GRATIS reizen naar AMSTERDAM Stadsnieuws 'iocfi ipat iïotïi set. Jaarvergadering Ambachtsschool. DEKUK HL AP Licht op voor alle voertuigen. Comité Grafmonument wijlen Burgemeester Driessen. Pluimvee-ver. Den Helder en Omstreken. Inlichtingen: KANAALWEG 120. HHLDERSCHR COURANT VAN DONDHRDAG 13 FFBRUART 1396. -Hl Poiiderdag 13 Febr. Vrijdag 14 17.36 uur 17.38 uur Bij het laatst gehouden examen slaagde te 's-Gravenhage voor Hadio-telegrafist 2e klasse de heer D. Abbenes. De inzameling langs de huizen nadert haar voltooiing en het comité hoopt a.s. Zaterdag jnet de verantwoording in de Heldersche Cou rant te beginnen. Ondanks den grooten ijver en nauwgezet heid der inzamelaars blijkt toch dat door af wezigheid der bewoners enz bij enkelen het biljet niet is teruggehaald. Laten zy, die nog in het bezit zijn van het biljet en iets willen offeren, daarvan even kenns geven aan den secretaris-penningmees ter, den heer Veithuys, Vcrkccrchuis, Kanaal- weg t.o. de Postbrug, telefoon 3C3, dan wordt het gaarne afgehaald. Of wilt u het girecren Het gironummer is 276990 ten name van bovengenoemd comité. DAGPRIJS K.K. Mej. Keet, Parallelweg 34, is winnares ge worden van den dagprijs van de K.K.-week voor Dirisdag. -• Voor Woensdag is de dagprijs van 10 ge haald door inlevering grootste aantal bonnen, ten deel gevallen aan den heer Helder, Wee- xenstraat 43. rijkspostspaarbank, Opgave betreffende het kantoor der pos terijen te Den Helder. In den loop der maand Januari 1930 werd aa.i bovengenoemd Kantoor op spaarbank boekjes ingelegd 63.725,11, en terugbetaald 107.051,01. Derhalve minder Ingelegd dan terugbetaald 41.325,90. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 57. nutsspaakbank te den helder. Opgave uitsluitend betreffende de Nuts- spaarbank te Den Helder, Polderweg 1, over de maand Januari 1936. Op spaarbankboekjes werd in den loop der maand Ingelegd 204.651.03 en terugbetaald 259.848.52. Het aan inleggers verschuldigd kapitaal bedraagt thans 2.742.197.87. In de maand Januari werden 110 nieuwe spaarbankboekjes uitgegeven. Onder deze nieuw uitgegeven boekjes zijn begrepen i3 boekjes voor jonggeborenen (op deze boekjes plaatst de spaarbank een eerste Inleg van 1. De lediging van spaarbusjes ln den loop van Januari leverde een bedrag op van 3.852.37 aan kleine besparingen. Het aantal in omloop zijnde busjes bedraagt thans circa 2100. rectificatie. In het Advertentieblad van gisteren is door een abuis een Ealansuitverkoop-Advertentie van de firma Spruit (Spoorstraat—Keizer straat) opgenomen. Wij verwijzen derhalve naar de goede, in dit nummer voorkomende annonce dezer firma. een dubbele première in het amsterdamsche city-theater. De K XVUI-film ende „Vloot- rhapsodie" van den heer Leistikow. Zooals leder rechtgeaard Jutter natuurlijk weet was het onze Koninklijke Marinekapel, die de eerste opvoeringen der K XVIII-film ln respectievelijk Den Haag, Den Helder en Utrecht muzikaal gedeeltelijk begeleidde, waarbij vooral Dr. Peter van Anrooy's „Piet Hein Rhapsodie" zeer veel succes oogstte. Morgenavond nu gaat ln het hoofdstedelijk City-Theater de première en wederom zuilen de heer Leistikow en zijn kapel hun mede werking verleenen. Doch deze première is eigenlijk een dubbele voor Amsterdam. Ten eerste dan de film en ten tweede zal een nieuwe compositie van den dirigent uitgevoerd worden. D'.t werk werd getiteld „Vloot-rhapsodie". Wij komen hierop nog wel nader terug. Musis Sacnim als tentoonstellings gebouw. Het is aan de Pluimvee-ver. Den Helder en OuisireKen gelukt, en zij heeft daarvoor kosten rog moei.e gespaard, de direc ie van „Musis Saerum" te bewegen haar gebouw voor de dit jaar te houden tentoonstelling aan haar te verauren, ien gebouw ln het centrum van de stad, da„ bovendien 50 pet. meer expositieruimte bezit dao de gebouwen die men tot nog toe heeft gehad, zal de belangstelling van de in zenders zeker belangrijk doen toenemen. De inzendingen immers zullen hier veel beter tot hun recht komen door ruimere plaatsing en bi stekende verlichting. Ook de belangstelling van het publiek