Japan en Ned. Oost-lndië DE WEEK: IIELDERSCHR COURANT VAN ZATERDAG 22 FEBRUARI 1936. Uit het politierapport. Zeekrijgsraad Willemsoord Visscherij. IN FEITEN ElM F A N T A S I E M Langs de Straat. 10 REMBRANDT. Interessante Muf van Da. H. A. Enklaar voor don Nod. Protestanten bond. Over bovengenoemd onderwerp heeft Don derdagavond Ds. Enklaar voor den Ned. Pro testantenbond in USO een beschouwing ge geven, na de pauze verduidelijkt met een groot aantal lichtbeelden van reproducties naar werken van Neerlandsch grootsten colorist. De inleider ving, na welkom te zijn geheeten door Ds. v. d. Poel, aan met er op te wijzen dat men hedenavond Hembrandt zou zien uit den gezichtshoek van den Godsdienst en dat hij voornamelijk tot deze lezing gekomen was naar aanleiding van zijn bezoek aan de Rem- brandt-tentoonsteUing, kortelings in het hoofdstedelijk Rijksmuseum gehouden. Spr. wijst op het eeuwige, dat men in al het werk van den meester aantreft, op de grootsche gedachte die er uit naar voren treedt en spreekt de hoop uit, dat de avond er toe moge bijdragen, dat men zich meer zal verdiepen in deze wondere kunst. Duidelijk zet de inleider Rembrandt vervol gens in het licht van zijn tijd, de eeuw der reformatie, welke eerst kortelings den vol keren van Europa den bijbel verschaft had. (In 1637 verscheen de eerste groote Neder- landsche bijbelvertaling). Van de godsdienst twisten, welke in die bewogen periode aan de orde van den dag waren, bemerkt men niets b(j dezen genialen schilder. Hoe zou hij zich ook bekommeren over de kleine gedachten van die zielig-burgerlijke menschen, die zich vermoeien aan de futiliteiten des levens, doch de groote lijn niet zien. Hü zag dit alles, klaar en duidelijk en was zijn tijd ver vooruit. Uit de meeste zijner werken blijkt zonne klaar, dat hij tegelijk de realiteit en de poëzie des levens zag, hetgeen alleen te verklaren is door zijn geniaal kunstenaarschap. Dat h(j bij dit alles midden in het volle leven stond, dat bewijzen o.a. zijn tallooze zelfportretten en schilderwerken van anderen, waarin hy nimmer eenige concessie deed aan de waarheid. Het beste wordt zjjn wezensaard wellicht gekenschetst door de woorden van Just Havelaar, die van Rembrandt zegt: „Hij was een mystisch reallst"en daarmee een juiste karakteriseering zeer dicht benadert. Na gesproken te hebben over het dubbel- dimensiale in zijn kunst wordt het een en ander gezegd betreffende zijn arbeid. Hoe deze man nooit tevreden met zt)n gepresteer- den arbeid was, hoe hij steeds zocht en ver der vocht en hoe in hem nimmer de routiner bovengekomen is. Rembrandt is altijd jong ge bleven, ook toen vele zorgen hem drukten en het leven zeer stil om hem geworden was... Welk een mensch was deze man. Een mensch, die bij zijn inspiratie ongetwijfeld de vonk van het Heilige aanschouwd moet heb ben. Alles wat hij schilderde werd direct ver heven tot een algemeen begrip; bijv. schildert hij een vrouw en een kind, dan is dat de Moe der, en penseelt hij een man, die peinzend het oog naar boven geslagen heeft dan is dat de Peinzer. Er schijnt den laats ten tijd meer belang stelling voor onzen grootsten schilder te ont waken. een belangstelling, welke duidelijk ge ïllustreerd wordt door de dezen zomer gehou den Rembrandt-tentoonstelling, welke bezocht werd door niet minder dan 120.000 personen. En is dat nu eigenlijk wel zoo verwonder lijk, dat men deze figuur zoekt? Daar zijn een ontgoochelde wereld en vele teleurgestelde menschen en bij Rembrandt vindt men bij alles steeds dat eene: eeuwig heid. Spr. geeft toe dat Rembrandt veel dingen van het Geloof anders ziet dan de bijbel, en de kerken ln het algemeen, doch dat de be doeling dezelfde is. Hierna wordt een aanvang gemaakt met de lichtbeelden-illustratie en krijgen wij voor en na de pauze een gedeelte van Rembrandt's omvangrijk oeuvre te zien, goeddeels reli- gieuse voorstellingen, geschilderd, geëtst of ge teekend. Tusschen de verklaring door vertelt de in leider en passant iets van het leven van dezen onsterfelijken Leidschcn jongen. Over zijn jeugdjaren en zijn Amsterdamschen tijd. Hoe deze het gelukkigst waren, doch hoe daar iater de schaduwen der zorg over zijn leven kwamen, toen hjj door allen verlaten achter bleef. Wij hooren eenige algemeenheden van Saskia, van Titus van Hendrikje, en eerst te elf uur beëindigt Da Enklaar zijn Inleiding welke door velen ongetwijfeld met groot in teresse gevolgd zal zijn en die zeker iets kon bijdragen tot beter begrip van Rembrandt, den schilder, die méér deed dan alleen een „Nachtwacht' schilderen! Het was Ds. v. d. Poel, die den inleider dankte en de vergadering sloot. EEN STAD STINKT. 