DE INDISCHE BEOROOTINO Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Gevallen van typhus te Uithoorn. Bezwaren tegen den dienstplicht van haar zoon. Sneeuw veroorzaakt 20 millioen schade. Overvallen van Mexicaansche bandieten. Een huwelijkszwendelaar gepakt. Een aanslag op professor Minobe Toenemende, koude in Rusland. HHLDimSCiin COURANT vXryzATF.RbAÖ :2i Ï'EBRUARI '1936. Aardbeving in 3 Japansche steden. Een dolle kameel. Vergiftigde taart doodt 14 menschen Ernstig mijnongeluk in Polen. Pastoor tot 7 maanden veroordeeld Negers plegen een aanslag. Een windhoos in Kongo. De zaak-Hauptman. Drievoudige moord en zelfmoord. De twaalf kindermoorden;. De doodstraf tegen Seeveld geëischt. Land- en Tuinbouwnieuws. TiVeede Kamer. LUCHTVAART De Postvluchten van en naar ir iSOvlhi Xi> De plannen voor 1936 van de Zeppelin-reederij. Bedenkingen tegen het vlieg veld Rotterdam-Den Haag. Britsch militair vliegtuig verongelukt. Het onderzoek naar de oorzaken van de vliegtuigongelukken- Vliegtuig in zee gestort. Oorlogsschepen tegen vliegtuigen. I kreeg van de staatsmijnen geregled kinder bijslag. Toen de man werkloos werd, besloot liet echtpaa;r naar Duitschland terug te kee- ren, waarna men zich te Duisburg vestigde. Inmiddels had de politie te Hamborn er lucht van gekregen, dat de dochter van de ongehuwde vrouw W. spoorloos was verdwe nen. Er werd een uitgebreid onderzoek inge steld, dat aanvankelijk weinig resultaat opleverde. Toen de ongehuwde moeder echter aan den tand werd gevoeld, bekende zij ten slotte haar kind te hebben afgestaan aan vrouw G., die het meisje naar Holland had meegenomen. Toen werd de Koninklijke maréchauussée te Hoensbroek in den arm genomen. Na veel moeite slaagde deze er in, personen te vin den, die konden getuigen, dat in de Duitsche familie G. nooit een kind was geboren. Tevens bleek uit de boeken van de staatsmijn, dat G. nooit vergoeding voor verloskundige hulp had ontvangen, terwijl hij ook nimmer den gebruikeljjken vrijen dag, die bij een gezins vermeerdering wordt toegestaan, had genoten. De verblijfplaats van het echtpaar te Duis burg was spoedig opgespoord en beiden wer den danig aan den tand gevoeld. Toen kwam het bedrog aan het licht. Na een langdurig verhoor bekende de vrouw tenslotte, dat het meisje S. W. en A. G. een en dezelfde was. De man doet nog steeds alsoï hij van de ware toedracht onkundig is geweest. Het echtpaar zal evenwel in Duitschland vervolgd worden wegens verduistering van staat, dit is het opzettelijk een anders afstamming onzeker maken en verder is tegen den man een aan klacht ingediend wegens oplichting van de staatsmijnen door het onrechtmatig incassee- ren van kinderbijslag. Krachtige maatregelen van den burgemeester voorkomen verdere uitbreiding. In het begin van de maand Februari werd te Uithoorn een geval van typhus geconsta teerd, hetwelk reeds spoedig gevolgd werd door meer gevallen, welke de rust in het dorp deden verdwijnen. De Burgemeester van Uit hoorn, de heer C. M. A. Koot, heeft daarop nog op Zondag 9 Febr. de hulp ingeroepen van den Geneeskunidgen Dienst van Amster dam, teneinde de meest krachtige maatrege len te verkrijgen ter voorkoming van uitbrei ding van deze besmettelijke ziekte. Door het spoedige optreden van den burge meester en het oogenblikkelijk krachtig in grijpen van den G.G.D. van Amsterdam kon hier verdere uitbreiding worden voorkomen. hetgeen niet alleen in het belang van Uit hoorn was, doch tevens van groot belang was voor de ohofdstad daar de benoodigde melk voor Amsterdam ook uit Uithoorn en om geving wordt ingevoerd. Buitenland. i Een Amsterdamsche vrouw, die tot viermaal toe geweigerd heeft, de papieren aan te nemen, die aan baar zoon werden gezonden voor het vervullen van den dienstplicht, moest zich wegens deze feiten verantwoorden voor den kantonrechter. De ambtenaar van het O.M. eischte twee weken hechtenis; de kantonrech ter veroordeelde haar tot drie dagen hechtenis. De jongste sneeuwstormen hebben 20 mil lioen leva schade veroorzaakt Het aantal dooden, hierbij inbegrepen de slachtoffers van de