POSTPAPIER ENVELOPPEN C. DE BOER Jr. j DOUWE ECBERTS THEE Gerard Worm Keizerstraat 60 Bleyle Japonnen en Deux Pièces De oorlog in Abessinië. GESLOTEN. Goud-merk .t35ct AffernoonTea 35 Zilver-merk 32 Rood-merk .30 Blauw-merk 28 Groen-merk 26 Paars-merk 25 Grijs-merk. 24 Geel-merk. 22 Bruin-merk 20 HKLPERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 13 FFKTRUAK7 1036. Door een auto overreden en gedood Het ziekenhuis ontvlucht Drand in een deurenfabriek. Brand in een motorboot. Indringer door 2 schoten doodelijk getroffen Een wielrijder op een een zaam fietspad aangevallen Vrachtauto tegen een boom gereden. De storm in Zuid-Europa en den Lavant. Italië's gebrek aan petroleum. De begrafenis van öustloff. Een zonderlinge begrafenis. Wat Engeland denkt. 28 vrouwen verdronken in Britsch Indië. Roof te New York. Een officier van politie vermoord. De zaak Hauptmann. Telegram van Hitier aan den Paus Het Fransch-Russische verdrag. Vertraagde uitwerking van mosterdgas. Een dreigbrief en zijn schrijver. De vijfling van Dionne. F. A. LANS Vrijdagas dengeheelendaq H. J OE BUNJE, MIDDENSTR. 63. i p«rons J r wêêüêê .Al DRINK THEE TT MAAR.*.. ALTIJD VAN Nieuwe collectie Dwergstam ontdekt in Nieuw Guinea. De storm over de Britsche eilanden. Droogte en dumping in Zuid-Afrika Weer een predikant in Duitschland veroordeeld. Ernstig ongeluk te Valencia Een marxistisch kapelaan veroordeeld. Diefstal met braak. Uitspraak in deviezenproces. Abessijnsche cijfers over de Italiaansche verliezen. 15.000 Italianen gesneuveld? op de Oostenburgergracht te Amsterdam ja Maandagavond een 24-jarige man, die daar fietste, aangereden door een auto. Hij werd zoo ernstig gewond, dat hij tijdens zijn overbrenging naar het O.L. Vrouwe Gast huis is overleden. De jongeman werd aangereden door den auto, toen deze geheel links reed en het alachtoffer geen ruimte werd gelaten om uit den weg te komen. Tegen den chauffeur is proces-verbaal opgemaakt Zijn oiiMters hoorden zjjn hulp geschrei niet. Maandagnacht is net 7-jarig zoontje van den fabrieksarbeider H. v. d. B., dat in het ziekenhuis te Weert wegens roodvonk werd verpleegd er in geslaagd die inrichting on gemerkt te verlaten. Het kind kon zijn kleeren niet vinden en is bijna geheel ontkleed naar de ouderlijke wo ning geloopen, die ongeveer een kilometer van het ziekenhuis .igt Het kind vond de deur gesloten en op het hulpgeschrei ont waakte niemand van de huisgenooten. Teneinde raad is het kind in een nabijge legen schapenschuur gekropen, waar het den nacht heeft doorgebracht. Den volgenden morgen ontdekte de eigenaar van de schuur het kind, dat meer dood dan levend in half bevroren toestand naar het ziekenhuis werd gebracht. De toestand van het jongetje is zeer ernstig. Dinsdagmiddag is brand uitgebroken in de deurenfabriek A ris tos te Naarden. Toen' de brandweer met den motorspuit en twee slangenwagens aankwam, stonden de werk plaatsen in lichte laaie. Het kantoorgebouwtje 'kon worden behouden.' Een vrachtauto en groote voorraden hout zijn verloren gegaan. Door het snel optreden van de brandweer is de schade beperkt ge bleven. De oorzaak wordt gezocht in een stuk ijzer, dat in een exhauster is geraakt. Door wrijving met de schroefbladen is er hitte ontslaan, waardoor het zich in den exhauster bevindende zaagsel in brand is gevlogen Verzekering dekt de schade, die eenige dui zenden guldens beloopt Dinsdag is brand uitgebroken in het mo torschip Maria Albertina, groot 100 ton, van schipper J, v. Veeken uit Made, dat in de haven van Noordschans bij Klundert lag. Het vuur