Een koning ten grave gedragen. I met SENSATIE II HET WARENHUIS tot de schoonmaak, M. KLERCQ ZN. De geheele wereld deelt in den rouw. ZAAL BALCON Marineberichten. Legerberichten. de beste Hollandsche film DE ADVERTEERT IN DE HELDERSCHE COURANT De O 16. Marktberichten. Politierechter Alkmaar OPENING VISWINKEL SPOORSTRAAT 8-10 TELEFOON 206 GevestigdSoembastraat 23, HEDEN, WOENSDAG en DONDERDAG POPULAIR PROGRAMMA Op VEELVULDIG VERZOEK tot nu toe vervaardigd Brullen van het lachen om Cor Ruis en Louis de Bree Als 2de Hoofdnummer een enorme klucht met Felix Bressari Een zeldzaam programma HHLDKRSCHK COURANT VAN fMfJSOAG 23 1ANUA.IR lt»6 Londen, Dinsdag, Engeland heeft heden zijn Koning ten grave gedragen en twee minuten lang heeft het leven in de jachtige hoofdstad van het Brit sche Rijk stilgestaan. Maar niet alleen in de hoofdstad, neen in het geheele land, in het geheele Rijk, dat zich uitstrekt over alle vilf werelddeelen en over de beide halfronden, heeft twee minuten de stüte geheerscht op het moment, dat het stoffelijk overschot van wijlen George V de kapel met de Koninklijke grafkelders te Windsor naderde. Nadat tot vanacht vier uur honderdduizen den langs de baar in de Westminster Hall hadden gedefileerd, hebben de meesten van dezen zich een zitplaats langs den weg ge zocht. Voor middernacht begon men plaatsen te zoeken langs de route, die de rouwstoet zou volgen. Duizenden bleven den geheelen nacht in de buurt van Westminster bij White Hall, bij Hyde Park Corner, waar het stand beeld van Wellington een uitstekende uitkijk- plaats garandeerde, en verder in Hyde Park zelf bij de Marble Arch en verschillende an dere plaatsen op den we,g naar Paddington Station. Het was vanmorgen nog volslagen donker toen tegen vijf uur ondergrond, bussen en trams begonnen te rijden en de menschen in massa's aanvoerden. Tegen half acht was in de meeste straten langs de route al geen doorkomen meer mogelijk en hoewel pas tegen acht uur het geheele verkeer in de vier mijl lange zone langs de route officieel werd stopgezet, was het practtsch al veel eerder ten gevolge van de drukte gestaakt. Ongeveer op dezen tijd arriveerden op ver schillende plaatsen langs de route de troepen, die den weg zouden afzetten Bij Westminster Hall stelde zich een eerewacht op van grena diers van de garde, marine en luchtvaart troepen, van elk dezer wapens vijftig man. Tot aan de Mali wordt de afzetting gevormd door marinetroepen en matrozen en verder door garde-regimenten, troepen van het Lon- densche garnizoen en van de luchtmacht. Bij Paddington Station was wederom een eerewacht betrokken door marinetroepen, troepen van de luchtmacht en een afdeeling van de Welsh Guards. In vele straten langs de route waren mas ten met rouwwimpels opgericht De tribunes, die op tal van plaatsen waren opgesteld, wa ren dicht bezet met toeschouwers, die zich tegen vrij hooge prijzen van deze plaatsen hadden verzekerd. Zeer waarschijnlijk zullen velen, die recht op een plaats hebben gehad, tengevolge van de enorme drukte, niet in staat zijn geweest de tribunes tijdig te berei ken. Bovendien hadden tienduizenden zich een goede plaats verzekerd voor de vensters van de huizen langs de route, die de stoet zou volgen. Tegen negen uur werden door de politie ook geen voetgangers meer doorgelaten en stond het geheele verkeer absoluut stil. Reeds voor dien tijd begonnen de troepen, die den rouwstoet zouden volgen, zich op te stellen. De kop begon bij de Mali en verder langs de Horse Guards Parade en White Hall naar Westminster. Tegen kwart over negen verlieten de leden der Koninklijke familie en hun gasten het Buckingham Palace en arriveerden ook de vertegenwoordigers der vreemde staatshoof den en regeeringen en de leden