treinramp bij Starasagore, bedraagt meer dan 100. De Prensa meldt, dat een bende rebellen in de nabijheid van het station Rosendo Marquez in den staat Puebla een trein heeft aangeval len. Drie passagiers, o.w. zich twee vrouwen bevonden, werden gedood, terwijl een groot aantal andere reizigers gewond werd. Troe pen zijn uitgezonden om de bandieten te ach tervolgen. Een tweede aanslag is gepleegd in Tiacuoli- can. Daar hebben 50 bandieten het station overvallen, dat zij volkomen leegplunderden. Nadat zij de telegraafleidingën vernield had den sloegen zij op de vlucht. Een huwelijkszwendelaar die in de laatste 5 maanden niet minder dan 80.000 mark heeft buit gemaakt, is Donderdagmorgen door de politie te Berlijn onschadelijk gemaakt. Het is de 43-jarige Gustaph die op het punt stond een dame van 35 jaar van 30.000 mark te ontlasten. Maar op het laatste oogenblik kreeg de dame achterdocht en lichtte de poli tie in. Gustaph is op het station Zoö gear resteerd toen hij van een reis terugkeerde. Hij placht zich voor te doen als bankdirecteur of leider van een groote zaak in levensmiddelen en heette nu eens Schröder, dan weer Döring of Wernber. Professor Minobe, de bekende deskundige op het gebied van het staatsrecht, te Tokio, is door een revolverschot aan het been ge wond door een onbekende, die zelf ernstig gewond werd door een onmiddellijk toesnellen den politieman. Zooals men weet heeft Minobe een boek geschreven, dat op vele scholen werd ge bruikt, waarin hij een theorie over het keizer schap ontwikkelt, welke niet geheel overeen stemt met die, welke algemeen In Japan geldt. Minobe acht den keizer deel van de regee- ringsorganisatie, doch geen buiten of boven dc natie staanden factor. In September j.1. is hij uit den Senaat getreden In verband met den strijd, welke over zijn boek is ontstaan. De laatste dagen is de koude in Europecsch Rusland opnieuw toegenomen. Donderdag werd te Moskou 25 graden, te Leningrad 20 graden en te Saratof 28 graden onder nul ge registreerd. Door het d'chtvriezen van de andere ijs vrije Golf van Kola konden vier Sowjet- schepen niet de haven Van Moermansk bin- z-j liggen reeds eenige dagen in het ijs vast. Daar deze booien slechts over weinig brandstof en levensmiddelen beschik ken, is de toestand aan boord ernstig. De ijs- breker Malygin is uit Moermansk vertrokken om hulp te verleenen. Sneeuwstormen maken talrijke slacht offer». In Wit-Rusland woeden hevige sneeuw stormen, tengevolge waarvan talrijke perso nen om het leven gekomen zijn. Tal van hul zen zijn door lawines verwoest en het verkeer is op verscheidene plaatsen onderbroken. Drie van de groote steden van Japan, Osaka, Nagoja en Kobe, zijn door een aard beving geteisterd. Vooral Osaka werd getroffen, de schok duurde hier 10 seconden. Drie werklieden, die op een schoorsteen aan het werk waren, wer den eraf geslingerd en kwamen om het leven, terwijl bij een aarverschuiving elf personen om kwamen. Vermoedelijk zijn te Osaka nog meer personen om het leven gekomen, tenge volge van het instorten van huizen. De schade is vrij aanzienlijk. Op een twaalftal plaatsen brak brand uit, doch di \3 brr en konden spoedig geblucht worden. De telefoon- en telegraaflijnen wer den verbroken. De opening van de effectenbeurzen en van de katoenbeurs werd vertraagd. Te Kobe en Nagoja is slechts geringe schade aangericht. Vijf dooden, 1G gewonden. Bij de aardbeving in Midden Japan zijn vijf menschen gedood en 16 gewond; 12 huizen zijn geheel, 17 gedeeltelijk vernield. Doodt vier menschen. Te Kannur, een dorpje bij Bijapoer in Britsch-Indië heeft een dolle kameel vier menschen gedood en nog eenigen gewond. Het beest rende in het dorp rond, iedereen bijtend en trappend, die het in den weg kwam. Het rende door de velden en beschadigde den oogst. Eindelijk gelukte het eenige bewoners van het dorp het dier in een hoek te dtyven en op te sluiten. Aan een doodenmaal te Kailiyat werd een taart opgediend, welke later bleek vergiftigd te zijn. Alle aanzittenden werden vergiftigd. Veertien personen zijn intusschen bezweken, 20 zijn nog ernstig