Anna Paulowna. Julianadorp Callantsoog. Breezand. Wieringen. Wieri ngerwaard. Schagen Texel. Een opzienbarend geval van vergiftiging. De 12 Kindermoorden. Het geval-Hewitt HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 8 FRBRUARI 1936. Gemeenteraad tels voor de geheime codes van de visschertj- inspectie gevonden hebben eu volgens een be richt in een Deensch blad zou men zich bij deze visscherij-spionnage, die indirect voor de IJslandsche visschers zeer nadeelig is, van geheime radio-zenders bediend hebben. Uit den aard der zaak heeft de affaire op IJsland veel opzien gewekt. Ken vrij groot aantal personen, die de buitenlandsche treilcrs van inlichtingen hebben voorzien zijn gearresteerd en volgens een nog niet beves tigd gerucht zouden zich onder hen enkele bckmde personen bevinden. Vcor de rechtbank te Nottingham staan dezsr dagen zuster Waddingham, directrice van een tehuis voor ouden van dagen en ge- brokkigen en haar medeplichtige John Sulli- van, terecht, beklaagd van moord op twee harcr patiënten. Os geschiedenis ia aldus: in December '34 ve-huisde de 50-jarige invaliede juffrouw Ada Eaguley met haar 87-jarige moeder naar het tehuis in Sherwood bij Nottingham, dat onder leiding van beklaagden stond. Oor spronkelijk betaalden de dames 3 pond per v/och, maar aangezien hun verzorging inder daad veel tijd kostte, kwam de oude dame rast de zuster-directrice overeen om haar be zittingen aan het tehuis te vermaken, op voorwaarde, dat zuster Waddingham levens lang vcor haar dochter Ada zou zorgen, die invaliede was. Een familielid, die sterk tegen deze schik king gekant was, werd niet meer in het te huis toegelaten, en in Mei 1935 veranderde de oude dame haar testament ten gunste van zuster Waddingham en haar bedrijfsleider Sullivan. In Juli stierf de moeder, wat geen achterdocht opwekte, omdat de vrouw 88 jaar oud was, maar toen kort daarop ook de 50- jarige invaliede dochter Ada overleed, gaven een vriendin van deze. juffrouw Blagg en een familielid de zaak bjj de politie aan en bij opgraving der lgken vond men resten van morphine en andere vergiften, die niet door den behandelenden geneesheer waren voorge schreven. De politie greep nu in en beklaag den hebben Woensdag den eersten dag te rechtgestaan. Zeer bezwarend voor hen is een z.g. brief van Ada Baguley, waarin zij verklaart in geval van overlijden te willen worden verbrand; tevens wordt de wensch uitgesproken, dat de familie van die even- tueele gebeurtenis niet verwittigd zal wor den. De handteekening is echt, maar de brief is in het schrift van Sullivan en de openbare aanklager beweert natuurlijk dat Ada Baguley niet heeft geweten, wat zij on derteekend heeft De vriendin Blagg kwam 11 Sept. juffrouw Ada opzoeken en vernam dat zij juist was overleden aan inwendinge verbloeding. De dokter gaf geen certificaat af voor de verbranding van het lijk en in de longen en andere organen heeft een deskun dige 2% gram morphine geconstateerd. Eekiaagde Waddingham verscheen Woens dag in de rechtszaal met haar jongste, een kind van 3 maanden, maar toen het te veel begon te schreeuwen en de behandeling op hield, liet de rechter een andere verpleegster komen, die de baby zoolang heeft verzorgd. In het proces te Schwerin tegen den klok- kemaker Seefeld is gisteren de moord op den 12-jarigen scholier Hans Neumann behandeld. De jongen was met toestemming van zijn ouders op 16 Februari 1935 met een kenni3 per auto van Wismar naar Schwerin gereden, om er familieleden en een vroegeren school kameraad te bezoeken. Om 12 uur 's middags zou hij weer op de markt zijn, om vandaar de terugreis te aanvaarden. De kennis wachtte echter tevergeefs op den jongen. Hans Neuman was sedert dien verdwenen. Eerst eenige maanden later, op 20 Juni, hebben speurhonden van de politie te Berlijn zijn lijk in een dennenboschje gevonden, vlak bij de plek, waar ook het lijk van Heinz Zirn- mermann was gevonden, die een week later werd vermist. Het lijk van Hans Neumann was ongeveer 40 cm diep in den grond ge graven en lag ook in slaaphouding, iets op den linkerkant Sporen van verweer zgn ook in dit geval