van het diplo- mtieke corps bij Westminster Hall. Koning Edward arriveerde per auto in gezel schap van de Koningin-Weduwe. De auto's reden af en aan. Achter Parliament Square stonden de rijtuigen gereed voor Koningin Mary en de andere vrouwelijke rouwdraag- Sters. Toen de affuit, waarop de kist met het stoffelijk overschot zou worden vervoerd, voorreed, steeg de spanning onder de tiendui zenden, die zich in de omgeving van West' minster Hall hadden opgesteld Even voor kwart voor tien ontstaat er be weging. Op de schouders van Yeomanry wordt de kist met het stoffelijk overschot, ge dekt door de Engelsche vlag, naar buiten ge dragen. Een speciaal radio-signaal, dat bi) de Mali wordt ontvangen, is het teéken voor de voor ste troepen, dat z(j 'kunnen vertrekken en het eerste schot van de batterij, die in Hyde Park kt opgesteld, kondigt aan, dat de stoet zich in beweging heeft gezet. De samenstelling van den stoet. Elke minuut dreunt thans een kanonschot uit Hyde Park en van den Tower. Alle deelen van het Britsche leger, alle re gimenten, waarvan de Koning bevelhebber Was, zijn vertegenwoordigd in dezen reusach- tigen rouwstoet, die door de straten van Lon den trekt. De stoet wordt geopend door een kapel van caribiniers en van de cavallerie. Dan volgen driehonderd man troepen van de luchtvaart en officieren van troepen uit de koloniën en de dominions. In khaki-uniformen naderen vervolgens de delegaties der verschillende regimenten van het territoriale leger en van de linietroepen. Er wordt gemarcheerd in een vertraagd, ingehouden tempo, de geweren worden gedra gen met den loop naar beneden, en ook de degens van de officieren zijn naar omlaag gericht. Het khaki van deze troepen wordt onder broken door de kleurige en de schilderachtige uniformen der gardetroepen. Ook de delega ties der bereden regimenten zjjn te voet, doch niettemin herkent men de beroemde Horse Guards aan hun prachtige roode uniformen niet witte uitmonstering en blinkend borst- huras. Slechts de rouwband om den arm en de strikken aan de degens der officieren toonen aan, dat ook deze troepen in den rouw deelen. Vijfhonderd man marinetroepen en matro- 2en in blauwe uniform gaan vooraf aan de gedelegeerde officieren der buitenlandsche mogendheden, die hun leger, vloot en lucht macht vertegenwoordigen. Hier ziet men een bonte mengeling van kleuren, sobere donkere uniformen naast schitterende rijk versierde, öenvoudige kepi's naast blinkende helmen en Wuivende pluimen of hooge kolbakken. Dan naderen de hooge officieren, comman danten en veldmaarschalken van het Enge1- Sche feger, de leden van de admiraliteit, de commandanten der verschillende vlootonder- deelen en de admiraals der Britsche vloot. Een aantal militaire muziekcorpsen gaat vooraf aan een corps doedelzak-blazers, samengesteld uit verschillende Schotsche regimenten in de karakteristieke uniform der Schotsche Hooglanders. Als de affluit met de daarop geplaatste lijk kist nadert, wordt de stilte langs den weg slechts verbroken door het traag stappen der troepen en de doffe tonen der treurmarschen, welke door de muziekcorpsen gespeeld worden. Dan valt de stilte nog dieper. Vooraf loopt de hertog van Norfolk in zijn sobere zwart fluweelen kleed met kuitbroek, die hjj draagt in zijn functie van Earl Marshall, in welke functie hij de baar vooraf moet gaan. De historische affuit, waarop ook het stof felijk overschot van koningin Victoria en Edward VII is vervoerd, wordt getrokken aan lange witte touwen door 142 matrozen van de opleidingsschool te Chatham. Acht en negentig manschappen in rijen van zes trekken de affuit voort en veertig matrozen volgen en dragen de witte touwen, waarmede de vaart van de affuit eventueel ingehouden kan worden. Op