Kk De oorloa in Abessinië. Dampo Radio-program ma Abonneert II op dit blad voor Uw verkoudheid BINNENLAND ,\V i HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 4 FFBRUARI 1936 Uw Bakker Uw Slager Uw Kruidenier Uw Groentenhandelaar Uw Manufacturier oningstraat eizer- en -M. 3L geeft U bi) aankoop van 50 cent een echte K. K. bon. Ramsay MacDonald weer Lagerhuislid. Hulp aan de katholieke geestelijken in Mexico. Een stad zonder geld op Cuba De zitting van den Fascis- tischen Grooten Raad. Het eigendomsrecht op zekere eilanden in den Grooten Oceaan. Diplomatieke besprekingen te Parijs. De enquête over den buiterlandschen hande! van Italië. Ras Desta vervangen. Een groote Abessijnsche overwinning. Honderden gevangenen, een rijke buit. De toestand aan de fronten. ^och Wat Miinhardt maakt is goed De moeilijkheden van den wegaanleg. De sancties. Ontslag huwende I vrouwelijke leerkrachten. Nieuw schip voor den Rotterdamschen Lloyd. Ongevallenverzekering voor jonge werkloozen. De Ned. ambulance heeft de eerste gewonden opgenomen. Wieringen, Marktberichten, kortom iedere winkelier in de 5 van deze bonnen afgestempeld door de Fa. Egner Keizerstraat geven recht op een Gratis toegangsbewijs voor een Sprookjesfilm. Met deze afgestempelde bonnen kunt U tevens nog mededingen naar de schitterende prijzen. van een loonkwestie, en het besluit ertoe is genomen is een geheime vergadering. Kr staken reeds 10.000 man en men vreest, dat de staking ook zal overslaan tot de boot werkers en de spoorwegarbeiders, die bij het vleeschvervoer betrokken zijn. Het resultaat van de tusschentijdsche ver kiezing voor de Schotsche universiteiten, ten gevolge van het overladen tijdens de verkie zing van Noel Skelton is dat minister Ramsay MacDonald gekozen is met 16.393 stemmeh tegeh 9034 Op prof. Dèwar Gibb (Schotsch nationalist) en 359T op C. L. Thomson (arbi- party). MacDonald Sr. maakt dus weer deel uit van het Lagerhuis. DE BEGRAFENIS VAN KONDYLIS. Groote belangstelling. Onder zeer groote belangstelling is Zondag Kondylis te Athene naar het station Larissa overgebracht, om te worden vervoerd naar Tricala in Thessalië, waar hy zal worden bij gezet in den familie-grafkelder. De belangstel ling langs den weg was in alle straten, die de rouwstoet volgde, zeer groot Tal van autoriteiten en ministers volgden de baar. Ondanks den aanval van griep, waaraan de Koning lijdt, heeft hjj den rouwdienst in de kathedraal voor generaal Kondylis bijge woond. Een Amerikaansche commissie van bisschoppen ingesteld. Uit New-York wordt gemeld, dat op initia tief van den aartsbisschop van Baltimore, mgr. Michael Curley, een commissie van katholieke bisschoppen is ingesteld, welke hulp wil verleenen aan de in moeilijke omstandig heden verkeerende bisschoppen, priesters en seminaristen in Mexico. Tevens zal de com missie trachten hulp te bieden aan de semi- naries, katholieke scholen en instellingen in Mexico, welke het Mexlcaansche volk onder wijzen in het katholieke geloof. Havanna zonder straatverlichting. Aangezien de stad Havanna haar electrici- teitrekening nog steeds niet heeft voldaan, heeft de Cubaansche Electriciteits-maat- schappjj Zaterdagavond haar bedreiging ten uitvoer gebracht en geen stroom geleverd voor de straatverlichting van Havanna. De politie had speciale maatregelen getroffen om te voorkomen, dat misdadigers van de heer- schende duisternis op straat misbruik zouden kunnen maken. De belangrijkheid van de zitting van den Grooten Fascistischen Raad, welke Zaterdag is gehouden, mag, omdat het communiqué slechts weinig bijzonderheden vermeldt, niet onderschat worden, zegt Reuter. Dit was ook de laatste maal het geval na de vergadering van 18 December. De bijeenkomst, die toen twee dagen daarna