ontstond in de machinekamer, waar even te voren de voorverwarmer van den motor was aangestoken en greep zeer snel om zich heen. Door onmiddellijk ingrij pen van den havenmeester kon voorkomen worden, dat het vuur zich voortplantte naar het ruim. Met een aantal stralen op de waterleiding ■wist men na eenigen tijd het vuur meester te Worden. Dé 'maèftinCkamér, - de roef en Ce 'stuurhut brandden eefttér geheel uit. De schade wordt Cour verzékering gedekt. Dakr de lading tarwe verzegeld was, kon nog -niet nagegaan wórden of déze schade had opge loopen. Bij het blussehingswerk heeft - de schipper brandwonden aan gelaat en handen opgeloopen. In het ziekenhuis te Sittard is Maandag nacht overleden de 33-jarige J. B. uit Ko ningsbosch (gem. Echt), die Zondagnacht door den zoon van den caféhouder L. te Ko ningsbosch door twee kogels ln het onderlijf werd getroffen. Toen B. Zondagnacht met twee kameraden het café van den heer L. wilde bezoeken, werd hem de toegang ln verband met het sluitingsuur geweigerd. Daarop sloegen zij een rpit stuk, waardoor B. naar binnen drong tot nabij een der slaapkamers. De zoon van den caféhouder greep hierop zijn geweer en loste twee schoten, welke B, in het onderlijf troffen, met het bovenvermelde ge volg. Dinsdagavond te omstreeks half negen reed de heer Van S. per fiets van Laren (N.-h.) over de fietspaden van de heide naar Hilversum. In de buurt van Anna's Hoeve gekomen hoorde de heer Van S. fluiten. Hij sloeg daarop geen acht, denkende, dat iemand ïlem achterop kwam fietsen. Eenige oogen- b likken later begreep hij evenwel, dat het luiten een waarschuwlngssein voor iemand hioest hebben beduid, want plotseling voelde Van S. zich zoodanig tegen de beenen ge schopt, dat hij de macht over het stuur ver loor en kwam te vallen. Er ontstond een vechtpartij, waarbij de heer Van S., er juist in was geslaagd zijn Aanrander onder te krijgen, toen een tweede Persoon den aanvaller te hulp kwam. Deze "chopte Van S. tegeg het hoofd, zoodat deze Aanrander nummer één moest loslaten. Op dit oogenblik evenwel namen de aan vallers, die blijkbaar hevig van iets schrok ken, de vlucht. De heer Van S., heeft zich beo spoedig hij kon naar Hilversum begeven en de politie van het gebeurde in kennis ge steld. Deze heeft ter plaatse een onderzoek Ingesteld. De heer Van S. heeft meermalen hij is 0-a. verzekeringsagent -r- vrij groote bedra gen bij zich. Juist dien avond had hij slechts weinig geld ln zijn bezit. De heer Van S., die "tets vermist, heeft bij de vechtpartij eenige entveilingen opgeloopen, terwijl hij, zooals kegrljpeitjk, nogal van streek was. De bestuurder gedood. Op den weg tusschen Stapelveld en Eys is Maandag tegen den avond de 39- jarige groen- tenhandelaar K., uit Vaafs, met zijn vracht auto tegen een boom gereden. De auto sloeg om en K, werd zoodanig gewond, dat h(j na korten tijd is overleden. Buitenland. In de Adriattecbe Zee. Volgens de laatste berichten -uit Venetië zijn door den storm in de Adriatische Zee een visscher met zijn vrouw en kind op het eiland Durano geworpen. Zij zijn hier door Oe koude om het leven gekomen. Twee schepen uit Chioggia, met fosfaat geladen, zijn op de kust geworpen, waarbij vijf mannen om het leven kwamen. Naar Stefani uit Ancona meldt, heeft men per vliegtuig een verbinding tot stand ge bracht tusschen het gestrande Spaansche schip Rita Garcia en de kust, zoodat de 33 opvarenden van het schip veilig aan land konden worfden gebracht. Door den storm was het niet mogelijk het schip uit zee te bereiken. Een treinbotsing in Bulgarije. Tengevolge