K.K. Wieringen. GEMENGD NIEUWS Callantsoog. Texel. BINNENLAND 6 HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 28 JANUARI 1936. Visscherij. Binnenland. Penningmeester er van door. Door eiectrischen stroom gedood. Auto botst tegen autobus. U moet zijn fouten gaan verbeteren. Valsche munters ontmaskerd. Steekpartij. Acht-jarig ventje doodgereden. Inbreker tusschen muur en deur bekneld. Het s s Jaarstroom in tweeën getrokken. Buitenland De zaak-Hauptmann. Aanslag in een Poolsche rechtzaal. DË ONTVOERDERS VAN BREMER VEROORDEELD. Het Scottsboro-proces. Auto door den trein gegrepen. Tien dooden. Noodweer aan de kusten van de Middellandsche Zee. MISLUKTE OVERVAL OP EEN BANK. HEVIGE KOUDE IN DE VER. STATEN. HEVIGE KOUDE IN CANADA. Wolkbreuken richten in Argentinië veel schade aan. De ramp van de Morro Castle. Herleving van het studenten'duel In een studentenbyeenkomst te MUnchen heeft DerichsweUer, volgens Reuter, nog medegedeeld, dat de Leider zich in principe heeft uitgesproken voor een nieuwe eere-code der Duitsche studenten, volgens welke de eer slechts met bloed kan worden gewroken. Volgens deze verklaringen zal het duel waar schijnlijk voor alle Duitsche studenten ver plicht worden. Spionnage in Rusland. De afgedreven visschers. Het drama van Gasas Viejas. De ontvoering van Jacob Salomon. Mijnbrand in Japan. Wat voor weer vandaag? Gijzelaars gedood De Regeering inzake het Weerfonds. K K wi' weten dat hij fouten heeft. Aan li om K.K. op zijn vingers te tikken. Het laat zich evenwel aanzien, dat er op zijn minst nog wel eenige weken zullen ver strijken 2er U met de behandeling van de gemeentebegrooting en van de bedrijfsbe- grootingen zal kunnen aanvangen. In verband hiermede achten wij het ge- wenscht, dat Uw College zich thans reeds over de voorstellen uitspreekt. Hierdoor wor den eenerzijds administratieve moeilijkheden voorkomen, terwijl anderzijds, en dat is de hoofdzaak, bij aaneming van onze voorstellen, reeds aanstonds de tariefsverlaging stimulee- rend op het gasverbruik zal werken. Onder verwijzing naar hetgeen hieromtrent in de ontwerp-begrooting van lasten en baten met bybehoorende memorie van toelichting van de Gasfabriek voor het jaar 1930 is me degedeeld, stellen wy U daarom voor aan de voorgestelde maatregelen Uwe goedkeuring te willen hechten en daarbij te bepalen, dat zij geacht worden van kracht te zijn geworden te rekenen vanaf de laatste meteropneming over het jaar 1935. Aangezien de bedragen, welke wegens me ter huur zijn verschuldigd, geregeld zijn in de Verordening, bevattende de voorwaarden voor de levering van gas, stellen wij U tevens voor, deze verordening, voor wat betreft de huur bedragen, verschuldigd voor de 3- tot en met 80-liehtgasmeters, te wijzigen. Voorstel tot wijziging van de rooilijn voor het perceel aan de Stationsstraat No. 1 en tot het aanvaarden van grond ter plaatse. B. en W. stellen voor: I. de voorgevel-rooilijn van het perceel Stationsstraat no. 1, kadas traal bekend in sectie N no. 3925, nader vast te stellen zooals. op de bijbehoorende teekening is aangegeven. H. a. in het belang van de volkshuisves ting van F. W. Schreuder te Den Helder om niet te aanvaarden een strookje grond, deel uitmakende van het perceel Stationsstraat no. 1, kadastraal bekend in sectie E no. 3925, groot ongeveer 3 m"; b. te bepalen, dat de kosten van over dracht komen ten laste van Schreuder voor noemd. Maanuag bracht de tong per K.G. teIJmuiden Op van f 0.54 tot f 0.75. Dat is dus weer een zeer lage prijs. Of de pas ingevoerde exportregeling daaraan weer schuld heeft? Zooals gemeld, was het aantal exporteurs door deze regeling weer sterk ingekrompen. Het „Dagblad voor IJmuiden" maakt er gewag van, dat, in tegenstelling met andere jaren, er tot heden nog zeer weinig sardjjn en kleine haring is aangevoerd. Was er wel veel vangst, dan zou dit voor de visschers een teeken zijn van voorbode van een vorstperiode. Nu deze vischsoort