J Buitenlandsche zaken in de Eerste Kamer. BINNENLAND Politieke activiteit van buitenlanders in ons land. Koningin en Prinses in Silezië Slooppremies voor visschersvaartuigen. Eerste Kamer. tweede Kamer. De begrooting voor Suriname aangenomen. tfcfiakau BON VOOR GRATIS PRESTO Een zeldzaamvoordeell Maar nog slechts korte tijd kunt U hiervan pro fiteren. Uw winkelier geeft U bij aankoop van 2 pakken Presto, a 71/, cent een derde pak ge. heel gratis tegen inle. vering van onderstaan, de courantenbon. Dus voor slechts 15 cent ont- vangt U 3 pakken Pres. to, het bekende voor. treffelijke zeeppoeder. GEMENGD NIEUWS Binnenland. Man onder een auto geraakt. Brutale „steuntrekkers'' te Maassluis. Ityk en gemeente voor ongeveer Het drama te Rotterdam. 4ij had twee en twintig inbraken op zijn geweten. Hongersnood op het ljselmeer. Men weet nooit wie men in zijn huis haalt. Op afdoende maatregelen aange drongen. Het Tweede Kamerlid, de heer Goseling, heeft aan de ministers van Binnenlandache Zaken en van Justitie de volgende vragen gesteld: Ia de regeering bereid mede in het licht van het volgens een officieel bericht door den Zwitserachen Bondsraad genomen besluit om een landelijke leiding en districtsleiding van de Duitsche Nationaai-Sociallstischo Party in Zwitserland in geen enkelen vorm meer toe te laten te overwegen of het niet nood zakelijk is, dat ook in Nederland afdoende maatregelen worden genomen om een einde te malccn aan alle politieke activiteit van buitenlanders, niet alleen inddlvidueel, maar vooral in eenigerlei vorm van samenwerking. Maandag hebben H. M. de Koningin en de Prinses wandelingen gemaakt in de omgeving van Waldenburg. Zy brachten een bezoek aan de belde plaatsjes Bad Charlottenbrunn en Görbersdorf. Dinsdagavond heeft prinses Jullana in het Capitol, het eenige bioscooptheater van Wal denburg, de Karl Fröhllch-film „Tramulus". Gisteren hadden de Koningin en de Prinses een ultnoodiging aangenomen om de belde op rotsen gebouwde en deels in de bergwan den uitgehouwen stadjes Aderslach en Weckelsdorf te bezoeken, die In het Dultsch sprekend gebied in Cechoslowakije liggen. UITBREIDING VAN HAKLN'S BCHOBNF ABRIEKEN. Van Haren's schoenfabrieken hebben den laatsten tyd een groote uitbreiding onder gaan. Het laatste gebouwde nieuwe gedeelte beslaat 2000 m2. Alle afdeelingen zyn thans geheel gesepareerd, en vormen een aaneen sluitend. goed geordend bedryf. Voor de ont lasting van deze groote fabriek, is thans een nieuwe fabriek aangekocht, voor de vervaar diging van speciale seizoenartikelen. Na de ingebruikneming van deze fabriek zal de productie worden opgevoerd tot 20.000 paar per week, of ruim een mlllloen per jaar. In 1929 vatte de heer Ivo v. Haren het plan op een schoenfabriek met eigen filialen op te richten, waarvan de eerste twee dat jaar in Rotterdam werden geopend, en na een tydje zullen er er 50 zyn over het geheele land verspreid! Einde 1935 kon worden medegedeeld, dat de Regeering overwoog het aioopen van de opgelegde zee- en/of kustvlsschersvaartulgen te bevorderen door het geven van slooppre mies. Thans kan worden medegedeeld, dat dit plan inderdaad zal worden uitgevoerd. Een bedrag van 20.000, zal uit het Landbouw- Crisisfonds ter beschikking worden gesteld, teneinde in gevallen, waarin de eigenaar van een opgelegd vaartuig en de slooper niet tot overeenstemming kunnen komen, door een eventueele tegemoetkoming aan den reeder behulpzaam te zyn in de overbrugging van het verschil tusschen den vraagprijs van den eigenaar en den biedprys van den slooper. Aanvingen daartoe, die thans reeds by het Departement van Landbouw <o Visschery kunnen worden