Breezand Wieringen. Anna Paulowna Schagen Texel Uit het politie-rapport. dKatjets mdctna M èffteciale ffapiftafdeeling Jt.f. 3fefian§etif i. êftoffeetdetij Visscherij. Land- (j 3I 'jinbouwn;eu\vs Locnbijs'ag hndbouvhe Rijf De markt van Purmerend. GEMENGD NIEUWS Dë Kerkplein is vlot! De moord aan de Geest te 's-Gravenhage. HRLDFRFCHF COl 'R ANT VAN DONDFRDAG 6 FRBRUART [936. PRAKTISCH. De N.V. Eerste Stalen Steiger-Onderneming „Holland" te Haarlem demonstreert dezer da gen op 'sRyks Werf met een technische vin ding, waarby het mogeiyk is in zeer korten tijd op plaatsen, waai' zy noodig mochten zyn, stellage's, tribunes, podiums e.d. op te rich ten. In dit geval is naby de In aanbouw zijnde „Mercuur", welke spoedig van stapel zal loopen (waarschyniyk in het begin van de volgende week) een tribunetje opgericht, waarop bezoekers van de plechtigheid der te-water-lating kunnen plaats nemen. De op stelling ls geheel van stalen bulzen en het bijzondere er van is, dat zfl alle onderling verbonden zyn door een ring van hetzelfde metaal, waarin twee openingen zyn gemaakt. Door deze openingen wordt een spie ge slagen, welke van oploopende dikte is. Door dit eenvoudig principe worden de buizen zeer vastgeklemd, zoodat, zooals wy konden con- stateeren, ook groote opstellingen zeer star kunnen worden verkregen. Het verwyderen van zoo'n opstelling gaat al even snel als het opbouwen, daar men met een enkelen hamerslag de spie uit de openingen kan slaan. Zoo op het oog een eenvoudige vinding, maar je moet er maar op komen! ZIJN ER JOE BROWNTS IN DEN HELDER? Er ls een film-acteur en hy heet Joe Brown. Joe Brown is een geweldenaar en met name voor de jeugd is hy een niet te over treffen persoonüjkheid op het witte doek. Zijn „yell* en zyn geheele verdere make-up ziet men dan ook nog al eens onder het Jeug dige volkje geïmiteerd, zoodat de heer Van Twisk op het Idee kwam eens na te gaan hoeveel Jeudige Joe Browns Zondagmiddag in zyn theater waren. Twintig jongens hebben het geprobeerd: eerst 5 seconden Joe lmlteeren en dan de „yell" ultstooten. De jury was uit het publiek en düs eerlyk. Drie Joe's hadden gelyk aantal punten ge noteerd gekregen, doch uitelndeiyk was het Joop Goes, een Joe Brown par excellence, en reeds 9 jaren oud, die De flets mèt het Jaar garantie toegewezen kreeg. Alle jongens, Joe of geen Joe, kregen ook nog een troostprys. METS* REMTESTER. Het Bestuur van Veilig Verkeer voor Den Helder en Omstreken, verzoekt ons opname van het volgende: Blijkens een In deze courant voorgekomen advertentie, heeft de bekende automobiel firma Jac. Met's Automoblelbedryf, te Alk maar, het ingenieuze Idee gehad om ter ge legenheid van de dezer dagen te Amsterdam gehouden R. A. L-Automobieltentoonstelllng haar remtester en haar wiel-spoor-meetappa- raat geheel gratis ter beschikking te stellen van iederen automobilist. Onze Vereeniging acht het van zeer veel belang hier nog eens in het bgzonder de aan dacht op te vestigen. Nog versch in het geheugen ligt het succes der K.N.A.C.-veiligheidsweek en het kan niet genoeg worden toegejuicht, dat er een firma is gekomen, die het royale gebaar van de Koninklijke Nederlandsche Automobielclub tot het hare maakte. In het bizonder is het van groot belang, dat de automobilist zich er van tyd tot tyd van overtuigt, dat zyn remmen niet alleen goed, maar tevens t e g e 1 y k aanslaan. Al remmen de wielen nog zoo goed, maar is de remdruk op alle vier niet gelyk, dan zal dit euvel onherroepeiyk een slip tot ge volg hebben en naar mate de gladheid van het wegdek zal deze slip grooter zyn en de gevolgen ervan ernstiger. Daarom is het, dat ons Bestuur er gaarne op wil wyzen hoe gewenscht het is, dat iedereen, die wil medewerken aan een Veilig Verkeer, gebruik maakt van de vriendeiyke gelegenheid door Jac. Met's Automoblelbedryf geboden en vóór 15 Februari aj». zyn auto op remdruk en wielspoor laat testen In de werkplaatsen dier firma aan den Frleschen weg te Alkmaar. 