wegblijft, zou men dus concludeeren, dat er nog geen kans is op winter. Jammer in elk geval is het, dat er geen sardijn is, want er kon deze deze vangst soms aardig verdiend worden. De contracten in het visscherij bedrijf bren gen weer de gemoederen te IJmuiden in be roering, in zooverre, dat de organisaties zich tot de reedersvereeniging hebben gewend, en dat wórdt meegedeeld, dat van een verdere verslechtering der loon- en arbeidsvoorwaar den geen sprake kon zyn en dat eveneens ernstige bezwaren bestaan tegen een con- tractlooze periode. Zooals men weet zou men van werknemers zijde een voorloopige verlenging der huidige overeenkomsten voor een termijn van een half jaar kunnen verdedigen. Daaraan houden de organisaties nog vast Ze schreven: Het Is om bovengenoemde redenen, dat wij aandrin gen op ongewijzigde verlenging der contrac ten, waarbij wü met den termijn van een half jaar tot het uiterste zijn gegaan. Van een andere positie verwachten wij ernstige moei lijkheden, die o. i. in het belang van het be drijf, moeten worden vermeden. Het ls ten zeerste gewenscht deze zaak niet langer slee- pende te houden. Wy moeten zoo spoedig mo gelijk met onze leden uw aanbod bespreken en onze verdere houding definitief vaststellen. Met het oog daarop verzoeken wy U dringend ons een duidelijk antwoord te willen geven voor 25 Januari a_S. Volgens het „IJmulder Dagblad", waaraan Wij dit ontleenen, was er op 25 Januari om 12 uur nog geen antwoord bij de arbeidsorga nisaties ontvangen. In het beheer van het Bureau Wijsmuller, Scheepvaart-Transport- en Zeevaart Mij., is, voigens het „IJm. Dagblad", verandering ge komen. Als commissarissen zijn thans be noemd de heeren J. Goedkoop Jr. en L. J. W. H Goedkoop te Amsterdam. Uit Scheveningen wordt aan de „N. R. Ct." bericht, dat een tweetal schuiten uit Texel hun visch per auto naar de markt aldaar zón den en dat ze ieder daarvoor besomden 500. Ook onlangs meldden we, dat Texelsche kot ters daarheen visch zonden, zoodat men daar waarschijnlijk kans ziet wat besomming te maken. Uit IJmuiden kwam daar ook veel visch, maar hoewel er zoo weinig visch uit zee werd aangebracht, heeft men heel slechte prijzen gemaakt en de commissionairs hebben veel geld aan hun zendingen laten zitten. Er is ook geen vraag bij de venters, die op straat en bij de klanten geen afzet genoeg vinden. Dat klinkt niet erg bemoedigend voor vls- scher en handel. Uit Rotterdam klinkt wel eens een ander geluid want vandaar verluidt soms, dat de venters staan te springen om handel. Groot rundvee was er weinig, er stond één koe aan de lijn die op f125.werd getaxeerd. Een pink bracht ongeveer f90.op. Nuchtere kalveren werden verkocht voor pl.m. f 10. per stuk, De varkensprijs op de boerderij zakt iets, thans wordt betaald 17 18 cent per pond. Biggen op de markt brachten 10 tot 12 gulden op, schrammen ongeveer f 20. Aan de eierveiling is de prijs der kipeieren weer gedaald, de midden prijs (eieren van 60 kg.) liep van f 3.— tot f 3.05 per 100 stuks. VISSCHERIJ. De laatste dagen zijn weer diverse stoom- en motorbooten te Den Oever gearriveerd ter beoefening van de kuilvisschery op haring. Werd verleden jaar om dezen tijd al aardig gevangen, tot heden zyn de besommingen ge ring te noemen. De vroege vangsten van ver leden jaar kunnen dan ook als een except beschouwd worden. In de practyk is meestal gebleken, dat in de tweede helft van Februari de kuilvisscherij loonend begint te worden. Niettegenstaande dit willen verschillende vis schers thans hun geluk beproeven, men kan nooit weten. Er bej int weer een gezellige drukte aan de havens te heerschen en voor de neringdoenden geeft het weer eenige op leving. MAN DOOR EEN LAADBOOM DOODELIJK GETROFFEN. Vrijdagnacht, heeft de 52-jarige havenarbe- beider P. C. Spruyt te Rotterdam, aan boord van het s.s. Witel, liggende in de Merwede- haven alhier, een laadboom op het hoofd ge kregen. De man was op slag dood. Het lijk is naar