Wieringen. Wieringerwaard. Texel Anna Paulowna. Uit het politierapport. Henri Ter Hall. zeventig jaar. Burgerlijke Stand Visscherij. Land-' T uinbouwnieuws Stierenkeuringen in Noord-Holland. Politierechter Alkmaar BAX.-MASQUE M.S.F. Drukte en gezelligheid. Het bal-masqué van het Marine Sana to to rium Fonds, dat J.l. Zaterdag in Casino gehouden werd, is een evenement geweest. En wel om twee factoren, die onafscheidelijk met het welslagen verbonden waren, n.1. een haast overstelpende drukte en een gezellige sfeer. Mogen we die groote belangstelling toeschrijven aan de doelmatige ruchtbaar heid, die aan het bal gegeven is, of mag het M.S.F. zich zoo verheugen in de populariteit van de Heldersche burgerij? We vermoeden, dat het een resulaat van beide is! Ja, wat was het een drukte in Casino. En op den dansvloer! Er moest doorloopend in 4 partijen gedanst worden, n.1. drie voor onge- maskerden en de vierde voor hen, die het nar- renpak gekozen hadden. En daarenboven wa ren er nog vele ouderen, die slechts gekomen men waren om te kijken; we meenen hiermede wel 'n indruk gegeven te hebben van de mas sale belangstelling. Het aantal gemaskerden bedroeg meer dan 150, hetgeen respectabel is. We ontdekten vele prachtige types; zooals altijd had het vrouwelijke deel van het gemas kerd publiek het meer gezocht in pompeuze costuums uit vroegere tijden dan wel uit het heden, maar dan uit verre landen, en het mannelijk gedeelte in het komische. Uitzonde ringen waren er om dezen regel te bevestigen. We zullen niet overgaan tot het noemen van enkele „hervorragende" costuums, want er waren er zoo vele, dat we wellicht onvolledig zouden kunnen zijn. Stellen wij slechts vast, dat óók door de groote verscheidenheid én door den smaak van de deelnemers het bal- masqué een succes was. Voorts zal de lezer(es) begrijpen, dat ook finantieel deze avond het M.S.F. geen wind eieren gelegd, heeft, want behalve de entrée's werd aardig verdiend met de loterij, waaraan vele Heldersche winkeliers spontaan geschenken geofferd hadden, aan de porties nasih goreng, die de „djongos" als „inak sckali" aankondigden en dus grif verkochten en last not least aan de speldjes, die in de verschillende dames even hardnekkige als lieftallige verkoopsters hadden. De gezelligheid van het feest was voorts verzekerd door de vroolyke versiering van de zaal, die geheel door eigen handen was aangebracht Ook de rookzaal was onder han den genomen, zoodat men zich bij voortduring in den hof der vroolijkheid waande. De muzi kale illustratie van het geheel was af. Daar was in de eerste plaats Casino's „Zeven", de Band van Mus is Sacrum. de harmonicaband van Gerard Edel en Zwanenburg en tenslotte de mechanische muziek, op uitstekende wijze verzorgd door het technisch bureau van den heer L. Duzee, de la Reystraat De clou van het bal was natuurlijk het middernachtelijk uur, toen zwaar en dof twaalf slagen van de gong door het duister dreunden. Daar flitsten de lichten aan en de maskers waren geweken. Dit démasqué was goed door den balletmeester geregisseerd, zoodat het volkomen slaagde. En daarna heeft men nog ettelijke uurtjes gedanst en vroo lijkheid gevierd, zoodat het, naar we verna men, vroeg in den morgen geworden is. Memoree ren wij nog, dat de avond in het kort was geopend door den voorzitter van het M.S.F., den heer Jac. Bos, die de aanwe zigen opwekte om mee te helpen de T.B.C. te bestrijden en die voorts allen medewerkers hartelijk dank bracht. Dat de wensch, waar mede hij besloot, n.1. dat allen een genoeglij ken avond zouden hebben, waarheid gewor den is, zal men uit het bovenstaande hebben begrepen. De prijswinnaars waren: Mooiste costuums dames; le prijs Mej. v. Ooijen; 2e. pr. mej. J. den Broeder; 3e pr. mej. Koppens; 4e pr. mej. de Geus. Origineelste costuums dames; le prijs: Mevr. v. Rooijen; 2e pr. mevr. v. d. Ham; 8e pr. mej. Snijders; 4e pr. mej. v. d. Blink. Mooiste costuums heeren: le prijs: de Leeuw; 2e pr. de Heus. Orgineelste costuums heeren: le prijs Menjjn, 2e pr. Grunderbeek. Mooiste costuums voor paren: le prijs mej. Kat en