de kist, die gedekt wordt door de Union Jack, staan de symbolen van het koningschap, de kroon, de rijksappel en de scepter. Ter weerszijden van deze groep, waarin het blauw der matrozenuniform overheerscht, loo- pen de in kleurige roode uniform gekleede gre nadiers van de garde. De koninklijke standaard wordt achter de baar gedragen en daarachter sohrijdt, in admi raalsuniform, koning Edward VIII, gevólgd door zijn broers, de hertog van York, de her tog van Gloucester, de hertog van Kent en de schoonzoon van den overleden koning de Earl of Harewood. Allen zijn gekleed in de admi raalsuniform of in die van den rang, die zq bij de vloot bekleeden. De volgende groep, die direct achter de fami lieleden van den overleden koning de baar vol gen, bestaat uit vertegenwoordigers van bui tenlandsche staten, zoo goed als alle regeerende of niet meer regeerende vorstenhuizen. Wij zien niet minder dan vier koningen, nJ. koning Haakon van Noorwegen, koning Christiaan van Denemarken, koning Carol van Roemenië en koning Leopold van België, allen in uniform. Bij hen bevindt zich in donker rouwcostuum het ongekroonde staatshoofd van Frankrijk, president Lebrun. Dan volgen kroonprins Um- berto van Italië, kroonprins Gustaaf Adolf van Zweden, prins Axel van Denemarken, prins Paul van Joego-Slavië, prins Paul van Grie kenland, prins Felix van Luxemburg en de kroonprins van Luxemburg, de Belgische prins Karei, hertog van Vlaanderen en verder als vertegenwoordiger van den ex-keizer van Duitschland zijn kleinzoon prins Frederik van Pruisen, als vertegenwoordiger van het Huis der Romanofs prins Cyril van Rusland. deze groep bevinden zich ook de verte genwoordigers van H. M. de Koningin Wilhel- mina, de gepensionneerd vice-admlraal, adj. in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin jhr. G. L. Schorer, buitengewoon ambassadeur, de generaal-majoor, adj. in buitengewonen dienst J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, de luitenant-kolonel, adj. in buitengewonen dienst jhr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet en de ordonnance-officler le luit. jhr. D. J. A. A. van Lawick Pabst van Ntjevelt. Van de tallooze vertegenwoordigers van de overige buitenlandsche staatshoofden en re geeringen noemen wjj nog slechts de Russi sche volkscommissaris yan buitenlandsche zaken Litwinof als vertegenwoordiger der Sow- jet Unie, den Duitschen rijksminister van bui tenlandsche zaken Freiherr von Neurath, den Oostenrijkschen vice-kanselier prins Starhem berg en den Belgischen ministerpresident Van Zeeland. In deze bonte mengeling van schitterende uniformen vallen de exotische gewaden van vertegenwoordigers van verschillende Ooster- sche landen nog in het bijzonder op. Achter de vertegenwoordigers van de bui tenlandsche staatshoofden en regeeringen volgen, getrokken door de paarden van het bekende regiment der Royal Grey's de statie- koetsen van de vorstelijke rouwdraagsters. In de eerste koets bevinden zich koningin Mary en haar dochter, de hertogin van York en de zuster van den overleden koning, koningin Maud van Noorwegen. In de volgende koetsen rijden de hertogin van Gloucester, de hertogin van Kent, de oud ste kleinkinderen van den koning en de vorste lijke bezoeksters, die uit het buitenland zijn gekomen, ter bijwoning van deze droeve plechtigheid. Na de leden van de hofhouding, verschil lende functionnarissen in velerlei uniformen volgen tenslotte als laatste groepen in den stoet tal van onderdeden van verschillende troepen en de politie. Ongeveer twee uren duurde de tocht door de straten van Londen. Overal stond dicht op een gedrongen de duizendkoppige menigte om een eerbiedige laatste groet aan den overleden vorst te brengen. Op Whitehall, langs