het bureau van de rivierpolitie ge bracht. Van een begrafenisvereenlging Amsterdam. te HET WIFl'ERT-TOESTEL BLIJFT. Naar wij vernemen heeft het hoofdbestuur der N. en Z. H. Reddingmaatschappy beslo ten, dat het mortier- en wippert-toestel niet naar Petten worden overgebracht. M A RKTOVEK/.ICHT. Hoewel de aanvoer ter markt heden niet groot was, vond men er toch van alles wat. De wolveeaanvoer bestond uit 18 schapen en een zevental rammen; de schapen deden een hlfht1"1" pI m' f 12-~ Per stuk. rammen brachten ongeveer f 11. op. Naar gemeld wordt, heeft de penningmeester van een begrafenisvereeniging te Amsterdam, die sedert 14 dagen zonder achterlating van adres is verdwenen, het in hem gestelde ver trouwen op grove wijze misbruikt. Hoewel nog niet precies is vast te stellen, hoe groot de door hem veroorzaakte schade is, vreest men, dat de voortvluchtige een bedrug van eenige duizenden guldens heeft ontvreemd uit de kas der vereeniging. Sedert bijna 30 jaren heeft de man van het bestuur der vereeniging deel uitgemaakt. In een woning in de Hazebroekstraat te Amsterdam is gisterenavond een jonge man door electrischen stroom op slag gedood. Hij had zelf een leiding aangelegd en by het in schakelen daarvan werd hy gedood. De leiding is waarschynlijk onoordeelkundig aangelegd. Eén doode, vier gewonden. Op den ryksweg te Rheden by het landgoed Valkenburg, is Vrijdagavond een ernstig on. geluk gebeurd. De beer Depper is met zyn auto, komende uit Dieren, door tot nu toe on opgehelderde oorzaak in volle vaart tegen een hem tegemoet rijdende autobus van de Gel- dersche tram gereden. De heer Lepper, die aan het stuur zat, was terstond dood. Van de overige 4 inzittenden kreeg de beer Harmsen uit Doesburg, verwondingen aan het hoofd. De echtgenoote van den heer Lepper en twee Duitsche heeren, gasten van den heer Lepper, kregen iichtere verwondingen. De auto werd aan de voorzyde in elkaar gedrukt. De auto bus werd eveneens ernstig beschadigd. Door het breken van het voorruit kreeg de conductrice van de bus verwondingen door glasscherven. Beide voertuigen zyn door de politie ln beslag genomen. Eendrachtige samenwerking tusschen ma rechaussee, ryksveldwacht en gemeentepoli tie van Beverwyk heeft te Beverwyk geleld tot de arrestatie van een vervaardiger van valsch geld. Tevens werd een man aange houden die zich had belast met de uitgifte van de valsche munten. By een huiszoeking trof men bovendien een distilleertoestel aan, benevens een hoeveelheid sterken drank. Ook een tweede persoon werd door de politie aan een verhoor en confrontatie met derden onderworpen. Hoewel ook deze arres tant door verschillende personen werd her kend, biyft hy nochthans ontkennen zich aan de uitgifte van valsch geld te hebben schul dig gemaakt. Beide arrestanten zyn naar Haarlem over gebracht en voor den officier van justitie geleid. De vervaardiging en uitgifte van het valsche geld liep over een periode van langer dan een jaar. In een perceel in de Kritzingerstraat in Den Haag heeft de 23-jarige J. H. G. de M. Zon dagavond zyn 26-jarige buurvrouw A. K. met een mes ln den rug gestoken. Het slachtoffer werd niet ernstig gewond en werd ter plaatse door den Geneeskundigen dienst verbonden. De dader is door de politie gearresteerd en zal voorloopig worden vastgehouden. Omtrent de motieven, die tot dezen daad hebben ge leid, tast de politie momenteel nog ln het duister. Zondagmiddag om hal' vyf is het acht jarige zoontje van de familie Dunkel te Heer- lenheide, bij het spelen onder de electrische tram van de lyn HeerlenSittard geraakt. Het knaapje werd zwaar gewond onder de tram vandaan gehaald. In de verbandkamer van de Oranje Nassaumijn III is het slacht offer korten tyd na het ongeluk bezweken. Het stoffelyk overschot ls naar het Sint- Jozefziekenhuis vervoerd. Dappere vader en zoon. Toen de heer J. Meyer, keurmeester aan het gemeentelyke slachthuis te Helmond. Zon dagavond om half 8, na den geheelen