ingediend, zullen worden be handeld door een speciaal -artoe ingestelde comm^sie, welke den Minister van Landbouw en Visschery zal adviseeren. of en tot welk bedrag een tegemoetkoming zal moeten wor den verstrekt. Belanghebbenden zullen goed doen zich van de financieele mogeiykheden, die hier ge boden worden, geen overdreven voorstelling te vormen. Immers het betreft hier schepen, die vrijwel waardeloos zijn, daai zij geen uit- vaartcertiflcaat kunnen verkrygen. De eige naars dezer schepen zullen daarom goed doen ook van hun Kant zooveel mogetyk verkoop te bevorderen. Begrooting van sociale zaken. Memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. Aan de Memorie van Antwoord Inzake de begrooting van sociale zaken wordt het vol gende ontleend: De minister deelt de door veie leden uitge sproken meening, dat gestreefd moet worden naar beperking van de werkloosheid en naar een rechtvaardige verdeeling van de werkloosheidslasten. Waar inzake Invoering van de 40-urige werkweek 'het loonvraagstuk een alles be- heerschende rol vervult, kan aan zulk een verkorting van den wetteiyken werktyd niet gedacht worden, zoolang een aanmerkeiyke loonsverlaging tot de onmogeiykheden schynt te behooren. De minister verwacht ook van een arbeida- verbod voor 60-jarigen en ouderen niet veel effect ten profyte van de jongeren. Met het bepleiten van het verleenen van vergunningen voor personen, die reeds een volle dagtaak hebben, en voor gepensioneer den, komt men op het gebied van het dubbel verdienen of de beunhazery. Te dezer zake bestaan voorschriften voor de ambtenaren. De minister ziet voorhands weinig aan leiding tot vaststelling van een arbeidsver- bod voor gehuwde vrouwen. De minister staat sympathiek tegenover de gedachte van verdere invoering van de Ar beidswet en hy overweegt dan ook het treffen van voorzieningen in deze aangaande den arbeid in koffiehuizen en hotels. Reeds hier echter wil hy er op wijzen, dat de toestand In dat bedryf allerminst rooskleurig is en dat dus vooralsnog slechts eenige behoedzame Stappen op dit gebied gezet zuilen kunnen worden HRLDRRSCHR COURANT VAN bONDRttDAG 20 FRBRUARI 1936. De bezwaren tegen verbindendver klaring van collectieven arbeidsover eenkomsten. welke door zyn ambtsvoorganger meermalen zijn uiteengezet, worden door den minister In het algemeen gedeeld. Hy kan daarom, zeker onder de huidige omstandigheden, geen mede werking verleenen aan de totstandkoming van eene wetteiyke regeling Inzake de verbindend verklaring van loonen. Ten aanzien van de verbindendverklaring van algemeene bedryfs regelingen, betrekkeiyk sociale voorzieningen, staat de minister echter niet by voorbaat af' wyzend. Een daartoe strekkende wetteiyke regeling is by zyn departement In voorbe reiding. 1 De minister deelt het gevoelen, dat de tot standkoming van bedryfsraden een belangryke factor kan worden geacht om de ontwikkeling en ordening van het bedryfs- leven te bevorderen. Van een gedwongen samenwerking in een bedryfsraad verwacht hy echter weinig resultaat. De minister hoopt binnenkort een voorstel tot wetteiyke regeling van het ziekenfonds- wezen by de Staten-Generaai aanhangig te kunnen maken. De regeering heeft in de laatste jaren de huren van met ryksvoorschot gebouwde woningen niet onbelangryk verlaagd en brengt daar voor offers in den vorm van bijdragen, zoo die onmisbaar zyn. Geen verlaging van de steunnormen. De meening, dat de steunbedragen, vooral die welke ten plattel&nde worden uitgekeerd, te laag zyn. kan de minister niet deelen. Er zy op gewezen, dat de steun slechts is be doeld voor-de bestrijding van de noodzakeiyke dageiyksche kosten van