CZZiFOTO-PAGINA HELDERSCHE COURANTE=] Marineberichten. V f v De resultaten van de proeftochten van hr. Ms. Sumatra „Oud-gepensionneerc' en" van de marine. Arrondissements rechtbank te Alkmaar. Burgerlijke Stand van Den Helder Haven van Nieuwediep. Hj ïffl i V, i.i» «V.' W W f 0 fiütfc «I HR. MS. „HERTOG HENDRIK". Hr, Ma. Hertog Hendrik ie Maandag uit Laa Palmae vertrokken. Bj) beschikking van den minister van defensie is ue luitenant ter zee der 2e kl. S. 8. W: van der Woude, 20 dezer geplaatst bj) de Marine kazerne te Willemsoord. Kapitein-luitenant ter zee H. Pitlo, zoomede luitenants ter zee 2e klasse J. P. Houterman, C. Hos, R. Rltsema van Eek, J. E. H. Reeser, P. Cool, J. O. Stegeman en J. H. Geerlings, aan wie vergund is uit Oost-Indië te repa- trleeren, zijn met het atoomschip Johan de Wilt 12 dezer van Tandjong-Priok vertrokken en worden daarna hier te lande terugverwacht. De nadere beproeving der machineinstallatie van Hr. Ms. „Sumatra" ia, zooals men weet, voorloopig geëindigd. De „Sumatra" zal de komende maanden de gewone oefeningen her vatten. Over de resultaten der proeftochten meldt het Soer. Hbld. nog het volgende: Er is reden te over voor tevredenheid. De „Sumatra" heeft bewezen, weer een kruiser te tön die mede zal tellen in het gevecht. Het trillen, dat vroeger een goede vuurleiding ten zeerste belemmerde, ie verdwenen, waardoor het schip artilleristisch even goed is geworden als de „Java de laatste ligt zelfs iets min der stil. De snelheid van de „Sumatra" geeft eveneens reden tot voldoening. Om begrijpelijke redenen daalt bet blad niet in technische details af, maar één voorbeeld mag wel vermeld. Bjj 2G5 omwentelingen, dus terwijl de machines lang niet het uiterste presteerden, Is een snelheid bereikt van 27'A mijl. Dit geschiedde met volledige oorlogsuit rusting en volledige oorlogsbemanning met een zeer aanzienlijke waterverplaatsing dus, en bovendien in tropisch vaarwater, dat zooals be kend, de snelheid naar beneden drukt. Verge lijkt men dit een cijfer met de cijfers van an dere marines, die bij snelheidsproeven hun schepen leeghalen om de waterverplaatsing zoo klein mogelijk te doen zijn, dan komen wij er heel goed af. Uiteraard kan de „Sumatra" ook hoogere sneihedèn haten, en zij heeft dit ook gedaan. Bi) de proeftochten werd niet gepoogd het alleruiterste aan snelheid te bereiken. Dit brengt in vredestijd maar onnoodige risico's mee; in tijd van oorlog zal men er natuurlijk zonder dralen toe over gaan. I Voor een billjjker pensioenregeling. De marine-medewerker van het „Alg. Han delsblad" schrijft: Wederom is bij de behandeling van de Defensie-begrooting in de Tweede Kamer door verschillende leden gepleit voor een billijker pensioenregeling der pl.m. 600 oud-marine- mannen, die vóór 1918 den dienst met pen sioen hebben verlaten. Ongeveer 500 vallen onder de in 1930 ingevoerde „bijslagregeling", waarbij het behoefte-element de domineeren- de factor was. De overige 100 genieten ech ter nog steeds een pensioen dat ongeveer 1/3 bedraagt van het pensioen, dat hun rangge- nooten die na 1920 den dienst verlieten, werd toegekend. Zooals wij in net Algemeen Handelsblad" van 11 Seept. 