Julianadorp Breezand, Anna Paulowna. Wieringen. Schagen, Texel Land .T uinbouwnieuws GEMENGD NIEUWS HELDERSCHR COURANT VAN DONDERDAG 20 FEBRUARI 1936, O Steunmaatregelen voor de akkerbouwgewassen 1936. Prov. Bond van rundvee- fok- vereenigingen in Noord-Holland. Narcissententoonstelling te Sassenheim. BON VOOR GRATIS PRESTO IfvTwASCHOLTNEF^RIE^?! Een zeldzaam voordeel! Maar nog slechts korte tijd kunt U hiervan pro fiteren. Uw winkelier geeft U bij aankoop van 2 pakken Presto, 7'/, cent een derde pak ge heel gratis tegen inle vering van onderstaan de courantenbon. Ou» voor slechts 15 cent ont vangt U 3 pakken Pres to, het bekende voor treffelijke zeeppoeder c Binnenland, Man onder een auto geraakt. Brutale „steuntrekkers" Maassluis. te Het drama te Rotterdam. Hij had twee en twintig inbraken op zijn geweten. Hongersnood op het IJselmeer. Mem weet nooit wie men in zijn huis haalt NED. BOND VAN ARBEIDERS IN HET L.-, T.. mi /„-BEDRIJF. Woensdagavond werd de door bovengenoem de Federatie georganiseerde gezellige avond gehouden voor de afdeelingen van bovenge- nocmden Bond In Hollands Noordpunt. De zaal van het café .Prins Hendrik" was tot de laat ste plaats bezet met belangstellenden. De voorzitter van de Federatie de heer Joh. de Visser, uit Den Helder, heette de aanwezi gen welkom, hoopte, dat allen een genoeglijken en gezelligen avond zouden hebben en gaf. meteen het woord aan het Modern Amster dams Klelnkunst-Enaemble, onder leiding van Is. Komijn. Door dit ensemble werd ten tooneele gevoerd, de Revue „Vereenigt U". Over de opvoering niets dan lof, dat is by het gezelschap in goede handen. Ter afwisseling sprak de Hoofdbestuurder de heer J. van der Ham een woord over het ontstaan, de groei en de toekomst van den Bond en besloot zQn betoog, dat iedere plaats is in de organisatie, op voor een mooiere, en een betere maatschappij. In de pauze werd een vroolgk nummertje ten beste gegeven door een band, die ook voor de balmuziek zou zorgdragen. Dat alles met elkander bracht en hield er de goede stemming in, en onze conclusie is dan ook, dat deze avond niet alleen geslaagd is, maar er zeker toe zal hebben medegewerkt om het nut van organisatie op duidelijke wijze te demonstree- ren. En dat v/as toch ook het doel. Tot slot werd gezamelijk de „Internationale" gezongen, en sloot de Federatie-voorzitter met een gepast woord deze bijeenkomst. ELEUTRISCHE VERLICHTING VAN DE HALTE. Op een verzoek aan de Spoorwegmaat schappij om de petroleumverlichting te ver vangen door een electrische ls bericht ontvan gen, dat de maatschappij de kosten van ver lichting en onderhoud voor haar rekening wil nemen als de belanghebbenden de aanlegkos- ten betalen. De aanleg wordt op 185 geraamd en om dit bedrag bijeen te krlJo-en wordt thans door den heer G. Kuiken, die zich voor deze zaak geïnteresseerd heeft, een lijst ter intee- kening aangeboden. AANBESTEDING. Voor de aanbesteding van den bouw van een woonhuis aan de Van Ewijcksvaart, voor rekening van den heer C. Blaauboer (archi tectuur W. Hoeep) waren 16 biljetten Inge komen. Laagste inschrijvers waren: W. Bruin te Anna Paulowna voor timmer- en metselwerk; G. de Leeuw, Anna Paulowna voor het lood- gieterswerk en C. Pieterse, Breezand, voor schilder- en behangerswerk. De gunning la aangehouden BILJARTEN. Een 10-tal van de biljartvereeniging „Anna Paulowna" speelde in Den Helder tegen een 10-tal van de club „Ons Genoegen". De wed strijd eindigde in gelijk spel; elk der clubs won 10 partijen. De Heldersche Club zal op 3 Maart een returnwedstrijd spelen bi) den heer Alkemade. GEMEENTERAAD. Hedenmiddag 2 uur wordt een vergadering van den Gemeenteraad