ziek. Vier dooden. In de steenkolenmijn Dorota nabij Sosnovice heeft zich in een gaanderij een ineenstorting voorgedaan. Vier mijnwerkers werden gedood. Kort voor de instorting waren tijdens boor- werkzaamheden plotseling gassen te voor schijn gekomen. Het uitstroomde gas was oor zaak, dat het geheele bedrijf st0P gezet moest worden. i Naar Reuter ons meldt is de pastoor van Arnsberg (Westfalen), Joseph Boemer, ver oordeeld tot zeven manaden gevangenisstraf, omdat hfl in Mei 1935 een défilé van drie honderd jeugdige katholieken in uniform met banieren heeft georganiseerd, omdat hij de sterilisatie heeft afgekeurd, en omdat hij van den kansel de geloovigen heeft aangespoord te bidden voor de kloosterlingen, die in verband met de deviezenschandalen zijn gearresteerd. •Naar Reuter uit Altus (Oklahama) meldt, hebben daar zes negers een vrouw en haar zesjarig dochtertje aangevallen. De vrouw verkeert in zorgwekkenden toe stand. Vijf der negers werden gearresteerd, de zesde, die gevlucht was, werd met speur honden achtervolgd en is door politiebeambten met revolverschoten gedood. Men vreest, dat de woedende bevolking zal trachten de vijf gearresteerd negers te lynchen. Vele dooden. Naar de corr. van de N. R. Crt. te Brussel meldt, is daar uit Costermansville (Belgische Kongo) bericht ontvangen, dat een windhoos het dorp Masisi, hoofdplaats van het gebied der Bahoende-Wanianga, heeft geteisterd. De grond scheurde open en een deel van het dorp verdween in de diepte. Na de ramp telde men 31 dooden, waarvan 23 vrouwen en kinderen, allen Inboorlingen. Overal in de streek is de schade zeer aanzienlijk. Het heet, dat er geschil is gerezen tusschen den gouverneur van New Jersey, Hoffmann en de advocaten van Hautmann, over de w\jze waarop uiteindelijk de schuld of de on schuld van Hauptmann zal zijn vast te stel len. Hoffmann en de advicaat Fisher bewe ren, dat een verhoor door den beroemden Leibkowitz aan Hauptmann afgenomen, op te onredelijk straffe wijze was gevoerd. Zoo zelfs, dat het wel een ondervraging in den derden graad had geleken. Er heeft tusschen de beide advocaten van Hautmann en gouverneur Hofmann een stormachtig onderhoud plaats gevonden over de wijze waarop de ondervraging van Haupt mann zou dienen te geschieden. Het onderhoud van advocaat Leibkowitz met Hauptmann heeft vijf uren geduurd. Het heet dat Leibkowitz thans definitief gewei gerd heeft, zich verder met de verdediging van Hauptmann te bemoeien. In Schoeborn (district Liebenwerda) is Donderdagmorgen een drievoudige moord niet zelfmoord ontdekt. Toen de zoon van een boer de slaapkamer van zijn ouders betrad, vond hij hier dezen en zijn zuster, die van haar man gescheiden leefde, vermoord. De dader is vermoedelijk do man van de jonge vrouw, die Donderdagmorgen werd ge vonden. Hij had zich opgehangen in de schuur van zijn vader, I In het proces te Schwerin tegen den klokj- kemaker Seefeld, zijn Woensdag de psychia ters dr. Fisher, directeur van het ziekenhuis Sachsenberg (bij Schwerin) en prof. dr. Müt- ler-Hess, leider van het instituut voor ge rechtelijke en sociale geneeskunde gehoord. Zij hebben een zeer uitgebreid onderzoek naar de geestvermogens van Seefeld ingesteld en komen beiden tot de slotsom dat hij volko men toerekenbaar is. Wat de doodsoorzaak van de vermoorde jongens betreft, is prof. Müller-Hess overtuigd dat Seefeld ze gewurgd heeft. Vergiftiging acht hq niet waarschijnlijk. Dat Seefeld tot de moorden is overgegaan, strookt met zijn abnormalen, sadistischen aanleg. Hij heeft naar de meening van dezen deskundige de misdrijven gepleegd om ontdekking te voor komen. Het requisitoir. Donderdagmorgen heeft de officier van justitie in een zeer uitgebreid requisitoir de doodstraf tegen bekl. geëischt met vervallen verklaring van de burgerrechten. De officier begon met een heftige aanklacht tegen het liberale humaniteits-beginsel dat de recht spraak tot de komst van Hitier heeft be- heerscht. Hier was nu een man dien mén in 1925 in de gevangenis te Brünsbuttel in ver zekerde bewaring had maar die -en jaar lai- ter weer