Abonneert 0 op dit blad Julianadorp Breezand. Anna Paulowna. Wieringen. Wieringerwaard. Schagen HELDERSCHR COURANT VAN ZATERDAG 22 FEBRUART 1936. Heemraadschap Wieringen. „Koop Nederlandsche waar, dan helpen wij elkaar." A.a lentedag, 't Is wel niet het diepe blauw, jat wij in den zomer kennen, en wel gaat het aan den horizont over in een nevelig grijs, dat ongemerkt, als het ware zonder grens, in zee ©vergaat, maar de stralende zon is er, haar koestering ondergaan we en iederen dag heb ben we een paar minuten meer daglicht, niet- ■aar t De lente komtOnze nijvere huisvrouwen prepareeren zich op de jaarlgksche schoon maak; nieuwe boenders, zeemen lappen en voorraden groene zeep worden ingeslagen; schilders en glazenwasschers mobiliseeren sicli, want er komt werk aan den winkel. Heel ie natuur leeft op, na den langen, druilerigen winter. Alleen de brandstoffenman is in een slécht humeur; zijn sigaar smaakt hem niet, hg ijsbeert maar door zjjn kamer. Ach, 't was met den winter niets ditmaal, allemaal narigheid en nattigheid, maar flinke kou. neen, meneer! t Moest eens flink gaan vriezen. En d«gr is dan, zoowaar! de optimistische winkelier, die nóg zijn Friesche en Hollandsche schaatsen heeft uitgestald, met de prijzen er bij; de opti mistische winkelier, die nóg hoopt op wat vorst. Je kan niet weten, ze hebben toch in Maart óók wel schaatsen gereden De lente komtLaat ons voorzichtig zijn, vrienden, en niet 41 te uitbundig. Eén zwaluw maakt geen zomer en zeker is het zaak 's avonds nog een schep op de kachel te doen en een warme groc of een gloeiend kop thee klaar te maken. En de koude voeten blijven óók nog wel een week of wat. BILJARTMATCH. Vrijdagmiddag en -avond had aihier in het café „Prins Hendrik" van den heer A. Kossen êen biljartmatch plaats tusschën eèri gfóép spelers van 't Zand en Julianadorp. De be langstelling voor deze match was tamelijk groot te noemen, terwijl er tijdens het spel door mooie spelmomenten de spanning inge houden werd. Gespeeld werden 36 partijen, waarvan door Julianadorp er 20 werden ge wonnen en 16 voor 't Zand overbleven. De hoogste serie van 't Zand was van P. Vader met 38, en voor Julianadorp van J. J. Con stant met 36 punten. Door den heer G. de Wit te 't Zand was een medaille beschikbaar gesteld voor de win naars, welke dus aan Julianadorp ten deel viel. MELKCURSUS. Evenals het vorige jaar tracht de Afdeeling Den Helder van de Holl. Mij. van Landbouw weer een melkcursus te organiseeren, waar voor leerlingen met een minimumleeftijd van 15 jaar zich kunnen opgeven bij den voor zitter en secretaris der afdeeling, die ook nadere inlichtingen verschaffen. VEREENIGING „KOEGRASSER BELANG". Vrijdagavond vergaderde bovengenoemde Vereeniging andermaal in het café van den heer H. W. VeuL Van de 40 leden waren er volgens de presentielijst 14 aanwezig. De voorzitter, de heer J. Kossen, opent met de aanwezigen welkom te heeten. De notulen van de vorige algei t ;ene ver gadering worden door den secretaris, den heer I. J. Gakeer Pz., gelezen en vastgesteld. Nu volgt Bestuursverkiezing. Alvorens hier toe over te gaan, wordt allereerst besloten I om het getal bestuursleden van 9 op 5 te brengen. Na eenige voorlichting wordt hiertoe door de aanwezigen besloten. Daarna heeft de stemming plaats en werden bij de eerste ronde er reeds vier gekozen, te weten de hee- ren J. Kossen, L J. Gaakeer Pz, C. van Bode graven en M. Minnes, terwijl voor de eene plaats nog driemaal gestemd moest worden en toen de heer D. Visser gekozen was. Allen nemen de benoeming aan. Daarna volgt artikelsgewijze voorlezing van de Statuten waarbij enkele kleine wijzigingen worden vastgesteld. Voorts zal op deze Sta tuten verlenging van de Koninklijke goedkeu ring worden aangevraagd. Dij de rondvraag wordt door den heer Ge- flink ter sprake gebracht het Vreemdelingen verkeer. Hij zou daar liever weer niet een Jiieuwe vereeniging voor zien opgericht Hier over ontstaat een uitvoerige discussie die tot resultaat heeft, dat als een lid iets omtrent het Vreemdelingenverkeer wenscht te zien gedaan, het met zrjn verzoek bij het bestuur terecht kan. Daarna volgt dank voor de besprekingen en de opkomst sluiting der vergadering. In de daarna gehouden bestuursvergadering Worden de functies als volgt verdeeld: J. Kossen, voorzitter; I. J. Gaakeer Pz., secretaris-penningmeester, C. van Bodegraven, viee-voorzitter, D. Visser, 2e secretaris, M. Minnes, 2e penningmeester, en vervolgens ge loot voor de roosrter van aftreding en einde. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gemeente. Geen dienst Zendingsgebouw „De Ster der Hope". 's Avonds 7 uur, de Heer H. J. Kr&ak, van Den Helder. preekbeurt. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem,). 's Morgens 10 uur en 's middags 3.30 uur, de heer P. Boon. kindstand bi ij a rttx) m petiti e. De uitslag van de dezen winter gehouden wljarteompetitie was, dat groep 1 won 40 Partijen, de 2e groep 44, de 3e groep 36, de 4e groep i2, de 5e groep 39 en de 6e Kroep ook 39 partijen. De tweede groep be staande uit de hoeren W. Cornelissen, H. J. Naastepad, H. Cornelissen en P. Alkemade Waren dus prijswinnaars. Rekening houdend *"ct de handicap, had de heer P Smit Rz. met de hoogste serie. De persoonlijke prestaties at de gemiddelden betreft waren: F. Alke- ade 2.15, H. Ruysenaar 1.30, Jb. Dekker 2, Rozenbroek 2.70, W. Cornelissen 2, H. J. jaastepad 1.70, H. Cornelissen 2.70, P. Alke- ade 2, L. Elfrink 1.50, C. Doorn 1.70. P. ozenbroek 3, P. Govers 1. W. Alkemade 2.70, Philipsen 3.10, R. Jongejan 2.70, R. Rezel- P vu C' Rhihpsen 2.50, J. Blaauboer 1.25, vdnig 2.50, R. de Groot 2.30, P. Smit Jz. q Gr. Philipsen 1.60, P. Smit Rz. 1.60 en v. Zandwjjk 2.80. 11 bond v. boerinnen en andere PI-I- VROUWEN. Dontlei dagavond werd de vergadering ge houden ter vaststelling van reglement con tributie enz. van bovengenoemde vereeniging. Tot bestuursleden werden gekozen de dames Lovink-Ztjp, Keijzer-de Jong, Baken-v. d. aal, v. d. Goes-Wessel en Waiboer-van El teren. De contributie werd bepaald voor leden op 1.50 en voor donateurs op 1. et een hoera tje werd besloten de vergade ringen 's avonds te houden. Voor de eerstvol gende vergadering, die in Maart gehouden wordt zal een deskundige op zuivelgebied mtgenoodigd worden. Ten slotte werd besloten éénmaal per maand te vergaderen, uitgezon derd de maanden Juli en Augustus. ouderavond school l Namens de Oudercommissie heette de heer K. Brugman de ongeveer 60 aanwezige ouders welkom op den Ouderavond van school I, die Vrijdagavond werd gehouden. Spr. wees op het bijzondere van dezen avond, die de laatste was. waarop het hoofd der school, de heer 't Hart aanwezig was. Uit naam der ouders feliciteerde hij deze met z'n benoeming tot hoofd te Hilversum. Nadat de notulen onveranderd waren vast gesteld. ging de leiding over aan den heer t Hart Allereerst sprak deze z'n voldoening uit over de goede opkomst, die getuigde van belangstelling, iets wat de onderwijzer bij zfln werk niet kan missen. Spr. vertelde, hoe ver men gevorderd was met het instellen van de tandheelkundige be handeling; uit 58 van de ongeveer 100 gezin nen wa3 de toezegging gekomen, dat men in de kosten wenschte bfl te dragen. Hoe de financieele bijdrage geregeld zal worden, zal later nog wel bekend gemaakt worden. Mevr. Wuis en de heer De Beurs controleer den de rekeningen van het Sinterklaasfeest en bevonden alles in orde. Ook de rekening over 1934-35 van het bus vervoer werd door de heeren T. C Teeuw en J. Stammes ln orde bevonden. De rekening sloot in ontvangsten en uitgaven met een be drag van 681.43». De pauze werd op de gebruikelijke wijze besteed. „Vrouwvolk aan boord" heette de schets, die de heer 't Hart daarna onder groote aan dacht van de aanwezigen voorlas en waar voor hem met een luid applaus dank werd ge bracht. De rondvraag was geheel gewijd aan het a~s. vertrek van den heer 't Hart. De