levensonderhoud. Het is den minister niet gebleken, dat de steun, welke wordt verstrekt, daartoe niet toe reikend is. In verband met de opmerking, dat verdere verlaging niet oorbaar wordt geacht, z\ aangeteekend, dat de minister niet voor nemens is de algemeene normen der steun- verieening te verlagen. Aan het verlangen van sommige leden om de uitkeering uit de werkloozenkassen, welke jeugdige leden ontvangen, niet in mindering te brengen op den steun van het gezinds hoofd kan de minister niet voldoen. Vergadering van Dinsdag 18 Februari. Aan de orde ls de begrooting van buiten landsche zaken. De heer Briët (a.r.) bespreekt de nieuwe waarborgen, die den laatsten tyd oiltstaan zyn voor den vrede. Gaandeweg ontwikkelt zich een toestand, zooals die vóór 1914 be stond, o.m. doordat Dultschland zich herbe wapend heeft. Oorlog voerende partyen zul len In de toekomst liever zich een weg banen door het minder versterkte Nederland dan door het versterkte België. Een tweede ver schil met 1914 is, dat men niet te voren zeker weet, hoe de houding van Nederland zal zyn. Die onzekerheid is een gevaar en is ontstaan door onze toetreding tot den Vol kenbond. In de door minister De Graeff in Genève afgelegde verklaring, leest spreker, dat Ne derland welbewust afstand heeft gedaan van zyn neutraliteit De verklaring van den mi nister heeft althans ook In het buitenland dien nidruk gemaakt Daarom was het noo- dig, dat de minister ln zyn memorie van ant woord, nader gelegenheid kreeg, zich aan te sluiten by zyn voorganger op dit punt Maar waarom vraagt spr. was het noodig, dat de minister te Genève dit punt zoo op den voorgrond stelde? In 1920 rekende Ne derland erop, dat anderen hun verplichtingen wèl zouden nakomen ten aanzien van de ont wapening. In dat vertrouwen stemde het par lement erin toe, tot den Volkenbond toe te treden. Nu dit vertrouwen is beschaamd, was er weinig reden tot een zóó hooggestemde rede als de minister te Genève hield. Door de verheeriyklng van het collectieve stelsel kan onze zelfstandigheid ln gevaar ge bracht worden. Ook acht spr. het noodig, dat wij vry blijven, van Fransche en Duitsche in vloeden. In dit verband beschouwt spr. het Nederlandsche natlonaal-soclalisme, als nauw verwant aan het Duitsche, uiterst gevaariyk voor onze zelfstandigheid. Nu de versterking onzer weermacht er eindeiyk komt, ls de taak der regeering daar mee niet afgeloopen. Nederland moet ook door zyn buitenlandsche politiek zyn veilig heid verhoogen. Ook op ander gebied kan spr. de rede van den minister niet toejuichen. Hy heeft namelgk voedsel gegeven aan die landen, die meenen recht te hebben op het bezit van anderen door hun eigen overbevol king en gebrek aan grondstoffen. Het spre ken van „dynamische krachten" vind spr. zeer gevaariyk. Dat woord „dynamisch" duidt er immers op, dat men aan geen enkel recht gebonden ls. De minister zal één en ander zonder twyfel goed bedoeld hebben, maar onze positie etscht, dat wy ons onthouden van inmènglng ln zaken, die de groote mo gendheden aangaan. Dit geldt ook wat ge schied ls onzerzyds ten aanzien van het plan- Hoare-Laval. Men moet toch ook aannemen, dat er ernstige gronden voor dit plan aan wezig zyn geweest. En Nederland heeft toch ook belang by een spoedig eindigen van het conflict Italië—Abessinlë. De politiek der re geering heeft te dezen opzichte wei eenige verwondering gewekt. Nederland moet niet vooraan loopen ln deze kwestie. De heer De Jong (r.