Laatste berichten, BINNENLAND Ernstig vliegongeluk bij Waalhaven, GEMENGD NIEUWS De vliegeractie bij den opmarsch in Borana. Van het Noordelijk front. Na den dood van Koning George. Bestrijding van de jeugd werkloosheid in Den Haag Indische pensioenkortings- commissie. K.N.S.M. vaart niet wèl? Geen boterexport-monopolie. Kruiser of vliegtuig voor Indië ztin- LUCHTVAART Vliegtuig neergestort in Baicelona^ Militair vliegtuig neergestort. Twee dooden. Boordwerktuigkundigen op de luchtlijn naar Indie. Duitsch vliegtuig omlaag gestort. Binnenland Engelsche vliegster omgekomen. Een dienst Londen-Honoloeloe. Kind door een stoomtram overreden en gedood Kind verdronken. De Kerkplein weldra vlot? Inbraak te Zaandam. De professor en f 7000. Aanrijding in den avond. De „aanslag'' op den spoorweg bij Oldenbroek. Buitenland. Mevrouw Stawisky naar New York. Tachtig menschen onder sneeuw bedolven. Hét is gelukt Veértlgarbéldérë té bevry- dèn. Méri vreest échter dat holp voor de an- School ingesneeuwd. Overstrooming te Vlaanderen. Bijna 2000 visschers afgedreven. Felle koude in de Ver. Staten. 48° C. onder nul. 1 V OPHEFFING ARMENRAAD. By Kon. besluit van 14 Jan. 1936 zjjn, wegens de noodzakelijkheid tot verlaging der openbare uitgaven, een aantal armenraden, met ingang van 1 Mei 1936 opgeheven. Hieronder valt ook de Armenraad Den Heider. De secretaris wordt 1 Mei a.s. op wachtgeld gesteld. dat „ten eerste in de interpretatie, zooals die door het Engelsche memorandum weergegeven wordt, artikel 16 met zich mede zou brengen „volledijge solidariteit" met elk der leden, dat aangevallen zou worden door een staat, die inbreuk zou hebben gepleegd op het handvest, wanneer deze aanval werkelijk uitgelokt was door de toepassing van dit artikel, waarvan tot uitvoering gemeenschappelijk zou zijn be sloten". Nu zou men moeilijk het feit kunnen tegen spreken, dat voorafgaande aan de bovenge noemde gedachtenwisselingen maatregelen van buitengewonen aard genomen waren door een vreemde mogendheid, zonder dat daarvan mededeeling werd gedaan aan den Volken bond en terwijl deze nog bezig was met het l.estudeeren van het geschil en in ieder geval voordat de mogelijkheid zich had voorgedaan een beroep te doen op artikel 16." Het memorandum tracht vervolgens aan te toonen, dat de door het Engelsche memoran dum bedoelde hypothese niet bestaande is, aangezien zij categorisch tegengesproken is door Italiaansche verklaringen, „die p'echtig herhaald zijn", dat Italië al het mogelijke zou doen, opdat het conflict niet den omvang zou krijgen van een Europeesch conflict. „De Italiaansche regeering," zoo gaat het memorandum VQort, ,„moet tenslotte opmer ken. dat het feit, dat de regeering van een staat, die lid is van den Volkenbond, en geen betrokken party is, buiten iedere beslissing van den Volkenbond om, individueele initiatieven neemt, en bijzondere overeenkom sten aangaat van militair karakter, of van de soort waarover hier sprake is, niet ten voor- deele kan zijn van de Europeesche veiligheid, en bovendien niet in overeenstemming is met den geest van het Volkenbondshandvest. Deze initiatieven, en deze overeenkom sten van militairen aard, in sectoren, die buiten het Italiaansch-Abessinische con flict liggen, geven aldus aan, dat dit in derdaad geschied is in een spheer van ernstige bezorgdheid, en bygevolg een ge vaar vormt voor den Europeeschen vrede. Naar Stefani uit Mogadiscio verneemt, zyn in de dagen, die aan de verovering van Neg- helli voorafgingen, 141 bombardementsvluch- ten uitgevoerd, waarvan 62 over een afstand van .800 K.M. Voorts zyn 149 verkennings vluchten uitgevoerd, die met beschieting en bombardement van den vyand gepaard gin gen. Hiervan strekten er zich 18 over 800 km uit. Maandag, een uur voor de bezetting, werd Neghelli gebombardeerd door 26 toe stellen, die van een afstand van 400 km ge komen waren. Op de 190 vluchtén zijn 39.020 kg ontplof bare stoffen uitgeworpen. De vliegtuigen, die onze oprukkende colon nes pas voor pas volgden en het verzet van den vijand braken, cirkelden boven Neghelli op het oogenblik, dat