niet gevonden. Opmerkelijk was dat de doode jongen tusschen twee berken lag, die van inkepingen waren voorzien. De vader van den knaap werd als eerste getuige gehoord. Uit zijn verklaringen bleek, dat de arme ouders indertijd, toen hun zoon niet met den auto was teruggekomen, had den gehoopt, dat hij den volgenden dag per trein naar huis zou komen. Nog langen tijd klemden zij zich aan de hoop vast, dat hij te eeniger tijd weer zou opduiken, totdat zij liet slachtoffer van een misdaad was gewor den. Seefeld had op al de hem gestelde vragen slechts het eene antwoord: „Dat komt voor mijn persoon niet In aan merking!" Hij verschanst zich, met het oog op de steeds sterker wordende bewijzen, ach ter dit gezegde, blijkbaar om zich niet bloot te geven. Er werden drie getuigen gehoord, die See feld met den Jongen Neumann gezien hebben, maar bekl. ontkent, dat hij het geweest is. Een andere getuige heeft bekl. 's middags te 6 uur in een herberg te Schwerin getroffen; hij was daar alleen. Cetuige, juffrouw Jahl. die Seefeld ook reeds jaren kent als klokkenmaker, heeft be klaagde in gezelschap van een jongen, dien zij niet kende, gezien; twee uur later pas seerde bekl. haar weer in de andere richting alleen, Seefeld zegt, dat de getuigen zich moeten vergissen en als de voorzitter hem vermaant toch eindelijk zijn geweten te ont lasten door een bekentenis, antwoordt hij weer met zijn stereotiepe uitdrukking: „Dat komt, zoover mjj betreft, niet in aanmerking." De moeder verdwenen. Dé moeder van het meisje Anna Hewitt, thans mevrouw McCarter, is verdwenen, of He/er, z(j houdt zich schuil in New York. Haar advocaat William Breslin, weet, waar z'j is, maar zegt, dat zf zoo ziek is, dat zij met mag worden lastig gevallen, wil zij geen gevaar loopen aan de opwinding te sterven. Er^zijn ook geruchten geweest, dat mevrouw McCarter zich aan boord van een schip op zou bevinden naar Europa. Maaqstedat ®c lijnt, niet zoo te zjjn. De beide doktoren, |0 de operatie op het meisje Hewitt hebben gevoerd, hebben zich bij de politie aaDge- en zijn onder borgtocht in vrijheid gelaten. 11 - -'M 5-i nw?" y öe ,b ,ucht e° fte| Ma»r oiï1 daarbij ook nog een jeugdig kranig figuur heeft, die kan Jff» 1rcu#d# b«*u*ter genieten Ware schoonheid ligt niet alleen In de gelaatsuitdrukking, maar in ds eersle plaats in de harmonische lijnen van de gestalte, <n jeugdige vorm en bevallige houding. Ook li kunt dank ji| een nieuw 0n ,f Lme U" t'suu' vormen en Uw geheime wenschen „werkelijk mooi te lijn" verwerelijken. Geen oefeningen, apparaten ol diëet noodig. Bestelt U het boekje „Hoe ver krijg Ik een volmaakt figuur?" (32 afbeeldingen). Het be vat wetenschappelyko inlichtingen over oorzaken, behandeling en bewezen resultaten. Tegen Inzending van 45 c aan post- zegels wordt U dit ia gesloten brief toegezonden, ot tegen 35 centa als drukwerk, door dl „Idoena" N.V.. Amsterdam. ieerenqr«c PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gemeente. Geen dienst Zendingsgebouw „De Ster der Hope". 's Morgens 10 uur en 's avonds 7 uur, de heer Loojj, van Rotterdam. BURGERLIJKE STAND. over de maand Januari GEBORENSimon, z. v. D. Prins en E. Raven; Cornelia, d. v. A. Schenk en Tr. Pluister; Johanna Petronella, a. v. L. Bakker en A, Doorn; Geertje, d. v. J. Mooi) Mzn, en Gr. van Wachendorff van Rgn; Elisabeth Geertruida, d. v. G. de Wil en G. Kramer; Andreas Cor- nelis, z. v. P. J. Strooper en N. Filmer. ONDERTROUWD: S. Helda en A. Legen. OVERLEDEN: Neeltje van Twuijver, 70 j., echtgen. van C. Langereis; Xefje Blom, 74 j., Wed. van A. van Gelderen. LOOP DER BEVOLKINa. over de maand Januari. Ingekomen: W. J. Amels van Den Hel der; J. L. Andringa van Den Heider, A. Legen en gezin van Den Helder Vertrokken: I. Bouwens en gezin naar Den Helder; G. Wagenaar naar Zgpe, Burger- brug; M. Biersteker naar Hoogwoud; J. Toes en gezin naar Barsingerhorn. U.K. ORGELFONDS. Het orgelfonds-comité gaf een propaganda- avond ten bate van bovengenoemd fonds, in de zaal van de Vlas- en Korenbeurs. Pastoor Van der Eem heette alle aanwezi gen, vooral de donateurs en donatrices van het orgelfonds, van harte