Buitenlandsch Overzicht ÏÏeiU jutfWaca! het gestolen kind NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA 64ste JAARGANG 3 maal per dag Den Helder- De koloniale honger van Duitschiand. De werklooze Australische jeugd De nieuwe Spaansche regeering. Waf MUnhardf maakt is goed nleuiü^. H O N IG '5 EEN VERHAAL UIT AFRIKA China en Japan. De mishandeling van Léon Blum. De niet-nat.-soc. jeugdorganisaties in het Saargebied ontbonden. Een Astrid-kapel te Kussnacht. De internationale besprekingen. COURANT Abonnement per 8 maanden b« voorultbet: Hcldersche Courant 1.50; Koegras. Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel 1.65; binnenland 2.-. NederL Oost- en West-Indië per zeepost 2.10. idem per mail en overige landen 3.20. Losse noa. 4 ct_; tx. p. p. 8 ct Weekabonnementen 12 ct. Zondagsblad reep. 0.50, 0.70. 0.70. 1_. Modeblad reap. 1.20. 1.50, 1.50. 1.7a Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkerij v/h. C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIE Nt 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) b(j vooruitbetaling 10 ct. per regel, minimum 40 ct.; bij niet-contante betaling 15 ct. per regel, minimum 60 ct. (Adres Bureau van dit blad en brieven onder nummer 10 ct. per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct. De publicatie van het Engelsche rapport over de Britsche be langen in Abessinië. Gntiek op den verdediging van het Fransch' Russische verdrag. - AmerikaansclvFransche besprekingen over het vlootvraagstuk. De Engelsche belangen in Abessinië. In onzen ttyd tiert de spionnage welig en het zal ook wei langs deze duistere wegen der di plomatie zijn dat het Britsche rapport, over de belangen die Enge land in Abessinië heeft, in handen werd ge speeld van een Italiaansch blad. de „Giomale d'Ztalia". Wij hebben Donderdag reeds ver meld dat het rapport in Italië is gepubli ceerd. Het Britsche departement van buitenland- sche zaken heeft er een mededeeling over bekend gemaakt, waarin er aan herinnerd wordt, dat in 1934 een oommissie onder den permanenten secretaris van koloniën air John Maffey ingesteld was met de speciale taak om de eventueele Britsche belangen in Abes sinië nader te bestudeeren en daarvan rap port uit te brengen. De commissie heeft eenige vergaderingen gehouden en het bleek spoedig, dat Engeland's directe belangen in Abessinië van zeer geringen omvang waren. Om deze reden is het niet zeer zwaarlijvige rapport nooit gepubliceerd. Onderzocht zal nog moeten worden hoe een copy in bezit is gekomen van het Italiaansche blad. Wanneer het rapport gepubliceerd zou worden, zou er echter uit blijken dat ook bfl de behandeling van dit vraagstuk het beginsel van vasthou den aan de collectieve veiligheid het uitgangs punt van de geheel e gedachtenwisseling had gevormd. Tot zoover de Engelsche verklaring. Een feit is, wat uit deze bekendmaking gebleken is en waarop ook in officieele kringen gewe zen wordt, hoezeer de uittreksels uit het rap port aantoonen, dat de steun, die Engeland aan den Volkenbond verleent, inderdaad be- langenloos is. Alleen de snelheid van de ge beurtenissen b(j de verklaring van Italië tot aanvaller heeft het rapport nutteloos ge maakt en zijn publicatie achterwege laten blijven. De Italiaansche pers laat uitkomen dat dit rapport tot twee voorname conclusies leidt: Ten eerste is het definitief en onweerleg baar bewezen, dat de bewering, dat de En gelsche regeering niet op de hoogte gebracht was van de bedoelingen van Italië met Abes sinië, onjuist is, zoodat Mussolini volkomen gelijk had, toen hjj beweerde, dat hij Londen te goeder tijd had ingelicht omtrent zijn wensch om tegenover Abessinië te handelen overeenkomstig de Engelsch-Italiaansche ver dragen van 1906 en 1925; en ten tweede is ook definitief