Keizer- en Koningstraat! GRATIS reizen naar AMSTERDAM Stadsnieuws Harjer's Moderne Meubileerinrichting van de Predikbeurten op' en ondergang van Zon en tijd van hoog'water (Texel). HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 8 FEERUART 1396. Lichten op voor alle voertuigen De Staf te Utrecht. „Huize Parkzicht". Wat kan er voor de jeugdige werkloozen worden gedaan BEZOEKT Hedenmiddag en -avond wederom VRIJ ENTRÉE Op onze groote speciale lapijtafdeeling is voor eik waf wis Bouclé-karpetten, 12 els, reeds vanaf f 10 75 N.V. Behangcrij en Stoffeerderij Jb. Harjer 6 Zn. KKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKK Hoofdprijs: Een reis voor 2 personen naar de Rivièra, ot Salon- en Slaapkamer ameublement öf een waardebon van f 250 - 2e prijs: Philips of Telefunkert radioloestel of waardebon van f 100.» 3e prijs: Stofzuiger of waardebon van f 50.» 10 prijzen: 10 waardebonnen! elk van f 10.» 5» 20 20 kkkkkkkkkkkkkkK^kkkkkkkkkkkkkkkkk -f De winkelweek van de Keizer- en Koningstraat. De Spoorstraat-winkelweek geprolongeerd. De Chr. Oranjever. en het Ned. Reddingwezen. Zondag 9 Februairi 1936 Inlichtingen: KANAALWEG 120. Wintertijd. Zon Hoogwater Febr. op: ond.: s'm. nam. Z 9 7.3 L 16.18 10.05 10.20 M 10 7.29 17.00 10.36 10.50 D 11 7.28 17.02 11.01 11.1'J W 12 7.26 17.04 11.27 11.41 D 13 7.24 17.06 11.52 0.00 V 14 7.22 17.08 0.05 0.16 Z 15 7.20 17.10 0.34 0.45 Zaterdag 8 Febr Zondag 9 Maandag 10 17.30 Voor het diploma machineschrijven slaag de aan het Instituut Mercurius, alhier, de heer Hv Riemers. Deze week behaalden de Dames B. Louwers'é, T. koning en M. Koorn hun diploma ai» Uoupeuse. Zie waren leerlingen van Mvr. Remelink alhier. .1 Hl VERBETERING IN JE POSTBESTELLING. De Directeur van het Postkantoor te Den Helder brengt ter kennis, dat met ingang van 10 Februari a.s. de 2e bestelling zal uitgaan om 14.15 uur. Dit beteekent een belangrijke verbetering, omdat in deze bestelling kan worden opgenomen de post die met den trein •van 13.32 u. in Den Hélder komt. NED. REISVEREENIGING. Óp Woensdag a.s. geeft de Nederlandsche Rcisvereenjging, afd. Oen Beider, een avond van vroolijke kunst. Men zie voor bijzonderheden de advertentie. G. DE BOER 75 JAAIL Men verzoekt ons te willen meedeelen dat een oud-stadgenoot, die vooral onder onze visschers bekendheid genoot, n.l. de vroegere marktmeester van den vischafslag, de heer G. de Boer, Donderdag 13 Februari a.s. 75 jaar wordt. De heer de Boer was bijna 40 jaar aan den vischafslag werkzaam. Hij slijt zijn levensavond te Haarlem en woont Denys v. Hullelaan 18, aldaar. HET HEILIGE LAND. Zondagavond 7 uur hoopt de heer J. Se- venama, van Amsterdam, te spreken in de Luthersche Kerk (Weezenstraat). Onderwerp voor dien avond is: „Het Heilige Land". Zie advertentie. HULPGEBOUW FIRMA VAN WILLIGEN. Naar wij vernemen zal het hulpgebouw van de firma van Willigen, dat geplaatst wordt tegen de Ned. Herv. Kerk aan de West straat, in de eerste helft van Maart geopend kunnen worden. Men is met man en macht bezig de zaak zoo spoedig mogelijk bèdrijïsfahig te maken. DE VERLAAGDE GASTARIEVEN. De verlaging van de gastarieven zal niet, xooals abusievelijk in het bericht vermeld werd, Ingaan na opname van den laatsten meter stand in 1935, doch na de eerste opname in 1936. MUSEUM-NIEUWS. Deze week hebben vele bezoekers het Na tuurhistorisch Museum, dat ondergebracht is Jn de School Vischmarkt (School 9) kunnen bekijken. En van die velen hebben een groot