werd gehouden, werd een vergadering van internationaal-politiek belang. Het is dus waarschijnlijk, dat ook dit keer de tweede vergadering, welke heden wordt gehouden van groot belang zal blijken te zijn. De redevoeringen, welke maarschalk De Bono en de Itallaansche gezant te Londen. Grandi, hebben gehouden, duiden er op, dat, terwijl men zich op de vergaderingen van den fascis tischen raad op 18 en 29 December heeft be ziggehouden met de kwestie van het weer standsvermogen van het binnenland, op de bijeenkomst van gisteren is gesproken over de situatie in Afrikaansch Oost-Afrika en vooral over de diplomatieke betrekkingen tusschen Italië en Engeland. Wat betreft de inbeslagneming van wol soorten, waartoe in den jongsten minister raad besloten, heeft men aldus Stefanl uit Rome in het buitenland de tendensieuze berichten verspreid, dat deze requisitie zich ook zal uitstrekken tot buitenlartdsche wollen goederen, die zich met bestemming naar het buitenland in Italiaansche havens bevinden. Dit bericht is geheel onjuist. In gezaghebben de kringen wordt bevestigd, dat de Itallaan sche regeering voornemens koestert van de tot nog toe gevolgde gedragslijn af te wijken, n.l. dat alle goederen vrijelijk in transito Ita liaansche havens mogen aandoen. De Sunday Express, het Zondagsblad van Lord Beaverbrook, meldt, dat de Ver. Staten drie Brltsche eilandjes in den Grooten Oceaan hebben geannexeerd. Het zijn de Koraaleilan den Howland, Bakker en Jarvis, die ongeveer halfweg liggen van Honoloeloe naar Austra lië of Nieuw-Zeeland. De eilandjes zijn ontdekt in de eerste helft van de 19e eeuw door een Amerikaanschen handelaar, maar zij zijn steeds als Britsche eilanden beschouwd, totdat King, afgevaar digde van het Amerikaansche congres van Hawaï, er kleine vestingen van Amerikaan sche burgers uit Hawai op heeft gesticht. Hjj zegt nu, dat de eilandjesAmerikaansch zijn, daar het Britsche eigendomsrecht niet er kend kan worden, daar de eilanden onbewoond waren. King heeft ook het oog geslagen op Christmas-eiland, maar daar bevinden zich 2 EngeLsche vestigingen, luisterende naar de grootscheepsche namen Londen en Parijs. King zou gaarne zien, dat zoowel Christmas als Washington en Fanning, die er dichtbij lig gen en ook Britsch zijn, eveneens aan Ame rika kwamen. Dan zou alles, wat er om Hawai heen ligt, Amerikaansch zijn, zegt hij. Het probleem van de collectieve veiligheid. Nadat Flaudin met kohing Boris een ónder- houd had gehad dat langer dan een uur ge duurd had, heeft de FranSche minister van buitenlands'che zaken den Engelschen gezant te Parijs op de hoogte gebracht van de be sprekingen, gisteren gevoerd. Uit die besprekingen was wel gebleken, dat allen, die er aan hadden deelgenomen overtuigd waren van de noodzakelijkheid van organisatie van de collectieve veiligheid in Europa. De vertegenwoordigers van de mogendheden van Oost-Europa zouden vooral de mogelijk heid nagaan van de definitieve vaststelling van de beteekenis van art. 16 van het Volkenbonds pact. Zij zoeken naar een concretisering van de uitdrukking „collectieve veiligheid". Maar het gaat hier om een zeer voorzichtig voeling nemen en nog niets wijst er op, dat een derge lijk plan, gezien de politieke en practische moeilijkheden, naar voren wordt gebracht. Wat betreft het verzamelen van inlichtingen over den tegenwoordigen buitenlanuschen han del van Italië, heett de commissie-Wes. man overeenkomstig den wensch van de commissie van 18, een vragenlijst opgesteld. Deze lijst, die zoo spoedig mogelijk zal moeten worden beantwoord, zal worden toegezonden niet slechts aan de 53 Volkenbondsstaten, die in de toepassing der sanctiemaatregelen hebben toe gestemd, doch bovendien aan Albanië, Hon garije en Oostenrijk. Bij het opstellen van deze vragenlijst heeft de commissie-Westman zich op het standpunt gesteld, dat vooral de volgende gegevens uit de statistieken zullen moe.en blijken. 