Morgen op de schaats? DE WEEK: HELPFRSCHF COURANT VAN ZATERDAG 8 FEBRUARI f936. trgerli|k boeken-vandalisme. Uit het poütie-rapport. Visscherij. GEMENGD NIEUWS Jongetje in emmer heet water gevallen De kolendampvergiftiging te Almelo „Vrouwelijk" optreden tegen de politie. Poging tot doodslag. Aanvaring in het Noordzee kanaal. Verduistering van f95.000 Zware steenen op schip geworpen. Haar schoondochter mishandeld en opgesloten. Liefde en inbrekers. Geknoei met ondeugdelijk vleesch Jonge vrouw in vlammen omgekomen. IN FEITEN EN FANTASIEËN BOLLERO'8! Een Bjn GEMBERGEBAK, f O 3*. GOR KRIGEE, v. Galenstraat 71. Tel. 399, Door een vrachtauto overreden en gedood. Schilder doodgevallen. Buitenland. Visschetipspionnage. V TO Wederom een drietal nieuwe boeken in de I^eeszaal gestolen. Voor de derde maal in twee jaar is weder om ut Openbare Leeszaal in de Breewater straat de dupe van diefstal geworden en het lijkt ons gewenscht tegen dit „litterair van dalisme" eens een hartgrondig woord van pro est te laten hooren. iet be.reft hier een geval van diefs. al, dat, uu welk gezichtspunt men het ook beschouwt, dóór en dóór onsympathiek blijft, om dan maar een term te gebruiken, welke het euvel op z'n zachts kwalificeert. oornameiyk is dit feit zoo laakbaar, om- da. hier diefstal al heel gemakkelijk is. Niet waar, de toezichthoudende dames zyn tenslotte geen surveilleerende detectives, die ieder be zoeker (en de Leeszaal zit vooral in de winter maanden des avonds vol) met Argus-oogen opnemen en blijven volgen. Gelukkig nog B. - _.a men een.er tot driemaal toe de ervaring te sukken kreeg, dat er in deze lokaliteit, die van zulk een gioot publiek belang is, men- scasn komen, die met hun vingers niet van een anc.ermans eigendom kunnen afblijven, zal men noodgedwongen tot andere maat- rt '3ien dienen over te gaan. nieuw-aangeschafte werken komen, om te beginnen niet meer op het „plankje" te liggen. En vervolgens wordt op he. oogenblik ie ..er bezoeker zoo niet schééf, dan toch op merkzaam (en zooveel mogelijk!) gadege- 6- ,.-a. is heel onprettig maaronver- n elyu. j eenige oplossing is, dat alle trouwe le jszaal-bezoekers hun oogen den kost geven en trachten wat licht in deze historie te brengen. Wij laten derhalve de titels van de oc.vreemde boeken volgen. .et zijn: „Ee Druivenplukkers" van A. den Don.aard, „Aesculaap in China" van Gervais e „lioui" van Viksten. .et U eens op, of U dezer dagen niet een Vt~i die boeken tegenkomt, kien kan nooit weten RIALTO-TÏ KATER, „Het Booze Oog": een interes sante film. Shakespeare was een wijs man en in zijn enj.m oeuvre schreef hij meer wijze woorden dzn honderd andere wijzen tezaam. _,oo vindt men bijvoorbeeld in den onsterfe- hj.ccn „Hamlet" ergens het woord opgetee- kend: „The re are more things bet ween heaven and earth Horatio, you never dreamt of", he:geen in vrije vertaling zooveel wil zeggen als: tusschen hemel en aarde is meer, dan waarover ge ooit droomde En zoo is het dan ook: we weten een mise rabel klein beetje van de dingen, die wij kennen, maar van de dingen, die we niet kennen (en die er ongetwijfeld moeten zijn!), daar weten we nagenoeg niets van. T.Iv.r we mogen in deze rubriek nu eenmaal geen causerietje houden over occultisme (hoe verleidelijk het ook is) en zuilen ons bij de film, die deze week in Rialto draait, moeten houden, een film, die echter in direct contact staat met het occultisme, dat beruchte twee snijdende mes in de handen van een onwe tende, zooals een knap psycholoog dat eens uitdrukte. Het is niet de eerste film, die zich aan dit onderwerp waagt, en bij het afdraaien van deze rolprent dringt zich onwillekeurig op een andere film. die in zijn soort van waar lijk machtige suggestie was n.1. „Das Testa ment des Dr. Mabuse", wellicht ai lang weer vergeten, maar welke eveneens in verschei dene opzichten interessant was. „Het Booze Oog" heet de film, die wij moe ten bespreken, en de titel is onjuist gekozen. Doch laat ons er direct aan toevoegen dat deze film er niet een van den loopenden band is (men weet wat wij hier mee bedoelen!), doch integendeel diverse merkwaardige eigen schappen heeft. Allereerst dan doet