Callantsoog. Texel. Wieringen. HRLDRRSCHR COURANT VAN DINSDAG 28 JANUARI 1936. Visscherij. Gemeenteraad U moet TT zijn fouten gaan Ilila» verbeteren. Raadsoverzicht. stk Jaarvergadering V.IO.D» IC wi' w^ten dat t'j fouten heeft. Aan U om K.K. op zijn vingers te tikken. Het laat zich evenwel aanzien, dat er op zyn minst nop wel eentge weken zullen ver strijken eer U met de behandeling van de gemeentebegrooting en van de bedrijfsbe- gTootingen zal kunnen aanvangen. In verband hiermede achten wij het ge- wenscht, dat Uw College zich thans reeds over de voorstellen uitspreekt. Hierdoor wor den eenerzijds administratieve moeilijkheden voorkomen, terwtjl anderzijds, en dat Is de hoofdzaak, bij aanemlng van onze voorstellen, reeds aanstonds de tariefsverlaging stlmulee- rend op het gasverbruik zal werken. Onder verwijzing naar hetgeen hieromtrent in de ontwerp-begrooting van lasten en baten met bijbehoorende memorie van toelichting van de Gasfabriek voor het jaar 1936 is me degedeeld, stellen wij U daarom voor aan de voorgestelde maatregelen Uwe goedkeuring te willen hechten en daarbij te bepalen, dat zij geacht worden van kracht te zijn geworden te rekenen vanaf de laatste meteropneming over het jaar 1935. Aangezien de bedragen, welke wegens me- terhuur zgn verschuldigd, geregeld zijn in de Verordening, bevattende de voorwaarden voor de levering van gas, stellen wij U tevens voor, deze verordening, voor wat betreft de huur bedragen, verschuldigd voor de 3- tot en met 30-lichtgasmeters, te wijzigen. Voorstel tot wijziging van de rooilijn voor het perceel aan de Stationsstraat No. 1 en tot het aanvaarden van grond ter plaatse. B. en W. stellen voor: I. de voorgevel-rooilijn van het perceel Stationsstraat no. 1, kadas traal bekend in sectie N no. 3925, nader vast te stellen zooals op de bijbehoorende teekening ls aangegeven. II. a. in het belang van de volkshuisves ting van F. W. Schreuder te Den Heider om niet te aanvaarden een strookje grond, deel uitmakende van het perceel Stationsstraat no. 1, kadastraal bekend in sectie E no. 3925, groot ongeveer 3 m2; b. te bepalen, dat de kosten van over dracht komen ten laste van Schreuder voor noemd. Maanaag bracht de tong per K.G. teIJmuiden op van f 0.54 tot f 0.75. Dat is dus weer een zeer lage prijs. Of de pas ingevoerde exportregeling daaraan weer schuld heeft? Zooals gemeld, was het aantal exporteurs door deze regeling weer sterk ingekrompen. Het „Dagblad voor IJmuiden" maakt er gewag van, dat, in tegenstelling met andere jaren, er tot heden nog zeer weinig sardijn en kleine haring is aangevoerd. Was er wel veel vangst, dan zou dit voor de visschers een teeken zijn van voorbode van een vorstperiode. Nu deze vischsoort wegblijft, zou men dus concludeeren, dat er nog geen kans is op winter. Jammer in elk geval is het, dat er geen sardijn ls, want er kon deze deze vangst soms aardig verdiend worden. De contracten in het visscherybedrgf bren gen weer de gemoederen te IJmuiden in be roering, in zooverre, dat de organisaties zich tot de reedersvereeniging hebben gewend, en dat wordt meegedeeld, dat van een verdere verslechtering der loon- en arbeidsvoorwaar den geen sprake kon zijn en dat eveneens ernstige bezwaren bestaan tegen een con tracttooze periode. Zooals men weet zou men van werknemers- zijde een voorloopige verlenging der huidige overeenkomsten voor een termijn van een half jaar kunnen verdedigen. Daaraan houden de organisaties nog vast. Ze schreven: Het is om bovengenoemde redenen, dat wij aandrin gen op ongewijzigde verlenging der contrac ten. waarbij wij met den termijn van een half jaar tot het uiterste zijn gegaan. Van een andere positie verwachten wij ernstige moei lijkheden, die o. 1. in het belang van het be drijf, moeten worden vermeden. Het is ten zeerste gewenscht deze zaak niet langer slee- pende te houden. Wij moeten zoo spoedig mo gelijk met onze leden uw aanbod bespreken en onze verdere houding definitief vaststellen. Met het oog daarop verzoeken wij U dringend ons een duidelijk antwoord te willen geven voor 25 Januari a.s. Volgens het „IJmuider Dagblad", waaraan wij dit ontleenen, was er op 25 Januari om 12 uur nog geen antwoord bij de arbeidsorga nisaties ontvangen. In het beheer van het Bureau Wijsmuller, Scheepvaart-Transport- en Zeevaart