63.000 liter stookolie weggeloopen in de haven. De oude kanonneerboot „Wodan", die al sedert onheugelijke tijden dienst doet als tankschip voor stookolie, en zich zoo in zijn laatste levensjaren nog verdienstelijk maakt, zou gisteren, i.adat hij bij den ollesteiger ge vuld was, naar de marine-werf worden ge sleept, om iets van zjjn inhoud mee te deelen aan de Z 5. De sleepboot van het wachtschip zou de „Wodan" de werf opbrengen en sleepte het schip daarvoor naar het schut- sluisje by het Havenkantoor. Reeds was het voorschip veilig binnen, toen het achterschip door den sterken vloedstroom werd gegerepen en tegen den steenen dam opgedrukt werd. Deze vriendelijke llefkoozing kon de oude Wodan niet meer verdragen en een van de groote plompers werd dwars in zyn hart ge drukt, met gevolg dat zjjn hartebloed, in dit geval stookolie, de haven invloeide. De achter tank, die 63 ton stookolie bevatte, liep zoo goed als geheel leeg en dat was de oorzaak dat er gisterenmiddag boven onze stad een zware olielucht hing, die tot in de huizen doordrong. Onze typiste beweerde tenminste dat ze er hoofdpün van kreeg. Het was raadzaam er voor te zorgen dat de olie niet in het N. H. kanaal terecht Kwam, omdat ze by stilstaand water brandgevaar oplevert. Men hield dus de sluis dicht, totdat de vloed en daarna de eb, de olie uit de haven had meegenomen. De „Triton", die ook ge bruikt wordt als tankschip heeft gistermid dag de olie uit de voortank overgenomen en vanmorgen zou de „Wodan" naar de Werf worden gesleept, om in het dok te worden op genomen. Voorloopig is gistermiddag het gat gedicht door „een stempel", een stuk speK, dat men op handige wijze tegen het gat aan brengt. Rede van den heer J. C. »I. Kruipees voor het Verbond voor Nationaal HersteL Indien een conflict in de Pacific zou uitbreken en Japan hou-vast in ons Indië mocht noodig hebben (petroleum!), dan zal het ongetwijfeld het negen-mogend- hcdenverdrag schenden en zich meester maken van onze koloniën." Voor de afdeeling Den Helder van het Ver bond voor Nationaal Herstel sprak Donderdag avond in het Kegelhuis de heer J. C. J. Kem- pees over het onderwerp „Japan en Ned. Oost- lndië. De spreker werd ingeleid door den voorzitter van de afdeeling, den heer A. Uithol, die de aanwezigen een welkom toeriep. Alle aanwezigen hadden eerst staande, het Wilhelmus gezongen. Spr. wensehte de leden een gunstig 1936 en het Verbond veel voorspoed en succes by de nationale beweging toe. Spr. bracht dank aan hen, die het Verbond moreel en financieel ge steund hebben, de colporteurs, den heer Boom sluiter, e.d. Met weemoed herdenkt spr. het overiyden van den heer W. F. G. L. Driessen, die „in het harnas" uit de kringen van het Verbond is weggerukt. Spr. heeft groote waar deering voor hetgeen de overledene voor het Verbond gedaan heeft en hoopt, dat zyn op volger hem waardig zal toonen en de natio nale gedachte zal voorstaan. De aanwezigen verheffen zich eenige oogenblikken van hun zetels. De heer Uithol herinnert er dan aan. hoe het Verbond reeds drie Jaar het 100-millioen- weerfonds voorstaat en dat dit fonds thans voor 54 ingewilligd is. Wat het zingen van heet Wilhelmus op de scholen betreft, spr. heeft geconstateerd, dat er hier ter plaatse de hand aan wordt gehouden. De minister heeft gezegd, dat dit moet geschieden en de wet houder van onderwijs, aldus spr., zal, als spr. er binnenkort weer op terug komt, wel een anderen toon aanslaan dan toen hij door spr. de eerste maal daarover geïnterpelleerd werd. De heer Kempees vangt vervolgens zijn voordracht aan, die in rustige en heldere bewoordingen gesteld, uit stekend te volgen ia Spr. begint met Den Helder een pluim op den hoed te steken door nJ. te verklaren, dat hij onze stad liefgekregen heeft vanwege het typisch Hollandsch milieu, dat hy hier aan treft en de onvervalschte Hollandsche geest. Hier voelt men, dat Nederland nog stoere mannen kent: de visschers en de mannen van de marine! Wil men het gevaar, dat Japan ongetwyfeld voor ons Indië beduidt, volledig beseffen, dan diene men iets van de historie van het Japansche volk te kennen. De veroveringsgeest, die het Japan- sche volk kenmerkt, spruit uit zyn godsdien- stigen aard voort Voor Westersche begrippen is het moeilyk om waardeering voor zyn