zal n belangrijke mate toencmeo. W(J twijfelen er dan ook niet aan of deze verbetering zal ue tentoonstelling in het geheel zeer ten goede tentoonstelling van modellen uit de motvrije nomotta-wol. Deze zeer interessante tentoonstelling van handwerken uit de motvrije Nomotta-wol wordt gehouden op Maandag 17 ei> Dinsdag *8 Februari 1936, ln het „Casino", Kanaal- Den Helder. -Jr zullen meer dan 300 modellen ln een groote verscheidenheid van technieken geëx poseerd worden. Men ziet hier o.a. pullovers, b.ouses, vesten, costumes, kussens, thee- Warmers en nog vele andere handwerken, Welke de dames een idee geven, wat o.a. uit Nomotta-wol vervaardigd kan worden en alle bezoeksters ongetwijfeld in verrukking zul len brengen. Ohder deskundige leiding zullen de nieuw- s-e brei- en haaktechnieken gedemonstreerd worden. WOENSDAG MAIUNE-CONCERT. Een nieuwe compositie van den heer Leistikow. Gerhard Meijer zingt opera-fragmenten. Men zal zich ongetwijfeld nog het laatst gegeven concert van het symphonle-orchest der Marine Kapel herinneren, alwaar optrad Louis Zimmermann voor een „ouderwetsch" volle zaal. Voor aanstaanden Woensdag heeft men wederom de beste verwachtingen, vooral nu het te geven program met name voor onze stad wel een heel bijzonder cachet draagt. Men heeft dit namelijk dusdanig geselec teerd, dat het leder muziekminnaar in het bijzonder iets biedt, doch waarbij men angst vallig gezorgd heeft het geheel niet „zwaar" (U kent de term...) te maken. Wat het orchest betreft, dit zal o. m. uit voeren de ouverture op Mozart's opera „Fi garo's Hoehzèit", Haydn's 13de Symphonie (meer bekend als „De Vroolijke"...), welke symphonie eenige jaren geleden hier ter plaatse een dusdanig Succes verwierf, dat de finale herhaald moest worden, Rossini's popu laire „Wilhelm Teil-ouverture" en tenslotte een nieuwe compositie van den heer Leis tikow, de „Vloot-Rhapsodic", welk werk mor genavond in Amsterdam zijn première beleeft en dat gebaseerd is op tal van specifieke marineklanten. Doch dit concert is nog in een ander op zicht merkwaardig: Gerhard Meijer, de plaat selijke bas-bariton, waarover wij reeds diverre malen op zeer gunstige wijzé mochten schrij ven, zal namelijk eenige opera-aria's zingen, en wel: „Dort vergisz delses Flehn, sibses Wimmern" uit Mozart's „Figaro", van den- zelfden meester uit zijn „bon Juan" het „Horch auf den Klang der Zither" en ten slotte het onsterfelijke lied u!t Nessler's „Der Trompeter von Saekingen": „Behüt' dich Gott". Men ziét het: een delicieus programma, waarop wij Zaterdag nog meer in 't bijzonder zullen terugkomen. De Pers over Gerhard Meijer. „Provinciale Overijsselsche' cn Zwolsche Courant" (bij de opvoering van Haydn's „Diè Jahreszeiten")Zijn optreden was een compliment waardwat hij bezit is een prachtig bariton-geluid. Zeer schoon van timbre, en met die diepe warmte, die terstond den zanger van formaat verraadt. In het bij zonder hem, mogen wij dus nog veel concerten toewenschen „Overijsselsch Dagblad": Gerhard Meijer, bas-bariton, is door de natuur met schitte rende stemmiddelen begiftigd. Van nobel ge halte is zijn timbre en zijn techniek is onbe rispelijk. HET „UTRECHTSCH DAGBLAD" OORDEELT OVER ONZE MARINEKAPEL. Een compliment, dat er zijn mag. Donderdag 6 Februari draaide de Utreeht- sche première der K XVIII-film, welke voor een deel wederom door de Marinekapel opge- luisterd werd. Van bevriende zijde zond men Ons dezer dagen het „Utrechtsch Dagblad", cn het lijkt ons niet overbodig de recensent hiervan eens aan het woord te lateh. Na eerst een beschouwing over militaire muziek in 't algemeen gegeven te hébben zegt hij: „De Marinekapel uit Den Heider! Het allermooist hóórt ge die aan zee, als een oorlogs-eskader de Heldersche haven u;t- stoomt of daarin terugkeert na lange reis. Hei allermooist ln de tent, die in Den Helder s aat voor de marineclub aan de Hoofdgracht, onder boomen. Vlak daarachter ligt de dijk, vanwaar ge staart over de bruischende Noordzee, zon der einder. - Het allermooist in dat stadje in Hollands noorder-punt, waar het bijkans altoos