1. De sinds de inwerkingtreding der sanc ties ingetreden veranderingen in de totale waarde van den ruilhandel tusschen ieder land en Italië, alsmede in de waarde van bepaalde categorieën van Italiaansche uit Italië inge voerde waren. 2. De beweging van goud en zilver. 3. De aankoop door Italië van de waren,- welker bezit onuer de tegenwoordige omstan digheden voor Italië van bijzonder belang is. Het Volhenbondssecreiariaat zal trachten de binnenkomende statistische mededeelingen van de Volkenbondsstaten zoo goed mogeiyk aan te vullen met gegevens over den handel der niet-Volkenbondsstaten met Italië, door middfel van de inlichtingen, die de normale statistieken van den buiten landschen handel dier statén bieden. Naar Reuter uit Dessié meldt, zegt het Abessynsche hoofdkwartier, zooals wij onder „Laatste Berichten" in ons nr. van Zaterdag nog hebben kunnen melden, dat de Abessiniërs een volledige overwinning hebben behaald in den grootste veldslag, die volgens het hoofdkwartier in dezen oorlog tot dusver is geleverd, en die Vrijdag aan het einde van den dag be slecht moet zjjn. Het leger van den Italiaanschen generaal Diamanti zou zijn vernietigd, met inbegrip van de beroem de fascistische brigade 28 October. Er moeten honderden gevangenen zijn gemaakt en groote hóeveelheden gewe ren, machinegeweren, kanonnen en muil ezels, beladen met munitie, zijn buitge maakt. Naar het D. N. B. uit Addis Abeba meldlt, was deze overwinning het besluit van dep slag, die reeds verleden week Dinsdag (21 Januari), begonnen is, De Italianen zouden in de gevechten in Tembien én bij Makallé on geveer 3Ö00 gesneuvelden en 4000 gewonden hebben verloren. De buit der Abessiniërs zou bestaan uit 30 stukken veldgeschut, 175 ma chinegeweren, 2653 geweren ep 18 tanks. De Abessiniërs zelf zouden ongeveer 1200 man verloren hebben. De grootste verliezen leden de Abessiniërs bij de bestorming der drie Italiaansche ver sterkingen, die thans bezet zijn door Abes sijnsche scherpschutters en machinegeweer- afdeelingen. De N. R. Ct. teekent hierbij aan: De divisie zwarthemden 28 October was in de Italiaansche berichten van eenige dagen geleden met grooten lof vermeld wegens haar dappere houding in de gevechten om den pas van Warieu, t De Abessiniërs zijn met alle macht bezig hun zuidelijke legers te reorganiseeren. Ver moedelijk is deze reorganisatie van zeer in grijpenden aard. Te Addis Abeba heeft men vermoedelijk eenigen tijd in het onzekere ver keerd over de bedoelingen van de Italianen bfl hun opmarsch naar Neghelli. Zoodra deze stad bezet was, werd zij basis, voor verschil lende verkenningscolonnes. Van deze gemo toriseerde colonnes zijn er steeds meer te Neghelli aangekomen en men kon zich af vragen wat de bedoeling was van al deze tanks en pantserwagens. Toen er een verken ningscolonne bij Wardara was aangekomen werd het bericht verspreid, dat de Italianen door wilden trekken naar Addis Abeba, doch de toenemende hoeveelheid gemotoriseerd materiaal maakt dit nu wel zeer onwaar schijnlijk. In het Noorden woedt de strijd om, Ma kallé nog steeds voort. Volgens een Ahessijn- sche mededeeling moet er gisteren, strijd gewoed hebben bij Hausien, waarbij de Abessiniërs van hetOosten uiteen aanval op den weg van Hausien naar Makallé ge daan zouden moeten hebben. Ditbericht klonk echter niet zeer waarschijnlijk, aan gezien onmiddellijk ten Zuiden van Hausien groote Italiaansche concentraties gelegerd zpn. Gisteravond meldde Reuter uit Addis Abeba, dat de val van Makallé thans zeer nabij was en dat de Abessiniërs de rivier, die door