750e OPVOERING „EVA BONHEUR". Het ensemble de Boer van Ryk heeft de vorige week in de Stadsschouwburg te Amster dam de 750ste opvoering gegeven van Heyer- mans' „Eva Bonheur". De Casino-Directie deelt ons mee, dat het haar is mogen gelukken, trots de zeer hooge kosten aan deze voorstelling verbonden, ook hier in Den Helder nog eenmaal een opvoering te krygen van dit meesterwerk. De voorstelling zal plaats vinden op Zondag 16 Februari en geheel geiyk zyn aan die te Amsterdam, met het tweeverdiepingendécor; Esther de Boer van Ryk en Willem van der Veer in de hoofdrollen. FREDDY JOHNSON WITH HARRY POHL'S MIXED MELODIANA. Men schryft ons: Zondag a.s. verzorgt een der beste dans- eombinaties van den laatsten tyd, de dansmuziek in Casino. Freddy Johnson, die o.a. op het Bal-Masqué van het vorig seizoen met veel succes optrad, heeft de beste krachten uit zijn Band vereenigd met die van Harry Pohl's Band. Het resultaat is een dansorkest, dat tot In de perfectie „Jazz" weet te maken. BALDADIGHEID. Een kwajongen, die gisterenmiddag uit bal dadigheid met een proppenschieter naar het pl.m. 10-jarige dochtertje van de fam. B., uit de Stakman Bossestraat, schoot, trof het meisje tegen haar bril, met het noodlottig gevolg dat het kind glas in haar oog kreeg en met een taxi naar het hospitaal moest worden vervoerd. RECTIFICATIE. In het stukje over de A. V. O. Z. hebben we doen uitkomen, dat de 3 genoemde midden standers de initiatief-nemers van de N.V. waren en de heer Crone uitvoerend directeur. Men verzoekt ons thans echter mede te deelen, dat ook de heer Crone mede het initiatief genomen heeft en dus mede-oprichter ls. Door een bewoner van de Lysterstraat werd aangifte gedaan, dat hy is gebeten door een hond, toebehoorende aan een bewoner van de Leliestraat. Een onderzoek wordt ingesteld. Door de politie werd een man overgebracht naar het Huls van Bewaring te Alkmaar, voor het ondergaan van de hem opgelegde straf van 8 dagen hechtenis. BEZOEKT en haar groote, rijk gesorteeroe Zaterdag f.l. door méér dan 1000 personen bezocht. Aanstaande Zaterdag wederom VRIJ ENTRÉE Uit Stellendam wordt aan de N.Rott.Crt o.a. bericht, dat niettegenstaande de minimum- pryzen voor de ongepelde garnalen (15 et per kilo) moet worden besteed, nu tegen zulke lage pryzen werd verkocht, dat men voor de keus gesteld wordt: stilliggen of met verlies werken. Het ontduiken der minimumpryzen is het onderwerp van den dag by visschers en pelleryen. De vraag doet zich voor: wat daartegen te doen? Wat ls in het belang van den vlsscher? Neemt de pellery de garnalen niet dan tegen lagere pryzen, zoodat de vlsschery zou komen stil te liggen, dan dient er een andere regeling te worden getroffen, die het mogeiyk maakt, dat de visscher zyn bedrijf kan biyven uitoefe nen. Hoe, dat is een kwestie, die niet zoo ge- makkelyk ls op te lossen, tenzy de regeering eindeiyk gevolg zal geven aan de dringende verzoeken om bedryfssteun. Als het mogeiyk ls de maatregelen zoodanig te ontduiken, dat het een publiek geheim U geworden, hebben de voorgestelde maatrege len geen zin meer, tenzy ze kunnen worden ge handhaafd. Maar niemand kan de pelleryen dan dwingen toch de garnalen af te nemen, zoodat dan de vlsschery was lam gelegd. Het eenlge middel zal dus zyn bedryfssteun. Herhaaldeiyk was de klacht geuit, dat er op Maandag te veel loggers aan de afslag te IJmuiden waren, terwyi op de andere dagen der week gebrek aan aanvoer was, zoodat de handel niet meer geregeld over visch kon be schikken. Nu schynt daarin eenlge verandering te komen, althans waren er verleden week Zaterdag acht loggers binnen, die voor hun vangst goede pryzen maakten. Het is te hopen, dat men meer tot overeen stemming kan komen tusschen