Buitenlandsch Overzicht. het gestolen kind non dstfi üdafrünorOujfcsk De Kamerverkiezing in Spanje. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA 64ste JAARGANG Crmek in het Britsche Hoogerhuis op de regeeringspolitiek inzake Abess.me. De Temps over de mogelijkheid van het slu.ten van vrede. Italië en de sanct.es. Het resultaat van de verkiezingen in Spanje Engeland en het conflict in Oost- Afrika. 3 maal per dag Den Melder» Zijn vredes onderhande lingen mogelijk De verkiezin gen m Spanje Italië en de sancties. FEUILLETON Voor 'n glaasje thuis, Zeer Oude in huis! 3.25 per fiterkruik De Duitsche gezant te Rome naar Berlijn. De voorloopige uitslag bevestigt de overwinning der linkergroepen. COURANT Abomement per 3 maanden b« vooruitbet.: Heldersche Courant 1.50; Koegras, NZi T Wl6ringen 6n TexC1 bl™-d 2-, land oon T We8t"Ind16 per zeeP°st 2.10, Idem per mail en overige landen ƒ8.20. Losse nos. 4 ct.; fr. p. 6 ct Weekabonnementen 12 ct igs resp. 0.50, 0.70, 0.70, 1.Modeblad resp. 1.20, 1.50, 1.50, 1.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DB BOER Uitgave N.V. Drukkerij v/h. C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN» 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bij vooruitbetaling 10 ct. per regel, minimum 40 ct.; bij niet-contante betaling 15 ct. per regel, minimum 60 et (Adres Bureau van dit blad en brieven onder nummer 10 ct. per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct. In Engeland is men lang niet allemaal en thousiast over de poli tiek van de regeering in zake het conflict in Oost-Afrika. Den een is de Britsche houding te slap, de ander zegt, dat Engeland zich terug moet trekken van de sancties, want dat er niet anders dan onaan genaamheden uit voortvloeiden. Eensgezind heid is er allesbehalve. Dat blijkt ook weer uit een bespreking in het Engelsche Hooger huis, die Dinsdag gehouden is en waar de vraag behandeld werd van Philimore, welke maatregelen de regeering denkt te nemen, teneinde tot een vreedzame oplossing van het Jtaliaansch-Abessijnsche conflict te komen, waarbij beide partijen recht wordt gedaan en op welke wijze men het gevaar, dat Engeland in een oorlog betrokken zou raken, denkt weg te nemen. Verscheidene sprekers critiseerden de tegen woordige sanctiepolitiek, speciaal lord Motti- stone, die zeide te hopen, dat de regeering deze politiek geheel zou laten varen. Aan den anderen kant meende lord Cecil, dat haast gemaakt moest worden met het petroleumembargo en dat men niet af kon wachten tot de regeering van de Vereenigde Staten zoo goedgunstig was haar hulp toe te «eggen. Lord Noel Buxton spoorde de regeering aan om een nieuwe poging te doen om een einde aan het conflict te maken en daarna te helpen met de vestiging van een stabiele regeering in Abessinië. Lord Lloyd waarschuwde dat de regeering met haar vasthouden aan de sanctiepolitiek het land in een richting van ernstige inter nationale moeilijkheden dreef, waarvan de ge volgen nog niet te overzien waren. Lord Ponsonby, de ex-leider van de oppo sitie, zeide, dat men verkeerd had gedaan den Volkenbond een taak op te leggen, die dit lichaam nog niet kon volbrengen, omdat het «r niet sterk genoeg voor was. Spr. spoorde tot matiging in de buiten- landsche politiek aan en hoopte, dat de regeering niet haar kracht zou zoeken in herbewapening, maar in helpen wegnemen van de oorzaken die tot conflicten tus- schen leden van den Volkenbond leidden. Lord Strabolgi zeide, dat al wat hjj gehoord had tot dusver de aanbeveling van zuivere opportuniteitspolitiek was geweest. De Volken hond had Italië tot aanvaller gestempeld en dus was het immoreel dien aanvaller te Steunen door leveranties of hoe dan ook. De onderstaatssecretaris voor buitenland- sche zaken, Lord Stanhope, zeide, dat er noch Wieringermeer - Medetnblik - Hoorn - Amsterdam, Verbinding met geheel West-Friesland. van de zijde van Abessinië, noch