dezestad leidt, haddenomgeleid. Welke rivier dit moet zijn, is inmiddels niet duidelijk. Tevens zouden zi) er in geslaagd zjjn, de stad nu geheelen al te omsingelen. Deze berichten moeten echter met de noodige reserve gelezen worden, want Makallé zou, volgens Abessijnsche mededeelingen, al zeer vaak gevallen zijn. Het verloop van de gevechten van de zwarthemdendivisie, 28 October, bij den Warien-pas, is thans ook weer minder dui delijk geworden door een telegram van den bevelvoerenden generaal Diamanti, waarin deze mededeeling doet van nieuwe overwin ningen. Bijzonderheden hieromtrent worden echter niet gegeven. NIEUWE MOBILISATIE IN HAKKAR. Daar ras Nassiboe om nieuwe versterkingen heeft verzocht, hebben de autoriteiten van Harrar een nieuwe mobilisatie gelast. Het des betreffende besluit wijst er op, dat dienst weigeraars gefusileerd zullen worden. De reorganisatie van de Zuidelijke >i legers. Naar thans te Addis Abeba officieel jis medegedeeld is ras Desta vervangen dóór. Dedzjazmatsj Baltcha, die vermoedelijk zijn hoofdkwartier zal opslaan in de provincie Bali. Dedzjazmatsj Baltcha, diende reeds ju het leger van keizer Mehelik en hij nam deel aan de gevechten van Adoea in 1896. In 1916 werd hij benoemd tot gouverneur van Addis Abeba, welke functie hij thans nog bekleed., Hij heeft een goeden naam als organisatór. e'n naar het schijnt wordt hij door zijn sol daten vereerd. Hij zal geijjk met niéuwe troepen naar hfct Zuiden vertrekken. Bizonderlieden over de overwin ning in Tembien. Van Abessijnsche zijde geeft men de vol gende bijzonderheden over den strijd in Tem bien, die den 19en Januari begon en die voortduurde tot den 30en Januari. De Italianen onder bevel van de generalen del Masso en Diasmanti, openden het offen sief tegen de Abessijnen. De Abessijnen. bo den heftigen tegenstand en zij slaagden er tn de Italianen :terug te drijven, waarbij zij forten Choembera, Erbawoinen en Ki Damba heroverden. De buit, die hun daarbij in- handen -viel bestond uit 29 kanonnen. 17J5 mitrailleurs, groote hoeveelheden munitie. Tevens maakten zij verscheidene gevangenen. De troepen van generaal Diamanti, de 28 Oc tober divisie zwarthemden, moet volgens deze berichten vrijwel gedecimeerd zijn. Het Abes sijnsche communiqué eindigt met de mede deeling, dat dit gevecht, dat met een AbeS- sijnsche overwinning eindigde het grootste is geweest, sedert het begin van den oor log. Verder vermeldt het nog, dat aan den Italiaanschen aanval verschillende divisies blanke troepen deelnamen, gesteund dóór tanks en vliegtuigen. De Zwarthemdendivi sie zou bij dit gevecht voor het eerst in het veld verschenen zjjn. eem eens Doos 30ct DE OVERWINNING DOOK ITALIË GEDEELTELIJK TOEGEGEVEN. Reuter meldt uit Rome: In Italiaansche kringen wordt verklaard, dat de details, welke in het Abessijnsche communiqué worden medegedeeld over de Italiaansche nederlaag in Tembien geheel verzonnen zijn. De waarheid is, dat de divisie zwart hemden, welke den pas verdedigde drie kanonnen verloor, terwijl 25 officieren sneuvelden en 19 werden gewond, 389 Itali aansche soldaten sneuvelden of werden ge wond en 310 inlanders werden gedood of ge wond. i 60.000 arbeiders aan het werk. Maarschalk Badoglio heeft deze week bij een bezoek dat journalisten aan het front bi achten verklaard, dat er op het oogenblik 20.000 arbeiders bezig zijn met het aan leggen van wegen. In den Italiaansche ministerraad is besloten, dat er nog 50.000 zullen volgen. Neemt men in aanmerking, dat er. telkens arbeiders repatrieeren en dat er ook onder hen verschiedene zieken zullen zijn, dan kan men toch veiligt zeggen, dat er binnenkort 60.0,00 arbeiders, bezig zijn mét wegenaanleg. Generaal Graziani zal in het Zuiden hier wel zijn deel van