onze troepen zich zege vierend in het bezit van dit oord stelden. Weer een Italiaansch vliegtuig gevallen. Volgens een bericht van Reuter uit Harrar hebben Italiaansche vliegtuigen Donderdag Sassa Baneh gebombardeerd. De Abessijnen zoeken thans naar een Ita liaansch vliegtuig, dat drie dagen geleden na- by Daga Modo gevallen moet zyn. Het moet een groot toestel met twee motoren zyn, aan boord waarvan zich twee Italianen bevonden en drie inboorlingen. Het toestel moet ern stig beschadigd zyn. Uit een nader bericht valt op te maken, dat het toestel gevonden is en dat de inzit tenden gevankeUjk naar Dagaboer zyn ge bracht. Weer vier vliegtuigen neergeschoten. Uit Addis Abeba wordt gemeld, dat het sedert twee dagen onafgebroken regent aan Noordeiyk front, zoodat de wegen eenlge da gen onbegaanbaar zullen biyven» Volgens berichten van dit front heeft de Italiaansche luchtmacht den laatsten tjjd het district Wolkait sterk gebombarbeerd, voor al. naby de Settt Naar verluidt zouden de Abessijnen er in geslaagd zijn vier vliegtui gen neer te schieten, zoodat in totaal thans 13 .vliegtuigen neer te schieten, zoodat in 19-vliegtuigen neergeschoten zouden zyn. Steeds weer nieuwe troepen naar Oost-Afrika. Gisteravond is het s.s. „Sicile" met een batal jon zwarthemden en een aanvullende divisie genaamd Cosseria van in totaal 68 officieren en ,1939 soldaten aan boord, van Napels naar Oost-Afrika vertrokken. BRITSCH-FK ANSCHE VOOKBEKKID- i SELEN IN DE KOODE ZEE? De Daily Telegraph verneemt uit Genève, dat er reden bestaat aan te nemen, dat de overeenkomst van de Britsche en Fransche generale staven zich ook uitstrekt tot de Roode Zee. Te Dzjiboeti worden groote pe- troleumtanks gebouwd, welke eventueel door de Britsche vloot kunnen worden gebruikt 380 ASKARI'S NAAR KENIA GEDESERTEERD. Een telegram uit Nairobi (Kenia) meldt, dat de grenswacht van de Kenia-kolonle gis teren 380 Askari's uit Eritrea ontwapend en geïnterneerd heeft, die uit het Italiaansche leger waren gevlucht en de grens hadden overgestoken. .Onder deze soldaten waren ook verschil lende. onderofficieren, die eenigen ty'd geleden uit, Eritrea naar het Zuiden waren gezonden, ter versterking van de troepen van generaal Graziani. v "Üy zyn allen geïnterneerd in een speciaal kamp, in de buurt van Islolo in Kenia. De minister van buitenlandsche zaken jhr. mr. de Graeff heeft aan den gezant van de Unie van Zuid-Afrika een bezoek van rouw beklag gebracht, in verband met het over- ïyden van den koning van Engeland. Naar aanleiding van de telegrammen van rouwbeklag door de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen gezonden aan Ko ning Eduard VIH en aan Koningin-weduwe Mary, zyn de volgende telegrafische dankbe tuigingen ontvangen: Namens Koning Eduard VIH: De Koning is getroffen door uw harteiyk bewys van deelneming en het zal hem aangenaam zijn indien gij zyn oprechten dank wilt overbren gen aan alle leden. (w.g.) Particulier secretaris. Namens de Koningin-weduwe: My is op gedragen u en allen leden den dank der Ko ningin over te brengen voor deze harteiyke woorden van deelneming. (w.g.) Particulier secretaris. De rouwdienst in de Engelsche kerk in den Haag in verband met het overlijden van den koning van Engeland is thans definitief op Dinsdag a.s. vastgesteld. Zaterdagavond zal de Amsterdamsche wet houder E. Boekman van 9.10 uur tot 9.20 uur voor de V.A.R.A.-microfoon een korte rede uitspreken naar aanleiding van het overlijden van den Engelschen Koning. Het bestuur vau het departement 's Graven- hage van de Nederlandsche Maatschappy voor Ny verheid en Handel heeft op ruime schaal een circulaire verspreid, in welke het de ge adresseerden aanspoort mede te werken tot bestryding van de werkloosheid onder de jeugd, door twee in plaats van een jeugdige werk kracht aan te nemen, beiden met een halve dagtaak. By den Haagschen Telefoondienst, Gemeen tewerken en het Gasbedryf zyn er op deze wyze geleideiyk 216 jongelieden te werk ge steld geweest met gunstig resultaat en wer ken er thans nog 62 op deze basis. B. en W. van 'sGravenhage hebben by