welkom. Spr. rele veerde hoe een paar jaar geleden het orgel gebouwd is. De kosten daarvan zijn te hoog om ze in één of twee jaar bijeen te brengen. Den iaatsten tijd begonnen de Inkomsten sterk te verminderen. Men dacht zeker, dat het niet meer noodig was. Het Orgelfonds moet nog een paar jaar blijven bestaan. Als ieder wat bijdraagt, heeft de kerk een bezit, dat over honderd jaar nog even mooi is als nu. Na de mededeeling, dat ln de pauze een verloting zou worden gehouden, was het woord aan Daan en Timmy. Het is niet noodig in te gaan, op wat zg brachten. Iedereen in den omtrek kent Daan en Tommy. Men weet, dat hun programma steeds boeiend, hun décors prachtig in orde zijn, terwijl ernst en luim elkaar regelmatig afwisselen, zoodat ieder zijn deel krggt. Me nigmaal daverde de zaal van het lachen. Het was reeds middernacht, toen de scher men voor de laatste maal dicht gingen. Pastoor Van der Eem bracht tot slot een woord van dank aan Daan en Tommy, aan mevr. Op 't Veld, die de prezen voor de ver loting bijeen had gebracht en steeds alle maanden klaar stond om de gaven voor het Orgelfonds te incasseeren en ook de zelatri- ces werden nog bedankt. Men bleef nog eenigen tijd gezellig bijeen voor een dansje onder leiding van mej. A. Tuin uit Schagen. BOUWVERGUNNINGEN. B. en W. verleenden vergunning aan den heer P. Kooiman, voor den bouw van een woonhuis aan de Molenvaart; aan het R.K. kerkbestuur te Breezand voor den aanbouw van een schoollokaal, en aan C. Blaauboer voor den bouw van een woonhuis aan de Van Ewijcksvaart. PREEKBEURT. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem.). 's Morgens 10 uur en 's mindags 3.30 uur, de heer P. Boon. MIDDENSTANDSVERGADERING. De heer C. Kaan opende de eerste ver gadering van de middenstandsvereeniging in 1936, in Veerburg gehouden, met den wensch, dat dit jaar gunstiger mag zgn dan het vorige. Spr. ziet een lichtpuntje in de berich ten over de mogelijkheid van betere uitkom sten in het bollenbcdrgf, want het wel en wee van den middenstand in deze gemeente hangt toch ook voor een groot deel af van den toestand in dat bedrgf. Na de vaststelling der notulen bracht de penningmeester, de heer D. de Graaf, ver slag uit over de financiën der vereeniging. De ontvangsten bedroegen f 188.85, de uitgaven f 113.10, zoodat het saldo ad f 197.85, toenam met f 75.73. De heeren A. Dekker en H. Voorthuizen, die de bescheiden controleerden, bevonden alles in orde. Uit het jaarverslag van den heer Zon noteerden we; het aantal leden bleef ongewij zigd, n.1. 60. De attracties ter bevordering vanhet koopen bij den eigen middenstand zijn over 't geheel geslaagd, al was het resultaat niet als bij de St. Nicolaas-aLractie in 1934. Daar het Gem. Elec. Bedrgf pas was overgegaan aan het P.E.N.. had men te wei nig ondervinding om te ageeren tegen de P.E.N-tarieven, zooals dat elders geschied Is. Het zal echter goed zijn ook hier aandacht aan deze zaak te schenken. In samenwerking met het hoofdbestuur is een verzoek gericht aan den Minister van Economische Zaken betreffende het tewerkstellen bjj de werk verschaffing. Er zijn 11 aanvragen gericht tot het Bureau van Advies. Bij de bestuursverkiezing die daarna volg de, werden de aftredende heeren D. de Graaf en P. Harder, herkozen; in de bestaande vacature werd voorzien dcor de benoeming van den heer A. van Zandwijk Rz. Onder het groot aantal ingekomen stukken was o.a. de brochure over Uitverkoopen en Opruiming, die bij den secretaris besteld kan worden en een schrjjven van het hoofdbestuur, waarin gewaarschuwd werd vcor een met name genoemden bollenhandelaar, die zich in Amerika vestigde, maar bg overkomst hier te lande bestellingen doet, die niet behaald worden. Naar aanleiding van een opmerking van den heer Molenaar zal de secretaris het hoofdbestuur nog eens wijzen op het gratis verstrekken van strijkijzers door het P.E N. aan pas gehuwden. Het bestuursvoorstel, 100 exemplaren van de brochure „Wat doet de Koninklijke N d. Middenstandsbond" kosteloos te verspreiden, mede met het doel. daarmee nieuwe leden te werven, werd aangenomen en het bestuur opgedragen