van een sneeuwstorm zijn op een klein station bij Stara Zagora (Bulga rije) twee treinen met elkander in botsing gekomen. De eerste berichten maken mel ding van vijf dooden en zes gewonden. Een nader bericht spreekt van 13 dooden. Onder de slachtoffers bevindt zich een vrouw. Zes menschen zijn gewond. Noodweer aan de Aegeische Zee. Zoowel uit Griekenland als uit Turkije ko men berichten omtrent bijzonder slecht weer. Heel Griekenland en een groot deel van Klein-Azië worden erdoor getroffen. Km Egypte. Ook Egypte is door den 'storm getroffen. Bij Alexandrië is een groot deel van den weg langs de kust weggeslagen, De oorlogst- en koopvaardijschepen in 'de haveil bleven voor averij gespaard. Naar de Engelsche bladen uit Genève mel den, is het rapport van de commissie van deskundigen inzake de uitbreiding van de sancties met een petroleum-embargo morgen te wachten. De hoofdzaak van het rapport zal de con clusies bevatten, die te trekken zijn uit de rapporten van diverse sub-commissies. Ten gevolge van later ingekomen inlichtingen, zijn er in de rapporten van enkele dier sub commissies nog belangrijke wijzigingen geko men, met name de cijfers inzake het petro- leumve: bruik van Italië zijn tengevolge van nadere inlichtingen herzien. Het verbruik van petroleum en zijn derivaten blijkt, sinds de veldtocht begonnen is, veel hooger te zijn geweest dan eerst was geraamd, zoodat de huidige voorraad, dien men aanvankelijk voor vele maanden voldoende achtte, slechts voor veel geringer tijd zal kunnen dienen. De cor respondent van de Times spréékt van een voorraad voor slechts vijf of zes weken, de man van de News' Chroniöle spreekt van,on geveer den dübbéleh' tijd, t Hij geeft dé Vol gende cijfers: De sub-commissie schatte den voorraad in Italië aaii het eind van 1934 op 400.900 tot 500.000 tön. De invoer in 1935 wordt geschat op 3.800.000 ton, het' verbruik- op 3 600,000 ton, zoodat op het eind van 1935 nog- circa 700.000 k 800.000 ton- voorradig moét zijn ge weest. Men moét echter bedenken,- dat er sindsdien weer zes weken vairoortog voorbij zijn gegaan, die de voorraden geducht hebben aangesproken. Beide correspondenten zijn het erover eens, dat een embargo van den Volkenbond van be langrijken invloed zou zijn op de oorlogvoe ring. Naar het D.N.B. gisterenoehtend uit Schwerin meldde, deelde het heele stadje in den rouw over Gustloff, den vermoorden nat. soc. leider in Zwitserland, Alle wegen, die naar de in het noorden der stad gelegen Fest- halle leiden, waren reeds vroeg in den ochtend vol menschen, die zich bi) den lijkdienst wil den aansluiten. In de Festhalle zijn 3000 rouwdragenden bijeen, i ider welke 500 uit het buitenland; de landsgroepsleiders uit Engeland, Zuid-Afrika, Frankrijk, België, Luxemburg, Zuid-Slavië en Polen waren persoonlijk verschenen. Daarbij kwamen de 50 leden van de afdeeling Davos, die hun leider op zijn laatsten tocht wilden vergezellen. Behalve deze 50 man waren er nog 200 Duitsch-Zwitsers. Hitier kwam omstreeks 12 uur aan en de compagnie van de weermacht en de S.S pre senteerden het geweer. Bede van Hitier. Nu kwam de Leider naar voren om te ge tuigen, dat het nationaal-socialisme den moord noch de terreur als politiek wapen kent of gebruikt Ook deze moord valt op de daders terug. Duitschland heeft een menschenleven te betreuren, maar een nieuwen onsterfelijken held gewonnen. De Horst Wessel- en Duitschland liederen werden gezongen, waarna Hitier met gevolg de zaal verlaat. De kist wordt nu naar buiten gedragen naar het 4 km verder gelegen cre matorium, waar de