is vrijgelaten of beter gezegd op de menschheid is losgelaten met het gevolg ,,dat tenminste 12. maarGod weet hoeveel meer onschuldige kinderen het slachtoffer van'.zijn verdorven neigingen geworden zijn. Men ziet uit dit sprekende voorbeeld wat de ware hu maniteit is. De liberale school heeft dezen man „nog een kansje" gegeven met'de boven geschetste gevolgen, de nat. soc. rechtspraak heeft voor monsters als bekl. de sterilisatie en de ontmanning ingevoerd, omdat bewezen Is dat tegen derglijke dierlijke lusten geen gestichten helpen. De officier hoopte da,t vooral in kerkelijke kringen, waar de sterli- satiewetten nog zooveel tegenstand ontmoe ten, de oogen van velen voor de werkelijkheid open zullen gaan en dat zij de zegeningen van de ware humaniteit boven abstracte theoriëp zullen willen inzien. Het is een gezond teë- ken dat mij honderden brieven bereikt hebben om met dit monster korte metten te maken. Maar dat kan ik en mag ik niet. In de eerste plaats leven wij in een rechtstaat en ik mag met niemand korte metten maken. Iedere vader en moeder hebben het recht te weten wie hun kinderen geschandvlekt en daarna vermoord heeft. Alle gevallen moeten opge helderd worden, anders zou onder het volk nog de angst blijven bestaan dat nog een tweede schurk van Seefeld's kaliber rijn luë- ten botviert. Het proces heeft voor de medische weteri- schap nog gewichtige aanwijzingen opgele verd, maar het is ook een waarschuwend voorbeeld voor alle ouders en onderwijzers, die hun kinderen moeten waarschuwen tegen individuen als de beklaagde. i V Het beginsel van collectieve nood- t In het laatste deel' van zijn requisitoir heeft l de officier zijn eisch nader toegelicht met^een beroep op het door de nat.-socialistis'che rechts- spraak nieuw erkende beginsel van collectieve noodweer. Waarschijnlijk zou het onder de oude rechtsopvattingen niet gelukt zijn dit monster te veroordeelen, omdat er geen enkel direct'be wijs bestaat, maar alleen een bewijs uit aap- wijzingen. Maar in ons recht kunnen wij ons beroepen op het noodweer-artikel, omdat allé ouders van kinderen van geheel Duitschland zich theoretisch in noodweer bevinden tegen de aanslagen van dezen man. Daarop kwam de verdediger aan het woord. Naar het D.N.B. verder meldt, heeft de ver dediger in zijn pleidooi betoogd, dat de recht bank nooit een dergelijk geval zou hebben te behandelen gehad, wanneer vroeger reeds do mogelijkheid van in verzekerde bewaringstel- ling ten behoeve van de openbare veiligheid bestaan had. Hierna heeft nog verdachte zelf zijn on schuld betuigd in een verwarde, lange uiteen zetting. Hij eindigde weer met: „Meine Person kommt nicht in Frage". Zaterdagmiddag wordt het vonnis uitge sproken. BLOEMBOLLENOOGST 1936. Naar w(j van bevoegde zijde vernemen is in voorbereiding een wettelijke regeling, waar bij aan de bloembollenkweekers, georganiseerd bij de Nederlandsche Sierteeltcentrale, de ver plichting zal worden opgelegd om uit oogst 1936 de navolgende hoeveelheden bloembollen te reserveeren voor inlevering: Hyacinthen, leverbaar 15 cm, 21/, hl per 10 are; idem, l</4 hl per 10 are. Tulpen, (vroege en late) leverbaar 10cm, 20 kg per are; idem, plantgoed, 20 kg per are. Narcissen, 50 kg per are. Hierdoor zal de Stichting Bloembollen Sur- plusfonds Oogst 1935 in staat worden gesteld een eventueel surplus tegen 85 pet. van den minimumprijs op te koopen. Behalve ter vermijding von een tuchtrechte lijke vervolging is dus ook uit dien hoofde het verhandelen tegen of boven de minimum prijzen in het belang der bloembollenkweekers te achten. WAARSCHUWING. De Burgemeester van Horssen en Bergharen vestigt de aandacht op A. Meijer, koopman, wonende te Nijmegen, Jan de Witstraat, No. 31. Deze drijft handel in chemisch-technische producten, welke hij den landbouwers verkoopt. Hij brengt in den handel een product, ge naamd Mezo, verdelgingsmiddel voor ratten en muizen, en deelt mede, dat het onschadelijk is voor huisdieren. Op den flacon staat de ver koopprijs vermeld van 3.50, doch hü ver koopt de flacons met inhoud voor 2.waar voor hij een quitantie afgeeft. Hjj geeft daarbij af een garantiebewijs, waarop voorkomt, dat bij tekortkoming aan poeder binnen tijdsver loop van 5 jaar telkens gratis een flacon wordt geleverd. Na deskundig onderzoek Is gebleken, dat de flacon bevat boekweitmeel met onge veer Parijscli groen. Parijsch groen kan men voor 1.