dag af wezig te zyn geweest, met vrouw en zoon terugkeerde, vond hy in zijn huiskamer sporen van een inbraak. De geheele kamer was over hoop gehaald. De heer Meyer riep onmiddel- ïyk zyn nog wachtenden zoon. By het onder zoek, dat beiden instelden, merkten zy, dat een man zich achter een deur verborgen hield. Zy duwden deze deur met kracht verder open, zoodat de man tusschen muur en deur be kneld geraakte. Hij werd met een revolver in bedwang ge houden, totdat de gewaarschuwde politie kwam om hem te arresteeren. Een knappe operatie. Het s.s. Jaarstroom van de Holl. stoomboot mij. was in dezen tijd met zyn 16.300 voet laad ruimte te groot voor een oeconomische vracht vaart op de Engelsche lijnen, en daarom be stemd voor de Holland-West-Afrika lyn, waar voor het echter weer te klein was. Thans is het in de scheeps-politiekliniek van de Nederlandsche dokmaatschappij opgenomen, om een wel reeds meer toegepaste maar toch niet alledaagsche operatie te ondergaan, die het zal helpen aan de voor de nieuwe bestem ming vereischte afmetingen. Met krytstrepen waren de naden reeds aan gegeven, waarlangs de twee deelen van elkaar zouden worden getornd. Het tornen bestond uit het uitbranden van de nagels waarmede de stalen platen geklonken waren. De chirurgen en hun assistenten begonnen daarna het schip te vierendeelen, met dien ver stande echter, dat zy met het uit elkaar trek ken in tweeën tevreden waren. Het gebeurde ook niet, volgens het vriendelijke middeleeuw- sche recept, met vier spannen paarden, maar met vier winsen, twee voor het voorschip en twee achter het achterschip, waarover de ster ke stalen kabels liepen, waarmede het schip aan den smallen wand van het dok was vast gemaakt. Deze winsen loopen niet mechanisch, omdat het uit elkaar trekken heel voorzichtig en ge- leidelyk gebeuren moet Vier man draaien elk der vier werktuigen, en ontwikkelen met nau welijks eenige krachtsinspanning de geweldige energie die noodig is om den ontzaglyken druk en wrijving tusschen de op elkaar rustende platen te overwinnen. In het begin was de beweging in het voor schip voor het bloote oog even weinig waar neembaar als die van den wyzer van een uur werk, maar na enkele minuten reeds zag men dat er kieren ontstaan waren. Deze ontzaglijke krachtsontwikkeling werk te volkomen geruischloos. Dit gaf aan de ge beurtenis iets beklemmend geheimzinnigs. Na eenige uren waren voorschip en achterschip ge heel van elkander gescheiden, zonder dat het slachtoffer ook maar een zucht geslaakt had. De scheiding was tot stand gebracht langs den wand tusschen het kctelruim en een van de laadruimen, dus op een holle plek van het scheepslichaam, waar inwendig niets te be schadigen was. Het voorschip is daarna nog verder van het achterschip weggetrokken, totdat een afstand van 14.72 m bereikt was. Hiertusschen zal een vyfde laadruim van 40.000 voet worden ge bouwd. Begin Maart zal de nu gehalveerde Jaar stroom vernieuwd en vergroot woer in de vaart komen. (N.R.Crt.). Gouverneur Hoffman van New Jersey, heeft tegenover Republikeinsche leiders ver klaard, dat hy een onderzoek naar zijn hou ding in de zaak-Hauptma,ui zou toejuichen. Het feit, dat deze aangelegenheid thans ter sprake is gekomen, heeft eenige verras sing gebaard. Het is mogeylk, dat Maandagavond in de byeenkomst van de wetgevende vergadering van den staat New Jersey tot een onderzoek wordt besloten. Een laatste poging van gouver neur Hoffmann. Levenslange gevangenisstraf voor Hauptmann. Gouverneur Hoffmann heeft medegedeeld, dat hy het hof van genade van New-Jersey voor de volgende maand zal bijeenroepen en er by de leden van het hof op zal aandringen, dat de tegen Hauptmann uitgesproken dood straf zal worden gewyzigd in levenslange ge vangenisstraf. Een alibi voor Hauptmann? Volgens het Tsjechische blad „Telegraf" heeft een spoorwegbeambte uit Louny, Fran- tisek Nitka geheelen, die van een zekere Hermina Just te Chicago brieven heeeft