over tuiging te vinden, want het bekende woord van Rudyard Kipling: For East is East and West is West And never the twain shall meet, is hier wel zeer toepasselyk. Van den oor sprong af is het Shintoisme de godsdienst in Japan geweest, een godsdienst, opgebouwd uit het beginsel van de eigen goddeiykheid. De Japanners zyn „kinderen van de godin der zon" de Japanners beschouwen alle niet- Japanneezen als barbaren. Gedurende meer dan twee eeuwen heeft het Japansche Ryk geheel afgescheiden van het overige deel der wereld geleefd (16001854). Het leefde toen in alle gemoedsrust en zelfgenoegzaamheid, waarvan het gevolg echter was, dat het volk een dosis eigenwaan opdeed, waarvan thans nog duldelyk de sporen tot uiting komen. Ontsluiting Japan. De ontsluiting van Japan dateert van 1853, toen de president der V.S. commodore Perry naar Japan stuurde om een handelsverdrag te bewerkstelligen. Na hem kwamen anderen: Engelschen, Russen, Nederlanders en Fran- schen. De gewilligheid van de Japansche autoriteiten was groot maar in de praktyk werd de grootst mogeiyke tegenwerking on dervonden. In '63 uitte men zich openiyk, nJ. dat men het buitenland wer kwyt wilde", maar een erkader onder Engelsch commando, waaraan ook door Nederlandsche schepen werd deelgenomen, maakte zooveel indruk met zyn optreden, dat de Japanners tot toegeven gedwongen werden. Sindsdien kwam een betere verhouding tot stand. Door de jaren heen paste Japan zich als een echte „na-aper" by het Westen aan: een constitutie werd door den Mikado in het leven geroepen (zy het volgens Pruisisch model), de consulaire rechtspraak werd tenslotte opgeheven, zoodat Japan voor het forum der openbaarheid gelykgeschakeld met de Westersche beschaving was. De wil naar expansie In zyn oorlogen met China, maar vooral met Rusland (1904—1905) heeft Japan getoond welk een ontzettende macht het kan ontwik kelen. Belde oorlogen werden glansryk door haar gewonnen en hadden tengevolge, dat het gebied, waarover het te heerschen kreeg, aan- merkeiyk vergroot was (Mandsjoerye). In 1910 werd Korea ingepalmd en in den wereld oorlog, werden de Duitschers uit hun eilanden in de Groote Oceaan verdreven, zoodat by de vrede van Versailles als vanzelf sprak, dat deze gebieden onder Japansch protectoraat kwamen. Japan meende thans machtig ge noeg te zyn, om zich aan te sluiten by den Volkenbond, maar toen het in een conflict met China in het ongelyk gesteld werd, verliet het dien Bond weer. Van toen af was het duideiyk dat Japan in de Oriënt zou doen, wat het wilde. Spr. vestigde er vervolgens de aandacht uit- drukketyk op, dat de Japanners niet willen koloniseeren: zy willen gebieden veroveren om die als hun vazalstaten, die voor hen werken, beschouwen. De Japanners zelf zyn niet ge neigd om hun eilanden te verlaten, zy zyn niet gevaariyk voor ons Indië, omdat zy zich daar willen vestigen, maar omdat door hun gebledstoename hun zelfbewustzijn zóó ge groeid is, dat zy veronderstellen oppermachtig te zyn. (Sterk militair georganiseerd en de grondslag van hun godsdienst!). Codo (de keizer) moet heerschen, aldus heeft generaal Araki gezegd, en omdat te bereiken over de geheele wereld „moeten alle hinderpalen weg gevaagd worden." De actie-radius van de Japansche vloot moet aangepast worden aan de economische expan sie van dat land. Doordat het onlangs de vloot- conferentie van Londen verlaten heeft kan haar vlootbouw niet aan banden gelegd wor Zoekt by do vrouw bekoorlijkheid, echte vrouwelijkheid en een mooi figuur - hoe vaak mist hij dit maart Een ding stant echter vast: hoe het oordeel uitvalt, hlljtt „rijn" geheim. Ook U kunt dank zij een nieuw ontdekte methode Uw figuur vormen en Uw gohelme wenschon „werkelijk mooi te zijn" verwezelijken. Om dit te hereiken zyn er geen oefeningen, apparaten of dIGat (noodig. Beetelt U het boekje „Hoe verkrijg Ik eene onberispelijke figuur?" (32 afbeeldingen). Het bevat aietenschappelyke Inlich tingen over oorzaken, behandeling en bewezen resultaten. Ver krijgoaar als drukwerk tegen 35 et, of als —sleten brief 45 et aan postzegels door de „Idoena" N.V. A dam Hecraogmeki J1/HJJ 5imtWTTT—wr dnmjESI den. Spreker wil niet zeggen, dat Japan cje oogen naar ons Indië zal richten, als het de vlootsterkte van Engeland en de V.S. bereikt zal hebben, want het zal dan eerst zyn invloed in de directe omgeving zien te versterken en uit te breiden. Maar het staat vast, dat, indien een conflict in de Pacific zou uitbreken en Japan