mej. Petterson; 2e pr. mej. v. d. Vliet en mej. Doppegieter; 3e pr. mej. Kos en mej. Thij3se. Orgineelste costuums voor paren: le prijs mej. Geerling en de heer Geerling; 2e pr. de heer en mevr. Grondelle. Mooiste groep; le prijs mevr. Feenstra-de Bosr, mej. A. Feenstra en mej. T. Baas. Orgineelste groepen: le prijs mej. Hoogland, mej. Delver en mej. Reuvers; le prijs de heeren de Maagd, Krielen, Wieringa en Helder; 2e prijs de heeren Schot, Regeling en v. Hall. M.S.F. propaganda: le prijs mej. Schone- walf. BUMOK OP D*OLYMP... Een kostelijke Zondagmorgen- voorstelling in Tivoli. Voor een nagenoeg uitverkocht Tivoli heeft Zondagmorgen Schynzel's daverende satyreop de Grieksche godenwereld gedraaid en al zul len er ongetwijfeld onder 't publiek geweest Zijn, welke de pointe van dit alles volkomen ont ging, het neemt niet weg, dat het overgroot» deel zich een uur op waarlijk meer dan koste lijke wijze heeft geamuseerd over de gezonde en rake wijze, waarop deze Duitsche regis seur (een der besten van het Derde Rijk!) een persiflage levert op een wereld, die zoo hoog verheven is, en zoo waarlijk taboe voor iedere profane gedachte, dat men, bij het zien reeds van de eerste meters, zich verschrikt afvraagt waar dat allemaal heenmoet Inmiddels hopen we, dat zich Zondagmor gen geen mythologische historici in Tivoli'a zaal bevonden hebben. Weit zullen wij U vertellen van deze won derbaarlijke vrucht van een kronkel in de hersenen eens genialen regisseurs... het is allemaal zóó vluchtig, zóó kortgebondén, en daarbij zóó waarlijk door-en-door gezond van opvatting en uitbeelding, dat het zoo'n beetje lijkt om precies weer te geven het kostelijke kleurenspel in een zeepbel. In eerste en laatste instantie: hulde voor dit alles aan Reinhold Schünzel, die deze klassieke stof verwerkte tot één daverende grap, waaraan men nog lang en met genoe gen zal kunnen terugdenken. Naast Schünzel echter de hoofdvertolkers, als Fritsch, Kemp, Adèle Sandrock en KiUhe Gold. Zij allen be grepen wat van hen verlangd werd en sti muleerden hierdoor de bedoeling van den re gisseur. Zoodat men van dit alles genoten heeft, zooals men dat zelden van een film kan doen, omdat men een goede film en goeden humor welhaast nimmer tegelijkertijd aantreft. Doch zooals zij hier tezamen gingen mag men wel haast spreken van een ideale oplossing. Daar waren tientallen van momenten in deze film, die ieder voor zich meester-stukjes van regisseurs talent waren, met name daar, waar men zocht naar de ware bedoeling, of Schünzel spotte met de onaantastbaarheid van de Grieksche godenwereld, of dat hij in ernst een aparte visie op dit wondere wereldje had. Een belangrijke film, waarvan het jam mer is, dat zij niet in een gewoon program kan loopen. HELDERS GEMENGD KLEIN KOOR. Dir.: Toon de Hoogh. Op Maandag 10 Februari geeft het Helders Gemengd Klein koor, directeur Toon de Hoogh, een concert in Casino. Op het pro gramma staan vermeld het oratorium „Das Lied von der Glocke", van Romberg, voor gemengd koor, sopréian-, alt-, tenor- en bas- solo. De bas-soli worden vertolkt door den heer Dick Weiman, bariton te Amsterdam, leeraar aan de Muziekschool van den heer De Hoogh. Een gemengd kwartet zingt de diverse kleine partijen; de pianobegeleiding is in handen van mej. Lies de Waal, Amster dam. De Cantate: „Lenteboodschap" van Niels W. Gade wordt eveneens uitgevoerd met pianobegeleiding van onze stadgenoote, mej. Dé Roosendaal. „Frithjof auf seines Vaters Grabhiigel" van Max Bruch, voor bariton-solo en vrouwen koor, zal eveneens ten gehoore worden ge bracht Deze zanguitvoering zal worden voorafge gaan door de Kinderoperette: „Reepcl- steeltje", uit te voeren door de Kinderzang- klasse der Muziekschool „De Toonkunst". Voor nadere bizonderheden leze men de advertentie in de courant van Donderdag a.8. „LACHEN ÏS TROEF". Morgenavond In Casino. Ten overvloede laten wy hieronder nog een tweetal persbeoordeelingen vólgen, weike in ondubbelzinnige terminologie nun opinie over de morgenavond op te voeren revue „Lachen is Troef" geven: „De Maasbode": Niet ten onrechte