de gebouwen der vel schillende ministeries, stond het personeel der departementen opgesteld. Langzaam passeert de affuit den Cenotaph, waar dagelijks de duizenden dooden van En geland in den Grooten Wereldoorlog, die nie mand meer kent, worden herdacht. Door St. James Street en Piccadilly nadert de stoet Hyde Park, waar voor den ingang delegaties staan opgesteld van oudstrijders met hun vaandels. Hierbij hebben zich aangesloten de vijftig gedelegeerden van oudstrijders uit Duitschland, Oostenrijk, Amerika, Frankrijk, België, Griekenland, Italië, Polen, Joego Slavië en Portugal, die den dooden koning een laat ste groet zijn komen brengen. Eerbiedig nijgen zich de rouwomfloerste vaandels als de lijk kist passeert. Langs Park Lane gaat hte door Hyde Park zelf voorbij de Marble Arch en langs Edgware Road komt de stoet in het volkrijke Noorde lijke gedeelte der stad. Langs de geheele route bleef de ontzaglyke menigte, die was opgekomen om den overleden vorst op zijn laatsten tocht door de hoofdstad van zijn Rijk te begeleiden, in diepe stilte b$ het passeeren van het stoffelijk omhulsel. Ont roering maakte zich van duizenden meester toen de affuit met de Ijjkkist voorbij reed op weg naar het Paddington Station. Op vastgestelden tijd tegen kwart voor twaalf naderde de rouwstoet het Paddington Station. Reeds vroeg in den ochtend waren van hier de extra treinen vertrokken met autoriteiten en genoodigden, vertegenwoordigers van het Parlement, van de regeering en van de rech terlijke macht, van buitenlandsche regeerin gen en van het corps diplomatique, die de plechtigheid in de St. Georges Kapel te Wind sor zouden bijwonen. Even voordat de stoet het station bereikte kwam de eerewacht by het station in het ge weer. Onbeweeglijk en in doodsche stilte sloeg de menigte het langzaam optrekken van de affuit met de daarop geplaatste lijkkist tegen den oprit, waalangs het perron wordt bereikt, waar de Koninklijke trein gereed stond, gade. Het is dezelfde trein waarmede het stoffe lijk overschot verleden week Donderdag van Wolverton naar Londen is overgebracht. Voor op de locomotief is met violet rouwfloers ge drapeerd het monogram van den dooden koning aangebracht. Ter weerszijden van de locomotief staat de Koninklijke Standaard en de koplantaarns zijn met kleine kronen ver sierd. Direct achter de locomotief waren een leege wagon en twee salonrijtuigen gekoppeld, waarachter het Koninklijke rijtuig, dat het stoffelijk overschot voor de laatste maal zal vervoeren. Het is licht gekleurd en eveneens met violet omhangen. De rest van den trein wordt gevormd door een twaalftal salonrijtuigen. Toen de affuit langzaam op het perron werd getrokken zette dè kapel van de Royal Air Force de Marsche Funèbre no. 1 van Beethoven in. Cadetten van een opleidingschool droegen de kist op de schouders van de affuit naar den trein. In hetzelfde rijtuig namen daarna Koning Edward VIII en Koningin Mary plaats. De overige vorstelijke personen en offi- cieele vertegenwoordigers bezetten de overige salonrijtuigen. De op het perron opgestelde troepen brach ten een laatste saluut en even na twaalf uur zette de trein zich in beweging. De kapel van doedelzakspelers zette „The Flowers of the Forest" in, de kanonnen van Hyde Park en den Tower zwegen en de laatste reis van Koning George V uit de hoofdstad van zijn Rijk was aangevangen. Windsor in afwachting. Ook in Windsor hadden zich reeds vroeg in den ochtend vele tienduizenden geschaard langs den korten weg, die van het ruime station naar Windsor Castle leidt. Tegen tien uur in den ochtend werd het verkeer stopgezet en op dat oogenblik was de massa aangegroeid tot een groote menigte, die zwqgend wachtte op het groote oogenblik, dat de trein uit Londen