1935 reeds schreven, zou de regeering ongetwijfeld de rechtvaardigheid dienen Indien de pensioenen uit den gunstig- sten tijd naar een lager niveau werden terug gebracht, teneinde de pensioenen der oud-ge- pensiönneerdèn tot ongeveer denzelfden levens standaard te kunnen opvoeren. Een dergelijke nivelleering of egallseering zou inderdaad de eenige weg zijn om het sedert 1922 jaarlijks in de Kamer besproken vraagstuk der oud-gepensionneerden op te los sen. Ook minister Coljjn bleek deze meening te zijn toegedaan (Handelingen 4 December 1935) al geeft hij een voorstel om van de pen sioenen van hen, die onder de wet van 1922 zijn gepensionneerd iets af te nemen om dg andere te kunnen verhoogen, geen kans van slagen. Toch hopen wij, dat eenvoorstel tot egaii- seering niet lang meer zal worden uitgesteld Het ls waar, dat de oud marinemannen geen wettelijke rechten kunnen laten gelden op verhooging van hun pensioen, dogh een rege ling, die het rechtvaardigheidsgevoel onbe vredigd laat, zooals ten duidelijkste blijkt uit het feit, dat zjj elk jaar sedert 1922 door kamerleden van alle politieke richtingen wordt becritiseerd, mag niet worden bestendigd. Wij kunnen ons dan ook niet voorstellen, dat het op geljjk niveau brengen van alle pensioe nen naar dé SalariSrcgelIng voor de actief dienenden onuitvoerbaar zou zijn. Beter later dan nooit; de meeste oud-gepén- sionneerden zijn immers reeds omstreeks 70 jaar en een voorstel tot nivelleering zal dus niet lang meer op zich mogen laten wachten wil het nog zin hebben. MA1LV ERZENDING IIR. MS. „HERTOG HENDRIK". Volledig gefrankeerde stukken voor HK Ms. Hertog Hendrik kunnen worden verzon den naar: Horta: 20 Februari; laatste buslichting hoofdpost kantoor 16.15 'v Casablanca: 3, 4, 5, 6, 7 Maart; laatste buslichting hoofdpostkantoor 16.10. Uitspraken zitting 11 Februari. Auke S., oakkerskn., Enkhuizen; diefstal yan rjj wielen, 3 mnd. voorw, 3 proefjaren. Jan. S. en Joh. v. L., diefstal te Zjjpe; vrijgesproken conform de eisch. Anthony Marle Hendr. 8., Groningen; hoo- ger beroep overtr. Motor- eu RijwielWel Kantonger. Hoorn. Vonnis bevestigd, behalve conform de eisch ontzegging van rij bevoegdheid voor 3 mnd. Benzinediefstal op groote schaal. Onder geleide van twee rijksveldwachters Ïa twee marechaussees verschenen Dinsdag oor de Alkmadrsche rechtbank drie gemili- meterde loge's van 'de Parapiuie te Haarlem, dié terécht stonden wegens diefstal van 11 Vaten benzine en een vat petroleum, in den nacht Van 27 op 28 Aug. 35 gepleegd op het afgebakende terrein Van de Koninklijke Shell te Den' Helder De verdachten, de 29-jarige t. A. St. en de 29-jarige G. C., beide land- arbeides en de 35 jarige chauffer Kl. C., tillen uit de Haarlemmermeer, bekenden het geen hun teD laste was gelegd. Ook in de om géving van Haarlem hadden zij dergelijke benzinediélstallen op groote schaal gepleegd, waarvoor de eerste en de laatste eer jaar en ijummer 2 tien maanden gevangenisstraf hadden gekregen. Get. J. Zuidgeest, die belast was met het toezicht op het opslagterrein van de Kon. Shell te Den Helder verklaarde, iat het prik keldraad was stuageknipt en 12 vaten wer den vermist, .elk van circa 200 1 inhoud. De Officier noemde het een zeldzaam brutale diefstalde jongens trekkener 'k nachts met vooropgezet doel met den «w -i- jbw- auto op uit. Dit kan men niet goed praten door te zeggen: bet is een gevolg van de werkloosheid; dat ls geen argument, Spr. zou niet geschroomd nebben voor elk een jaar te eischen, als het vonnis te Haarlem er niet geweest was; eenigszins wil hjj daar rekening mee houden en daarom requireert spr, voor elk 10 maanden gevangenisstraf. De hoofdgetuige. Mr, Dr. R. R. Bromberg, toegevoegd ver dediger, gelooft, dat de zaak niet zoo eenvou dig is, als de Officier het voorstelt; de dief- hoofdschuldige is niet hier; de schuldigen zijn niet deze drie, maar de heler, de garage