plechtigheid een einde necïftt Ben brief van Roosevelt. President Roosevelt heeft een brief ge richt tot alle regeeringen van Lattjnsch- Amerika, over de plannen tot het houden van Cen pan-Amerikaansche vredesconferentie Omtrent den Inhoud zijn geen Inlichtingen verstrekt. Dezer dagen is Hubert Mason, een auto renner en amateur-vlieger, omgekomen, door dat hij met zjjn toestel in de Mersey viel. Dinsdag is Mason begraven, ais men dat woord tenminste mag toepassen op iemand, wiens lijk eerst is verascht en wiens asch vervolgens uit een vliegtuig door de winden verspreid is boven den mond van de Mersey. De vlieger Sparkes had de urn met asch mee in de lucht genomen, vloog eerst twee maal rond het huis van den omgekomen vlie ger te Birkdalc, waarna Sparkes naar den mond van de Mersey vloog en daar de asch naar de vier windstreken verstrooide. Het toestel was voorzien van rouwwtapels. Een enquette onder de bevolking. De Daily Express heeft een enquete gehou den wat Engeland denkt. Men heeft het land verdeeld in vier zónes, Noord- en Zuid-Ehge- land, Schotland en Wales. Uit iedere zóne werd een aantal namen gekozen in verhou ding tot den omvang van de bevolking. Men liet die namen controleeren door allerlei plaatselijke autoriteiten om te zorgen, dat geen bepaalde stand of bepaalde groep van inkomsten overwoog. Zoo kreeg men vijfdui zend menschen bijeen, die volgens het blad geacht kunnen worden het openbare leven ln het Vereenigd Koninkrijk te vertegenwoordi gen. Natuurlijk is dat slechts ten deele het geval. Om zuivere gegevens te krijgen, zou men heel wat meer mensehen hebben moe ten vragen. Hoe uitgebreider cijfers, hoe, be ter statistiek! Wij geven dan ook hier bet resultaat alleen curiositeitshalve weer. De eerste vraag luidde: Zijt gij voor of tegen Italië bij zijn oorlog met Abessinië? Tegen bleek 83.3 pet. Voor 11.3 en 5.4 pet. had zich nog geen oordeel gevormd. De tweede vraag luidde: Zijt gij er voor eenige onzer kolonies aan Duitschland te ge ven? Hierop antwoordde 20.4 pet. met ja, 70 met neen en 9.6 wist het nog niet. De derde vraag luidde: Zijt gij voor natio nalisatie van: a. de spoorwegen, b. de stëen- kolenmijnen Wat de spoorwegen betrefte was 20.2 pet. voor, 74.7 tegen nationalisatie. Voor de mijnen waren deze cijfers 28.6 en 64.7. Dit komt doordat in Wales 41 pet. van de gekozenen voor nationalisatie van de 'mij nen stemde. De Express wijst er op, dat de lieden,j die gestemd hebben, niet uitsluitend lezers |van het blad zijn, ware dat het geval, dan j zou zeker ten aanzien van de koloniën het resul taat anders ztjn uitgevallen. -■ i j Door het omslaan van een veerpont nabij Bhtaavaram in den sterken stroom zijn ,28 inlandsche koelivrouwen omgekomen. - Bhtaavaran ligt ongeveer 10 kilometervan Ellore in het presidentschap Madras Maandagavond hebben te New vijf ban dieten een aanval gedaan op de Bachrach Company. Vier der roovers wisten met een buit van 3000 dollar té ontkomen, doch de vijfde werd door een politie-agent met een kogel geraakt en gearresteerd. Maandag kwam de caféhouder Rutkowski bi) het hoofdbureau van politie te Southriver (New Jersey) binnen en schoot zonder een woord te zeggen den commandant, Eberwein, dood. Vervolgens schoot hij op twee anaefe politiemannen, doch zij dekten zich achter lessenaars en openden het vuur op Rutkows ki, die doodelijk werd gewond. Rutkowski was ervan beschuldigd gesmok kelde alcoholische dranken te verkoopen, j r i De gouverneur van den staat New Jersey heeft te kennen gegeven van plan te zijn jbin- nenkort opnieuw een bezoek te brengen aan Hauptman. .