ont vangen, waaruit zou biyken, dat Bruno Haupt mann onschuldig is aan den moord op de baby-Lindbergh, deze brieven aan de schryf- ster op haar verzoek teruggezonden. Uit de brieven zou blyken, dat Hauptmann i zich op den avond van den roof in zyn kelder bevond i." t ,;?.y Het D.N.B. meldt uit Wilna: De rechtszaal vaD het districtsgerechtshof te Wilna is gisteren het tooneel geweest van een aanslag op een getuige, die verhoord werd in een proces tegen zeventien communisten, die beschuldigd werden van voorbereiding tot hoogverraad. Tydens het verhoor van dezen getuige stond plotseling een man op de tribune op, hy liep op den getuige af en loste achter elkaar vier schoten op den man. Deze viel, getroffen, neer, stond weer op en riepleve Polen. In de algemeene verwarring trachtte de dador te ontsnappen. Hy werd echter door politie-agenten achtervolgd. Op de trap keerde hy zich plotseling om en schoot op zyn ach tervolgers, zonder echter iemand te treffen. De agenten beantwoorden het vuur en brachten hem een zware verwonding toe. Ge tuige en dader zyn in het ziekenhuis opge nomen. Tot levenslange gevangenisstraf. Uil St, Paul (Minnesoia) wordt gemeld, dat Harry Sawyer en William Weaver tot levenslange gevangenisstraf zyn veroordeeld wegens poging tot verkryging van een som van 200.000 dollars als losprys voor den ont voerden bankier Edward Bremer in Januari 1934. De derde beklaagde Cassius Macdonald werd eveneens schuldig bevonden, doch de bepaling van zyn vonnis werd uitgesteld tot Februari. Een der beklaagden ernstig gewond. Een der beklaagden in het Scottsboro- proces, Ozie Powell, is Vrydag door politie agenten met revo er hoten ernstig gewond, nadat hy een aanval met een mes had gedaan op een politie-beambte. Powell, die door vele schoten was getroffen, moest in het zieken huis worden opgenomen, evenals de agent. Powell had den agent aangevallen tydens de overbrenging der beklaagden van Decatur naar Birmingham. Opgewonden tooneelen te Bir mingham. Uit Birmingham (Alabama), wordt om' ent het gebeurde te Birmingham, waar een der beklaagden in het Scottsboro-pr-Kies, Ozie Powell, met een mes een politle-agent heeft aangevallen, gemeld, dat de menigte een zoo dreigende houding aannam, dat de gouver neur van Alabama, uit vrees voor geweldda den, politieversterking naar Birmingham moest zenden. Aan den commissaris van po litie heeft hy opdracht gegeven, Powell tot eiken prijs te beschermen. By een botsing tusschen een trein en een auto op een overweg by Fort Wayne zijn tien personen om het leven gekomen. Voor het leven van twee ernstig gewonde kinderen wordt gevreesd. De gedoode inzittenden van den auto waxen een vader en moeder met hun zeven kinderen, alsmede een vrouwelijk familielid van de vrouw. Een orkaan, zoo meldt Reuter, heeft de kust van Marokko geteisterd en groote schade aangericht. De Fransche torpedojager Simoun, die in de haven van Casablanca voor anker lag, werd losgeslagen en dreef af. De beman ning slaagde er evenwel weer in het schip te meeren. Uit vele deelen van Marokko worden hevige overstroomingen gemeld; er zyn 10 inboor lingen verdronken. Ook groote gebieden in Spaansch Marokko zyn overstroomd. In den Midden-Atlas sneeuwt het onophoudelijk. De sneeuw bereikte hier reeds een hoogte van 80 cm. Ook de Fransche kust van de Middelland sche Zee wordt door stormen geteisterd. Het kustvaartverkeer moest gisteren worden ge staakt. Te Palavas heeft de storm hooge golven over de kademuren geslagen, zoodat de geheele promenade onder water staat. Visschersvaartuigen kunnen niet uitvaren. Te St. Mandrier, by Toulon, is grond van een heuvel tengevolge van de aanhoudende regens aan het schuiven gegaan en bedreigt een wyk van de stad. Een gebouw is reeds ontruimd moeten worden. De dader gearresteerd. Naar het D. N. B. uit Hamburg meldt, ver scheen Vrijdagavond in een spaarbank aan het Miiehlenkamp een man met een zwart gemaakt gezicht en een valschenbaard, die