handel en vls schery, want daardoor kan het belang van het geheele vlsschery bedryf het best worden ge steld. Dat steeds meer loggers aan de treilvis- schery deelnemen, moge biyken uit een bericht, aan de N.Rott.Crt., dat ln Januari daaraan deelnamen 77 loggers met een totaalbesom ming van 91.725 tegen ln Januari 1935 70 log gers met een besomming van 75.619. De Noordzee vlsschery gaf voor de geheele motorkustvloot de vorige week zeer onvoor- deelige resultaten, niet slechts door het meest ongustige weer, maar ook doordat er weinig vangst van plat visch was. De haringvangst in de Waddenzee gaven ook nog niet veel vangst Zoodat enkelen zelfs de komvlsschery hebben gestaakt Eigenaardig doet het aan, dat de buitenland- sche mosselenhandelaren zich hebben ver eenigd om zich te kanten tegen het bedryf van de mosselencentrale. Daarvan verwacht men alleen schade voor de kweekers, zoodat men hoopt, dat deze beide lichamen tot overleg weten te komen. Volgens de N.Rott.Crt zyn thans de Fran- sche zaaloesters in de baal van Morblhan (Bre- tagne) aangekocht Zooals men weet heeft de regeering voor dat doel 100.000 beschikbaar gesteld om de oestercultuur weer gezond te maken. In den loop van Maart of April zullen deze zaaloesters worden uitgezet De controle er op zal door de ambtenaren van de vlsschery gebeuren. Volgens berichten zou het doel om zich in Duitschland meer onafhankeiyk te maken van het buitenland wat betreft de voorziening in eigen behoeften van pekelharing, niet zyn be reikt, omdat het publiek meer gesteld is op de haring van de dryfnetvisschery dan die gevan gen door de treil. Echter zal men daarover niet te veel moeten juichen, want ook de Duitsche loggers, die een groote uitbreiding hebben ondergaan, weten, geleerd door Hollandsche visschers, wel met het dryfnet om te gaan en zullen zich dus wel richten naar de consumptiebehoefte van het publiek. UITVOERING „SOU DEO GLORIA". De Chr. Muziekuitvoering „Soli Deo Glo ria" gaf een uitvoering in het gebouw van de Evagellsatle. Na het openingswoord van den heer Hooimeyer werd hetzelfde program ma uitgevoerd als twee weken geleden ln de Ger. Kerk, waarop we dus niet zullen terugkomen. Ook de Wlerlnger vrienden de den weer een paar, maar andere voordrach ten. Het slotwoord werd ditaal gesproken door den heer P. Boon. Hlppolytushoef O. OM IS. G. Omis te De Haukes is na byna 40 dienst jaren door- het Bestuur van het Heemraad schap Wieringen als molenaar, later machi nist, eervol ontslag verleend en thans ln het genot van pensioen gesteld. In zyn plaats is benoemd Jac. Mulder, die thans de beide gemalen bediend. Omis was de opvolger van zyn oom, zoodat de bemaling te Westerland gedurende meer dan een halve eeuw (het eerste molentje werd in 1879 gebouwd) by één familie bediend is geweest. POUTIE. Gevonden: een belastingplaatje ln ui. Inlichtingen by den gemeentebode. BILJARTEN. By den heer Alkemade speelde groep 3 van de Biljart-vereeniging „Anna Paulowna" te gen groep 6. De heeren L. Elfrink (35) en P. Rozenbroek (65) van groep 3 wonnen ieder 3 partyen en de heeren C. Doorn <48) en P. Govers (22) van dezelfde groep ieder I partij. Van groep 6 won de heer P. Smith Kz. (30), alle vier partijen en de heeren G. v. Zandwyk (50) en Gr. Philipsen (30), ieder 2 partyen. De totale uitslag was dus 8 tegen 8. SCHAGER WAARBORGFONDS VOOR SLACHTVEE. Bovenstaande vereeniging hield haar Jaar- lijksche Algemeene Vergadering op Dinsdag 4 Februari j.L. In Café „de Beurs", te Scha gen. Te ruim drie uur opende de Vöorzitter de heer D. P. Timmerman van Schagen deze vergadering met een woord van hartelijk welkom. Spreker memoreerde het overhjden van den heer C. van der Oord, ln wien de vereeniging een krachtige steun verloren heeft. De heer van der Oord zal wel steeds in de herinnering der leden blyven voortleven. De notulen van de