-k.) bepleit verbe tering van den oeconomlschen voorlichtings dienst. Bevordering van den export is niet mogeiyk zonder een goed en snelle voorlich ting. Over de onvolmaaktheden van ons appa raat ls men het algemeen eens. Hoe denkt de minister over een hooger statistiekrecht ten bate van een betere oecónomlache voor lichting? De heer P o 11 e m a (c.h.) zegt, dat het gewoonte geworden is, dat het parlement niet zoo heel veel aandacht besteedt aan de begrcolng van buitenlandsche zaken. Daar mee dient gebroken te worden, te meer, daar verscheidene leden van sprekers fractie- niet zonder bezorgdheid zyn over de richting, waarin onze buitenlandsche politiek zich' ónt- wikkelt Er beginnen zich twee richtingen ten aanzien van onze Volkenbondspolltiek af te teekenen, n,l. zooveel mogeiyk afzydigheid, ondanks steun aan den Bond en zooveel mo- geiyk steun aan den Bond zonder meer. Spr meent, dat deze minister te veel in de laatst genoemde richting gaat Sprekers bewondering voor den Volkenbond is in den loop der jaren niet toegenomen. Het belang van één of meer mogendheden speelt hierin een te groote rol. Den kleinen ont breekt de macht niet het recht te handhaven, zy kunnen slechts de groote mogendheden volgen. Spr. wenscht groote voorzichtigheid met onze buitenlandsche politiek. Spr. komt nu tot hetgeen de minister gezegd heeft te Ge nève over de verdeeling der grondstoffen. Een minister behoort niet meer te zeggen dan noodig is. Nu zegt de minister, dat hy te Genève niets anders heeft bedoeld dan ten voorbeeld stellen van Nederland's opendeur politiek, maar al ware dit zoo, dan acht spr, het nóg ongelukkiger om zichzelf ten voor beeld te stellen. De rede van den minister was echter niet zoo onschuldig als hy het naderhand voorstelde. Kort daarop zyn in het Geneefsche parlement stemmen opgegaan, ten aanzien van de verdeellng der koloniën, Toen heeft de Engelsche minister een ver klaring afgelegd. Deze Nederalndsche minis ter legge thans in het Nederlandsche parle ment een dergeiyke verklaring af, dat'ér van eenigerlei transactie ten aanzien van ons koloniaal bezit, geen sprake kan zyn. Ten aanzien van onze buitenlandsche politiek houde de regeering vóór alles het Nederland sche belang in het oog. Ter wille van een Idee brenge men Nederland niet ln gevaar! Een woord van lof. De heer Polak (s.d.) heeft lof voor het optreden van den minister in Genève, al heeft hy één aanmerking ten aanzien der grond stoffen verdeeling. Spr. heeft nooit behoort tot hen, die de leuze huldigen: „Indië los van Holland", maar als dit zou beteekenen: „Indië vast aan Dultschland", zou hy willen zeggen: schroef Indië zoo vast mogeiyk aan Nederland yast. Spr. komt nu op de kwestie van de niet- erkenning van Rusland. Wanneer komt het oogenblik, dat men de gruwelen, in Rusland gepleegd, vergeten zal hebben? Zyn ln Enge land, Frankryk en Duitschland geen gruwe len gebeurd? Het standpunt van zich daar op te beroepen, acht spr. niet houdbaar- De regeering heeft ook gezegd, dat in Rusland de bedehuizen des Woords aan ver volging bloot staan. Spr. neemt dit aan. maar is dat in Duitschland dan niet het geval en verbreekt de regeering daarom de betrekkin:- gen met dat land? Spr. acht het voor Nederland onverstan dig, een uitzonderingspositie te biyven ln- nemen. Spr. sluit zich aan by de opvattingen om trent den Volkenbond, die de minister te berde heeft gebracht Spr. vraagt zich af: Is die vroegere zelfstandigheldspolitlek nog wel mogelijk? Een andere, dan de Volkenbonds polltiek is er voor ons land niet gezien het gevaar, dat Duitschland oplevert, welk land alles wil inslikken, dat tot den Duitschen stam behoort. v «ts< Wat nu gebeurd ls, pleit niet te£en den Volkenbond, maar tegen het land, dat zich aan trouwbreuk schuldig maakte. De kracht van iedere vereeniging immers hangt af van de trouw