waait en meestentijds stormt (nou, nou! Red. Held. Cour.), waarover altijd iels van de zee hangt Daar vooral moet ge de maririekapel beluisterd hebben om te weten hoe haar spel hier nog geheel anders klinkt dan overal elders.... En dan... „deze muziek komt van een flink-bezette kapel, die bestaat uit musici, door jarenlangen dienst getraind en geoefend, en zeer in 't bijzonder gespecialiseerd ln nat'o- nale melodieën en feestelijke marschen, afge stemd ook op muziek, om bij feestelijke ge legenheden statig en plechtig te vertölken, wat er leeft in de harten van duizenden". Dan vertelt het U. D., hoe men de optocht door de Domstad maakte, en hoe cr een dui zendkoppig publiek vol enthousiasme dit evenement gadesloeg cn hesluisterde en hoe men daarna ten stadhuize ontvangen en ge laafd werd. Tot slot de muziek bij de film: .......Daarna zette het symphonle-orchest van de Marine de Piet Hein-rhansodie in van Dr. Peter van Anrooy, een waardige ouverture tot de filmvertooning, De kapel had een ware ovatie van het geestdriftig gestemde publiek in ontvangst te nemen, welke enthousiasme tot hoogtenunt steeg, toen den dirigent, den heer Leistikow, een groote bloemkrans werd aangeboden. Het orchest rees op, om staande voor deze hulde te danken. Als tweede num mer klonk daarna nog een genoeglijke marsch door het theater, waarbil de trommelslagers van de kapel het rhvthme onderstreepten, zoodat elgenlük de zaal tot meé- marchoeren werd geprikkeld." Is dit waardeering of niet? 25 JAAR PADVINDERIJ IN DEN HELDER Men schrijft ons: Ja, 25 jaar ls ze geworden, de Heldersche groep I: „De Jutters", afdeeling van „De Nederlandsche Padvinders" (N. P. V.) Dat wil wat zeggen. Nee, niet dat ze het geworden is, dat is geen wonder, maar dat ze het; nu al is. Begrijpt u ei niets van? Welnu, luister da* ik zal probeeren het wat duidelijker te maken. Ik zal dan beginnen met 1907. In dit jaar n.1, werd cr aan de Zuidkust van Engeland een kamp gehouden, onder leiding van den stichter van de padvinders- beweging, Lord Baden Powell, dat met zoo'n schiterenden uitslag bekroond werd, dat hij ocsloot tot het schrijven van „Scouting for Boys" (Het Verkennen voor Jongens), Hiermede werd de padvinderij geboren en ze groeide v jorspoed g. Zoo weten we. dat ln 1911 al 30 A .«0,000 paJvindeis deel namen aan een Rally in Wind.'-or Park, ter gelegen heid van de kromng van wijlen den Engel- schcn koning Gcorge V. Eerst datzelfde jaar, 1911, bracht de pad vinderij in Nederland d.w.z. in December 1910 werden al wel de eerste patrouilles op gericht, maar in 1911 kwamen de eerste troepen. En reeds in het begin van 1911, of juister 11 Januari, werd ln Den Helder een padvin derstroep opgericht, die dus wel een der eersten in ons land geweest is. En nu, 1D36. staat de Heldersche groep voor haar 23-jarig jubileum. Ik zal u geen overzicht geven over de afgeloopen Jaren, maar wel zou ik cr uw aandacht op willen vestigen, dat de jubileum avond Zaterdagavond 15 Februari ln Casino wordt gehouden. Van de honderden oud-leden en belangstel lenden .hopen we daar velen te zien. U komt natuurlijk ook? Voor bijzonderheden zie de advertentie. Met ingang van 1 April as, wordt de drie-jarige curcus omgezet in een twéé arige. Gisteravond werd in het schoolgebouw de jaarlijksche algemeene vergadering van de véreeniging Ambachtsschool vcor Den He'.der en Omstreken gehouden. Na een kort wel komstwoord van den voorzitter, den heer ft. Kasteleyn, werden de notulen, voorgeiezen door den secretaris-penningmeester, den lieer S. Jaring, zonder opmerkingen vastgesteld- Rekening en verantwoording 1935. De dagschool. De ontvangsten over het jaar 1935 bedroe gen ln totaal f 8.503.92. De uitgaven bedroegen in totaal f 59.120.lp. Saldo (netto-kosten) derhalve f 50.622 24.' waarvan door het Rijk te subsidieeren 70% en 30% door de gemeente. Avondschool, De ontvangsten over het jaar 1935 bedroe gen in totaal f 338.47. De uitgaven bedroegen in totaal f 2.303.63. Saldo (netto-kosten) f 1.948.13, waarvan door het Rijk te dragen 70 en .door de gemeente 30%. De heer Burgers