<s' Hoffman heeft den procureur-generaal Wilentz verzocht hem bij dit bezoek te willen vergezellen. j Naar aanleiding van herdenking kroningsdag. Hitier heeft den Paus ter gelegenheid van den verjaardag van de kroning telegrafisch gelukgewenscht. j Bezorgdheid in Duitschland. Voor het in Mei van het vorig jaar tus schen Frankrijk en Rusland gesloten verdrag heeft Duitschland van meet af geen goed woord over gehad, maar nu de ratificatie in de Fra/sche Kamer aan de orde is, toonen de Berlijnsche bladen, hoe verbitterd de stem ming is. Opmerkelijk is dat zdjj op Engejand wegens aanmoediging van het verdrag !nog meerg ebeten zijn dan op Frankrijk. 720 K.RJ. OP DE SKI'S. Met gasmaskers op. Vijf personen zijn een skitocht begopnen van Wologda naar Archangelsk, een afstand van 720 K.M., welken zij in 12 dagén hopen af te leggen. Het vijftal maakt den tocht met gasmaskers op. Na 20 jaar blind geworden. In het tehuis voor blinde soldaten, St. Dun- stan, is Zondag een man opgenomen, die tij dens den veldslag van Atrecht in 1917 door gas vergiftigd was, en die eerst nu daardoor blind is geworden. Dit is het vijftiende geval in de laatste twee jaar, dat iemand in het blinden-tehuis is opgenomen, die het ge zichtsvermogen heeft verloren tengevolge van „vertraagde uitwerking" van mosterdgas. De ex-luitenant Bashein is tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij aan president Roosevelt een dreigbrief had ge schreven, waarin hij o.m. had meegedeeld, z<jn ambtswoning te zullen bombardeeren. Bovendien had hij gezegd werkloos te zijn en in staat van wanhoop te verkeeren. Bashein had voor den rechter verklaard, toen hij den brief schreef, zoo dronken te zijn geweest, dat hij er zich in het geheel niets meer van herinnerde. Men verwacht enorme belangstelling. De regeering van den staat Ontario is voornemens in de nabijheid van het hospitaal te Calander, waar de vijfling Dionne wprdt verpleegd, goede verblijfplaatsen voor (toe risten en een park voor kinderen ln te rich ten. Men verwacht, dat dit jaar een half mil- lioen menschen hun belangstelling voor dé vijfling zullen toonen. De Heer en Mevrouw SWATERS-Hbkroma geven met groote bliidi-chap k' iinis van de geboorte van bun Zoon WILLEM WINQLOUS. Julianadorp, 10 Febr. 1936. Langevliet ('4. Geboien: JACGB. Zoon van P. J DE KLERK en H M. DE KLERK— COUI.EN. Den Helder, 11 Febr. 1936. Marine-Hospitaal (B.A Gevestigd: PIANOLEERAAR Hoofdgr. 15 (bovenhuis) Oen Heidei Diploma's: Kon.Ned Toonk Verg. Ned Muz. Paedag Verb Spreekuren Dlnsd.. Woensd. 10-12 Lessen uitsluitend bi) leerlingen aan huls Onze zaak is wegens familie-omstandigheden Hoogachtend, EEN KEURIGE DOOS MET BIJPASSENDE BEDRUKT MET NAAM IS EEN WELKOM GESCHENK II Laat a door ons enkele van de nieuwste I modellen voorleggen n K,V. Drukkerij v/t, KONINGSTRAAT. 'vt.r Pülil I -z éM MÊÊÊSÊÈÊÊmBÊI m. li I i ü-y v if üitfiKiiÈÉ 'H A w i: Het Bleyle Huis Amboina. De expeditie, welke oniier leiding van dr. Bijlmer, een onderzoek instelde in Nieuw-Güinea, is Maandagmiddag uit Mimi ka te Ambon teruggekeerd. In het bergland ontmoette men een dwerg- stam, waarvan dc leden een gemiddelde lengte hadden van 1 meter 52 cm; allen waren ge zeten landbouwers. Vervolgens volgde men gédurende zeven dagen onder de zeer moeilijke weersomstan digheden een bergkam, ter hoogte van 3200 meter, in welken kam zich op 1500 meter hoogte een groot ketel-dal bevond,, dat een uitgebreid centrum voor de Pygmeeën bleek te zijn. Men verkreeg hier met de bewoners een zeer vriendschappelijk contact. Hier bleef dc