harer leden. De Volkenbond dient op den duur de oppersouvereinitelt te krygen, wil hy ooit snel en krachtdadig kunnen op treden. Wat de N.S.B. ervan zegt. De N.S.B. wenscht den vrede voor eigen en andere volken. Geëischt wordt dat niets ge daan wordt wat den vrede voor Nederland in gevaar kan brengen. Aan sancties diende Nederland dus niet deel te nemen. De oecono- mische oorlog kan immers leiden tot mili tairen oorlog. Nederland was tot die deel neming aan de sancties niet verplicht De regeering heeft zich in een gevaarlijk avon tuur begeven. Het Italiaansch- Abessynsche conflict is feiteiyk een Italiaansch-Engelsch conflict. Nederland had zich hier niet moeten inlaten met een meeningsverschll tusschen twee groote mogendheden. Onze betrekking tot Dultschland laat veel te wenschen over. Onze gezant ln Beriyn is een fel tegenstander van het huidige regime van Dultschland en zoolang die gehandhaafd wordt, zullen onze betrekkingen tot dat land niet verbeteren. Spr. zegt tenslotte nog, dat hy het aan stellen van ambassadeurs onnoodig vindt en vraagt of het niet van belang geacht moet worden het gezantschap by den paus te her stellen, gezien de verandering, die het Vati- caan op volkenrechteüjk en politiek gebied heeft ondergaan. De vergadering werd verdaagd tot Woehs- dag 11 uur. De begrooting van financiën aan genomen. Vergadering van Woensdag 19 Februari. il o De begrooting van buitenlandsche zaken. De heer Van Lanschot (r.k.) wenscht niet gerangschikt te worden tot de „champag ne-enthousiasten" van den Volkenbond. Maar hy meent, dat sommige sprekers een overdre ven critiek te hooren gaven op den Volken bond. De oeconomische sancties b.v. kunnen een langzaam worgingsproces worden. Het is juist, dat wy een offer brachten, tpen wy toetraden tot den Volkenbond. Wy kregen daarvoor de collectieve veiligheid ln de plaats- Er is overigens geen sprake van, dat Neder land afstand gedaan zou hebben van zyn neu-! traliteitspolitiek. Ten aanzien van het grondstoffen vraagstuk dienen wy de grootst mogelijke voorzichtigheid in acht te nemen, dat is spr. volkomen eens met de heeren Briët en Pollema. Daarom is een protest van den minister tegen de fanta sieën van Llyod George hier zeer op zyn plaats. Over verdeeling van grondstoffen te platen, onzin. De bedoeling van den minister, toen _j daarover sprak, was geen andere dan te: constateeren, dat wy altyd voorstanders zyn geweest van een opendeurpolitiek. Liberale meening. De heer Droogleever Fortuyn (llb.) ïykt de scherpe critiek, door sommige sprekers geuit, weinig gefundeerd. Voor juichen over de werking van het qol- lectlere stelsel Is zeker geen reden, voor ver gunning evenmin. De Volkenbond kan wel ver beterd, maar niet gemist worden. Spr. sluit zich aan by hetgeen de heer De Jong zeide over de noodzakeiykheid van een betere outilleering van den oeconomlschen voorlichtingsdienst. Deze zaak is zeer urgent, we moeten hier niet achteraan loopen. De heer A n e m a zegt: Men heeft betwist heet nut van de collectieve veiligheid. Maar Nederland kan zich geen rol veroorloven als b.v. Amerika speelt. Indien wy bedankten voor den Bond zouden wy eenvoudig geen positie meer hebben ln de Internationale politiek. Be danken voor den Bond is voor ons moreel en felteiyk onmogeiyk. Verdedigt men zich niet, dan wordt men de speelbal van andere mogendheden. Spr. begrypt dan ook niet het stemmen der sociaal- en vryzinnig-democraten tegen het Weerfonds. Men moet niet biyven hangen by het oude Idee van 1914, dat wy, door neutraal te biy- ven, ook buiten een oorlog kunnen biyven. Krachtig verweer van minister De Graeff. Na de pauze heeft de Minister van