zy typisch Engelsch aan: Engelsch is de idéé, Engelsch het ka rakter en zelfs geprononceerd Engelsch de sfeer, de geest, die over dit alles ligt. Het probleem, dat hier behandeld wordt en hetwelk men filmisch een oplossing tracht te geven is dat der hypnose; is het mogelijk, dat een persoon daden verricht, uitsluitend hier- tos gedreven door de gedachten van een an der. Met andere woorden: bestaat wilsover- brenglng in de praktijk. De een zegt Ja en de ander neen en vooral ln wetenschappelijke kringen is dit een klas sieke strijdvraag. Derhalve zullen wij over het al dan niet mogelijke verder maar zwflgen. ~)e uitbeelding van het probleem in deze film is echter consequent en met smaak be handeld. Meer nog: deze film ls spannend, zonder grof te zijn, houdt u vast, zonder daar- by gebruik te maken van zwarte kunst en ve-dere poespas. Hen film tenslotte, die men «op „intellec- tuoeien geest" geschoeid zou willen noemen, hoewel men deze kwalificatie ook weer niet t e zwaar moet nemen. Tiet is met name Sir Guy Standing en tevens John Holliday, die in deze film goed snel leveren. Hnarb'j is zij charmant in sommige gedeel ten en een enke'.e maal tracht men zelfs de po'Tsie te henaderen. Doch dit laatste is al heel moeilijk. Vooral in Amerika! TIVOLI-THEATKIL „IiOve me tor ever". Er is in de wereld van de kunst een bekend gezegde, dat behelst: elke kunstenaar levert één werk, dat zijn topprestatie is. Heeft hjj of zij die geleverd dan zal hij (zy) dien top niet meer bereiken. Wel zal men er wellicht, weer in slagen om dicht bij dat hoogtepunt te geraken, maar die troon voor de tweede maal bestrijgen, neen, dat komt niet voor Dit gezegde, deze kunst-waarheid, kwam ons in de gedachte, toen wy ons naar het redactiekantoor begaven en nadachten over Grace Moore's prestatie in „Love me for ever". We hebben deze blonde schoone eens in „One night of love" meegemaakt en onwil lekeurig moesten we een vergelijking maken. Daarbij kwam al spoedig vast te staan, dat zco Grace Mcore in haar filmcarrière haar toppunt bereikt heeft, dan is dat geweest in dat mooie filmwerk, dat wy het eerst van haar zagen. Inderdaad, dat was beter. Niet qua zang, neen, haar sopraan is in „Love me for ever" even zu:v~r, even melodieus, even schoon. Niet qua spel, ofschoon dat evenmin in die eerste film een grooten indruk vermocht te maken. Zeker ook niet haar te genspeler. Was het in haar eerste film de Italiaan Carnminatl, die een glansrol naast de hare vervulde, thans is het zijn landgenoot, Leo Carillo, die zeker even knap werk levert. Zyn voorganger moge dan al romantischer en met meer zuidelijken gloed gespeeld hebben, Ca rillo heeft zich als een mensch, met een mensch met een kloppend hart en met ie grillen van den Zuiderling, zeer aannemelijk gemaakt Neen, het groote verschil zit in het scenario, dat in „One night of love" Grace Moore als het ware op het lijf geschre ven was, terwijl het in deze film zuiver een kwestie van bijzaak is. Men is by het ver vaardigen van Moore's tweede film zuiver en alleen van de gedachte uitgegaan: we laten haar veel en lang zingen en dan zuilen de menschen het wel mooi vinden. Tja, de zang, ook thans weer aria's uit bekende opera's, i s mooi, nochtans kan zij de film niet groot maken. We zouden haast zeggen, die zang is het eenige verdienstelijke, naast het spel van Carillo. Zoo komen we dan tot de conclusie, dat „Love me for ever" hen zal voldoen, die naar het theater gegaan zijn om opera-fragmenten te hooren. Grace Moore zingt ze goed: vooral het duet uit La Bohème, met den glashelderen tenor van den Metro politan, is een vocaal juweeltje! De men schen, die een boeiende film willen zien, met een pakkenden „draad", zullen niet voldaan zyn als b.v. in „Episode", maar wellicht meer voldoening vinden in het eerste hoofd nummer van het programma van deze week: „Het Spookkasteel", waarin Llionell Barry- more een opmerkelijk rol speelt POPULAIRE SOI KB K. Men verzoekt ons te verwijzen naar de advertentie van de populaire Soirée op morgenavond in Musis Sacrum. FREDDV JOHNSON'S MKLOOIANS IN CASINO. Dit 8 mans ensemble bestaat hoofdzakelijk uit dezelfde krachten, welke