vorige vergadering werden zonder aan merkingen goedgekeurd. Uit het jaarverslag over 1935 melden wy dat het aantal gefond- ste koeien een lichte stijging onderging, mm. 2635 tegen 2548 stuks in 1934. Hiervan werden 914 stuks ln Purmerend Ingeschreven. Het aantal te Schagen ge- fondste koeien loopt aldaar terug. In verband met concurrentie van andere fondsen. Het aantal koeien van niet-leden liep terug van 667 tot 628. In verband hiermede verdient het aanbeveling de premie te verlagen. De verzekeringspremie' beliep over de 2635 stuks vee een bedrag van 7.608.50. De totale ont vangst bedroeg 12.164.01. Uitgekeerd werd voor 18 stuks geheel en 1083 stuks gedeelte- ïyk afgekeurd vee 5.509.41. Het aantal ver zekerde runderen van leden ls 2007 stuks. Het overzicht van de verzekerde runderen te Purmerend luidde: totaal 914 stuks, premieën 2790.50. Afgekeurd geheel 7, gedeeltelijk 442 stuks, uitkeering met provisie 2.439.41 Winst 350.09. De grootste aanvoerder te Schagen was wederom de heer H. van Hooin te Wieringerwaard, met 553 stuks, daarop volgde als de grootste handelaar de heer J. Kooy te 't Zand met 249, A. Blokker te Keinsmerbrug met 92, B. Kraan te Wieringen met 66 stuks. De grootste Weiders waren de heer D. P. Timmerman te Schagen met 96, de heer J. Stammes, Anna Paulowna met 60, de heer C. Berkhouwer te Schagen met 51, de heer C. Borst Kz. te Barsingerhorn met 49, de heer A. Stins te Barsiftgerhprn met 48 stuks. De rekening en verantwoording werd by monde van den heer J. Schenk te Barsinger horn goedgekeurd. Het Bestuursvoorstel om ln verband met Art. 19 der Statuten de resti tutie voor elk door de leden in 1935 ver zekerd rund te bepalen op 50 cent werd zon der aanmerkingen goedgekeurd. Hierna volgt de verkiezing van twee leden van het Bestuur, wegens periodieke aftreding van den heer C. Borst Kz. en de vacature C. van der Oord. Gekozen werden de heer C. Borst Kz. te Barsingerhorn en K. Hop man te Zype. Het Bestuurvoorstel om het inleggeld voor nieuwe leden van 15 terug te brengen op 10 werd zonder hoofdelijke stemming aan genomen. In de rondvraag vroeg de heer C. Baars te Schagen of de heer Brinkman, de agent te Purmerend ook van niet leden koeien voor het Schagerfonds mag aannemen. Voorzitter merkte op dat Brinkman ook voor het fonds te Zaandam koeien inschrijft. We begeven ons zoodoende op glad ys. Besloten wordt het zoo te laten als het is. Hierna sluiting. AANGESTELD. De heer Jb. C. A. Zwaeg, ailiior is met ingang van 1 Februari j.L aangesteld cot Rijksveldwachter te Kudelstaart, gem. Aals meer. ONDERLINGE HITTENVERZEKERING- MAATSCHAPPIJ. Bovengenoemde vereeniging hield Dinsuag- avond haar Jaariyksche vergadering ln het café van den heer K. Snaas. Het totaal aantal der deelhebbers bedraagt momenteel 60 met 63 dieren, welke getaxeerd zyn voor een totaal van f 8.730. Afgekeurd werden in het afgeloopen jaar 10 dieren, verzekerd voor f 1.470.Deze afgekeurde dieren hadden f 732.opgebracht, terwyl netto werd uitbetaald f 1.146.De schade per dier bedroeg gemiddeld f 42.80. Was het kassaldo begin 1935 f 718.84, dit was door verschillende afkeuringen, p.opa- ganda e.d. gedaald tot f 477.46. Ondanks dit meende het Bestuur de 2% omslag te moeten handhaven en niet te verhoogen. De getaxeer de waarde van 17 dieren was verlaagd. De rekening en verantwoording, welke een batig saldo van f 477.48 aanwees, werd c'.oor de heeren Kaan en Huiberts gecontroleerd en ln orde bevonden. De aftredende commissaris, de heer H. Raven, werd by acclamatie herkozen. Het Bestuur van de Maatschappy ls nu als volgt samengesteld: Directeur-Boekhouder P. Raat Dz., Commissarissen: K. Snaas, H. Raven, J. v. Raalte en C. M. Spaans. Het besluit van het jaar 1910 om bij het veulen der dieren, de risico buiten de Maat schappij te laten, bleef gehandhaafd. Hierna volgde sluiting. TViXELSC'H