heer Brugman, de voorzitter van de Dudercommissie, zeide, dat men den schei dende had leeren kennen als iemand, bij wien het onderwijs in goede handen was en die houdt van orde en netheid. Hij was overtuigd, dat de kinderen voor hun heele leven daarvan iets hadden meegekregen. Dankend voor het geen in het belang van het onderwijs was ge daan, voor de leiding op de ouderavonden en voor de wijze, waarop de oudercommissie op de commissievergaderingen ten huize van mevr. en den heer 't Hart was ontvangen, bood hij als herinnering een mooie rooktafel aan. Spr. wenschte hem tenslotte veel succes in z'n nieuwen werkkring. De heer 't Hart dankte, mede namens z'n vrouw, voor de prettige samenwerking met de commissie. Hg hoopte, dat de openbare school, waarvan hij een beslist voorstander is, hier een bestaan zonder nog meer verzwaarde zorgen mocht hebben, dat niet weer het aan tal leerkrachten, door verhooging van het aantal leerlingen per klas, verminderen zou. aast Ds. Vorstman, wien spr. dankte voor de prettige samenwerking en z'n belangstelling voor de gewone schoolzaken, werd de pers dank gebracht en uitte spr. groote waardee ring voor de medewerking van het gemeente bestuur, en in het bijzonder van den burge meester, ondervonden. Dankend voor het cadeau besloot spr. met het vertrouwen en de medewerking in te roe pen voor zijn opvolger en de andere leden van het personeel, wat zeker ten goede zou komen aan de kinderen. De heer Brugman sloot daarop deze bijeen komst, de verwachting uitsprekend, dat men daaraan zeker een mooie herinnering zal be houden. predikbeurten Ned. Herv. Gemeente. 's Morgens 10 uur, de heer Joh, Mensink van Weesp. Gerei. Kerk. 's Morgens 10 en 's middags 2.30 uur, Ds. E. Jansen. GEMEENTERAAD. Vergadering op Donderdagmiddag, 2 uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter; Burgemeester Kolff. Secretaris: de heer C. F. van Duin. Classificatie personecle belasting. Bg Gedeputeerde Staten bestaat bezwaar tegen de in een vorige vergadering vastge stelde verordening, waarbij de gemeente voor de heffing der personeele belasting werd in gedeeld in de 6e klasse en zg geven in over weging de verordening in te trekken. B. en W. zijn het met de motieven van Ged. Staten niet eens en zijn van meening, dat een juiste maatstaf voor de classificatie veeleer te vin den is in de bedoeling van den wetgever de laagste huurwaarden buiten de heffing te houden. Op hun voorstel wordt dan ook be sloten Gedeputeerde Staten te verzoeken de verordening ongewijzigd aan de Kroon door te zenden. Overneming van gedeelten riolee- ring van het Heemraadschap Wie- ringen. B. en W. stellen voor de gedeelten riolee- rlng van het Heemraadschap, welke binnen de kommen van Hippolytushoef en Den Oever gelegen zijn over te nemen, ingaande 1 Januari 1936. Wordt goedgekeurd. Schadevergoeding ex tra-wegen-on derhoud heemraadschap en polder. Vroeger is besloten 2000.— beschikbaar te stellen voor dit extra-onderhoud, dat nood zakelijk was door de omlegging van het ver keer tgdens de verbetering van de hoofd wegen. Het Rgk zou bovendien 1000,— be schikbaar stellen. De polderbesturen hebben echter steeds gesteld, dat dit onderhoud 5000,— neeft be dragen. T eneinde de zaak af te doen, wordt thans besloten gezamenlijk f 4000,te be talen en wel de gemeente 2666,66 en het Rijk het restant. Jaarwedde gemeentevroedvrouw. B. en W. stellen voor de jaarwedde van de vroedvrouw, in verband met het grootere aantal geboorten door het meerdere Inwo nersaantal der gemeente en tevens in ver band met de wensch van de Regeering te be palen op 800,tot 1200,(thans 1000— tot 1400,—). Sterkere verlaging raden zfl af, met het oog op het grootere aantal kostelooze verlossingen. Mw. W i tS likker stelt voor 1000.