Quaker Radio-programma Havermout K.K. BINNENLAND MET QUAKER SNEL EEN WARM ONTBIJT Aspirin GEMENGD NIEUWS Staat en katholieke kerk in Duitschland. Het witte spatbord. Een weercorpsenverbod in ons land Controle autoverkeer op den Afsluitdijk is verscherpt. Rotterdam in financieelen nood. VOORIREFFEIIJK Iweede Kamer. De chauffeur en de wet. Inbraak te Amsterdam. De vrouw, die 2 kinderen mishandelde De Kerkplein „zit" nog! Als de chauffeur onder den invloed is f 17000.vermist. De leuke zwagers. Inbraak te Megen. Allen gaan naar de MEI.DERSeHE COURANT Dlfe'^AG 28 JANUARI" '1936. uit aankoop van waren, in Duitschland ver vaardigd, welke sommen dan door de natio- naal-socialisten zouden worden uitgekeerd aan Joodsche emigranten in ruil voor hun bezit, Sir Herbert voegde er aan toe: „Het is nooit ons doel geweest een eind te maken aan den boycot van Duitsche waren". Sir Herbert Samuel en de Amerikaansche bankier Felix Wartburg verklaarden, dat z\j hoopten 10.000.000 te kunnen byeenbrengen in de Ver. Staten en de rest van het benoodigde bedrag in Engeland. De tweede herderlijke brief. In alle katholiekè kerken van het rjjk is Zondagochtend de tweede herderlijke brief van de bisschoppen voorgelezen, die op de conferentie van Fulda is opgesteld. De bisschoppen wijzen hierin op den plicht van iederen katholiek zich te keeren tegen i het nieuwe heidendom, dat in deze dagen het Christendom belaagt. „Eenigen zouden niet alleen een politieke revolutie willen, doch ook een religieuze re volutie. Wy houden niet op het volk te waar schuwen om het te bewaren voor een Kultur- kampf. Evenwel is de strijd nog niet ge staakt, de aanval op de Duitsche zielen is heviger geworden." De brief besluit met een waarschuwing aan de geloovigen zich te hoeden tegen kran ten en boeken, die het nieuwe heidendom prediken. De Koningin en Prinses Juliana naar Tirol. Het ligt in het voornemen van de Koningin en Prinses Juliana om op 31 Januari voor eenigen tijd naar het buitenland te gaan. Voor- ioopig zal H.M. zich begeven naar Tirol, al waar de Prinses hoopt de wintersport te kun nen beoefenen. De duur van het verblijf in .het buitenland zal afhankelijk zijn van de werkzaamheden van H.M. twj *:de kamer. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft in de plaats van dr. H. Coljjn, die zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer niet heeft aangenomen, tot lid van die Kamer be noemd verklaard mr. J. A. de Wilde, te 's Gra- Venhage. Mr. J. A. de Wilde, minister van binnen- landsche zaken zal zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer niet aannemen, zoodat het Centraal Stembureau in de vacature van prof. Visscher thans zal benoemen mr. G. van Baren, burgemeester van Delft. Zooals reeds gemeld werd, ligt het in de bedoeling van mr. Van Baren, zijn benoeming voor den loopenden zittingsduur van de Tweede Kamer aan te nemen. t MINISTER DE WILDE TERUG. De minister van binnenlandsche zaken, mr. J. A. de Wilde, heeft gisteren zijn werk zaamheden aan het departement hervat. Mr. L. A. RIES. LID VAN HET COLLEGE VAN REGEERINGSCOMMISSARISSEX. Binnenkort is de benoeming te verwachten van mr. L. A. Rles, thesaurier-generaal van het departement van financiën, tot lid van het college van regeeringscommlssarissen voor de uitvoering der Landbouwcrisiswet. BLIZ. VRIJW. LANI 7TORM. Belangrijke vooruitgang in het afgoloopen jaar. Het aantal vrijwilligers bij den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm nam in 1935 toe met 1120, waardoor de B. V. L. (de korpsen mo- tordienst, vaartulgendienst en spoorweg dienst inbegrepen) thans 84,296 v.