krijgen, maar dit getal geeft toch een duidelijk beeld van de moeilijk heden waarmede de Italianen bij hun wegen aanleg te kampen hebben. En tevens van de geweldige organisatie van dezen oorlog. Het petroleum-embargo. De commissie van deskundigen voor de studie van het petroleumembargo te Genève heeftnaar Reuter nader meldt gisteren- ochtend haar eerste bijeenkomst gehouden en Gomez, den Mexicaanschen gezant te Parijs, tot voorzitter gekozen. Vervolgens heeft dé commissie besloten in deze volgorde de kwesties, die zij voor zich hèeft, te behandelen: le. Het normale ver bruik door Italië en zijn koloniën van petro- leum en zijn redivaten; 2e. de voorziening van Italië en. zijn koloniën met petroleum in nor male tijden en sedert de laatste maanden. Verder het aandeel van buitenlandsche staten in deze voorziening: 3e. de voorraden petro leum waarover Italië en zijn koloniën thans beschikken; 4e. de middelen van transport van petroleum; 5e. de mogelijkheid om petroleum- producten door andere producten te ver vangen. Twee ondercommissies benoemd. Gisterenmorgen zijn' de deskundigen, die overeenkomstig den wensch van de commissie .,van 18 een onderzoek moeten instellen naar de technische mogelijkheid van een doeltref fende petroleumsanctie tegen Italië,bijeenge komen. De regeeringen van Engeland, Frankrijk, Irak, Iran, Mexico, Nederland, Zweden, Noor wegen, Peru, Roemenië, Sowjet-Rusland en Venezuela zijn in de commissie vertegenwoor digd. De deskundigen hebben den gezant van Mexico te Parijs, Gomez, tot voorzitter ge kozen. Zooals bekend, is het Mexico geweest dat samen met Zweden in de December-zitting van de commissie van 18, toen men besloot de toe passing van het petroleum-embargo nog eeni- WOENSDAG 5 FEBRUARI 1936. Hilversum L 1875 m. VARA-uitzending. 10.00 VPRO. 6.30 RVU. 8.00 Gramofoonplaten. 9.30 Ónze keuken. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 12.00 VARA-orkest en gramofoonplaten. 2.00 Voor de vrouw. 2.15 Orgelspel. 3.00 Voor de kinderen. j 5.30 Variatie-concert." 6.30 Lezing. 7.00 Sport. 7.15 Kinderkoor en solist. 7.40 Viool en piano. 7.50 Toespraak. 8.00 Berichten. 8.15 Residentie-orkest en solist. 9.15 Gramofoonplaten. 9.30 VARA-orkest en soliste. 10.15 Berichten. 10.'20 Gramofoonplaten. 10.30 Vervolg concert. 11.1512.00 Gramofoonplaten en pianospel. Hilversum II, 301 m. NCRV-Uitzending. j 8.00 Schriftlezing. 8.15—9.30 GramofoonpTaten. 10.30 Morgendienst, 11.00 Ensemble van der Horst. 1.15 Gramofoonplaten. 1.45 Orgelspel. 2.36 Gramofoonplaten. 3.15- 3.45 Chr. lectuur, 4.Ó0 Sopraan en plano. 5.00 Kinderuur. 6.00—6.30 LandboUwhalfuur. 7.00 Berichten. 7.15 Reportage. 7.30 Gramofoonplaten. 7.45 Causerie. 8.00 Berichten. 8.0ö Oratoriumconcert m.m.v. solisten, koor en erkest. (Om 9.15 Causerie). 10.45 Berichten. 10 5 a—11.30 Gramofoonplaten, DONDERDAG 6 FEBRUARI. 1986, Hilversum I, 1875 m. AVRO-uitzending. 5.30 VPRO. 8.00 Gramofoonplaten.' 8.00 Kobkpraatjé. 9.Ö5 Ensemble Jónny Kroon. 10^00 Mórgenwijding. Gramofoonplaten. '10.30 Ensemble Jonny Kroon. 11.00 Kniples. 11.30 Cello en piano. 12.00 Omroeporkest: 2.15 Voor de vrouw. 2.45 Gramofoonplaten. 3.00 Kniples. 3.45 Gramofoonplaten. 4.00 Voor zieken en ouden-van-dagen. 4.30 Gramofoonplaten. 4.45 Hoorspel voor de kinderen. 5.30 Causerie. 6.00 Gramofoonplaten. 6.30 Sportpraatje. 7 00 Voor de kinderen. 7.05 Pianorecital. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten. 8.10 Gramofoonplaten. v-8.15 Concertgebouw-orkest. 9.20 Hoorspel. 9.35 Gramofoonplaten. 10115 Aeolian-orkest. 11.00 Berichten. 11.1012.00 Populair concert. Hilversum II. 301 m. 8.0Ó—9.15 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 2.00 NCRV. 8.00-9.15 en 10:00 Gramofóonpl. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonpl. 11.3012.44 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonplaten en KRO-orkest. 2.00 'Handwerkles. 3.00—3.45 Pianorecital, 4 00 Bijbellezing. 4.45 Handenarbeid voor de jeugd. 5.15 Gramofoonpl. 6.00 Koor „Zanggenot". 7.'00 Berichten, reportage. 7.30 Journ. weekoverzicht. 8:00 Berichten. 8.05 Evangelisatie-Samenkomst, m.m.v. spre- kers en koor: 9.30 NCR V-orkest (Om 10.00 Berichten). 11.0012.00 Cramofoonpl. gen tijd uit te stellen, er sterk op heeft aange drongen, dat zoo spoedig mogelijk tot toepas sing van de petroleumsanctie zou worden over gegaan. De deskundigen hebben onmiddellijk twee ondercommissies benoemd, een voor het onder zoek van verschillende kwesties betreffende petroleumlevering aan Italië en opslagmoge lijkheden van petroleum in Italië, en de tweede voor de kwestie van het vervoer van petroleum naar Italië. In de eerste oudercommissie heb ben alle leden zitting, terwijl van de tweede alleen Nederlandsché, Noorsche en Engelsche deskundigen deel uitmaken. Het verbod van vervoer van petroleum. De bedoeling is dat de regeeringen, indien zij tot de inwerkingtreding der petroleum sanctie tegen Italië zou besluiten, dan niet alleen de levering van petroleum naar Italië zouden verbieden, doch tevens het vervoer. Dit laatste is van bijzonder belang, aange zien het aantal petroleumtankschepen beperkt is en verschillend landen, die petroleum voort brengen, die niet of slechts in geringe mate met eigen schepen vervoeren, zoodat zij de hulp van petroleumtankschepen uit andere landen noodig hebben om ondanks de sancties toch petroleum aan Italië te kunnen blijven leveren. Zal men spoedig tot een embargo overgaan Reuter meldt uit Genève: In goed ingelichte kringen alhier verluidt, dat er reeds voorbereidingen getroffen wor den om een datum te bepalen waarop een petroleum-embargo in werking zal worden gesteld. Een waarschuwing van het „Giornale dTtalia". In het „Giornale dTtalia" wordt 'een hoofd artikel. over den internationalen toestand ger publiceerd, dat getiteld is: Stijgende wanorde en toenemende verwarring. Met de bijeen komst van de commissie, die een onderzoek heeft in te stellen naar de doeltreffendheid van eèn petroleum-embargó aldus het blad wordt de krankzinnige weg van de sanc ties, die zonder twijfel naar den afgrond voert, voortgezet. Heir begint de eerste phase van een blok kade, die een militaire maatregel is en die militaire tegenmaatregelen uit moet lokken. Hieruit vloeit dan met zekerheid de uitbrei ding van het conflict voort, tot Europa, on danks het feit, dat Mussolini het wilde be perken tot zijn kolonialen Afrikaanschen aard. Italië is echter het laatste land, dat een zoo danige mogelijkheid vreest, daar het eensge zind in het binnenland en gewapend voor iedere verrassing, noch in Europa, noch in de wereld geïsoleerd staat. DE KONINGIN EN DE PRINSES TE IGLS. Zatermiddag is bericht ontvangen, dat de Koningin en de Prinses met gevolg ,na een voorspoedige -reis, in goeden welstand te Igls zijn aangekomen. j Kroon legt Amsterdamse!» Raad s aanneming van de voordracht op. De gemeenteraad van Amsterdam heeft tn zijn vergadering van 6 November een voor dracht verworpen, waarbij werd voorgesteld aan vrouwehjk onderwijzend personeel, dat in het huwelijk treedt of in concubinaat gaat leven, eervol ontslag te verleenen. Thans is een K.B. verschenen, waarbij de Raad wordt aangemaand alsnog binnen drie maanden een besluit te nemen als vervat in de voordracht van B. en W. B. en W. stellen voor aan deze aanmaning gevolg te geven. Een zusterschip van de Brastagl, op gedragen aan P. Smit Jr. De N.V. Rotterdamse!» Lloyd heeft aan de Machinefabriek en Scheepswerf van P. Smit Jr. den bouw. opgedragen van een vrachtschip met