houvast in ons Indië noodig mocht hebben (petroleum!) dan zal het onge twyfeld het negen-mogendheden-verdrag schenden en zich meester maken van onze koloniën. Deze wetenschap is er de oor zaak van, dat de zorg voor ons Indië, die we eigeniyk nooit gehad hebben, gekomen is. We moeten ons wapenen voor het gevaar, dat In de toekomst dreigt. Versterking van de miltaire macht te land en ter zee is absoluut noodzakeiyk. De opofferingen, die we ons voor een ideaal land als Indië hebben moeten ge troosten, zya tot nu toe maar gering geweest. Is het land groote opofferingen waard? Een volmondig: Ja! zy hierop het antwoord. Het Verband voor Nationaal Herstel spreekt in deze duidelyke taal: het zegt voortdurend: Maakt Indië weerbaar! Houdt vast aan het devies: wy zullen handhaven! Een harteiyk applaus klaterde op, nadat de heer Kempees zyn voordracht beëindigd had. Na de pauze werden eenige vragen beant woord. Een der aanwezigen had gevraagd of iets gedaan was om de S.D.A.P. te verbieden dat zy aan het gebouw in het Julianapark den naam van „Marinebondsgebouw" verbond. Dat is toch misleidend, want het gebouw is niet voor militairen toegankelyk. In het antwoord werd gezegd, dat deze zaak reeds ter kennis van den minister was gebracht, die beloofde de noodige stappen te zullen doen. Opnieuw zal door het Hoofdbestuur tegen het misbrui ken van dien naam geageerd worden. De heer Kempees merkte in deze aangelegenheid voorts nog op, dat het beste wellicht zou zijn om den toekomstigen burgemeester van Den Helder, van wien hy hoopt, dat hy een persoon- ïykheid van het Verbond zal zyn „en dien we allemaal wel zullen kennen" te vragen, of hy het gebruiken van den naam „Marinebondsge bouw" wil verbieden. Presentiegelden. Op de vraag, wat de leden van het Verbond, tevens Gemeenteraadsleden, met de gelden doen, die zy als presentiegelden ontvangen; antwoordde de heer Uithol, dat geen lid van het Verbond presentiegelden ten eigen bate mag besteden. Volgens opvattingen van het Verbond is het raadslid-zyn een eerebetrekking, die niet beloond behoeft te worden. In Den Helder is het gebruikelyk, dat de ontvangen presentiegelden in de kas van het Verbond ge stort worden. Nadat nog enkele andere vragen betreffende de lezing tot voldoening van de vragenstellers beantwoord waren, kreeg de heer Uithol ge-i legenheid om den spreker bartelyk dank tei zeggen voor zyn zeer actueele lezing en omj de bijeenkomst te sluiten met een opwekking! om pal te staan voor de nationale zaak. RIALTO-THEATER. „Koning der Verdoemden": een knap stuk werk van Walter Forde. De industrie, welke zich ontwikkeld heeft om dat wondere kunstgewrocht der 20ste eeuw, en hetgeen men „de film" noemt, heeft by haar vele merkwaardige eigenschappen er een, die wel zeer sterk op den voorgrond komt en wel die der overtreffing. En met name gaan onze gedachten dan uit naar de machtige Amerikaansche (en momenteel) wederom Duitsche!) centra, waar regis seurs, met behulp van een schier volmaakte techniek, het er op aan leggen hun werken het cachet te geven van iets, wat den bioscoop bezoeker van allen dag, den man, die eens per week zyn portie droomen en fantasie komt halen, met stomme verbazing slaat, hem zyn mond en oogen doet opensperren van verbazing, en hem uiteindelyk doet zuchten: „hoe is 't ter wereld mogelyk". Neem alle show-films, de z.g. monumen tale iilms (de superfilms en wat al niet meer. Het is alles overdonderend en machtig en geniaal van massa-begrip, doch, en let wel, hoe zelden vindt men juist in die werken het al gemeen menschelyke, het aanknoopingspunt van het leven met het film-rhythme... Als we heel eerlyk willen zyn: bijna nooit. We zullen er niet veel van zeggen, doch om deze redenen juist bevreemdt het ons, dat men het werk van regisseur Forde in „De Koning der Verdoemden" vergeleken heeft met dat van den millioenen-goochelaar de Mille, hem zelfs de Engelsche de Mille genoemd heeft. Dit kan een compliment zijn, doch men mag ook van meening ver schillen Conrad Veidt, de mysterie-man van vele films en de man, die tot in zyn vingertoppen kunstenaar is, Conrad Veidt is het ook thans weer, die ons doet verbazen over zyn fil misch kunnen, over zyn waarlijk mensch- waardig vertolken van een rol, die alle ge varen van het sentiment in zich borg. Het is merkwaardig, doch als men deze figuur ééns gezien heeft, dan blijft de herinnering U by, dan duikt steeds weer zyn ondoorgron- delyk masker, zijn wondere kop voor U op en