aantal genoten. Wij deelen daarom nog mee, dat heden Zaterdag het Museum open zal zijn van 3—5 en van 79 uur. Wie dus op prijs stelt het te bezichtigen, haaste zich. Men zal er geen spijt van hebben. Een militaire wandeling. De Kon. Marinekapel, die Donderdag in Utrecht gekomen is ter opluistering van de galavoorstelling van de film over de K XVIII, heeft 'fa middags onder groote belangstelling ee.i militaire wandeling door de stad gehou den, o.m. .angs het stadhuis, waar op het bordes de autoriteiten stonden. In de hal van het stadhuis heeft dè kapel enkele liederen gespeeld. De burgemeester heeft de leden van de kapel toegesproken en bedankt. f'ezc ontvangst werd bijgewoond door B. en W. (uitgezonderd de twee s.d. wethouders) en verscheidene leden van den gemeenteraad. BRIDGE-DRIVE IN BELLEVUE. Zooals reeds per advertentie in de Helder gele Courant en Advertentieblad Is aangekon digd, wordt volgende week Donderdag in hotel ,,33llevue", Spoorstraat alhier, een bridge-drive gehouden. Zoover wjj kunnen nagaan is dit de eerste drive, welke alhier in het openbaar gehouden wordt en vandaar dat dit experiment wel de belangstelling verdient. Naar wij van den heer Schouten, gérant van het hotel, ver namen, is de inschrijving opengesteld voor ie 'green, aameldingen liefst koppelsgewtjs. lespeeld zal worden aan 7 tafels, zoodat 28 deelnemers verwacht worden. De geluks factor, die bij het kaartspel gewoonlijk de rol speelt, is weggenomen, doordat met uit gezochte spellen gespeeld zal worden, in dier vo->ge, dat op elke tafel 4 spellen komen. Elk paar krijgt voor zijn bieden en contract- houden pum en toegewezen, met dien vers, ande ,®en "jancbe- of robberood extra beloond wordt (indien het natuurlijk „gehaald" wordt). "dl in» 1? spellen gespeeld z\jn, bchuiven ZZl" PP?la een late' °P en daar spelen nn-ii r gezeten even koppel 4 eik re 8P<TD' enz' °P üezs wiize wordt door elk paar 28 spellen gespeeld en wel zoo. dat hehhenaren t-e"S!°',e tlezelfde spelen gespeeld kregen beslissing wordt dus zuiver ver- Voor bijzonderheden betreffende aanvangs- ur etc. zie men de geplaatste advertenties. In Juni hoopt men met den bouw klaar te komen. Reeds thans komen aanvragen binnen. Gister voerde onze weg langs het in aan bouw zijnde Rusthuis voor ouden van dagen, het reeds nu bekende „Huize Parkzicht", i.at verrijst aan den Huisduinerweg, tegenover het Timorpark. „Parkzicht" maakt een prettigen indruk, zooals het daar op een der meest gunstige plaatsen van Den Helder ligt, en yco.al teen wij het daar zagen, badend in de felle schit tering van het speelsche winterzonnetje, dat vnoiijke facetten wierp cp het. blanke hout en de dakpannen, welke men juist bezig was op de spanten te leggen. Er komt teekening in het Rusthuis: mar kant verrijst het daar, den gcheelen omtrek beheerschend en pittig steekt het torentje, waar alleen de koperen bedekking neg aan ontbreekt, zijn kop boven de muren uit. Men is daar hard aan het werk: 30 men- schen zijn- onafgebroken bezig geweest en zonder onverwachte handicap hoopt men Juni met den geheelen bouw klaar te komen. Momenteel is men bezig de lift aan te brengen, voorts de dakbedekking, terwijl verder vloeren en zólders gelegd worden en diverse andere onderdeelen aan de beurt zijn. Als men dit alles zoo critisch gadeslaat ontkomt men niet aan den indruk van dege lijkheid. En inderdaad: niets wordt hier ver ruimd Om een gebouw te krijgen, dat niet slechts ingesteld is op