bracht namens1 de Com missie tot het nazien van de Rekening en Ver antwoording rapport uit, waarbij hij verklaar de, dat de rekening en verantwoording stipt in orde bevonden was. Op advies van de com missie werd den secretaris-penningmeester décharge verleend. Verslag over het diens! jaar 1935. Aan het verslag, uitgebracht door den di.ee- teur van de school, den heer A. Smit, ont- leenen wij het volgende: Leden. Op 31 Decémber bedroeg het aantal leden 96, dat der donateurs 2, tegen 100 en 2 op het einde van het vorige jaar. '»-;v Dagschool, Personeel. De conciërge A. Kwinkelenberg ging 12 Jan. met ontslag en de werkman S. J. Boon met ingang van 1 December. Als tijdelijk-conciergc-werkman deed dienst de heer H. de Wijn. dia Leerlingen. Het getuigschrift ontvingen, zonder examen te doen, 15 leerlingen, hil.t 0 leerlingen metaalbewerker 6 electrlciëp 3 timmeren Eindexamen deden 30 leerlingen, waarvan er 25 slaagden, n.m.: 14 leerlingen metaalbewerker (afgew. 5)>: 7 electriciën 4 timmeren Bij het beëindigen van den cursus waren nog aanwezig 167 leerlingen. Van de 101 leer lingen, die zich vcor het toelatingsexamen hebben aangemeld, werden er 81 gcplaa'st. Op 31 December ontvingen 41 leerlingen kosteloos onderwijs. Avondcursussen. Personeel. Met ingang van 1 October werd de heer E. Coenen wc rom vcor een jaar tijdeiijif benoemd als leeraar in de .teekenvakken en voor vast voor de praktijkl""~"n aan. den avondcursus voor schilders. De leeraar in tijdelijke dienst, uo heer F. C, Ran, ontving geen herbenoeming in verband met de geringe aangifte voor den avondcursus in schoenmaken. Het bestuur meende genocrriT den cursus voor een Jaar te moeten schorsen. Leerlingen. Het aantal leerlingen bedroeg op 1 October 52, als volgt ingedeeld: Electriciëns 23 leerlingen. Schilders 28 leerlingen. Het aantal leerlingen, dat kosteloos onder wijs ontving, bedroeg op 31 December 10.' Beschikbaarstelling leslokalen. Aan den leeraar N, Verkerk werd evenals het vorige jaar een leslokaal beschikbaar ge-" steld voor het geven van een cursus in auto techniek vcor auto-bestuurders. Door genoemden leeraar werd geheel belan geloos een cursus ln veilig verkeer aan leer lingen der ambachtsschool gegeven. Van de 5 leerlingen, welke aan het examen deelnamen, slaagden er 5. t Schenkingen. De school ontving diverse auto-ond'crdeëleiv. De schenkers wenschten onbekend te blijven. Door het bestuur werden deze schenkingen bf>' hoogen prijs gesteld. Gebouw en Inventaris.'' Door Z.E. den Minister van Onderwijs, Kun- sten en Wetenschappen werd toestemming: verleend, dat aan de bankwcrker(j ccn ge bouwtje geplaatst werd voor auto-montagp.f Het timmerwerk hiervan werd uitgevoerd dóór, de leerlingen der school. Door deze uitbreiding is het mogelijk geworden, dat ook opgeleid kan worden voor auto- «n rijwielhersteller. Het verslag werd, onder dankzegging aan den heer Smit, goedgekeurd. Begrooting voor 193 7. Dagschool. Begroot werd voor ontvangsten (de cijfers, tusschen haakjes geven de begrootlngscijfers. voor 1930 aan): Schoolgelden Bijdragen en contributies Opbrengst vervaardigde voorwerpen Bijzondere ontvangsten Begroot werd voor uitgaven: Bezoldigingen, etc, Onderhoud gebouw Algemeene kosten Aflossing garantieleening, rente e.d. Bijzondere uitgaven Saldo (netto-kosten) f 48.079.02, waarvan 70% weer door het Rijk zijn te dragen en 30% door de gemeente. AVONDSCHOOL. De begrooting voor de Avondschool sloot met een saldo (netto-kosten) van 2.0C5.20, waarvan door het Rijk weer 70 te dragen cn de rest door de Gemeente. Deze begrootingen worden thans ter goed keuring naar den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gestuurd. Van ccn drie- naar een twee jarigen cursus Door den heer Jaring was gedurende de ver gadering reeds het een cn ander medegedeeld over den wensch van den minister, om de driejarige cursus ln een twee-jarige om te zetten. De voorzitter deelde thans mede, dat verschillende pogingen bij den minister in het werk waren gesteld, ock door den wethouder van onderwijs, den heer W. de Boer, om den minister van