gehouden. Het opnemen van de agenda, die wij eerst gisteren ontvingen, had geen zin meer. Voor het verslag verwijzen we naar het nummer van Zaterdag. WERKGELEGENHEID VOOR BELANG HEBBENDEN INGEVOLGE DE ZUIDERZEE8TEUNWET. De Rijksdienst ter uitvoering van de Zuider- zeesteunwet deelt mede, dat bij de afdeeling voor de binnenscheepvaart van de Gemeente lijke- en Districtsarbeidsbeurs te Dordrecht meermalen de gelegenheid bestaat flinke jon gelieden van 16 tot 20 jaar te plaatsen als schippersknechts bij de binnenvaart. Voor plaatsing op een sleep- of motorvrachtschip komen alleen in aanmerking zy, die goed kunnen roeien, eenige ervaring hebben in de bediening van het roer en eenigszins bekend zijn met de dagelij ksche werkzaamheden aan boord van een binnenschip, zooals schrobben, roestschrappen en eenvoudig verfwerk. Zij, die geplaatst willen worden als dek- knecht op een sleepboot, moeten bovendien bekend zijn met koken. Het loon bedraagt 3 k 5 per week plus kost of ongeveer 10 zonder kost, per week. De jongelieden moeten, behalve van de noodige kleeding, voorzien zijn van een bed of stroozak met toebehooren en van een pas voor België en Duitschland. Zij, die voor plaatsing in aanmerking willen komen, kunnen zich wenden tot den Rijks dienst. ONDERZOEK VAN DIENSTPLICHTIGEN. Op nader te bepalen plaats en tijd zullen in Juni as. alle gewone dienstplichtigen van de landmacht van de lichtingen 1924 en 1927 aan het jaarltjksch onderzoek van de in hun bezit zijnde Rijksgoederen moeten deelnemen. Door den heer Directeur-Generaal van de Zuiderzeewerken ls vergunning verleend tot het nemen van ligplaats in de Rijkshaven te Den Oever en te Den Haukes aan P. A. van de Llndern te Amsterdam met een tank scheepje voor het drijven van handel In gas- olie, smeerolie en scheepsbenoodlgdheden en aan de N.V. Petr. Mij. „Purfina" te Den Haag, met een motortankboot voor het drijven van handel in gasolie en smeerolie. Htppelytiishoef PROPAGANDA-AVOND L. T. EN ZUIVELBEDRIJF. Voor een volle zaal gaf de Ned. Bond v. Arbeiders in het Lanbouw, Tuinbouw en Zui velbedrijf in Cinema de Haan Dinsdagavond j.L haar jaarlijkschen propaganda-avond. De heer D. Burger uit Schagen, lid van het federale bestuur, afd. Schagen, opende deze bijeenkomst met een kort welkomstwoord, Voor dezen avond had men zich de mede werking verzekerd van het Modern Amster- damsch Kleinkunst Ensemble, o.l.v. den heer Is. Komijn. Wij moeten eerlijk erkennen dat deze avond onze verwachtingen verre heeft overtroffen, Op een vlotte, aangename wijze toonde het uit 4 personen bestaande gezelschap een revue die van begin tot einde de volle belangstel ling vroeg. De verschillende tafereelen, er waren er 19, tot een logisch geheel samen gebracht, brachten ons, door de vele spits vondigheden in ensceneering, op prettige wijze de programmapunten van bond, N.V.V., V.A.R.A., S.D.A.P. etc., onder het oog. Het publiek heeft genoten. De heer v. d. Wiele uit Groningen sprak in de pauze nog een propagandarede uit, waarin wij iets naders vernamen over de bedoeling van dezen avond. Spreker gaf nog een kort overzicht van de ontwikkeling van den bond die van 22 leden tot een organisatie van 28.000 leden was uit gegroeid en brak tenslotte nog een lans voor het Plan van den Arbeid, De heer Burger sprak, na het zingen der Internationale, een slotwoord. GEMASKERD BAL. De te Hippolytushoef bestaande dansclub zal op Woensdag 26 Februari a.s. In Cinema de Haan haar laatsten dansavond houden. Besloten werd dezen avond te besluiten met een groot gemaskerd bal, alles onder leiding van mej. A. Tuin, dansleerares, zoctet deze laatste avond de bezoekers (sters) v M te ge nieten zal geven. UITVOERING „CONSTANTIA". Zondag- en Dinsdagavond gaf de R.