huiselijke omgeving, comfort en verpleging, doch waar men ook aan een anderen factor van primaire beteeke- nis aandacht schonk: de veiligheid. Niet alleen nood-trappen, doch ook van tal van andere beproefde middelen wordt hier gebruik gemaakt, teneinde eventueele gevaarsmoge lijkheden praktisch uit te sluiten. Bij het zien van den groei van dit gebouw dringt zich onwillekeurig een gedachte van groote dankbaarheid op. Dankbaarheid, om dat men ook hier nu een inrichting krijgt, waarvoor ongetwijfeld het praedicaat „eerste klas" past, een inrichting, waar vcor hen, die niet meer capabel zijn een eigen huishouding te besturen, een prettige levensavond bereid wordt. Dat deze Stichting inderdaad in een be hoefte voorziet, dat bewijzen duidelijk do aan vragen voor een plaats, welke reeds nu binnenkomen. In verband hiermede zullen zij, die voor zich of voor familieleden interesse hebben voor een plaats in dit tehuis, goed doen met het vragen van inlichtingen of be spreken niet te wachten tot Juni, aangezien rnen dan de kans loopt teleurgesteld te worden. Zooals reeds eerder werd medegedeeld, kan men zich opgeven bij den secretaris der Stichting, den heer G. J. Poortman, Java- straat 149, des Woensdags van 2 tot 4 uur en bij Mevr. de BoerJongkees, Koningstraat, Donderdagmorgens van 10 tot 12 uur (of na afspraak). Donderdagavond was in Café Centraal door het bestuur van den Helderschen Bestuurders- bond een openbare vergadering belegd voer de jeugdige werkloozen van onze stad en waar heeft gesproken de heer J. A. Berger, secretaris van de Moderne Centrale voor Wcrkloozenzorg. De belangstelling was zonder meer miniem, ondanks het feit, dat er volgens de woor den van den voorzitter van den H.B.B., den heer W. Kraak, in onze gemeente nog altijd 1400 werkloozen staan ingeschreven, waarvan circa 120 jongeren. Na er op gewezen te hebben, dat in Neder land het werkloozenleger snel naar het half millioen loopt, waaronder zich ongeveer 180.000 jonge menschen, bevinden, wijst de heer Kraak op het dicp-treurige van dezen toestand. Een toestand, die de jonge men schen van onzen tijd niet alleen tot finan cieel misdeelden maakt, doch welke ook (en vooral!) moreel zulk een funest effect heeft. Het valt niet te ontkennen, aldus cpr., dat de regeering iets gedaan heeft. Doch ook zij is gebonden aan handen en voeten en hoewel men zou wenschen, dat er meer en belang rijker werk verricht zou worden, moet men veelal constateeren, dat dit onmogeIi,k is. Vandaar dat de H.B.B. reeds geruimen tijd geleden besloten heeft zelf de handen uit 'Ie mouwen te steken. O.a. richtte men zich tot het gemeentebestuur van Den Helder, doch mócht geen succes bereiken. Teneinde van een insider op dit gebied nu eens precies te hooren, wat er voor deze zoo misdeelde cate gorie der jeugd gedaan kan worden, heeft men den heer Berger uitgencodigd, welke vervolgens door spr. het woord verleend wordt. Rede van den heer Berger. Deze vangt zijn betoog aan met een typee- rende uiteenzetting van „arbeid", arbeid, die, evenzco noodig is als het loon. Tot voor kor ten tijd ging alles normaal: men werkte en voor het gepresteerde werk kreeg men, al een KK-week! lm 17 FEBRUARI Weg ;ns het dringende verzoek vaé "brtze klanten zijn wij genoodzaakt *- hoewel dit óórsproflk'hlifk-filet' in onze bedoeling lag onze foutenwedstrijd met een week te vei lengen. Daar wij de moeilijk heden van het publiel^ kunnen begrijpen (het weer lokte deze week inderdaad niet