inzicht te doen veranderen. Er ls met name op gewezen, dat de marine voor aanneming van nieuw personeel een driejarige opleiding eischt. De pogingen hebben ech'er -geen succes opgeleverd.. De twee-jarige cursus 'vangt reeds 1 April aan met dien verstande, dat de jongelui, die reeds op de school voor ben drie-jarige opleiding zijn, die cursus van drie jaar zullen volgen. Eerst 1 April 1938 zal de school dus uit sluitend de twee-jarige cursus kennen. De rondvraag leverde geen nieuws op. waar na de heer Kasteleyn, onder oen woord van dank vcor de opkomst, de laatste hand aan «leze vergadering kon leggen. V.A.R.A. Afd. Den Helder. Lezing: Bloemen en planten voor Iedereen. Het bleek, dat de belangstelling voor de lezing met lichtbeelden, die Dinsdagavond ln de bovenzaal van het Bondsgebouw door den heer Lantinga, tuinbouwmedewerker van de VARA, werd gehouuen, zoo groot was. dat verscheidene s.oelen bijgezet moesten wor den. De voorzitter yan de plaatselijke afdee ling heette de aanwezigen van harte welkom. Het bestuur had besloten om verschillende vaste med. werkers van de VARA in Den Helder uit te ncodigen om een lezing te hou den over de onderwerpen, die zij in den loop der jaren voor de microfoon hielden. Zoo werd dan voor dezen avond de heer Lantinga uit- genoodigd om zijn lezing over net cultureele onderwerp ..Bloemen en planten voor iedereen" te houden. De voorzitter sprak de hoop uit. dat de aanwezigen een leerrijken en gezelli- gen avond zouden hebben en gaf het woord aan den spreker. Het lag in de bedoeling van den neer Lan tinga, om wanneer hij sprak over bloemen en planten, de leuze ingang-te doen vinden, „De natuur van allen voer allen". Le natuur niet alleen als leermeesteres van 't schoone. maar ook als producent. Spreker gaat dan over tot de vertooning van een uitgezochte sorteering plaatjes over bloemen en p'anten. En we zien de bloem als symbool van schoonheid, «en vrucht van móeder aarde, die haar gaven in zoo rijke mate schenkt. Rozen, tulpen, azalia's clivia's heesters, cactussen, zaaibloemen,, in enorme verscheidenheid gaan ze aan ons oog voorbij. Het zou veel te ver voeren om iedere bloem, yyaarvan de levenswijze door den spreker wordt behandeld op een orjgineele, vaak geestige wijze, te bespreken, Dit is ook niet noodig, Iedere Zondagmorgen geeft de heer Lantinga zijn duidelijke uiteenzetting over het leven van kamer- en tuinplanten voor de VARA- mierofoon. Ais tweede gedeelte van zijn interessante lezing behandelt spreker de natuur als pro ducent. We nemen een kijkje ?.1 de Betuwe, wanneer de appel- en perenboomen in bloei staan. We zien ie druivenkasscn in het West land mef hun groote trossen olai-we druiven. De groei van het socialisme, waarmee ge paard ging een hoogere loonstandaard voor den arbeider, was na den oorlog oorzaak, dal de arbeider een van ,'e grootste afnemers werd van het kostbare ooft. Tn den tegenwoordigen tijd van malaise, waarop de arbeider weer leder dubbeltje moet omkeeren voor het ui' te geven is het niet te verwonderen dat ,de kweekers en tuinders er zoo slecht voorstaan Hun producten vinden geep afname meer bij de arbeidende k'asse. Het is jammer, zoo ver volgt de heer Lantinga, dat dit niet wordt Ingezien. Op het witte doek verschijnt dan eenige beelden van de enorme kclolproductie van den Langendrjk. De beste kool van de wereld wordt hier verbouwd. Spreker vertelt dan van de zoogenaamde knol^ickte die kan ontstaan Onderaan de kool ontstaat een soort knol. die wel Iets weg heeft van een dahliaknol Een van de luisteraars van de VARA schreef den heer Lantinga eens. „ik weet niet pre cies wat ik in mijn tuin geplant heb. De mo gelijkheid bestaat dat het een kool is met een dahliakpol, het kan ook een dahllakno) zijn. waaraan een kool komt." Spreker haalt ten slotte de woorden aan „Een- rijke oogst 'ia een zégen uit de schoot van moeder Aarde" en besluit mét de vertoo ning van een-ge platen over mooi aangelegde parken en volkstuinen. Hij propageert vooral de cultureele ge dachte van het volkstulnsystcem en het na tionale park.' Een parit