stappen te doen om tot oprich ting te komen van een Jongeren-organisatie. Op een vragenlijst van de Mica, werd de vraag of men voor het houden van een Mica in 1936 was. beantwoord me* ja, maar de vraag, of deze naast of in de plaats van de plaatselijke acties moest komen, met neen. De vereen'ging won door de Mica 2 leden. Men zag liever een andere wijze van toeken ning der prijzen en gaf daarover advies. Bij de rondvraag bracht de heer Schilder- man ter sprake, dat in Den Helder voor een ventvergunning in plaats van f 3 thans f 5 per jaar moet worden betaald. De secretaris zal inlichtingen inwinnen waarom deze ver- hopging plaats had. Voor een dag moet 15 et. en voor 1 maand f 1 betaald worden, wat onbillijk gevonden werd, omdat zij. die n'et direct f 5 kunnen m'ssen, nu f 12 per jaar moeten betalen en ook de venters met sei zoenartikelen duur uit zijn. De heer Sehildm-- man drong tevens aan pogingen in het werk te stellen een lantaarn geplaatst te kriigen on den hoek van den Pa1-weg en den beton weg De KoovVan Ewüeksluls. Naar aanleiding van een vraag van den heer H. Jonker deelde de heer Zon een en ander mede over een ln A'kmaar gehouden vergadering, waarin gesoreken Is over de onrieht.ing van een Borgstelhngfoods cn nadat hes'oten was de comtfé's die St. Ni-o'-es- feesttes en het Orantefeest o—nn'seer.-n te berichten, dat. zoo zn n'et hun i^koonen daar voor bli den piaa's'di'k'm do"o, aan de leden geadv'seerd zal worden ook n'-t on de ltt<den voor die feesten te teekenen. Volgde sluiting. POLITIE. Gevonden een nummerbord Gz. 21162 en een autoband met velg. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gemeente. 's Avonds 7 uur, Ds. H. W. Meihuizen van Wierlngen. Öeref. Kerk. 's Morgens 10 en 's middags 2.30 uur, Ds. E. Jansen. i i - BURGERLIJKE STAND. (31 Jan. t/m 6 Febr. 1936). GEBOREN: Jan, z. v. F. Hoekstra en Gr. Groenewoud; Pieternella, d. v. J. de Jonge en J. v: d. Sluis. ONDERTROUWD: Bern. Engel en G. Ger- ritsma. GEHUWD: Geene. OTERLEDEN: (te Den Helder) H. Greven, 40 j., vrouw v. S. Gerrijts. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen personen (15 m. en 12 vr.). J. Spruit uit Anna-Paulowna; Mw. W. de Jong, geb. Dijkman uit Haskertand; W. de Jong en W. de Jong uit Heerenveen; Jac. Har.og uit Edam, met gezin; J. van Eerden uit GroningenTh. v. d. Berg en gezin uit Zijpe; C, P, Vijverberg uit Medembiik; Mv. W. Cornelisse uit Oss; J. J. Timmermans en echtgen. uit Medembiik; W. Groes en gezin uit Schagen E. Assies en gezin uit Medembiik P. Stipriaan uit Winkel. Vertrokken personen' (4 m. en 1 vr.). A. Knol geb. Kejjzer nr. Anna-Paulowna J. J. Oranje nr. WestdongeradeelH. Meijer nr. AmsterdamJ. J. Koster nr. Alkmaar. AANBESTEDING LEERMIDDELEN, ENZ. Na inschrijving werd de leverantie van leer middelen voor de o. 1. scholen in deze gemeente over het jaar 1936 gegund aan den heer R. W. Heutink te Almelo voor f 600.07. De levering der schoolbehoeften werd op gedragen aan de fa. S. Bakker Jz, te Koog- Zaandijk voor f 322.20. De levering van de benoodigdheden voor het vak nuttige handwerken wera opgedragen aan den heer J. Klare alhier aoo*- f 175. CURSUS IN BOSCH- EN TUINBOUW. Om de bevolking van Wieringen meer liefde voor bosch- en tuinbouw bg te brengen heeft het „Comité tot bestrijding werkloosheid der jeugdige Personen" besloten, bjj genoegzame deelname, een wintercursus daarvoor te orga- niseeren. De heer J. v. d. Breemen, houtvester der Wieringermeer, heeft zich bereid verklaard belangloos als leeraar op te treden. Oeze te houden cursus kan worden mede gemaakt door jongelieden van 14 jaar en ouder. Het ligt in de bedoeling dezen winter nog ongeveer 10 lessen te geven, De leerstof wordt zoo gekozen, dat het voor ieder, die het lager onderwijs heeft gevolgd, begrijpelijk zal zgn. De volgende onderdeelen van Bosch- en Tuinbouw zal de cursisten getracht worden bij te brengen le. kennis van de in ons land voorkomende houtsoorten2. aanplanting en verdere ver zorging daarvan. Het Comité moedigt vooral die jongelieden, die reeds practisch in de Wieringeimeer te werk gesteld zgn bij het „boompjesptanten" aan zich