passagiersaccomodatie. Het schip, dat een draagvermogen van circa 12.000 ton zai heb ben, wórdt een zusterschip van het schip, dat de Koninklijke Maatschappij De Schelde te Vlissingen op het oogenblik eveneens voor den Rotterdamschen Lloyd bouwt en dat, zooals men weet, den naam Brastagl zal krijgen. Evenals de Brastagl, zal dit nieuwe schip In de eerste plaats bestemd rijn voor den dienst op Java en New-York. Beide schepen worden voorts uiteraard ook geschikt gemaakt voor de vaart op de lijn van Rotterdam naar Java. Ten behoeve van mannelijke werkloozen, die ingevolge de maatregelen, welke met instem ming van den minister van sociale zaken zijn getroffen, ter bestrijding van de moreele ge volgen der .werkloosheid, deelnemen aan vak cursussen en werkkampen voor jeugdige werk loozen, of te werk gesteld zijn aan z.g. watk- objecten voor jonge werkloozen of in centrale werkplaatsen en die niet ingevolge eenige wettelijke bepaling zijn verzekerd tegen de gel delijke gevolgen van ongevallen, is een rege ling van vérzekering tegen ongevallen In het leven geroepen. Ten einde op de minst kostbare wijze in deze aangelegenheid te voorzien, is een voor het geheele land geldende, uniforme rege ling ontworpen. Aan alle subsidie-toezeggingen ten behoeve van genoemde werken is door den minister van sociale zaken de voorwaarde ver bonden, dat alle mannelijke deelnemers krach tens de bepalingen der nieuwe regeling tegen ongevallen verzekerd moeten zijn. TWEEDE KAMER. De voorzitter van het centraal stembureau heeft wegens het bedanken voor zijn benoe ming door dr. Colijn in de vacature-Rutgers thans tot lid van de Tweede Kamer benoemd verklaard mr. J. A. de Wilde, minister van binnenlandsche zaken. DE CRISIS-INKOMSTENBELASTING. De minister van financiën heeft in een brief aan den voorzitter der Tweede Kamer medegedeeld, dat hij het wetsontwerp heffing Van een crisis-inkomstenbelasting intrekt. STAATSCOMMISSIE INZAKE BEZUINIGING OP HET ONDERWIJS. De bekendmaking van de samenstelling der staatscommissie, welke door den voor zitter van den Raad van Ministers in dè Tweede Kamer is aangekondigd, bij de be handeling van het ontwerp tot bezuiniging op het lager onderwijs, binnen zeer korten tijd worden tegemoet gezien. Het hoofdbestuur van het Nederlandse!» Roode Kruis deelt mede, dat blijkens een op Maandagmiddag 3 Februari van den leider dr. Winckel o: tvangen telegram, de Neder- landsche Roode Kruis-ambulance haar kamp bij Dessié heeft opgeslagen in de nabijheid van het Fransche Missiehuis der Lazaristen. Door ontvangst van een aantal gewonden kon de ambulance een aanvang maken met haar arbeid. „HUISVERZORGING". Maandagavond hield bovengenoemde ver- eeniging haar alg. vergadering in hotel Kaan te Hlppolytushoef. Mevr. De HaanBosker heet allen van harte welkom, in het bijzonder het „Witte Kruis", benevens de pers. Direct daarop leest de secretaresse, mevr. Koorn— Berkemeijer de notulen van vorige vergadering welke ongewijzigd worden goedgekeurd. Hierna volgt het jaarverslag, waaraan w$ het volgende ontleenen. In 1935 werd in 33 gezinnen hulp verleend en wél in totaal met 1055 aésistentiedagen (eerste jaar 74 werkdagen). Het aantal leden bedraagt thans 226. De oliebollendag was een groot succes; de opbrengst bedroeg hiervan 604.48. Gewoonlijk was ongeveer 700.ln kas, doch de tijdsomstandigheden brachten mede, dat dit bedrag gaat slinken. Vervolgens geeft mevr. Buma (penning. meesteresse) een keurig financieel verslag. Wy stippen hieruit aan: Ontvangsten 813.36. Uitgaven 905.94, na- deelig saldo 92.58. Kassaldo v. j. 356.57, nadeelig saldo 92.58, saldo 263.99. Opbrengst oliebollen 604.48, in kas 868.47, waarvan 777.04 op Boerenleenbank. Hierop verzoekt ds. van Beek het woord en vraagt in