zooveel bijval oogste en op het Bal Masqué van het vorige seizoen in Casino. Johnsons „scalzaDg" doet zeer origineel aan en zyn specifieke manier van ziDgen, hoort geheel by de negerjazz. De rhylhmesectie is thans uiigebreid en geper- fectionneerd. Betreffende hun prestaties schreef de „Hel- dersche Courant" het vorige seizoen: Johoson is een eminent pianist, die de eene solo na de andere speelt, terwijl hij wordt afgewisseld door de Band of één der Band leden, welke stuk voor stuk uitstekende krach ten zijn. Wij volstaan met het noemen van de trompettist en den trombonist, die af en toe zyn instrument met den voet „bediende",het geen een daverend applaus ontketende. MODERNISATIE SALON POLMAN. De bekende dameskapperssalon van defl heer Polman, io de Koningdwarsstraat, heeft "een algeheele modernisatie ondergaan. Le \Ier kleine cabines zijn thans verdwenen en ci voor in de plaats kwamen drie royalere en ruimere, die door gordijnen van elkaar gescheiden zyn. Het wal er, waarmede het haar gewasschen is, wordt door buizen, die onder den grond gelegd zijn, afgevoerd, hetgeen hygiëDisch van beteekenis is. Voorts is de 3alon opnieuw be hangen met hel nieuwste Btofbehang, de plin ten e.c. zyn opnieuw geschilderd, hetgeen een stemmig etfeqt sorteert. De heer Polman toonde ons zyn nieuwe aanwinst, n.i. de „Sechevite"- haardroger, een uiterst praktisch instrument met een krachtig en motor. Daarenboven trof- ten wij in de salon een moderne permaneDt- installatie en twee droogkappen aan. Ook de gang en de wachtkamer zyn in het proces der vernieuwing betrokken, beide doen thaDS prettig aan met hun beschildering, nieuw be hang en nieuwe lampen. Een aanwinst in andere gedaante is de alieen-veriegenwoordiging ter plaatse, die de heer Polman van de bekende Nederlandsche Costuummagazynen v/h. André Helsloot te Amsterdam gekregen heeft. Dit is van be teekenis voor diegenen in onze stad, die te maken hebben met bal-masqué's, operette's, tooneelstukken e.d., want de heer Polman kan thaDS een stalenboek voorleggen van zeer mooie historische en folkloristische costumes. Origineel voor Den Helder, op wier bal-masqué's we tot nu toe geen costumes aantroffen, zco- als de beer Polman ze ons liet zien. De ver tegenwoordiging voor deze firma sluit tevens in, dat de beer Polman leveringen kan doen in typische maskers, kapsels, Bengaalsch vuur in blikjes eDz. Het spreekt vanzelf, dat de firmant zich ook blijft belasten met bet gri- meerwerk, zoodat tbans een gelukkige com binatie is verkregen. Summa summarum, de salon Polman is een belangrijke stap voor waarts geschreden. Brandstichting. Door de recherche werd een persoon aan gehouden verdacht van brandstichting cq. poging tot oplichtiDg van een Verzekerings maatschappij. Hy werd voor nader onderzoek in bewaring gesteld. Diefstal Door een tweetal militairen werd aangifte gedaan van vermissing van de dynamo's van hun fietsen. Een derde persoon vermiste zjn lantaarn. De recherche stelt een onderzoek in. Dat de tongpryzen omlaag zijn geloopen, meent men te moeten toeschrijven aan het feit, dat de loggers meer tong aanvoeren. Het kan zyn, dat dit ook een der oorzaken is, maar het komt ons niet denkbeeldig voor, dat ock vermindering van het aantal expor teurs hieraan wel schuld heeft Immers hoe meer koopers aan den afslag, hoe meer nei ging er zal zyn om er een deel van machtig te worden, waardoor altijd de prijs- wordt be ïnvloed Hoe het ook rij: de visscher is er in de eerste plaats de dupe van. Het „Dagblad voor Umuiden" meldt, dat er Maandag door eenige noordbooten veel kool- visch werd aangevoerd. Maar hoewel de visch betrekkelijke goede prjjzen opbracht is men toch nooit in staat om met die visch een behoorlijke besomming te maken. Die booten bleven dan ook alle beneden de 3000. Er is te IJmuiden nog steeds aanvoer van versche haring, hetzij door trawlers, hetzij dcor Engelsche drifters. De loggers, die om de zuid naar haring vischten. hebben dit bedrijf door de slechte uitkomsten gestaakt.. De garnalenvisscherjj bij Umuiden heeft niet meer die beteekenis, welke ze een poos geleden had. Wel nemen er nog een aantal schuiten aan deel, maar, op enkele