circulaire van 23 November 1935 den hoofden van de ge meentediensten de verplichting opgelegd het stelsel toe te passen, waar het mogeiyk is. De te werk gestelden zyn verplicht den vryen halven dag te besteden om zich door middel van vakcursussen verder te bekwamen. Het bestuur van het Departement verwacht, dat, wanneer het door de gemeente gegeven voorbeeld door allen, die ertoe in staat zyn, wordt opgevolgd, er binnenkort geen jeugd werkloosheid meer zal zyn in Den Haag. j De minister van koloniën heeft ingesteld onder den naam Indisfche pensioenkortingcom- missie een commissie met de opdracht om: 1. op korten termijn van advies te diénen omtrent de vraag of en in hoeverre de regeling van de korting op de Indische pensioenen, gagementen en onderstanden, getroffen by de wet van 29 December 1933 met behoud van ten minste de daarmede verkregen besparing op de pensioensuitgaven, op meer bevredigende wyze dienstbaar kan worden gemaakt aan het wegnemen of tot kleine afmetingen terug brengen van de tegenstellingen tusschen de op uiteenloopende tydstippen aan bekleeders van dezelfde of vergeiykbare betrekkingen by geiyken diensityd toegekende pensioenen, als mede van de tegenstellingen tusschen sommige militaire en burgerlgke pensioenen; 2. haar advies vergezeld te doen gaan van geformu leerde voorstellen en van een berekening van de aan de uitvoering daarvan verbonden gel- deiyke gevolgen. WIJZIGING NIJVERHEIDSONDERWIJSWET. Ingediend is een wetsontwerp, wyziging en aanvulling van de Nyverheidsonderwyswet. Biykens de memorie van toelichting beoogt het onderhavige wetsvoorstel uitsluitend, aan de functie van controleur van het nyverhelds- onderwys, bepaaldeiyk bestemd voor de con trole van latere avondnyverheidsscholen, een wettelgke basis te geven. Het is dringend noodig, den inspecteurs van het nyverheidsonderwys denoodige deskundige hulp te verschaffen by de contröle van het zeer groote aantal lagere avondnyverheidsscholen voor jongens (328 in 1934). Oplegging van schepen tenge volge der sancties. In een onderhoud met een der directeuren van de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschappy, den heer J. van Hasselt, heeft een verslaggever van het A.N.P. de vraag ter sprake gebracht, welke uitwerking tot dusver de toepassing van de economische sancties tegen Italië gehad heeft op het bedrilf dezer maatschappy. De heer Van Hasselt antwoordde op deze vraag, dat de toepassing der sancties geleid heeft tot een volledigen stilstand van den han del tusschen Italië en Nederland, als gevolg waarvan aan de K.N.S.M. alleen ls overge bleven inkomende lading uit Italië, die in door voer naar Duitschland plaats vindt. „De uitgaande handel van Nederland op Italië", zoo zeide de zegsman voorts „ïydt eveneens sterk onder de politiek van laatstge noemd land, om alleen het strikt noodzakelgke te koopen. Het vervoer van de K.N.S.M. naar Italië, ook het vervoer naar Italië van tus- schengelegen landen als Portugal en Spanje, die eveneens sancties toepassen, heeft daar door mede ernstig geleden. Het is daaraan o.m. toe te schrijven, dat thans weer een viertal schepen opgelegd moest worden en het vooruitzicht bestaat, dat ln de eerstkomende maanden dit aantal met nog eenige schepen zal worden vermeerderd. De zegsman zeide, dat het jaar 1935 wellicht iets minder slecht zal afsluiten dan 1934, doch dit zal dan voornameiyk een gevolg zijn van een tijdeiyken beteren gang van zaken in de laat ste maanden van 1934, die deels in de rekening 1935 verantwoord werd. De heer Van Hasselt besloot zyn sombere uitlatingen met naar voren te brengen, dat zoo lang niet een algemeene opleving van den wereldhandel en dan niet als een gevolg van oorlogspsychose, zooals dit in het najaar 'vah^ 1935 tydBfyk het gevalgewefest is! —"in treedt, 'er geen' 'réden 'ls óm' tèii kanzieh vatt' cje schèépvaéft en in 'hét bijzohdè'r ten' aaiizien vajn het uitgebreide lynbedryf van de K.N.S.M.,'op timist te zyn. EERSTE KAMER BIJEEN. I Op 4 en 5 Februari. De voorzitter der Eerste Kamer is voor nemens de Kamer byeen te roepen tegein Dinsdag 4 Februari. Het ligt in zyn bedoeling tegen Woensdag 5 Februari aan de orde te stellen het ontwerp-Crisishypotheekaflossing?