aan om alle fouten te zoeken) willen wij als nog iedereen in de gelegenheid stellen obi aan dezen waarlijk inte ressanten en humorististhen étalagewedstrijd deel te kunnen nemen. i Om de attractie nog te Verhbogen, stellen wij buiten alle andere groote prijzen om ibeschikbaar een dagprijs van 10 gulden contant voor de(n)gene, die op één dag de meeste K K bonnen bij de Firma EG NER inlevert 1 Hier laten wij nogmaals de schitterende prijzen volgent Ati Alle deelnemers vullen een slagzin op de deelnetrerskarrt in. Indien meerdere inzenders alle fouten gevonden hebben, beslist de beste slagzin. Koopt dus in de Keizer- en Koningstraat. E<scht de echte K. K. bonnen en zoekt de fou.en. Reeds met éér» deel nemerskaart, weitje foutloos is ingevuld, heelt U kans op een prijs! Voor elke 50 cent 1 bon; voor 10 bonnen 1 deelnemerskaart. HET KOMT ER DUS NIET OP AAN HOE GROOT UW AANTAL DEELNEMERSKAARTEN IS! 1 1 11 T den arbeid wegnam en tegelijkertijd het l<jon. Het was evenwel de crisis, die een einde aan dit alles maakte. Het was de crisis, die de arbeid wegnam en tegelijkertijd het loon. Beiden zijn funest voor het gezinsleven en de leden afzonderlijk. Over het algemeen bleven de behoeften de zelfde, doch met name de jeugdige werklo zen wisten zich niet aan te passen, hetgeen i ook zeer begrijpelijk is. Men kon het niet stellen buiten de paar guldens, over welke men voorheen beschikte en zocht naar middelen om zich deze toch te verschaffen. Is het te verwonderen, aldus de heer Berger, dat onder deze omstandig heden het jougdmisdrijf toenam? Zeker niet! In dit verband memoreert spr. het Plan 'van den Arbeid, dat klaar ligt, met al rijn móge lijkheden ook voor de jeugd, en dat prak tisch uitvoerbaar is. I-Iier baten geen lapmiddelen meer, hier is dringend noodzakelijk een afdoende oplos- sing, een oplossing,-die den jongen man van 1936 weer geld in rij.n zak brengt. Even wordt Duitschland ter sprake ge bracht, waar men de jonge menschen reeds op jeugdigen leeftijd van huis haalt en hen in de arbeidskampen brengt. Men vergeet daarbij de gevolgen van het uit het gezinsverband rukken, hetwelk niet denkbeeldige gevaren met zich brengt, j Evenmin biedt het platteland nog perspec tief; daar dit reeds overvoerd is met arbeids krachten en deze rccd3 weer teruggeeft. En intussehen wacht men en zit men imet de handen in z'n zak. Dat gedurende Öeze gedwongen rustperiode de va):bekwaamheid verloren gaat is begrijpelijk en het is vooral hieraan dat men denkt. Spr. noemt dan de werkobjecten, die vol-, gens hem in iedere gemeente aanwezig sijn. Men kan kinderspeeltuinen laten uitvoeren, sportterreinen, vergaderlocalen voor i de jeugd, enz. enz. j Reeds zijn opgericht de z.g. Centrale wjerk- i plaatsen, waar men onder zeer gunstige om standigheden werkt. Zij rijn volkomen gelijk aan de moderne bedrijven en ep dezelfde za kelijke leest geschoeid. Men werkt hier, blijft rijn handen dus gebruiken en verdient^ zjj 't dan geen schatten, geld. Doch hoe men het ook wil doen, de j tijd van eindeloos confereeren is voorbijthans moeten er praktische resultaten komen, j Door de organisatie wordt drang cp dej ge- meentcbesturen uitgeoefend en de jeügd.