*tjwilligere telt. Het aantal aangesloten reserve-officieren breide zich uit met 121; in totaal hebben zich 2473 reserve-officieren bij den B. V. L. ver bonden. Er konden 21 nieuwe plaatselyke afdeelin- gen worden opgericht. ROTTERDAMSCHE BANKVEREENIGING VERHOOGT *>IVIDEND TOT 4% Evenals het vorige jaar is de Rptterdam- sche Bankvereeniging wederom de eerste groote bank, die haar verslag over het af- geloopen jaar 1935 reeds in de maand Januari publiceert. Indien de voorstellen, die de instemming van commissarissen hebben, ook de goedkeu ring van aandeelhouders wegdragen, zal na de gewone storting in het pensioenfonds en een afschryving op gebouwen van ruim f 550.000 (v. j. f 187.503) een bedrag van f 1.000.000 (nihil) aan de gewone reserve en f 1.300.000 (nihil) aan de bijzondere reserve voor raoge- ïyke risico's worden toegevoegd, waarna een dividend van 41/, 0/ (v. j. 3 0/ kan worden Uitgekeerd. MINIMUM VERKOOPPRIJZEN VOOR EIEREN NAAR DUITSCHLAND. De minimum-verkooppryzen voor eieren naar Duitschland, incl. ver akking franco grens zyn voor de periode van 25 tot 28 Januari vastgesteld op C-klasse, gewicht 52 53 kg 4.22%; B-klasse gewicht 5758 kg 4.52%; A-klasse gewicht 6263 kg 4.92%; S-klasse gewicht boven 65 kg 5.12%, alles per 100. De monopolieheffing voor kippeneieren bedraagt 60 cent. Geen restitutie van graanrechten. De prijzen der eendeneieren bedragen naar de grootte 3, 3.15, f 3.30, 3.45 en 3.60. De monopolieheffing vasfgeste'op het bedrag waarmede de verkoopprys de hier boven genoemde pryzen overechrydt. De „Reichsstelle für Eier" te Beriyn is in de maand Januari geen kooper meer. Een sententie van den Hoogen Raad. pe Hooge Raad heeft dezer dagen in een principieel© zaak als hare meening te kennen gegeven, dat ook overdag het rywiel van een wit achterspatbord moet zyn voorzien. In een paar minuten kunt U een ontbijt klaar makerx, waar U en uw gezin den heelen morgen baat bij hebben. Geeft ze een lekker warm bord Quaker, voor ze de deur uitgaan naar school j of werk. Dat voedt, dat is ge zond en komt het gestel ten goede. Vlug klaargemaakt en vlug gegeten: een ideaal ontbijt. Eén ding is zeker, het beste havermout heet Quaker. QUAKER OATS-GRAANPRODUCTEN N V. ROTTERDAM De Tweede Kamer spreekt het „voor" uit. De ervaring in het buitenland heeft geleerd, dat weercorpsen een groot gevaar voor de openbare orde kunnen opleveren en dat maat regelen daartegen niet achterwege kunnen biyven. Hiervan uitgaande is by het afdee- lingsonderzoek der Tweede Kamer van het wetsontwerp tot het treffen van voorzienin gen omtrent weercorpsen vrywel algemeen de indiening hiervan toegejuicht. Men kon zich met de strekking er van dan ook ver eenigen, ook al waren er tegen de uitwerking bezwaren. De gevaren, waaraan hét wetsontwerp een einde beoogt te maken, acht men zeer ern stig. De regeering. zoo werd betoogd; moet het gezag in eigen hand houden, de neiging tot het vormen van particuliere organisaties, welke zich te eeniger tijd tegenover de regèe- ging zouden kunnen stellen, behoort daarom onderdrukt te worden. Op verschillende wyzen is, zoo meenden sommige leden, uitgelekt, dat de functiona rissen van de weer-afdeelingen, de motor- afdeeling en de overige soortgeiyke organi saties der N.S.B., welke met ingang van 31 December 1935 zouden ontbonden zyn, hun functies blyven behouden. Daarenboven schynt een nieuwe W.A.