FANFARECORPS. De Jaarvergadering van Tex. Fanfare corps, Maandagavond in hotel „Texel" ge houden, werd door pl.m. 20 leden en enkele donateurs bygewoond. De voorzitter, de heer J. Schrama, wees op 't buitengewoon werkzaam aandeel, dat het corps in het dorpsleven, vooral ook dit jaar heeft gehad, waardoor het zyn onmis baarheid in de gemeente weder heeft bewe- wezen. De financiën van het corps heeft men in 1935 niet in evenwicht weten te houden: de rekening sluit met een nadeelig saldo Een geluk noemde spr. het evenwel, dat wel het muzikaal evenwicht in de vereeniging is behouden, waarvan de uitslag van het con cours in geen enkel opzicht als maatstaf mag gelden. De secretaris, de heer N. Kortenhoeven, las hierna de notulen en 't jaarverslag, waar in de secretaris, op de hem eigen wyze op zoo juiste en geestige wijze een keurig over zicht gaf van hetgeen in het afgeloopen jaar in de vereeniging is gepasseerd. Uit de rekening van den penningmeester, den heer P. Zijm, vernamen wy, dat de ont vangsten in 1935 hadden bedragen 1071.31; de uitgaven 1149.43, zoodat er een nadee lig saldo was van 78.12. In kas was nog 315..30, hetgeen vermin derd met het nadeelig saldo '35, voordeel.g slot gaf van 234.18. Aan donateursgelden was ontvangen 430.90 is pl.m. 30 minder dan vorig jaar. Tot bestuursleden werden met vrijwel alge meene stemmen herkozen de heeren J. Schra ma en N. Kortenhoeven, eerstgenoemde als voorzitter. De begrooting voor 1936 sloot met een nadeelig slot van f 150 dit tekort zal men trachten aan te zuiveren door een tournée, ook naar de verschillende dorpen in onze gemeente, waarby bloempjes ten ver koop worden aangeboden. Verder werd besloten dit jaar niet aan het concours van den West-Frieschen Bond deel te nemen, omdat op Hemelvaartsdag voor het eerst in onze gemeente een concours voor Fanfarecorpsen wordt gehouden, zooals men weet van den Chr. Bond. Dit concours zal waarschijnlijk in het Park worden ge houden en de voorzitter deelde mede, dat htj over dit concours reeds een onderhoud heeft gehad met den Directeur van het Chr. Fan farecorps te Oostèrend, dat heeft aangedron gen op de medewerking van Tex. Fanfare corps aan het concours, hetgeen by uitzon dering is toegestaan. De vcorzitter deelde nog mede, dat het voornemen bestaat om in de morgenuren een aubade te houden en een Marschwedstrijd. Om half twee zou dan het concours begin nen, waaraan 20 corpsen zullen deelnemen. In de vergadering werd besloten om zoo veel mogelijk medewerking te verleenen om dit eerste concours, dat in onze gemeente wordt gegeven tot een succes te brengen. Op voorstel van den heer N. de Jong werd "besloten vcor dit concours een zilveren lau wertak beschikbaar te stellen. Terwyi in overweging werd genomen het aanbieden van een concert en deelname ook aan den Marschwedstryd. Verder werd nog gewezen op den grooten yver waarmede de directeur het archief van de vereeniging beheert, en door het uitschry- ven van muziek bezorgt de heer Dol het corps een niet onbelangryk financieel voor deel. Ook werd besloten een proef te nemen om by de dit jaar te houden uitvoering voor do nateurs het bal achterwege te laten. Bij de rondvraag kv/ar-ion enkele huishou delijke zaken in bespreking, waarna de voor zitter de vergadering sloot met de besté wenschen voor het corps. e n CONSURIPnEMELrC De prijs voor het ta.