-K. Tooneelvereeniging „Constantia" haar v as ten- uitvoering in het Patronaat De voorzitter, de heer J. F. H. Settels, opende met een hartelijk woord van dank aan de stille werkers. Opgevoerd werd het blijspel ,,'t Kon maar lije" van Jn. Verhoeven. De spelers van „Constantia" hebben de be zoekers weer niet teleurgesteld. Het stuk werd vlot gegeven, getuige het bulderend gelach, dat nogal eens uit de zaal klonk. Een zeer verdiend applaus volgde na afloop. VERPACHTING. Woensdag 19 Februari had de verpachting plaats van de kermlsatandplaatsen 1936. Onderhands werd verpacht: E. Kreekel, Apeldoorn, auto-skooter; A. Blokker, N. Nie- dorp, schiettent 52; M. Westenberg, Am sterdam, stellwand 40; J. van Dijk, Rotter dam, touwtrek en pyramide 56; R. Dirks, Deventer, cakewalk f 110; J. M. Wichers, Hillegersberg, berekenlngsspel ƒ30; Th.Desmet, Amsterdam, vogelpiek en 2 vliegbommen 200; C. M. Vermolen, Den Dolder Vroolijk Rad en Emotiebaan 200; Gebr. N. en L. Hommerson, Ginneken, Ridee 0 300; R. Vader, Winkel, luchtschommel 157.50; S. v. Drunen, Sint Maarten, pallngkraam, stand plaatsen I en n 100, gepacht voor 5 jaar; S. C. Keyser, Den Burg, zweefmolen f 111; H. F. Koek, Beverwijk, draaimolen f 26, flets- molen 15. V.V.V, DE KOOG, Naar we vernemen zal er ook dit jaar niets komen van samenwerking tusschen „Mooi Texel" en V.V.V. Koog. De laatste vereeniging besloot dan ook dit jaar opnieuw met een eigen gids uit te komen, die reeds volgende week ter perse zal gaan. Het bestuur van V V.V. Koog stelt aan haar leden een contri- lu ie voor van 50 ct. per bed. VERGADERING N.8.B. Dinsdagavond trad in een propagandaver- gaderlng van den N.S.B. als spreker op de heer Vlekke, lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland. De vergadering was matig bezet en had een rustig verloop. SPOBTVEREENIGING „TEXEL". Dat de Sportvereeniging „Texel" in onze gemeente zeer populair ls, bleek gisteravond wel aan de zeer vele bezoekers, die naar Hotel „Texel" waren gekomen om den jaar lijkschen Feestavond bij te wonen. De groote zaal was overvol. De voorz., de heer Dapper, kondigde een tweetal verlotingen aan, waar voor verschillende ingezetenen prijzen hadden beschikbaar gesteld. Met een keurigen stand waarin een levend „welkom" was verwerkt werd met afwerking van het programma begonnen. Hierna volgde voor adsp. en junioren ver schillende serie's vrije oefeningen, waaruit zeer duidelijk bleek, dat de training bij de Tex. Sportclub ernstig wordt ter hand geno men. Daarna trad, evenals vorig jaar, de heer N. Ran op, die met een „praatje en een liedje" verschillende personen naar voren bracht, die een groote rol spelen in het Texelache sport leven. Vooral duidelijk bracht de heer Ran naar voren het groot verlies, dat de ver eeniging heeft geleden door het vertrek van den heer Winter uit onze gemeente, die ook voor de aamenstelling van het programma van dezen avond nog zooveel heeft verricht Het applaus bewees wel, dat ook nu weer de voordracht van Ntc in den smaak viel. Vervolgens zong de heer S. Langeveld eenige toepasselijke coupletten, waarmede hij veel succes oogstte. Hierna kwamen de „TralningfUtsen" aan de beurt, bekwame handen hadden een soort van revue gemaakt, van zes tafereelen. Eerst de ontevredenheid van het publiek bij een slecht gespeelden wedstrijd; daarna het besluit om een trainer te laten komen; de moeilijkheden om aan geld te komen; en het rondgaan langs de hulzen (dit was ongetwij feld het mooiste gedeelte van de revue, voor al de rol van S. Langeveld was een succes). Ten slotte de afrekening en het ontstane te kort