Mij., is, volgens het „IJm. Dagblad", verandering ge komen. Als commissarissen zyn thans be noemd de 'heieren J. Goedkoop Jr. en L. J. W. H. Goedkoop te Amsterdam. Uit Scheveningen wordt aan de „N. R. Ct." bericht, dat een tweetal schuiten uit Texel hun visch per auto naar de markt aldaar zon den en dat ze ieder daarvoor besomden 500. Ook onlangs meldden we, dat Texelsche kot ters daarheen visch zonden, zoodat men daar waarschijnlijk kans ziet wat besomming te maken. Uit IJmuiden kwain daar ook veel visch. maar hoewel er zoo weinig visch uit zee werd aangebracht, heeft men heel slechte prijzen gemaakt en de commissionairs hepben veel geld aan hun zendingen laten zitten. Er is ook geen vraag bij de venters, die op straat en by de klanten geen afzet genoeg vinden. Dat klinkt niet erg bemoedigend voor vis- scher en handel. Uit Rotterdam klinkt wel eens een ander geluid want vandaar verluidt soms, dat de venters staan te springen om handel. 15, verloren 17. Callantsoog won dus de uit geloofde uigaren, terwyi 't Zand den troost prijs in ontvangst had te nemen, Twee ko- nynen uitgeloofd als premie resp. voor hem, die de meeste partjjen won en verloor, werd resp, gewonnen door H. Schut (C'oog) en P. Veeter ('t Zand). HET WIPPERT-TOESTEL BLUFT. Naar wy vernemen heeft het hoofdbestuur der N. en Z. H. Reddingmaatschappy beslo ten, dat het mortier- en wippert-toestel niet naar Petten worden overgebracht. ItlUAKTWKDSTItUU. Een achttal leden van de sociëteit „Cal lantsoog" speelden een wedstrgd tegen een achttal biljarters uit 't Zand. Gespeeld wer den totaal 32 partgen. De eerste 16 partgen, welke gespeeld werden in café Schrieken, leverde de stand 88 op. Van de laatste 16 partijen, gespeeld in Hotel „De Haan" te Callantsoog, wist Callantsoog er 9 te winnen, zoodat de totaal uitslag luidt: Callantsoog gewonnen 17, verloren 15; 't Zand gewonnen Raadsvergadering te Texel op 25 Januari 1936. Voorzitter: de heer Mr. A. F. Kamp. Se cretaris: de heer C. Jonker. Aanwezig alle 13 leden. Na opening biedt de Voorzitter een verslag aan over den toestand der gemeente in het afgeloopen jaar, onder het uitspreken van de hoop, dat later op dit jaar teruggezien zal mogen worden met voldoening, als op een periode van vruchtbaren arbeid. Ingekomen stukken. Benoemingen. Mededeeling door den heer P. Dros Bz. van de niet-aanneming zgner benoeming tot be stuurslid van de Stichting tot bevordering van het land- en tulnbouwonderwys; Diverse berichten van aanneming van be noemingen tot bestuurslid van gemelde stichting; Idem van mevr. H. KooimanKuyper en de heer C. Keyzer Hz. en M. Kuip van de aanneming van benoemingen tot regentes, resp. regent van het Algemeen Weeshuis; Idem van mevr. N. RabAbberman en de heeren C. A. Kaizor en C Hoepker van be noemingen tot regentes, resp. lid van het Algemeen Armbestuur. Straatverlichting. Voorlezing volgt van een adres van bewo ners van den Schilderweg bij Oudeschlld. houdende het verzoek op der. weg een viertal lantaarns te plaatsen. De Voorzitter wijst er op. dat op de begrooting voor het doel geen gelden zijn uitgetrokken, en aangezien geen zeer bizen- dere redenen aanwezig zyn, desniettegen staande tot de uitgaaf te besluiten, B. en W. voorstellen op het verzoek afwijzend te be schikken. Na discussie van den voorziter. den heer Bruin en den heer Vlaming wordt overeen komstig voorstel B. en W. zonder stemming beslist. Bouwtoezicht. Een door den heer N. Schermer, namens zijn principaal Dr. C. C. Mauve ingediend adres, waarbg wordt verzocht zoodanige be sluiten te nemen, dat vergunning kan wor den verleend voor het bouwen van een land huisje bij den Rozendijkw-g. De Voorzitter deelt mede, dat nog kort voor deze vergadering bezwaren naar voren zijn gekomen, welke een bespreking in niet-openbare vergadering, na afloop van de andere punten der agenda, wenscheliik ma ken. Aldus wordt goedgevonden. Burgerlijke Stand. Namens B. en W. stelt de Voorzitter voor, aan den heer W, B. Oort, naar aanlei ding van zijn daartoe strekkend verzoek, eervol ontslag te verleenen als ambtenaar van den Burgerlijken Stand, onder dankbe tuiging voor de wijze, waarop dit ambt door den heer Oort is uitgeoefend. Aldus wordt besloten. Afgevaardigde T. E. M. Overeenkomstig de aanbeveling van B. en W. wordt bg gesloten briefjes met 12 stem men één stem blanco de heer C. Dros Bz. be noemd als afgevaardigde der gemeente naar de in 1936 te houden algemeene ledenverga deringen van de N.V. Texelsche Electrlci- tettsmaatschappy en tot diens vervanger de heer S. de Waard. Benoeming bestuurslid. Stich ting van landbouwonderwijs. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door niet-aanneming der benoeming door den heer P. Dros T*z. stellen B. en W. voor tot lid van het Bestuur der Stichting tot bevor dering van het land- en tuinbouwonderwijs te benoemen den heer S. Keyser Jbz. Na opmerkingen van de heeren Kager en Henkes overgaande tot stemming by geslo ten briefjes, worden 8 stemmen uitgebracht op den heer A. Dros Bz. en 5 stemmen op den heer S. Keyser Jbz.. zoodat eerstgenoem de benoemd is Wijziging Reglementen Weeshuis en Armbestuur. In verband met de door Gedeputeerde Sta ten genwenschte controle op boeken en kas van de burgerlijke instellingen van weldadig heid. stellen B. en W. voor, na gepleegd over leg met Ged. St„ in het reglement van het Algemeen Weeshuis te bepalen, dat het Be stuur der instelling ten minste eens in elk kwartaal boeken en kas van den penning meester zal opnemen en dat zoowel B. en W. als Ged. Staten daartoe kunnen overgaan. Met betrekking tot het Algemeen Armbe stuur wordt voorgesteld In het reglement te bepalen, dat deze verificatie ten minste eens in het kwartaal door B. en W. zal geschieden en dat Ged. Staten daartoe te allen tgde kunnen overgaan. De Voorzitter vestigt er de aandacht op. dat het hg deze voordracht gevoegde ontwerp besluit tot wyziging van het regie ment voor het Algemeen Armbestuur hier mede niet in overeenstemming is, waarom door B. en W. alsnog de noodige veranderin gen worden aangebracht. De voordracht wordt zonder stemming aangenomen. Onderwijs in lichamelijke oefening. 3. en W. stellen voor aan Gedeputeerde Staten te verzoeken, zoodra het aanhangige wetsontwerp tot wet zai zgn verheven, ten aanzien van de o.l. scholen in deze gemeente, uitgezonderd die te Den Burg, andermaal voor den tyd van twee jaar ontheffing te verleenen tot het geven van onderwys in lichamelgke oefening. Na opmerkingen van de heeren Lebcr en Bruin wordt de voordracht zonder hoofde lijke stemming aangenomen. gens aangenomen de voorstellen van B. en' W. om bg toekenning van een Ityksvoorschot, Ingevolge de Landarbeiderswet voor de ver- krygkig in eigendom van een plaatsje ter leen te verstrekken: a. aan den landarbeder L. Blom Pz. een bedrag van ten hoogste 2212; en b. aan den landarbeider A. Lagerveld Jz. van 2360,maximaal. Kokeiiiiig-counuit-ovorecnkotnst. B. en W. stellen voor de rekening-courant overeenkomst met de N.V. Rotterdamsche Bankvereeniging voor den trjd van maximum een jaar te verlengen, overeenkomstig het aangeboden ontwerp-besluit. Den heer P a r 1 e v 1 i e t lijkt de overeen komst, ondanks de bedongen voordeelige rente, voor de gemeente vrij duur en vraagt zich af, of het niet beter is een bedrag van 35000 te leenen bij de Coöp. Boerenleenbank en bg deze instelling de niet benoodigde gel den tydciyk te beieggen. De Voorzitter kan de financleele ge volgen niet direct overzien; het beslaande systeem voldoet goed en geeft een vlot ver loop, hetgeen van groote waarde is. De kos ten voor de gemeente beloopen misschien 150,per jaar. Zonder stemming wordt hierop overeen komstig de voordracht besloten. W erkversohaf f in g. B. ea W. deelen aan den Raad mede, dat de Min. v. S. Z. goedgekeurd heeft, dat het aanleggen van een nieuwen inlaagdijk aan de Noord-Oostpunt van het eiland en het maken van een duiker in den dezen dijk door het waterschap Eyerland in werkverschaf fing wordt uitgevoerd. De ioonpost, geraamd op 110.950,komt voor 5 voor rekening van het waterschap; eveneens het op 43000 geraamde overige deel der andere kosten. De resteerende 95 der loonen wordt op de gebruikelijke wijze voldaan uit het VVerkloosheidssubsidiefonds en door de gemeente, waarin de geplaatste arbeiders woonachtig zijn. Volgen een 5-tal gunstig geachte factoren. Tal van discussie volgen; De heer Dogger begrijpt o.a. niet, hoe men den moed heeft kunnen vinden een der gelijk noodzakelijk werk ais werkverschaf fingsobject te aanvaarden. Waar gaat het op deze wijze heen vraagt spreker. De beslissing is te meer teleurstellend, omdat