uitzonde ringen na, boekt men niet veel succes. Er war' - nogal veel schuiten uit Stellen dam, maar nu de pellerijen niet tegen de rninimumpryzen willen nemen, zijn er weer heel wat schuiten verdwenen. Een gelukkige had dezer dagen nog een vangst van 600 kilo. Over het algemeen zijn de garnalen thans klein van stuk, in tegenstelling met eenige weken geleden, toen men bijna uitsluitend met heel groote aan de markt kwam. Enkele drifters komen nog met versche haring aan den IJmuider afslag, ook een Duitsche trawler bracht er haring aan. Het is echter niet het beste soort om dezen tyd, maar er schijnt toch altijd nog liefhebberij voor te bestaan. Hooge pryzen worden er niet voor besteed en in den kleinhandel koopt men ze soms tegen acht stuks voor een dubbeltje. Binnenland JONGEN IN EEN LIFTKOKER GEVALLEN. De 15 jarige E. Schu.ten is Woensdagmid dag te Groningen in een liftkoker gevallen. Met ernstige verwondingen werd hij opgeno men en is in het academisch ziekenhuis over leden. De 4-jarige P. G. D. uit Rotterdam, die de vorige week in de ouderlijke woning in een emmer heet water is gevallen, is in het zie kenhuis aan de gevolgen overleden. Het S-jarig kindje eveneens overleden. Inzake het ernstige geval van kolendamp vergiftiging te Almelo in het gezin van den onderwijzer Leijsen, ten gevolge waarvan de heer Leyssen is overleden, verneemt de N. R. Crt., dat ook het drie-jarig dochtertje Ada overleden is. De toestand van de verpleegster, die in het diaconessenhuis is opgenomen, is nog steeds zorgwekkend. Een hoofdagent van politie te Rijswijk (Z.H.), constateerde Woensdagmorgen, dat een liedjeszanger zich in de Wilhelmina- straat ophield. Op een vraag van den agent weigerde de man zijn naam op te geven, ook weigerde hij met hem mede te gaan naar het politiebureau. Toen de hoofdagent den man aangreep om hem naar het bureau te bren gen, werd de agent door een vrouw, die zich klaarblijkelijk hiermee niet kon vereenigen, aangevallen. Zij krabde en sloeg den agent zoodanig, dat hij aan een oog verwond werd en den arrestant niet meer kon houden. De vrouw is naar het politiebureau ge bracht De 19-jarige monteur S. van L. uit Koude kerk, werd in den avond van 14 September j.1. door een agent van politie te Alpben gesom meerd te stoppen, toen hij met een auio met één brandende lamp kwam aanrijden. De jeug dige bestuurder, die vreesde thuis straf te krygen indien hy een bekeuring opliep, deed aanvankelijk alsof hy wilde stoppen, doch op eenige meters afstand van den agent gaf hij vol gas en zou naar de verklaringen van dezen agent hem beslist hebben aangereden, indien by niet op het laatste oogenblik achteruit was gesprongen. Verdachte tooDde veel berouw over hetgeen hy gedaan had, maar naar de president op merkte, veel te laat. Het O.M. elschte acht maanden gevangenis straf, waarvan vier maanden voorwaardeiyk met drie jaar proeftyd. Uitspraak 20 Februari. M.s. Manceran met s.s. Algenib. Het Nederlandsche stoomschip Algenib, van Santa Fé op weg naar Amsterdam met een lading graan, is Woensdagavond ongeveer half 12 in het Noordzeekanaal ter hoogte van Buitenhuizen in aanvaring geweest met het uitgaande Nederlandsche motorschip Manoe- ran van de Stoomvaartmij. Nederland. De botsing had plaats, doordat de Algenib, van de Stoomvaartmy. van Nievelt, Goudriaan Co. te Rotterdam, uit het roer liep en daar door dwars voor de Manoran kwam te lig gen. De Manoeran is met den voorsteven eenige meters in het s.s. Algenib gedrongen. De schade aan den voorsteven van de Ma noeran is niet onbelangrijk, en wyst er op, dat de aanvaring met groote kracht moet zijn geschied. De voorsteven van de Manoeran is geheel ontzet, 6 huidplaten met binnenwerk als spanten en springers zijn gebroken. Ernstiger is nog de schade van de Alge nib, die getroffen is ter hoogte van ruim 1, dus omstreeks midscheeps. Door het diepe gat van ongeveer 5 m breedte, dat de steven van de Manoeran in den scheepswand geramd heeft, stroomde het water naar binnen in de lading lynzaad, die daardoor is uitgezet met het gevolg, dat ook het dek is gaan opzetten. De Algenib lag spoedig aan den kop 5 voet te diep. Gevaar voor zinken