waarin men z'n ont spanning vindt door de natuur, óf door ver zorging van'de natuur. De voorzitter als' tolk van allenbedankt den sprèkéV Voör zijn - uitstekende causerie en geeft daarna nog gelegenheid tot het stel len van Vragen, waarvan door de d'verse bloe- menbézitters en bezitsters rijkelijk gebruik wordt gemaakt. „DE NOTENBALK „Patent" stond reeds ten name van den heer Ph. Polak. Zaterdagavond voerde„Harmonie" in Ca sino een cabaret-programma op, van welk programma w(j als ecii dér origineelste num mers noemden „De Nötènbalk". Wjj schreven: „Als de vondst van een Harmoniër zelf is, laat hjj er patent op nemen." 2.500.— 2.500.—) 200.— 200.—) 1.410.— 1.610.— 4.227.— 4.135.10) f 37.46139.233,—) 1.450.— 1.305.— 8.315.— 8.350.— 2.558.02 2.633.30) 6.452.— 5,637.04) Nu bljjkt achteraf, dat de geestelijke vader van dezen „Notenbalk" de heer Ph. Polak (Koningstraat) is. en wien alzoo deze op rechte waardeering toekomt. NEDERLANDSCHE VEREENIGING VAN HUISVROUWEN. Rodi Roeters doet den Feest-avond voor 100 slagen. Levensliede ren en verbazingwekkend geëxperi- mcntcer. De plaatselijke afdeeling der Nederland- sciie Verceniging van Huisvrouwen heeft Dinsdagavond een feest-avond gehouden in Musis Saerum, dat, laten we hier maar mee beginnen, nauwelijks groot genoeg bleek alle dames (en ...heeren) te herbergen. Het was ditmaal niet „de-lez:ng, met-ver- snapering-in-de-pauze," neen, het was een feestelijk gebeuren in de juiste interpretatie van het woord, een gebeuren, dat ons na uit bundige vroolijkheid van het beste allooi, tongstreetende versnaperingen bracht, en dat eerst om middernacht besloten werd. En dat was nog te vroeg. Doch laten wjj wat meer chronologisch de feiten volgen. Om 8 uur zou men aanvangen en toen dus om half negen mevrouw Grun- wald-Poppers haar presidente-hamer liet val len, was het tot een volkomen vol Musis Saerum dat zij het welkomstwoord mocht richten. In 't bijzonder werden genoemd Rodi Roe ters, de man van den avond, mevr. G. Postuma, die voor de pianistische begeleiding zorgdroeg en de pers. Rodi Roeters. Na enkele mededeelingen gedaan te heb ben was het woord benevens gebaar aan den vermaarden Rodi; of... neen, eerst werd een rondgang gemaakt door een aantal dames, welke ieder aanwezige, zij 't man of vrouw, voorzagen van thee, met daarbij een kostelijk gebakje. En juist toen we bezig waren dit te consumeeren, tóen ving de fa meuze Rodi het eerste van zijn 3-malig op treden aan. Rodi Roeters is het type van den publiek- beheerschenden conférancier-ievenslied-zan- gcr en „magic-act" kunstenaar. Daarbij is hij oen bekend snelteekenaar en tenslotte in zijn optreden ter klein-kunst-Bühne van opval lende beschaving. Het eerste gedeelte was gewijd aan het onstervelijk levenslied, benevens aan een in geweldig tempo gelanceerd aantal grappen, welke combinatie in een minimum van tijd het publiek tot een lachgraag auditorium omtooverde, dat voor het verdere van den avond met stijgende belangstelling en ver bazing) naar Rodi opgezien heeft. Daar was een Fransch chanson (kostelijk voorgedragen) en een Engelsch niemandalletje (doch ook in de uitbeelding perfect) en ver der veel luchtige humor, welke, misschien hier en daar even pikant zijnde, goeddeels gezond en van een voortreffelijke originali teit was. Maar n& de pauze: toen eerst werd Rodi „Rodi". Toen was hij de man van „magie act", de man, die ons een uur in spanning en ver bazing hield met zijn kunsten (of gaven Een speling van het lot wilde, dat ons plaatselijk goochel-fenomeen, de heer Elte, in de zaal aanwezig was en op oen zeker mo ment ter controle voor het voetlicht aan wezig was. Het was terecht, zooals de dame achter ons opmerkte: dief en diefjesmaat... Ook de heer Elte scheen als vakman dit experiménteeren met de wétten der logica te kunnen waardeeren. En inderdaad: het was onbegrijpelijk. Speelkaarten schenen van voeten en vleugels voorzien te zijn. Geblinddoekt en met dichtge- pleisterde oogen scheen Rodi extra goed te zien. Er werd gedachten-gelezen, op een wijze dat men er stil van werd en af en toe werd