vete jonge werkloozen hadden gehoopt bg dit werk in het vrije bedrijf aan den slag te kunnen komen. Spreker verklaart dan ook met zgn partij- genooten besliste tegenstanders van de voor dracht te zijn. De heer De Lugt kan uitermate de be zwaren van den vorigen spreker onder- schryven. Naar spreker vermoedt is in de uitvoering in werkverschaffing de oplossing gevonden voor de kwestie, voor wiens reke ning het werk zou komen. Daar komt bij. dat het geenszins denkbeeldig mag worden ge noemd. dat bg een vrije aanbesteding, het werk door bekwame grondwerkers van elders zou worden uitgevoerd. De vraag komt by spreker op, of het waterschap financieel ge waarborgd zal zijn, als het werk eens onvol doende mocht blijken om de instrooroing te voorkomen. Voorschotten ingevolge de Land arbeiderswet. Op verzoek van den heer Dogger doet de Voorzitter de deuren sluiten. Na do heropening der vergadering worden zonder hoofdeiyice stemming achtercenvol- De heer Parlevliet keurt het door het Rijk ingenomen standpunt sterk af. Spreker ziet echter geen andere mogelijkheid. Voor de Texelsche arbeiders zou het slechter worden bij verzet, waarom hij zijn stem aan de voor dracht zal geven. De heer Bruin sluit zich aan bg het ge sprokene door den heer Dogger. In tegenstelling met de meening van B. en W. zijn op Texel nog voldoende werkobjecten aan te wijzen; men denke maar aan het maken van sportterreinen, badinrichtingen, waterleiding, fietspaden, verbetering van een weg door Burger-Nieuwland. Is daarom noodig de waterwolf door werkloozenzorg te bestrijden Ook de heer Epe onderschrijft de ge opperde bezwaren gericht tegen de uitschake ling van het vrije bedrijf. De Raad staat echter voor een fait-accompli; het is zelfs zoo ver. dat met de uitvoering reeds een aan vang gemaakt is. Na nog diverse op- en aanmerkingen deelt de Voorzitter mede. dat B. en W. enkele dagen na zijn komst in de gemeente onaan genaam verrast werden door een afschrift van een dóór den Minister van Sociale Zaken gericht schrijven aan het waterschap Eier- iand, waarin werd medegedeeld, dat het werk in werkverschaffing kan worden uitgevoerd. Ih eep tweeden brief werd het bedrag van den ioonpost, aanvankelijk genoemd op 12.000 ioonpost, aanvankeiyk 120.000, gerectificeerd in een bedrag van 110.950. Bg informatie bleek B. en W., dat de be trokken instanties stilzwijgend hebben aan genomen, dat wanneer een plaatselijke in stelling een werk van den omvang als het onderwerpeiyke, aanvraagt, tevoren overleg zal zijn gepleegd met het Gemeentebestuur, Uit een hierop plaats gehad hebbende be spreking met den Dijkgraaf hebben B. en W. den indruk gekregen, dat het niet in de be doeling heeft gelegen het Gemeentebestuur te pasaeeren. Wat betreft het reeds in uitvoering nemen van liet plan kan spreker mededeeien, dat de polderopzichter eenige arbeiders, tevoren werkzaam bg den hulpdyk, overgeplaatst heeft naar het nieuwe werk. De Dykgraaf achtte zich niet vorantwoord het werk stop te zetten, totdat de vergadering een besluit zou hebben genomen. B. en W. van hun kant. wilden niet kleinzielig zgn, geen heil ziende in een toe spitsing der verhoudingen. Hieruit moge de noozakelgkheid van het werk blyken. De Voorzitter is voornemens te trach ten door een bespreking op liet Departement te bereiken, dat het werk van geen ongun- stigen invloed zal zgn op de uitvoering van plannen, welke de gemeente beoogt. Onder aanteckening, dat de heeren Henkes, Bruin en Dogger geacht wenschen te worden tegen gestemd te hebben, wordt de voordracht van B. en W. zonder hoofdelyke stemming aangenomen. VermakclgklieidHbelasting In behandeling komt de voordracht van B. en W. tot heffing van een belasting op ver makelijkheden, tot de invoering van welke belasting de Raad in beginsel besloten heeft bg de vaststelling der gemeentebegrooting voor 1936. De ontwerp-verordening bevat het volgende tarief. I a. voor elke vermakelijkheid in een locall- teit of tent, per uur of gedeelte daarvan tus- schen 9 v.m. en 11 uur nam: bij een oppervlakte van minder dan 100 m2 0.15; van 100 m2 of meer, doch minder dan 225 m2 0.30; van 225 m2 of meer, doch minder dan 350 m2 0.50; van 350 m2 of meer, voor elke 50 m" 0.10. Per uur of gedeelte daarvan tusschen 11 uur n.m. en 9 uur v.m. het dubbele der ge noemde