van die van Italië aanleiding gegeven was om met vredes voorstellen te komen. Men behoeft geen sancties uit te vaardigen als men van te voren weet, dat zij niet doel treffend zullen zijn. De Volkenbond zal moeten beslissen of een petroleumembargo doeltref fend is, en de doeltreffendheid zal voor het grootste gedeelte van de Vereenigde Staten afhangen. De Britsche levering van petroleum aan Italië had slechts 4 procent van het totale quantum bedragen, dus telde in feite haast niet mee. De commissie van 18 zou in Maart weer bijeen komen, en welke haar besluiten ook zouden zijn, zij kon blijven rekenen op den steun en de medewerking van de Engelsche regeering. Het was juist, dat de Volkenbond nog niet sterk genoeg was om een oorlog te kunnen verhinderen, maar de Bond was wel sterk ge noeg om den leden te beduiden, dat aanval als middel tot oplossing van een geschil op den duur niet de juiste weg zal blijken en alleen om dat beginsel duidelijk te doen uit komen zijn de sancties afgekondigd. Van de preventieve werking in de toekomst was de regeering ook thans nog overtuigd. De „Temps" bespreekt het Italiaansche succes ten Zuiden van Makallé, waarbij het blad de Ita lianen op het hart drukt, ernstig de mogelijkheid onder de oogen te zien van het sluiten van vrede. Ondanks alle berichten over aanstaande onderhandelingen tusschen "Rome en Addis Abeba, wijzen toch alle teekenen er op, dat de Negus ook nu nog vastbesloten is zijn land te verdedigen. De mogelijkheid van een spoe dige belegging van het Afrikaansche conflict mag daarom echter niet uit het oog verloren worden. Het feit, dat Italië zekere militaire successen geboekt heeft, vormt voor de onder handelingen een goeden grondslag. Het belang van de Europeesche politiek, maar ook dat van Italië, moet nog steeds gericht zijn op een spoedige regeling. Italië kan zich nu na zijn overwinning bereid toonen tot het opvat ten van onderhandelingen, zonder eenigerlei vernedering te vreezen te hebben. Het moet echter zelf den eersten stap doen. De voor stellen van de commissie van vijf te Genève, en de beginselen van het plan van Laval en Hoare, blijven een waardevolle basis vormen, daar zjj door een voldoend uitgebreid kader een voor alle betrokkenen eervolle oplossing waarborgen. betoogingen meegedaan hebben. Men vraagt zich toch ook heusch in dezen tijd vaak af of de wereld waanzinnig geworden is. Doch terzake: we zouden het hebben over de aanmatiging van Italië, na de jongste over winning. In een hoofdartikel wijst de „Gior- nale d'Italia" op het feit, dat de nieuwe groote overwinning aan het Noordelijk front behaald is op het moment, waarop de sancties drie maanden van kracht zijn. Het blad verklaart, dat de in dienst van een eerzuchtige, imperialistische politiek staande sancties geen enkele harer drie doel einden hebben bereikt, noch de oneenigheid in het Italiaansche volk, noch het schokken van het Italiaansche bedrijfsleven, noch ook het beëindigen van den oorlog in Oost-Afrika. On danks buitenlandsche voorspellingen zijn de binnenlandsche toestanden in Italië normaal. Italië heeft lang niet zoo te lijden onder prijs stijgingen en werkloosheid als andere landen. In werkelijkheid is juist Italië het eenige Tand, dat uit de sancties profijt heeft getrokken. De sancties hebben het de oogen geopend voor de doeleinden der Europeesche pohtiek. Het ziet nu ook duidelijk zjjn vitale oeconomische be hoeften in, welke bevestigd moeten worden op een duurzame verdedigingsbasis. Den vrienden van de sancties wordt het daarentegen steeds onaangenamer te moede. Dit wijt het blad aan vier redenen: 1. het inzicht in de eigen oeconomische ver liezen; 2. de toenemende vrees der sanctie- mogendheden, dat deze verliezen ook zouden kunnen voortduren na den tijd van toepassing der sancties en 3. het inzicht, dat de toestand in Europa ernstig is, waartegenover Italië met het oog op de gecoaliseerde