telkens tracht ge weer iets te doorgronden, van wat daar achter zyn expressie-vol gelaat verborgen moet zyn. De film welke deze week in dit theater draait is goed, ook hier biykt wederom, op welke gevaariyke wijze de Gaumont-British Hollywood naar den kroon steekt. Want daar is spanning, daar in gezonde sensatie, maar daar ia ook veel zuiver menscheUjks. Het is het verhaal van vele mannen in een bagno, van menschen, die slechts nummers zijn en door een aantal clean-shaven en ge cultiveerde Britten (of Amerikanen) als lui zig ver beschouwd worden. Daar is wanhoop en veel vertwyfeling, tót in die hel van malaria en sadisme, en zon, de opstand losbarst. Men zit steeds in spanning en soms wordt deze spanning een obsissie. Forde werkt ver bazend knap met z'n materiaal, arrangeert dit alles meesteriyk en zag zyn knap werk dan ook bekroond met een succes, dat er zyn mag. Wy kunnen tot onzen spyt er niet meer van zeggen. Alleen dit: een sensatie-film, waarin men op opvallende wyze een zeer hu manistische tendenz legde. Een „super-film", goedmaar dan in andere beteekenis dan men dat zoo ge wend is. In het voorprogramma draait deze week eveneens een zeer acceptabele film, waarin men het genoegen heeft doodgewone men schen te ontmoeten. TIVOH-BIOSCOOP. „Verraad" met Victor McLaglan. „Verraad" (The Informer) is een film, die een episode weergeeft uit den Ierschen Vrij heidsoorlog. Het verhaal speelt in Dublin; Cypo Nolan (Victor McLagian) is door de lersche revolutionairen uitgesfooten; hy is zonder geld en bijna zonder vrienden. Zyn liefje Katie (Margot Grahame) is hem trouw gebleven, maar zy zwerft hongerig langs de straaten en verwyt Gypo, dat hy geen geld heeft. Deze, die alles wil doen om te zorgen, dat het haar aan niets ontbreken zal, ziet op zyn zwerftocht door de stad het billet waarin twintig pond 240) wordt uitgeloofd voor het aanbrengen van Frankie McPhllip, Gypo's vriend. De film laat ons nu zien hoe Gypo, na veel stryd en door den nood en de liefde van Katie gedreven, er toe komt zyn vriend te verraden. Deze wordt dan by een overval der politie in zyn woning doodgeschoten. Sedert dien is Gypo overgeleverd aan zyn wroegingen, zyn geweten; hoe het hem daar bij vergaat doet de film ons ln byzonderheden zien. Zooals wy reeds vermeldden is zy, wegens het sublieme spel van de hoofdfiguur, door de pers ln binnen- en buitenland geprezen, ja, de Hollywoodsche vakvereniging van filmspelers bekroonde haar met den hoogsten prys voor 1935 en te Brussel kreeg zy den „prijs des Konings". In de allereerste plaats zyn deze onder scheidingen wel te danken tuin het geweldige spel van McLaglan den verrader. Daar is de adembenemende scène van het verraad zelf, en dan is daar verder, door het geheele drama heen, de wroeging en het zelf verwyt hierover. Alles doet Gypo Noian om aan de stem van het geweten te ontvluchten; in den drank en de braspartyen, die hy organiseert, tracht hy vergeefs vergetelheid te vinden Zyn handelwyze wekt telkens en telkens weer achterdocht en tenslotte wordt hy dan ook door het revolutionnaire comité gegrepen en veroordeeld. Dit alles is geweldig van spel, zeiden we, maar het is tevens grootsch in opzet en afwerking. Een knap regisseur, die dit samenstelde. De groote waarde van dit drama ligt echter in het psychologische spel van de hoofdrol, de wyze waarop deze zyn inneriyke strijd uitbeeldt en de wyze hoe hy op die hem niet meer loslatende wroeging reageert, doen den toeschouwer voortdurend ln ademlooze Spanning het verloop volgen. Naast de hoofdfiguur zyn een aantal mede spelers te noemen, waarvan Margot Grahame als het liefje van den bruut wel de belang rijkste rol heeft Als teer en frêle poppetje steekt zij tegenover den groven, gespierden reus Gypo wel zeer af. Prachtig waren ook moeder en zuster van den verraden jongen man in de scène van het overvallen en dood schieten door de politie. Buitengewoon sug gestief werkt voor de muzikale illustratie, die zich verwonderlijk goed by de beelden aan past. De toeschouwer moet vooral eens letten op de scène van het trekken der lucifers (wie den lucifer trekt, moet n.L den verrader dood schieten). Het klokken-spel en het gefluister der mannen maken deze scène tot een der prachtigste van de film. Ongetwyfeld zal zy velen trekken, die van prachtig spel genieten willen. Het andere hoofdnummer is van gansch ander genre en speelt in de wereld der motorraces. Het is een spannend verhaal uit Amerika, waarin veel