en onweerlegbaar door de politieke deskundigen, die de Engelsche minister van buitenlandsche zaken benoemd heeft, aange toond, dat in Abessinië geen enkel Engelsch levensbelang bestaat en dat Engeland dus geen enkele reden zou hebben om zich tegen de verovering van Abessinië door Italië te Wieringermeer - Medemblik - Hoorn - Amsterdam, Verbinding met geheel West-Friesland. verzetten. Meer nog. de Engelsche deskun digen beweerden, dat Engeland veel meer be lang erb(j had Italië als buur te hebben in Oost-Afrika dan het barbaarsche Abessinië. Het Fransch-Russisch verdrag wordt vooral door Duitschiand met schele oogen aangezien. Men voelt daar wel dat het een maatregel is tegen het toenemend dreigend gevaar dat Frankrijk ziet in de her bewapening van Duitschiand. Donderdag middag heeft de Fransche Kamer 't voorstel tot ratificatie van het verdrag weer eens aan de orde gesteld en toen h. het door Herriot verdedigd, nadat het door den gewezen com munist Doriot was aangevallen. Hij betoogde dat Frankrjjk'a buitenlandsche politiek al te lang met Rusland geen reke ning heeft willen houden. Daarom zou een pact van non-agressie met instemming kun nen worden begroet. Evenwel is het pact dat nu aan de Kamer is voorgelegd, wel zeer verschillend van een pact van non- agressie! Hoe is het overigens mogelijk een pact te sluiten tusschen twee landen, indien een van de onderteekenaren het er op toelegt de sociale instellingen van den ander omver te werpen! Rusland heeft vijftien jaar niets anders ge daan dan de vredesverdragen, die uit het verdrag van Versailles voortvloeien, te ont kennen. Thans wordt van ons gevraagd de verdragen te steunen, die zy° bestreden heb ben! Doriot betoogde dat Rusland zijn politiek er op heeft gericht tweedracht te brengen onder de imperialistische mogendheden. Het wil Frankrijk gebruiken tegen het nationaal- socialisme. Herriot, die daarna aan het woord kwam betoogde dat het verdrag allereerst moest worden gezien onder het aspect van de col lectieve veiligheid, dat wil zeggen als een probleem van buitenlandsch-politiek beleid. Herriot wilde eenige onjuistheden uit de wereld helpen: Men heeft een cijfer 900.000 genoemd, zeide hfl. Het Russische leger echter, heeft op het oogenblik een sterkte van 1.400.000 man. En 't aantal reservisten kan men op drie en een half millioen schatten. Wat is de aard van de aangegane over eenkomsten? Het is een zuiver Europeesch accoord. Het houdt rekening met niets anders dan agressie tegen het grondgebied der ver dragsluitende partijen. Het is volkomen in overeenstemming met het Covenant. Sinds Rusland naar Genève is gekomen ,is haar houding ten opzichte van de buitenland sche politiek voorbeeldig. Het gaat om de veroordeeling van Duitschlands herbewapening. Rusland heeft zich wat dit aangaat aan onze zijde gesteld. Het standpunt van Litwi- noff is gelijk aan het onze, waar het de collecieve veiligheid betreft. Het verdrag van Locamo en het Handvest van den Volkenbond. Frankrjjk handelt dus in de volheid van zijn recht Niemand kon meer dan Herriot over tuigd zijn van de wenschelijkheid van toe nadering tot Duitschiand. 'Hfl vergat geens zins Duitschlands verdiensten voor kunsten en wetenschappen. Wij die het Duitschiand mogelijk gemaakt hebben zitting te nemen aan de raadstafel in Genève zien met ongerustheid, dat dit groote volk na zjjn vertrek zich onttrekt aan deel neming aan het gemeenschappelijke werk, onder voorwendsel van niet toegestane herbe wapening. Thans gewapend, weigert het terug te keeren! Aan het slot van zijn betoog noemde Her riot het verdrag nog een van de steunpilaren van den vrede. Het vloot vraagstuk. De Amerikaansche secretaris van Staat, Cordell Huil, heeft Don derdag onthuld, dat bui tengewone besprekingen worden