-organisatie in voorbereiding te zyn. Enkele leden wezen erop, dat op de regee ring, indien dit ontwerp tot wet wordt ver heven hetgeen de leden, behoudens redac- tioneele wyzigingen, wenschten meer dan ooit dt plicht zal komen te rusten, colpor teurs, die op behoorlijke wijze venten metj politieke lectuur, te beschemen tegen over last en aanvallen. De politie, aldus andere leden, moet aan! ieder om het even welke zijn politieke over tuiging is, bescherming verleenen, èn van del politie hier te lande kan ongetwijfeld gezegd' worden, dat zy dit doet en daardoor ten volle' in staat is. Een ieder diént ziel) echter in het! publiek te onthouden van provoceerend optre den, deze eisch geldt voor alle groepen. STAATSCOMMISSIE INZAKE BEPERKTE HERZIENING VAN DE GRONDWET. Voor de staatscommissie ter voorbereiding van een beperkte herziening van de Grondwet waarin, zooals gemeld, de leiders van de zes voornaamste Tweede Kamer-fracties zitting zullen hebben, zyn als deskundigen van de richtingen dezer fracties op het gebied van het staatsrecht aangezocht prof. mr. E. J. J. van der Heyden, te Ny megen; prof. mr. A. Anema, te Haarlem; prof. jhr. mr. B. C. de Savornin Lohman, te Utrecht; mr. dr. G. van den Bergh, te Amsterdam; prof. mr. R. Kranenburg, te Lelden; en mr. dr. R. H. baron de Vos van Steenwyk, commissaris der Koningin in de provincie Drente. Zooals reeds gemeld is, zal de minister van binnenlandsche zaken optreden als eerste voor zitter; de minister van justitie zal fungeeren als tweede voorzitter. DE DRUKPERSVRIJHEID. Adres van de journalisten- en direc- teurenvereenigingen. Aan de Regeering is toegezonden een resolu tie, met de mededeeling, dat de betrokken be sturen bereid zyn haar, desgewenscht, nader mondeling toe te lichten, van de be sturen van den Ned. Journalisten Kring, de Ver. van Directeuren De Nederlandsche Dag bladpers, de R.-K. Journalisten-Vereeniging en de Ver. van Directeuren De Ned. R.-K. Dag bladpers. De besturen dringen er in deze resolutie met allen nadruk by de regeering op aan, af te zien van eiken maatregel, welke de vrijheid van drukpers zou aantasten en preventieve censuur invoeren, en verklaren zich voor ge- strengere toepassing van de bestaande voor schriften, zoo noodig met verscherping en uit breiding der geldende straffen. De nieuwe beurs te Rotterdam. Onder directie van J. F. Staal, architect, is ten behoeve van de N.V. De Beurs van Koophandel te Rotterdam opgedragen het maken der fundeeringen en gewapend beton werken volgens bestek no; 8 van den beurs- bouw aan de N.V. de Kondor te Amsterdam, vöor haar inschryvingsbedrag van 960.600. Of de keuringsdienst noodig is? Ziehier het antwoord. De keurmeesters van den Keuringsdienst van waren te Amsterdam, hebben in Decem ber 9785 inspecties gehouden in winkels, magazynen, op markten en by rondrydende wagens en daarby 121 partijen waren, die ln ondeugdeiyken toestand verkeerden, aan de consumptie onttrokken, o.a.: 130.5 kg koek en banket. 46.5 kg ..noepgoed, 50 kg kabel jauw, 76.5 kg chocolade, 145 kg krenten, 48 hoenders, 1350 stuks gezouten haring en 1560 eieren. De door den ambtenaar van het openbaar ministerie by de kantongerechten in het arron dissement Leeuwarden aangekondigde ver scherpte contröle op het autobus- en taxi- verkeer over den Afsluitdyk is begonnen. Twee autobussen van de Friesch-Holiandsche Reisvereeniging „Samenwerking", op weg naar Holland, werden te Kornwerderzand aange houden en met de passagiers naar de mare- chaussée-kazerne te Makkum gebracht. In middels had het bestuur der vereeniging twee bussen gehuurd en naar Makkum gezonden, waar de passagiers in deze wagens overstap ten en hun reis naar Holland kenden vervol gen. De in beslag genomen bussen werden later vry gegeven. Een bus van