twee paketten op tafel wierp, welke het op schrift droegen: „bommen, revolvers, het gebouw is omsingeld, geen tegenstand of alarm, anders wacht u de dood." Tegeiyk riep de man „Ha: den omhoog," terwyi hy een pistool op de twee beambten, die aan wezig waren, richtte. Hierop ging hy naar de kas en nam er 750 mark uit. Op dit oogenblik wierp een van de beambten zich op den roover en de ander greep zfln gereedliggende revolver en loste een zestal alarmschoten, waardoor voorby- gangers opmerkzaam werden gemaakt. De bandiet riep nu: „Ik geef my over!" doch toen een van de beambten de straat opliep om de politie te waarschuwen, viel hy den ander aan, die er evenwel in slaagde hem zoolang in bedwang te houden, tot de politie kwam en den man arresteerde. Uit het onderzoek bleek, dat in beide pa ketten slechts zand zat. Reeds tientallen dooden. In de Noordeiyke staten der Unie duurt de grimmige koude nog steeds voort. Ver scheidene streken zyn opnieuw door een koudegolf geteisterd. Biykens de jongste op gaven zyn de laatste drie dagen ln 16 staten alleen reeds 129 menschen tengevolge van de koude omgekomen, Minnesota, Noord- Dakota, Illinois en Iowa melden nog tem peraturen van 35 tot 49 gr. C. onder nul. In deze koude hebben ook talryke bran den gewoed, waarvan de blusschlng in ver band inet de vorst groote moeliykheden op leverde. In totaal zyn by deze branden 18 personen om het leven gekomen. In het Noorden van den staat New York zyn Vry dag niet minder dan drie dorpen afgebrand. Mllwaukee, de stad, die beroemd is als een centrum der bier-indsutrle, heeft onder de koude byzonder zwaar te lyden. In verband met de aanhoudende vorst hebben de fabrie ken de verzending van bier gestaakt. In de Oostelijke staten ls de koude iets afgenomen, doch ook hier liggen nog tal van plaatsen geheel ingesneeuwd en van de bui tenwereld afgesloten. Reeds 164 personen om het leven gekomen. De ongewone koude in de Vereenigde Sta ten duurt voort. Gedurende de laatste dagen zyn 164 personen tengevolge van de koude om het leven gekomen. Het leven op het platteland ontwricht. In Canada houdt de koude nog steeds aan en de temperatuur bedraagt ongeveer 20 graden onder nul. In Ontario is het leven op het platteland volkomen ontwricht door de sneeuw. Te Quebec komen de treinen met 12 uur vertraging aan. De Nlagara-waterval is geheel bevroren. Het plaatsje Prot Franko, aan het Huron- meer ls geheel van de buitenwereld afgeslo ten als gevolg van een sneeuwstorm. De be woners hebben gebrek aan levensmiddelen. Twintig dooden. In de provincie Carrientes (Argentinië) hebben welkbreuken gedurende de laatste dagen zeer groote schade aangericht Vele steden en dorpen staan onder water; ln het district Esquina zyn twintig personen, voor het meerendeel kinderen, verdronken. De lichtgebouwde huisjes der armere be volking zijn door den aanzwellenden vloed volkomen vernield en medegesleurd. De be woners hebben op de hoogten hun toevlucht gezocht In de stad Corrientes heeft de watermassa de in aanbouw zijnde prome nade geheel vernield. De autoriteiten verlee- nen krachtige hulp. Drie beklaagden zyn schuldig bevonden aan nalatigheid by den brand van de Morro Castle. Het zyn de kapitein Warms, de chef machinist Abbott en de vice-president van de New York and Cuba Maiisteamship Comp- any. De schuldigen kunnen veroordeeld wor den tot straffen van 10 jaar gevangenisstraf en 10.000 boete. Het vonnis zal Dinsdag ax worden uitgesproken. De maatschappy New York and Cuba Maiisteamship Cy, die het schip exploiteerde, is eveneens schuldig ver klaard en kan gestraft worden met ten hoog ste 10.000 dollar boete. Vyf ter dood veroordelingen. Het Sowjet-telegraafagentschap meldt uit Chabarovsk, dat het militaire gerechtshof 5 beschuldigden veroordeeld heeft tot den dood door den kogel wegens spionnage ten gunste eener buitenlandsche mogendheid. De overige aangeklaagden werden tot verschiHende ge vangenisstraffen