— per kg koopen. De prijs Van 2.-- is dus wei buitengewoon hoog te noemerj. Bovendien is de mededeeling onschadelijk voor huisdieren misleidend. 0i- Vergadering van Vrijdag 21 Februari. Voortgezet wordt de behandeling van de wetsontwerpen betreffende de Indische be grooting. De heer Sneevliet (r.s.) bestrijdt den heer Westerman. Deze heeft minister Colijn een koloniale figuur genoemd. Wat is een koloniale figuur? Coen was er één en de groote veldheeren, zijn het uit de koloniale oorlogen door middel waarvan zij den im- perialistischen honger hunner landen bevre digden. Onder geen voorwaarde zal spr. stemmen voor militaire uitgaven en behoeve van Indië. men zegt, dat Indische jongens goed zijn voor onze marine, maar als men In aanmer king neemt, dat die Indische jongens in een fabriek 10 12 uur per dag werken voor vier cents per dag, kan men zich hun gloeiende liefde voor het Nederlandsche re gime voorstellen. Met den meesten nadruk waarschuwt spr. tegen de verwezenlijking van het denkbeeld, des heeren Van Poll óm een imperiale gemeenschap te stichten. De heer Poll aan het woord. De heer Van Poll (r.k.) zegt, dat In dië onafhankelijker wordt van het buitenland door de intensifeering van den rijstbouw, de uitbreiding van het huisweven en de versnel ling van exploratie naar en van exploitatie van delfstoffen, die Indië tot dusver uit het buitenland moet laten komen. Daarbij komen de versnelling der kólosatie van de Lampong- sche districten en het aanvatten van den boschbouw. Dit alles gaat in de richting van Indië's zelfvoorziening. Er zal dan minder behoeven te worden geëxporteerd. De Indi sche export is vorig jaar met 42 millioen achteruitgegaan. De regeering heeft den toestand van Ne derland en Indië niet kunnen voorkomen, 's Ministers budgetaire verwachtingen zijn onjuist gebleken. De voorzitter der Amster damsche Kamer van koophandel heeft ge zegd, dat er geen land ter wereld is, waar de voortbrenging sterker is gedaald, dan het onze. En in Indië is de bevolking tot uit- mergelens toe belast. De gezondheidsdienst op Java houdt elk oogenblik rekening met de mogelijkheid van het uitbreken van epide mieën. Daarbij Is in Indië, tot in de hoogste bcstuurskringen toe, wrevel tegen Nederland ontstaan. De gevolgde politiek heeft geleid tot een uiterst bedenkelijke tegenstelling tus schen beide gebiedsdeelen. En uit een ver klaring van den minister-president zelf is s- gebleken, dat de toestand van Nederland en van Indië zoodanig is, dat de gebiedsdeelen zich het noodige voor de defensie niet kun nen aanschaffen. De verwachting des minis ters van een terugkeer van het vrije ruilver- .keer steunt op geen enkel feit en is met de werkelijkheid in strijd. De regeering meent, dat wij -slechts uit den toestand kunnen ko men langs den Weg zurück, maar deze is er <j"' niet, Agrarische landèn zijn: geïrlolustriali- seerd. Alle landen streven naar autarkie. Hoe kan men een vrij ruilverkeer verwachten, ge zien de politiek van het Engelsche imperium, waarvan de geheele wereld den weerslag ondervindt De verwachting van den minister, dat de autarkie het niet zal uithouden, lijkt op de vroegere verwachtingvan de Russische emi granten, dat het bolsjewisme zich niet zou kunnen handhaven. De regeering trekke de consequenties uit de ontwikkeling. Er is in Indië iets groots te doen. De heer Jockes namens de V.D. De heer Joekes (v.d.) zegt, dat de oeconomische toestand in Indië in langen tijd niet zoo ernstig is geweest als nu. De oorzaak is de prijsdaling over de geheele we reld en de belemmering van het handelsver keer. Nederland en Indië hebben aan die be lemmering geen schuld. Minister Colijn heeft op de oeconomische conferentie te Londen er ernstig tegen gewaarschuwd. De loonen in den landbouw bedroegen 