bedragen. b. voor elke vermakelijkheid in de open lucht per uur of gedeelte daarvan: by gebruik van minder dan 25 aren 0.05; bg 25 aren of meer, doch minder dan 1 H.A. 0.10; by 1 H.A. of meer 0.15. Artikel 1 der heffingsverordening wordt zonder stemming aangenomen, Bg artikel 2 vraagt de heer Parlevliet of het door middel van een in een ander ver trek geplaatsten luidspreker, voortbrengen van muziek ook onder de belasting valt, waarop de Voorzitter bevestigend antwoord, wanneer van vermaak sprake is, in welk geval de deft nitle van art. 2 sub e, en in ieder geval die van sub h van toepassing zal zijn. De Voorzitter geeft te kennen, dat het doel van het café-bezoek in aanmerking zal dienen te wonden genomen. Waarschgniyk draagt bet café-bezoek op marktdagen meer een zakelijk karakter, in tegenstelling met avondbezoek, gedurende welke het ten gehoore brengen van muziek meer als vermaak bedoeld wordt. Spreker be.veelt aan de werking der verorde ning eens af te wachten; wijziging biyft altijd nog mogelijk. De heer Leber acht de benaming „fees ten" vaag. waartegenover de voorzitter plaatst, dat het moeilijk zal vallen een ver makelij kheid te noemen, die niet onder een der in de verordening opgenomen definities valt. Artikel 2 wordt hierop ongewijzigd aange nomen, evenals de volgende artikelen, waar na de heffingverordening in geheel ongewy- zigd overeenkomstig het ontwerp wordt vast gesteld. De ontwerp-verordening op de invordering wordt, na artikelsgewgze aan de orde gesteld te zijn, zonder discussie zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. Rondvraag. Hieruit stippen wg o.a. aan: Werk te Oudeschlld. Op een vraag van den heer Bruin, in welk stadium de plannen voor de werken te Oucicschild verkeeren, kan de voorzitter niet anders mededeeien, dan dat zij bij den Minister ter beoordeeling zijn. De weg naar de Mok. De heer Henkes bepleit verbetering van het pad naar het vliegkamp de Mok, dat on begaanbaar is. Verbetering is gemotiveerd, omdat: lo. de bevolking van het vliegkamp ook inwoners der gemeente zyn; 2o. een 10- tal andere ingezetenen er dagelijks voor uit oefening van hun werk heengaan; 3o. het afgeloopen jaar rond 3000 vreemdelingen een bezoek aan het kamp hebben gebracht. Spre kers fractie is daarom voornemens t.z.t. een omvangrijk plan aan de orde te stellen. De heer Vlaming (wethouder) zegt. dat B. en W. van den desolaten toestand niet onkundig zijn; op de begrooting voor 1936 is echter slechts een gering bedrag onderhoud uitgetrokken kunnen worden. VV. hebber.een plan ontworpen, waarbij te vens rekening is gehouden met autoverkeer, waarvan de kosten op rond 30.000 geraamd zijn. De kunst ts echter het te verwezenlijken op voor de gemeente niet te bezwarende wijze. De heer Dogger hoopt, dat van Rijks- wege de Mok niet voor het publiek gesloten zal worden en beveelt aan, dat B. en W. zich met de militaire autoriteiten in verbinding zullen stellen om tot verbetering van den toestand te geraken. Rioteering. De heer Van der Vis vraagt verbete ring van de riooiafvoer aan de Noordoost- zyde van het dorp Oosterend; rioleering is niet aanwezig; een gedeelte sloot is gedempt; gedurende de laatste 7 jaar is van gemeente wege geen enkele voorziening getroffen. Armenzorg. De heer Parlevliet keurt het af, dat plannen bestaan het echtpaar, bekend als „Job en Antje" over te brengen naar het ge bouw voor onbehuisden, zulks met liet oog op het vreemdelingenverkeer. De voorzitter zegt, dat bijkans dage lijks gezocht is naar een woning, doch dat men daarin niet geslaagd is. Ten slotte is het gelukt voor de vroegere bewoners van het dakloozengebouw een andere woning te vinden, waardoor cfit gebouw vry is gekomen voor het bedoelde echtpaar, dat in tegen stelling met gedane belofte thans niet vrij willig daarin zijn intrek nemen wil; de be volking uit dé omgeving heeft hiertegen geen bezwaren gemaakt. Thans wordt gewacht op de gerechtelijke uitzetting uit de woning. Een opname in het gesticht van weldadig heid mislukte. Verscheidene leden maken terzake deze affaire nog opmerkingen, waarna de voor zitter de discussiën sluit en de vergade ring schorst, welke door sluiting gevolgd is. De eerste raadsvergadering, die Burgemeester Kamp in onze gemeente, Zaterdag heeft geleid, trok iets meer belangstelling dan wy dat