Buiten landsche Zaken, de heer DeGraeff, geant woord. De niet-erkeniung van Rusland. Ten aanzien van de niet-erkenning van Sowjet-Rusland wyst spr. met name op dé gevaren, dat kernen zullen ontstaan van com munistische propaganda. Verdediging van Nederlands hou ding in den Volkenbond. Spr. komt nu tot den Volkenbond. Spr. er kent de fouten van den Bond. Men had van hem onredeiyk hoog gespannen verwachtin gen. De Bond vermag alleen datgene, waartoe zijn leden hem ln staat stellen. Het is onblliyk, den Bond te verwyten dat hy geen einde kon maken aan het huidige conflict. Wat overigens geheurt is ten aanzien van de sancties en uit spraken is van groot belang. Het ls ook van groote beteekenis, dat het verzet tegen het plan Laval-Hoare zóó sterk was. Spr. meent ook, dat het plicht der Neder landsche regeering was, de sancties toe te passen. Art. 16 verplicht alle leden van den Bond, daarover kan wel geen verschil van mee ning bestaan. Met grooten nadruk ontkent spr., dat er by de regeering neiging bestaat, Nederland op den voorgrond te plaatsen of te laten schuiven. Nederland verlaat zy» zelfs tan- dighcidspolitlek niet. Een nog veel bedenkelijker legende is, dat Nederland zyn zelfstandlgheldspolitiek zou willen verlaten. Een zoodanige politiek is echter geen af- zydigheidspolitiek. Nederland kan zich nu een maal niet buiten alle kwesties houden. De heer Briët is van meening, dat, omdat de groote mogendheden niet ontwapend hebben, de kleine mogendheden Abessinië in den steek moeten laten. Dit is een meening, die spr. nimmer zou kunnen aanvaarden. Maar ont wapening is ook geen voorwaarde geweest, waaronder Nederland toetrad. Integriteit van ons territoir. Een volledige afzydigheidspolitiek is in het kader van ;den Volkenbond onmogelijk. De nationale belangen stelt de regeering echter voorop. Juist daarom steunt zy den Volken- botid. Wat sprekers rede betreft, deze was geen Improvisatie. Spr. heeft zich verbaasd over de critiek daarop, n.1. aisof iemand te Genève gedacht kan hebben aan territoriale concessies. Er werd slechts gedacht aan een algemeene toepassing van de open-deur-poli- tiek. Spr. is niet bereid, te klagen over een rede van Lloyd George. Hij betreurt de averechtsche imterpretatie. Nooit en te nimmer zal Nederland vrij willig een vlerkanten Meter gronds af staan, ook al zou dit moeten dienen ter expansie van een ander land. De begrooting wordt goedgekeurd met aan- teekening, dat de n.s.b.-ers tegen zyn. De begrooting van financiën. Aan de orde ia de begrooting van financiën. De heer Gelderman (lib.) acht het ant woord van den minister inzake den aandrang tot verlaging van den gedistilleerd accyns onbevredigend. Spr. hoopt, dat deze kwestie de aandacht van den minister houdt. Spr. wijst op de lijdensgeschiedenis van dezen accyns. Minister Oud zegt, dat hy ook de betref fende verlaging voorstaat. De moeilijkheid ls, dat die verlaging 7 millioen kost. Spr. wydt hieraan verder zyn aandacht. De begrooting wordt goedgekeurd met aan- teekening dat de n.a.b. tegen is. De vergadering wordt daarna gesloten. De begrooting goedgekeurd. De Kamer keurt de begrooting van Suri name goed, met aanteekening, dat de heeren Roestam (c.p.) en Sneevliet (r.s.) tegen zyn. Om half zes wordt de vergadering tot van middag 1 uur verdaagd. Gisterenmiddag werd in een der lokalen van de H.B.S. aan den Kanaalweg een simultaan séance gespeeld door Dr. J, Chr. Reeders, leeraar aan bovengenoemde onderwysinrich- tlng. Als tegenparty fungeerde de heer Koene, eveneens leeraar aan de H.B.S., 1 leerlinge en 17 leerlingen. Onder de aanwezige toeschouwers bevond zich de Directeur der H.B.S., Dr. Ir. A. E. Loen. Na ruim 30 min. spelen viel het eerste slachtoffer. Na twee en een half uur gespeeld te hebben had de heer Reeders het volgende resultaat bereikt: Remise 1. gewonnen 17, afgebroken 1. Dit is een zeer mooi resultaat, daar tn en kele partyen tal van ingewikkelde stellingen voorkwamen, welke den heer Reeders, zooals hij na afloop zelf verklaarde, zeer veel moet- ïykheden opleverden. GELDIG TOT EN MET 7 MAART AS Uw winkelier verstrekt U tegen deze bon 3 pakken Presto. 