gevoerd door de regeeringen van Frankrijk en de Ver. Staten om te trachten een overeenkomst tot stand te brengen, welke door de vlootconferentie van Londen zou kun nen worden bekrachtigd. De onderhandelingen betreffen de kwestie van de tonnemaat van de slagschepen. De Fransche ambassadeur te Washington, André de la Boulaye, heeft reeds officeele stappen gedaan op het departement van Staat Hij stelt voor, dat de Vereenigde Staten zullen toestemmen in een vermindering van de maxi mum tonnage van de slagschepen tot 27.500 in plaats van 35,000, zooals de Amerikaansche delegatie te Londen had voorgesteld. In sommige kringen is men van meening, dat men in den stap van den ambassadeur de bereidheid zijner regeering moet zien om tot een compromis te komen In gewoonlijk goed ingelichte kringen ge loofd men, volgens den correspondent van de Petit Parisien te Washington in tusschen niet, dat de Amerikaansche regeering haar instem ming met het Fransche voorstel zal betuigen. Bovendien zou zij willen vermeden, dat de vlootbesprekingen naar Washington zouden worden verplaatst, zij het ook tijdelijk. Volgens 1'Oeuvre is de Fransche ambassa deur slechts door den ondersecretaris van Staat, Philips, ontvangen. Het is hem niet ge lukt, Roosevelt of Huil te spreken te krijgen. Men zou den ambassadeur hebben laten weten, dat de vlootkwestie in Londen behandeld moet worden en dat de Fransche delegatie ter vloot conferentie met den leider der Amerikaansche delegatie, Norman Davis, tot overeenstemming moet trachten te komen in de kwestie der maximale tonnage voor Blagschepen. Opnieuw teruggaaf bepleit. In de aula der universiteit te Berlijn had het Koloniaal Genootschap gisteren een ver gadering belegd, waar majoor Schnöckel, lei der van het bureau voor koloniale politiek der N. S. D. A. P., het woord heeft gevoerd. Von Ribbentrop alsmede vertegenwoordigers van de rijksministeries en van de admirali teit waren aanwezig. Opmerkelijk was het groote aantal studenten, dat de bijeenkomst bijwoonde. Majoor Schnöckel heeft o.a. gezegd: Het is onnatuurlijk, dat enkele volken verzadigd zjjn van koloniaal gebied, terwijl een volk als het Duitsche, met 67 millioen zielen, binnen enge grenzen verstikt. Wij zul len de hand niet leggen op vreemd grond gebied, maar we eischen ons koloniaal bezit terug, 't welk ons van rechtswege toekomt. Wij moeten de teruggaaf van onze koloniën eischen, niet alleen wegens oeconomische noodzaak, maar ook in naam van de Duit sche eer." Volgens den minister van arbeid van Queensland, Hynes, staat Australië voor een nieuwe bedreiging, nl. de werklooze jeugd, die zich over het geheele land vereenigd heeft tot een groote communistische organisatie, en door haar aanraking met misdadigers een positieve bedreiging voor de maatschappij is geworden. „Overal waar ik kom. aldus de minister, bemerk ik, dat zich in Australië een jeugd ontwikkelt van landloopers en schooi ers. De meesten nunner voelen zich te onaf hankelijk om thuis te blijven en een blok aan het been te zijn van hun familieleden en zjjn daarom op avontuur uitgegaan. Na eenige maanden of ten hoogste binnen het jaar wor den rij. door hun aanraking met misdadigers, een positieve bedreiging voor de maatschap pij. Geleidelijk treden zij toe tot de commu nistische partij en worden een organisatie op zich zelf, op zoek naar voedsel en kleeren en zinnend op middelen hoe de wettelijke voor schriften te ontloopen". Een ontelbare menigte heeft gisteren, naar Reuter uit Madrid meldt, op de Puerta del Sol de nieuwe regeering toegejuicht. Minister president Azana verscheen op net balcon en zeide o.a.: „Morgen zullen alle republikein- sche gemeenteraden van lz April 1931 wor den hersteld. Zoodra de Cortes bijeenkomt, zal de regeering amnestie