- wet 1936; daarna zal een begin worden ge maakt met de Algemeene Beschouwingen over de Ryksbegrooting voor het dienstjaar 1936, indien althans omtrent beide onderwerpen het eindverslag tijdig zal zyn vastgesteld. Eenigen tyd geleden is een departementale commissie ingesteld om de mogelykheid van een botorexportmonopolie te onderzoeken. 1 Thans wordt gemeld, dat dit vraagstuk niet meer als actueel wordt beschouwd. De moeilykheden, aan de uitvoering verbondeh, waren groot, terwyi het in den laatsten tijd duidelijk werd, dat de exportpositie van botér niet zonder meer zou verbeteren door die invoering van een monopolie. I I Lezing van Kolonel van Santen. Over het bekende probleem „kruiser of vlieg-1 tuig" by onze maritieme defensie van Ned.- Indië, heeft de kolonel van den generalen staf. J. J. van Santen voor de vereeniging ter be- oefening van de Krygswetenschap gisteren een verhandeling gehouden. Daarmede wilde hy (n. de eerste plaats aantoonen, dat kruisers bij de verdediging ter zee van Ned.-Jpdië onmisbaar Na een historisch overzicht van onze maiji-- tieme defensie en van de bezuinigingen op <Je' vloot, wees spr., er op, dat nog nimmer bè- wezen is, dat zooveel vliegtuigen als men in plaats van een kruiser koopen kam, dezen ook vervangen kunnen. Spr. was van het tegendeel overtuigd en critiseerde het rapport der com missie-Kan, die het luchtwapen wil uitbreldén met opoffering van de kruisers. Spr. meende, dat slechts de harmonische, vloot, waarby de kruiser den commandopost én het steunpunt vormt voor vliegtuigen, duik- booten en jagers, met succes ook tegen eén overmacht onzen Archipel verdedigen kah.- Verder heeft de zeemacht een belangrijke repressieve taak als de vyand er eenmaal in geslaagd is, zich ergens te nestelen. De vijan delijke expeditie moet toch de verbinding mét het eigen land in stand houden, en deze is langs den zeeweg over duizenden myien (voor Japan 2500 k 3000 mijlen) uiterst kwetsbaar, vooral als aan onze zyde kruisers optreden. By het ontbreken van kruisers, aldus con cludeerde spr., vervalt de preventieve werking van onze weermacht ter zee, terwijl de aan- valskansen van onze onderzeebooten sterk zul len verminderen. Heeft de vijand geen ontmoeting met snelle,' gepantserde artillerieschepen, dus met krui sers té duchten, dan kam hy den Archipel i^s het ware overstroomen met geïmproviseerd pi. verouderd materieel en zich daarmee alle oor logshandelingen veroorloven: steunpunten ln-i richten voor dit materieel en voor vliegtuigen, zwak verdedigde punten innemen, zich meester' maken van grondstoffen, onze bestuursorganen afzetten, maar hy kan dan ook nog iets anders ml. de vliegvelden, die buiten Java noodig zou den zyn indien wij onze kracht zouden zoeken in landvliegtuigen, in bezit nemen of ver nielen. Van onze zijde is dan nog slechts zeer inci denteel optreden mogelijk met vliegtuigen, die zouden moeten opstygen van en terugkeeren naar Java, en dus slechts een zeer klein ge deelte van den Archipel kunnen bestrijken. Het eenige wat wy met aanleg van vliegvel den zullen bereiken, ls, dat zy zullen dienen tot springplank van den vyandelijken lucht- diensL Hoe de commissie-Kan tot een lucht vloot van landvliegtuigen kon adviseeren, Ls spr. een volkomen raadsel. By het debat protesteerde generaal Donk tegen verschillende verdachtmakingen, die tegen de voorstanders der reorganisatie wor den gebezigd, in het byzonder ook tegen de pogingen om de meerderheid der commissie- Kan te disqualificeeren als zijnde niet tot oor- deelen bevoegd. Het feit, dat Krygswetenschap,' evenals de Marinevereeniging, een officier dér landmacht, nJ. kolonel Van Santen, uitnoodigde tot het geven van voorlichting over dit vraag stuk, bewijst, dat deze vereenigingen onmoge-- lyk met die disqualificatie kunnen Instemmen. Een Spaansch militair vliegtuig is gisteren'- boven een dichtbevolkte wijk van Barcelona neergestort. De inzittenden werden ernstig1 gewónd. Gistermiddag te 1 uur is