waarvoor men dekking had weten te zoeken door het houden van Oliekoekendagen (een idee van den penningmeester). Het slot van dit nummer, waaraan de dames-oliebollenverkoopsters hun medewer king verleenden, was bizonder aardig. Het eindigde met een tableau, waarin werd ge wezen op het zilveren jubileum, dat de Sport vereeniging in 1937 zal vieren. Deze trainlngsflitsen waren een groot suc ces, allen lof voor den samensteller en voor degenen, die het decoratief hebben verzorgd. Het was intusschen reeds elf uur geworden. toen de pauze een aanvang nam, geen1 wón der, dat men het verdere programma; niet groeten spoed heeft afgewerkt Volgde rio£ het vrije omvangrijk tooneelstukje, „De geest van Suzanna", dat zeer goed werd opgevoerd en waaraan de heeren G. Dros, G. Witvliet, J. v. Zeilen M. Koorn en W. Stiggelbout hun medewerking verleenden. Hierna volgde nog een verloting, eerst kwart over twaalf begon het bal, dat zeer gezellig waa 0 n Als samenvatting van de reeds ten aanzien van verschillende producten gedane mede- deelingen deed men ons van bevoegde zijde het hierna volgende overzicht van de steun maatregelen voor de akkerbouwgewassen oogst 1936 toekomen. Evenals in voorgaande jaren zal ten hoogt ste 1/3 gedeelte van het bouwland met tarwe mogen worden beteeld. Als tegemoetkoming aan de kleine bedrij ven is hierop wederom een uitzondering toe gestaan; op bedrijven met minder dan ha bouwland mag steeds ha met tarwe wor den beteeld. Met Inachtneming van den richtprijs van 9.per 100 kg zal de prijs der door de landbouwers bij de Gewestelijke Tarwe-Orga nisatles ingeleverde tarwe op dezelfde grond slagen als tot dusver het geval la geweest worden berekend. De teelt van andere granen en van peul vruchten is niet aan beperkingen onderwor pen. De bestaande maatregelen voor rogge, gerst en veldboonen, welke ten doe! hebben aan telers van rogge en gerst een prijs van 7,A 8,per 100 kg en voor veldboonen van 8,9,per 100 kg te waarborgen, blijven gehandhaafd. De richtprijzen voor peulvruchten vervallen met uitzondering van die voor groene- en kroonerwten, schokkers en bruine boonen, zoodat de telers voor groene- en kroonerwten reke«.lng kunnen houden met een prijs van ca 9.per 100 kg en voor schokkers en bruine boonen van ca. f 10.50 per 100 kg. Voor gele erwten zal geen steunregeling meer worden getroffen. Voor de opbrengst van ten hoogste 3200 ha koolzaad is een steunregeling ontworpen met het doel een prijs van ca 12,per 100 kg te bereiken. Met het oog daarop zal al naar gelang de verkoopprijs een toeslag worden gegeven, varleerende van een bedrag over eenkomende met 125,per ha bij een ver koopprijs van 6,50 per 100 kg of lager, tot nihil bij een verkoopprijs van 12.25 per 100 kg of hooger. Ten aanzien van spinazie- en radijszaad kan worden opgemerkt, dat e* n wijziging van de reeds gepubliceerde regeling in over weging ls die geen materieele wijzigingen voor de betrokkenen medebrengt, Over eenl- gen tijd zullen hieromtrent nadere medédee- llngen worden gedaan. Voor late consumptieaardappelen ls we derom een areaal van 100.000 ha toegestaan, terwij' de teeltheffing op 30,per ha blijft vastgesteld. Als tegemoetkoming aan de kleine bedrijven is besloten, dat bij een uit- poot van niet meer dan 50 are voor 10 are geen teeltheffing behoeft te worden betaald als het den verbouw op klein eu voor 20 are als het den verbouw op andere dan kleigrond betreft. Voor niet op de consumptiemarkt te plaat sen late aardappelen zal wederom denatura- tie mogelijk zijn. Aangaande de hoogte der denaturatie vergoedingen zullen t.z.t. nadere mededeelingen worden gedaan. De uitpoot van fabrieksaardappelen wordt