HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 3 MAART 1936. GEMENGD NIEUWS Binnenland Voor de slachtoffers van den brand. Vader van 6 kinderen overreden en gedood. Familie-drama. De brandstichting te Amstelveen. Te voet naar lndië. Een ernstige misdaad voorkomen. Veertienjarig meisje vermist. Een studente bij ernstig auto-ongeluk gedood. Poging tot doodslag. Berginstorting te Geulhem Inval in speelhol voor kinderen. Buitenland Een wanhoopsdaad. Een Joodsch restaurant. Vrees voor de onderwereld Aardbeving in Zuid China. Zes dooden bij een brand in een boerderij. Communistische pamfletten binnen üui schland gebracht. Postauto gestolen en van inhoud beroofd. Treinontsporing. Vermoedelijk 15 dooden. Door gekooide leeuwen aangevallen. Vijf communisten ter dood veroordeeld. De twaalf kindermoorden. Een dubbel leven. LUCHTVAART De Postvluchten van en naar lndië Tien vliegtochten Kopenhagen New Vork Het nieuwe luchtschip L. Z. 129. Land- en "1 uinbouwnieuws. De prijs van hooi. Stoomvaartberichten. Marktberichten. en spr. hoopt dat ze het ook niet zullen wor den. Worden ze het wel, dan zou er dus wel geld voor hen moeten worden uitgetrokken. Zou er dan nu geen bedrijfssteun kunnen komen? Spr. denkt zich de regeering als het lichaam dat voor het groote gezin van den Staat heeft te zorgen en Vader Colijn zou dan niet alleen voor een gedeelte hebben te zorgen, maar voor alle leden. Met een kleine steun zou het bedrijf intact gehouden kunnen worden. Daarom had spr. graag gezien, dat de Min. van Soc. Zaken iemand had gezonden, die dan op de hoogte had kunnen komen van den toestand. Spr. heeft onlangs een rede beluisterd van Min. Declters en met genoegen gehoord, dat hij bezield was met den wil om de zeelui, als ze aan den wal zijn een goed tehuis te bezorgen. Maar hoe komen onze visschers thuis als ze op zee voor hun broodje hebben gezworven? Ook dit zal Z.Exc. naar spr. ver trouwt, niet onberoerd laten. Min. Deckcrs voert het woord. Min. Deckers neemt nu het woord. Graag is Z.Exc. naar deze vergadering gekomen. Na ontvangst van het verzoek heeft h\) dit op zijn agenda genoteerd. Aan belangstelling voor het kustvisscherij- bedr^jf ontbreekt het hem geenszins. Hij erkent de belangrijkheid van dezen tak van onze volkskracht Sedert eeuwenher heeft een groot deel van het volk hierin een bestaan gevonden. En om economische en om natio nale en historische redenen stelt spr. daarom belang in dit vraagstuk. Persoonlijk gevoelt spr. veel voor dit bedrijf, omdat hij, in zijn vorige kwaliteit, kennis heeft gemaakt met dit deel van het zeemansbedrijf. Hij is toen getroffen geweest door den ijver en toe wijding dezer menschen. De visschers door staat veel gevaren en moeilijkheden, terwijl hun leven zeer sober is. Toch moeten ze trachten deze moeilijkheden te boven te komen. Spr. is niet blind voor hunne zorgen en wenscht niets liever om mee te werken dit bedrijf in stand te houden. Maar er zijn meer zorgen die verzacht moeten worden. De crisis is van internationalen aard en daarom zal niet alle zorg kunnen worden weggenomen. Menschelyke hulp moet in deze tekort schieten. De visschers, die weten wat het is te steunen op God, zullen dit woord begrijpen. Spr. heeft goede herinneringen aan be sprekingen met den Voorzitter en andere bestuursleden en hij brengt hulde aan het geen deze voor de visschers heeft gedaan. Spr. zou niet kunnen dulden, dat de kust- visscherjj teniet gaat; ondergang moet voor komen worden. De bijl moet daarom aan den wortel worden gelegd. Misschien zal het aan tal