bestaat echter niet, zy is naar Amsterdam doorgegaan en ligt thans ge meerd in de oude houthaven by het graan silo. De Algenib meet 3551 en de Manoeran 7195 br.reg. ton. DE ERFENIS VAN NEELTJE PATER. Bij de regeering niets bekend. De regeering brengt ter kennis zulks naar aanleiding van bij haar ingekomen ver zoeken om inlichtingen nopens eene nalaten schap Neeltje Pater dat haar omtrent eene dusgenaamde nalatenschap en hiertoe behoorende, ter verdeeling nog voorhanden zynde, baten niets bekend is. Een speculatiebank in actie. De politie te 's Gravenhage heeft Woens dag den 41-jarigen commissionnalr in effec ten S. v. C. gearresteerd .Hy werd verdacht van verduistering van ongeveer 95.000. Naar de N. R. Crt. verneemt betreft het hier een speculatiebank. welke een vry uit gebreide clièntèle had en waar men tegen ter mijn-betalingen kon deelnemen in zgn. beura- syndicaten. Als deelnemer in een dergelijk syndicaat had men dan kans op groote winsten, welke naar de clientèle voorgespiegeld werd door den aankoop van bepaalde fondsen op de beurs zou kunnen worden verkregen. Geruimen tyd is dit goed gegaan en ont- vif-gen enkele deelnemers inderdaad winst. Dit was, zooals zich begrypen laat. voor de meesten hunner een reden zich opnieuw by de syndicaten van C. te interesseeren. Dezer dagen is de zaak echter vastgeloo- pen, omdfit een der deelnemers bepaalde ef fecten. welke hij gekocht had en in onder pand had gegeven, terug wenschte te ontvan gen. Het bleek, dat de stukken waren verdwe nen en dit was aanleiding tot een klacht by de politie. Uit net ingestelde onderzoek bleek, dat In r.et geheel geen effecten meer aan wezig waren en dat van C. alles had ten gelde gemaakt. i Een belangrijk gedeelte van de opbrengst had hy aangewend om zgn. winsten uit te Jieeren en op deze wyze zyn clientèle uit te reiden. IVoor zoover tot dusver is gebleken, heeft de „bank" voornamelijk in de provincie haar slachtoffers gemaakt, sommige zijn bij de catastrofe voor aanzienlyke bedragen be trokken. Twee schippers aan den dood ontsnapt. De gebroeders De Bet, schippers van de motorsleepboot „St. Antonius" uit Roosen daal zyn Woensdagavond aan een groot ge vaar ontsnapt. Omstreeks acht uur passeerden zy, stroom opwaarts varende met een sleep achter zich, de Waalbrug by Zaltbommel. J. de Bot liep over dek. terwijl zyn broer zich ln de stuur hut bevond. Plotseling werden van de onge veer 20 meter hooge brug twee zware basalt blokken op de motorboot geworpen. Een steen van pl.m, 5 kg viel vlak voor de voeten van J. de Eot; de andere steen, die zwaarder was, trof het dak van de stuurhut, juist boven het hoofd van den zich daarin bevindenden C de Bot. Gelukkig was de constructie van het dak zoo solide, dat de steen er niet door viel. Het schip is buiten het vaarwater voor anker gegaande eigenaars hebber de politie met het gebeurde in tennis gesteld. Beide broers waren door het gebeurde zeer geschrokken. Met behulp van een politiehond is dadeiyk een onderzoek ingesteld. Wel werden eenige personen aangehouden, doch dezen zijn na verhoor vrygelaten. Er ls nog niet uitge maakt of men hier met baldadigheid dan wq'1 met een persoonfijke wraakneming tegen de] schippers te doen heeft. In een schapenhok. In den avond van 6 November j.1., tegen elf uur trof de veldwachter J. Toxopeiis te Mee- den de 27-jarige Antje Hassing, een ietwat achterlijke vrouw, zwervende aan. Zy was verhongerd en verkleumd, had nauwelijks kleeren aan en was bloedend in het gezicht verwond. Hij nam haar mee naar het gemeentehuis, gaf haar te eten en te drinken en wist haar tot praten te brengen. Zij verklaarde, dat zy was uitgebroken uit het schapenhok, waarin haar schoonmoeder, de 63-jarige Catherina H. te Meeden, thans gedetineerd, haar soms dagen achtereen op sloot zonder eten of drinken, zonder licht en lucht, vol vuil. De arme vrouw was zoo vermagerd, dat zy een geraamte geleek en dr. Engelhardt, die haar in het academisch ziekenhuis had onder zocht, verklaarde, dat hij nog nimmer een geval van dergelijke vermagering had gezien. Verscheidene getuigen verklaarden voor de rechtbank te Groningen, dat reeds lang ln Meeden bekend