evenals het vorig jaar geregeld naar den nor malen uitpoot per bedrijf, met dien verstande, dat het totaal areaal niet grooier mag zTjn dan 20.000 ha., als gevolg waarvan gemiddeld 42 van de normale uitpoot wordt toegewe zen. Als gedeeltelijke compensatie voor de sterke inkrimping van het areaal zal aan lederen teler, die een uitpootvergunning voor fabrieksaardappelen ontvangt, garantie toe gewezen kunnen worden voldoende voor den verbouw van een oppervlakte suikerbleten, welke overeenkomt met '/u gedeelte van de toegewezen oppervlakte fabrieksaardappelen. De verdeeling van de beschikbare suiker bietengarantie zal geschieden aan de hand van het vorig jaar toegewezen hoeveelheden, met dien verstande, dat de telers als regel tenminste 90% ran h«n toewijzing in 1935 ontvangen; van de resteerende 10% wordt 5 overgebracht naar de Veenkoloniën, ter wijl de rest ter beschikking van de Landbouw crisis-Organisaties wordt gesteld, teneinde daarmede zooveel mogelijk kleine onbillijkhe den en verschillen te kunnen wegnemen. De garantieprijs voor bieten, geleverd op de gebruikelijke condities aan grootscheeps- vaarwater en van gemiddeld suikergehalte zal wederom 10.— per 1000 kg netto be dragen. MINIMUM VERKOOPPRIJZEN VOOR EIEREN NAAR DUITSCHLAND. De minimum-verkoopprijzen voor eieren naar Duitschland, tncl. verpakking, franco grens zijn voor de periode van 18 tot 21 Fe bruari vastgesteld op C-klasse, gewicht 62 53 kg 2.90; B-klasse gewicht 57—58 kg 3.20; A-klasse gewicht 6263 kg. f 3.50; S-klasse gewicht boven 65 kg. 3.80 alles per 100. Daar deze prijzen lager zyri dan waarvoor in net Hnnen'and eieren te koop zijn. wordt op deze crijzen een exportbijslag van 60 ct per 100 stuks gegeven. Prijzen voor eendeneieren zijn naar grootte: 3.20, 3.30, 8.40. 3.50 en 3.60 per 100 stuks. DAGLOONBEREKENING ZIEKTEWET LAND- EN TUINBOUWBEDRIJF. Alle betrokken landbouwbedrijfsvereenl^ln- gen voor de uitvoering van de ziektewet heb ben zich vereenigd met de ontworpen v|>or- loopige regeling voor de vaststelling van s het dagloon. Volgens deze regeling zal het dag loon voor de ziekengeldultkeerlngen der ar beiders In het algmeen niet Iftger zijn jdan het dagloon, dat door den minister van sociale zaken ls vastgesteld voor de werkverschaf- fingsarbeldera. Deze regeling zal echter ntet gelden voor bij wijze van werkverschaffing tewerkgestelde personen, voor personen, die in den regel, afgezien van werkloosheid, slechts één of onkole dagen per week of slechts gedurende oen bepaald seizoen arbeid in loondienst verrichten, noch voor personen zooals kinderen, vrouwen, ouden van dagen, invaliden, die dat minimum, dagloon gemid deld niet kunnen verdienen. De Prov. Bond van Rundvee-fokvereenigin- gen in Noord-Holland hield Dlnsuag zijn 60ste algemcene vergadering onder leiding van den heer Jm. Blaauboer Kz., van Schagen. In zijn openingswoord gewaagde deze van het groote succes der Noord-Hollandsche Inzendingen op de nationale tentoonstelling te Utrecht. Wat den algemeenen toestand aangaat, juichte spr. het vooral voor de fokkers toe, dat de melk- steunbeperking voorloopig van de baan is, al wist men nog niet geheel zeker wat hier voor in de plaats zou komen. Uit het jaarver ilag van den secretaris kan worden gemeld, dat bij den bond 33 vereeni- gingen zijn aangesloten met 671 leden vee fokkers. Er werden over het afgeloopen jaar 9006 volledige melkstaten opgemaakt. De jaarlijksche fokveedag zal wederom te Hoorn plaats vinden, omdat men met het ge meentebestuur van Alkmaar niet tot een vergelijk kon komen inzake beschibaar-stel- ling van een terrein, dat aan de eischen voor een dergelijke expooitie voldoet. In