ls aan Rido's nieuwe revue bovenstaanden titel gegeven. Het tal rijke publiek heeft herhaade malen gelegen heid gekregen om te lachen en hiervan is op uitbundige wyze gebruik gemaakt. Volwassenen kunnen van de vertooning in den huidigen vorm menig moment van uit bundig lachen beleven. „De Tyd": De nieuwe groote lachrevue van Rido is vermakelijk, geestig, grappig, komisch, zoo dat men onbedaarlijk lacht. Een revue niet alleen met wat dansen en wat liedjes, maar 'n revue met 'n zekeren inhoud. Voor plaatsbespeking en andere bijzonder heden leze men de rdvertentie. KINDERMIDDAG IN HET KEGELHUIS. Door het gezelschap Abdullah Brahim, zal morgenmiddag, half twee en vier uur, een kinder- en familie-voorstelling worden gegeven in het Kegelhuis. Door het gezelschap zullen verschillende gedresseerde dieren ten tooneele worden gevoerd, waarbij er zijn uit het land van den Negus. Verder zal er een snelteeke- naar het jeugdig auditorium vermaken, waar bij een clown het zijne zal doen om den mid dag tot een genoegen voor de jeugd te maken. Voor verschillende bijzonderheden, w. o. na tuurlijk de entrée-pryzen, zie mea de betref fende advertentie in dit nummer. I ALS IN CinCAGO... Juffrouw Geervliet aangevallen en beroofd. Zaterdagavond heeft zich in de Jan in 't Veltstraat ten nadeele van de hier ter plaatse zoo populaire juffrouw Geervliet, een overval met roof voorgedaan, die hoewel in 't klein, zeer veel overeenkomst vertoont met de befaamde Chicago-manieren. Te omstreeks half 8 kwam een persoon in den winkel en bestelde wat „olle-onotjes" (uit welke betiteling men mag aannemen, dat het hier geen Heldersche ingezetene betreft). Later op den avond kwam hy terug en vroeg om een sinaasappel. Ter betaling hier van werd een kwartje op de toonbank ge legd en Juffr. Geervlite opende haar la om wisselgeld te krijgen; op dat moment sloeg de dader zyn slag. Hy greep plotseling de bejaarde vrouw beet en wierp haar met geweld in een aard- appelenbak. Vervolgens graaide hjj in de toonbankla en greep hieruit een portemon- naie. De aangevallene gilde evenwel zoo hard mogelijk, teneinde de aandacht van het pu bliek op het individu te vestigen. De dader holde den winkel uit, liep eenige toesnellende menschen onderste boven en verdween met iemand, die hoogstwaarschijn lijk op den uitkjjk gestaan heeft, in het aan grenzend steegje. Toen men eerst goed be greep wat er eigenlijk gebeurd was en den dader achterna ging, was deze reeds spoor loos verdwenen. Het behoeft geen betoog, dat „Moeder Geervliet" door dit alles geheel overstuur was. In de portemonnaie bevond zich circa 7,hetgeen de eenige lichtzijde van deze affaire ls, daar ln dezelfde la nog een por temonnaie lag, waarin zich een belangrijk hooger bedrag bevond. Het signalement van den dader ls bekend; de politie heeft de zaak in onderzoek. Diefstal. t Door de recherche is een persoon aange houden, verdacht van diefstal van electri- sche benoodigdheden en gereedschappen, ten nadeele van zyn patroon. Te zijnen huize werd door de politie een belangrijke hoeveel heid ontvreemde goederen in beslag geno men, waarbij bleek, dat de diefstallen zich qver eenige jaren uitstrekten. Verdachte, die het ten laste gelegde be kende, is in bewaring gseteld en wordt ter beschikking van den Officier van Justitie gesteld. Door de politie alhier werd een persoon, verdacht van diefstal van autobanden, aan gehouden. Na zijn bekentenis is bedoelde per soon heengezonden. Zyn revues waren N ederluudsehe revues en stonden op hoog peil. Van stafmuzikant tot Revuekoning en lid der Tweede Kamer... Zeventig jaren z(jn de dagen van ons leven... „Henri ter Téill zeventig jaar!" Henri ter Hall is ongetwijfeld een zeer populair mensch... Iedereen in Nedrland kent zijn naam... De Ter Hall-Revue stond gedu rende vele jaren in Holland op heel hoog peil. De zeventig-jarige. In tijden, dat het gewone tooneel aan bloed armoede leed, dat de rangen voor het voet licht slechts matig bezet waren, wist Henri ter Hall door de schittering van het klater goud der Revue, met medewerking van eerste klas artisten als