ongeveer l1/, K.M. ten Zuiden van het vliegveld Waalhaven een militair vliegtuig van Soesterberg door tot nu toe onopgehelderde oorzaak gevallen. Het toestel werd geheel vernield en de beide inzit tenden werden op slag gedood. De slachtoffers zyn de reserve-luitenants E. Segboer uit Den Haag en H. F. van Enst uit Rotterdam, beiden ruim 20 jaar oud. De machine ls .een Fokker C 4, een ver kenner. Onder leiding van den commandant van de luchtvaart te Soesterberg, kolonel Best, is onmiddellijk na het bekend worden van het ongeluk een onderzoek ingesteld. Linkervleugel afgebroken. Gisteren is om ruim half twee in de buurt van Rhoon bij Rotterdam een mili tair vliegtuig waarschynlijk een Fok ker C IV gevallen. De beide inzittende militaire vliegers kwamen daarby om het leven. De reserve-luitenants H. J. V. Enst en E. Segboer waren opgestegen voor een oefen- vlucht. Zy kwamen om half één op Waalhaven en vertrokken dadelijk weer. Even ten Zuiden van het vliegveld Waal haven brak de linkervleugel van het toestel, da): in schuine richting naar beneden viel. Het kwam terecht op een weilandje by de hofstede van J. S. P. Langeveld, aan den Ach ter Kleldyk. Ongeveer 300 m terug lag de afgebroken vleugel van het toestel. De motor drong drie meter diep in den bpdem. Beide Inzittenden waren onherkenbaar ver minkt en op slag dood. Toegeschoten landbouwers hebben het toe stel uitgegraven. Het stoffeiyk overschot der slechtoffers is naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel te Rot terdam overgebracht. Het toestel werd gevlogen door res-luite- nant Segboer, rcs.-luitenant van Enst was leer ling-vlieger-waarnemer. Een nieuwe regeling van de K.L.M. Naar wij vernemen overweegt de directie van de K.L.M. om op de luchtlijn Amsterdam Batavia een nieuw systeem in te voeren, voor zoover het betreft het meevlieggen van de boordwerktuigkundigen. Op het oogenblik heeft elk vliegtuig op de route naar Indië. een werktuigkundige aan boord, die het geheele traject meevliegt van Amsterdam naar Batavia en later terug. Bij de nieuwe régeling zal het de bedoeling Zijn, dat werktuigkundigen op bepaalde plaat sen langs de route gestationneerd worden en dan: telkens slechts dit gedeelte meevliegen, dat voert tot de volgende plaats, waar weer een werktuigkundige aanwezig is om den ander te vervangen op het volgende traject. In de eerste plaats heeft dit systeem het groote voordeel, dat er telkens versche krachten aan boord van het vliegtuig komen en bovendien dat de werktuigkundigen in -hun standplaatsen een depöt er op na kun nen houden met de noodige onderdeelen, in strumenten, enz. Twee dooden. Het D. N. B. meldt uit Dessau: Bij een proefvlucht is een vliegtuig van de Junkersfabriek omlaag gestort, waarby kapi tein-vlieger Neuenhofen en ingenieur Kreft om het leven zyn gekomen. Kapitein Neuenhofen is tyjens den wereld oorlog overwinnaar geweest ln 10 luchtgevech ten én ls na den oorlog in dienst van de J uDkersfabriek getreden. Volgens een bericht van Reuter uit Alicante is de Engelsche mej. Betty Malbolm bij een vliegongeluk aldaar om het leven gekomein. Zij was met haar sportvlicgtuig op reis door Europa. Het vliegtuig schijnt in brand te zijn geraakt, waarbij mej. Malbolm doodeiyke brandwonden heeft opgeloop'en. DE LIKUTEXANT DE VAISSEAU PARIS. Per schip naar Franryk terug. Het Fransche departement van luchtvaart, deelt, volgens Reuter mede, dat de vliegboot, Lieutenant de vaisseau Paris, op 25 dezer te Pensacola aan boord van een schip zal wor den gebracht om naar Frankrijk te worden vervoerd. In twee dagen. Een der directeuren van de United Air Lines is op het oogeDblik in Londen om voorberei dingen te treffen voor het openen van een luchtdienst Londen-Honoloeloe, welke meer dan 10.000 myi lang is en niet langer dan twee dagen zal duren. Tegenwoordig duurt de vlugste reis van: Londen naar Honoloeloe, met boot en tretnr nog altyd 15 dagen. DE FRAUDES TE AMBT HARDENBERG. De ontvanger met algemeene stem men oneervol ontslagen. In de gis.ermiduag gehouuen veigadermg van den gemeenteraad van Ambt Hardenberg hadden B. en