vragen. De landgoederen der grootgrondbe zitters. Het verluidt, zoo meldt A.N.P. uit Madrid, dat een van dc eerste regeeringsdaden van het kabinet Azana zal zijn de intrekking op de teruggave van in beslag genomen onroe rende goederen. Voorloopige invrijheidstelling van politieke gevangenen. Einde van alge- mee ne staking te Saragossa. A.N.P. meldt uit Madrid: De procureur-generaal heeft aan alle ge rechtshoven een schrijven gezonden, waarin hij bepaalt, dat alle personen die zich wegens politieke misdrijven in hechtenis bevinden, voorloopig op vrije voeten moeten worden gesteld. Uit Santander wordt gemeld, dat de ge detineerden in de strafgevangenis Santena aan het muiten waren geslagen. Het oproer kon pas na aankomst van politie worden on derdrukt Drie personen zouden bij deze mui terij om het leven zijn gekomen, terwijl ver scheidene personen werden gekwetst. Ook te Bilbao zjjn gedetineerden in opstand gekomen op de mededeeling, dat zij spoedig in vrijheid zouden worden gesteld. De gevan genen staken de cellen in brand en mishan delden de brandweerlieden. Twee brandwachts rijn ernstig gewond. Een sterke afdeeling po litie heeft tenslotte de orde hersteld. Dat Dampo- hoofd-bad heeft mij opgeknapt! Dampo dampen diep inademen; neus, keel en borst 's-morgens en 's-avonds (link diep inwrijven met dampo-bal- sem. Maakt elke verkoudheid „los". Doos 30 cent - Pot 50 cent Ontslagen ambtenaren weer aan gesteld. De gemeenteraad van Madrid heeft beslo ten de functionarissen, die na de revolutie van 1934 werden ontslagen, weer in hun functie te hersteilen. De ambtenaren, die na de revolutie zijn aangesteld zullen worden ontslagen. Alle wijzigingen, welke er tenge volge van de October-revolutie zijn aange bracht, zullen worden teniet gedaan. De in October '84 ontslagen spoor wegmannen. Het bestuur van de organisatie van spoor wegmannen heeft gisteren den minister van openbare werken verzocht alle ten gevolge van de stakingen in September en October 1934 ontslagen spoorwegbeambten weer in hun functie aan te stellen. De ministerie heeft geantwoord, dat zoo snel mogelijk aan dit verlangen zou worden voldaan. Vrouw vermoord. Te Avilla is Donderdag een botsing ont staan tusschen een groep extremistische be- toogers en eenige jongelieden, die zij wilden dwingen een saluut aan de roode vlag te brengen. Eten vrouw werd door een messteek gedood: de moordenaar is gepakt. De opheffing van den staat van beleg. De minister van binnerüandsche zaken, Amos Salvador, heeft verklaart: Ik ben van plan den door Portela Valladares afgekon- digden staat van beleg op te heffen. Overal in Spanje is het thans volkomen rustig, Een radiorede van Azafia. In een radiorede heeft Azafia op alle bur gers een beroep gedaan, om den vrede te handhaven. Hjj deelde mede, dat de regeering het pro gramma zal uitvoeren, dat als basis diende in den verkiezingsstrijd. EDEN ONTVANGT GRANDI. Eden heeft Donderdag de Italiaansche ge zant te Londen, Grandi, ontvangen. In offi cieele kringen hecht men veel beteekenis aan deze besprekingen, aangezien men vermoedt, dat z\j verband houden met de besprekingen over het petroleum-embargo. FEUILLETON s«. HOOFDSTUK XIX. Het duurde niet lang of ze werd wakker ^eschud door de twee zwarten, die in de kano ergestoken waren. Toen ze haar oogen Pende, klonk een uitroep van verbazing in ooren. De Ba-Mama! De Ba-Mama! 6 rnannen begonnen opgewonden te praten 1:0611 ril de woorden Bwana Rimington en den vragenden blik op hun zwarte dichten zag, begreep ze dat ze naar hun "t» au u»v «v ze 63 vroegen. Met groote moeite trachtte j,u over haar slaperigheid heen te komen en biak a"eS zo° goed mogelijk duidelijk te zelf 6n' 26 wees naar de helling vanwaar ze HCKfXk uc llCUllig vounoai neergekeken had op het glanzende meer Verst» ^en met een paar woorden aan het kant d^' Rimington aan den aan deren "en wouuiie; aai s&e ucn ucu E>oor?