was, hoe slecht deze schoon moeder voor haar eenigszins achterlijke schoondochter was. Enkelen hadden wel eens gezien, dat de jonge vrouw werd geslagen met een klomp en in het hok, dat gegrendeld was, werd opgesloten. Verdachte ontkende het haar ten laste ge legde. Zij behandelde Antje omdat zij Idioot was, zooals zij zeide, als een kind van vijf jaar. Maar mishandeld of opgesloten had zij haar niet. Antje ging vanzelf in het hok, en een grendel zat er niet op. Veldwachter en getuigen verklaarde echter anders. De officier van justitie, achtte het ten laste gelegde, wederrechtelijke vrijheidsberooving bewezen en eischte een jaar gevangenisstraf. VROUW VAN DE TRAP GEVALLEN. In een perceel in de Wilhelminastraat te Amsterdam is een 58-jarige vrouw van de trap gevallen. Toen een auto van den Genees kundigen Dienst ter plaatse was, was zy reeds aan haar verwondingen overleden. NA DEN PIUESTEUMOOKD TE GEISTEREN. Officier van Justitie looft f 750 uit voor opsporing van de daders. De Officier van Justitie te Roermond heeft bekend gemaakt dat een premie van 750 is uitgeloofd voor hen, die zoodanige inlichtingen verschaffen, dat zy leiden tot ontdekking, arrestatie en veroordeeling van de daders van den roofoverval in den avond van Zon dag 19 Januari in de pastorie van Geisteren gepleegd. -Volgens deze bekendmaking ko men als daders in aanmerking eenige per sonen, die zich in den avond van dien nacht op rywielen in de buurt van de pastorie heb ben bevonden. Inlichtingen van welken aard ook kunnen, behalve aan den Officier van Justiti' te Roer mond, ook aan den burgemeester van Wans- Buip, den brigadecommandant der Kon. Ma rechaussee te Wel, f de politie ter plaatse, worden verstrekt, die althans verplicht is de ontvangen inlichtingen onverwyid door te geven aan genoemden brigadecommandant. HAAR RHEUMATIEK EN ZIJN SPIT VERDWENEN. „Jaren leed ik aan rheuinatische pynen. Ik begon met evenveel hoop in Kruschen Balts als ik zou gehad hebber, om de „lrish Sweep- stake" te winnen. Tot mijn vreugde deed het my zooveel goed, dat ik maandenlang zonder onderbreking met Kruschen Oen cloo.gegaan. Niet alleen dat myr. pynen verdwenen, mijn teint werd nu ook beter en myn oogen ston den weer helder. Maar nu nog net mooiste: Myn man had een ernstige aanvai van spiL Maar hy wilde geen Kruschen nemen. Iedere morgen deed ik nu de dagelyksche dosis ln zyn eerste kop thee, ook deed ik het by kleine beetjes in de groente. Het resultaat'; Hij loopt loopt nu weer als een kievit. Toen ik het hem vertelde was hy verstomd Maar toch kreeg ik van hem een paar prachtige bonthandschoe nen als belooning. Ik dank U hartelijk voor alles wat Kruschen Salts voor ons deed." Mevr. F C. te L. Rheumatischx pijnen, spit en ischias ont staan doordat afvalstoffen zich ln het lichaam hebben opgehoopt. Uit deze afvalstoffen vormt zich het gevaariyke urinezuur, dat de oorzaak ls der pynlyke rheumatische zwellin gen in spieren en gewrichten. Kruschen Salts nu spoort de afvoerorganen lever, nieren en ingewanden aan rot krachtiger werking, waarioor de afvalstoffen worden verwijderd en het Hoed gezuiverd wordt, oe pijnen zullen afnemen om .enslotte geheel te verdwijnen, bovendien voelt ge U frisscher en „fitter", het is of met het frissche bloed de jeugd tot U terugkeert. Kruschen Salts ls uitsluitend verkrijgbaar b alle apothekers er erkende drogisten f 0.90 en f 160 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij, Am sterdam, voorkomt. (Adv.) Een verliefde jongeling, die een inbreker helpt arresteeren. Als men jong en verliefd is en men is dan met zijn tweeën, dan wenscht men wel eens te dolen over donkere paadjes, ver van het drukke stadsgewoel. Zoo dacht er dezer dagen ook een jong paartje over, dat hand in hand drentelde over het onverlichte binnenpad, dat tusschen Olmen- en Iependaal van het Rotterdamsche Tuindorp Vreewyk ligt. Het was er heel don ker en het was er heel stil en de twee jonge lieden spraken geen woord. Toen opeens... De jongeman bleef staan en hij hield het meisje tegen. Zij blikte naar hem op, stillekens hopend, dat hij haar nog eens zeggen zou, wat hij haar al meer had gezegd, maar dat zy