Buziau, eivolle zalen te trekken. Den naam „Nederlandsche Revue koning" heeft Henri ter Hall met eere ge dragen... Zijn revues hebben altijd op zeer hoog peü gestaan. Er werd nimmer op banale, laag bij de grondsche, publieke harts tochten gespeculeerd. Roosje Kohier, een fijn voelende artiste en hoogstaande vrouw, droeg als commère de revue, daardoor werd deze een werkelijk Ne derlandsche revue. Johan Kohier, haar echt genoot, die in latere jaren het directeurschap in naam van Henri ter Hall voerde, volgde getrouwelijk dezelfde traditie als Ter Hall. Herinneren wij er aéin, dat de Revue van Ter Hall zeer veel geld heeft weten bijeen te brengen voor het Dorus Rijkersfonds. Ontegenzeggelijk als revuekoning is Ter Hali te bewonderen. Verklaarbéiar is het, dat hy daarby op den voorgrond móést treden. Een revuekoning moet nu eenmaal leven van reclame en toch Ter Hall mag nooit vergeten, dat wanneer hij niet naast zich had gehad een wijze, brave vrouw, die zich altyd bescheiden op den achtergrond hield, als hij niet zijn Buziau en andere medewerkers had, zou ook zyn schitterende revue uitgegaan zijn als een nachtkaars. De Revue was niet alleen het werk van Ter Hall... hy was er de motor, de drijfkracht van. In ieder gevat moet men in hem de selfmade man bewonderen. In Den Helder heeft men de diverse étappes van zijn leven meer dan elders gevolgd, want Henri ter Hall was een Heldersche jongen. Henri ter Hall heeft alle menschelijke eigen» schappen en zeer zeker kan men hem in zijn zeventigjarige loopbaan op deze aarde het verwijt maken, zichzelf altijd op den voor grond te hebben geplaatst, maar toch... wil Henri ter Hall heel goed weten en schaamt hy, de Revuekoning, zich niet te getuigen: Vroeger was ik een gesjochte artist, die hard werkte om aan den kost te komen. Vroeger was ik een gewoon marinemuzikant, die geen halvie in de melk had te brokkelen. Voor Den Helder zelf heeft hy werkelijk nog altyd groote belangstelling. In vroegere jaren, bij de oude generatie ln Den Helder, by de leden van „Entre Nous", „Vaderland en Oranje" en bovenal „Ontwaak by Tijds", was Henri ter Hall onmisbaar als amateur-acteur en regisseut Roem, eer, iets grootsch scheppen, dat was het verlangen van dezen Helderschen jongen.., Hy wérd Revuekoning, wérd lid van de Tweede Kamer Zeer zeker was hy een pracht-organisator, die iedereen aan het werk wist te zetten op de juiste plaats. Ontegenzeggeiyk heeft zijn arbeid vruchten afgeworpen voor de minder bedeelden, deze populariteit leverde hem ook Kamerzetel. Wie Ter Hal ziet, zou geloovcn met een vyftiger te spreken en toch hij heeft nu een mylpaai bereikt... een mylpaal ln 't aardsche leven. 70 jaar van 't aardsche leven, een heele tyd, doch slechts een nachtwake ln Eeuwig heid. Als de mensch 70 jéiar wordt moet het tot hem doordringen dat de grootheid een Claque, het applaus van een onberedeneerde menigte, gelyk is aan het klatergoud der Revue. Op zeventigjarigen leeftyd zal men moeten erkennen, dat het heele leven een Revue ls van schyn... dat het aardsche leven ls, als een schim die wegtrekt... en men- schenhulde zeer vergankelyk ia. 's Morgens bloeit het en ontspruit— 'a avonds is het afgemaaid en verdord, onze jaren verdwynen als een vluchtige klank. Zoo staat het in de oude Boeken: „De dagen on zer jaren zijn slechts zeventig, hun trots is moeite en onheil, snel trekt het voorby en wy gaan heen." En dan eindigt de Revue van het mensche- iyk bestaan... aan de Overzydc is... geen klatergoud meer. Zeventig jaren ls Henri ter Hall. zyn leven was dat van een harde stoere werker... Moge hem nog vele Jaren gegeven zyn en hem het geluk beschoren worden zyn tachtigsten ver jaardag ln kracht ea gezondheid rustig te midden van z£n gezin te vieren. YVEL DLAWNURG, Januari 1936. var* Oen Helder van 13 Februari 1936. BEVALLEN J. Alberts—Pekelder, d.; H. A. HupkensWigny, z.; M. S. VonkBak ker, d. OVERLEDEN: N. Loots—Splinter, 57 J.; Wed. J. Nuyens, 68 j.; H. GerrytsGreven, 40 j.; N. A. Kries, 86 j. ,.Er is een oud spreekwoord, dat zegt, dat men de huid niet moet verkoopen voor de