°tU W^zen' maar dat ze niet loopen kon. te h C(ia weer het Swahiliwoord „Maclula" 8t-ekeri< rt|'a,en en twee vin£ers omhoog te baren' '6f'de ze ben uit, dat er twee draag- ^Wana*T|})eaten Zi^n' één voor haar e" één voor haast 't 'Lmin^on' en zo maande hen aan om 2e kniM mal<en door naar de zon te wijzen, de [!a( °n °Pfrewonden en droegen haar naar Verbazi"0 °nc*er luidruchtige uitroepen van Zoo K en veugde. Toen roeiden zij haar al» «ij konden over het meer. Zij viel weer in slaap gedurende den overtocht en werd wakker door de klank van verwon derde en verheugde uitroepen. Ba-Mama! Ba-Mama! Ze herkende Juma met zijn eene arm in verband, maar overigens geheel in orde. Fatu- ma, met 't kind in haar armen, stond letter lijk te dansen van opwinding, terwijl vijf andere negers, het overschot van de dragers, die den terugweg naar het kamp hadden ge vonden luidruchtig stonden te gebaren en te redeneeren. De twee mannen van de kano gaven een haastige explicatie en Juma, die zichzelf tot hoofdman opgeworpen had, begon bevelen uit te deelen. Een paar sterke tent stangen werden te voorschijn gehaald en er werd haastig een grof geknoopt net overheen geworpen en in dien tusschentijd nam Juma het meisje mee naar Rimington's tent, waar ze haar te eten en te drinken gaven. Honor at alles staande op, om niet in slaap te val len, toen dronk ze een beetje van de whiskey, die Fatuma te voorschijn had gehaald. Water- flesschen werden gevuld, voedsel ingepakt, een beetje whiskey in een afzonderlijke flesch gedaan en toen werden ze overgezet naar een plek aan den oever van het weer, die een mijl dichter bij de plaats van hun bestemming lag dan die, waar zij zelf was uitgekomen. Ze was weer In diepen slaap gevallen, lang voor dat de kano aan wal kwam. De zwarten maakten haar niet wakker. Ze tilden haar in de draagbaar en Honor ontwaakte pas, toen ze haar wekten op het hoogste punt van de helling. Juma, die was meegegaan, vroeg haar naar de plek waar zijn meester was achtergebleven. Ze ging dadelijk overeind zitten en klom met behulp van de dragers uit de draagbaar. De zon stond ai laag aan den hemel en over het meer begon het al donker te worden, maar op de andere helling van den heuvel was het nog vrij licht. Terwijl ze rondkeek zag ze de verdorde cactus zijn kale takken omhoog steken. Ze kon den band niet zien, maar ze herkende den boom duidelijk, want het was de grootste op de heele helling. Ze wees er naar. Daar! Ayweh! riepen ze tegelijk en twee minuten later holden ze den heuvel af. zij weer in haar draagbaar, terwijl de zwarten opgewonden praatten. Zijzelf was ook heel opgewonden. Ze was zoo lang weg geweest... uren... een eeuwigheid... en er had van alles kunnen gebeuren. Als hij in zijn ijlkoortsen eens weggedwaald was! Of als de man, die hen gevolgd was, Alec Rimington eens ge vonden had! De doodsche stilte maakte haar nog onge ruster. ze klemde zenuwachtig haar handen in elkaar. Hij is weg, fluisterde ze bij zichzelf, of- Toen klonk door de stilte een zacht, afge broken gepraat... Goddank! fluisterde ze vurig. O, God dank! De dragers hadden de stem herkend en ver snelden hun pas. Toen ze bi) de cactus kwamen zetten ze de draagbaar neer. Honor stapte er uit en rende, half struikelende, naar de plaats waar ze Rimington had verlaten, met de dragers vlak achter zich aan. Voor ze de bedding van de rivier bereikte, ving ze een paar woorden op, die ze duidelijk kon verstaan. Het zal niet gaan Legrand. Dacht je, dat ik niet wist waarom hjj het kind uit den weg wil hebben? Dat is omdat... Manncring is een bedrieger. Hij zat precies waar ze hem achter gelaten had. Ze viel op haar knieën