voor deze cursus aan te melden, daar de leerstof voor hen zeer leerzaam en aan trekkelijk zal zgn. Aanmelding kan vanaf heden geschieden bij de Arbeidsbeurs te Hippolytushoef en bij den heer D. v. d. Zwaag Molgerdijk, Den Oever, POLTIE. Vermist: Een rijwiel. Verloren: een rijwielbela3tingplaatje. Inlichtingen bij den gemeentebode. JONGEREN WERKLOGZENZORG OP WIERINGEN. Het comité voor het vormen van werk- objeclen, leercursussen en het regelen van andere aangelegenheden ter bestrgdiDg van de werkeloosheid onder de joDgeren is onder leidiDg van wethouder Bosker zijn arbeid be gonnen. Naar wij vernemen zal reeds de volgende week een cursus aanvangen onder leiding van den heer van Breemen, lot het bekomen van meerdere kennis van beplantingen en bosch- bouw. Ook zal ar. Beeker aanvangen met een cursus „Eerste Hulp bij Ongelukken". Een cursus op technisch gebied (motorcursus) zal volgen. Voorts kunnen jongeren na de ministerieele goedkeuring, te werk worden gesteld bij de gemeentelijke beplantingen van wegbermen, pleinen, kerkhoven eic. Ook zal worden over gegaan, aldus de plannen van B. en W., tot aanleg van een nieuwe openbare begraafplaats, die een zeer goed werkobject zullen vormen. Eveneens zal, ter tewerkstelling van werk- looze bouwvakarbeiders worden overgegaan tot hes bouwen van eenige woningobjecten, waardoor het mogelijk zal worden de ergste krot-woningen op te ruimen. Een en ander is reeds bij den Minister, ter bekoming van de noodige gelden, aanhangig gemaakt. ALGEMEENE VERGADERING „HET WITTE KRUIS". Te 8 uur opent voorzitter P. Kaan deze druk bezochte bijeenkomst in Hotel de Haan. Aan wezig ongeveer 150 personen. Na allen welkom te hebben geheeten, verklaart hg de vergade ring voor geopend. Notulen. t>e secretaris-penningmeester D. van Beek leest de notulen van vorige vergadering. On veranderd goedgekeurd. Jaarverslag van den secretaris. Vervolgens geeft de secretaris een uitge breid overzicht der werkzaamheden van het afgeloopen boekjaar, waaraan wij het volgende ontleenen. Hét jaar was geenszins ongunstig. Het leden tal bedroeg per 1 Jan. 1933: 1162 (zielental der gemeente per dienzelfden datum: 6271). foor de zuster werden 2241 bezoeken afge legd (v.j. 1802); 239 huisbezoeken en 231 ln verband met het Consultatie Bureau voor Zui gelingen v De Emmabloem-collecte bracht op 120.50 en de collecte 100.10. Verder waren 4 patiënten in de Sanatoria verpleegd. 33 patiënten werden vervoerd door de' zieken-auto (14 van elders). Voorts werden 49 zittingen gehouden door het Consultatie Bureau voor Zuigelingen, waarbij 172 kinderen werden behandeld w.o 90 nieuwelingen. Totaal werden 894 consulten ge- geyen. Verslag van de Commissie, belast met het nazien der rekening. Namens deze Commissie, best""nde uit de heeren Klaver, His Wilms en de af, neemt de heer Klaver het woord en deelt mede, dat ds Commissie de boeken en bescheiden in orde bevonden heeft. Verslag penningmeester. Hieruit volgt, dat de baten be- 6.603.01 droegen de exploitatie-uitgaven 6.195.80 Batig solda 410.21 Begrooting voor, 1936. Deze is aldus samengesteld: Baten: Subsidie Rijk 340. Subsidie Gemeente 5C0. iï.-H. ver. t.b.c.bestr. 60. 900.— Emmabloem-collecte100. Terug van Sanatoria3.000. Contributie etc2.200. Diversen250. a) pntsmetting50. 6.500.— hosten: Wijkverpleging 2.000. l) Sanatoria-kosten3.000. s) Ontsmetting50. IJsj120.— Bojïe 160.— Onderhoud200. Aankoop materiaal 300. Abonnementen etc80. Porti etc50.— Diversen150. Onvoorzien390.— 6.500.— itevr. G. de HaanBosker brengt dan ver- slaig uit der vereeniging „Huisverzorging", waarvoor wij verwijzen naar ons blad van Dinsdag j.1. Verkiezing van drie bestuursleden wegens period. aftreding der heeren Van Kalsbeek, D. Lont en D. Minnes, die alle 3 herkozen werden. Verslag afgevaardigden naar de laatste Prov. Vergadering te Amsterdam. Als afgevaardigden waren gekozen de hee ren His Wilms en De Graaf, welke laatste verslag uitbrengt van deze vergadering. Wat verder ter tafel komt. De heer O. J. Bosker vraagt het woord en betuigt zijn voldoening over de correcte wijze, waarop deze vergadering is verloopen. Dit is voor een groot deel te danken aan den heer Klaver, zoo zegt spreker. Want bij geruchte was hem bekend geworden, dat de Commissie Van controle een minder gunstig verslag zou uitbrengen, waardoor het bestuur geblameerd zoü worden. Nu echter de kool en de geit ge spaard zijn gebleven, en per slot van rekening de commissie de boeken in orde heeft bevon den, bleef de vrede ter vergadering bewaard. Dan sluit de voorzitter onder dankzegging aan allen en speciaal dank aan den bode der Vereeniging, den heer Jb. Lont, de vergade ring. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. (Den Oever). 's Morgens 10 uur. Ds. van Beek. Ned. Herv. Gem. Westerland 's Avonds 7.30 uur, Ds. van Beek Evangelisatie (Ned. Herv. Gem.. H.Hoef), 'sMorgens 10 uur, de heer O Deen Evangelisatie (Ned. Herv. Gem. Den Oever) s Middags 2.30 uur, de heer O. Deen. Doppsgez. Gem. Geen dienst. Ger. Kerk (Beltstraat). Hippolytushoef. 's Morgens 10 uur en 's middags 2.30 uur Ds. Tollenaar. v.m. H. Avondmaal Geref. Kerk. (Den Oever). 's Morgens 10 uur en 's middags 3 uur, Cand. v. Eerden. BOND VAN BOERINNEN EN ANDERE PLATTEL AN DS V ROUWEN. De bijeenkomst van dezen bond. Donder dagavond gehouden in de zaal van mevr. van der Woude, was gewijd aan huisverzorging en idem van bloemen en planten. Het bes .uur had zich medewerking verschaft van den heer van der Laan, tuinbouwleeraar. Vcor de pauze werd een uiteenzetting ge geven van den groententeelt. Er na volgde de behandeling van bloemen eu planten, een en ander verduidelijkt door lichtbeelden. Diverse mededeelingen werden gedaan: o.a. dat men naar Wieringen zal gaan ln verband met de zuiveldemonstratle. Deze excursie zal gratis zijn. Voorts zal in Maart een huisvlijt- tentoonstelllng gehouden worden, waarvoor men reeds nu eenige bijzonderheden te hooren krijgt. Mevr. VisserBakker sprak een sluitings woord. IEDER KIND PER DAG 1/4 LITER MELK? Naar wij vernemen, worden er momenteel pogingen in het werk gesteld door de ouder commissie, teneinde de kindeien iederen dag een glas melk te verschaffen. De onderhande lingen met de zuivelfabriek „De Volharding", om de melk tegen Industrieprijs beschikbaar te willen stellen, schenen gunstig verloopen te zijn. Kosten bedragen per kind 10 cent per week, voor welk bedrag ieder kind per dag liter melk ontvangt. Ook voor hen. die niet in staat zijn dit be drag te betalen, zal een regeling getroffen worden, opdat ook zij kunnen proflteeren van dit zoo zeer toe te juichen plan. BURGERLIJKE STAND van 30 Jan. tot 6 Febr. 1936. GEBOREN: Jacob, z. v. J. Feinheer en A. Wiersma. GETROUWD: K. Swiers en T. Klare. OVERLEDEN: A. Zwertsloot, 75 jaar. POLITIE. Gevonden: een geldstuk, een riem. Verloren: twee handschoenen. OUDERCOMMISSIE. De Oudereonujussie vergaderde op Vrijdag 7 Febr. in de O.L.S. te Schagen. De heer D. Brouwer, hoofd der schoodl. opende met een woord van welkom, in het bijzonder tot den heer Dr. v. d. S.uis te Schagen, voor de door hem uit te spreken in leiding over de Tandverzorging op de Scholen. De voorzitter deelt mede, dat de cursus voor de schoolvrije jeugd niet kon doorgaan, aan gezien het minimum aantal eerlingen van 20 niet werd bereikt. Wat betreft het vervoer dei kinderen, die door de kanalisatie meer dan 5 km vanaf de school zijn verwijderd, is van het Gemeente bestuur bericht ingekomen, dat het uitge schoten bedrag voor vervoer der kinderen ge durende het tijdvak 3 Dec. tot 1 Jan. voor rekening van de Gemeente zaï komen. De lgsten voor het schoolfeest 1935 hebben opgebracht f 575.70. Het schoolfeest kostte 528. Batig saldo 42.52!4 Daarna hield Dr. v. d. Sluis zijn inleiding over Tandverzorging op de Scholen. Dé heer Bel, welke de vergadering van de Burgemeesters, en Secretarissen der gemeen ten in het ex-kanton Schagen had meege maakt, gaf een uiteenzetting, waaruit bleek, dat de opzet, welke de hoofdcommissie na streefde, falikant zou uitloopen. Zij wil de zaak wat al te vlug regelen. De becijfering, welke hij liet volgen, gaf wel het beeld dat er geen 4000, doch slechts 3000 kinderen zouden zijn, daar van de zijde der Katholieke en Christelijke Scholen geen