vaartuigen verminderen. Spr. kan niet zeggen hoe het bedrijf door de moeilijkheden heen te helpen. Maar hij komt niet met leege handen, zoodat hij dus een minder somber geluid kan laten hooren dan de voorzitter. De plannen zijn in een vergevorderd stadium en binnen korten tijd hoopt spr. daarover iets meer te kunnen meedeelen. Daardoor ont staat nog geen hoe ra-stemming, maar ik houd het belang van de kustvisschertj in het oog. Epr. spoort aan tot grootere eendracht bij de visschers, die nu en dan nog al eens te wenschen overlaat. Vaak is er kift onder hen, zoo zei spr. Bedenkt toch dat ge met eendracht veel meer bereikt en dat ook de regeering dan gemakke lijker kan optreden. In den nood leert men zijn vrinden kennen. Vindt dus elkaar, daarmee bewijst ge uw eigen beroep een dienst. Gods zegen ruste op uw arbeid en op uw gezinnen! Dat uw orga- nistatie zal blijven gaan op den legalen weg, daarvoor staat uw voorzitter mi) borg. Den voorzitter breng ik mijn harteljjken dank voor de woorden tot mij gericht. Hierop verliet de Minister de vergadering, nadat de voorzitter nog had dank gezegd voor het buitengewone voorrecht Z.E. ter ver gadering te mogen zien. De Burgemeester van Stellendam brengt den voorziiter dank vooral hetgeen hij voor den bond heeft gedaan. De heer Woestenburg zegt dat de Visscherij-Centrale hard werkt, (hetgeen de voorzitter trouwens ook al had gezegd). De Burgemeester van Termunten verkiest bedrijfssteun boven werkeloozensteun. Spr. zou graag zien dat de visscherjj- centrale afname van een bepaald kwantum garnalen zou kunnen garandeeren. Aan mini mumprijzen, hoe goed ook bedoeld, heeft de visschers niets als er geen afzet is. Spr. dringt ook aan op beperking van invoer van vischmeeL De heer de Prez van de V.C. meent dat er al een zekere beperking is, doordat er een heffing is op dit vischmeel, maar voorzitter zegt dat dit van geen invloed is, omdat men uit het buitenland de overschotten van visch meel spuit, omdat men er toch geen raad mee weet en dus voor eiken prijs het ziet van de hand te doen. De heer Vlaming van Texel vraagt hoe het staat met de 1 van de besomming voor de uitvaartvergunnlngen. Wat is daarvan de grond? Voorzitter zal dat onderzoeken. Hij weet slechts daarvan hetgeen hem uit de kranten is bekend geworden. De heer Woestenburg uit Harlingen acht de distrubutie van primair belang. Voorzitter is het daarmee tendeele eens, maar zegt dat op een vergadering van visschers eerst de visschersbelangen aan de orde ztjn. Hierna sluiting. Onze algemeene indruk is, dat deze ver gadering, z(j het dan nog geen zichtbare, toch goede resultaten heeft opgeleverd. Dit in de eerste plaats, omdat de Minister zich nu ruimschoots op de hoogte heeft gesteld van den nood van dit bedrijf en ook omdat deze bewindsman dingen in het vooruitzicht heeft gesteld, die met vertrouwen tegemoet mogen worden gezien. Somber begon de vergadering, maar toen we heen gingen, was er iets van een op klarende lucht merkbaar. Haven van Nieuwediep. 29 Febr. 1936. Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Londen Eng. s.s. ,,Mavis". Aangekomen van Zwolle met bestemming Penryn, het Nederlandsche motorvaartuig „Coen". Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen het Eng. m.s. „Fauvette". Op den laatsten dag der inzameling voor de slachtoffers van den brand aan den Oudezijds Achterburgwal, zijn nog zeer veel bijdragen binnengekomen. Het totaal-bedrag liep daar door op tot f 4799.081/,. De eerste stappen voor de juiste bestemming der gelden z(jn reeds gedaan. Een bekende instelling op het gebied van sociaal werk heeft zich, op verzoek van het comité, bereid verklaard voor de goede bestemming zorg te dragen. Zaterdagavond is op den weg Roermond Horn de 52-jarlge landbouwer Schrooten, uit Hunsel, die daar per rijwiel in de richting Horn reed, door een personenauto van den heer P., uit Weert, aangereden en op slag gedood. Sch. was vader van zes kinderen. '/.(in drie kinderen vermoord. Zaterdagavond heeft de 34-jarige arbeider Melcher, te Hasbach bij Freiburg, zijn drie kinderen van 6, 5 en 2 jaar met een mes den hals doorgesneden. De man verkeerde door overmatig gebruik van alcohol in een zeer geprikkelden toestand en heeft misschien in een vlaag van waanzin gehandeld. Nadat hij van z(jn roes bekomen was, verklaarde hij niet te weten hoe hij tot ztjn onmenschelijke daad was gekomen. Handhaving van het vonnis gevraagd. Het gerechtshof heeft gisteren de zaak van deD 29-jarigen melkslijtersknecht P. J. K. uit Nieuw-Vennep behandeld, die bij vonnis van de Amsterd&msche rechtbank van 7 Maart 1934, wegens diefstal en wegens opzettelijke brand stichting, waarbij gemeen gevaar voor goederen te duchten is, is veroordeeld tot 2 jaar ge vangenisstraf. Bij arrest van het hof te Am sterdam van 21 Juni 1934 werd dit vonnis vernietigd en W. veroordeeld tot 1»/, jaar ge vangenisstraf. De Hooge Raad heeft bij zijn arrest van 12 Mei 1935 de zaak verwezen naar het Haagsche hof. De taak van het hof is het Amsterdamsche vonnis te handhaven of vrij te spreken. De advocaat-generaal concludeerde thans tot handhaving van het vonnis. Uitspraak 16 Maart. Twee ondernemende jongelui. Twee Nederlandsche jongelui Anraad en Brill, die graag naar lndië wilden, maar pecunia causa geen kans zagen om er met een luxueuze mailboot heen te reizen, na men een kloek, zjj het niet gloednieuw, be sluit en zeiden tegen elkaardan gaan we maar loopen! Dit hebben zij, naar de Java Bode schrijft, met zooveel succes ge daan, dat zjj 17 Februari te Batavia zijn aan gekomen, terwijl zij precies 14 October 1935 het lieflijke Zeist hadden verlaten. Nu zoe ken zjj daar te lande een werkkring en uiter aard hopen zij, dat het voorbeeld van uithou dingsvermogen van Nederland naar Java te tippelen hun eenlge voorsprong zal verschaf fen. Mijnwerker gearresteerd. Zaterdagochtend is de mijnwerker H. J. P. te Heerlerheide gevankelijk van Heerlen naar Maastricht gebracht. De politie had hem in den nacht van Donderdag op Vrijdag geare- resteerd op het vermoeden, dat hij voorne mens was een ernstig misdrijf te plegen. Reeds geruimen tijd bestond er oneenig- heid tusschen dezen man en zijn vrouw, het geen voor de laatste aanleiding was verschil lende keeren te vluchten naar haar ouders, die te Voerendaal wonen. In de afgeloopen week was zjj weer te Voerendaal waar zij van haar man een brief kreeg met de mede- deeling, dat, als zij niet onmiddellijk naar huis kwam, hij hun drie kinderen door gas- verstikking om het leven zou brengen. Ook zou hfl een aanslag op haar leven plegen, als zij niet onmiddellijk terugkwam. De politie werd van den brief op de hoogte gebracht en arresteerde den man, die bij zijn verhoor verklaarde inderdaad voornemens te zijn geweest den moord op zijn vrouw en kinderen te plegen. Bij huiszoeking bleek, dat P. in een vogelkooi een flobert-geweer zoo had verwerkt, dat iemand ermee gedood kon worden. Ook lagen in de kool 9 scherpe pa tronen. Sinds Vrijdag wordt te Ommen vermist het 14-jarig dochtertje van den heer Arninkhof. Het meisje, dat Vrijdagmorgen per trein naar Zwolle is vertrokken, alwaar zij op school is, is daar niet aangekomen. Naar aanleiding van het signalement, dat dien dag door de politie is verspreid, hebben zich eenige taxi-chauffeurs aangemeld, die het kind in Den Bosch zouden hebben gezien. 