Verstandige voeding. Sterke kinderen. De gang en hall, stiefkinderen der woning. I T .IUTTERTJE ZATERDAG 22 FEBRUARI 1936 'AG. 3 De jeugdjaren geven den doorslag. - Voedingstof' fen voor de hersenen. Laat 't kind zjjn intuïtie volgen door DR. J. W. FRANS. Een der grootste fouten, die onverstan dige ouders begaan, is: het kind tot eten te dwingen als het geen trek meer heeft. Vele ouders houden geen rekening met het feit, dat het kind veel minder behoeften heeft dan volwassenen, evenmin letten zij op zijn tegenzin tegen zekere spijzen. Heel vaak is dit laatste een gevolg van grillen of luimen, maar dikwijls voelt het kind Intuïtief, dat hg het een of ander niet kan verdragen. Is een kind gezond, dan late men het gerust eten zooveel hij wil en make men zich absoluut niet bezorgd, wan neer het eens minder eet. Een ander geval is het, als het slecht- etende kind niet goed groeit. Dan is het een gebiedende eisch om het advies van den huisarts in te winnen, opdat deze een leef regel voorschrijft. Hoeveel kinderen zijn er niet, die aan het ontbgt niets of bijna niets naar bin nen kunnen krijgen, hetgeen in den regel een gevolg is van hun angst om te laat op school te komen of om een les, welke zij straks moeten opzeggen. Een andere groep kinderen, die tot de moeilijke eters behooren, zgn de nerveuze kinderen, die niet den krachtigen ontwik kelingsgang hebben van het normale, ge zonde kind. Bij deze werkt verandering van lucht, hetzij zee, land- of boschlucht, dikwijls heil zaam, vooral als zij gedurende eenigen tjjd verblijf kunnen houden in een tehuis, waar ook andere kinderen zijn, mits onder des kundig toezicht. Er moet echter voor wor den gezorgd, dat het kind al vroeg die stof fen krijgt toegevoegd, die het jonge lichaam noodig heeft. Behalve kalkstoffen heeft het kinderlichaam ook veel phosphor noodig, een der voornaamste bestanddeelen tot in standhouding der zenuwcentra, waaronder de hersenen. De vele indrukken, welke het kind moet kunnen verwerken, maken het noodzakelijk de hersenen extra te verster ken, om niet te worden overbelast, waar door het kind zwak en nerveus zou worden. Daartoe zgn in den handel verscheidene Uitstekende preparaten, welke ieder dokter kent en naar waarde weet te schatten. Sanatogen is een der meest gevraagde mid delen van wereldbekendheid. Door het kind op den gevaarleken leeftijd te observeeren en met verstandig overleg dit middel te geven, voert men het die belangrijke stof fen toe, welke het zich nog ontwikkelde organisme steunen en versterken. Men moet de kinderne echter van den beginne af, dat zij de school bezoeken, ge wennen aan rustig en voldoende ontbijten. Hoofdzaak is, dat er tijd genoeg voor wordt genomen en het kind een kwartier vroeger op staat om meer tijd te hebben voor zijn eten. Heeft het kind goed en rustig ontbeten, dan zal het leeren hem minder moeilijk vallen doordat hij zijn gedachten beter kan concentreeren en de resultaten zullen aanmerkelijk verbeteren. Echtgenoot: „Liefste, heb je vandaag een punt aan een potlood geslepen?" Echtgenoote: „Ja, lieve." Echtgenoot: „Dat wist ik, ik heb juist getracht me te scheren." Iets over lichtpunten. Indien men een huis heeft, waar niet veel lichtpunten van electrisch licht zijn, dan kan men zich uitstekend behelpen door electrische zaklantarens te koopen, die men ophangt en even aanknipt, indien men hier of daar moet zijn, b.v. in den kelder, bij de kolenbergplaats, boven het bed zijn deze dingen uiterst practisch en niet duur in het gebruik, indien de kinderen ze althans niet in handen krijgen om „zoeklichten" te maken. Thans ziet men weer overal borden aan geslagen „te koop of te huur" en velen staat dan ook binnen korten of langeren tijd een verhuizing te wachten. Plannen worden gemaakt en krabbeltjes geteekend hoe men zich de indeeling der kamers en plaatsing der meubelen denkt, blijft. Vroeger, toen men nog flink be huisd was, heette het: „goed voor de logeerkamer", met het gevolg, dat deze een wonderlijk mengsel van alles werd, dat men niet meer in zijn onmiddellijke In den geest ziet men het nieuwe huis reeds kant en klaar, doch is men inder daad aan het plaatsen van een en ander, dan blijkt meermalen, dat voor een tafeltje, een stoel, kist of kast geen ruimte over- omgeving kon of wilde gebruiken. Thans is men veelmeer op beperkte ruimte aangewezen