verband met de aftreding van den heer Blaauboer als zoodanig werd tot bondsvoorzitter benoemd de heer Daan Kaan van Wierlngerwaard. INTREKKING CRISIS RESTITUTIE- BESCHIKKINGEN. Van bevoegde zijde wordt ons medegedeeld, dat met Uyping van 1 Maart 1936 zullen wor den ingetrokken de navolgende Crisis-Resti tutiebeschikkingen 1934 XI (rogge), 1934 XII (roggemeel en roggebloem), 1934 IV (aardappelen), 1935 Aardappelen H (voorraden per 15 Juni 1935), 1935 Peulvruchten I (Uitheemsche peulvruch ten), 1935 Peulvruchten n (Inheemsche peulvruch ten), 1935 Grlendproducten en Riet I (Indische producten), 1935 Griendproducten en Riet II (voorkoopen). De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat eventueele aanvragen voor restitutie ia verband hiermede vóór 1 Maart a.s. moeten zjjn Ingediend. HET IN VOORRAAD HEBBEN VAN VARKENS. Het voor handen en in voorraad hebben van varkens is aan handelaren en slagers slechts toegestaan, wanneer z(j bij de Nederlandsche Veehouderijcentrale, le van den Boschstraat 1, 's-Gravenhage, zijn. georganiseerd. Gebleken is. dat nog niet alle daarvoor in aanmerking komende personen een verzoek tot toelating hebben ingediend. Ter vermijding van een strafrechtelijke vervolging wordt aan belang hebbenden die nog niet zijn toegelaten, aange raden, ten spoedigste een daartoe strekkende aanvraag in te dienen. Aanvraagformulieren kunnen bij de Nederlandsche Veehouderijcen trale verkregen worden. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de verplichting om zich te organiseeren alleen geidt voor die slagers, die werkelijk levende varkens gedurende korten of langen tijd in voorraad hebben, dus niet voor diegenen, die de varkens in geslachten toestand koopen en derhalve geen levende varkens tn voorraad hebben. De tijdsduur, gedurende welke de varkens door handelaren en slagers mogen worden be waard, bedraagt 14 dagen per varken. Geopend door minister Deckers. In het permanent tentoonstellingsgebouw Bloemlust te Sassenheim is Dinsdagmiddag onder groote belangstelling een tentoonstel ling van narcissen geopend. In deze koude Februari-dagen was de ten toongestelde bloemenpracht een lust voor de oogen; behalve een groot aantal variëteiten van narcissen, was ook een groot aantal bloemenmanden, fraaie tulpen en een inzen ding cyclamen, laatstgenoemde door de firma Spaargaren uit Aalsmeer, ingezonden. Minister Deckers opende de tentoonstelling. De bekroningen. Groote zilveren wisselbeker voor de beste collectie Narcissen, met de meest geschikte handelssoorten door firma Warnaar Co.; wandplaque, uitgeloofd voor de mooiste in zending narcissen: firma G. Zandbergen; een verguld zilveren medaille voor cie eerstvol gende mooiste groep narcissen: N. V. van der Voet; de tweede zilveren wisselbeker, uit geloofd voor de beste collectie narcissen In de meest geschikte handelssoorten In groep van minimum 20 soorten, toegekend aan K. Ouda- hoorn; verguld zilveren medaille, uitgeloofd voor de eerstvolgende mooiste groep narcis sen: gebr. Egglnk, Voorschoten. VERLAGING TATOUEEK- EN BLIKMERKEN. Hierbij brengen wij onder de aandacht van belanghebbenden, dat volgens de beschikking nr. 3374 d. d. 17 Februari 1936 van den minis ter van Landbouw en Visscherlj de kosten verbonden voor het aanbrengen van tatoueer- merken en blikmerken aan biggen van 30 ct. tot 25 ct. verlaagd z(jn. 