-ogedeeite van con- sumpLemelk, gekocht op regeer..act, ia voor de vo.gcnde wc-k bepaald op 6(4 cent per liter, eventueel ve.hoogd met p.e- mte of verm'nderd met de afdracht voor de kwaliteit. De afdracht vcor andere in consumptie ge brachte melk ls vastgesteld op 2% cent per liter. UITVOER VAN EIEREN. Vorige week zijn naar Engeland uitgevcord 1,078 CG0 eieren, naar andere landen 4C3.1C0 eieren. Zooals vrceger word bericht, konden bur gemeester en wethouders, die meegedaan hadden als we.kgcvers in het landbouw bedrijf aan de regeling betreffende plaatsing van werkkrachten in hun bedrijf, niet ln aan merking komen voor bijslag op het uitgege ven loonbedrag. Naar aanleiding van een In gediend verzoek, heeft de minisier van so ciale zaken thans bepaald, dat aan voormelde werkgevers het gedeelte van den hun toeko menden byslag, dat zich uitsluitend ten laste van het Riik komt. mag worden uitgekeerd. MINIMUM VERKOOPPRIJZEN VOOR EIEREN NAAR DUITSCHLAND. De minimum-verkooppryzen voor eieren naar Duitschland. incl. verpakking franco grens zyn voor de periode van 4 tot 7 Febru ari vastgesteld op C klasse, gewient 5253 kg. f 4.—; B-klasse gewicht 56—57 kg. 4.30 A.-klasse gewicht 6263 kg f 4.60, S-klasse gewicht boven 65 kg. f 4 90. alles per 100. De monopolleheffing voor kippeneieren be draagt 1.Geen restitutie van graanrech ten. De pryzen der eendeneieren bedragen naar de grootte 3, 3.15, 3.30, 3.45 en 3.60. De monopolieheffing is vastgesteld op het be drag war. mede de koopprijs de hierboven ge noemde pryzen overschrydt. VERBOUWVERBOD BRAVO, DE WET EN KAMPIOEN. Uit by den Plantenzicktenkundigen Dienst ingekomen berichten biykt, dat sommige verbouwers van aardappelen van meening zyn. dat het verbouwverbod van Bravo, de Wet en Kampioen niet van toepassing zou zijn op voor eigen gebruik geteelde aard appelen van deze rassen. Deze veronderstelling is ten eenenmaie on juist. De genoemde rasen mogen in het geheel niet meer verbouwd worden, dus ook niet voor eigen gebruik. Verbouw van Bravo, de Wet en Kampioen is strafbaar! Totale marktaanvoer in de jaren: 1933 1934 1935 stuks stuks stuks Paarden 1211 1042 974 Runderen 36270 34861 31249 Stieren 2164 2430 1987 Kalveren (vette) 5427 4756 5699 Kalveren (nucht.) 21235 24655 25308 Schapen en lammeren 52227 46654 46772 Varkens (vette) 13600 13906 9914 Varkens (magere) 2147 2576 2405 Biggen 10867 10724 13110 Konynen 7400 8500 17000 Bokken, geiten 1609 1752 1665 Kippen 460600 448550 423800 Ganzen 3733 5373 5373 Eenden 35495 40057 42700 Zwanen 251 218 218 stapels stapels stapels Kaas 693 603 600 kg kg kg 196302 140494 170343 Boter 90983 80437 65917 stuks stuks stuks Eierenmarkt 1400000 1600000 1200000 E'erenveiling 8503640 12314788 10933866 Op de gemeentelyke kaasbeurs zyn ver handeld 927 partyen, wegende 2237000 kg. ArronHicce»rr»e>nTs- rechtbanK ie Alkmaar. Zitting van Dinsdag 4 Februari. Uitspraken 28 Januari. Joh. Ambr. fa., Alkmaar en Ger. Jacobus S., Wijk aan Zee en Duin; opzettelyke brand stichting in een auto. Ie. 1 jaar gev., 2e. 6 maanden gev., voorwaardeiyk met 3 proef jaren. Joh. Ambrosius S., als voren; valsche aan gifte. 25 boete of 15 dagen. Corn. B., levensverzekeringsagent, Alk maar; verduistering. Vrygesproken. Corstiaan Hendrik K, Den Helder; diefstal van autoband met velg. Tusschenvonnis, her vatting onderzoek op 3 Maart a.s. N. C. Boon, grondwerker, zwervend, thans gedetineerd. Rywieldiefsta) (Eisch 1 jaar gev.) Vonnis conform (1 jaar gev.). Niet minder dan 3 zedezaken! Na de uitspraken worden de zittingszaal deuren gesloten en ook niet .meer voor het publiek geopend. Berecht werden een drietal zededelicten contra de gedetineerden P. IJ. IX, wonende te Alkmaar; S. P. uit Schagen en de jam fabrikant uit W.-Blokker C. V., welke ver dachten zich allen hadden te verantwoorden ter zake misdryven strafbaar gesteld bij ar tikel 247 Wetb. v. Strafr., het plegen van ir'et nader aan te duiden handelingen met kinde ren. Van den laatsten verdachte werd de ge vangenneming gelast. Schagen. 