—i met twee verhoogingen tot 1200,—. Voorstel aangenomen. Verhooging opcenten gemeente fondsbelasting. Bg de vaststelling der gemeentebegrooting 1936 Is gerekend op een opbrengst van 75 opcenten voor het dienstjaar 1936/37. In ver band hiermede stellen B. en W. voor de be treffende verordeningen hienrede in over eenstemming te breng<-n De heer Oden wil de heffing progressief maken. Voorzitter antwoordt, dat bij de vast stelling der begrooting reeds met een op brengst van 75 opcenten is rekening gehou den. Bovendien is het een eisch der Regee ring, dat de opcenten tot dit aantal worden opgevoerd. Credlet in rekening-courant Bank voor Nederlandsche Gemeenten. In verband met de sterk vermeerderde ujt-j gaven voor ondersteuning en werkversohaf-i flng, waarvoor de Rijksbijdrage soms e^nigen tgd op zich laat wachtep,, stellen B. én Y?. voor het crediet in rekening-courant bij (Je N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten te verhoogen tot 175000,en de rekening- j courant-overeenkomst dienovereenkomstig te wgzigen. ,i j Wordt goedgekeurd. r J.Og j. Opheffing cursus voor vreemde talen. I In verband met de omstandigheid, dat de gemeentelijke cursus voor vreemde talen nog slechts 5 deelnemers telt, hebben Gedepu teerde Staten medegedeeld, dat de cilrsus voor opheffing in aanmerking kom' èn met het oog op den onguhstigen financieelen toe stand der gemeente èn op grond van de ge ringe belangstelling voor den cursus. Gezien de bovenvermelde feiten stellen B. en W. voor met ingang van een door hen te bepalen datum den cur.ms op te heffen. Voorstel verworpen. Aankoop grond voor aanleg nieu we algemeene begraafplaats. Reeds vele jaren geleden is door den Raad in beginsel besloten tot het aanleggen van een nieuwe algemeene begraafplaats te Hip polytushoef. Pogingen tot grondaankoop mis lukten echter, omdat de grond ongeschikt, dan wel de aankoopsom te hoog werd geacht. Thans is echter de aangelegenheid weer ac tueel geworden in verband met het zoeken naar werkobjecten vóór de werkloozen. B. ec W. meenen te zijn geslaagd in het vindfen van geschikt terrein en hebben het oog op eenige perceelen grond, gelegen aan 8e Noordzijde van het punt van aansluiting yan den Noordburen- en den Kremersweg. Het terrein is voor het bovenvermelde doel zeër geschikt. In verband hiermede stellen zij voor den aanleg der begraafplaats thans door te zet ten en tot aankoop van het terrein over te gaan. Op voorstel van den heer Oden gaat de Raad in comité. Na heropening der vergadering wordt het voorstel goedgekeurd. Vergoeding kosten instandhouding bijzondere scholen. Besloten wordt aan de R.K. school een voorschot te verstrekken van 613,45 en aan de Christelijke school van 1651,82. Commissie van toezicht op het lager onderwijs. Het aftredende lid, de heer L. Geusebroek, wordt met algemeene stemmen herbenoemd. i Rondvraag. Voorzitter stelt voor voor 1936 een bedrag van 868,beschikbaar te stellen voor extra-hulp aan werkloozen voor klee ding, dekking en schoeisel. Wordt goedgekeurd. De heer Oden meent, dat het tijd wordt om over te gaan tot stichting van een instel ling voor maatschappelijk hulpbetoon. Voorzitter antwoordt, dat dit wel besproken is, doch dat nog geen beslissing is genomen. De heer W i g b o u t wijst op den toestand van den hoofdweg. Ook verschillende straten zijn slecht. Voorzitter antwoordt, dat men bij het Rgk van meening was, dat het nog niet noo- dig was den weg opnieuw te teren. B. en W. hebben verzocht het subsidie ter beschikking te houden. Hierop is echter nog geen ant woord ontvangen. Verbetering van straten wordt niet ter hand genomen met het oog op Je kasten. Het is de vraag oi het van hoogerha..d wor 't goedgevonden. Hierna sluiting. Vergadering van Heemraden en Hoofd ingelanden van het Heemraadschap Wierin gen op Donderdag 20 Februari, des morgens 10 uur. Dijkgraaf Doves heet allen welkom en ver zoekt de notulen voor te lezen. Deze worden goedgekeurd. Wordt gelezen brief Ged. Staten inzake het wegen-reglement, dat dikwijls geen vergun ning wordt gevraagd voor wijzigingen bjj of op wegen inzake aansluiting op andere wegen, enz. Dit moet ln 't vervolg bfl Ged. Staten worden aangevraagd. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Belasting op gebouwd eigendom. Daarna is aan de orde een verordening be lasting op gebouwd eigendom. Een vierde .der belasting moet gesteld worden ten laste van gebouwde eigendommen, in verband met uit breiding rioleering bebouwde kommen, lokaal verkeer tusschen de dorpen, enz. Eten en ander wordt geschat naar de huur waarde. Wordt goedgekeurd. Omliggen ZatdeX gedeelte Akkerweg. Wordt besloten de oude dijk zooveel moge lijk te slechten (bij 't bruggetje) en de ring- sloot daar voor een gedeelte mee te dempen en de weg naast de bestaande weg te trekken, dus in de plaats van den dijk. De bochten gaan er dus uit en 't wordt een belangrijke verkeersverbe tering. Een begrooting moet voor de omlegging van den weg bij den Minister van Sociale Zaken worden ingediend, omdat een en ander in werkverschaffing moet worden uitgevoerd. Een en ander wordt begroot op 900. Het verbreeden van den Ooster Damster in den Westerlanderkoog. Deze heeft een rjjvlak zonder bermen van 3 meter. Doel is den weg zooveel te verbree den, dat hg een rgvlak krijgt van 4 m en bermen ter weerszijden van 1.50 m. Totaal dus 7 meter. Tevens de slootkanten, die thans loodrecht staan, afschuinen. 800 m grond zal moeten worden aangekocht van belendende land eigenaren. Totaal grondprijs 144, dat is tegen 1800 per ha. Totaal kosten 1350. Dempen van het Westelijk gedeelte van de Ringsloot. Twee duiker; hggen voor bemaling onder de Hoorn dijk en Stoeërdgk. Dat veroorzaakt veel last, omdat de slooten daar droog liggen en alles met puntdraad voor het vee moet worden afgezet. Het bestuur van den Polder Waard Nieuw- land is bereid, om voor gezamenlijke rekening in werkverschaffing de kade te slechten, den grond over het rietschok te kruien, een sloot in het midden te graven en aan weerszijden dus weideland te formeeren. Begrooting 2100. Wordt goedgekeurd. Wordt voorgesteld de drie Molenkolken te dempen en de raolenwerven te egaliseeren. Een en ander wordt begroot op 600. Wordt goedgekeurd. De verbinding van de waterwegen tusschen H.hoever en Stroeër Koog voldoen niet aan redelijke eischen. Daardoor kost dat teveel aan electr. stroom bg de bemaling. Die water verbindingswegen moeten dus worden ver beterd. De landeigenaren zijn bereid tegen billijke prijzen eenige grond af te staan bij de Burge voor het omleggen van een sloot. De sloot langs den betonweg heeft veel ver betering gebracht: doch 40 50 meter sloot moet geheel nieuw gemaakt worden bij de Burge, wil men den afvoer goed hebben. De zoetwatervoorziening wordt heirdoor ook ver beterd. Wordt goedgevonden. De voordracht tot verbetering Waterwer ken tusschen de H.hoever en Stroeër Koog wordt goedgekeurd. Vervuiling van water in de Kogen. Reeds lang is 't een twistappel geweest tusschen Gemeente en Heemraadschap, wie de kosten moet dragen van de lozing van het rioolwater van de dorpen. Slooten uitloopende op de H.hoevertochten en Dijksloot Den Oever LJssfelmeer moesten worden gemaakt. Het moesten worden afgezet en uitwegen naar het Gem. Bestuur is verplicht in de kosten bij te dragen en waar deGemeente zich door reini gingsrechten dekt, zou ook het Heemraad schap daarnaast rechten moeten heffen. Dit is ongewenscht. Nu echter door de heffing op gebouwde eigendommen kan het Heemraad schap de lozing van vuil water voor zijn reke ning nemen. Wordt goedgevonden. Verdeeling grond. In verband met demping Westelijk gedeelte ringsloot wordt goedgevonden een overeen komst, waarbij de uitvoering door het Heem raadschap voor gezamenlijke rekening ge schiedt en de weidegrond aan de eene zijde van de sloot aan den Polder en aan de andere zijde aan het Heemraadschap komt Wjjziging Keur. Het plaatsen van stuwen en dammen in particuliere- en Rijkseigendommen door het Heemraadschap moet door Ged. Staten wor den goedgekeurd. Echter is het noodzakelijk, dat dit art. in de Keur wordt vervat. Er