of slechts ge deeltelijke medewerking zou komen. Ook deel den sommige Burgemeesters reeds mede, dat van finantieelen steun van hun Gemeente geen sprake was. Zou er nu een tandarts worden aangesteld, welke alleen in de morgenuren be schikbaar was, zoo zou een behandeling cp een deskundige manier moeten gebeuren, dat van een nuttig effect geen sprake meer kan zijn. Het Hoofdcomité schijnt echter dezen dienst reeds op 1 April of 1 Mei te willen doen ingaan en het liefst al sollicitanten hier voor willen oproepen. Spreker begrijpt niet hoe dit zal moeten worden geregeld. Dr. v. d. Sluis oppert hierna nog het ldée om dan plaatselijk iets te doen en later mis schien bij het district aan te sluiten cf dien kant heen te werken. De heer de Veer wil echter nog niet van het groote Comité afsplitsen. Eerst moet de vergadering afgewacht worden, waarin dit Comité beslist zal hebben, hoe en op welke wijze zij deze zaak meent te zullen aanpakken. Nadat nog door den voorzitter het ontslag van den 2en boventalligen onderwijzer was uiteengezet, volgde sluiting. Vergadering van den Raad der gemeente Schagen op Woensdag 12 Februari 1936 des voormiddags te kwart voor 10 uur. Punten van behandeling; 1. Onderzoek geloof brieven gekozen raadslid. 2. Verzoek om ontslag van den heer C. Mol als gemeente-ontvanger en waarn. secretaris 3. Benoeming gemeente-ont"anger. 4. Vaststelling begrooting dienst 1936. PAASCHTENTOONSTELLING. De jaarlijksche Paaschientoonstelling zal alhier worden gehouden op V/oensdag 1 April. DOOR KOLENDAMP BEDWELMD. Woensdagmorgen bleef ten huize van mevr. R. alhier alles gesloten. Men verschafte zich toegang door een raam tot de woning en vond mevr. R. door kolendamp bedwelmd nog ln haar bei liggen. Tot heden ls het bewust- zjjn niet teruggekeerd. BURGERLIJKE STAND van 1 tot en met 7 Febr. 1936. GEBOREN: Klaas, z. v P. J. Uitgeest en K. Bruin; Catharina Anna, d. v. C. Smit en A. Maas. ONDERTROUWD: W. J. Terwindt en N. Weydt. OVERLEDEN: Pietje "'laming, 60 jaar, geh. met J. Kooger; Neeltje Schraag, 82 jaar, wed. van j. Witte; Klaas Dop, 21 jaar; Ester Polak, 90 jaar, wed. van H. C. Pongo; Arie Daalder, 80 jaar, v-edn. van A. Bakker. POLITIE. Gevonden: 2 ceintuurs, 1 schaartje. Hierr.a sluiting. DOOPSGEZIND ZANGKOOR. Te Den Burg is een Doopsgezind Zargkoor opgericht. Reeds een £0-tal personen gai zich als lid hiervoor op. De leidiDg berust bg een heer W. J. Jouwersma. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. Den Burg. v.m. 10 u.. Ds. Visser colt. gen. Kas. Oosterend. v.m. 10 uur, Ds. Kok. Waal. v.m. 10 uur. Ds. van 't Hooft. Den Huorn, v.m. 10 u., Ds. Moen n.m. 7.30 u., Ls. Moen. H. A. De Cocksdorp, v.m. 10 uur, Ds. Salm n.m. 7 uur, Ls. Salm. Oudeschild, v.m. 10 uur, Ds. Scholie Doopsgezinde Gemeente. De Burg, v.m. 10 u., Ds. D. Allema, van Zaandam. Den Hoorn, v.m. 10 u. Ds. Smidts. Gereformeerde Kerk Den Burg, (Geoouw Fanfare) v.m. 10 uur, Cand. Berger n.ni. 3 uur, Ds. v.d. Leer Oosterend. v.m. 10 u., Ds. v.d. Leer n.m. 3 uur, Cand. Berger Gereformeerde Kerk (H.V.) Oosterend, v.m. 10 en n.m. 2.45 u., de heer Schurer. JAARVERGADERING „WITTE KRUIS". Ook ditmaal viel de algemeene vergadering van de afd. „Texel" van „Het Witte Kruis" geen best bezoek ten deel. De bgeenkonxst werd door slechts 14 leden bijgewoond. De Voorzitter, Dr. Vellenga, was verhinderd aan wezig te zgn, waardoor de vergadering door Noatris Mulder werd geleid, die in de geringe opkomst geen verminderde belangstelling in de Vereeniging meende te moeten zien, maar groot vertrouwen van de leden in het bestuur. De Voorz. gaf verder in zijn openingswoord zijn meening te kennen, dat de vergadering een vlot verloop zou hebben, omdat niet na ders dan .gewone huishoudelijke zaken op de agenda stonden. Notaris Mulder had evenwel buiten den waard gerekend, want ter elfder ure verscheen de heer Sijbr. C. Eeiman ter vergadering, die nog eens het beruchte proces- Boon ter sprake bracht, waarmede de aanwe zigen tot het sluitingsuur werden bezig ge houden. De heer Pisart las notulen en jaarverslag; uit het laatste vernamen wij, dat het aantal leden van 1553 tot 1607 is