de Noord- Nederlandsche Reisvereeniging werd later te Kornwerderzand den doorgang belet. De be stuurder keerde met zyn passagiers naar Leeuwarden terug. Een zelfde lot onderging een aantal taxi's. Rotterdams gemeentebestuur bevindt zich thans nu de maand Januari reeds byna ver streken is nog voor de vraag of het op 1 Februari in staat zal zyn aan de financieelè verplichtingen der stad te voldoen. De voorf waarden, die de regeering heeft gesteld, alf vorens zy bereid is aan de gemeente nieuwe kasgeldleeningen te verstrekken, heeft het Rotterdamsche College van B. en W. tot dus ver niet willen inwilligen. Het Ryk schijnt dan ook niet van zins op nieuw belangryke bedragen kort geld ter be schikking van Rotterdam te stellen. Slaagt het college er niet in andere geldschieters te vinden een mogelykheid, die wel uitgesloten lykt of een regeling te treffec, dan is de kans zeer groot, dat het gemeentebestuur op 1 Februari zelfs de salarissen van het ge- meentepersoneel slechts ten deele zal kunnen betalen. Zwak financieel beleid. Het is het financieele beleid van het Rot terdamsche gemeentebestuur, dat tot dezen benarden toestand der Rotterdamsche geld middelen geleid heeft. Begrootingscyfers van Rotterdam wyzen uit, dat het in de laatste jaren het Rotterdamsche gemeentebestuur ont broken heeft aan den vasten wil met kracht de huishouding der gemeente in te stellen op de sterk gewyzigde verhoudingen. Wel is waar heeft het vorige college van B. en W. een aaqtal maatregelen getroffen om de ontwrichte begrootingspssitie te verbeteren, doch daarby ontbrak de sterke lyn, die duidde óp een doelbewuste, krachtige saneeringspolitlek. werkt bij pijn steeds Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. 10 ets. Vragen inzake het hoogheemraad schap Amstelland. Geldverkwisting. Het lid van Prov. Staten mr. W. de Ryke heeft aan Ged. Staten de volgende vraag gericht: Heeft het college kennis genomen van het bericht in de Telegraaf van Maandag 20 Ja nuari j.1., betreffende het hoogheemraadschap AJnstelland, dat op een werkbegrooting van f 631.000 een bedrag van f 23.000 aan allerlei baantjes, bureaukosten e.d. voorkomen en ondanks een voldoend groot boekbezit een heffing van 50 cent H.A. geheven zal worden. Is dit bericht geheel of in hoofdzaak juist? Zoo ja, wil het college dan mededeeling doeo: 1. hoe lang het hoogheemraadschap op een dergeiyke wyze het geld van de boeren ver kwist? 2. Wat het college heeft gedaan daar tegen of denkt te zullen doen 3. Of Ged. Staten reeds overleg hebben gepleegd met hun ambtgenooten in Zuid-Holland en Utrecht, ten einde te geraken tol opheffing van het hoogheemraadschap Amstelland en of Prov. Staten een voorstel van die strekking kunnen verwachten YVe>tsontweri>en by liet afdeelings- onderzoek. Aan het voorloopige verslag over het wets ontwerp, houdende bepalingen, beoogende het tegengaan van t ververmoeidheid van be stuurders van motorry tuigen, is het volgende ontleend: De indiening van dit wetsotwerp vond by het afdeelingsonderzoek algemeeno instem ming. Men erkende, dat de voorgestelde maatregelen de verkeersveiligheid kunnen bevorderen en bestuurders van motorrytui- gen tegen overmatige arbeidstijden kunnen beschermen. Het oen zoowel als het ander achtte men noodzakeiyk. Eenige leden hadden geen zeer hooge ver wachtingen van de resultaten van het ont werp, omdat men wel bepaalde rusttyden kan voorschrijven, doch men niet kan waarbor gen, dat die rusttijden inderdaad voor het nemen van rust gebezigd worden. Enkele ledeu stelden de vraag, of het geen aanbeveling zou verdienen, het