is nX al een kwestie gerezen, dat een eigenaar werd gelast een dam te verwijderen en die eigenaar tegeneischen stelde. Het recht van het Heemraadschap moet niet meer kunnen worden betwist en daarom stelt het bestuur deze wijziging voor. Wordt goedgekeurd. Nog eens komt de omlegging van den Ak kerweg en afgraving van den ouden dijk ter sprake met het oog op gevaar van doorbraak. Tenslotte zegt de heer Tijsen ook voor om legging te zijn en worden alle werken in ver vroegde uitvoering door Hoofd-Ingelanden goedgekeurd. Na rondvraag, die weinif belangrijks op levert, volgt sluiting. CURSUS. Naar wij vernemen zal de aangekondigde cursus over verschillende houtsoorten en be plantingen. door den heer v. Bremen, gehou den worden in het hotel bg de wielerbaan te Hippolytushoef, te beginnen op Donderdag a.s. van 7 tot 9 uur. JAARVERGADERING JONG.VER. OP G.G. De jongelingsvereeniging op Geref. Grond slag te Hippolytushoef denkt Woensdag a.s„ 26 Febr., haar jaarfeest te vieren in de Geref. Kerk te Hippolytushoef. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. (Oosterland). 's Morgens 10 uur. Ds. van Beek. Ned. Herv. Gem. (Westerland). 's Avonds 7.30 uur, Ds. van Beek Evangelisatie (Ned Herv. Gem.. H.Hoef). 's Middags 4.30 u., de heer O. Deen Evangelisatie (Ned. Herv. Gem. Den Oever) 'sMorgens 10 uur. de heer O Deen. Doopsgezinde Gemeente Hippolytushoef. 's Morgens 10 u., Ds. H. W Meihuizen Ger. Kerk (Beltstraat). Hippolytushoef. 'sMorgens 10 uur, Lezen. 's Middags 2.30 u., Cand. J. van Eerden Geref. Kerk. (Den Oever) 's Morgens 10 uur, Cand. J. van Eerden 's Middags 3 uur. Lezen. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Johanna Berendina. d. v. H. Veerelts en B. van Wijngaarden; Neeltje Trijntje, d. v. S. Lont en G. Doves; Nan, z. v. C. Koorn en S. Scheltus. ONDERTROUWD: P. Heikens en G. Lan- ges; L. Zuidema en C. Ekel mans. OVERLEDENA. Keppen, 31 j.. vr. van J. Bos. Dor het bestuur van de afd. Wieringen van Herw. Levenskracht is vergunning aange vraagd tot het houden van een verloting. Uit gegeven zullen worden 1500 loten 4 0.10 per stuk. INLIJVING. Onderstaande dienstplichtigen uit deze ge meente van de lichting 1936 moeten op tgd en plaats achter ieders naam vermeld voor eerste oefening onder de wapenen komen. J. P. Schoorl op 4 Mei te Naarden bij het Regt. Motor-Artillerie. J. Klaver, J. Koster en A. v. d. Kreeke op 4 Mei te Den Helder bij het Regt Kust- Artillerie. J. P. Hegeman op 17 Juni te Utrecht bij het Regiment Genietroepen. POLITIE. Verloren: een dames vulpen met gouden pen, een duimstok. Inlichtingen bg den Gemeentebode. DE EERSTE LAMMEREN. Men deelt ons mede dat bij den veehouder den heer C. Muder Pz., in de Noorderbuurt, dezer dagen de eerste lammeren zijn geboren. ONGEVAL. Dezer dagen geraakte het dochtertje van den heer Jb. de Boer, wonende aan het sluisje alhier, terwijl zij plotseling het poortje uitliep, onder een fiets. Het meisje, werd naar het ziekenhuis vervoerd, waar bleek, dat een der beentjes gebroken was. „A polio". Zondag 1 Maart zal de Zangvereenlging „Apollo" haar jaarlijksche uitvoering geven in de zaal van mevr. v. d. Woude. Medewerking aan dezen avond zal worden verleend door de bekende Avro-violist, Boris Lensky, welke wordt begeleid door den pia nist de heer H. Leo König uit Schagen. Voor liefhebbers van zang en muziek be looft dit een zeer mooie avond te worden. HET „WITTE KRUIS". Woensdag hield de afdeeling „Witte Kruis", alhier een ledenvergadering ten huize van mevr. v. d. Woude. Aanwezig waren 6 leden. Na opening door den voorzitter, den heer Sieswerda, volgt lezing der notulen. Hierna wordt gevraagd door den praeses, hoe het staat met de cursus in huiselijke Ziekenverpleging. Secretaris Sleutel deelt mede, dat over enkele dagen besprekingen zullen worden ge houden. Vervolgens deelt de. voorzitter mede, dati een uitnoodiging is ontvangen van den burge meester, om 5 Maart een vergadering bij te wonen, waarop de