zou aankomen. Voordat het zoover was arriveerden in den loop van den ochtend vele extra treinen met hooge genoodigden, die voor twaalf uur hun plaats in St. Georges Kapel moesten innemen. Vele honderden kransen uit alle deelen der wereld lagen opgestapeld in de kloostergangen van de kapel, als een grootsche hulde aan den ontslapen vorst. In het midden van het koor stond de kata falk opgesteld, waar zoo straks de kist met het stoffelijk overschot op zou rusten, gedra peerd met purperen en violet rouwfloers met het monogram van den Koning. Op het altaar liggen witte leiies. Langs den geheelen weg, dien de trein van Paddington Station in Londen naar Windsor volgde, was de belangstelling enorm. Overal stonden de menschen opgesteld om den trein te zien voorbijrijden; alleen bij de bruggen, die door de politie bewaakt werden, mocht niemand staan. Grooter nog was de belangstelling in de dorpen, waar de trein langs reed en op de stations van Royal Oak, Acton, Ealing, en Hanwell stond het geheele stationspersoneel opgesteld om een laatsten groet aan den Koning te brengen. Tegen half een zagen de wachtenden in en nabij het station van Windsor den Konin klijken trein uit het groene heuvelland rondom Windsor uit den grooten bocht voor het station verschqnen. j De gardetroepen, die pp het station de eere wacht vormden, werden in de houding gecom* mandeerd, de klokken begonnen te luiden en op het oogenblik; dat de trein tot stilstand kwam, weerklonk het eerste schot van h,et salvo, dat met tusschenpoozen van een minuut door de batterij op de Long Walk werd-gelost. Op dezelfde wijze als in de hoofdstad des Rijks trok de stoet, die hier echter veel kleiner was dan in Londen.omdat het grootste ge deelte van het militaire escorte daar was achtergebleven, langs een omweg naar het kasteel. De ontroering van de menigte was hier sterker merkbaar dan in Londen, hier, waar zoovelen in nauwer persoonlijk contact met den overleden vorst waren geweest dan in de millioenenstad mogelijk was. Dank zij het ge accidenteerde terrein kon men op verschillen de punten den stoet over een grooten afstand volgen tot de oude Normandische poort in den parkmuur was bereikt. Hier verdween de stoet voor goed uit het gezicht van het publiek. De rouwdienst in St. Georges Kapel. Doodsche stilte heerschte in de kapel. In het schip zaten de genoodigden, in donkere costuums of kleurige uniformen, de leden der rechterlijke macht met hun klassieke pruiken en gekleed in zwarte, roode of violette toga's. De dames waren naar den wensch van Konin gin Mary gekleed in het zwart, met korte, zwarte sluiers over het gelaat en lange sluiers over den rug. Toen de doffe roffels der trommen de nade ring van den stoet aankondigden, had de geestelijkheid zich bij den Westelijken ingang van de kapel opgesteld. Zachtjes begon het orgel te spelen, toen de kist werd binnen gedragen en op de katafalk geplaatst. Koning Edward Vin en Koningin Mary namen dicht bij de katafalk op afzonderlijke stoelen plaats. De andere vorstelijke personen en de offi- cieele vertegenwoordigers bezetten daarop de voorste banken in het schip De oude kapel bood een schitterendn aan blik. Links van het altaar stonden in witte gewaden de koorknapen, rechts de geeste lijkheid in zwarte, witte en roode gewaden. Voor het altaar in purper gekleed, de aarts bisschoppen van Canterbury en York. Terzijde van het altaar zag men de Mid- deleeuwsche gewaden der dragers van de ver schillende nog Middeleeuwsche heraldieke functies en van de voornaamste hoogwaar- digheidsbekleeders der Oude Orde van den Kousenband. Plechtig klonk de koorzang toen het koor de 23ste psalm „De Heer is mijn Herder" in zette. Met helderen stem las de bisschop van Winchester, prelaat