vijandigheid gedwongen is zijn vrijheid van handeling te behouden. Ten slotte ziet de Giornale d'Italia de vierde reden in de overtuiging, dat al deze offers niet gebracht zijn aan de zaak van den vrede en de rechtvaardigheid, maar aan een gulzige imperialistische politiek en aan de duistere doeleinden van een revolutionnaire wanorde. De verkiezingen in Spanje hebben de lin kerzijde een belangrijke overwinning gebracht. De schaal gaat daar met hevige schokken op en neer, schrijft de Nw. Rott. Crt. In de constituante kreeg de rech terzijde „geen been aan den grond". Daarop kwamen de verkiezingen van 1933, en uit was het met de domineerende positie van de linkerzijde. Wie regeert heeft blijkbaar on gelijk in Spanje. Na de stichting van de republiek waren de regeeringen van links, als reactie op hetgeen Spanje tot op dat oogenblik te zien had ge geven, te hard van stal geloopen. Al wat mishaagde, moest worden opgeruimd. Men stortte in menig geval het kind met het bad water uit De terugwerking liet niet op zich wachten. De verkiezingen van 1933 hebben echter in hoofdzaak slechts groote verwar ring teweeg gebracht. De regeerende coali ties, die slechts op een minderheid vast kon den rekenen, waren inwendig nog door wan trouwen verdeeld. Men wist niet wat men aan elkaar had; en allerminst wat men had aan Gil Robies, de figuur van rechts, die zich op den achtergrond hield als de mach tige man tusschen de coulissen. Italië heeft weer meer praats gekregen, na de overwinning bij Makallé. De menschenslachting, men spreekt van 5 6000 duizend dooden, is met „vreugde" ge vierd in Rome en andere voorname Italiaan sche steden. De Duce is gehuldigd door dui zenden enthousiastelingen. De moeders en kin deren, wier mannen en vaders gevallen zrjn in den strijd, zullen zeker niet aan de hulde- Men raakte geheel onthand, toen Lerroux, the grand old man in bescheiden formaat van de republiek, buiten spel werd gezet van Nederland uit, door het straperloschandaal, dat tot dicht in zijn omgeving reikte. Of schoon zelf onschuldig, zag hij zich genoopt zich terg te trekken. Toen werd Spanje ge heel onbestuurbaar. Een ontbinding van het parlement bleek weldra onvermijdelijk. De rechterzijde had nu slechte vooruitzich ten, want zij had geregeerd en gefaald. Maar de linkerzijde omvatte op haar beurt de ele menten, d;e verantwoordelijk waren geweest EEN VERHAAL UIT AFRIKA 15) ■Minuten gingen voorbij en nog keek ze 80 erP uit. Achter zich hoorde ze een zacht ëcmompei en ze wist, dat de man, wiens v«n ze zoo juist had getracht te redden, e®r do°r de koorts overvallen was. Maar ze dorst haar aandacht niet aan hem wijden, voor ze zeker wist, dat hun achter- °lger weggegaan was of op andere manie- 11 buiten gevecht gesteld. Een afschuwelijke ^ngst kwam in haar op, terwijl ze naar die ®n ewegelijke struik lag te staren. Had ze °ch beter geschoten dan ze gedacht had? wist dat dat beteekende, dat ze veilig wa- n> maar het gaf haar geen gevoel van eugde en verlichting. kemel, fluisterde ze smeekend en brak 0en Plotseling af, terwijl er een uitdrukking Un vreugde op haar gezicht kwam. r K'hg een lichte golving door de vlakte? a beteekende, dat iemand door het gras of en 26 twijfelde er geen oogenblik aan et was de man, waarop zij geschoten had oen draaide ze zich met een korten snik uu opluchting om naar Rimington. Hij lag el- gras achterover. Er was een afwezige blik in zlin glinsterende oogen en "er kwam o*«<vv4viiuv vvgvit v" v* toppen*0*1* afgebroken gemompel van zijn «aTkhid Legranddle ellendelingom tilde weer. O, hemel, wat moet ik beginnen, dacht ze wanhopig. Haar oog viel op de waterflesch die een eindje verder lag en ze ging hem halen. De kogel, die hem uit Alec'a handen geslagen had, was er regelrecht doorheen gegaan en er was niet veel water meer in over. Ze ge bruikte het om zijn voorhoofd er mee te bet ten en liet hem wat drinken en toen het