besturen van een motorry tuig door personen, die in een toestand van oververmoeidheid verkeeren, strafbaar te stellen. Voorts werd gevraagd, of het geen aanbe veling zou verdienen, het wetsontwerp uit te breiden tot het tegengaan van het besturen van motorrijtuigen door personen, die onvol doenden slaap hebben genoten. Vele leden betwyfeldea, of een effectieve controle op de naleving van deze wet moge- lyk zal zyn. In het bijzonder ten aanzien van het toezicht op de gedragingen van hen, die niet in dienstbetrekking zyn, was men niet gerust. Gevraagd werd, hoe de regeering zich de contröle op de naleving van de voorschriften voor de zelfstandige chauffeurs voorstelt. Zullen dezen eveneens een administratie om trent hun werktijden moeten byhouden en wat verstaat de regeering precies onder „heerryder" Sommige leden drongen er op aan, van de mogelykheid, om voör alle groepen van chauf feurs, althans beroepschauffeurs, een rijtyd- regeling vast te stellen, een ruim gebruik te maken, zulks ten einde deloyale concurrentie in het automobielbedryf tegen te gaan. Zy wezen er op, dat het aantal zelfstandigen in dit bedrijf zeer groot is. Hier dreigt dan ook, indien de werktyden der zelfstandige chauffeurs niet binnen redelyke grenzen gehouden worden, ontdui king van de voor chauffeurs in dienstbetrek king vast te stellen regelen pp groote schaah Sommige leden warén van meening, dat het aanbeveling verdient, naast het begren zen van den werktijd, op de wyze, waarop dit in het ontwerp gebeurt, vast te stellen, dat de diensttyd nimmer langer mag zyn dan 12 uur per dag en 60 uur per week, terwyi daaraan dan zou moeten worden toegevoegd, een bepaling, inhoudende, dat na eiken diensttyd, een onafgebroken rusttyd van ten minste 12 uur moet worden gegeven. Andere leden verklaarden tegen een rege ling, waarbij de diensttyden 12 uur per dag en 60 uur per week zouden mogen bedragen, overwegende bezwaren te hebben. Huns in ziens mag een diensttyd niet langer zyn dan 10 uur per dag en 55 uur per week. Binnenland WOENSDAG 29 JANUARI. Hilversum I, 1875 m. VARA-uitzending. 10.00 v.m. VPRO. 8.00 Gramofoonpl. 9.30 Kookpraatje. 10.00 Morgenwyding. 10.15 Gramofoonmuziek en lezing. 11.00 RVU. Causerie. 11.30 VARA-orkest. 12.001.45 Gramofoonpl. 2.00 Voor de Vrouw. 2.15 Gramofoonpl. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Residentie-orkest en solist. 6.30 RVU. Causerie 7.00 Sportnieuws. 7.15 Residentie-orkest en soliste. 8.00 Berichten. 8.15 Gramofoonpl. 9.00 Radio-tooneel. 10.00 Berichten. 10.05 Dansmuziek. 11.0012.00 Gramofoonpl. Hilversum II, 301 m. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.00 Concert (harmonium-alt-sopraan). 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Stichtsch Salon-orkest. 2.303.00 Gramofoonplaten. 3.15 Plano-recital. 4.00 Gramofoonplaten. 5.00 Kinderuur. 6.006.30 Landbouwhalfuur. 7.00 Berichten. 7.15 Reportage. 7.30 Gramofoonplaten. 8.00 Berichten. Gramofoonplaten. 8.30 Causerie. 8.45 Gramofoonplaten. 8.50 Zie Droitwich. 9.45 Gramofoonplaten, 9.55 Berichten. 10.00 Zie Droitwich. 10.40 Causerie. 10.5511.30 Gramofoonplaten. DONDERDAG 30 JANUARI 1936. Hilversum I, 1875 m. AVRO-uitzending. 5.306.00 VPRO, 8.00 Gramofoonplaten. 9.00 Kookpraatje. 9.05 Tor.ny Steemers' Ensemble. I,0.00 Morgenwyding. Gramofoonplaten, lp.30 Vervolg van 9.05. II.00 Kniples. i 11.30 Renova-kwintet. 12,15 Kovacs Lajog' orkest en gram.pL I.45 Pianorecital. 2.00 Omroeporkest en soliste. 3.00 Kniples. 3.45 Gramofoonplaten. 4.00 Voor zieken en ouden-van-dagen. 4.30 Gramofoonplaten. 4.45 Voor de kinderen, 5.30 Causerie. 