ge woon zyn. Hoewei 't moeiiyk is om nu reeds een conclusie te trekken over 't optreden van den nieuwen Voorzitter, hebben wy wel den iftdruk gekregen dat de leiding ook voortaan in zeer goede handen zal berusten, terwijl de raadsvergaderingen geen al te lang verloop zullen hebben. Burgemeester Kamp toonde, niettegenstaande ieder behoorlijk gelegenheid kreeg zich uit te spreken ter juister t(jd een einde aan de discussies te kunnen maken. De geest die in deze vergadering onder de raadsleden heerschte was zeer goed en de prettige verstandhouding werd geen enkele maai verstoord. De gewoonte om bg de eerste raadszitting na de jaarwisseling den raads leden een jaaroverzicht aan te bieden, werd ook nu door den Voorzitter gevolgd. Daarna kwamen een groot aantal ingekomen stukken in behandeling, meest mededeelingen over aan neming en dankbetuigingen voor benoemingen enz. 't Eenige stuk waarover bespreking ont stond was de aanvrage om verlichting van een deel van den Verkorten weg by Oudeschlld. Terecht merkte Wethouder Vlaming op dat dit verzoek te iaat voor dit jaar werd ingediend, de ingezetenen dienen er toch rekening mee te houden, dat de begrooting pas gereed is voor het B. en gekomen. De heer Bruin gaf by de bespreking hierover nog in overweging om een bouwplan de veheele gemeente te maken, omdat de gemeefte z!i. viel schuld aan 't feit keef dit velen des avonds in donker zitten, omdat men een lintbebouwing tolereert. Wethouder Vlaming wees echter op de bezwaren van zulk e6|j|orVel|gtotk v e r d re 'behandeling der agenda over te gaan deed de Voorzitter eenige mede- waarin z.g. noodiydende gemeenten (geluWdg valt Texel daaronder niet) komen, hlerlV bleek dat dergelyke gemeentebesturen voor vry wei iedere uitgave vergunning moeten VrDfnagenda werd verder snel afgewerkt Alleen viel 't op dat de fractie van de S.D A.P^ bij verkiezing van een bestuurslid v. d. Stichting ter bevordering van het Landbouwonderwys een candidaat stelde tegenover den heer Sybr. Keijser Jbz. (waarover in vorige vergadering reeds was gesproken en waarom 't raadslid p Dros voor zyn benoeming had bedankt). Wethouder Kager sprak nog een korte aan beveling van de candldatuur Keyser doch weder kon de candidaat van B. en W. geen meerderheid krygen want met 8 s^mmenwerd gekozen de heer A. Dros Bz. de candidaat van deVoor"de behandeling van de aanvragen om voorschotten voor de Landarbeidersplaatsjes, Dot» aoirs van de Openbare zitting waardoor wy voor ontreveer drie kwartier de raadzaal moesten verlaten. Na heropening werden beide aa^ge vraagde voorschotten zonder verdere bespre- klMc? de evoorgestelde plaatsing van werk^ loozen by 't aanleggen van den ïnlaagdykten Noorden van Eierland, kon de raad zich al heel slecht vereenigen. De heer ^^er voerde hierbij namens de fractie van de S.D.A.P. eerst 't woord. Hy noemde 't evenals de heer Bruin een ondoordachte daad om het werk dat geheel in de lyn ligt van 't particuUere bedrijf door werkloozen te doen uitvoeren. Spr. stelde de vraag; Waar moet 't op deze wyze in de toe komst naar toe? Ook verschillende andere raadsleden waren dit met de fractie der S.D.A.P. eens er bleek evenwel van gemeentewege weinig aan te doen. 't Was een oplossing die door de regeering in samenwerking van t Ministerie van Sociale Zaken met Waterstaat aan een lang hangende kwestie was gegeven. Ook bleek dat bg de eerste mededeelingen die de gemeente hierover had ontvangen, nog een abuis was gemaakt aanvankeiyk was gespro ken van f 35.000 dit bleek echter f ULOOO te moeten zgn. Er zuilen ongeveer 50 werklieden aan te werk worden gesteld. De Voorzitter zal er echter de aandacht op vestigen dat men dit niet beschouwde als werkobjeot dat plaats maakte voor reeds eerder aangegeven objecten. De S.D.A.P. wenschte evenwel aanteekenlng' te hebben tegengestemd. De Vermakelijkheidsbelasting, die hier zoo lang mogeiyk is tegen gehouden, ging er nu echter zonder veel bespreking door; alleen vroeg de heer Parlevliet nog hoe men de radio-muziek in cafe's ging beoordeelen. t Bleek wel dat de Burgemeester niet direct voorne mens is deze muziek te belasten, t Is een uiterst geringe belasting, waarvan de uitvoe ring o.i. VOO! B. en W. nogal wat moeilgk- heden zal opleveren. By de rondvraag kwam o.a. ook weder den treurigen toestand van 't