op was, staarde ze wanhopig om zich heen in de verschroeiend heete vlakte. Ze wist, dat ze in een hachelijke positie waren, dat er nauwelijks hoop voor hen was. Maar ze wilde het niet opgeven. Ze overlegde hij zichzelf of ze Rimington niet ergens op een beschaduwde plaats zou kunnen achter laten en zelf naar het kamp gaan om hulp te halen. Maar ze verwierp die gedachte bij na dadelijk weer; ze kon Rimington in dezen toestand niet alleen laten. Als hij niet verder kon, zou zij bij hem blijven tot de koorts zou bedaren en als dat niet gebeurde Ze trachtte zich vertrouwd te maken met de gedachte aan den dood, toen Rimington plotseling overeind kroop en zei: We moeten verder, het kind wacht op me. Toen ging hij strompelend op weg, in oos telijke richting en Honor, die begreep, dat zoowel zijn woorden als zijn handeling een gevolg van de koorts waren, kwam snel naast hem loopen. De uren, die nu volgden, waren een nacht merrie van moeheid en dorst en pijn... hun weg over de fel-zonnige vlakte een onbe schrijfelijke Via Dolorosa. Het leek of Ri mington, door al zijn fantastische ijlverbeel dingen heen, toch nog het doel van den tocht voor oogen hield. Maar er waren oogenbllkken, dat zij bijna niet voor- ui'kwamen, dat hij dreigde in elkaar te zak ken. Het was een afschuwlijk moment, toen de tweede waterflesch leeg was en Honor, die den heelen morgen bijna geen teug gedron ken had, moest zeggen op heeschen, doffen toon: Er is niets meer. Rimington had de flesch van haar aange nomen, er aan geschud en hem toen wegge gooid met een korten, schorren lach, waarop hij weer met een wanhopige krachtsinspan ning was voortgestrompeld. Honor had de leege flesch teruggehaald en was hem ach terna gerend. Toen ze weer bij hem kwam stond hij onzeker te wankelen en ze sloeg haar armen om hem heen, terwijl ze de zijne over haar schouder legde; en ze worstelden samen verder, zooals ze den vorigen avond gedaan hadden. Toen de zon op zijn hoogst stond, zochten ze de beschutting: de bedding van een opge droogde rivier. Daar sliep Honor bijna twee uur, maar voor ze ging slapen, had ze als voorzorgsmaatregel haar ceintuur aan de zijne vastgemaakt en die toen in een lus om haar arm gehangen, zoodat ze bij de minste beweging van hem moest wakker worden. Ze ontwaakte met zijn kus op haar lippen en zijn stem in haar ooren. Liefste! Liefste! Hij scheen nu volkomen helder te zijn, maar ze zag dat hij heel zwak was. Het is tijd dat we weer op weg gaan, zei ze zoo opgewekt als haar mogelijk was. Hij keek haar even strak aan en schudde toen zijn hoofd. Samen hebben we geen kans. Ik kan geen tien meter loopen. Je zult alleen moeten gaan. Nee, nee! riep ze heftig. Dacht je dat (Zie vervolg pag. 2.) voor de bloedige gebeurtenissen in 1934. Wat zouden de kiezers het meest kwalijk nemen? Hun antwoord is duidelijk geweest. Duidelijk genoeg? Een volksfront is geen front, daar het kunstmatig, voor electorale doeleinden, is samengesteld uit bestanddeelen, die onder ling nooit eerlijk-, vriendschap zullen kunnen koesteren, en die ten deelt zelfs voor geen Spaansche regeering te gebruiken zijn. Al leen een Spaansche sowjetregeering zou met de communisten kunnen regeeren. Bn dan maken nog Jc anarchiste: dee uit van het zegevierend front! Daarbij komen de socia listen en de radicalen van Azana. Wat begint men met ceze zoo uiteenloopende elementen? Het einde za) moeten zijn een regeering opgebouwd op het centrum, waarvan de t'vee ,.ticheiden groepen van radicalen sa men het .hoofdbestanddeel zullen vormen Maar men zit met de socialisten. Kunnen die. na het conflict met de groep van Lerroux in de constituante, met alle radicalen samen gaan? Het kan aardig rumoerig worden in de Spaansche politiek. Het is het touwens al! Het D.N.B. meldt uit Rome: De Italiaansche onder-staats-secretaris voor buitenlandsche zaken, Suvich, heeft gisteren den Duitschen ambassadeur ontvangen. De