6.00 Gramofoonplaten. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten. 8.10 Omroeporkest en solist. 9.10 Causerie. 9.35 Concertgebouw-orkest. 10.15 en 10.30 Gramofoonplaten. II.00 Berichten. 11.1012.00 De AVRO-Decibels. Hilversum H, 301 m. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—11.30 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonplaten en KRO-orkest. 2.00—3.00 Handwerkles. 3.15 Voor de vrouw. 3.45 Gramofoonplaten en KRO-orkest. 2.003.00 Handwerkles. 3.15 Voor de vrouw. 3.45 Gramofoonplaten. 4.00 Bijbellezing. 4.45 Handenarbeid v. d. jeugd. 5.15 Gramofoonplaten. 5.45 Alt en piano. 6.45 Lezing. 7.15 Reportage. 7.30 Journ. Weekoverzicht. 8.00 Berichten, Gramofoonplaten. 8.10 NCRV-orkest. 8.50 Lezing. 9.20 Mandoline-ensemble „Ars et Labor". 9.40 Orgel en het NCRV-orkest. 10.20 Berichten. 10.2511.30 Gramofoonplaten, DE NEDERLANDER UIT DUSSELDORP TE KEEBD. De heer M. uit Eefde, die sedert Zondag do' de Gestapo Dusseldorp in voorloopige hechtenis werd gehouden, is Vrydag te Eefde teruggekeerd. Den heer M. is niet ïedegedeeld, waarom hij eigenly'k was aangehouden. De verduistering te N. Scharwoude Aan het station te Roosendaal is Zaterdag middag de 35-jarige A. v. H. uit Noord- Scharwoude aangehouden, die aldaar ten na- deele van zijn pairoon, een bedrag van 6000 zou hebben verduisterd. Hy was er mee naar Parys getrokken, en thans, by zyn terugkeer in het vaderland, bleek van dit geld nog slechts een bedrag van enkele honderden francs over te zijn. De man ls door de politie cp transport ge steld naar Noörd-Scharwoude. RAAD VOOR DE SCHEEPVAART. Een uitspraak. Inzake het vermist worden van een der ma trozen van het motortankschip Duivendrecht gedurende de reis over den AtlaQtischen oce aan was de raad met den inspecteur-generaal voor de scheepvaart van oordeel, dat de ma troos B. overboord is geraakt en verdronken, al valt verder niets met zekerheid vast te stellen. De door de scbeepsleiding genomen maat regelen zyn goed geweest. Wel meent de raad op grond van de by het onderzoek gebleken feiten te mogen aannemen, dat hier zuiver aan een ongeluk moet worden gedacht en niet aan iets anders. Voor f 6000 aan gouden en zil veren voorwerpen ontvreemd. Zondagavond om half 11 kwam het dienst meisje van een familie in de Lairessestraat te Amsterdam thuis. Binnentredend vond i de benedenkamer in groote wanorde; kasten en laden waren geopend en de inhoud ervan was over den grond verspreid. Onmiddeliyk waarschuwde zy de familie die by een kennis dineerde, en de politie van het bureau Over toom. Er kon worden geconstateerd, dat de dieven voor een bedrag van 6000 aan gou den en zilveren voorwerpen gestolen hadden. Zy hadden den buit vervoerd in lakens en een koffer, die ook van de familie werden meegenomen. De politie stelt een onder zoek in. Zes maanden gevangenisstraf. De politierechter te 's-Hertogenbosch heeft gisteren behandeld de zaak van de ernstige kindermishandeling te Megen by Oss. Verdachte is de 61-jarlge vrouw M. W., die ten laste wordt gelegd, dat zy in December 1935 opzettelijk en herhaaldelyk de haar toe vertrouwde voogdykinderen Anna Hollaar en Everdina Hollaar gewelddadig met een stok of met een hard voorwerp, of met de handen heeft geslagen en verwond en Everdina Hol laar met haar handen bovendien tegen een brandende kachel heeft gedrukt. De kinderen waren by de vrouw in gezinsvoogdy geplaatst De mishandeling werd ontdekt door den onder-t wyzer van de kleinen. De kinderen werden over het algemeen verwaarloosd. In een schuur zonder eenige bedekking, werden zy op den grond te