geraced wordt en dat bovendien een treffende geschiedenis bevat van een racer, die door unfaire methodes van een concurrent als onschuldige de gevangenis in gaat. Het verhaal zal ongetwyfeld boeien, niet het minst door de races die er in ver filmd zyn. Het journaal U ziet, we werken ditmaal van achter naar voren bevat zeer interes sante opnamen uit den oorlog in Abessyntè. O.a. krygen we den Negus met zyn grooten te zien. de vreeselyke gevolgen van een lucht bombardement en nog meer actueels. Verder is er een Janansche parade, een party voetbal tusschen een Amerikaansch zee- en land macht-elftal, wintersportniet in Igls dit maal, maar in de Rocky Mountains, en nog veel meer. DE BUITENLANDSCHE BAND IN CASINO. Het orkest Bros Langer's dat Zondagmid dag en -avond in Casino de dansmuziek zal verzorgen, is hoofdzakeiyk in het buitenland, doch ook vroeger reeds te Scheveningen, den Haag, Amsterdam en meermalen in Hilver sum voor de radio opgetreden. Het is samen gesteld in de volgende bezetting: Piano, trom pet, 3 saxen, trombone, stringbas en drum mer, met ter afwisseling nog 9 bijinstrumen ten en 3-stemmige zang. Het repertoir van deze band is veelzydig en afwisselend. Hun op treden op a.s. Zo'idag alhier is de eenige keer. „THE HODLARS" ZONDAGAVOND IN MUSIS SACRUM. Als verzorgers der entr' acte muziek by DOK's Wielerwedstrijd. Zooals men kan lezen in de advertentie van Musis Sacrum in dit nummer zal het accor deon-duo „The Hodlars" mdfgenavond als ver zorgers der entr'acte muziek by de Wieler- wedstryden van D.O.K. optreden. Het is niet de eerste maal dat deze accor deonisten, die ware virtuozen op hun instru ment zyn, in Musis Sacrum compareeren, zoo dat er ongetwyfeld nog velen zyn, die een aangename herinnering aan hen zullen kun nen opfrisschen. NED. VER. VAN HUISVROUWEN. Men verzoekt ons nog te willen melden, dat de demonstratie van de Ned. Liebig Maat- schappy, op Dinsdag j.1. in „Musis Sacrum" werd gehouden voor de afdeeling Den Helder van de Ned. Vereenigtng van Huisvrouwen. GRATIS JKUGD-BIOSUOOP- V DOESTELLING. Moge de Winkelweek, die we nog maar kort achter ons hebben, niet dat succes gebracht hebben, dat de ondernemers van Spoor-, Ko ning- en Keizerstraat zich er wel van voorge steld hadden, iets vruchtbaars heeft zy toch blijkbaar opgeleverd. De firma Kannewasser is n.1. tot de ontdekking gekomen, dat het aanbieden van een gratis bioscoopvoorstel ling aan de jeugd een reuze attractie is. zy zag, dat Rialto en Tivoli beide malen tot den nok gevuld waren en dat die voorstelingen dus zeer in den smaak vielen. De firma wil thans de Heldersche jeugd, blijkens een adver tenties in dit blad, opnieuw in de gelegenheid stellen gratis roo'n fyne voorstelling mee te maken. Moeder ontvangt by eiken aankoop van 50 cents gratis een bon. Vyf van die bon nen heeft ze noodig om een kaart voor de voorstelling in de Rialto op Woensdag 11 Maart te bekomen. Men zie de advertentie en bereide zyn kinderen opnieuw een prettigen middag. WERKLOOZE STEELT BIJ GEBK. LEEN EEN MANCHESTER PAK. Donderdagavond, omstreeks kwart voor zes, bemerkten twee jongelui, die zich in de Spoor straat ophielden, dat een persoon, een buiten de winkel van de Gebr. Leen opgehangen man chesterpak weggriste en zich hiermede haastig uit de voeten maakte. Een der jongelui volgde den man, welke een woning in de Spuistraat binnenging, terwijl de ander het Hoofdbureau van Politie met het ge beurde in kennis stelde. Het bleek, dat de man reeds van een en ander de lucht gekregen heeft, want by een onderzoek in zyn woning was het ontvreemde kleedingstuk nergens te vinden; dit bleek later gedeponeerd te zyn ln de bleek van een aan- grenzenden tuin. Op het Hoofdbureau heeft de man, die werk loos is, een volledige bekentenis afgelegd en is gisteren weder uit de voorloopige hechtenis ontslagen. Aangehouden en opgesloten. Door de politie werd een man aangehouden en overgebracht naar Alkmaar, die in het Algemeen Politieblad gesignaleerd stond voor f 2 boete of 1 dag hechtenis, welke boete hy niet kon betalen. Zitting van Woenslag 19 Februari. Diefstal van Rywielen. De matroos 2e klasse L. M. was gedag vaard ter zake, dat hy in het vorige jaar 3 X een heerenrywiel en 1 X een damesrywiel had gestolen en verkocht. Deze rywielen hadden op daarvoor bestemde bergplaatsen by marine- instellingen gestaan. De fiscaal, off. van administratie le klasse Mr. D. B. A. Franken, quallficeerde het ten laste gelegde als diefstal en beschouwde