'n Roekeloos stuurlirans draaier. In de weer goed bezette middagzitting had de primeur op de zondaarsbank de arbeider S. H. IC, weike heer thans uit anderen hoofde de gastvryheid van den staat genoot en zich in de elegante rykspenslonskleeding presen teerde aan het E. A. College. Hy stond terecht omdat hij op x7 Oct. te Schagen in de Molenstraat roekeloos en on voorzichtig de 59-jarige juffrouw Geertje Roep, hu'svrouw van den heer P. Breed, met een door hem bestuurd motorrytuig had aan gereden. niettegenstaande er ruimte genoeg was om ongeh'nderd voorby te ryden. Mej. Breed bevond zich namelijk op het trottoir om winkels te kyken en werd als het ware door der auto opgeschept en een eind mee gesleurd. z;j ontving daarby zoodanige kneu- zitigen en wonden, dat haar verpleging tot 3 November in een z'ekenhuir te Den Helder nood'g bleek. Door den verdachte werd de scnuld aan die aanrijding on'kend, doch het was duide lijk, dat hy z'.eh had bevonden op de linker zijde van den ryweg, wat hem uiteraard zonder geldige redenen niet was toegestaan. Mej. Breed diende een flinke rekening ln voor schadevergoeding ten bedrage van 170, waaruit kan b'.yken. wel een ruïne de ver dachte had veroorzaakt. Een hooger schade- reken ng dan 150 kon echter niet in het proces worden gevergd. Bovendien moest die worden ingediend door den echtgenoot van de getuige, terwyl tenslotte er vermoedeiyk van dezen s'aa's'ogé wel niets zal zijn te halen. Heel gu.isi.-g staat mej. Breed er te dien aarz en niet voor. Jan Breed, de zoon van de aangereden juffrouw, d.e moeder op den noodlottigen namiddag tot cavalier verstrekte, had de aanryding gezien en kon bevestigen, dat zyn moeder zich niet op den ryweg bevond. Agent Flapper, die de situatitieteekening had gemaakt, verklaarde dat het trottoir waarop zich juffr. Breed bevond, voorzien was van een verhooging, wat de zaak voor verdachte nog erger maakt,. Ja, zei verdachte, dat mcnsch liep daar heen en weer! De officier releveerde het gebeurde op 16 Oc-ober in de Molenstraat nog eens in fines ses en kwam tot de conclusie, dat de schuld geheel was toe te schryven aan de roekeloos heid en 't onbesuisd ryden van den verdachte. Het was wei wonder, dat de oude dame er nog zoo goed was afgekomen. Verdachte, die thans gedetineerd is wegens een tegen hem bestaande verdenking van inbraak, komt biykbaar uit een ruw milieu. Gevorderd werd tenslotte 1 maand hechtenis en ontzegging rybevoegdheid voor den tyd van I jaar. Verdachte bleef volhouden onschuldig te zijn, Hy rydt reeds jaren en had nog nimmer een ongeluk veroorzaakt. Het Zand. Een der Inbreker» in de zuivelfabriek. De kleine gedrongen chauffeur H. A. h„ zwaar geboeid aangevoerd door twee forsche brigadiers der Ryksveldwacht uit Utrecht, alwaar niynheer momenteel is gedetineerd, zijn domicilie is feitelyk Amsterdam, bleek te zyn een der deelnemers aan de geruchtma kende inbraak in de zuivelfabriek „Nieuw Leven" te Het Zand in den nacht van 31 Oc- tober op l November j.1. De brandkast was. zooals iater door rijks veldwachter Overhand werd geconstateerd, a la Sardine opengescheurd en een bedrag groot 403, oenevens eenlge pakken boter ontvreemd. Bovendien was een ware ravage aangericht. De verd :hte, die, zooais gezegd, een der deelnemers was van het inbrekers- kwartet, heden te dier zake terecht staande, ontkende de brandkast te hebben geopend, doch wel had hij ontvangen 20 procent van de opbrengst van dit succesvolle kraakje, pl.m. 7b. Het was een inbraak optima foima, zei de officier, door afdruksels van een gummihak ln de verkladde boter was verdachte tegen de lamp geloopen. Zyn col lega's had men nelaas niet te pakken kun nen krygen en verdachte draaide er nu alleen voor op. Hy doet zich nu voor als een z.g; zware jongen en vermeent de offi cier hem als zoodanig te moeten behandelen, Gerequireerd werd voor deze ernstige Inbraak 1 jaar gev. Besloten werd de stukken in deze zaak te stellen ln de handen van den Rechter-Com- m'ssaris voor nader onderzoek in verband met een reelasseeringsrapDort. binnenland Op weg naar Rotterdam. Egmond aan Zee, 5 Februari. Het s.s. „Kerkplein" is in den afgeloopen nacht omstreeks