en greep zijn hand. Alec, liefste, kijk me aan, toe, geef me een kus! Bwana, bwana Rimington! jubelden d« dragers en een van hen hield de waterflesch aan rijn lippen. Hij dronk gretig, maar de koortsachtige blik verdween niet uit zijn oogen en weer klonk dat onsamenhangende gemompel van zijn lippen. Een keer hoorde Honor haar eigen naam, toen volgde een andere, die ze al eens meer van een paar door koorts verdroogde lippen had gehoord: Madeline! In 's hemels naam, wat beteekent dat toch? fluisterde ze wanhopig. Juma kwam naar haar toe en beduidde haar door gebaren dat ze dadelijk op weg moesten gaan, want dat het anders donker zou zijn voor ze den top bereikt hadden. Ze sliep niet op den terugweg, opwinding en vreugde, dat ze Alec weergevonden had verdreven alle slaap en haar geest was voort durend bezig met de woorden die ze gehoord en onthouden had, hoewel ze er op het oogen blik zelf niet veel aandacht aan geschonken had. Het zal niet gebeuren. Legrand! Dacht je dat ik niet wist waarom hij het kind uit den weg wil hebben? Het is omdat... Manne ring is een bedrieger. Toen hoorde ze weer een andere ijlende stem in heftig protest zeggen:,, Nee, nee, Legrand. Een kind... Goeie hemel... man...". De twee uitroepen hielden verband met el kaar. Allebei hielden ze verband met het kind... het blonde kind dat Fatuma's afgod was en waarvan Honor den naam zelfs niet wist. Denk je dat ik niet weet waarom hij het kind uit den weg wil hebben Ze huiverde van afschuw. Sir Mannering had zich niet verzet tegen het offeren van het kind, daar ginds in Rahutu, had Alec haar verteld. En waarom niet? Mannering is een bedrieger! De woorden klonken na in haar ooren en hoewel ze in ijlkoorts waren uitgesproken, waren ze een gruwelijk antwoord op haar vraag. Alle mogelijke kleinigheden en voor vallen kwamen haar weer voor den geest. Ze zag Legrand op het oogenblik van hun ont moeting, verbaasd-ongeloovig naar Mannering starend, nadat hij diens naam gehoord had. Toen herinnerde ze zich Mannerings gezicht weer, zooals h(j haar ondervraagd had na den eersten koortsaanval, zijn oogen glinsterend van vrees, nadat hij had gehoord, welke namen hjj in zijn ijlkoorts genoemd had en zijn verlichting, toen ze hem had verteld, dat hij niets anders gezegd had dan alleen die namen. Dan het kleine kerkhof, waar een van de zwarte dragers op bevel van Manne ring de namen van die twee grafsteenen uit gebeiteld had. Ze zag den half-uitgewischten naam nog voor zich: Mann...or...tng. Dan weer Legrand's gericht, dat haar verbluft aanstaarde, toen ze zei, dat ze den naam gelezen had; en daarnaast Mannering in zjjn veldbed met die angstige uitdrukking in zijn oogen en wéér Legrand met dien gebiedenden, waarschuwenden blik in zijn oogen en Manne ring met oogen, die haar ontweken en de vraag die zij had willen doen, op haar lippen deed besterven. Tenslotte het afschuwelijke tooneel, dat Alec Rimington haar in een paar woorden geschetst had, het kind op 't altaar, Legrand in vol fantastisch ornaat, Sir George Manne ring... Het hing alles samen met het kind, dat zoo'n belangrijke rol gespeeld had. Was het mogelijk, dat Roger Mannering niet gesneu veld was en dat dit kind zijn zoon en de zoon van die Madeline Mannering was, wier naam Het Japansche garnizoen In Noord- China. Het Japansche garnizoen in Noord-China zal met 2000 man worden versterkt, waardoor het effectief op 4000 man wordt gebracht. Twee der verdachten herkend door alle getuigen, Donderdag zijn de verdachten van den aan slag op Leon Blum, Andurant, Aragon en Courtois, op het bureau van den rechter van instructie geconfronteerd met de talrijke ge tuigen. Andurant werd door alle getuigen aan gewezen als een van hen, die door slagen en andere agressieve handelingen de personen