15 cents voor een man en 10 cents voor een vrouw voor een heelen dag en 10 en 5 cents voor een halven dag; een deel van het loon werd voor het eten betaald. De criminaliteit stijgt. In Kediri zijn tweehonderd inlanders wegens clandestienen boschaanbouw veroor deeld tot twee maanden hechtenis. Het krenkt het rechtsgevoel, dat de over heid tot de onderdanen zegt: „Gij moogt zelf geen zout maken, omdat ik zout maak en gij dagrvoor moet betalen. Maar Nederland; kan ten hoogste 15 pet. van de Indische productie opnemen. Daarom is het een levensbelang voor Indië, ook op de wereldmarkt terecht te kunnen. Het door den heer Cramer aanbevolen Plan van den Arbeid voor Indië zou geen fundamenteele verandering in den toestand brengen. De regeering wijst het middel van her waardeering van de munt af en mitsdien ver zet de Indische regeering zich tegen eiken aandrang in die richting. Terecht zegt de regeering, dat men te dezen opzichte Neder land en Indië als een eenheid moet beschou wen. Het tekort op de begrooting voor 1936 wordt geraamd op 32 millioen, d.1. 11 mil lioen meer dan de schuldaflossing. Het te kort voor '35 was 30 millioen, d.i. 8 millioen meer. Groote lacunes zijn er in de arbeidsinspec tie, als gevolg der bezuiniging. In Oost-Java heeft in een streek vier jaar lang een ter reur plaats gevonden, waarbij werkvolk afge ranseld werd en vrouwen en meisjes verkracht werden. Het beétuur wist er niet van. Moor den werden erbij gepleegd. Volgens de regee ring en de Kamermeerderheid moet de Indi sche defensie worden versterkt, maar er is geen geld voor. De Volksraad heeft mert op twee na alge meene stemmen een motie aanvaard ten gunste van maatregelen tot vermindering van den rentelast. Met niet meer dan 8 stemmen tegen keurde de Volksraad een motie goed ten gunste van overweging van Indische schul den door den Staat. Evenwel, Nederland ruggesteunt het geheele Indische crediet- wezen. Vraagt men, dat Nederland eenige tientallen millioenen schuld van Indië zal overnemen, dan is dit voor Nederland, dat zelf in de grootste moeilijkheden zit, niet wel mogelijk, Kortzichtig is de politiek van de Indische regeering in de laatste jaren. Verkeerd is, dat de gouverneur-generaal geen sociaal democraten en geen inheemschen uit de vrij zinnig-vooruitstrevenden in den Volksraad heeft benoemd. Hij heeft met zijn benoemin gen den verkiezingsuitslag versterkt in plaats van gecorrigeerd. Onbegrijpelijk is de lankmoedigheid der In dische regeering tegenover het nationaal- socialisme. Er kome een uniformverbod. Extremistische stem. De heer Roe stam (c.p.) betoogt, dat de belangen van Indië zich verzetten tegen een langer aanblijven van den gouverneur-gene raal. Hq beschermt niet slechts de N.S.B., maar ook de Duitsche fascistenorganisatie en minacht de inheemsche beweging. Uit allerlei deelen van Indië komen berich ten over hongersnood. De bevolking verkeert in ellende en er is maar één middel om hier aan een eind te maken: de onmiddellijke on afhankelijkheid van het Indonesische volk. Het oeconomisch regeeringsbeleid voert de Indische bevolking naar den absoluten onder gang. Wil de regeering de betaling der rente en aflossing van de Indische schuld uitstellen tot latere jaren? De heer Ter Laan over de sala- rissen van de ambtenaren. De heer K ter Laan (s.d.) bespreekt cje noodzakelijkheid i yan i verbetering der po sitie van de ambtenaren, daar op hun sala ris te veel gekort is. r-j' j De salariskorting gaat door in 1936'en vol gende jaren. Dit is onrecht. Vijf jaren lang is er. nu een salariskorting geweest, die steeds hooger werd, 1 De overgangsbepaling beperkte den achter uitgang in salaris; maar nu houdt de regee ring haar woord niet. Het maximum van 25 pet; wordt overschreden. De overgangsbe zoldiging, vastgesteld in het H.B.B.L. van 1934, worde gehandhaafd. Zooals het nu gaat, wordt de één sterk getroffen en blijft de an der bijna gespaard. Hij betoogt voorts, dat de regeering veel te groote ressorten heeft genomen bij de uit voering van de regionale regelingen. Spr. weigert, aan de salarisafbraak mee te