expeditie 13 dagen in bivak, waar zich de in de buurt wonende stammen verzamelden. Driehonderd menschen werden gemeten, met bovenstaand resultaat; bovendien werden vele ethnografische gegevens verzameld. Het merkwaardige was, dat temidden van de dwergstammen een origineele berg-stam werd aangetroffen, waarvan de leden van forsche gestalte waren. Onder de leden van de expe ditie kwamen geen gevallen van ziekten voor. (Aneta). Zeven dooden. De storm, die de laatste 24 uur over de Britsche eilanden heeft gewoed, heeft tot dus verre zeven dooden geëischt. Aan de kust bereikte de storm soms een snelheid van 100 km per uur. Te Weymouth werden van ver schillende huizen de .daken afgerukt. Gewel dige brekers vernielden de ruiten der aan de zee gelegen woningen. In het Kanaal zijn tele Schepen tó moeilijk heden geraakt Op de Theems bjj' Reading' is een boot, waarin een acht van de Universiteit Reading oefende, gezonken. Een der roeiers is ver dronken. Terwijl meer dan één en- een -kwart millioen mannen, vrouwen en kinderen .in het district Transkei van Kaapland tengevolge van de buitengewone droogte de ergste van de laatste 17 jaar vrijwel hongersnood lijden, wordt mais, hun hoofdvoedsel, tegen dumping prijzen op de buitenlandsche markt gewor pen, aldus meldt de correspondent van de News Chronicle te Kaapstad aan zijn blad. Hij voegt er aan toe, dat deze tragische anomalie heel wat commentaar heeft uitge lokt en dat de aanstaande zitting van den algemeenen raad voor de vereenigde Transkei- gebieden vermoedelijk een stormachtig be loop zal hebben. Een bijzonder gerechtshof heeft den predi kant Fritz Tielker veroordeeld tot een boete van 100 mark, daar hfj in een preek ver klaard had dat de tempel der militaire over winningen te Munchen geen geschikte plaats is om te bidden. Voorts werd hem ten laste gelegd er op te hebben gewezen dat het christendom en de nationaai-socialistische leer onvereenigbaar zijn. Vier dooden, 15 zwaar gewonden. Te Valencia is op een :spoorwegoverweg een,, ernstig ongeluk gebeurd. Een volle tram reed daar tengevolge van het weigeren van de remmen door de spoorboomen èn werd door een eiectrisehen trein gegrepen. De tram werd een eindweegs meegesleurd en vernield. Uit de verwoesting heeft men vier lijken en 15 zwaar gewonden geborgen.' De conducteur Nog twee gewonden overleden. Nog twee passagiers, die werden gewond bij de botsing tusschen een tram een een trein bjj Valencia, zjjn overleden, waardoor het aantal dooden tot vijf Is gestegen. Zes ge wonden verkeeren in levensgevaar, vijftien menschen- zijn licht gewond. De N. B. meldt uit Berlijn: Het volksgerechtshof heeft Zaterdag kape laan Kenter uit Dresden wegens inbreuk op de wet tegen aanvallen op staat en partij tot een gevangenisstraf yan twee jaar veroor deeld. Kenter heeft bekend, dat hij Marxistische pamfletten in den gevaarlijksten en meest op- hitsenden inhoud 'heeft helpen verspreiden, Er was éen blaadje bij dat in den vorm van een gebed de antl-goddeloozen 'campagne Van de 'regeering belachelijk trachtte te maken. De rechtbank heeft Kenter na ernstig onder zoek vrijgesproken van hoogverraad, maar slechts wegens gebrek aan bewijs. Kenter is wegens gruwel-propaganda tot de hoogste straf veroordeeld omdat de verdenking pas op het allerlaatst op hem is gevallen wegens het geestelijk kleed dat hij droeg. Maandagnacht is ingebroken bij een Juwe lierswinkel in Hatton Garden, de bekende Juwellersstraat te Londen. De dieven, die vla een naburig onbewoond pand in het maga zijn zijn doorgedrongen, nebben een safe weten te