men er tusschen genomen! In het derde optreden kregen wij Rodi de snel-teekenaar. Ook hierin toonde hij zich van eerste klas vaardigheid, met name bij het teekenen bij improvisatie, waarbij eenige hi».3n in de zaal, met geprononpeerde wezens trekken, het ontgelden moesten... En zoo verging de avond... helaas veel te vlug. Tusschen de pauzes door werd men rijkelijk voorzien van „koek-en zoopie" om maar in de ijs-terminologie te blijven, terwijl voorts een pracht van een sprei als belooning op steunbonnen cadeau gegeven werd. Afscheid ter middernacht. Klokslag middernacht moest mevr, Grun- wald-Poppers de aanwezigen naar huis sturen. Doch niet voordat mevr, G, Postuma, als Rodi's begeleidster bloemen aangeboden waren en door Mevr. Grünwald hartelijke woorden gericht waren tot Rodi, die den avond zoo deed slagen, tot de familie Polak, tot de fa. de Vries (die gratis de koffie aan geboden had), tot de nieuwe leden van Jullanadorp, die ook in de zaal aanwezig waren en... last, but not least: tot de dames der thee-commissie, die zich ook dien avond weer ingespannen hebben om dit zoo belang rijk programma- onderdeel (stel U voor om van 8 tot 12 zonder thee op een Huls vrouwen-vergadering te zitten...) te ver zorgen. Afdeeling Den Helder: méér van deze avonden. TWEEDE W IN TE IM 'ON CE KT „WINNUBST" Gistéravond heeft de harmoniekapel „Wln- nubst", onder leiding van den heer Schenkels, haar tweede en ln dit seizoen laatste uitvoering gegeven en hoewel wij steeds met belangstel ling kennis nemen van de artistieke prestaties van dit ensemble, waren wij ditmaal extra benieuwd naar de resultaten van het program, dat zeker niet met kunst en vliegwerk in elkaar gezet was en dat reeds op papier een alleszins respectabelen indruk maakte. Vandaar dan ook, dat w(j gisteravond extra gespannen waren naar de uitkomsten. Na een kort welkomstwoord van den praeses was het woord direct aan den heer Schenkels cn de zqnen, die het programma openden met Rousseau'a „Marehe de J'avenir", correct ge speeld en warmte brengend bij het talrijke auditorium. Reeds met het tweede nummer zaten wij in de klassieken. Uitgevoerd werd de ouverture „Iphigènie en „Aulide" van Gluck, met de finale van Richard Wagner. Zooais wij bekend mogen achten ls deze muziek geschreven omstreeks het midden der achttiende eeuw, niet alleen ln dien tijd, doch ook thans nog van zeer groote beteekenls. Goed gespeeld ontkomt de toehoorder dan ook niet aan de betoovering welke er van uitgaat, een betoovering, die evenwel niet veroorzaakt 13 Februari. Het aanleggen van ver zamelingen vormt °m met de moderne psychologie te sp.eken een complex, waar over zeker een heel d.k bock te schrijven zou zijn. Sommige menschen .iouden er zeer vol komen onzinnige collecties op na. Wij hebben een heer gekend met honderden paren schoe nen (b(j mannen is jit een uitzondering!); wij hebben een andei gekend met honderden wandelstokken; vroeger verzamelde de jeugd etiketten van luciferdoosjes, omdat het ge rucht ging, dat men voor 500 verschillende merken een fiets kon krijgen (maar niemand wist waar)er zijn menschen die in massa knoopen verzamelen, tramkaartjes, schelpen, sigarenzakjes, scherven... Maar de verzamel- manie, die ik dozt week bij een collega ont dekte, was werkelijk gloednieuw. Als ik zeg, dat u vyfduizend maai moogt raden verleid ik u tot een geheel .oodelooze tijdverspilling. Hij verzameltde diverse schrijfwijzen voor den naam van dén Turkschen minister van Buitenlandsche Zaken... Nou u! „Kijk eens," zei hij, „uit hoofde van mijn beroep moet ik veel namen van buitenland sche staatslieden onthouden. Uit denzelfden hoofde moet ik ook veel bladen lezen. En nu trof het mij, dat ik den naam van dezen ver heven Turk ieüeren dag anders las. Dat maakte mijn nieuwsgierigheid gaande. Zie maar eens hier; is het niet zonderling?" En hij spreidde een aantal krantenknipsels voor mij uit: Handelsblad: Rusjtu Aras. Nieuwe Rotterdammer: Roezjdoe Aras. Het Vaderland: Roesjtoe Aras. De Telegraaf: Riisjdii Aras. De Telegraaf van den volgenden dag: Rüjdl Aras. Zoo ging