slapen gelegd, hun voedsel bestond hoofdzakelyk uit afval. Herhaaldelyk werden de kinderen met een gloeiende pook geslagen* De politierechter mr. Schröder vroeg aan de vrouw of zy wel wist, waarom zy hier terecht stond. Verdachte verklaarde, dat heel goed te weten. De gemeenteveldwachter uit Megen, verklaarde, dat hy de beide kinderen in een kouden keuken had aangetroffen terwyi ver dachte in een verwarmd vertrek by de kachel zat. De kinderen vertoonden wondjes. De politierechter las hierna het rapport voor van den arts, dr. Baptist te Megen, waaruit blijkt, dat de lichamen van de kleinen ver schillende blauwe plekken vertoonden. De ver dachte beweerde desgevraagd een van de kin deren eenmaal op het achterste te hebben ge slagen, maar zy ontkent Annie met den mat tenklopper op het hoofd te hebben geslagen, zooals was gebleken uit een rapport van den veldwachter volgens verklaring van de kinde ren opgemaakt. Uit het rapport van den veldwachter biykt, dat een der kinderen met de handen tegen een brandende kachel is gedrukt. Verdachte ont kent dit, maar de veldwachter handhaaft zyn rapport. Dan wordt de kleine 8-jarige Annie voorgeroepen, die vertelt, dat tante haar met de mattenklopper op het hoofd sloeg en Dien- tje met de handen tegen de kachel heeft ge houden en deze ook met de pook heeft gesla gen, haar echter niet. De vrouw ontkende dit alles heftig. De vyf-jarige Dientje komt dan bevestigen, dat tante haar met de handen tegen de kachel heeft gehouden en laat den politierechter haar handen zien. Verdachte ontkent alles opnieuw, maar dr. Baptist uit Megen komt ook zyn rapport bevestigen. Hy heeft brandwonden geconstateerd aan de voe ten van een der kinderen-en die kunnen zyn toegebracht met een gloeiende pook. Op een vraag van den politierechter aan de vrouw hoe de wonden dan wel aan de voeten kwamen, zei verdachte: och, dat kunnen ze zelf wel ge daan hebben. Ik heb ze niet tegen de kachel gedrukt. Dr. Baptist zei, dat de vrouw zelf verklaard De week doet U verrassen. heeft, in het geheel geen kinderliefde ta kennen. De officier van justitie eischte zes maanden gevangenisstraf. De politierechter heeft de vrouw tot zes maanden gevangenisstraf wegens mishande ling veroordeeld. Het wil met de Kerkplein maar niet vlotten. Zooals wel verwacht werd, is het Maandag avond weer niet gelukt het schip weg te sleepen. Toch waren de omstandigheden in den loop van den middag gunstiger geworden. De wind was van het Zuiden naar het Westen gedraaid en vry krachtig geworden. De zee was zoodoende ontstuimig en het water kwam zelfs vry veel hooger dan Zondag. Het voor schip is dan ook wel weer verder naar zee gekomen, maar ln den achtersteven, die nog onwrikbaar vast in het zand zit, is niet de minste beweging te krygen. Het schip draalt nog steeds op den achtersteven. De verdere vooruitzichten worden niet gunstig beoordeeld. Vanmorgen omstreeks zeven uur, toen het weer hoog water was, zou een nieuwe poging worden gedaan. Gelukt deze poging weer niet, dan zal de sleepboot Humber vertrekken, daar dit schip voor een lange reis gecharterd ls. Vermoedelyk zal men daarna beslissen of een andere sleepboot ontboden dient te worden, dan wel of de poging voor- loopig zal worden opgegeven. LAF. Te Delft is onder kerktijd door middel vau een vaischen sleutel ingebroken in de woning van een werkloozen schildersknecht aan do Molslaan. 