nooit moe zou worden te hooren, teedere woordjes van liefde en min. Maar hij keek niet naar zyn meisje, hij tuurde naar de plek, waar iets verder op een don kere gedaante bij een keukendeur stond. Het was een man, die kennelyk bezig was de tuindeur te forceeren. Even later was de deur open en de man glipte naar binnen. De Jongeling aarzelde geen oogenblik, maar of ferde het herdersuurtje met haar gaarne op voor het algemeen belang. Hy vroeg zijn meisje zoo snel mogelijk naar de politie te gaan, terwyl hij, teruggetrokken achter een muurtje op wacht ging staan. Nauwelyks was het meisje weg of in het huis klonk een verschrikkelijk kabaal. Op de eerste verdieping werd een raam opengegooid en uit het venster sprong de dief te voor schijn. Hij kwam op een platje en daarna op den grond te recht. Dadelijk was hij weer overeind en hy zette het op een loopen. De jongeman zette hem terstond na. Achteraf is gebleken, dat de man inder daad had willen inbreken, maar dat de be woners thuis waren gekomen, zoodat zij hem op heeterdaad in hun huis betrapten. De man was toen via het venster van de eerste verdieping gevlucht. Door het nachtelyk stille tuindorp renden twee gedaanten vliegensvlug achter elkaar aan. Plotseling bleef de inbreker staan en hy riep tot zijn achtervolger, dat als deze niet dadelijk rechtsomkeert maakte, hij hem aan het mes zou rygen, waarna hy zyn vlucht haastig voortzette. De achtervolger liet niet af, maar volgde den vluchteling, zy het dan ook op een wat grooteren afstand dan te voren. Via den Smeetlandschendijk en den Breeden Weg, ging het naar Usselmonde's grondgebied. Het meisje had inmiddels de politie van een en ander verwittigd en een rechercheur wist bij den Dordtschenstraatweg eerst den jonge ling en daarna den vluchtenden dief ln te halen. Laatstgenoemde werd gegrepen. Ver volgens hield men een juist paseerenden auto aan, die rechercheur, jongeling en arrestant naar het bureau aan de Paul Krugerstraat overbracht, waar laatstgenoemde werd opge sloten en het paartje elkaar tenslotte heeft teruggevonden. (N. R. Crt.) By het onderzoek, dat de gemeentepolitie instelde naar de inkomsten van zekeren G. T. te Meppel, die ervan verdacht werd, dat hij als steuntrekkende by Maatschappelijk Hulp betoon, inkomsten uit zijn kalverhandel had verzwegen, kwam tevens aan het licht, dat hij eenige dagen geleden te Staphorst een ziek varken, dat lydende was aan een soort var kenspest, had gekocht en overgedaan aan een slager te Meppel. Wanneer men in aanmerking neemt, dat het varken 50 kg zwaar was en voor 1 werd gekocht, dan ligt het voor de hand, dat het in een zeer ongunstigen toestand moet hebben verkeerd. Tegen den slager R. S., die voor f 3 eigenaar was geworden en het var ken naar zyn slachtplaats had overgebracht, waar het volgens zijn verklaring tot worst was verwerkt, is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der vleeschkeuringswet Van de worst kon niets meer worden ach terhaald. By een brand, die door tot nu toe onbe kende oorzaak ontstaan is in de boerderij van den landbouwer H. Peters, is de 21-jarige dochter, die zonder dat Iemand er iets van gezien had blijkbaar om nog even iets te redden het huis was binnengegaan, in de vlammen omgekomen, zy heeft de woning blykbaar niet meer kunnen verlaten. Naar het bestuur van de Iieldersclie IJsclub ons hedenmorgen mededeelde, is de kans groot, dat er morgen op de banen schaats gereden kan worden. Als het van nacht nog een graad of drie, vier vriest, verwacht men, dat de banen van de Lan- gevliet morgenochtend om 10 uur open gesteld zullen worden. Gisteravond was het (js circa 2'/j cm dik, er was toen ecli- tor nog een groot wak in het midden. Wellicht is dit in den afgeloopen nacht dicht gevroren. Hedenmiddag zullen per bulletin voor ons bureau nadere byzon- derheden bekend gemaakt worden. Als we deez' regelen op Uit blanke vel i.