de vier feiten als één voortgezete handeling. Hy eischte: 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van den tyd in voorarrest gezeten (vanaf 4 December j.1.), ontslag uit den zeedienst zon der ontzegging van de bevoegdheid om by de gewapende macht te dienen en teruggave van de weggenomen fietsen. Mr. J. Mulder, die verdachte rechtskundig ter zyde stond, kon uiteraard weinig over de bedreven feiten zeggen, daar verdachte deze alle toegegeven had. Hy bepaalde zich daar om tot de strafmaat, waarvan pl. zelde, dat hy een zware uitspraak verwacht had, gezien de vonnissen, welke by de rywieldiefstallen in de groote steden geveld worden. PL wyst op de beweegreden van den bekl.: armoede en schulden, maar ook op den weinigen steun, die bekl. van zyn vrouw heeft ondervonden. Deze wist, dat haar man zich vergreep, noch tans liet zy hem begaan. Algemeen staat bekL bekend als een „stakkerd", iemand, die ach- terlyk en dom is, en alleen maar kan werken in een sleur. Hy is een man, die voor de prak tijk eigeniyk ongeschikt is. Het is pl. echter een vraag of een langdurige gevangenisstraf een juiste correctie voor hem zal zyn. Vol gens pl. zal de straf den bekl. totaal onge schikt maken en zal hy als een a-sociaal mensch uit de gevangenis komen. Pl. stelt daarom voor een gecombineerde straf, gedeel- teiyk onvoorwaardeiyk en gedeeltelyk voor- waardelyk, op te leggen. Dit zou wellicht een stimulans zyn, ook voor zyn vrouw, om bekl. er boven op te helpen. Uitspraak: 10 maanden gevangenisstraf en overigens conform den eisch. Slapen als schildwacht. De zeemilicien-matroos C. H. H. had in den nacht van 25 op 26 December van het vorig jaar de wacht over de slaapzalen in de Ma rinekazerne te Amsterdam, zyn superieur trof hem, instede van „waakzaam" te zyn, in zyn krib onder de dekens, biykbaar in die pen slaap gehuld. Terzake, dat hy als schild wacht zyn plicht verzaakte, werd 1 maand tegen hem geëischt, maar de Raad verwees de zaak terug naar den commandant. Evenzoo geschiedde met de zaak tegen een anderen zeemilicien, die des nachts de sein post boven de Marinekazerne bevuild had. Nadat De Telegraaf en later de Nw. RotL Crt. hadden bericht, dat er een regeling zou komen, die een grooter aanvoer van haring mogeiyk zou maken en de reeders meer vry- heid van handelen zou geven wat betreft het aantal schepen en netten, dat aan deze vis- schery zou mogen deelnemen, is er nu weer een bericht van de Nw. Rott. Crt. waarin wordt gezegd, dat in dit opzicht nog geen enkele beslissing is genomen en dat er nog niets vaststaat. Is het dan misschien een proefballonnetje geweest We mogen ons er over verheugen, dat de heer M. A. Kolster, als ondervoorzitter van de Kamer van Koophandel weer voor het tydvak tot 15 Februari 1939 in den Spoorwegraad is benoemd door den Minister van Waterstaat Zoo hierby ook vlsscherybelangen zyn be trokken (en dat zyn ze ongetwyfeld) zullen deze door den heer Kolster op zyn krachtigst worden bepleit en verdedigd. Behalve de feiten, dat de tentoonstelling razernij over Nieuwediep schynt losgebarste te zyn, dat er geruchten gaan over een kle mogelijkheid van een nieuwe woonsteê v onze plaatselyke Tante Pos en dat deze we^ zoo plotseling en in eens de Lente ons kwam overvallen met als logische konsekwentie, dat de eene helft van Den Helder de andere vol stopt met heete kwast, cognac, zwart-op-wit en suikerwater (zoo zyn onze Lente's...) jjl. daar als een dreigend spook, een groote angst voor ons het bericht, dat het wel eens in de verre of wellicht minder verre toekomst moge- lyk zou zyn, dat ons aller en zoo zeer na aan het hart gelegen Stink pardon Helder sche Kanaaltje kans maakt in zijn bestaan gj kortwiekt te worden. Althans, er zouden vol gens genoemd bericht plannen ln de maak zyjj tot genoemde kortwieking over te gaan. Persoonlyk gelooven we niet, dat het ooit zoo ver zal komen; er is weliswaar veel vóór maar er is nóg meer tegen. Ten eerste betee^ kent het verdwynen van ons geliefd Keizers- brugje (of zooals iemand het eens zeer karak- teriseerend kenschetste: de brug des doods) het missen van een dagelijksch sportief inter mezzo om 12 uur als de Werf, zooals men dat noemt, „af-gaat" en men als in een circus op genoemde brug (of brugje) acrobatiek pleegt. Het is een der merkwaardigste plaatselyke sport-terreinen! En ten tweede: waar zal men, als deze modernisatie van het verkeer steeds meer toegepast wordt, voortaan zyn verkeers overtredingen kunnen