verband met reeds verstrekte mede deelingen of het bestuur al eens aan de Ge meente om subsidie heeft gevraagd. De pres. antwoordt ontkennend en geeft ais haar meening te kennen, dat zy daar niet vóór is, omdat de Gemeente al genoeg zorgen op de hals heeft. Na nog eenig heen en weer gepraat over dit onderwerp, wordt door pres. een pro- paganda-stukje voorgelezen uit het orgaan van het „Witte Kruis", waaruit wel blijkt, hoeveel nuttig werk „Huisverzorging" verricht. Dan wordt mevr. Buma bij acclamatie her kozen als bestuurslid. Nadat mevr. Snooy heeft verklaard, dat de boekenen bescheiden keurig in orde waren, .worden als nieuwe controleurs aangewezen de dames Ruys, Bergsma; met assistentie van de dames Bosker en Snooy zullen zij het volgend boekjaar onderzoeken, Y De rondvraag levert niet veel op: mevr. Barna wenscht evenwel nog een woord van dank te brengen aan hen die zooveel, deden tot het slagen v. d. .oliebollendag, mede namens den heer D. Minnes die zoo welwillend was eenige duizenden, oliebollen in deegvorm te maken en ook den heer O. J. Bosker voor het afstaan van gebouwtje en terrein etc. Daarna sluiting Evenals elders zal ook hier een zuiveldag worden gehouden. Deze gaat uit van de Ned. Zuivel-Centrale te Den Haag en wordt bijge staan door den Bond v. Plattelandsvrouwen en van Soc. Dem. Vrouwenclub. Op 13 Febr. a.3. zal deze dag in Cinema De Haan worden ge houden. Om half drie en om half acht zal da zaal geopend zijn. Bussen zullen eveneens rijden. Deze dag geldt ook voor Wier.waard en Wier.Meer. Gratis zullen consumpties wor den uitgedeeld. Wfl twijfelen niet of deze dag zal slagen. ALKMAAR, 3 Febr. Veemarkt. Aangevoerd: 81 vette koeien 100190, handel matig; 22 kalveren: gras 2540, vette 3065 en per kg 50—80 cent; 95 nuchteré kalveren (slacht) 312; 320 vette varkens (zware) per kg 3836 cent. Handel stug. AMSTERDAM, 3 Febr. Aardappelprijzen. Op de heden gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen als volgt: Zeeuwsche: bonte en blauwe 2.502.80, eigenheimers 22.20, redstar 2.202.40 en póters 1.702; Noordholl. eigenheimers 1.902.10; Friesche borgers 22.20; An- dyker bonte en blauwe f 2.202.40; Drent- sche zandaardappelen 22.40; duinzand- aardappelen 3.50—3.75. Alles per hl. De aanvoer bedroeg 40,400 kg. AMSTERDAM, 3 Febr. Veemarkt. Aangevoerd: 579 vette koeien, le kw. 4650 cent, 2e kw. 4045 cent, 3e kw. 32—38 cent per kg alachtgew.; 100 melk en kalfkoeien 175210; 96 vette kalveren, le kw. niet genoteerd, 2e kw. 46—56 cent en 3e kw. 3844 cent per kg levend gewicht; 85 nuchtere kalveren 37; 71 schapen 13.5016; 475 varken vleeschvarkens, wegende van 90110 kg 43—44 ct. enkele hooger, zware varkens 4142 cent en vette varkens 4041 cent per kg slachtgew. BROEK OP LANGENDIJK, 3 Febr. 11,000 kg uien: gele drielingen 0.901, gele uien 1.501.90 en grove 2.302.50; 4u0 kg roode kool 5.806.40; 4050 kg gele kool 1.40—6.50; 100,300 kg D. witte kool 2.504.70, alles per 100 kg; 9Ó0 stuks ruige gele kool 0.702. NOORDSCHARWOUDE, 3 Febr. 1200 kg uien: grove 2.40, uien 2, drie lingen 0.80; 950 kg D. witte kool 1.60- 2, alles per 100 kg. PURMEREND, 4 Febr. 306 kg boter per kg 1.60—1.65; 428 koeien: 245 vette koeien per kg 0.38—0.46, stug; 110 gelde koeien 80135, stug; 60 melkkoeien 110175, stug- 13 stieren per kg 0.320.36, stug; 8 paarden 60130, stug; 69 vette kalveren per kg 0.300.55, matig; 484 nuchtere kalveren: voor de slacht 511, vlug, voor de fok 8—13» vlug; 210 vette varkens per kq 0.35—0.36, matig; 61 magere varkens 1628, matig; 296 biggen 9—15, matig; ?39 schapen 10—19, matig; 8 bokken 3—10, matig; piepkuikens per kg 0.52%0.57%. Eierenveiling. Kippeneieren per 100 2.503.00; eenden eieren per 100 2.60,

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2