W. voorgespeld oen ontvanger oneervol te ontslaan, daar hy o.m. groote be dragen van vereen gingen verduisterd en zyn taak van ontvanger heeft verwaarloosd. De gemeenteraad heeft dit voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Gistermiddag twee uur is het drie-jarig dochtertje van den heer H. te Rysoord( door een passeerende tram der R.T.M. overreden. Het kind was onmlddeliyk dood. Gistermiddag is, nadat de moeder haar zoontje van school had gehaald, de 5-jarige H. V. met een vriendje uit de buurt in een onbewaakt oogenblik aan de aandacht der moeder ontsnapt en op de Buitenhaven in Den Bosch van een hoogen wal in het water ge vallen. Burgers begaven zich onmiddellijk te water, doch konden er niet in slagen het kind te redden. Het ïykje is later door manschap pen van de motorbrigade gedregd. Met ongedacht succes heeft v. d. Tak's Bergingsbedryf deze week gewerkt aan het vlot brengen van de Kerkplein. Men hoopt het schip hedenmiddag omstreeks vier uur, wanneer het ty gunstig is, weg te sleepen. Men heeft reeds sleepbootassistentie aange vraagd. De sleepbooten Humber en Hoek van Holland, v L. Smit en Co.'s Internationalen Sleepdienst, zijn naar Egmond onderweg. DOOK EÈN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD, li Gistermiddag is by de kleine Noorddyk te Amstelveen de 74-jarige F. H. uit Aalsmeer- oost met zyn rywiel tegen een passeerende personenauto gereden. De oude man smakte met het hoofd tegen den asfaltweg en was terstond dood. Te Zaandam is gisternacht door onbekenden ingebroken in het kantoor van de firma J. Kakes, bouwbedryf in de Oostzyde, waar zy een buit hebben gemaakt van f 7 k f 800. Nadat de personen zich door braak toegang hadden verscnaft, kwamen zy via de werk plaats in het kantoor, waar zich twee brand kasten bevonden. Na eerst getracht te hebben een der brand kasten met een breekyzer te openen, vond men in een der bureaux de sleutel, zoodat ze verder zonder moeite de buit te pakken hadden. Verscheidene feiten wyzen er op, dat de inbrekers met de situalie ter plaatse goed op de hoogte waren. Behalve een bedrag aan geld, hebben zy ook voor de firma kostbare stukken meegenomen, o a. accepten van de Haagsche Hypotheekbank en vacantiebonnen van bouw vakarbeiders. De politie, dfe het onderzoek leidt, heeft eenige vingerafdrukken gevonden. De schade wordt door verzekering gedekt. Het cassatie-beroep verworpen. De Hooge Raad heeft Vrydag arrest gewe zen in de procedure lusscneu prof. Steger, buitengewoon hoogleeraar te Delft, als eischer, en den Staat der Nederlanden. De heer Steger was van 1912 tot 1918 hoog leeraar in de scheikundige technologie, maar tevens adviseur van het Jurgens-concern. Om aan het oezwaar van vervulling van beide functies tegemoet te komen, werd op zyn verzoek zyn gewoon hoogleeraarschap omge zet in een buitengewoon hoogleeraarschap in een onderdeel van hét vak. In 1925, toen prof. Siéger eenige jaren bui tengewoon hoogleeraar was, hield zyn advi seurschap van het Jurgens-concern op. Op 13 Februari 1930 verscheen een minisierieele be schikking waarin werd vastgesteld, dat met ingang van 1 Mei 1928 de jaarwedden van buitengewone hoogleeraren, voor wie dit ambt niet als nevenbetrekking is aan te merken, is vastgesteld op f 5500 met 3 tweemaandelyk- sche verhoogingen van f 500 tot f 7000. Prof. Steger vordert nu van den Staat een salaris van f 7000 van 1 Mei 1928 af. De minister, die een lagere bezoldiging had vastgesteld, beriep zich op het bezoldigingsbesluit burger- ïyke rijksambtenaren 1928, waarin voor de buitengewone hoogleeraren in het algemeen ls bepaald een jaarwedde van ten hoogste f 7000. De Haagsche rechtbank wees den eisch van prof. Steger toe, doch in hooger beroep werd dit vonnis door het Haagsche gerechtshof vernietigd en werd de vordering alsnog afge wezen. De Hooge Raad heeft thans in tegen stelling met de conclusie van den procureur- generaal, die tot verniel iging van het bestre den arrest had geconcludeerd met toewyzing der ingestelde vorderlDg het door prof. Steger ingediende cassatieberoep verworpen. Reed de auto té