- werklcozenzorg 13 in feite niet zoo bijzohdcr kostbaar. Doch de goede wil is voor dit alles als eerste noodzakelijkheid onontbeerlijk. I Debit. Deze beschouwingen worden gevolgd door een debat, waaraan uithoofde van het ge ringe bezoek slechts door een enkeling Wordt deelgenomen. Inmiddéls arriveert Wethouder Smits, welke B. en W. vertegenwoordigt, ter vergadering en deelt mede in de veronderstelling geweest te rijn, dat de vergadering een uur later aangevangen was. Tevens vernemen wij van den heer Smits, dat er wel degelijk in de kringen van! het gemeentebestuur aandacht aan het problleem van de jeugd-werkloosheid geschonken wórdt. Wat echter de geopperde pla-1n van don heer Eerger betreft, meent hij hier 1 ter plaatse de uitvoerbaarheid daarvan te moe ten betwijfelen, vooral omdat in deze stad nagenoeg iedere industrie ontbreekt. Persoonlijk is spr. naar Den Haag geweest, doch werd daar ontvangen als „een-der-rijke- heeren-uit-Den-Helder". Daar was de toe stand nog zoo slecht niet Deze ontvangst vond plaats, toen er reeds diverse plannen klaar lagen, doch het is niet mogelijk alles alleen te doen, zonder een en kele hulp. Wethouder Smits besluit rijn opmerkingen met de belofte, dat het Gemeentebestuur on getwijfeld iets zal trachten te doen als dat mogelijk is, en dat men zeker niet bang be hoeft te rijn in dat geval aan doovemans ooren te kloppen. Nadat de heer Berger nog eenige woorden naar aanleiding van het gesprokene heeft gezegd, besluit de heer Kraak de vergadering. De winkeliers van de Keizerstraat en Koningstraat hebben ingezien, dat het weer deze v/eek allerminst geanimeerd heeft voor het zoeken naar de fouten. Ofschoon velen hun speurzin reeds botgevierd hebben, het weer ten spijt, willen de winkeliers toch ook nog dè anderen in de gelegenheid stellen om van de feestweelt te profiteeren. Zij rekenen er op, dat de weersomstandigheden zich ln zoo gun- stigon zin zullen wijzigen, dat niemand meer thuis zal blijven! De K.K.-week is nog met 7 dagen verlengd! Men zal dus niet kunnen zeggen, uat de winkeliers een bekrompen standpunt In nemen. Trouwens zij zijn ten behoeve van het publiek nog verder gegaan en stellen dag prijzen van 10.—, uit te betalen in contanten, vast voor hen, die per dag do meeste bonnen inleveren bij de firma Egner. Dat wil dus zeggen, dat er per dag een gelukkige is, die met tien gulden naar huis gaat! Men zal nu niet langer willen thuis blijven, men zal thans eerst recht gaan zoeken, want een dergelijk voordeeltje zal men niet willen missen. Daarbij komt, dat het zoe ken naar de fouten een stuk gemakkelijker geworden is, omdat de fouten zoo zoetjes aan publiek geheim geworden zijn. Het zoeken ernaar levert vrijwel geen moeilijkheden meer op! Een andere belangrijke factor is, dat iedereen kans heeft op één der groote, prijzen. Als men één deelnemerskaart inlevert heeft men net zooveel kans als iemand, die er vele instuurt. De prijstoewijzing gaat dus zeer rechtvaardig. Hoofdzaak is voor de jury, dat de meeste „fouten" worden gevonden en inge zonden. Voor de komende week geldt dus het advies: vult de fouten in op de deelnemerskaarten, die U voor 10 bonnen reeds verkrijgen kunt en ziet een dagprijs van 10.te winnen. We gelooven, dat de K.K.-week nu eerst recht be ginnen gaat! Is 't bu ten koud, het deert mij niet. 