pad naar t Vlieg kamp „De Mok" in bespreking; de heer Henkes wees hiermede vooral op 't feit dat men wan neer men daar geen verbetering ging tot stand brengen, 't toenemend Vreemdellngenbezoek aan het kamp wel eens stop kon worden gezet. Wethouder Vlaming verklaarde nog eens dat dit pad de volle aandacht heeft van B. en W. Een afdoende verbetering evenwel is begroot op f 30.000 en kan alleen tot stand komen in samenwerking met Waterstaat en Defensie. Gestreeft wordt naar een snelle oplossing van deze urgente zaak. De Jaarvergadering van de Vereeniging tot Uitkeering by Overigden V.I.O.D. (het z.g. Groote Fonds), die gisteravond in nótel .De Lindeboom" werd gehouden, viel geen best bezoek ten deel; de voorz., de heer U. Brou wer, kon aan slechts 27 leden het welkom toeroepen. Bg opening werd gewezen op gunstige financieele uitkomsten in het afge loopen jaar; de voorz. sprak zelfs van cyfers zoo gunstig als nimmer te voren. De secre taris de heer P. Lieuwen, las vervolgens de uitgebreide notuleering. waarna de voorz. mededeelde, dat de heer O. Bruin Pz. by en kele candidaatstelling tot commissaris was gekozen. Hierna volgde verslag van den penningm., den heer F. v. Hecrwaarden. De ontvangsten hadden in 1935 bedragen in totaal 9183.2». Hiervan aan contributie 5129.61. Aan rente 4049.87, div. f 3.90. De uitgaven hadden in totaal bedragen 4533 18. waarvan f 2193.50 aan uitkeeringen. aan bodeloon 891.85. aan Pensioenen en salarissen 956. Het saldo over 1935 bedroeg 4650.20, hierby kwam een koersverschil op effecten van 229.99. Waardoor het batig saldo in totaal bedroeg 4880.19. Generale kas 1 Jan. 1936 t 81.024.92 Batig saldo 1935 Bijdrage pensioenfonds Aan de eierveillng is de prys der klpelcren weer gedaald, de middenprys (eieren van 60 kg,) liep van f 3.— tot f 3.05 per 100 stuks. VERHURING GEMEENTE-EIGENDOM. Naar wy van goed Ingelichte zyde vernemen, heeft de gemeente» het onlangs door haar aangekochte huis op den hoek Vischmarkt— Groeneplaats, verhuurd aan den heer O. Zoetelief Cz. te Den Burg, die in dit pandde sigarenzaak, jarenlang door wyien mej. Eelmaa gedreven, zai voortzetten. Oudeschlld. BEGRAFENISFON DS. Gisteravond vergaderde do Dorpskring „Steunt elkaar" in het „Eigen gebouw" alhier". Do voorzitter de heer C. A. Recru kon aan een dertigtal leden het welkom toeroepen. Hg hoopte dat 1936 een beter jaar mag zyn dan het afgeloopen. Het fonds heeft toen een groot verlies geleden door het overigden van van haar voorzitter den heer Joh. P. Dros. Zestien jaar heeft de heer Dros zyn beste krachten aan het fonds gegeven. Ook opgei- delgk gebied was 1935 een ongunstig jaar. De secretaris de heer G. Blom las daarop de notulen, welke onveranderd werden goedge keurd. Daarna bracht de secretaris verslag uit van zyn geldeiyk beheer. De ontvangsten in 1935 hadden bedragen f5557.—, de uitgaven f 5302.99. Er werden 25 uitkeeringen gegeven, 17 te Oudeschlld en 8 daarbuiten, tot een ge zamenlijk bedrag van f 2755.—. De bezittin gen op 31 December 1935 waren: 22 hypo theken f 23150.—, 4 effecten Nederland f 4070.—, Rijkspostspaarbank f 11.80, achterstallige contributie f 62.40, loopende rente f 58990, saldo ln kas f 812.77, bezittingen op 31 Deo. 1935 f 29205.62, idem op 31 December 1934 f 29308.92, nadeelig saldo f 103.30, Nu had bestuursverkiezing plaats. In de vacature die ontstaan was door het overiyden van den heer Dros werd gekozen de heer P, Hoogerheido Kzn. De heer W, Dyker moest aftreden en was niet herkiesbaar. In zyn plaats werd gekozen de heer P. Boom. De voorzitter bracht den heer Dyker dank voor zyn hulp welke hy steeds het fonds gegeven heeft ge durende den tyd dat hy een bestuursfunctie vervulde. Daar de rondvraag niets opleverde werd de vergadering te lialftien gesloten. Totaal f 85.925.11 Kapitaal is al3 volgt geplaatst: Hypotheken 67.615, effecten 14.000, banksaldo 3210.65, kassaldo 455.94. pensioenfonds 643.52. De rekening was gecontroleerd door de heeren A. Beers, C. P. Moojen en Joh. Kik kert en in orde bevonden; eerstgenoemde bracht hierover een keurig rapport uit. Vervolgens las de secretaris, de heer P. Lieuwen, een jaarverslag voor, waarin met enkele cyfers werd aangetoond, dat nog nim mer de Vereen, financieel zulk een gunstig Jaar had gemaakt, ook het rapport van den wiskundig adviseur