'Jcfta-faw* Gisterenmiddag werd in een der lokalen van de H.B.S. aan den Kanaalweg een simultaan séance gespeeld door Dr, J. Chr. Reeders, leeraar aan bovengenoemde onderwijsinrich ting. Ais tegenpartij fungeerde de heer Koene, eveneens leeraar aan de H.B.8., 1 leerlinge en 17 leerlingen. Onder de aanwezige toeschouwers bevond zich de Directeur der H.B.S., Dr, Ir. A. E. Loen. Na ruim 30 min. spelen viel het eerste slachtoffer. Na twee en een half uur gespeeld te hebben had de heer Reeders het volgende resultaat bereikt: Remise 1, gewonnen 17, afgebroken 1, Dit Ls een zeer moot resultaat, daar in en kele partijen tal van ingewikkelde stellingen voorkwamen, welke den heer Reeders, zooals hij na afloop zelf verklaarde, zeer veel moei lijkheden opleverden. GELDIG TOT EN MET 7 MAAR! A.S. U* winkelier verstrekt U tegen deze bon 3 pakken Presto. 7j ct. zeeppoe der, voor de prijs van 2, dus voor slechts 15 ct 3 pakken Presto zeeppoeder. Naam Straat V KK.w'OOfHjrKKK SOr.H M,H rtWl Neem In plaats van hot GRATIS PAK PRESTOgeen ander merk zeeppoeder aan! U heeft recht op PRESTO en wie U iets anders geeft, benadeelt U, rpo Maandagavond omstreeks 8 uur is een vrachtauto van een. expediteur te Nieuwveen, komende uit Amsterdam, op den Bovenkerker- weg nabij Amstelveen door den mist van den weg geraakt De auto zakte met de rechter- wielen in den zachten berm. De naast den chauffeur zittende 33-jarige A. V. uit Langeraar sprong uit de cabine juist toen de auto kan telde, waardoor hjj onder den auto terecht kwam. Met groote moeite wist men den. man te bevrijden. De dood waa echter reeds Inge treden. De chauffeur van den vrachtauto, die in de cabine was blijven zitten kon zich later gemakkelijk bevrijden en liep geen letsel op. Kgk en gemeente voor ongeveer Jf 1200 benaaeeld. Dezer dagen is de recherche te Maassluis er in geslaagd, niet minder dan 12 personen op te sporen, die door het vaischelijk opgeven van hun inkomsten aan het bureau voor steunverleening aan orisis-werkloozen, Rijk en Gemeente in een enkel jaar voor ca. 1200 hebben benadeeld. Tegen hen auen ls proces verbaal wegens valschheid in geschrifte op gemaakt. Het juiste bedrag van de fraude kon tot op heden nog niet worden vastgesteld. Als kenmerkend staaltje van brutaliteit, waar mede sommigen te werk gingen, dlene, dat een der verdachten een inkomate van 35 in een week had gehad, doch deze bjj de opgave geheel had verzwegen, zoodat hem de volle steun werd uitbetaald. Hierdoor incasseerde de man een weekgeld van bijna 50. Het onderzoek door de recherche wordt tn samenwerking met den controleur voor de orisis-werkloozen nog voortgezet. De olieventer, die xgn vrouw heeft gedood, tot 7 jaaur gevangenis straf veroordeeld. De Haagsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den olieventer Hen drik O., thans ged., die terecht ueeft gestaan wegens doodslag gepleegd op 10 September j.l. in z(jn woning te 's-Gravenhage, waarbij luj zijn 23-jarige echtgenoote van het leven beroofde, door haar In slapenden toestand 'met een moeraleutel gewelddadig op het hoofd te slaan. Naar verdachte beweerde heeft hü deze daad gepleegd nadat zijn vrouw hem. had meegedeeld, dat zij even te voren haar kind van vier weken zou hebben ge dood. De officier van justitie had tegen O. tien jaar gevangenisstraf geëischt. De rechtbank, uitspraak doende, veroor deelde verdachte tot zeven jaar gevangenis straf. Eenigen tijd geleden hebben wij gemeld, dat in Vreewijk te R'dam een verloofd paar tje een inbreker had betrapt, weiko man, na achtervolging, door de politie ls gegrepen. Deze man, de 36-jarige J. B., heeft na een aantal verhooren bekend, dat hij ie den loop van de laatste maanden niet minder dan. twee en twintig kleine Inbraken heeft ge pleegd, waarby hy een aantal gouden en zil veren voorwerpen bult maakte, totaal voor een waarde van ongeveer tweehonderd gul den. DE ON8GHE STRAFZAKEN. De berechting van de Ossche strafzaken tn hooger beroep voor het gerechtshof