nalf 3 vlot gekomen. Het is er dus eindelyk van gekomen! In den loop van den morgen was de Kerk plein een stuk zeewaarts gekomen. Rond half 2, toen de vloed opkwam, waren de voor uitzichten gunstig. Ondanks het nachtelyk uur waren velen gekomen om het vertrekken mee te maken. Gemeen-koud blies de Noord wester en maakte het verbiyf op net strand niet bepaald aangenaam. Diep in hun kraag gedoken stonden de toeschouwers, wachtende op de dingen, die komen zouden. Tydelyk zag men de „Kerkplein" ver in zee liggen, terwyi verderop de sleepboot dobberde, rot 2 uur was er niet veel te zien. Men begint reeds te twyfelen of het er wel van zal Ro men. Maar er wordt toch nog gewerkt aan boord van de „Kerkplein" en af en toe is er beweging ln. Toch keereu velen huiswaarts. Hei is ook veel te koud en het geduld wordt op zware proef gesteld. Nu en dan gilt de fluit van de „Kerkplein". Het is reeds half 3 geweest als er geroepen wordt: „Hy gaat". Zou het waar zyn? Nog twyfelt men. Het is ook moeiiyk te constateeren of de „Kerk plein" werkeiyk vooruit gaat, doch weer gilt de fluit vele malen achtereen. Langzaam maar zeker gaat de Kerkplein voorwaarts en verlaat de Egmondsche kust. Het stoer® zeemanschap der bergers heeft gewonnen. Het- schip is vlot gekomen en verdwynt langzaam in de verte. Zoo is dan de „Kerk plein in het holst van den nacht vertrokken, een leege plaats achterlatend, niet alleen op het Egmondsche strand, maar ook de Eg- monders zelf zullen het schip, dat ln den stormnacht van 19 October 1.1. op het strand werd geworpen, noode missen. De sleepboot van v. d. Tak en L. Smit Co. zal het schip naar Rotterdam brengen, waar men ln het dok zal onderzoeken welk® schade de stranding en het verbiyf op d® Egmondsche kust heeft aangericht. Uit IJmuiden. Op weg naar Rotterdam is de „Kerkplein", die, zooals reeds gemeld hedennacht vlot ge komen ls, en getrokken door de sleepboot „Witte Zee", hedenmorgen omstreeks half 7 IJmuiden gepasseerd. Reeds opgenomen in het Adv.-bl. van gisteren Tegen olieventer, die 7.(jn vrouvr heeft gedood 10 jaar gevangenisstraf geöischt. De Haagsche rechtbank heeft Dinsdag be handeld de strafzaak tegen den 26-jarigen olieventer Hendrik' G. O., thans ged., wien b(J dagvaarding is ten laste gelegd, dat hy op of omstreeks 10 September van het vorig jaar ln zyn woning aan de Geest te 's-Gra- venhage zijn 23-jarige echtgenoote van het leven hoeft beroofd. Men herinnert zich, dat de politie op ge noemden datum in den kelder van het per ceel de lijken vond van de vrouw en van het vier weken oude dochtertje, Beppie O., onder een hoop beddegoed verstopt. De dader, die, na het misdryf te hebben gepleegd, eenlgen tyd rondzwierf, meldde zich by de politie te Muiden aan om onderdak, Ey zyn verhoor te 's-Gravenhage bekende 0„ dat hy zijn vrouw, die in de achterkamer op een divan sliep, met een schroefsleutel de hersen had ingeslagen, doch hy zelde, dat het zyn vrouw was, die het jongste kind had gedood. Verhoor van verdachte. Verdachte O., door den president onder vraagd zelde, dat hy, ln den avond van 10 September thuiskomende, zyn vrouw ln de kamer op de divan zag liggen met het kind by haar. De vrouw lag, alsof zy sliep. Ver dachte hoorde haar echter snikken. By on dervraging, waarom zy dit deed, deelde ztf hem mede, dat zij het kind gedood had. Ver dachte begon toen ook te huilen. Hy radeloos door het huis en, in de kamer te rugkomende, nam hy een moersleutel, di® op een kast lag, en sloeg daarmee met kracht op den rechterslaap van de vrouw, die hevig begon te bloeden. Verdachte heeft toen het kelderluik geopend en ging daarda met de beide lichamen sleuren. Vervolgens hy de deur uitgeloopen. Hy verkocht zyn ln' boedel. Ook heeft htj nog een bezoek gebracht btf een vrouw, die hy kende. Daarna is hy

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 10