7{ ct. zeeppoe der, voor de prijs ven 2. dus voor slechts 15 ct 3 pekken Presto zeeppoeder. Neem Street ?Or>«'»>Hnt,Wyv^'trwwiw>tvvVv^ OC NV- WASCH LINEFA BRTEKYT >q<.k.ickv v>ooooo1 mtortpr jom Naom in plaats van hot GRATIS PAK PRESTO govn ander merk zeeppoeder aanl U heeh recht op PRESTO e« wie U Iets anders geelt, benadeelt U. PR0A llt-OKH Maandagavond omstreeks 8 uur Ls een vrachtauto van een expediteur te Nieuwveen, komende uit Amsterdam, op den Bovenkerker- weg naby Amstelveen door den mist van den weg geraakt. De auto zakte met de rechter- wielen in den zachten berm. De naast den chauffeur zittende 33-jarige A. V. uit Langeraar sprong uit de cabine Juist toen de auto kantelde, waardoor hy onder den auto terecht kwam. Met groote moeite wist men den man te bevryden. De dood was echter reeds inge treden. De chauffeur van den vrachtauto, die in de cabine was biyven zitten kon zich later gemakkeiyk bevrijden en liep geen letsel op. 1200 benadeeld. Dezer dagen ls de recherche te Maassluis er in geslaagd, met minder dan 12 personen op te sporen, die door het valschelyk opgeven van hun Inkomsten aan het bureau voor steunverleening aan crisls-werkioozen, Ryk eii Gemeente in een enkel jaar voor ca. 1200 hebben benadeeld. Tegen hen auen is proces- verbaai wegens valschheld in geschrifte op gemaakt. Het juiste bedrag van de fraude kon tot op heden nog niet worden vastgesteld. Als kenmerkend staaltje van brutaliteit, waar mede sommigen te werk gingen, diene, dat een der verdachten een Lnkomste van f 35 in een week had gehad, doch deze by de opgave geheel had verzwegen, zoodat hem de volle steun werd uitbetaald. Hierdoor incasseerde de man een weekgeld van byna 50. Het onderzoek door de recherche wordt in samenwerking met den controleur voor de crisis-werkloozen. nog voortgezet. De olieventer, die zyn vrouw heeft gedood, tot 7 jaar gevangenis straf veroordeeld. De Haag3Che rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den olieventer Hen drik O., thans ged., die terecht ueeft gestaan wegens doodslag gepleegd op 10 September ;.1. in zyn woning te 's-Gravenhage, waarby hy zyn 23-jarige echtgenoote van het leven beroofde, door haar Ui slapenden toestand met een moersleutel gewelddadig op het hoofd te slaan Naar verdachte beweerde heeft hy deze daad gepleegd nadat zyn vrouw hem had meegedeeld, dat zy even te voren haar kind van vier weken zou hebben ge dood. De officier van Justitie had tegen O. tien ,aar gevangenisstraf geëischt. De rechtbank, uitspraak doende, veroor deelde verdachte tot zeven jaar gevangenis straf. Eenigen tyd geleden hebben wy geméld, dat ln Vreewyk te R'dam een verloofd paar tje een Inbreker had betrapt, welke man. na achtervolging, door de politie ls gegrepen. Deze man, de 36-jarlge J. B., heeft na een aantal verhooreD bekend, dat hy ir: den loop van de laatste maanden niet minder dan twee en twintig kleine inbraken heeft ge pleegd. waarby hy een aantal gouden en zil veren voorwerpen buit maakte, totaal voor een waarde van ongeveer tweehonderd gul den. DE OSSCHE STRAFZAKEN, De berechting van de Ossche strafzaken in hooger beroep voor het gerechtshof te 's Her togenbosch zal