mogelijkheid besproken zal worden om tot oprichting van een Cursus betreffende voorlichting in de huishouding te geraken. Het jaarverslag vermeldde, dat het leden tal vrijwel gelijk is gebleven; er is van de verpleegartikelen een druk gebruik gemaakt Rekening en verantwoording. Totale inkomsten 448.80. Uitg. 424.74. Batig saldo 24.06. Bestuursverkiezing. Van de aftredende bestuursleden Peere boom, Sierwerda en Sleutel is alleen de laat ste herkiesbaar. Deze wordt ook weer bij acclamatie herkozen. Als nieuwe bestuurs leden werden gekozen de heeren J. Kaan en J. Koomen. Door dr. de Vries werd verslag uitge bracht van de algemeene vergadering, die in verband met het 60-jarig bestaan een feestelijk karakter droeg. Hierna volgt sluiting. BOND VAN LANDPACHTERS EN HYPOTHEEKBOEREN. Donderdag sprak voor dezen Bond in het Noordhollandsch Koffiehuis te Schagen, de heer H. van Houten, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te Groningen, met als onderwerp: „De weg uit de crisis" (iets over aanpassing, devaluatie, steunmaat regelen, pachtwet en hypotheekregeling). De voorzitter, de heer J. Glas, te Hoog woud, opende de bijeenkomst met een woord van welkom, ln het bijzonder tot den spreker, die daarna het woord neemt. Hij begint met de opmerking, dat het onderwerp wel buitengewoon uitvoerig lijkt. Menigeen zal zich misschien afvragen; hoe lang zal deze spreekbeurt wel duren. Alles staat echter zeer nauw met elkaar in ver band. Spreker wil aangeven wat men als landpachters en boeren wil. Het grootste probleem waar wfl voor staan ls: hoe krijgen we de deur naar de wereldmarkt weer open. Hoe krijgen we een concurrentie weer moge lijk. Gedacht werd dat dit bereikt zou wor den met contingenteeringen. De nationalis tische geest is hiervan ook oorzaak. Spreker duidt aan dat in eigen land zooveel gepro duceerd moet worden, dat, bg een eventueele oorlog, het mogelijk is in onze eigen behoefte te kunnen voorzien. Het beste kan men dit doen door de concurrentie te belemmeren. Autarkie is voor Nederland een vreemd woord. Wy kunnen niet zeggen, we zullen alleen ons zelf voorzien. In Nederland moeten wij het hebben van uitvoer. De regeering moet dit in zien en daarnaar handelen. Spreker verklaart dat de handelspolitiek gewijzigd zal moeten worden. Als Neder lander moeten wij of betere producten en/of goedkooper kunnen leveren, willen wij de be drijven loonend maken. De devaluatie welke in andere landen is ingevoerd is mede een gevolg dat al die landen veel goedkooper kunnen leveren. Spreker zegt dat voor Nederland, om tot betere resultaten te kunnen komen, eigenlijk twee methoden zijn welke kunnen worden gevolgd. Ten eerste devaluatie en ten tweede de aanpassing. „IVOROL" De Nederlandsche tandpasta Onze regeering kiest het stelsel van aan passen, doch doet dit op zeer eenzijdige wijze. Wat de loonpolitiek aangaat, is in Neder land wel aanpassing geschied, doch aan de pachten, hypotheekrenten, waterschapslasten, e.d. heeft de regeering niets gedaan. Spreker toont dan voorbeelden aan, hoe van een kwijnend spoorwegbedrijf, de regeering aan den eenen kant de aandeelhouders en obliga tiehouders volkomen geruststelling bezorgt. Alhoewel spreker erkent dat in crisistijd ook de salarieering dient te worden aange pakt en ook gebeurt, het tegendeel blijkt te bestaan bg het kapitaal. Het kapitaal van de boeren is. en door de hooge pachten enz., en door de slechte in komsten totaal verloren gegaan. Hadden we een pachtwet, een verlaging van hypotheek renten, huren en andere lasten? doch de regeering meent hierin geen taak te hebben. Toen in den zomer eenig verzet van Katho lieke zijde kwam, dacht de regeering een oogenblik: nu moet men een zijweg inslaan. Aangekondigd werd toen de pachtwet. Hoe ageert echter de zijde der verpachters. Het eind van alles is nu nog dat we er nog slechter voor zijn komen te staan. Spreker geeft voorbeelden dat we door te sterke aan passing op de loonen en steun