hard? j Voor de rechtbank te Zwolle jieeft Donder dagmiddag terecht gestaan A.'R. Z. gra^f' van R. L., 26 laar, tonder bëroep, te'D'alfseh,- terzake van het ln gevaar bréngen van de veiligheid van het verkeer door verregaand roekeloos en onvoorzichtig lijden, subs. het veroorzaken van zwaar lichameiyk letsel door schuld. In den laten avond van 4 Augustus reed verd. met zijn auto van Heino over den pro vincialen weg naar Rechteren. Op dezen weg komt een weg van Lemelerveld uit Verd. reed dien avond met een snelheid van 80 ft 85 km. Naar hij verklaart, heeft hy niets gezien van twee fietsen met behoorlijk licht die van rechts komende over dezen zyweg naderden, zoodat toen de auto en een der fietsen tegelijk by het kruispunt waren, de fiets door den auto werd gegrepen en de fietsryder door de voorruit van den auto vloog en vandaar op den weg. De automobilist zag kans zijn wagen tot stand te brengen binnen de 30 m en kwam er zelf zonder onge lukkeu af. De fietsryder Willem Turien werd naar het ziekenhuis te Raalte overgebracht, waar hy 's morgens aan de gevolgen van een schedelbasisfractuur en tal van ernstige an dere verwondingen overleed. Verd erkende de feiten; hy had absoluut geen fiets gezien, het bestaan van den zyweg was hem bekend. Hij zag alleen een flits op het oogenblik van de botsing en Iets dat de voorruit van zyn auto verbryzelde maar pas toen de auto stil stond wist hy, dat hy een mensch had aangereden. M A. M. Bergman de echtgenoote ven het slachtoffer, reed dien avond met hem naar hun huis te Heino. Zij verklaarde, dat zy op een 20 meter van den weg Rechteren—Heino de lichten van den auto achtèr een bosch, dat ruim 200 m verder ligt, zag wegkomen. ZIJ ls van de fiets gestapt, tegen haar man zeg gende: Er komt een auto aan, ik stap af. Haar man heeft dit blykbaar niet gehoord en reed kalm door. Van de botsing heeft zy niets gezien, alleen een slag gehoord. De officier van justitie acht het feit van het rijden mét '80 km op eén amallen weg, waar naar men weet ook een zyweg op uit komt, op Zondagavond op zichzelf al hoogst roekeloos en onvoorzichtig. Verd. heeft on voldoende aandacht aan den zyweg besteed. Spr. achtte een ernstige straf noodzakeiyk en elschte 1 maand hechtenis en intrekking van de bevoegd!-1 een motorrytuig te besturen voor den tyd van één jaar. De militairen tot resp. 5 en S maanden veroordeeld. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft gis teren de zaken behandeld tegen den 20-jarigen gewoon-dienstplichtigen korporaal H. B. K. en den gewoon-dienstplichtigen soldaat H. C. H., beiden van het 3e regiment veldartillerie te Breda. Op 18 Augustus 1935 heeft de sol daat H. des avonds omstreeks 8 uur op den spoorweg van de Ned. Spoorwegen, tusschen de halte Oldenbroek en de blokpost Wezep, op een dwarsligger aan den eenen kant een klemboutsleutel geplaatst en aan de andere zyde een kraagschroefsleutel, welke gereed schapsstukken belde ongeveer in verticale richting bevestigd waren. De krygsraad te 's-Hertogenbosch heeft hem veroordeeld tot vyf maanden gevange nisstraf. De korporaal K. is ten laste gelegd, dat hij opzettelyk heeft nagelaten te verhinderen, dat zyn mindere de bovenvermelde handelin gen heeft veéricht, f altfhahshééft nagelate met geweld maatregelen te nemen tegen deze hoogst roekelooze, en onverantwoordelijke daad. u De krijgsraad heeft hem daarvoor veroor. deeld tot drie maanden gevangenisstraf met verlaging tot den rang van soldaat. Van deze vonnissen zyn beklaagden in appèl gegaan. Ook de auditeur-militair had hooger beroep aangeteekend. De zaak van den korporaal Het Hof behandelde eerst de zaak tegen den korporaal K. Beklaagde zeide, dat hy in hooger beroep was gekomen, opdat hy niet opzettelyk zou hebben nagelaten, het misdryf van H. te verhinderen. Hy zou tegen H. ge- zégd hebben, dat deze het gereedschap weg moest nemen. Maar op dat Oogenblik kwamen er menschen aan en toen zijn zy er vandoor gegaan. Als getuige werd gehoord P. J. Lorentz, kapitein van het 3e reg. veldartillerie te Breda. Hy schetste beklaagde K. als een eenigszins slap type. Hy