k ZATERDAG 25 JANUARI 1936 T JUTTERT.1B A'! Beste jongens en meisjes. Kindervn GEHEIMSCHRIFT. "°AG. 6 4 h-\ Over de raadsels van deze week hebben heel wat vriendjes en vriendinnetjes hun raadselnek gebroken. Tenminste het eerste raadsel heeft heel wat zuchten gekost. „Welk dier heeft een geheel nutteloos lichaamsdeel?" zo luidde de vraag. „Geen enkel dier", zeiden verschillende van m'n vriendjes en vriendinnetjes positief. Dat waren de realisten, ja, dat is misschien wel een vreselijk geleerd woord, dat je niet verstaat, maar het betekent zoveel als de jongens en meisjes, die rekening houden met de werkelijkheid en zó gere deneerd hebben. „Er is geen ding in de schepping onnuttig en dus heeft ook geen enkel dier een lichaamsdeel dat geheel on nuttig zou zijn. „Goed zo, jongens en meisjes, dat was een klare redenering, maar toch was je „raadsel" daarmee niet opgelost en jullie kwamen dus terecht oij het stapeltje oplossingen dat foutief was. Dan waren er die vonden het „huisje van de slak" een overbodigheid, maar die had den zeker nooit gezien, hoe gezellig zo'n slak in z'n huisje weggescholen kan zijn. Heus, dat is niet overbodig. Daar waren oplossers die vonden, dat de ratelslang een onnuttig lichaamsdeel had. Welk deel onnuttig was, verzuimden ze te zeggen. En een grappenmaker schreef: „de poes zijn staart". Die poes had zeker wel eens met „haar" staart in z'n kopje melk zitten roeren, zodat hij, want het was een vriendje, die het schreef, een kijkje op die staart gekregen heeft En de oplos sing was, zoals je op de pagina hiernaast ziet „de kam van de haan", omdat hij een kam heeft en geen haar. Leuk hè, en ge makkelijk, vind je niet Ja, 't is maar een weet. Het boek is gewonnen door: RIE WULLEMS, 11 jaar, le Vroonstraat 13. Anjelier. Dat boek dat je aan het lezen bent „De verslaggever van de Nieuws bode", zou ik ook wel eens graag willen lezen, Anjelier. Ik ben natuurlijk wel een weinig benieuwd wat hij over de Helder- sche Courant schrijft. Kan je me het niet een paar dagen lenen? Breng het dan even op kantoor, ik laat het je wel weer thuis brengen. Ik zal tegen die meneer, die de raadsels naziet zeggen dat hij voortaan je schuilnaam moet gebruiken, hoor. Zilverschoon. Dat is mogelijk, Zilver schoon, dat jouw briefje pootjes heeft ge had en er vorige week vandoor is gègaan, waar vandaag is het dan toch niet >:g- geglipt en vond ik er zelfs nog een aardig raadsel bij dat ik gebruiken kan. Loesje Flotat. Je hebt je best gedaan, Loesje, want dat rijm is maar niet zo uit je pen gevloeid als van de week het re genwater uit de hemel. En hier vind Je je beloning. Ik heb het „waardig ge keurd", deftig, hè, om opgenomen te worden. OP SCHOOL. 't Was half twee. De schoolbel luidde. En iedereen wist, Wat dat beduidde. Ze gingen keurig ln de rfl. En niemand was te laat, Maar iedereen er bij. Ze zongen eerst een vroolijk lied, Maar iedereen die kon 't niet. En daarom zong de juffrouw 't voor, En na een uur klonk het in koor. En na die tijd een rekenkoor. En toen de schoolbel luidde, hoor. Henk Schenkel. Ik moet je weer eens even in je ogen kijken, Henk, was dit briefje nu van Jou, 't leek zoveel op het schrift van je moeder. Ze is toch niet je secretaresse? Ja, in onze „moderne" we reld maak je soms zulke wonderlijke din gen mee. Je moet me