in de flats of moderne huizen en voor veel is geen plaats. Heeft men nu een hall, waar alle kamers op uit komen, dan is de eerste gedachte zoo'n overcompleet meubel daar een plaatsje te geven, of het er staat of niet en deze wordt het stiefkind der woning. Zoo'n op vatting is echter zeer verkeerd, want de hall of de gang geven de binnenkomende een bepaalden indruk. Waarom vragen wij ons af, worden zij dan niet met wat meer onderscheiding behandeld In de eerste plaats moet men zorgen voor lichte verf, want aangezien het licht in den regel slechts door een bovenlicht van een of meer deuren naar binnen treedt, zijn vele halls en gangen donker. Verder kan zoo'n gang een prachtige berging geven in een kleine woning onder de trap van de boven woning. Vooral als de keuken geen kast heeft voor het werkmateriaal, geeft zoo'n hoek een ideale berging voor stofzuiger, strijkplank, waschmand en nog veel meer. Men kan alles op eenvoudige wijze aan het oog onttrekken door een roe te laten plaatsen, waaraan een cretonnen gordijn wordt opgehangen in lichte kleuren. Hetzelfde geldt voor de gas en electrici- teitsmeters, die niet in een kast gebouwd zijn, ook deze worden bedekt door aardige gordijntjes van waschbaar materiaal. Met weinig moeite en kosten kan men de gang en hall er minstens even gezelig uit doen zien als het overige deel van de woning Het is dan ook geenszins onwil, indien dit niet gebeurt, doch eenvoudig, omdat men er niet aan denkt. GETALLEN, DIE VROUWEN INTERESSEEREN. Men heeft 10.000 verschillende soorten bijen, doch slechts één soort levert ons de honing en verdient den naam van „honing bij". Het Lloyd stoomschip „Europa" neemt op een reis vice versa BremenNew niet minder dan 40.000 K.G. vleesch en visch mede voor de consmuptie, behalve nog 50.000 K.G. groenten, 20.000 K.G. vruchten en 16.500 K.G. bloem en meelproducten. Op de feesten, ter gelegenheid van het huwelijk van den hertog George van BayrenLandshut, die in het jaar 1475 gehouden werden, werden ongelooflijke hoeveelheden spijzen door de gasten ver werkt Niet minder dan 62.000 stuks ge- vogeltje, 3000 koeien en ettelijke stukken wild...... Waar bleef de Slanke lijn?2 Indien de nakomelingschap van een ko- njjnenpaar zich ongehinderd voort kan planten, dan telt de konijnenfamilie in tien jaar niet minder dan 60 millioen leden In 1935 heeft de Braziliaansche regee ring niet minder dan 35 millioen zakken koffie in zee laten werpen Een kleermaker heeft berekend, dat een machine 47.650 steken moet maken, voor en aleer een costuum gereed is. Ongeveer 30.000 steken voor het colbert, 10.000 voor de pantalon en 64.000 voor het vest Zondag. Champignons met kerrysaus en rijst. Rosbeef. Spruitjes met kastanjes. Aardappelen. Maandag. Koud "'leasch. Gestoofde prei. Aardappelen. Gevulde sinaasappels. Dinsdag. Erwtensoep. (met rogge of bruin brood) Beschuit met Bessensap. Woensdag. Gebakken ham met mosterdsaus. Knolraap. Aardappelpurée. Donderdag. Stamppot van uien, rijst aardappelen en versche worst. Pannekoeken met stroop. Vrijdag. Linzensoep. Sla van bieten, krulandijvie en aardappelen. Watergruwel. Zaterdag. Gehakt. Savoye kool. Aardappelen. Rijst met tutti-frutti. Champignons met kerrysaus en rjjst. 500 gram. champignons, 30 gram boter, Liter melk of bouillon (water met 2 blokjes), een theelepel citroensap, zout naar smaak, 2 flinke theelepels kerry- poeder, 30 gram boter, 1 uitje, 1 lepel bloem, rijst. De champignons worden schoongemaakt door de schilletjes van het bovendeel af te nemen en een stukje van het onderste deel af te snijden, daarna in water (met een scheutje azijn vlug wasschen en in boter ongeveer 20 minuten laten gaar stoven. Intusschen wordt het sausje ge maakt door boter te verwarmen en er het zeer fijn gesnipperde uitje in gaar te smoren, kerry toevoegen en bloem, daarna de melk of het water, waarin de bouillon blokjes zgn opgelost Langzaam en steeds roerende de vloeistof bij gieten, zout naar smaak, saus aan de kook brengen, cham pignons toevoegen en alles nog zachtjes op kleine pit laten doorkoken, daarna op dienen met rijst Droge rijst verkrijgt men door het water aan de kook te brengen, b.v. op 2 kopjes rijst 2 maal 2 kopjes water. Zeer goed gewasschen rijst toevoegen, waarvan al het aanhangende meel verwijderd moet zijn, weer aan de kook maken en zoolang laten staan totdat het water verkookt is, op asbestplaatje zetten en steeds gedurende het kookproces pan gesloten houden, tot dat de korels droog en gaar zijn. Gevulde sinaasappelen. 