êer- werpen, dan resten er nog slechts luttel» uurkens voor de Zuivelweek, welke ln onzo goede stad tot zulk een enorm succes gewor den is. Laat ik U er méér van veriellen. Reeds op den openingsavond, dat was Maan dag. verdrong men zich van af 7 uur voorde poorten van Musis Sacrum. Binnen was d» offlcieele opening en de officieele proevu g. Middelerwyt voent men in de Koningstraat om in de eerste gelederen te komen Er waren een stuk or vier politieagenten en nochtans vocht men, sloeg, stompte en kraode elkaar dat fi®t een aarü had. Voorzoover ods bekend zijn er geen dooien te betreuren, wel een aan tal min of meer zwaargewonden! Interessant is wellicht de weienschap, dat ree .s den eers.en avond 13.000 personen aanwezig waren. En dat alles terwille van de kaas. Voor de kaas kwamen oude en jonge vrouwen, moeders van 12 en meer kinderen, grysaards met be sneeuwde hootden en hunne huisvrouwen. Alles wilde kaas eten en tUans durf ik er een ongedevalueerden gulden om verwedden, dat er geen enkel Helaersch vrouwmensch in deze contreien rondloopt, die niet gekaasd heeft. Het prettigste is dat het alles voor tjoema was. djt het geen cent kostte. Maar de groenteboeren, melkboeren, en an dere leveranciers zullen het deze week best gemerkt hebben Maar een succes was he..! Van de kaas naar onze buurtvereeniging is niet eens een stap. Den Helder is verdeeld in twee kampen: de Spoorstrateriacen en do K.K-isten, dat zyn zij, die op de bres voor Koning- en Keizerstraat staan. Waar moet dat heen! Loopt dat alles uit op een stryd, die te vuur en te zwaard uit gevochten zal worden, of zou het waar zyn wat de juffrouw van 97 ons deze week in 't redactioneele oor fluisterde: ,,'t Is alles poes pas, ze doen maar alsof..." Ja, wie zal het zeggen! In ieder geval is men in de gelegenheid voor hetzeltde geld zijn garderobe of meubilair uit te breiden of eeu leis naar de Rivjééér» te maken, wat lang niet gek is. Of er onder heeren middenstanders weike- lijk zoon rivaliteit bestaat als zy ons willen coen gelooveD. ja;., dat is WEER een ander» kwestie en dat blijkt wellicht later weer. En omdat het toch allemaal hoogst amusant» onderwerpen zyn, die we ditmaal aansneden, willen wy niet eindigen, alvorens ons genoegen er over uil te spreken dat Heintje, pardon Henriette Davids voor tenminste wat Den Helder betreft haar leven gebeterd schijnt te hebben. Nietwaar, vei leden jaar was haar optreden maar zóó zóó. en werd klaarblykelyk van het standpunt uitgegaan: wat weten die Jutters daar nou van een revue: Dit nu was iang niet aardig van Heintje en men was er terecht verstoord over. Even- wet, Woensdagavond heeft zij revanche gege ven. zoodat we hiermee deze his;or;e voor eens en voor altyd in den doofpot stoppen. Maar noem ons Helderianen, geen provin cialen: we vertikken het nu eenmaal naar dat praedicaat te luisteren. Gistermiddag is te Hilversum de 10-jarig# Heudrika Merites door een vrachtauto aan gereden. Het meisje liep zware inwendig» kneuzingen op, waaraan zij te omstreeks 6 uur in het r.-k. ziekenhuis is overleden. Gisterochtend omstreeks half tien is de 39- jarige schilder J. J. Baast, die, staande op een urie me.er hooge hangsieiling, bezig was met het verven van een koelcel op het abattoir te Tilburg, gevallen en met het hoofd op een steenen vloert rechtgekomen. Me; een schedel breuk werd de man opgenomen en naar het Sl. Eiisabethziekenhuis gebracht, waar hy kort na aankomst is overleden. He slachtoffer was gehuwd en vader van drie kiDderen. Een opzienbare affaire*. Men meldt uit Stockholm: Tengevolge van de vele klachten van IJs- landsche visschers over vangst door buiten- landsche treilers in de territoriale wateren en van de aanvankelijk onverklaarbare omstan digheid, dat deze treilers vrijwel nimmer door inspectievaartuigen verrast konden worden, heeft de Uslandsche regeering eenigen tyd geleden last gegeven tot een uitgebreid onderzoek. Bij de telegrafie heeft men een groot aantal code-telegrarnmen opgezocht en onderzocht en zoo ls men een aantal IJs- landcrs op het spoor gekomen, die bepaald» buitenlandsche naar fiet schynt Britsche treilers nauwkeurig op de hoogte hielden van de bewegingen van de inspectievaartuigen rn bovendien aanwyzgingen gaven, waar men telkens de beste kansen op rijken buit had. Aan boord van een dezer dagen opgcbrachten treiler uit Grimsby moet de politie de slew

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 14