volgende week nog eens schrijven, hoor. en toelichting geven. Fransje v. Engel. Ik miste je regel matige briefjes, Fransje, en dacht ze is toch niet boos, of verdrietig, of ziek. Het laatste is dus drie dagen waar ge weest, maar dat ben Je nu alweer verge ten en bijna had je van de week sneeuw ballen kunnen gooien, als die straten maar niet zo nat waren geweest want het sneeuwde Woensdagavond hard genoeg. Truus Brinkman. Natuurlijk wil ik graag jouw dank overbrengen aan die on bekende gever (geefster) van da. boek dat je ontving, 't Is fijn dat je het mooi vond en dat al Je lezende broertjes en zus jes het ook al verslonden hebben. Bertha en Gilles Hendrikse. Ja, dat is wel een beetje verdrietig, Bertha en Gilles, dat jullie in drie jaar nooit een boek gewonnen hebben, maar het systeem van verloting kan daardoor niet veran derd worden, omdat het zo eerlijk moge lijk is. Ik hoop dat Jullie gauw eens een boek kunnen komen halen hoor, maar be loven kan ik niets, dat spreekt Immers vanzelf, omdat ik er zelf niets aan kan doen. Ellsabeth Schond. Je zuster had ge lijk met haar oplossing van het eerste raadsel, Betsie, en toch ook weer geen gelijk. Hoe dat mogelijk is heb je natuur lijk al in m'n beglnpraatje gelezen en dus begrijp je ook de oorzaak dat jij niet bij de goede oplossingen staat. StJentje Beekma. Je vertelt het me dus lekker niet wie dat aardige vers ge maakt heeft, Stientje. Ja, dat moet je begrijpen, als je b{j de ..rant bent dan beo je uit de aard van je beroep altijd een beetje nieuwsgieriger dan andere mensen. En dat moet ook, snap je, want een jour nalist, die niet nieuwsgierig is, krijgt de helft niet van het nieuws dat hij zou heb ben als oij wat minaei bescheiden was. Antie Eelman, De Waal (T.V Onze crocusjes staan nog prachtig in bloei Antie, ze dragen nog de lentelucht in hun prachtige bloemenkopjes en ze doen jc naar die fijne tijd verlangen, iie nu dicht- btf komt. Dan behoef je ook geen sausjes meer voor de koolmezen op te uangen en zoeken de spreeuwen geen ruzie meer >m een stukje spek, met de mussen, want dan is er weer eten in overvloed. Wat is dat ieder jaar toch weer fijn, vind je niet, dat uit al die schijnbaar dode takken weer nieuw fris ieven komt. Bertus de Bruyn. In deze tijd van het jaar zijn alle schepselen verkouden, Bertus, de poesen en de hondjes, de kleine jongetjes en grote mensen. Het is dus geen wonder dat jouw neus ook een paar dagen op een lekkende kraan heeft geleken, maar je bovenkamertje was toch nog fris genoeg om er een aardig rijmpje uit te laten komen. SCHOOLBLIJVEN. Jantje zit te schrijven. Omdat hij school moest blijven, Jantje maakte pret en jool. En dat mag niet in de school. Daar zit Jantje nu te schrijven, Heel alleen, in stille klas. Hoort alleen de meester lopen, Net of er geen Jantje was. Eentonig klinkt daar Jan's geschrei, Hij is met verdriet belaan, Meester krijgt nu modelij, En laat Jan naar huis toe gaan. Bertus de Bruyn. AU de Bruyn. Ja, Ali, als een meisje van negen jaar rode wangen wil hebben en kijkers zo helder als glazen stuiters, dan moet ze als regel 's avonds om 8 uur naar bed en 's zomers, ih de vacantie, veel naar strand en naar de duinen gaan. Je longen vol met zeelucht en om je ha ren de zeewind, dat is gezond. Annie Moor. Dat heb je goed onthou den, Annie, dat