heeft zijn dienst al tyd behoorlijk verricht, maar heeft zich op het oogenblik van zijn daad'geen rekenschap gegeven van de eventueele gevolgen. Hy be schouwde zich als kameraad van H. en heeft daarom nagelaten, zyn invloed als meerdere te doen gelden. De advocaat-fiscaal vorderde bevestiging van het vonnis, maar verzwaring van de straf van drie tot vier maanden gevangisstraf. Na re- en dupliek deelde de president mede, dat het Hof later uitspraak zal doen. De soldaat staat terecht. Vervolgens had de soldaat H. zich te ver antwoorden. Hy zeide. in hooger beroep te zyn gegaan om te zien of hy minder straf kon krijgen. Het opzet om den trein te laten ontsporen, heeft ook bij hem niet voorgezeten. Hy verkeerde in de veronderstelling, dat bur gers de sleutels zóuden hebben weggenomen. De advocaat-fiscaal meende, dat ook voor H. de maximum straf op haar plaats is. H(j vroeg bevestiging van het gewezen vonnis, behalve ten aanzien van de straf, die hy ver zwaarde wilde zien tot zes maanden. De sententie van het Hof volgt later. Ettaiyke huwelijksaanzoeken. Mevrouw Stawisky zou, volgens een bericht van Reuter uit Parys, hebben geteekend om op te treden als koriste ln een New Yorksche nachtclub en zich naar Londen hebben bege ven om zich van daar uit in te schepen naar de Vereenigde Staten. Volgens den raadsman ln haar proces, heeft mevrouw Stawisky na haar vrijspraak ette- ïyke huweiyksaanzoeken ontvangen. Ongeveer tachtig arbeiders, die by Tsoeroe- ga (in Wakasa) bezig waren sneeuw van den spoorweg te ruimen rijh door'een lawine be dolven'. dereh té laat zat kortten. - C'.'O #7 ''f' Onderwyzers en kinderen na 30 uur verlost. In een school te Neptuno, een dorp in de nabyheid van Celina, in den staat Ohio, zyn 3 óndervrijzers en 35 leerlingen gedurende 30 uur opgesloten geweest, doordat de school was ingesneeuwd. Pas Donderdagavond is het gelukt, den toegang tot het gebouw vry te maken en de gevangenen te verlossen Verscheiden dorpen geteisterd. In de omstreken van Kortryk, in het Zui den van West-Vlaanderen, is de rivier de Leie, tengevolge van den zwaren regenval, buiten haar oevers getreden. Naby Marke zyn verscheidene hulzen bedreigd De scheep vaart moest worden stopgezet, daar dé schut sluizen te Harelbeke dicht moesten biyven. In het andere geval zou de stad Gent, van de overstrooming te Ujden hebben. Te Meenen is de toestand vry ernstig en staan vele straf ten onder water. i l Naar het Sovjet-telègraafagentachap uit Goerjef aan de Kaspische Zee meldt, zyn, al daar 1863 menschen, die op het ys bezig wa ren met visschen, en 1480 paarden tengevolge van een zwaren storm naar open zee af ge dreven. Dé vlsschefs. die in het bezit zyn van een radio-toestel, staan ln draadlooze verbin ding mét 'de stad Goerjef. Zy hebben mede gedeeld voor veertig dagen levensmiddelen en brandstoffen by zich te hebben. Ejr worden maatregelen getroffen om de menschen te redden. Twee vliegtuigen zyn opgestegen om - de positie vast te stellen van het ysveld waarop de visschers zyn afgedreven. Tevens zullen zy zoeken naar 38 andere visschers, die even eens op verschillende ysschotsen zyn afge dreven en ln het geheel niet over levensmid delen beschikken. Uit New York wordt gemeld: In het geheele gebied van Mldden-Montan» tot Illinois, en van de Canadeesche grens tot het Noordeiyk deel van Missouri, heerscht een koude, zooals in deze streken sedert vele jaren niet meer was voorgekomen. Tal rijke plaatsen melden temperaturen van 29 tot 48 graden Celclusi onder nul. In Minnesota, waar het kwik tot 48 graden onder nul ls gedaald, is het verkeer vrywel volkomen gestremd, evenals het zakenleven. Het verrichten van arbeid in de open lucht is zoo goed als onmogeiyk. Reeds zyn twaalf personen doodgevroren. De dokters hebben het druk met het behandelen van bevroren handen en voeten. In tien staten heeft noodweer gewoed- D* scholen zijn in deze streken gesloten. Tal"' rijke personen- en goederentreinen en ve autobussen zijn blijven steken. By St. Clairsville, in den staat Ohio, 4)a

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 6