beer is geschoten. Maar als we alle uitlatin gen van den laatsten tyd nagaan, in kranten en op vergaderingen, dan schynt ons het tydstip naderjy te komen, dat de conservee ring van visch zal tot stand komen. Vooral in „De Telegréiaf" is er den laatsten tyd een soort polemiek gaande over dit vraagstuk. En het blijken deskundigen op dit gebied te zyn, die hun meening zeggen. De eene party schijnt betrokken te zyn by den import van vischconserven en beweert, dat Holland niet zou kunnen concurreeren met de door het buitenland ingevoerde visch, zoodat hy het ernstig ontraadt met eigen in dustrie te beginnen. De éindere party is sterk voor eigen industrie en geeft aan, dat ver schillende vischsoorten, die hier worden aan gebracht, zich uitstekend voor de conserven leenen. Hy noemt sprot, makreel en haring en zegt, dat deze regelmatig en economisch in Nederland voor de wereldmarkt kunnen worden gefabriceerd. Wanneer, zoo deze schryver, eenmaal per week voor leger en vloot vischconserve werd voorgeschreven, zou er een flinke conserven fabriek van kunnen bestaan. Waarschyniyk doordat de Katwijker vloot zich al meer gaat toeleggen op de treilvangst en daarvoor dus steeds zekere kwanta ijs noodig hebben, zyn twee heeren Parievliet er toe overgegaan te IJmuiden een ysbcrgplaats en ysbrekery op te richten. Zooéils bekend werden de Katwyker loggers zooveel mogelyk vanuit Katwijk van victualie voorzien, het geen door de IJmuider bevolking vaak met ieede oogen wordt aangezien, maar hetgeen, uit een bevoordeeling van dorpsgenooten, be- grypelyk is. Voor het eerst sedert weken en maanden laat de overzichtschrijver van de „N. R. C." een tevreden en opgewekt geluid hooren. Er was voldoende visch en goede soorten, zoodat de venters allen met negotie de stad in kon den trekken en een boterham wisten te ver dienen. Dit mag wel met een gouden stift worden aangeteekend. Misschien komt er een kente ring in de meening, dat onze vloot niet voor goede visch zou kunnen zorgen. In elk geval doet deze uitspraak prettiger aan dan de her haaldelijk aangeheven klacht omtrent onvol doende en inferieure vischaanvoer te Rotter dam. Het overzicht over 1935 van de Coöpera tieve Ansjovisverkoopvereeniging schryft, dat ln 1935 slechts zijn geëxporteerd 21.000 ankers voor een waarde van 325.000. Het aantal ankers van 1930 en 1931 is het grootst van de nog in voorraad zyn de. Voor deze jaargan gen worden matige prijzen besteed. Ofschoon verleden jaar de vangst verre bleef beneden het toegestane kwantum, hoopt men toch, dat ook voor dit jaar een beperking van vangst zal worden ingevoerd. Natuuriyk in verband met de mogelykheid eerst nog wat van de vroegere jaargangen te kunnen ruimen. Dit zal zoowel in het belang zyn van vis scherij als van handel. Zou toch onbeperkt kunnen worden aan gevoerd, dan zou de prijs spoedig op zoodanig peil komen, dat het viss'chen niet loonend zou' «jn. Uit Tholen wordt aan de „N. R. C." be richt, dat men op de oesterperceelen ajlcs wegvischte wat er op lag. Scheepsladingen slipper limped worden aan land gebracht, waarin enkele oesters worden aangetroffen. Het komt voor, dat het niet eens de moeite loont, de vangst uit te zoeken. Dit toont dus wei duidelijk hoe treurig het met de oestercultuur is gesteld. De nieuwe pachtvoorwaarden houden er ook rekening mee ,dat geregeld geschoond moet worden. Daarop zeil contróle worden gesteld, zoodat er verwacht mag worden, dat dit ge vaar zooveel mogelyk tot staan zal worden gebracht. Men zal ook weer Fransch zaaigoed planten. Op de pacht werd 95 reductie verleend, hetgeen weer zal plaats hebben, indien blijkt, dat het bedrijf Reen hoogere pachtsom toe laat. -i Wat betreft het mosselzaad meenen velen ln Zeeland, dat men nu over voldoende zaad ■besphikt, zoodat men het zaad uit de Wad denzee niet meer noodig heeft. Anderen zijn echter van meening, dat men wel de beschik king daarover moet hebben en dat gepoogd moet worden dit kosteloos te verkrijgen. Nu er voor den waddenmossel eenig pers pectief kan zijn, zou het gewenscht zijn, dat men hier ln het Noorden wat zuinig met