hij nog een tijdje door. Het was werkelijk een verrassende collectie. Er was maar één conclusie uit te trekken: het is met de kennis van het Turksch bij onze col lega's allerdroevigst gesteld. Er wordt op de scholen t e weinig aan gedaan. En het ergste gevolg er van is, dat de be doelde collega het vreese'.ijk met z'n manie te pakken heeft. In trams en treinen verza melt hij kranten, die de reizigers er hebben laten liggen. Hij nestelt zich aan leestafels van café's en blijft er zitten totdat de kellner hem komt Vragen, wat hij gebrun- er zal. Dan verdwijnt hij naar de Openbare Leeszaal, waar hij uren doorbrengt en de merkwaar digste ontdekkingen doet. Komt hij ergens te zitten tegenover iemand die een krant leest, dan speurt hrj daarin zoo opdringerig naar den naam van den Turk, dat hij cr de menschen tegenover hem nerveus mee maakt. Onlangs duwV iemand dien hij op deze wijze tot het uiterste had gebracht, hem plotseling zijn krant toe met de woorden: „Hier, je mag hem voor een halven stuiver hebben!" Het is een pijnlijke geschiedenis. Het is een obsessie. En ik zie met ontzetting het oogenblik naderen. Jat deze collega (zooals onze kinderen de tramconducteurs doorzagen om een tramboekje) de Turksehe gezant schappen in hetbuitenland aanschrijft. om van hen te vernemen ho de kranten in uuitschland.' Frankrijk, Engeland. Rusland, Bulgarije enz. enz. enz. den naam van Rusjtu of Ruuzjdu, of Roesjtoe Aras schrijven... per luxe Touringcar. wordt door een aantal, op effect ingestelde pas sages, doch integendeel door de zuivere, en wij zouden haast zeggen doorzichtige, instru- mentalisatie van Gluck's werk. Wat de vertolking van „Winnubst" betreft, daar was inderdaad opvatting te ontdekken, hoewel men aanvankelijk, en met name in de veste der clarinetten, nog niet den goeden toon wist te vinden. Het hoornwerk mocht ons bevredigen met uitzondering in het mineurgedeelte, waarmee besloten wordt cn waar men nog al eens zon digde tegen de juiste interpretatie, Er werd evenwel met durf gespeeld en daar waren, met uitzondering dan van genoemde onjuistheden, verscheidene gedeelten, welke be wezen, dat men niet reeds na enkele repeti ties deze „Iphigènie" tot program-siering ge bruikt had. Volgde een „spécialité". Met als hobo-solist den nog zeer jong van jaren zijnden Piet Schen kels, werd uitgevoerd „Tr&ume lm Hochland" van Oscar Kohier. Het is een erkend feit, dat er welhaast geen instrument, niet alleen zoo ondankbaar doch, ook qua solistisch onderdeel van het orkest zoo, moeilijk te bespelen valt als juist de hobo, zoo dat het wel verwondering mocht baren, dat een zoo jonge dilettant zich hier waagde op een terrein, waar ervaren musici zich meestentijds nog wel eens eenmaal bedenken. Natuurlijk maakte de jonge solist fouten en er waren inderdaad diverse niet viekkelooze passages, dóch dat zijn tenslotte zaken, die men mocht verwachten. Daarbij bleek echter, dat meermalen een zekere vaardigheid niet té miskennen viel, een vaardigheid, waaraan ern stige voor-studie niet vreemd zal zijn. Met name na de eerste satzen kwam men (ook de begeleiding) „er ln" en mochten wjj constateeren, dat dit nummer, qua experiment, als gelukt te beschouwen was. De wals „Ruse d'Amour" van v. Luck was o.l. een der best weergegeven gedeelten van dit concert. Clarinetten, hoorns, kortom in alle af- deellngen werd pittig gespeeld en het bleek, dat men zich in dit nummer recht „los" wist te spelen. Een kranig stuk werk deze wals, met zjjn vele tempi-wisselingen en niet steeds eenvoudige rhythmiek. Nummero 5 bracht het „Adagio" uit Weber's eerste clarinet-concert, waarbij de solo vertolkt werd door den heer Biegstraaten. Dit werk doet direct typisch Weber aan; d.w.z. vol kleur cn fleur tot in details, doch meermalen niet geheel cn al zonder effect ge schreven. De solist maakte zich er niet „van af" Integendeel, wij mochten een ?eer zuivere en gevoelige Weber-verklanking hooren, waar bij het opviel op welke juiste wijze het accom pagnement verzorgd werd. Vooral den

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 9