nog voor het einde van Fe bruari een aanvang nemen. Olieboot te Hoorn binnen gebracht. Maandagnacht heeft het dlrectievaartulg van den Rijles waterstaat, in de haven vaa Hoorn de olieboot Purflna 7, metende 35 toa binnengesleept. De olieboot had van Vrijdag avond af op het IJselmeer rondgedreven met een lek ln den schroefaskoker. Er was geea eten aan boord. Met een kleine lap zeil is men in de richting Hoorn gevaren tot ten slotte de boot onder Etersheim aan jager wal is geraakt. Eerst Maandagavond hebben drie bewoners van Oosthuizen onder leiding vaa zekeren Wiers brood naar de uitgehongerd# bemanning gebiecht. Door het drijfya wa» het onmogelyk naar den wal terug te keeren. De lichte roeiboot werd aan boord geheschea. De Oosthulzers hebben de reis naar Hoorn meegemaakt. (.-I)V Omtrent de reis verneemt de NR.Crfc nader: Vrijdagavond 7 uur was de Purfina 7 zon der lading met bestemming uit Lemmen ver trokken; tot één uur ging alles goed. Ora dien tyd voer men tusschen Urk en Markea en daar stopte de machine plotseling. D# machinekamer liep vol water, zood&t er go- pompt moest worden. De electrische instal latie bleef gelukkig intact, zoodat men ge regeld seinen kon geven naar passeerend# schepen, welke echter niet opgemerkt schenen te worden. Zaterdag heeft men den geheelen dag rondgedreven, daar er te weinig wind was om met het primitieve zeil en zonder zwaarden vooruit te komen. De bemanning heeft voort durend met een „rammelende" maag moetea pompen om zinken te voorkomen. Van slaap kan niet veel komen. Zondag en Maandag kon men met vry gun- stigen wind op Hoorn aansturen, doch onder Oosthuizen geraakte men door het krimpen van den wind onder lagerwal en moest voor anker worden gegaan. Zooals boven reeds in vermeld, kreeg men daar contact met den wal, die men beschreeuwen kon. Men wist d# Oosthulzers duideiyk te maken, dat er honger aanboord was. Met bekwamen spoed werd brood gereed gemaakt en niet zonder risico daar er Intusschen drijfys was gekomen van byna een meter dik, naar boord gebracht. Twee keer werd de reis met de roeiboot, ge maakt. Toen de Oosthulzers weer naar den wal wilden terugkeeren ging dit niet meer. Het lichte bootje kon 't ys niet breken. Er zat niets anders op dan aan boord te biyven, zoo dat zy den nacht aan boord hebben doorge bracht. Het bootje had eenige schade opg#- loopen. Inmidels had de loco-burgemeester van Avenhorn den commissaris van politie to Hoorn gewaarschuwd, die zich met den Ryk®" waterstaat ln verbinding stelde Het leed wan toen spoedig geleden. Van het volledige vertrouwen, dat een i® de Nicolaas Maesstraat te Amsterdam wonende pensionhoudster stelde ln een Duit» sche vrouw, welke reeds 14 dagen in dit pc®" sion een kamer had gehuurd, heeft laatst' genoemde op geraffineerde wyzo misbruik gemaakt. Zondagavond hadden de bewoner* ln gezelschap van deze vrouw een bioscoop" theater bezocht. Tegen het einde van Duitsche vrouw mede, dat zy zich even moest Verwy deren. Daar zy niet terugkeerde fCln' de familie naar huis, waar zy tot haaf grooten schrik ontdekte, dat hier alles over hoop was gehaald en kasten en laden ware# nagezocht. Vermist werden 'o.a. een gouden horloge. een aantal buitenlandsche loten en eenlg geld- Onmiddellijk is de politie van een en ander ln kennis gesteld en deze tracht thans d# Duitsche vrouw, die, na haar slag te hebbe* geslagen, met de Noorderzon vertrokken op te sporen. EEN GROOT SLEEPWËRK. Het wrak van het Fransche stoomschip Atlantlque, dat, zooais men zich zal her'" neren, in 1933 door brand verwoest is. by 17 menschen zyn omgekomen en W®®'*

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 6