veroordeeld. Op 250 km van de kust. Uit Goerjef, aan de Kaspische Zee, wordt gemeld, dat de 1800 visschers, die met 1400 paarden op een ysschots waren afgedreven, zyn ontdekt op ongeveer 250 kilometer van de kust De andere schots, waarop veertig visschers zyn afgedreven, is nog niet ont dekt; drie vliegtuigen zoeken ernaar. Verbinding met vasteland tot stand gebracht De ysschots is opnieuw met een ysveld ver bonden. Er ls een verbinding met den vasten wal tot stand gebracht, zoodat de visschers thans buiten gevaar verkeeren. „ERNSTIGE BIJBELONDERZOEKERS" VEROORDEELD. Havas meldt uit Hamburg: Het gerecht te Neu-Milnster, Sleeswyk Hol- stein, heeft drie vrouwelyke leden van de .ver eeniging van ernstige bybelonderzoekers" ver oordeeld tot zes weken gevangenisstraf, en 26 anderen tot 200 mark boete. Verdachten hadden propaganda voor deze religieuze bewe- ging g cm aak Het opperste gerechtshof heeft de straf van 21 jaar, tot welke de rechtbank te Cadiz ka pitein Royas had veroordeeld, wegens het doen fusileeren van 15 opstandelingen te Casas Viejas in 1932, teruggebracht tot 8 Jaar ge vangenisstraf. Daar Royas reeds byna 3 Jaar ln de gevangenis heeft doorgebracht, zal hy 7" straf weldra hebben uitgezeten. Kapitein Royas had bij de behandeling van zyn zaak aangevoerd, dat hy slechts de bevelen van superieuren had opgevolgd. Wescmann komt 1 Februari voor «Jen rechter. Op 1 Februari begint, naar Stefanl meldt, het proces tegen dr. Hans Wesemann, die be trokken is geweest b( de ontvoering van den journalist Jacob Salomon, die na vele onder handelingen van de Zwitsersche met de Duit sche regeering, weer uit Duitschland mocht vertrekken. ZES DOODEN BIJ EEN ONTPLOFFING. Op een torpedojager. De commandant van de marine-prefectuur Sasebo deelt mede, dat aan boord van den Japanschen torpedojager Yayoi een ontplof fing heeft plaats gehad, terwyi het schip voor herstelling in een dok is opgenomen. 6 werk lieden werden gedood en 12 ernstig gewond, Twintig dooden en negen vermisten. Naar thans bekend is zyn twintig myn- werkers om het leven gekomen en worden er nog negen vermist by den mynbrand, die ont staan is in de Josjikoema-myn naby Foekoe- oka. 57 Personen werden gered. Aangezien echter de brand voort biyft woeden gelooft men, dat verdere pogingen tot redding vruch teloos zullen blijven. K.K. looft zelfs groote geldprijzen uit voor diegene, die zijn fouten vindt. Maar gemakkelijk is dit niet, daar K.K. een beetje gereserveerd is, weet U. Medegedeeld door net Koninkiyk Meteorologisch instituut. Naar waarneming verricht ln den i morgen van 28 Januari. Hoogste stand 767.4 te Vardö. Laagste stand 733.6 te Stornoway. Verwachting Meest matige Zuid-Westelijke tot Zuideiyke wind. Nevelig tot zwaar bewolkt, aanvankeiyk nog kans op regen, Iets kouder. Barometerstand te Den Helder: 750.0. Door studenten, die zich met ontvoeringen bezig hielden. Reuter meldt uit Sjanghai: Uit Hangtsjoe wordt gemeld, dat drie studenten, die tot welgestelde families behoor den, zyn gefusilleerd, omdat zy gyzelaars. die zy hadden ontvoerd, na betaling van een losprys, hadden gedood. LOONBIJSLAGREGELING VASTE PLANTEN- EN BLOEMENCULTUUR, De minister van sociale zaken, heeft thans ook voor de vaste plantenkweekery en bloemen- cultuurbedryven loonbyslagregellngen in het leven geroepen. Deze regelingen zyn ln opzet geiyk aan die voor de boomkweekery- en de bloembollenbedryven. De memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. Aan de memorie van antwoord inzake de ontwerpen, tot instelling van een foDds tot verbetering van de materieele uitrusting van de landmacht en van de zeemacht, voorzoover de kustdefensie van Nederland betreft en tot vaststelling van de begrooting van dat fonds voor 1936, wordt ontleend: Verbetering van de materieel uit rusting gewenscht. De regeering is er van overtuigd, dat zy in haar streven den achterstand zoo spoedig mogelyk te doen inhalen en daardoor de weermacht tot een