gestegen, doch dat de inkomsten aan donateursgelden niettegen staande deze stijging in het ledental (door verlaging van contributie) vrijwel gelgk ble ven aan het vorig jaar. De heer Pisart deelde verder mede, dat het bestuur had besloten 25 bij te dragen aan de bestrijding der Malaria, die minder krach tig ter hand genomen kan worden dan anders, omdat het Rgk den steun daaraan sterk ver minderd heeft. Voor Texel heeft malariabe strijding wel geen zin, omdat deze ziekte hier nooit voorkomt, doch men achtte dit een zaak van groot algemeen belang. Verder had het bestuur 10 beschikbaar gesteld voor het Sanatorium van het Koningin Emma Fonds, dat door tijdsomstandigheden in financieele moeilijkheden dreigde te geraken. Vervolgens gaf de heer Pisart een kort overzicht van zijn gehouden financieel beheer. De rekening was gecontroleerd door de heeren A. C. Rab en P. Plaatsman en in orde bevon den. De balans sloot met een voordeelig saldo van 51,54. Kapitaal f 5791.93. De rekening der T.B.C.-bestrijding sloot met een voor deelig saldo van 6.27. De ontvangsten h'er- voor hadden bedragen 4235.08. Op een vraag van den heer Eelman gaf de heer Pisart een klein overzicht van de werkzaamheden van het T.B.C.-fonds, waaruit de omvangrijke arbeid van den secretaris voor de T.B.C.-be strijding bleek, een arbeid, die gelukkig zeer goede resultaten oplevert. Tot bestuursleden werden gekozen voor Den Burg (in een vacature) Notaris Mulder, die eere-bestuurslid was. Voor Oudeschild de heer J. M. Bakker, voor Oosterend de heer Joh. v. d. Slikke, voor De Koog de heer C. Kuip, voor Den Hoorn de heer P. Ritteco, voor de Cocks dorp de heer J. Barends. Aan de beurt van aftreden waren de heeren S. Keijzer, J. Mak, Alb. Blom, J. Bruin en P. Boom (niet her kiesbaar). Tot rekening-opnemers voor 1937 werden gekozen de heeren: A. C. Rab en P. Plaats man. Bjj de rondvraag stelde de heer Pisart voor om (nu de Texelsche Algem. Wijkverpleging door vermindering der Rijksbijdragen, die eerst pl.m. 1500 en dit jaar 1100 zal be dragen) in financ. moeilgkheden dreigt te ge raken weder zooals b(j de oprichting met 100 te steunen. Gevraagd werd of de verg. die slechts een batig saldo heeft van 51, zelf dan niet ln moeilgkheden geraakt. Mede gedeeld werd echter dat men dit afgeloopen jaar eenige extra onkosten heeft gehad n.L door aanschaffing schrijfmachine etc. Dit voorstel werd verder met algem. stemmen goedgekeurd, terwgl in de verg. door ver schillende aanwezigen gewezen werd op den noodzaltelijken steun, die aan deze nuttige in stelling moet worden gegeven. De heer Pisart deelde nog mede dat men hier ruimschoots gelegenheid toe zal krggen. Ook werd nog gesproken over het fonds v. d. Ziekenauto. Uit de rekening was geble ken, dat dit jaar de inkomsten hiervoor al leen bedragen hadden 12Q, 35 van de op voering van het tooneelspel „Vadertje Lang been". Dit fonds had nog in kas 149.34 waarvan nog afging de assurantie-premie f 37, die men den heer Boekei niet langer kan laten betalen, omdat deze heer in 1938 slecht 82.30 voor ziekenvervoer heeft ont vangen. In totaal zgn 32 ritten gemaakt Krachtig werd ook in de verg. aangespoord om 't fonds van den Ziekenauto te steunen. De heer Sijbr. C. Eelman bracht hierna 't pro ces Boon nog eens in bespreking, voorstel lende nu eens een neutrale commissie te be noemen bestaande uit 7 personen, om deze zaak, waarvan, blijkens een uitlating van den heer Jonker aan den heer Eelman. ook de gemeente veel last heeft, uit den weg te ruimen. Op de balans was voor dit proces weder een bedrag van 350 gereserveerd, Not. Muider deelde echter mede. dat dit be drag al verschillende Jaren daarop voorkomt. De zaak is ln handen van Mr. Langeveld te Alkmaar doch wanneer er niet voor wordt gewerkt zijn er geen onkosten. Ook heeft 't Gemeentebestuur er geen last van dat be slag op den weg is gelegd, zoodat men de zaak maar stil op zijn beloop laat, omdat met den heer Boon toch n'ets ls te beginnen. Van neutrale Commissies wilde de verg. ook niet weten, omdat men daarmee al meer bezig is geweest.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 15