6 sinaasappelen, 2 citroenen, 150 gram lichte basterdsuiker, 1 eetlepel likeur of 1 eetlepel rum, 5 blaadjes roode gelatine, 3 blaadjes witte gelatine. We snjjden de sinaasappelen in twee ge lijke helften en persen ze voorzichtig uit, zóódat de schil niet beschadigd wordt. De bakjes maken we voorzichtig schoon, zoo dat alle vezels en velletjes verwijderd wor den en wij een mooie gave schil over houden. De gelatine wordt in ruim water onge veer 15 minuten geweekt. Het sinaasappel- en citroensap wordt nu verwarmd en hierin eerst de suiker, daar na de goed-uitgeknepen gelatine opgelost, waarna de vloeistof gezeefd wordt door een flanellen lapje en de likeur of rum erby gevoegd. We roeren van tijd tot tijd in de vloeistof, om te voorkomen, dat de gelatine zakt en zien we, dat ze iets dik ker begint te worden, dan worden de bak jes gevuld en op een koele plaat3 wegge zet om geheel en al stijf te worden. We kunnen de sinaasappel-helften in hun geheel opdienen en dan garneeren met slagroom, die we er in kleine dotjes op spuiten. Veelal worden ook de helften met een zeer scherp mes doorgesneden en in partjes opgediend. We kunnen er lichte wafeltjes bij pre senteeren. Stamppot van uien, rijst, aardappelen, met versche worst. 1% kg. uien, 1 kg. aardappelen, 200 gr. rijst, 500 gram versche worst Men schilt de aardappelen en snijdt deze, evenals de schoongemaakte uien in vieren, zet daarna op met zooveel water, totdat de inhoud niet meer dan voor de helft onder water staat. Wanneer aardappelen en uien koken, dan wordt de gewasschen rijst hierbij ge voegd, het zout en bovenop de worst, waarna alles samen zachtjes moet blijven doorkoken. Zijn de verschillende ingre diënten gaar, dan wordt de worst op een schaal gelegd en alles door elkander ge stampt. Indien men stamppot van aardappelen en uien zonder rijst maakt, dan voegt men bij dit gerecht veelal nog azijn en peper. Linzensoep. 2% ons linzen, 1% Liter water, 2 uien, bosje selderij, 1 eetlepel gehakte peter selie, 1 eetlepel bloem, 1 kopje melk, peper, zout, 50 gram margarine. Men weekt de gewasschen linzen daags te voren in 1% Liter water en zet ze den volgenden dag op met de gewasschen en gesneden selderij en de schoongemaakte gesnipperde ui en laat dit samen gedurende anderhalf uur koken, totdat de linzen gaar zijn. Men plaatst een zeef op een pan, giet hier de linzen, de uien en de selderij en wrijft dat door de zeef, voegt het kooknat erbij, dat aangevuld moet worden met water tot 1% Liter. In de eerste pan smelt men de boter, vermengt deze met de volle eetlepel bloem en giet langzaam roerende het vocht erby, dat met de puree is vermengd, laat de soep een minuut of vijf doorkoken, neemt de pan van het vuur en roert er de melk en het zout naar smaak bij. Men presenteert bij deze soep reepjes toast of dobbelsteentjes gebakken brood. PARIJS BOUWT KINDERWAGEN GARAGES. Parijs: Een Parijsch architect heeft zich langen tijd het hoofd gebroken over het vraagstuk, welk comfort een modern, ele gante woning nog heden ten dage mist. De woningen in de voorname stadswijk der Fransche hoofdstad bezitten, zooals alle nieuwe woningen in de groote buitenland- sche steden: een lift, vaste waschtafels, en natuurlijk een garage.. Wat de moderne Fransche woning echter nog mist, is, vol gens den architect, een kinderwagen garage. En waarom kwam men nooit op deze idee? Alleen de moeders, die den kin derwagen iederen dag trap-op, trap-af moet sleepen, weten van welk groot nut een kinderwagengarage kan zijn! En vooral in kinderrijke woningen is de kinderwagen dikwijls een verkeersobstakel te noemen. Dat alles zal nu anders worden. Bedoeld architect zal in den vervolge niet anders meer bouwen dan woningen met kinderwagengarages en niet alleen in de meer gegoede wijken, doch ook en vooral in de arme wijken der Fransche hoofdstad. De architect wil zijn kinderwa gengarages zoo comfortabel mogelijk ma ken. Bij den bouw ervan zei hij hoofdza kelijk rekening probeeren te houden met den zonneloop, zoodat het kind, wanneer het in den wagen blijft liggen, toch van het noodige zonlicht zal kunnen, profitee» ren, -

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 19