doen. De regeering doet beter, de noodige be- lastingverhóogingen voor te stellen. De vergadering wordt om kwart over zes verdaagd tot Dinsdagmiddag één uur. voor het name de prijzen van de gronden vliegveld uitgetrokken, haar te ijez" zouden toeschijnen, zoodat er hertaxar*1^ moeten geschieden dan wel naar andere'0 Z°U koopere gronden in dezelfde omgevi,, 8°6d' moeten worden uitgezien. En voorts Z°u niet geringe nate de overweging een rT speeld hebben, dat wat de financiën jOyerzwalpw (hpenreis), 21 y,er,trokkeji van Singapore en denzelfden dag aangekprne^i te Bandoeng. Kwak (heenreis)- 21 Febr. vertrekken vap Cairo en denzelfden dagaangekomen tie Bagdad. Nachtegaal (terugreis)- 21 Febr.vertrokke^i van Bagdad eri denzelfden dag aangekomen te Athene. Perkoetoet (terugreis) 21 Febr. vertrokken van Rangoon en denzelfden dag aangekomen te Jodhpoer. Van eind Maart tot eïTid October veertiendaagsche dienst naar Zuid- Amerika, daarna een wekelgksche met twee luchtschepen. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Nadat het luchtschip Graf Zeppelin in Maart 1932 den geregelden dienst naar Zuid-Amerika heeft aangevangen, is elk jaar opnieuw een reisschema in elkaar gezet. Voor dit jaar heeft men groote plannen. De „oude Graaf!' zal het aantal reizen naar Zuid- Amerika vergrppten. Voorts zal dp nieuwe Zeppelin I.Z. 129, die zoo goed als gereed is, een aantal proefvluchten naar Noord-Amerika uitvoeren. Tenslotte, worden de nieuwe vlieg velden bij Frankfort aan de Main en Rio de Janeiro in gebruik genomen. Vorig jaar heeft de Graf Zeppelin 16 reizen naar Zuid-Amerika gedaan. Dit jaar heeft men plan om 22 reizen naar Zuid-Amerika tè ondernemen. Daarbij zal ook de nieuwe Zeppe lin worden gebruikt. Van Frankfort a. d. Mein uit zullen dit jaar eenige speciale tochten naar Noord-Amerika meet de nieuwe Zeppelin I.Z. 129 worden uit gevoerd. Deze zullen van Mei tot October worden on dernomen. Passagiers, post en vracht zullen worden meegenomen. De twee eerste reizen naar Noord-Amerika zullen in Mei aanvangen en wel de eerste waarschijnlijk op 5 Mei. De duur van de reis FrankfortLakehurst (bg New York) zal ongeveer drie'dagen in beslag nemen. De terugreis, die na een oponthoud van 1 2 dagen te Lakehurst wordt aange vangen, zal ongeveer 2% dag duren. Op deze wijze kan een reis naar Noord-Amerika en terug binnen een week worden volbracht. Uitstel van de plannen waarschijnlijk. Hoewel er onlangs alle reden was om aan te nemen, dat het met het gemeenschappe lijke vliegveld RotterdamDen Haag nu wel spoedig in orde zou komen en er ook weldra met de werkzaamheden over den aanleg be gonnen zou kunnen worden, zijn er nu toch weer bedenkingen gerezn, die het waarschijn lijk maken, dat de definitieve beslissing .om trent het plan vooreerst nog aangehouden wordt, of tenminste, dat de uitvoering van de plannen naar een later tijdstip verschoven wordt. De ministerieele commissie, die als laatste instantie de door het Werkfonds voor goed keuring voorgedragen objecten beoordeelt, zou herziening van den financieelen opzet van het plan noodig geoordeeld hebben, daar met gemeente Rotterdam betreft, het oo«,, allerminst geschikt is over het ten uit" leggen van een zoo omvangrijk werk al.sT' vliegveld, met alle daaraan verbonden kost te denken. Tw«* dooden. Donderdagmorgen is nog een met twee offi eieren bemand legervliegtuig, dat pas te Cra well was opgestegen, tegen een boschje gevi"' gen en verongelukt. De beide inzittenden ware" op slag dood. Er hing een fijne mist en waar" schijnlijk is het zicht van den bestuurder 0n" voldoende geweest, maar een collega, die i zijn toestel stond, heeft verklaard, dat hij het toestel al zag waggelen zoodra het van d°n grond af was. De drie ernstige ongelukken, die de Brit. sche luchtmacht deze week hebben getroffen, zgn aanleiding geweest tot het instellen van een grondig onderzoek naar de oorzaak. Vol- gens de Daily Mail nemen politieambtenaren aan dit onderzoek deel, daar men meent met de mogelijkheid van sabotage rekening te moeten houden, gezien de gevallen van sabo tage aan