versje van schoolblijven, als je dat acht jaar geleden van je moeder geleerd hebt en het nu nog zo goed kent. Als je alle dingen zo goed onthoudt, wordt je vast een bolleboos. Boterbloempje. Nu, als jij zo graag je schuilnaam wilt behouden. Boter bloempje, dan mag het, jij bent zo'n beetje op de grens en dus zal voortaan weer de naam van het bloemetje b(j je briefjes staan dat jij en ik graag zien, omdat het dan lente is. Je hebt een erg leuk rijm gemaakt, op je nichtje, hóór, knip het maar uit en plak het op en bewaar het tot je kleine nichtje zo groot is dat ze het zelf kan lezen, dat zal ze leuk vinden. KLEIN NICHTJE. Ik heb een klein, lief nichtje, Met haartjes zacht als zij, Ze heeft twee bruine oogjes, Die glinsteren allebei. Als ik er kom, dan lacht ze, En steekt haar armpjes uit, Maar als ik dan weer wegga, Dan huilt de kleine guit. Boterbloempje. Adrie Meyer. Ik geloof, dat jij en je vriendinnetje het best met elkaar kunnen vinden, Adrie. net zo goed als die poes en die hond bij kennissen van mij. Die lagen samen in een mandje en jullie spe len samen „toneel", dat is zo'n beetje dezelfde zusterlijke eenheid. Geertje Putting. Ja, eerlijk gezegd, Geertje, dat versje is een beetje „ge zocht", en voor plaatsing is het minder geschikt. Je voelde dat zelf trouwens ook al. Wat jammer, dat die sneeuw zo nat was, hè? Je had het Woensdagavond eens moeten zien sneeuwen. Zo om een uur of twaalf kwamen de vlokken in zo grote hoeveelheid naar beneden dat het in min der dan geen tijd een witte wereld was, maar ach. Donderdagmorgen in de vroegte, was er al niet veel van over. Duizendmaal Jammer, hè? Heidebloempje. Dat zag er heel wat beter uit dan de vorige week, Heide bloempje, alleen moet je nog leren, wat regelmatiger te schrijven, dat komt nu misschien omdat je op ongelijnd papier hebt geschreven, maar die letters dansten ook net op het papier of ze in een uit gelaten bui waren. Stuur me dat opstel maar eens, ik kan je natuurlijk niet be loven of het geplaatst wordt, alvorens ik het gelezen heb. 't Blauwe Druifje, maar zo om en nabij de honderd vaste vriendjes en vriendin netjes zal ik wel hebben, daar komen dan nog bij de los-vaste en de losse. Je ziet ik onderscheid ze in verschillende soorten. Jij behoort nu tot de eerste groep. Je leuke versje laat ik hier volgen. HET DRUKKE HUISHOUDEN. „Ach wat een werk" zegt ons Joke, Mijn poppenhuis is zo groot. Ik weet geen raad en buurvrouw Toke Kan vandaag niet helpen ook. Er staat een was van 14 dagen, En Mien moet in 't bad, Lien doet niets dan klagen. Omdat ze zo'n buikpijn had. Ik moet nog koken, bakken, stoppen, En 't huis verdient een beurt, En Hans, die ondeugd, Heeft zijn kieltje gescheurd. Had ik maar hulp, zegt Joke, Kreeg ik maar een idee, Toon breng je dit briefje even Naar de post, neem Jan dan mee. Ik laat in de Helderse krant zetten, Net als moeder heeft gedaan, „Voor direct gevraagd: net meisje. Die goed met poppen om kan gaan. 