houder, G. Ramkema, die de jongens, spe- culeerend op hun armoede en werkloosheid, ertoe geprest heeft en hen zjjn auto gaf, om er voor 'diefstal op uit te gaan, om dan voor 6 ct. per 1 de benzine van hen over te nemen; hjj' heeft er aan verdiend, zijn slachtoffers waren, voor hjj hen verleidde, jongens die steeds eerlijk hun brood verdienden. Eigen lijk, aldus pi., moesf men medelijden met deze jongéns hebben en hen, als ze uit de gevangenis komen, in staat stellen met be hulp Van de reclasseéring, weer nuttige bur gers te worden. Spr. hoopt, dat de verleider, die ze hier gebracht heeft, zijn gerechte straf niet zal (intgaan. 'n Klant zonder centen. Voorts stond terecht de 3«-jarige P. D. J. W. voorheen te Schagen, sinds 6 Nov. '35 te Wijk aan Zee en Duin, wegens het koopen. zonder te beta.en en zonder te kunnen be talen, van verschillende goederen bjj een aan tal winkeliers te Schagen. Uit het verhoor van de Schager winkeliers, den ijzerhande- laar T. de Jong, den schilder C. Bregman, den autohandelaar J. Jansen, den timmerman Ai Kater, den ijzerhandclaar P. Dekker, den boter- en kaashandelaar J. de Vries en den eurecieur der zuivelfabriek te bursingerhorn, bleek dat verd, zich aan het ten laste gelegde had schuldig gemaakt. Verd, ontkende met opzet te hebben ge» nandeld, doch de Officier nam dat niet aan en was van oordeel, dat aan dergelijke lies» schentrekkerjj een eind gemaakt moet wor den, temeer daar verd. van schuldbesef geen bljjk geeft. Spr. requireert 6 mnd. gevange nisstraf. Mr. Prins betoogde, dat hier niet van fles- schentrekkerjj in den zin van art. 326 a ge sproken kan worden, omdat er hier geen sprake ls van 'n gewoonte van koopen, met de bedoeling niet te betalen. Daarom moet z.1 vrjjspraak volgen. In ieder geval achtte Pi. hier gevangenisstraf niet een goede maat regel. Na repliek werd de uitspraak bepaald op Dinsdag 25 Febr. van 1» en 19 Februari 1936. bNDERTROUWD; C. Slot en G. Krookj C A. v. d. Hert en A. E. Roozen; D v, Zand wijk en C. J. W. Sons. BEVALLEN; A Leeuwerik-Stroo, d.j G. Eelman-Smit, i.; M. Velleman-de Brujjn, z,{ A C. Wiedenhoff-v. Velzen, z. OVERLEDEN: J. A. v. Hoek, 3 jaar; A. J. de Vroome, 2 mnd.; G. v. d. Burg, 8 mnd.J A. de Roo-van Essen, 49 jaar. 18 Febr. 1936. Aa - ekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen het Eng. s.s. „Fauvctte". De romp van d« groote Fransche vlieg boot „Lieutenant de Vatsseau Parts die te Pensaoola omsloeg an zonk, wordt te Verdon ontscheept Deze lot© wero per belinograal overgebracht Koning Edward Vilt op weg naar Buckingham Palaca te Londen voor de traditloneete uitreiking der onder scheidingen De garnalenvisscher voor.... het voedsel der kleine visschen In het bekende aquarium van Brighton Renate Möller In de nieuwe Lumina-trlm .Vrouwen om den Zonnekoning' Op Buckingham Palace te Londen deelde Koning Ed ward VIII Dinsdag de traditioneele onderscheidingen uit Boveneen groep gedecoreer den verlaat het paleis; onder: ce matrozen, die het stoHelijk overschot van wijlen Koning George V trokken, na de uitreiking der onderschei ding i De militaire velddag, welke deze week door het Eton-college nabij Brookwood werd ge houden, begon met de bezichtiging der modernste Engelsche legertanks Een onvriendelijke bewoner van het apenverblijf in Artis te Amsterdam Voorboden van de nadeiende Lente. Het buitengewoon mooie en zachte weer der laatste dagen noopte verschillende bezoekers der calé's Woensdag tot een heerlijk zitje op het

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 8