openen en voor een waarde van 3 tot 4000 pond aan juweelen gestolen, waar onder cen afgewerkte armband van 350 guin- jes. Zij zijn echter bij hun werk gestoord, want de politie heeft een heel stel inbrekers werktuigen in beslag kunnen nemen, die de dieven nebben achtergelaten. De zaak een grossierdertj wat 's nachts onbewoond maar werd wel bewaakt, zoodat de dieven tusschen 2 wachtronden hun slag moeten hebben geslagen. Wederom kloosterlingen ver oordeeld. Dinsdag is het vonnis geveld in het proces tegen de kloosterzusters uit Bresiau, die in het buitenland uitgegeven obligaties hebben teruggekocht met gesmokkelde deviezen, waartoe een speciaal conto was geopend bij een bank te Amsterdam. De voornaamste beklaagde, zuster Anna Kroschig, werd veroordeeld tot drie jaar cn 6 maanden tuchthuis, vijf Jaar eerverlies en 56.000 mark boete. Twee andere beklaagden, de zusters Olga Steuer en Augu3ta Liedtke, werden veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf met 11.000 mark boete ril jaar en 3 maanden met 10.000 mark boete. Volgens een officieel berichtuit Harrar zouden de Abessiniëre er na een hevig ge vecht in geslaagd zijn om de Italianen te ver drijven uit Curati op 80 K.M. van Sassa Ba- neh. Beide partijen moeten groote verliezen hebben geleden. De toestand aan de fronten. De gevechten in het Noorden duren nog voort. De Italianen ontkennen met nadruk, dat het reeds zóó regent, dat de militaire actie daar in ernstige mate door wordt be lemmerd. De Italiaansche vliegtuigen schijnen nog zeer veel belangstelling te hebhen voor het verblijf van den negus. Gisteren hebben zij wederom vluchten boven Dessié gemaakt, dit keer zonder bommen te werpen. De negus schijnt ondanks het feit, dat men te Addis Abeba pogingen in het werk stelt om hem Dessié te doen verlaten, nog geèn' plannen te hebben de contróle over zijn troepen in het Noorden uit handen te geven. De Abessiniërs komen met een opzienbarend communiqué oVer het aantal dooden, dat aan Italiaanstie 'zijde gevallen is in dén Strijd in Tembien tusschen 20 en 30 Januari. Zooals men weet, heebben de Italianen alleen de ge vechten, die hier tusschen de 20e en 26c heb ben pleats gevonden, toegegeven, doch daarna kwam er op 30 Januari nog eens de mede- deeling van een Abessijnsche overwinning. Ook spraken de Italiaansche berichten in die dagen wei van aanzienlijke verliezen aan beide zijden, doch het verschil tusschen de beide cojnmunlqué's is te groot. Volgens de Abessijnsche mededeelingen zou het aantal gedoode Italianen meer dan 15,000 bedragen. De mogelijkheid, dat dit getal zoo groot is, bestaat, doch men zal toch waarschijnlijk ver standig doen, hier nadere gegevens over af te wachten. Gegevens, die op den duur wellicht van de Suezkanaal-MaatschappiJ zullen moe ten komen. De Abessijnsche overwinning bij Koerati is tot dusverre nog niet door nadere berichten van dit gedeelte van het Zuidelijk front ge volgd. Ht feit, dat generaal Nassiboe eerst op dit gedeelte van het front begonnen is, toont wel aan, dat hij geen gevaar in den rug wil te duchten hebben, als hij genoodzaakt is in Zuidwestelijke richting te gaan opereeren. Verder schijnen de Abessiniërs een klein succes behaald te hebben tegen een van de Italiaansche verken ningscolonnes langs de Dawa Parma, die zij bij Wocjilli tot staan hebben gebracht. Aan den anderen kant heeft de verkenningscoionne, die van Neghelli naar de grens van ICenia is gegaan en die thans weer is teruggekeerd, een afdeeling Abessi niërs kunnen verspreiden.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 3