Duitsche ambassadeur is na dit onderhoud naar Berlijn vertrokken om overleg te plegen met zijn regeering. Reuter meldt nader: De vorige week is de Duitsche gezant te Rome naar Milnchen geweest, waar hij een onderhoud heeft gehad met Hitier. Hij is van daar per vliegtuig naar Rome teruggekeerd. Tusschen zijn aankomst te Rome en zijn nieuwe vertrek gistermorgen, heeft hij ver schillende besprekingen gevoerd met Suvich. Men verklaart met nadruk, dat het hier geen besprekingen betreft over een politiek en nog minder over een militair accoord, maar Duitschland is druk doende om zijn geheele buitenlandsche politiek te regelen. Men wenscht te weten in hoeverre Duitsch land de internationale toestand zooals die door het uitbreken van den Italiaansch-Abes- sjjnschen oorlog geworden is, kan gebruiken en in hoeverre Italië op zijn beurt kan profi- teeren van dezen Duitschen wensch. o Reuter meldt uit Madrid den volgenden voorloopigen uitslag van de Zondag gehou den verkiezing voor de Kamer: Rechtache partijen 168 zetels. Centrumpartijen 41 Linksche partyen 221 B$j deze opgave dient er rekening mede te worden gehouden, dat er nog 42 uitslagen ontbreken. Poli tl ke vluchtelingen tar en elders. naar Gibral- Meer dan honderd personen, onder wie Vaquero, de minister van binnenlandsche zaken in het kabient Lerroux, zijn naar Gi braltar uitgeweken tengevolge van de over winning van de linksche groepen. Er worden, naar Reuter meldt, nog vele andere vluchte lingen verwacht, hoewel de hotels nu reeds vol zijn. De financier Juan March is uit Spanje naar Parijs vertrokken. Rechtsche inwoners van Mieree nemen de vlucht. Een aantal inwoners van Mieres, die tot de rechtsche partijen behooren, zijn in verband met de overwinnnlg der linkerpartyen naar Oviedo vertrokken. Gevangenisoproeren; dooden; een verklaring van Valladares. Minister-president Valladaris heeft Maan dagavond de pers medegedeeld, dat tn geheel Spanje rust heerscht. Slechts in enkele plaatsen hebben politieke samenscholingen plaats gehad, die echter door de politie zon der moeite konden worden ontbonden. Te Valencia zijn de gevangenen oproerig gewor den. Met behulp van de politie zijn zij echter weer tot de orde gebracht. Te Alicante heeft de menigte een lepra-ziekenhuis bestormd en de leprozen in vrijheid gesteld. De minister president gelooft, dat de linksche bevolkings groepen na den eersten overwinningsroes weer kalmeeren zullen. Hij wees er op, dat de regeering voorloopig op haar post blijft. Zij zal iedere poging tot openbare ordever storing met alle middelen onderdrukken. Uit betrouwbare bron verluidt nog, dat bij het gevangenisoproer te Valencia een in specteur van politie is gedood. Ook bij een oproer in de gevangenis te Carthagena, waar de gevangenen na het bekend worden der verkiezingsuitslagen hun in vrijheidstelling elschten, zijn een doode en verscheidene ge wonden gevallen! Het oproer werd ook hier onderdrukt. Uit Carthagena wordt nader gemeld, dat in den loop van den morgen van Maandag politieke gevangenen, die sedert den Cata- laanschen opstand van October 1834 gevan gen zaten gemuit hebben. Een bewaker is door de opstandelingen gedood, twee anderen zijn geboeid. Vervolgens hebben de gevange nen hun stroozakken in brand gestoken. De gevangenis is door troepen omsingeld, machinegeweren zijn op de gevangenismuren in stelling gebracht. De overheid is van mee ning, dat zij den toestand meester is. Staat van beleg te Valencia. Te Valencia is de staat van beleg afgekon digd. De burgemeester is afgetreden. Overi gens is het echter volkomen rustig in do stad. De staat van oorlog afgekondigd. Dinsdagavond werd uit Madrid gemeld dat te Saragossa de staat van oorlog is afgekon digd. Een driemanschap neemt de leiding der regeering in handen. Een driemanschap zal de teugels van het bewind in handen nemen. 63? - OI?6N

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 1