dezen voorraad gaat worden en in hoofdzaak dit zaad beschikbaar houdt voor de wadden zeebewoners zelf. Volgens een verslag in de „N. Visschery- Courant" heeft de visschersvereeniging ver gaderd te Stellendam en een telegrafisch ver zoek tot den Minister gericht om zoo spoedig mógelijk bedrijfssteun voor de garnalenvis- schers in te voeren. Misschien herinnert men zich, dat op de laatste bondsvergadering van den Ned. Visschersbond eenzelfde verzoek naar den Minister is gegaan. Het succes is pns niet bekend geworden. De lasten voor een schuitje werden bere kend op 1000 gulden, terwyl de inkomsten Zijn geweest 600 gulden, waaruit wel ten ^eerste wordt duidelyk gemaakt hoeveel de (nenschen achtei komen. Hoe lang zal het nog duren vóór er inge grepen wordt! 4- 'I ORMENIO'S DERDE WEDSTRIJDAVOND. Wat hebben we 't ons toch eigenlyk lastig gemaakt. Heusch, het komt wel eens voor, dat we, overdenkend wat we zuilen schrijven, over een pas bygewoonde uit- of opvoering, niet gedreven worden door den ouden slagzin: „mogen wy zwygen", maar de verzuchting slaken: „zullen we er 't zwijgen maar niet toe doen", Juist zoo'n geval doet den verslag gever wel eens op z'n penhouder byten. want hjy weet, dat een verslagje verwacht wordt, liy wil dat graag maken zonder hen. die het toch goed bedoelden, maar in 't kunnen tekort schoten, te ontmoedigen en geit en kool spa rend, waarmee in casu vereeniglngsbelang en eigen geweten bedoeld wordt, ontstaat dan een verslagje, waarbij gehoopt wordt, dat er ook tusschen de regels door gelezen zal wor den. En nu nu houdt „Ormenlo" een too- neclWedstrijd, komen er vreemde vereenigin- gen, waartegenover de plaatseiyke verslag gever vryer kan staan, omdat rij, mededln gend in een wedstrijd, er op moeten rekenen desnoods ook een minder vleiend oordeel te moeten accepteeren, nu zou er ook zoo ge- makkciyk veel goeds te zeggen rijn nu hebben we onszelf het zwygen opgelegd (de lezers herinneren zich nog wel uit de ver slagjes van den vorige» avond, waarom). Toch, heelemaal niets van dezen avond zeg gen, dat willen we ook nu weer niet. „Jacob van Iiennep" uit Haarlem was met „Komedie" de derde mededinger in Ormenio's tooncel- wedstryd en, was het voor menigeen mis schien een mysterie, waarom Shaw z'n Can- dida (het stuk van den vorigen wedstrijd avond ze.'f een mysterie noemde, met „Ko medie" laten de auteurs Henk Bakker en Jan van Ees niemand in het onzekere, waarom dit stuk juist dien naam en geen anderen moest hebben. Nu eens wordt de nadruk gelegd op het feit, dat het leven vaak meer komedie te aanschouwen geeft, dan het tooneel in een een gebeuren uit dat leven „wp wniet zh,„,iiiip komediestuk, dan weer moeten de spelers niet een gebeuren uit dat ieven vertolken, maar verbeelden „komedie-te-spelen". Hoe geestig worden hierby de tooneelbegrippen proloog, bedryf en slotacte, openen en sluiten van het doek en het publiek betrokken. Maar hoe moellyk werd het voor de rekenaétrs onder het publiek om uit te kienen of men nu enkel met komedie, komedie in het kwadraat of mis schien wel in de derde macht te doen had. En wat een werkeiyk onverwachte wendingen kwamen er daardoor in het stuk voor. In ieder geval, het was komedie en het publiek,, dat den vorigen keer biyk gaf het „zware" Candida te waardeeren, liet nu on dubbelzinnig merken, een „lichter" hapje komedie ook niet te versmaden. „Ormenio" legt (althans tot dusver en we hopen en ver wachten, dat „Tavenu" uit Den Helder ons ook een mooien vierden avond zal bezorgen) tegenover het publiek alle eer in met dezen wedstrijd. Maar, o, die arme jury! Hippolytusboef HET A.S. ZANGDONCOURS, In de Zondag gehouden vergadering van de besturen van den Noord Hollandschen Zangersbond en „Zang en Vriendschap", al hier is besloten het a.s. concours te houden op de Zondagen 7 en 14 Juni in Cinema de Haan. EEN RIJKE BUIT. By een Zaterdag door den Brigadier der Ryksveldwacht en de belasting-commissaris sen, gehouden controle voor de motor- en rywielwet, werden niet minder dan 15 over tredingen geconstateerd, waaronder een mo torrijder met duo-passagier, welke