boord van oorlogsschepen. De beide toestellen, die Woensdagnacht vergaan zijn, waren nachtbombardementsvliegtuigen van dé nieuwste soort, die op hetzelfde vliegveld thuis behoorden. Beide toestellen waren voor zien van de modernste fadio-installatie, zoo dat verdwalen zoo goed als uitgesloten moet zijn geweest. Het toestel, dat bg Le Havre gevallen was, is Donderdagavond geborgen, waarbij gebleken is, dat het slechts weinig was beschadigd. Twee dooden. Een driemotorig vliegtuig van den geregel, den dienst TriestZara is nabij de kust van Istrië in zee gestort. De piloot en een pass», gier kwam hierbij om het leven, drie andere inzittenden werden gered. Het vliegtuig is reeds weer gelicht. Het oordeel van twee Engelsche deskundigen. Een vliegtuig staat bjj een aanval overdag aan zeer groote gevaren bloot. In een Engelsch dagblad hebben een mari tieme medewerker en een luchtvaartdeskun- dige hun méening te kennen gegeven over het belangrijke vraagstuk: oorlogsschepen tegen vliegtuigen. Wij laten hieronder .beknopt hun zrenswijze volgen:'. .i j' De opvattingen''van dén ma.ritieraen r - medewerker. De maritieme medewerkêr is,zooals voor de hand 'ligt, geen bewonderaar van bombar- deervliegtuigen. Een bom, die uit de lucht valt, kan volgens hem nooit Zuiver gericht worden. Hét mikken is uiterst moeilijk en vereischt een langdurige oefening. De een maal vèrkregen ervaring bij het mikken, wordt geïnfluenceerd door de hoogte, kracht en snelheid van het vliegtuig. De schrijver licht dit met eenige voorbeel den toe. Sommigen meenen, dat bommen, die vlalc bij het schip in het water vallen, belangrijke schade kunnen aanrichten. Deze schade heeft thans evenwel zoo goed als geen beteekenis meer. Voordat oorlogsschepen uit de lucht gebom bardeerd kunnen worden, moeten zij worden gevonden. Zelfs onder gunstige omstandig heden met geoefende waarnemers is het geenszins gemakkelijk om de plaats, waar een smaldeel zich bevindt te bepalen. Vliegtuigen, die gebonden zrjn aan een kust-basis, kunnen hun verkenningswerk niet verder uitoefenen dan 300 k 400 mijlen in zee. Daarbij moet men in aanmerking nemen, dat het opsporingswerk slechts bij daglicht kan worden uitgevoerd en wanneer het uitzicht bijzonder goed is. Slagschepen zijn er op gebouwd om weer stand te bieden aan het inslaan van zware granaten, die hun doel met grootere snelheid treffen dan bommen, die van een hoogte van eenige honderden meters zgn geworpen, om te zwijgen van de grootere nauwkeurigheid' waarmee de granaten zijn gericht en afge" vuurd. Proeven hebben uitgemaakt, dat het omhu - sel van bommen, die gebruikt worden °nl pantserschepen onschadelijk te maken, even dik moet zijn als dat van granaten, die, voor hetzelfde doel worden gebruikt. De lading van bommen dient als gevolg daarvan te worden verminderd. Aanvallen van vliegtuigen op koopvaardij schepen kunnen niet uitgevoerd worden °P behoorlijken afstand van de kust. In oorlog* tijd zullen koopvaardijschepen natuurlijk °P flinken afstand van de vijandelijke ku9 streken varen. Het betoog van den luchtvaar deskundige. De luchtvaartdeskundige beweert, dat lucht bommen doeltreffende wapens zgn tegen schepen, zoowel koopvaarders als oor t„ schepen. Hij geeft toe, dat het geen "P'cclS|)1, wapenen" zgn, maar bommen kunnen in doende hoeveelheid worden geworpen om nadeel van het kleine percentage treffers te heffen. Volgens hem is slechts het to aantal treffers van beteekenis. ^et Bij gunstige weersomstandigheden ,s aantal vliegtuigen, dat noodig is om <!f' P sitie van een vijandelijke vloot te hepa betrekkelijk gering, indien deze vloot reert, zooals in de meeste gevallen voorko in de zgn. nauwe zeeën. nUt, Een oorlogsvloot is van zeer wein'? wanneer zg niet in het gebied opereert, zg om strategische redenen noodig ls Vele nadeelen van luchtaanvallen op pen zouden kunnen worden opgeheven 's nachts te opereeren. De positie vajr' .|yK vijandelijke vloot kan overdag gema1 worden bepaald. Vliegtuigen kunnen ha» „schaduwen" tot het invallen der duis

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 6