bedryven, en waar zal men nog zulke publiekelyke rebussen kunnen vinden als juist by onze Keizersbrug. Nergens meneer! Maar wie weet, biyft zy niet en blazen we te voorbarig op de trompet der verre toekomst Een ander punt ter bespreking, ook al be hoort het kenneiyk tot de afdeeling „fanta sieën" is onze aanstaande burgervader. Er schynen groote dingen op komst te zyn, want in de afgeloopen twee weken hoorden we van welingelichte zyde, dat er respectieveiyk op de nominatie zouden staan: een oud-burge meester, een generaal in ruste, een onderwy- zer-op-wachtgeid, een directeur van een bouil lon-fabriek, een tandarts zonder praktyk en tenslotte een jonkheer van zeer ouden bloede (stamboom teruggaande tot de Hoeksche en Kabeljauwsche twisten). Het is merkwaardig, zoovele menschen adspirant-burgemeester van Den Helder schy nen te zyn, waaruit men zoo zou mogen con- cludeeren, dat het een alleszins benydenswaar- dige positie moet wezen. Vraag echter nooit naar de offlcieele bron van dit geburgemeester, want dan is het steeds: zooals ik hoorde van den vriend van den zwager van myn oudste zuster. Het spyt ons, dat we geen ruimte meer heb ben een hartige noot te kraken over de voor vallen in Noord-Afrika van de laatste week, toen eenige duizenden stuks ongeciviliseerde negers het licht werd uitgeblazen door be schaafde zonen van het ryk van den Duce. En over het feit, dat men in de Eeuwige Stad de vlag uitstak. U voelt: hier zit een ge weldig brok copy in. Doch wat in 't vat ligtenz. Nauwelyks hadden we dit geschreven, of een nadere correspondentie uit Den Haag aan De Telegraaf meldt, dat voor het komende haring seizoen een verruiming der vangstaanvoeren mag worden verwacht. De Telegraaf houdt dan een beschouwing hoe onze haringafzet dreigt teniet te gaan juist door de beperking van aanvoer en dat verleden jaar daardoor Engeland in staat is geweest afzet van haring te vinden in die ge bieden in het buitenland waar wy vroeger de leveranciers waren. Door de vischbeperking toch bleven de prjj- zen te hoog, zoodat b.v. Duitschland zich van haring voorzag in Engeland. Ook naar Palesti na had Engeland een verruiming van afzet. Door al de maatregelen is er groote werk loosheid ontstaan in de nevenbedrijven, zoo dat de kosten, die nu niet productief zyn aan gewend. beter hadden kunnen worden besteed om de menschen aan het werk te houden. Ook voor de bokklngrookers wordt een uit breiding van de vangst als een groot belang geacht. We zyn maar nieuwsgierig hoe tenslotte de Visschery-Centrale zal ingrypen. De lente die komt De lente komtDrie lievenheersbeestjes hebben, met een paar zwaar-doorvoede dauw wurmen, bezit genomen van den tuin, en, anders dan onze jonge meisjes (die het drom mels goed weten), beseffen ze zelf niet hoe bekooriyk ze d'r in hun zwart-rood gevlekte schildjes uitzien. De kinderen van de buurt, Guusje en Hans, Piet en Maurits, Flora met de blonde krullen en Betsy met het grappig® snuitje, hebben beslag gelegd op het trottoir, waar ze hun uitgelaten spelletjes doen. De wat oudere jeugd, van tien en twaalf en zoo, werkt zich op een drassig bouwterrein in het zweet, een der Jongens heeft een fantastisch, Indiaan achtig pak aan, waarmee hy de speelmakkers geweldig imponeert. Ja, de lente komtJonge en oude hondjes bedryven uitbundigheden, de katten van d® buren sluipen, allerakeligste geluiden makend, door den tuin; spreeuwen en musschen doen zich actiever dan ooit gelden. De buurvrouwen beleven weer de gouden dagen van de buur- praatjes-aan-de-deur, onder het belknoppoe sen of straatvegen door. De lente komtDaar zijn de moeders met de kinderwagens, de wandelaars die profitee- ren van de zon, daar is de zee, die blinkend geworden en vroolyk kabbelt. Daar zyn oo de bruinvisschen; dartel springen zy omhoog, zy houden wedstryden in hoogspringen, één er, die slechts het puntje van den staart in h water houdt- Aan onze kust houden zich tha ook zeehonden op; nu en dan verschynen z met hun vreemden kop boven water, maar eve later zie je ze, vele meters verder, eerst wee verschynen. De lente komtAller-afgryselykst zit e® hond te huilen als uit een luidspreker, kcrmeJ niet van eerste klas-fabrikaat, goed-bedoc^ steps en andere dancing-wijsjes opklin e En aller-erbarmeiykst loopt een kleine jonk te huilen, die van een „vriendje", wat poo «g dan hyzelf, een pak rammel heeft gehad. Hoog is de hemel en blauw, op dezen stra

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 10