in den automobiel bedreigd had. Ook mevrouw Monnet herkende in hem haar haar aanvaller. Courtois werd eveneens door alle getuigen herkend. Mevrouw Monnet ver klaarde, dat zij door hem gestompt was en dat haar echtgenoot verschillende slagen van hem had opgeloopen. De volgende week zullen verscheidene an- deere getuigen, die Donderdag niet aanwezig konden zijn, met de verdachten worden ge confronteerd De toestand van Blum contant. Donderdagavond werd in de woning van Léon Blum medegedeeld, dat de gezondheids toestand van Blum constant blijft. Zijn tem peratuur bedraagt 38 graden en hij moet nog volkomen rust houden. Op bevél van Bü rekel. Op bevel van den regeerings-commissaria voor het Saargebied zijn alle niet- nationaai- socialistische jeugdorganisaties ontbonden. Op initiatief van de Belgische Nationale Federatie van oorlogsverminkten en invali den zal te Kussnacht, waar Koningin Astrid einde Augustus 1935 het leven verloor, een herdenkingskapel worden opgericht. Dit mo nument zal gebouwd worden, niet in de weide, aan den oever van het meer, waar het ont zettende ongeluk geschiedde, maar aan de andere zijde van den weg waar een hooger gelegen terrein van 270 vierkante meter met dit doel is aangekocht, Binnen enkele dagen wordt de eerste steen van de Astrid-kapel ge legd. Zal Mussolini doorzetten? L'Oeuvre acht het vrjj onwaarschynlyk, dat nieuwe sanctiemaatregelen tegen Italië zullen worden getroffen. Mevrouw Tabouia gelooft verder te kunnen bevestigen, dat het Vaticaan Benesj, den pré sident van Tsjechoslowakjje, heeft uitgenoo- digd als bemiddelaar in de Abessijnsehe kwes tie op te treden. Benesj zou zijn toestemming verbonden hebben aan de volgende twee voor waarden: Italië moet rijn minimum-eischen bekend maken en het moet zich verplichten, elke regeling te aanvaarden, welke met dié eischen rekening houdt. Zoo staat de zaak thans, maar te Rome gelooft men niet, dat Mussolini voor een vergelijk te vinden is. ,,H(j zal doorgaan tot hij met de wapenen rijn doel heeft bereikt" ze op den grafsteen gelezen had? Plotseling zag ze den heelen samenhang. Het kind stond tusschen Mannering en de familiebezittingen, die hfl al geërfd had en daarom had het moeten sterven: Alec Rimington kende de waarheid en daarom had ook hjj moeten sterven. Ze huiverde weer van afkeer over zooveel lafhartigheid en een namelooze vrees bekroop haar, terwijl zjj uitstaarde in de duisternis. Het kind was dus door Alec gered, maar daarmee was nog niet alles afgeloopen. Legrand en Mannering, of de overlevende van die beiden zouden alles in het werk stellen om te verhinderen, dat Alec ontsnapte en die schandelijke geschiedenis wereldkundig maakte. De afvallige priester zou zelfs hier, in duister Afrika, niet meer veilig zijn en George Mannering zou onterfd en gebrand merkt zijn en zich moeten schuilhouden voor de oogen der menschen. Terwijl ze lag te peinzen, zag ze de duister nis steeds dieper worden; de sterren begon nen te twinkelen aan den dlepblauwen hemel. Er heerschte diepe stilte en het was zoo warm, dat ze zou hebben gedacht, dat er een onweer op til was, als de hemel niet zoo helder was geweest. Ze herinnerde zich, dat haar broer gezegd had, dat het niet lang meer zou duren of de regentijd zou beginnen, maar het maakte haar niet ongerust. Binnen één, misschien twee uur, zouden ze bij het kamp aan het meer zijn. Maar voor ze het meer bereikt hadden, was er een verandering over de heele natuur gekomen. In het Oosten en Westen waren de sterren verdwenen, alleen boven haar stonden ze nog te pinkelen, tus schen twee dichte wolkenbanken. De dragers begonnen druk te praten. Juma riep haastige bevelen en ze ving een woord op, dat ze kende Gauw! Gauw! (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 1