geen ry- bewys, geen nummerbewys en geen belasting- bewijs had. HET WITTE KRUIS. Naar wy vernemen zal de afd. van „Het Witte Kruis" Donderdag a». haar algemeene vergadering houden in Hotel de Haan. Op de agenda, welke een elftal punten omvat, ko men o.a. voor: rekening en verantwoording, bestuursverkiezing, aftredend de heeren H. van Kalsbeek, D. Lont Jz. en D. Minnes. De n Oever. DE A.S. HARINGPERIODE. Men deelt ons mede, dat voor de a.s. haring vangst 30 sleepbooten van elders zyn gear riveerd, welke van uit de Oeversche haven aan de kuilvisschery op de haring zuilen deel nemen. Er begint dan ook te Den Oever weer een ongekende drukte te heerechen, 9 1811. D.E.V. JUBILEERT. 1936. Naar we vernemen zal de Propaganda- Tooneelclub D.E.V. in de maand Februari het feit herdenken dat zij 25 jaren bestaat. Donderdag 13 Februari zal zy voor het voet licht brengen „In den mist", kluchtspel in 3 bedryven, voor den Bond v. Staatspension- neering, afd. Wieringerwaard, Voorts zal op dezen avond een huldiging plaats vinden door een, daarvoor in de algemeene vergade ring benoemde feestcommissie. Deze avond is alleen toegankciyk voor leden der afd. Wieringerwaard, met één ge zinslid en genoodigden. Den Zondag daarop volgend, dus 16 Februari zal een uitvoering worden gegeven tegen gewone entrée-pryzen. M ARKTO V ERZICHT. De veeaanvoer aan de markt van heden (Maandag) was ongeveer gciyk aan dien van vorige week. Er stonden een paar koeien aan de lyn, die nogal een goeden prijs deden, pl.m. 120 en 130. Verder werden enkele gras kalveren verhandeld, de prijs liep om de 25. Nuchtere kalveren brachten gem. f 10.50 per stuk op. De wolvee-aanvoer bestond alleen in een 5-tal rammen, de prys liep van 12 tot 18. Biggen werden niet aangevoerd, de prijs van slachtvarkens op de boerderij loopt van 17 tot 18 V4 ct. per pond. Aan de eierenveiling daalde de middenprijs der kipeieren thans beneden de 3 ct. Toch liep de prys tydens de veiling iets op. Voor eieren van 50 kg werd betaald J 2.85 tot 2.90 p. 100 stuks. Op de markt werd nogal wal wol verhan deld: de prijJ bedroeg 65 cent per kg. Den Hoorn. UITVOERING „HARMONIE" DEN HOORN. De Chr. Zang-Ver. „Harmonie" te Den Hoorn gaf Vrijdagavond 31 Jan. l.L haar ge- bruikeiyke jaarlijksche uitvoering in de Ned. Herv. aldaar. Klokslag half 8 liet de Voorzitter, Ds. Moen, gemeenschappelyk zingen Psalm 138:1, waarna hy den 33sten Psalm leest en voor gaat in gebed. In zyn openingswoord heette Ds. Moen de aanwezigen allen harteiyk wel kom in *t bijzonder de heer S. J. IJbema van Warns (Fr.). Na nog gewezen te hebben op de omstandigheid, dat een Christelijke Zang ver. met haar uitvoeringen tot hoofddoel moet hebben, te getuigen van de liefde Gods, zingt „Harmonie", haar eerste nummers, de bekende liederen van Valeriua „Wilt heden nu treden" en „Gelukkig is het Land". De heer IJbema (orgel) geeft ten beste een bewerking door J. Zwart van C. Malan's „Vreest niet o myn ziele". De organist weet op gevoelvolle wyze de trillende angst der ziel te vertolken, om daarna ln een breed en puichend forto kenbaar te maken, dat er echter een veilig strand is, waar voor angst geen plaats is. De Zang-ver. vervolgt haar repertoire. Het doet ons goed, te bemerken, dat de vereeni- ging steeds op hooger piel komt. Vooral tref fen ons de nummers „Morgenhymne", Psalm 150, Gezang 22, gezongen in samen werking met den heer IJbema (orgel). Met voldoening constateeren we, het zich geheel geven aan het leid, door de leden der ver- eeniging. Ter afwisseling zingt een koortje van 10 personen, séimengesteld uit leden van „Har monie", enkele nummers, o.a. „Herders Zon dagslied" en „Heilig". De heeren Bouwsma (bugel) en IJbema (orgel) brengen zoowel afzonderlyk als geza- meniyk nog eenige nummers ten gehooro, waaruit weet ten volle biykt, dat zij een en ander niet verleerd zyn. Het „Edelweiss vom Zommering" leek ons door zyn vele hooge noten een moeiiyk te blazen stuk. Door de dames Van Apeldoorn en Moen werden in enkele liederen solo's gezongen, welke een eervolle vermelding verdienen. Het was een goede