Koenraad als divisie-commandant, en de luit. ter zee le kl. Witte, van Leeuwen en Houtsmuller. De overste Mackay wordt commandant M.K.O. Luitenant ter Bozuwa wordt le officier vliegkamp. Verder ia het niet uitgesloten, dat er ook twee divisie's onderzeebooten aan net eskader toegevoegd worden. Dat geeft dus weer een heele uitbreiding van onze va rende vloot. Zaterdagavond was het mari- niersfeest, daar schreef ik je al over en Zondag brachten we den eskader-comman dant naar den trein. Op het perron was het geweldig druk. We zagen daar den Gou verneur van Oost-Java den resident, den Marine-commadant met staf, den eskader commandant Helfrich met staf en zeer veel BKN GOEDKOOP SCHUURMIDDEL. kan men maken om wit houten tafels, aanrechten, steenen vloeren, e.d. mee te schrobben, dat buitengewoon goede resul taten geeft. Men moet het echter niet voor verfwerk, baden, vaste waschtafels e.d. gebruiken, aangezien hiervoor andere soor ten in den handel zijn. Men koopt bij een drogist: een half pond fijn wit krijt, een half pond zilverzand en een half pond zachte zeep (gele of groene), doet dit alles ln een oude pan en laat het zachtjes aan op een lage pit zoo warm worden, totdat men een dikke brij heeft, die met een houten lepel door geroerd wordt. Bewaren in jam- of Keulsche potjes. andere civiele en militaire autoriteiten. Eovendien veel marine-officieren en scher mers. Ondanks het vroege morgenuur was de stafmuziek aanwezig, hetgeen wel een bewijs is hoezeer de afgetreden functlon- naris geapprecieerd is geworden. Om 6 uur precies reed de ééndaagsche met het directie rijtuig van de S.S. voor, waarin de beide vlagofficieren wegreden. Het volkslied werd' gespeeld, nog even wulven en twee vlagofficieaen reden weg, die vermoedijlk niet meer in Soerabaja terug zullen komen, want zoo meldde het Soerabajaansche Handelsblad de vlootvoogd zal vermoedelijk niet meer in Soerabaja komen voor zijn vertrek uit Indië. Hier van de werf is weinig nieuws te vertellen. O ja de „sebrang" is verplaatst, die vaart nu vanaf het schiereiland naar de tonnen- en boeien-werkplaats, of als je het anders uitgedrukt wilt hebben, vanaf de centrale op het schiereiland naar ie ketelmakerij. Voor ons, die aan den Noord kant van het schiereiland liggen, is dat een kleine tijdsbesparing, maar voor het werf- beeld is het een heele verandering. De „Pelikaan" is nu bijna geheel ge sloopt, die zie je niet meer terug als je in. Indië komt. Het karkas ligt nog een 2 dm boven Water. Hr. Ms. „Java" wordt nog steeds klaar gemaakt" voorede Hol land-reis, maar toch loopen er c- het M E. allerlei praatjes, dat het schip niet zal gaan. Ik zal me daarin maar niet verdie pen en heb mijn vrouw geschreven om er zich maar niet aan te storen, we moeten dat natuurlijk maar afwachten. We zijn bij de kompenie nu eenmaal erg vlug met allerlei verhalen. En anders wordt het thuisvaren met een mailboot, hetgeen ook lang niet gek is. Zoo juist zijn de jagers uit Holland aangekomen. De stafmuzieK bv Modder- lust. De Marine-commandant met staf nadat deze eerst des ochtends Inspectie buitengaats had gehouden en de E.C. met staf. De jagers meerden onder den mastenbok. En tot laat in den avond was het nog overpakken naar gebouw a. Overigens zaten er verscheidene men- schen aan boord, die ik hier gedurende mjjn term al eens meer meegemaakt heb. Ja, de tijd begint op te schieten! In de stad natuurlijk de gebruikelijke Kerststemming. We hebben hier een reeks feestdagen om jaloersch óp te worden in Holland .Woensdag, Donderdag, Vrijdag (inlandsch nieuwjaar) en dan de weekend met aansluiting op Oud en Nieuw. Een boel menschen naar boven, dat begrijp je. Toch nog een geweldige drukte in de stad. De winkels leenen er zich tegenwoordig ook veel beter voor om prachtige Kerst- uitstalingen te maken. Heel Tandjoergan is eigenlijk één groote étalage. Toch komt je verlangen naar het moederland weer boven, als je daar die Kerstboomen ziet staan je lubt tegenwoordig wer kelijk echte boomen hier of als je een huiselijke blokhaard (natuurlijk electrtsch en met papieren snippers als camouflage) ziet staan. Als je daarbij dan nog neemt zoo'n winkel als Gerzon b.v., die uitslui tend Europeesche snufjes verkoopt, man, dan ga je zóó naar het moederland ver langen. In de cercle Hellendoorn natuur lijk een uitgebreid program voor alle feestdagen. Het oude Hellendoorn Is tegenwoordig ook weer ln gebruik genomen. Wie het exploiteért weet ik niet, maar het is er avond aan avond vrij druk en Janmaat heeft op deze manier ook eens iets „bo ven" en hoeft niet steeds naar „Perak", om zich te amuseeren. Ziezoo Klaas, voor ditmaal genoeg. Ik moet vanavond vroeg naar kool, want lk ga morgen met de ééndaagsche naar Ba tavia toe om Kerstmis te vieren. Van daaruit hoor je wel wat van me in mijn volgenden brief. Gonje, HENK.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 17