van de Orde van den Kousenband uit Openbaring XXI vers 17 voor. Het was een oogenblik van groote ontroe ring toen allen zich van hun zetels verhieven en het lievelingslied van den Koning .Abide with me" weerklonk. Vooral de leden der Koninklijke familie hadden moeite zich goed te houden. Hier en daar klonk het onder drukte snikken van de dienaren des Konings, die langs c' wanden stonden opgesteld Daarna daalde de aartsbisschop van Can terbury naar de katafalk af en zegde het gebed voor de dooden, dat eindigt met de woorden: „Gedoogt niet dat wy in de pijnen des doods van ons laatste uur van U zullen vervreemden." Na deze woorden daalde langzaam de katafalk met de kist naar de zich onder het altaar bevindende grafkelder. Twee minuten stilte. Even was het doodstil. Het is half twee precies en op dat moment dreunde buiten een kanonschot, dat de twee minuten van stilte aankondigde. De echo van dit scuot werd geuoord over de geheele aarde. Het klonk in de straten van Londen en de voorsteden, in Schotland en in Noord-Ierland, maar ook over de prai riën van Canada en door de oerwouden van Indië, over de vlakten van Australië en in de bergen van Zuid-Afrika. Het schot werd ge hoord op de Britsche nederzettingen in het Poolgebied en op de Britsche eilanden in de Stille Zuidzee. En overal vers.omue plolseling het leven, overal waar de Britsche vlag waait, werd het even stilte en stilstand. Het duurde slechts twee minuten, want toen kondigde een nieuw kanonschot het ein de van deze grootsche hulde aan den ontsla pen heerscher over dit enorme Rijk aan. Koning Eduard VIII schreed daarop lang zaam naar de opening boven het grargewelf en met de woorden„Earth to earth, ashes to ashes", strooide hij uit een zilveren schaal aarde op de kist, Opnieuw zette het koor zacht het gezang I heard a voice from heaven" in. Doch het leven herneemt zjjn rechten. Het tijdelijk hoofd van de Orde van den Kouse band, de Garter Principal King naderde daarop den Koning en herinnerde hem op plechtige wijze aan de hooge plichten, die van dit oogenblik af rusten op de „most high, most mighty, most excellent monarch", Lord Ed ward, van het Vereenigd Koninkrijk van Groot- Brittanië en Ierland, van de Britsche domi nions overzee. Koning, verdediger van het Geloof, Keizer van Indië en Souverein van de „most noble Order of the Gartor". De dienst loopt ten einde. De bisschop van Canterbury spreekt zijn zege uit over allen, die in de kapel verzameld zijn en over de asch des dooden konings. Plechtig klinkt tot slot het in minour gezongen „God save the King". Engeland en de wereld hebben den overleden Vorst ten grave gedragen. Gistermiddag is van de werf van de Kon. Maatschappij de Schelde te Vlissingen te water gelaten de onderzeeboot O 16 voor de Kon. Ned. Marine. De laatste beletselen wer den weggenomen door mevrouw 't Hooft, echtgenoote van ir. G. 't Hooft, chef van het bureau scheepsbouw van het departement van defensie. De boot heeft een lengte van 76.5 m, een breedte van 6.5 m en een diepgang van 39 dm. Het schip is bewapend met een kanon van 8.8. cm no. 3 en een mitrailleur 40 mm no. 2. Bij Kon. besluit van 23 Januari zijn met ingang van 1 Januari bevorderd tot le luit. der mariniers bij de Kon. marine-reserve, 2e luits. der mariniers bij die reserve P. Vrije en L. J. Pronk, Luitenant ter zee le klasse A. D. A. Peere boom Voller, die aangewezen is voor den dienst in Oost-Indië, zal 29 dezer, met het motor schip „Baloeran" van Rotterdam, die bestem ming volgen. De eerste ploeg der lichting 1936, niet be stemd voor de officiers- of de onderofficiers- opleiding bij het regiment kustartillerie in Den Helder en te Vlissingen, wordt 4 Mei voor eerste oefening ingelijfd. BELEDIGING RESERVE-OFFICIEREN. Op