avond. „Harmonie" kan met voldoening op dezen avond terug zien. Het luisterende publiek heeft kunnen bemerken, dat er zeer zeker naast de beoefe ning van zang, ook geesteiyke propaganda van een Chr. zang-ver. kan uitgaan. In zijn slotwoord bracht Ds. Moen dank aan allen, die tot het slagen van dezen avond hadden bygedragen. Dat de uitvoering geslaagd mag heeten, bleek wel uit het feit, dat dat de heer J. A. Dros, sprekend als tolk de aan wezigen, de Zangver. oprechten dank bracht voor deze prestaties, dit temeer, daar her* de technische moeilykheden van sommige nummers bekend waren. Gezameniyk wordt nog gezongen: „Dankt, dankt nu allen God", waarna Ds. Moen voorgaat in dankgebed. We spreken den wensch uit, dat en de Zangver. en de heer IJbema, onder de eminente leiding van den heer Bouwsma nog vele malen voor ons zul len optreden. e n PROVINCIALE BOND VAN RUNDVEE- FOK VE REENIGINGF.N IN N.-HOLLAND. De 60e Algemeene Vergadering van den Provincialen Bond van Rundveefokvereeni- gingen in Noord-Holland, zal Maandag 17 Februari 1936, des voorm. 9.15, uur, in het Parkhotel te Hoorn worden gehouden. Na afloop van deze vergadering om 2 uur, worde de Districts-vergadering van het Ne- derlandsch Rundvee Stamboek gehouden. Behoudens de goedkeuring van het Werk plan, zal de „Provinciale Commissie tot be vordering van de Rundveefokkery in Noord- Holland" in 1936 o.m. keuringen houden in do onderstaande plaatsen: Texel, Maandag 30 Maart, 11.15 u., te Den Burg. Schagen, Vrijdag 3 April, 9 u., by het café van G. Plevier. Wieringen, Vrijdag 8 April, 2 u.. op het Marktplein te Hippolytushoef. Schagerbrug. Zaterdag 4 April, 9.16 u., by het café van de Wed. Broer. Julianadorp, Zaterdag 4 April, 1.30 u. Alkmaar, Maandag 6 April, 9 u., by café Noord-Holand v. d. Fr. Brug. Wieringerwaard, Zaterdag 11 April, 9 u., by het café véin de Wed. v. d. Woude. Behoudens toestemming van het Gemeente bestuur zal de centrale stierenkeuring worden gehouden te Alkmaar op Vrijdag 24 April te B uur precies in den Bergerhout. Alsdan zullen worden beoordeeld: 1. De voorloopig goedgekeurde stieren voor de uitgeloofde medailles. 2. De tweejarige stieren voor de 15 uit geloofde aanhoudingspremiën. 3. De driejarige en oudere stieren voor de uitgeloofde geldprijzen. Dieren, die op het bovengenoemde aan- vangsuur nog niet aanwezig zyn, kunnen voor deelname aan de keuringen worden uitgesloten en in alle gevallen vervalt de bydrage in de transportkosten. De polder begint op crimineel gebied reclame te maken. De zich noemende expediteur Jan Jacob H„ uit Medemblik, zou op 16 December 1935, met zyn vrachtauto hebben gereden over een struik beplanting en toen deze struiken hebben ver nield. In deze belangrijke kwestie waren twee getuigen gedagvaard, de heeren Last en Bol- sius. Geëischt werd f 20.— boete of 10 dagen. Conform eisch. Met het mes gewerkt. De timmerman E. M. van C., een Braban der, was op de verdachtenbank, omdat hy te Hippolytushoef met een mes open of althans gesloten mes den arbeider S. H. in don nacht van 1 op 2 December 1935 aan het hoofd heeft verwond. De heer H. werd dien nacht in be- wusteloozen toestand met bloedend hoofd aan getroffen. Wie hem dat genoegen had bereid, was hem onbekend, zooals hy aanvankeiyk ver klaarde. Thans scheen hy in den persoon van den verdachte zyn belager te herkennen. Voorts erkende getuige dien noodlottigen avond 7 of 8 glaéLSjes bier te hebben gedronken. Verdachte maakte het hem trouwens gemakkelijk, door zelf te verklaren, dat hy dezen getuige met een een gesloten knipmes een slag op het hoofd had toegebracht Volgens getuige slager A. was er ongenoegen ontstaan en had hy de ver dachte met het open knipmes zien slaan. De timmerman had ook nog geprobeerd A. met het mes te treffen. In dit steekproces werd ook nog op een getuige décharge, de grondwerker B. M., die alleen kon verklaren wat de ver dachte tegen hem had gezegd. Deze zou heb ben gezegd meermalen naar verdachte te heb ben geslagen, maar voor de rest wist getuige niet wat er gebeurd was.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 10