'k Stook POLMAISE arvhraciet. Is vrij van steenen, vrij van gruis, Brengt mij geen stol of asch in huis En laat geen sintels na als rest. Is 't buiten koud, ik v.nd het best. BOOV. Met Okke Visser's ,,Kobukit" Voorkom U slot en gruis En krijgt' met prima brandstoffen, Een prima warmte thuis. Polder weg 34 Tel. 228 Tot en met Woensdag. De Spoorstraat-vereeniging kan tevreden rijn: het doel, veel publiek te trekken en tevens de verkoop in deze stille per.ode te stimuleeren, mag geslaagd heeten, iels, waar aan behalve de prijsvraag en de aardige deco ratie van de hoofdstraat ook het weer, en dan met name in de laatste dagen, geen onbelang rijk aandeel heeft. Wij kunnen hier echter tevens een verras sing meedeelen, die vooral vcor diegenen, welke nog geen gelegenhèid vonden een werp in het groote kansspel der Spoorstraat-ver eeniging te doen, wél verheugen zal. Men is namelijk tot 't besluit gekomen, de Winkel week te prolohgeëren, en wel tot en met aan staanden Woensdag. Één drietal extra dageii dus, waarin men zijn eventueel niet gedeponeerde oplossingen nog eens kan overleggen en waarbij rij, cüe nog een laatste kans willen maken op een belangrijke uitbreiding van meubilair, aange raden worden deze kans vlug en goed waar te nemen. WantDonderdag is 't te laat. r De klndermiddag. Nog een enkel woord over ae Kindervoor stelling van Woensdag in „Tivoli". 'Naar wij vernamen is zoowel balcon als zaal tot op een. honderd piaatsen na reeds uitverkocht, het welk dus voldoende' demonstreert, dat een dergelijk plan wel van de zijde der jeugd ge waardeerd wordt. Het zal een programma wordendat klinkt als een klok, een pro gramma, waaraan zoowel het meisje en de jongen van 12; als die van 6 een paar uur van ongekende pret .zullen beleven. Als het weer nu maar méde blijft werken,,, zal er ongetwijfeld nog een stroom van goede (en foutive) oplossingen ter bus van Van Gend Loos geworpen worden, waarna men dan zoo vlug mogelijk verneemt wie de luyden zfjn, die door de Sjoorstraat-vereeniging „ge- lukkig-gemaakt-zijn". En is men dan al niet „gelukkig", wie zal zulk een magnifieke kans voor twee luttele kwartjes willen missen LAATSTE AVOND VAN DE ZUIVEL WEEK. De zulvelweek behoort weer tot het ver" leden. De avond van gisteren sloot een vijftal dagen af, waarop de afd. Den Helder van de propagaDda-commissie met trotschkan terug zien. Niet minder dan rüim 2500 bezóekers toonden hun belangstelling voor deze Neder landsche produc.en. in dè toekofiist worden oeze belangstellenden natuurlijk tevens ver bruikers, wat niet anders kan, na; een zoo duidelijke uiteenzetting die de demonstratrice gaf van de groote voedingswaarde die de zuivelproducten bezitten. Onder de bezoekers van dezen laatsten avond merkten wij o.a. onzen loco-burgemèesïer op, die ook de offlcieele opening van deze winkelweek verrichtte. Na afloop' van de demonstratie nam de heer Terra het woord om de dank van het bestuur over te brengen aan de vele medewerkenden, die geheel belangeloos hun krachten hebben gegeven tot heil van ODze Nederlandsche zuivelindustrie. En niet zonder resultaat, zooals uit de cijters gebleken is. In 't bijzonder werd de familie Polak genoemd, die met de grootste interesse me„ewerkteD. Hierna voerden nog bet woord de heer Knol, de direc.eur van de Zuivelfabriek te 't Zand, de heer de Waal de voorzit'er van de propa ganda kern Noord-Holland en de heer van Ooijen, de algemeene leider van deD buiten dienst, van bet Crisis-zuivelbureau. Ook uit de woorden van deze heeren bleek hoe dankbaar men was van de resultaten van deze zuivel- demonsiratie. Met recht kon men '.eggen, zoo zeide een d-r sprekers: „Van Den Helder begint de victorie", waai 't betroi ue enorme belang- stellirg van de rijde van het publiek. Onze zuivelproducten, dié, voordat het bui- land overging tot het sluiten van zijn grenzen, wijd en rijf. bekend waren om hun