Vrijdag 31 Januari a.s. zal een aantal nieuw-benoemde reserve-officieren van het Regiment Kust-artillerie beëedigd worden. ONDERSCHEIDING VOOR TROUWEN DIENST. Zaterdag had op het Fort Erfprins alhier, de plechtige uitreiking plaats van de Zilve ren medaille voor trouwen dienst aan den ser geant O. C. Ottevanger, van het Regiment Kustartillerie. Nadat op de gebruikelijke wijze de me daille op de borst van den jubilaris was ge hecht, sprak de Majoor-hoofdinstructeur eenige hartelijke woorden. Met veel genoegen aldus begon de Ma joor, geef ik gevolg aan de opdracht van den Regimentscommandant om den sergeant Ottevanger de zilveren medaille voor 24- jarigen trouwen dienst uit te reiken. Gij hebt met lust en ijver Uw taak vervuld. Lichtin gen kwamen. Lichtingen gingen, gij bleefi steeds in dezelfde positie. Dat gij van de op leiding geen sleur hebt gemaakt strekt U tot groote eer. Door gebrek aan bevorderings kansen hebt ge u niet laten weerhouden Uw plicht te doen, nauwgezet en met kennis van zaken. Wat voor U hier geldt, geldt ook voor meerdere van uw collega's, maar dat ver kleint geenszins uw eer. Het lot heeft u geplaatst in een tijd van be proeving. Met groote waardigheid hebt gij dat gedragen. Eens zullen betere tijden voor de Onder officieren der Landmacht komen. Na afloop van de plechtige bijeenkomst werd den jubilaris namens de Officieren van de beide korpsgedeelten (Den Helder en Vlis singen door den Hoofdinstructeur een zilve ren draagmedaille van verkleind formaat, aangeboden. Tenslotte werd de jubilaris door de collega- onderofficieren in intiemen kring gehuldigd, waarbij hem een geschenk als blijvend aan denken werd aangeboden. NOORDSCHARWOUDE, 27 Jan. Uien 2.10, grove uien 2.30, drielingen 80 ct.; roode kool 3.10—5.70; Deensche witte kool 1.70—S, alles per 100 kg. TEXEL, 27 Jan. 1 koe 130; 1 pink 90; 10 nuchtere kal veren 812; 7 rammen 1315; 18 scha pen 1113; 3 schrammen 1425; 8 biggen 914. Eierenvailing. Aangevoerd 39285 eieren: 5862 kg f 2.90—3.20, 62—64 kg 3.10—3.50, 64—70 kg 3.20—3.60, 50—56 kg 2.60—2.95, per 100. AMSTERDAM, 27 Jan. Veemarkt. Aangevoerd: 650 vette koeien, le kw. 47—50, 2e kw. 3846, 3e kw. 32—38 ct. per kg slachtgewicht; 98 melk- en kalf- koeien 175210; 70 vette kalveren: 2e kw 4858 ct. per kg, 3e kw. 3846 ct. per kg levend gewicht 53 nuchttre kalveren 4— 7.50; 52 schapen en lammeren: schapen 1620. lammeren 1416; 565 varkens: vleeschvarkens 90110 kg 4546 ct, zware varkens 4344 cent, vette avrkens 4041 cent per kg levend gewicht; 10 paarden 70 100 per stuk. BROEK OP LANGENDIJK, 27 Jan. Aangevoerd: 3800 kg gele kool 1.507.40; 4400 kg Deensche witte 0.70—3.90; 20,500 kg uien: gele uien 1.802.20, grof 2.10 2.30, drielingen 11.20, alles per 100 kg. ALKMAAR, 27 Jan. Veemarkt Aangevoerd: 79 vette koeien en ossen 90200, 10 graskalveren 1625, vette kalveren 5570, 6585 ct. per kgj 56 nuchtere kalveren 614. PURMEREND, 28 Jan. 19 kg boter per kg 1.65—1.70; 384 koeien: 205 vette koeien per kg f 0.380.48, stug; 118 geide koeien 80—135, stug; 40 melkkoeien 110—175, stug; 21 stieren per kg 0.36—0.42, matig; 20 paarden 60—130, stug; 61 vette kalveren per kg 0.300.55, stug; 359 nucntere kalveren: voor de slacht 511, vlug, voor de fok 813, vlug; 184 vette varkens, voor de slacht per kg 0.35— 0.37, matig; 97 magere varkens 1730, stug; 159 biggen 10—17, vlug; 705 schapen 1019, matig; 10 bokken 39, matig. Eierenveiling. Kippeneieren per 100 2.75—3.25; eenden eieren per 100 2.60. Een niet gewaardeerd kunst biljarter. De 20-jarige arbeider Willem v. Tw. te Cal- lantsoog, misbruikte zijn bekwaamheid in het biljarten door den heer S. B., die zich even eens in het café Br. bevond, met een biljart- queu op zjjn hoofd te geven, 20 boete of 10 