's Mans laatste spaarduitjes, onge veer honderd gulden, geborgen in een trom» mei, werden ontvreemd. Één persoon gedood, en één ernstig gewond. Zondagmiddag zijn op den Lochemscheweg tusschen Laren (Gld.) en Lochem twee wiel- rydsters, de meisjes E. en W., die zich aan den verkeerden kant van den weg bevonden, door een van Lochem komenden vrachtauto aangereden. Het meisje E. was op slag dood. Het andere is ernstig gewond naar het zie kenhuis e Zutphen overgebracht. De chauffeur, die onder den invloed van sterken drank verkeerde, is, evenals zyn mede- inzittende, in arrest gesteld. Naar wy vernemen zou te Buinen (gem. Borger) de penningmeester van de coöpera tieve landbouwvereeniging, de 70-jarige Z„ malversaties hebben gepleegd. Er gingen ge ruchten over een tekort van ongeveer f 19.000. De heer Z. is een algemeen geacht ingezetene. Vermoede'yk hebben tegenslagen in het boe renbedrijf van zyn familieleden tot da onregelmatigheden aanleiding gegeven. Het vorig jaar had de heer Z. afscheid genomen als kassier van de plaatselyke boerenleen bank. De burgemeester van Borger heeft da zaak in onderzoek. Vermoedelyk zal het tekort alsnog worden aangezuiverd. EEN OUDE LINDEBOOM GEVELD. Aan den Waterlooscheweg te Apeldoorn is dezer dagen een 260-jarige lindeboom geveld. De omvang van den stam was 9 meter. Twee houthakkers zyn een week bezig geweest om alle wortels door te hakken. Aan de verloofde van den heer J. M. te Maasluis werd dezer dagen een briefkaart gezonden met het verzoek om op een bepaald uur in de omgeving van den Kapelpolder te willen komen, waar belangrijke zaken zouden worden besproken. De heer M. vermoedde een valstrik en ontraadde zyn verloofde zich naar de aangegeven plaats te begeven. Toen deze desondanks wilde gaan, ging hy met haar mede en trof op de aangegeven plaats de zuster van zyn verloofde, mej. G. B. aan. De beide zusters wenschten elkaar alleen te spreken, zoodat M. zich op eenigen afstand hield. Al wachtende bemerkte hy, dat eenige onbekende individuen zich met minder goede bedoelingen ln den omtrek ophielden. M. wilde dat zyn verloofde met hem meeging, doch toen zy dat niet direct deed, kwamen plotse ling twee mannen schreeuwend te voorschijn. M.'s verloofde sloeg op de vlucht, terwyi M. zelf met een mes bedreigd werd door den broer van zyn meisje. Beiden werden hand gemeen, waarby M. er in slaagde zich zyn a.s. zwager van het ïyf te houden. Toen kort daarop nog de andere broer van B. te voor schijn kwam, vond M. het wenscheiyk het hazenpad te kiezen. Van een en ander is terstond aangifte by da politie gedaan. Venter onder een auto gevallen. De venter H. J. J. Deuling, die zich op zyn fiets naar Vledder wilde begeven, om daar nog eenige klanten te bezoeken, verloor ten gevolge van een oneffenheid de macht over zyn stuur en kwam zoodoende te vallen, juist voor de wielen van een in langzame vaart naderenden truck met trailer. De chauffeur van dien wagen remde nog uit alle macht, doch kon niet verhinderen, dat een der wielen van het voertuig den man over het hoofd ging. Hy werd op slag gedood. De vermoedelijke dader gegrepen. In den nacht van Vrydag op Zaterdag 1» Ingebroken ten huize van den heer van Teef- felelen in het veerhuis te Megen, Door een ruit uit te snyden heeft men zich toegang verschaft tot het café en uit een lade een bedrag aan geld en eenige fietsplaatjes ge nomen. Met behulp van den politiehond van den ryks-veldwachter van Hees slaagde men er in een spoor te vinden en den vermoedeiyken dader aan te houden. Het is de 24-jarige koopman R., uit het naburige Appeltern. De verdachte is opgesloten in de marechaussee kazerne te Oss en zal ter beschikking van den officier van justitie te 's-Hertogenbosch worden gesteld.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 4