harmonisch geheel te her scheppen, in overeenstemming handelt met den geest van het overgroote deel van het Nederlandsghe volk. Met kracht meent de regeering te moeten opkomen tegen de bewering, dat in elk geval de gelden voor de beoogde materieelverster- king nutteloos zullen zyn. De financiën. Wat de aflossing van het fonds betreft, werd de duur van het fonds tot 8 jaren ver kort, zooals door sommige leden wenscheiyk wordt geacht en zou de eerste aflossiDg even eens in 1936 plaats hebben; dan zou de an nuïteit rond 7.2 millioen bedragen. Een der- gelyk hoog bedrag zou de defensiebegrooting, in verband met de andere behoeften van leger en vloot, zoodanig doen stygen, dat in de tegenwoordige financieele omstandigheden daaraan niet gedacht kan worden. Het denkbeeld, door de tegenstanders van dit voorstel tot versterking van het defensie materieel geopperd, om de weermacht op een anderen voet zoodanig ln te richten, dat zon der verhooging van het budget, het noodige zal worden verkregen voor de moderne wyze van oorlogvoeren, acht de regeering niet voor nadere uitwerking vatbaar, de legersterkte ia in verhouding tot de bevolking, reeds gering en zou men daarop de gelden voor verbetering van het materieel willen vinden, dan zou er niet veel overbiyven. In het algemeen kan gezegd worden, dat, wat de marine betreft, de sedert 1929 geldende personeelsorganisatie, indien deze volgroeid ware, ln de behoefte van Nederland voorziet, terwyl overigens de personeelvoorziening der vloot in onderzoek is genomen. Een eventueele bekostiging van de aanmaak van materieel uit het Werkfonds geeft geen voordeelen, omdat ook by deze wyze van finan- cieering de kapitaaldienst moet worden belast. Waar de voorziene maleriaalaanschaffingen meer in het byzonder strekken tot herstel van de gewenschte harmonische verhouding tus schen de samenstellende deelen van de weer macht, zullen de voorgestelde verbeteringen op materieel gebied niet leiden tot ingrypeDde gevolgen ten aanzien vanhet personeel vraag stuk. Het materieel van de landmacht. Voor het bedrag van f 1.200.000 voor chemi sche en physische strydmlddelen zullen uit sluitend gasmaskers en andere middelen tot bescherming tegen strydgassen worden aan geschaft. Het ligt niet ln het voornemen hier voor offensieve strydmlddelen te leveren. Het ligt in het voornemen Jacht- en ver kenningsvliegtuigen aan te schaffen. Bommenwerpers, al dienen dezo niet voor het ondernemen van vyandeiykheden onzer- zyds, zyn niettemin voor de verdediging de» lands onmisbaar. Op 1 April 1936 wordt een escadron pantser wagens, deel uitmakende van de lichte brigade, opgericht. Uitbreiding met een tweede eenheid dezer moderne gevechtsmiddelen ligt in het voornemen. Van de oprichting van vechtwagen- eenheden moet om de hooge aanschafflngskos- ten voorshands worden afgezien. Materieel voor de zeemacht. Door het te bouwen artillerie-lnstructleschip, dat bruikbaar zal zyn als algemeen oefenschip en evenzeer geschikt voor de dienst in d» tropen, niet voor de Nederlandsche kustver dediging bruikbaar zou zyn, berust op een vergissing. Dit goed bewapende en tevens be schermde schip zal in tyd van oorlog te ge bruiken zyn voor het bewaken en verdedigen van mynversperringen, terwyi het niet minder bruikbaar is voor plaatseiyke verdediging in Nederlandsch-Indië en voor den dienst in West- Indië. Dat de regeering met deze ontwerpen niet tegeiyk een aanvrage heeft ingediend voor de materieel-voorziening van de getieelo zeemacht, is het gevolg van de omstandigheid, dat de minisler van defensie zich eerst een oordeel wenscht te vormen over de gevolgen op per- soneelgebied, welke het op peil brengen van de zeemacht voor de verdediging van Neder landsch-Indië zal hebben. Aan plannen van de regeering ten aanzien van de instelling van een defensiefonds voor de Indische weermacht kon nog geen vasten vorm worden gegeven,

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 8