dagen. Een zeldzaam misdrijf. Het komt meermalen voor, dat een plaatje wordt ontvreemd, doch dit feit is zeldzaam, omdat de vrouw zich met de uitvoering van die daad heeft belast. Toch stond op deze zit ting een jong vrouwtje terecht en wel de 28- jarige Jantje Fr. v. d. H., huisvrouw van Joh. Aug. E„ te Wieringerwaard, welke juffrouw een dergelijk plaatje van een goedvertrouwend buurman zich wederrechtelijk had toege- eigend. Volgens rapport van den heer Wiggers was het vrouwtje lichtzinnig, vermaakzuchttg en wist zij de kunst om de tering niet naar do nering te zetten. Geadviseerd werd echter een voorw. straf, waarbij de officier en politierech ter zich aansloten en veroordeeling tot 3 maan den gevangenisstraf met 3 proefjaren volgde. Den Helder. Beschuldigd van diefstal. De pl.m. 54-jarige oude weduwe Jacobje E, geboren H. te Den Helder, stond terecht als verdacht van 8.16, die zij zekeren heer A, G. B., haar neef als getuige gedagvaard zou ontfutseld hebben. De oude dame ontkende dit feit ijverig en beweerde voorts door haar neef, den 26-jarigen koopman, vreeselijk teztjn mishandeld, met een portemonnaie nog weL Als getuige décharge verscheen nog de oude heer R., 'n invalide, wiens verklaringen niet veel om het lijf hadden. De officier wilde tante nog opknappen met f 20 boete of f 10 dagen, doch de politierech ter achtte de verklaring van neef B. niet zoo bezwarend, dat hij een veroordeelend vonnis met onbezwaard gemoed kon uitspreken, waar op vrijspraak volgde. Den Hen Febr. a.s. hopen 4 onze geliefde Ouders, y! S. ZWAGERMAN l e 11 f Sj TR. ZWAGERMAN - BAKKER, hun 40-jarige Echtvereeniging jf 4 te herdenken. -1 Dat God hen nog lang f, A moge sparen, is de wensch J van hun dankbare Kindertn, j* Behuwd-en Kleinkinderen.i? h| 28 Januari '36, Hoogstraat 64. ij, Geboren W1LHELMINA CORNELIA HELEflA, Dochter van: B. W. VAN DER ENT en W. VAN DEK ENT—Büijs. Den Helder, 26 Januari 1936. Kemphaanstraat 86. J. PLAS en N. PLAS - Landman betuigen hiermede hun harte- lljkan dank aan alle bewoners van Huisduinen en Vrienden in Den Helder, voor de vele blijken van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Den Helder, 28 Jan. 1936. Heden overleed na een langdurig lijden, mijn ge liefde Vrouw CORNELIA POLL-SLUITER, in den ouderdom van ruim 68 jaar. Den Helder, 26 Jan. 1936. Diaconiestraat 34. Uit aller naam: J. POLL. De ter-aarue-bestelllng zal plaats hebben Woens dag 29 Januari, n.m. 1 u., vanuit Diaconiestraat 84, op de Algemeene Begraaf plaats te Huisduinen; Verzoeke geen btoemen. I Hedenmiddag 4 uur opening van onze nieuwe zaak in vis, Ooievaar- straat 36. Verkrijgbaar prima gerookte ponen, iedere middag vers gebakken vis, onze vis wordt tn de pan gebakken in prima boterolle. Fijne zuurwaren en conserven. Kwaliteit Is onze reclame Beleefd aanbevelend, F. KRAAK, Ooievaarstraat 36, hoek Havikstraat yereemging Pensioenhelang. LEDENVERGADERING op VRIJDAG 31 JANUARI 1936, in bet Militair Tehuis, Spoorstraat alhier^ des avonds 8u15mln. Aller opkomst gewerischt. HET BESTUUR DANKBETUIGING. Hierbij betuigt ondergetee- kende haar oprechten en wel- gemeenden dank aan allen, in 't bijzonder aan Dr. Proost voor de deelneming en me deleven betoond tijdens ziekte en overlijden van mijn lieven Zoon JACOB B0RGART. Uit aller naam, Wed. O. J. BORG ART. Kanaalweg 101. laat N U Uw veren BEDDEN drie-delig maken, volgens de nieuwste vinding en vakkundige verdeling der veren. MATRASSEN en BEDDEN bijvullen en opnieuw opmaken. MEUBELEN stofleren en opnieuw bekleden, alles door bekwame meubelmakers en stoffeerders in eigen werkplaatsen. *117# S" êféllfyilt MipUCoufwm Militairen Burgeckledermaker Tivoli-Theater KRIBBEBIJTER

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5