deugdelijkheid en hoöge voedingswaarde, moeten toch zeker in het binnenland een afname vinden, die ze loonend maken. De openbare vergadering van Donderdagat ond. JJ. Donderdagavond had de Christelijke Oranjeyereeniging in het Casino eea openbare veigader.ng belegd met het doel meer belang stelling voor het Nederlandsch Reddingwezen te wekken. Lag het wel op den weg dezer vereeniging dit te doen, zoo stelde de heer J. de Jong zich bij het openingswoord de vraag en hij meende die bevestigend te moeten beantwoorden, daar het Reddingwezen een bij uitstek nationale zaak is en de Oranjevereenigingen de doe stelling: het bevorderen van de nationale ge dachte, tot de hare gemaakt heeft. Een speciaal woord van welkom werd toe geroepen aan het bestuur van de plaatselijke Redding-Maatschappij, aan de deputaties va.i „Moed, Volharding en Zelfopoffering" en van de „Oranjegarde" en voorts aan de mede werkers van dezen avond. Het programma was samengesteld ln'over eenstemming met het doel van dezen avond, zoodat we uit vrijwel alle nummers het zilte zeewater proefden, dat nu eens ln z'jn kab belende spelevaart door onze ku3t gebreken werd en dan weer woest en forsch de straten en dijken beukte De Oranje Harmoniekapel o.l.v, den heer Hertsworm, liet zich hooren in een drieto-l nummers, waarvan- het eerste (de Piet Hein- marsch" van A. L. Hasebroek) en het laatste (het bekende „Wilt heden nu treden" uit Valerlus •Gedenckklanken) den mgesten in druk maakten. Vervolgens hield de heer Coen Bot, schipper van de reddingboot „Dorus Rijkers", een korte toespraak over het Reddingwezen. Het is verwonderlijk, aldus de heer Bot, maar in Den Helder wonen nog heel wat leeken op het gebied van het Reddingwezen men toont hier wel voldoende medeleven, maar kennis van zaken, ho maar! Vandaar dat spr. een inleiding hield over de N.Z.H.R.M., d e een particuliere Instelling is en haar flnan- clën ontleent aan een klein aantal donaties cn verder uit spontane giften. De oprtc'nt'ng dateert van 1824, ln welk jaar vcor Huis duinen het fregat „Vrede" strandde. Een s'ocp trek ter redding uit, doch noch de bemanning van de „Vrede", noch die van de sloep kwam Ned. Herv- Gem. (Nw. Kerk, Weststraat) Geen dienst Westcrkerk, (Helden der Zeeplein). 's Morgens 10.30 uur, Ds. F. W. J. v. d. Poe! Doopsbeèicnirg. Geen avonddienst. Gerei. KerU Julianapark). 's Morgens 10 uur, Cand. K. Dronkert van Ermelo. 's Avonds 5.30 uur, Ds. Meijnen Geref. KerU (Rehoboth-Kerk). 's Morgens 10 uur, Ds. Joh; Meijnen 's Avonds 5.30 uur, Cand. Dronkert Oud Geref Kérk (Hoogstraat). 's Morgens 10 uur en 's middags 5.30 uur Ds. N. v. d. Kraa'.s. Donderdagavond 7i30 u., Ds. N. v.d. Kraatf Chr. Geref. KerU (Steengracht). 1 's Morgens 10 uur - en 's middags 5 uur, de heer J. Rebel. Woensdagavond 7.50 utir, B(jbellézing door den heer J. Rebel. (lerst. Evang. Luih Uem. Weezenstr.). 's Mórgens 10 30 uur, Ds. J. C. Schröder, van Amsterdam. 's Avonds 7 uur, de héér Sevénsma. - m-, 1; r - Doopsgez. Gem. Geen diensten .gepn, Zondagsschool. Dinsdagavond 8.15, Geméonteavond, Evangelisatie (Palmstraat).' 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur Ds> J. Schoneveld, van Alphen a. d. Rijn Woensdagavond 8.15 9.15, Bijbellezing door J. Luther Ramp. Gebouw, Middenstraat 117. 's Avonds 8 u., Evangelisatie samenkomst Qud-Kathotieke KerU (Langestraat 76). 's Morgens 10 uur. kerkdienst. Vv Evangellsatfegebouw, Vijzelstraat: Zondagmiddag 4 uur, 1 straatprediking Tuindorp. Verschillende sprekers. X 1 Bijeenkomst 's avonds 8 uur, Verschillende spreker. Leger des Heiis. 