lutdde in alle opzichten gunstig. In '35 hadden 25 uitkeeringen plaats behad van 87.50 en 1 van 6. Het aantal leden was gestegen van 3407 tot 3432. Verder werd met algemeene stemmen tot een tweetal noodzakeiyk geworden regle mentswijzigingen besloten, dit betroffen de art. 21 (aangaande de geldbelegging) en 37 (aangaande salarieering van secr., penningm. en boekhouder). De voorz. richte daarna nog een woord van dank tot den periodiek aftredenden commis saris, den heer N. Kelder. By de rondvraag verlangde geen der aanwezige leden het woord, waarna sluiting volgde. MARKTOVERZICHT. Hoewel de aanvoer ter markt heden niet groot was, vond men er toch van alles wat. De wolveeaanvoer bestond uit 18 schapen en een zevental rammen; de schapen deden een prys van pl.m. f 12.— per stuk, rammen brachten ongeveer f 14.— op. Groot rundvee was er weinig, er stond één koe aan de lyn. die op f 125.—werd getaxeerd. Een pink bracht ongeveer f 90.op. Nuchtere kalveren werden verkocht voor pl.m. f 10. per stuk. De varkensprys op de boerdery zakt iets, thans wordt betaald 17 A 18 cent per pond. Biggen op de markc brachten 10 tot 12 gulden op, schrammen ongeveer f 20. K.K. looft zelfs groote geldprijzen uit voor diegene, die zijn fouten vindt. Maar gemakkelijk is dit niet, daar K.K* een beetje gereserveerd is, weet U. VERBALISEER». De opzichter der Visschergen, de heer Vliegen, heeft tegen een tweetal visschers, afkomstig uit Amsterdam, die in deze gemeente hun vangst aan de wal brachten, proces-verbaal opgemaakt, omdat zich in een party bot van 250 kg. 130 stuks en in een party van 500 kg, 188 stuks ondermaatsche bevonden, Hippolytushoef VISSCHERS FONDS TE WIEIUNGEN. Zondagmiddag te half drie hield boven genoemde vereeniging haar algemeen ver gadering ln de lokaliteit van den heer S, Halfweeg. Na het openingswoord van den voorzitter, den heer J. Tysen, waarin deze het feit memoreerde, dat de heeren Kapteln, J. Koorn en S. P. de Vries reeds 36 Jaar in het Be stuur werkten en hen daarby hulde bracht voor deze prestatie, leest secr. de Vries de notulen voor. Nadat deze onder dankzegging zgn goedgekeurd, deed de penningmeester Jb. Bakker Czn. rekening en verantwoording. Uit zyn cyfers biykt het volgende; Ontvangsten 4.420.50 Uitgaven H 293.98 Saldo..—.—..-....... 4.126.57 Statutaire verdeeling: 2/a deel voor Weezen en Weduwen 2.751.04 V» deel voor Visschers boven 60 j. 1.375.52 Beschikbaar Wed. en Weezen Uitkeeringen aan betrokkenen Blijft.. I H I 4.126.57 2.751.04 592.80 2.158.24 Verslag Vischafslag. Omzet 19 SS. Alikruiken 484 H.L.; Wulken, 1.085 H.L.J Bot 361.886 pond; Haring 62.597 tal; idem 91.794 kisten; Bliek 14.846 kisten; Toters I.440 kisten; Paling 503.514 pond; Spiering 10.503 K.G.; Zalm 469 pond; idem 2 stuks; Schar 324 kisten; Poerlomp 599 kisten; Nest II.629 kisten; Geep 937 tal; Ansjovis 8.502 K.G.; Puf 571 kisten Puitaal 1.811 pond; Makreel 1.336 kisten; Vlint 12 kisten: Baars 538 pond. In geld omgezet 467.028,— Ui voor het Fonds ls Verdere ontvangsten i 5.837.70 1.803.21 Totaal ontvangen.. Uitgaaf: diverse expl. kosten administratiekosten 7-640.91 3.145.29 233.50 8.378.7» 4.262.12 Hiervan afgedragen aan penn. 4.035. Blijft in kas227.12 Wat de winst der vereeniging betreft wordt medegedeeld dat deze evenals vorig# jaar onder de leden zal worden verdeeld (t.w, ouden van dagen en etc.). De heer S. ten Bokkel doet namens d# kascommlssie verslag van hun bevindingen, waaruit biykt dat alles keurig ln orde was. By dc bestuursverkiezingen worden de heeren Jb. Bakker Czn., KI. de Haan en Jac Kap ten met groote meerderheid herkozen. Rondvraag. Jan Lont JGzn. stelt voor een gratlficati# te verstrekken aan JB. Lont voor dien» werkzaamheden tijdens de visschery-cam- pagne. Daar deze vraag hier niet op zyn plaats is doch bg de z.g. Haring-Kas, ant woordt de voorzitter in dien izn. Meyert de Haan zou gaarne willen dat de boekhouder van den afslag dageUjks een omzetbon afgaf, hetgeen gemakkeiyk te be reiken zou zijn door middel van carbon papier. Voorzitter geeft deze vraag door aan den boekhouder, welke bereids mededeelt een dergelyke bon te verstrekken aan hen die zulks wenschen. Na dankzegging voor opkomst aan leden en pers sluit de voorzitter deze geanimeerd# byeenkomst.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 12