als resul taat hebben gekregen. In 1932 werd nog 116000 ton boter en mar garine verbruikt en twee jaar later nog 104000 ton. Zoodoende wordt ook de binnen- landsche markt verminkt. Het schoolverzuim neemt weer toe door gebrek aan kleeding en voeding. Meer dan 4 lijdt aan onder voeding. Nieuwe export beteekent minder werkloos heid en meer koopkracht. Men kan niet einde loos van loon en steun of pensioen aftrekken. Loopt de économische politiek in Neder land vast, zoo zegt spreker, echter niet zon der risico en ook lang niet ongevaarlijk. Dit zou mede beteekenen, verdere verlaging van loonen, pensioenen enz., dus minder koop kracht. Spreker uitte zich persoonlijk tegen devaluatie, doch vond beter de vaste lasten te verminderen. Hierna behandelde spreker de Pachtwet. Een ontwerp zal ln de Kamer worden be handeld, betreffende het contunuale recht en onpartijdige pachtbetaling. Deze wet zal de boeren een rechtspositie geven. Het Neder landsche platteland heeft geprofiteerd van de crisispachtwet en toch zoo zeide spreker, zijn er nog boeren, die zich uit vrees van rancune niet durfden beroepen. 20.000 gevallen werden door de crisispacht wet behandeld. Aangetoond werd door spreker dat ook notarissen zich kanten tegen een pachtwet. Een uiteenzetting welke rechten en bepalingen de nieuwe Pachtwet zal in houden. liet spreker uitkomen. Spreker wekt de boeren op om toch vooral niet tegen ta werken bij een verkrijging van een goede pachtwet en hypotheekregeling. Van een organisatie die lotsverbetering brengt, moet een boer in 't algemeen niets hebben. Hierdoor wordt hij een vijand van zichzelf. Spreker dringt aan om schouder aan schouder ,te staan voor hun belangen. Nadat door enkelen nog van gedachten werd gewisseld, volgde sluiting. COMMISSIE VAN TOEZICHT OP HET LAGER ONDERWIJS. In de gehouden zitting van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs werden de heeren L. van Rijswijk en C. Koning respec tievelijk benoemd tot Voorzitter en Secretaris. BRAND. Donderdagavond omstreeks 7 uur brak brand uit in de boerderij, bewoond door den heer R. Schoen aan de Nesdijk te Schagen. De boer derij werd geheel een prooi der vlammen. Van den inboedel werd niets gered. Het vee be staande uit 7 koelen wist men te bevrijden. De oorzaak wordt gezocht ln een schoorsteen brand, waardoor het rieten dak vlam vatte. Verzekering dekt de schade. De boerderij was eigendom van den heer Portegies, alhier. MARKTOVERZICHT. De aanvoer van vette koeien wordt thans iedere week weer grooter. Hoogste noteering 190.(circa 24 cents). Handel kalfkoeien goed, prijzen echter nog duur. Handel geldekoeien stil. Ook in pinken was weinig te doen. Aanvoer van paarden wordt ook steeds be langrijker. Nuchtere kalveren aardige handel. Graskalveren weinig aangevoerd. Er was veel vraag naar vette schapen en de handel hierin was goed. Overhouders matig. De tijd voor oude slachtschapen is voorbij. Handel vette varkens stug. Hoogste noteering 17 V4 cent. Biggen heel kalm. Schrammen in het geheel niet aangevoerd. Kippen enz. bij het oude. Burgerlijke Stand van Schagen van 13 20 Februari 1936. Geboren: Johannes, zoon van J. Groot en M. de Vries; Petrus, zoon van J. Heddes en EL Verlaat. Ondertrouwd: H. A. Dlngemans, landbou wer, wonende te Medemblik en N. J. Rogge veen te Schagen. A. Broekhulzen en G. Kui per, beiden te Schagen. Overleden: C. H. Hulberts, 14 jaar; A. Wit, 72 Jaar; E. v. d. Hoek, 69 jaar. POLITIE. Verloren: een rijwiel, een foudraal van een vioolkist, een rijwielplaatje en een kettinkje, Gevinden: een handschoen; een tasch met werktuigen. UITSLAG VERKOOPING. Ten overstaan van Notaris H. J. van Veen te Schagerbrug werd verkocht een dubbel woonhuis met bouwland aan den Lagedijk te Schagen, Secte G. No. 452, 453, 408 en 409 te zamen groot 87.58 Aren, nagelaten door Mej. de wed. P. BreedKoster. Kooper werd E. Rentenaar te Schagerbrug voor 1994.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 15