10 uur v.m. Heiligings-Samenltomst 3.30 Openiuchtsamenkomst. 8 uur n.r.i Vo-ossinge-Samenkomst Donderdagav. 8 u., Heiligings-samenkomst Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat Geen dienst Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 'a avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. 's Avonds 7 uur. Ds. M. van Wichen per luxe Touringcar. aan landSlechts één plaatsgenoot, n.l. Reinert Kruk, ontkwam den dcod. Teen heeft men dè noodzakelijkheid gevoeld om vcor goed reddingmateriaal te gaan zorgen cn va.tdaar dat de reddingmaatschappijen werden opge richt. In het vervolg van rijn betoog schetste de heer Eot hoe een redding vroeger ge schiedde en hoe rij thans plaats heeft. In den ouden tijd duurde het gewoonlijk heel lang voor de reddingsloep te water ge laten was en dan had men nog s'.eepkracht noodig om bij het wrak gebracht te worden. Boven den wind werd de sloep losgelaten en dan was men aan stroom en storm over gelaten: men meest maar zien, dat men hoogstens 10 schipbreukelingen kon bei'geu cn de gevaarlijke tocht soms wel drie- vier maal herhaald moest worden. Tegenwoordig is veel verbeterd. Thans rijn er kracht'gc motorreddingbeoten met motoren van 80 pk, zoodat de redders niet meer afhankelijk rijn, de bemanning telt slechts 6 koppen, men is spoedig, dikwijls binnen het half uur, op \veg naar de schipbreukelingen en men staat onderweg voortdurend met de kustwacht in verbinding, hetgeen een veilig gevoel geeft. Schipper Bot was echter van meening, dat het reddingwerk er moeilijker op geworden was tengevolge van de zwaardere boot. Met name het overnemen van de schipbreukelin gen gaat met groote moeilijkheden gepaard; cén voordeel is echter weer, dat men gewoon lijk met één rit kan volstaan. De heer Eot beëindigde rijn causerie met een opwekkend woord om het werk van de N.Z.H.R.M.te steunen, waarhij hij tot rijn spijt betuigde, dat juist in Den HeldCr de minste menschen wonen, die het werk steu nen. Behalve vcor liet materiaal zorgt de maatschappij ook voor de pensioenen der redders. Declajnatie, zang en film. Overigens werd het programma gevuld met declamatie, zang ea film. De neer G. A. H. L. Coppens drceg op sobere doch treffende wijze een tweetal dichtwerken voor. Vooral liet eerste: „Een nacht aan de kust" kon ons bekoren, ln het tweede: >,Pietro" van wijlen den heer Mets, misten we rhythme en vonden we. de tekst, wat gezocht. De dames Daalder—Roggeveen (sopraan) en Günthert Breet (alt) verleenden vocale medewerking en voldeden hot bost ln Abt's „O, wie wun- clerschön ist die Frühlingszelt". Vervolgens werd de door de Reddingmaat schappij vcor deze gelegenheid beschikbaar gestelde drie-dcelige film van het Redding- wezen vcrtcond. Deze door Mannus Franken vervaardigde rolprent gunde ons menig inte ressant kijkje op het Reddingwezen, zooals het langs onze l:u3t georganiseerd is. Men kan zich daarbij niet losmaken van de over- tu'ging, dat in dienst der barmhartigheid toch maar groot3ch en bijzonder mooi werk gedaan wordt. Aan het slot van den avond deed de Hor- moniekapcl zich r.cg in een 4-tal nummers hooren, waarna de heer de Jong den avond sloot met dankgebed. Daarna zongen de aan wezigen het Wilhelmus. Vermelden wij nog, dat de belangstelling van de rijde van het publick niet groot was

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 13