te 's Her togenbosch zal nog voor het einde van Fe bruari een aanvang nemen. {Mleboet te Hoorn binnen gebracht) Maandagnacht heeft het directievaartuig van den Rijkswaterstaat, in de haven van Hoorn de olieboot Purfina 7, metende 35 ton binnengesleept De olieboot had van Vrijdag avond af op het IJselmeer rondgedreven met een lek in den schroefaskoker. Er was geen eten aan boord. Met een kleine lap zeil I# men in de richting Hoorn gevaren tot ten slotte de boot onder Etersheim aan lager wal is geraakt Eerst Maandagavond hebben drié bewoners van Oosthuizen onder leiding van zekeren Wiers brood naar de uitgehongerde bemanning gebracht Door het dryfijs was het onmogelijk naar den wal terug te keeren. De lichte roeiboot werd aan boord geheschea, De Oosthuizers hebben de reis naar Hoora meegemaakt Omtrent de reis verneemt de NJtCrfc, nader: Vrijdagavond 7 uur waa de Purfina 7 zon der lading met bestemming uit Lemmen ver trokken; tot één uur ging alles goed. Om dien tijd voer men tusschen Urk en Marken en daar stopte de machine plotseling. Dé machinekamer liep vol water, zoodat er ge pompt moest worden. De electrische instal latie bleef gelukkig intact zoodat men ge regeld seinen kon geven naar passeerende schepen, welke echter niet opgemerkt schenen te worden. Zaterdag heeft men den geheelen dag rondgedreven, daar er te weinig wind was om met het primitieve zeil en zonder zwaarden vooruit te komen. De bemanning heeft voort durend met een „rammelende" maag moeten pompen om zinken te voorkomen. Van slaap kan niet veel komen. Zondag en Maandag kon men met vry gun- stigen wind op Hoorn aansturen, doch onder Oosthuizen geraakte men door het krimpen van den wind onder lagerwal en moest voor anker worden gegaan. Zooais boven reeds Uf vermeld, kreeg men daar contact met den wal, die men beschreeuwen kon. Men wist d# Oosthuizers duideiyk te maken, dat er honger aanboord was. Met bekwamen spoed werd brood gereed gemaakt en niet zonder risico daar er intusschen drijfjjs was gekomen van bijna een meter dik, naar boord gebracht. Twee keer werd de reis met de roeiboot go- maakt. Toen de Oosthuizers weer naar don wal wilden terugkeeren ging dit niet meer. Het lichte bootje kon 't ijs niet breken. Er zat niets anders op dan aan boord te blijven, zoo dat zij den nacht aan boord hebben doorge bracht. Het bootje had eenige schade opge- Joopen. Inmldels had de loco-burgemeester van Avenhorn den commissaris van politie f® Hoorn gewaarschuwd, die zich met den Rijks waterstaat in verbinding stelde. Het leed waS toen spoedig geleden Van het volledige vertrouwen, dat een ik de Nico laas Maesstraat te Amsterdam wonende pensionhoudster stelde in een Duit- sche vrouw, welke reeds 14 dagen in dit Pcrl" «ion een kamer had gehuurd, heeft laatst genoemde op geraffineerde wyze misbruik gemaakt. Zondagavond hadden de bewoner* in gezelschap van deze vrouw een bioscoop theater bezocht. Tegen het einde van d» Dultsche vrouw mede, dat zy zich even moest verwijderen. Daar zij niet terugkeerde gi°£ de familie naar huis, waar zy tot !iaa* grooten schrik ontdekte, dat hier alles over hoop was gehaaid en leasten en laden ware® nagezocht. Vermist werden o.a. een gouden horlogór een aantal bultenlandsche loten en eenlg gel Onmiddellijk is de politie van een en in kennis gesteld en deze tracht thans Duitsche vrouw, die, na haar slag te hebben geslagen, rnet de Noorderzon vertrokken op te sporen. EEN GROOT 8LEKFW ERIK. Het wrak van het Fransche stoomsobj# Atlantlque, dat, zooals men zich zal neren, ln 1933 door brand verwoest is. w by 17 menschea zjjn. omgekomen, e» w

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 10