't Blauwe Druifje. Rie Leys, Rotterdam. Of dat even een leuk plan is, Rie, het blijft een ge heim tussen jou en mij, en als het door gaat, dan zie ik... o nee, dat mag ik niet zeggen, en dan spreek ik... ach daar ver praat ik me bijna alweer, en dan kom j(jnu, laat ik maar stoppen, anders verklap ik het toch nóg. Ik ben bijna set als Ita, die weet dat er al een cadeautje gekocht is voor m'n verjaardag over een paar weken en nu moet ze het natuurlijk strikt geheim houden en wel tienmaal op een dag vertelt ze me dat ze het me tock niet zal vertellen. Ik ben benieuwd. Rie, vandaag heb ik het toch in leder go- val niet verklapt Nettie Hoogerwerf. Heb je al viel letters gegeten uit het boek dat je dt vorige week won, Nettie? En smaakt® ze goed? Dat is toch maar weer telken een fijne verrassing, hé, en jij hebt die ver rassing al eens eerder meegemaakt Harry v. Voorst. Een goede raad krjjj Je van me, Harry, en die kost Je niets dus dat is goedkoop. Bij den dokter betaal je voor iedere goede raad minstens 1.M Schrijf het verhaal dat je dacht t< maken eerst eens helemaal op, dan kan ik zien of het geschikt voor 't Juttertje Is of dat er misschien wat uit kan of dat er wat bjj moet Bjj zulke kleine stukjes ka ik er niet over oordelen. J. P. B. Ik kan wel enige van je raad sels gebruiken, maar niet allemaal, want het eerste deugt b.v. niet. De man, die leeft is toch geboren? Frans Groote. Die slimme hond van Jon Frans, heeft zeker die slimheid van Jou geleerd, want ik geloof dat je moeder var. jou ook alles gedaan kan krijgen als ze 8 een koekje voor over heeft En hoe het als moeder geen koekjes in huis heeft. Loop je dan ook even hard naar d® kruidenier of den slager? Nelly Boot, Den Burg (T.) Hé, dat fc toch een klein beetje jammer dat Jullie vap de Waal weg zijn. Nel. Jullie waren das' eigenlijk zo'n beetje onafscheidelijk ?e:' bonden. Maar het is voor jou natuurlij!1 wel prettiger dat je nu niet met storm slecht weer iedere dag naar Den Burg hebt te peddelen en Den Burg is natuur lijk als dorp wel drukker en gezellige' maar op de Waal liggen toch de fÖnE herinneringen aan je schooljeugd en vM je uitgelaten spel met je vriendinnetjes. begrijpt, als ik op Texel kom dat ik juli'8 wel weet te vinden. Loeki v. d. Wal, Den Haag. Ik kan begrijpen dat je wel eens naar de dijk J langt, Loeki, want zo'n dijk als we in P Helder hebben, vind Je toch nergens. M8* toch kan je ook in Den Haag de zeewj door je haren laten waaien, want een w» deling langs de Scheveningsche boulev is vast ook heerlijk en Leon zal ook van de zee houden, denk ik. Z'n va^er zeeman, z'n moeder natuurlijk een dat naar de zee trekt, z'n broertje die de zee verlangt, het spreekt bijna va^ dat in zijn hartje ook wel een grote P zal zijn voor de zee. Wat zullen jullie blij zij" 418 je vader weer thuis is kan met hem weer fijne tochten ma* Wanneer zal dat zijn Nu, jongens en meisjes, hier stop briefjes zijn beantwoord. Tot volf^ week. Als jullie eens een briefje wilt in geheimschrift, neem dan een s velletje papier, een schoteltje... nae een penhouder met nieuwe pen er ku Voor je begint zet je met potlood kant waarop Je schrijft een kruisje- dat je altijd weet, welke kant bescn is. Nu doop je je pen in de melk en s Je gewoon het briefje. Het papier mag aan een kant beschreven worden en jS niet krassen, want dan is het onlees de melk goed droog, dan is het pap tuurlijk weer geheel blanco. Je vrien wie je het briefje stuurt, moet van heim natuurlijk op de hoogte z^n' ^ot houdt nu het velletje met de kant, het kruisje staat, naar zich toe, en j,e: rugzijde tegen de kachel aan, zoo

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 18