60-JAKIGE MAN DOOK TBEIN OVER- REOEN EN GEDOOD. Zondagavond is de 60-jarige H. J. H. op den onbewaakten overweg nabij de stopplaats Buunderkamp by Renkum door een Diesel- trein overreden en onmiddellijk gedood. Zondagnacht omstreeks twee uur is te Hollandsche Rading, in de gemeente Maar tensdijk, een auto, komende uit de richting Hilversum en gaande in die naar Utrecht, in de bocht ter - plaatse over den kop gesla gen. Van de vijf Inzittenden Leidsche studen ten, onder wie twee vrouwelijke, was mej. van de E., uit Den Haag. op slag dood. De anderen werden licht gewond. Het lijk is naar Maartensdijk overgebracht. De vermoedelijke oorzaak is de onbekend heid van den bestuurder met den weg, ge paard met de groote snelheid, waarmee ge reden werd. Van drankmisbruik is niets ge bleken. Ken 20-jarige Jongeman gearresteerd. In den nacht van Zateruag op Zondag ont stond op den Breedeweg te LimmerMaas tricht een vechtpartij tusschen den 20-jarigen Jeukens, aldaar, en een eveneens daar wonend familielid van hem. Na afloop van de vecht partij verwijderde Jeukens zich en haalde uit zijn woning een revolver, waarmede hij zich weer naar de woning van het familielid begaf. Toen deze op zijn uitdagingen niet buiten kwam, loste hij een tweetal revolverschoten door de buitendeur waarachter een reeds be jaard echtpaar stond. De kogels doorboorden de deur zonder iemand te raken. Jeukens werd nog denzelfden nacht door de politie gearres teerd. De man zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. Het vuurwapen ls In beslag genomen. Geen persoonlijke ongevallen voorgevallen. Zondagmiddag tusschen drie en vier uur is te Geulhem (Limb.), op een terrein toebe- hoorende aan de Mergelwerken van de firma Wijnands, een kalksteenheuvel over een lengte van tachtig meter ingestort. Van alle kanten vielen rotsblokken omlaag, waarvan een aantal in den Geul terecht kwam. Zware eikenboomen, welke op den top van den ongeveer veertig meter hoogen heu vel groeiden, werden eveneens mee in de diepte gesleurd. Het geheel biedt een chaoti- schen aanblik. Het gedreun der instorting was tot ver in den omtrek te hooren, zoodat van alle kanten de menschen verschrikt kwamen toeloopen. Gelukkig bleek, dat er geen persoonlijke on gelukken waren gebeurd. Dit is zeker te dan ken aan het feit, dat het Zondag was en de weg, welke langs den heuvel loopt, nagenoeg verlaten lag. De vermoedelijke oorzaak van de ineen- ting is het te veel uitgraven van kalksteen, waardoor de heuvel uitgehold was. Aangezien er zich geen huizen of instal laties in de nabijheid van den berg beyinden, is er geen schade aangericht. De politie te Groningen heeft een Inval gedaan in een pakhuis aan de Dolhuisgang. Zij trof daar een paar mannen en een aantal jongens van 15 tot 17 jaar, die daar biljart ten en kaartspeelden, waarschijnlijk niet om geld maar om reepen chocolade. Allen zijn naar het bureau van politie gebracht. De minderjarigen zijn aan hun ouders terug gegeven, de mannen voorloopig in vrijheid gesteld. Het onderzoek wordt voortgezet Oskar Siebeck. f De uitgever Oskar Siebeck, eigenaar van de bekende uitgeversfirma Mohr te Tübingen, heeft zelfmoord gepleegd. De reden tot deze noodlottige daad was de moeilijke situatie waarin het huis was ge raakt De firma, die een wereldvermaardheid heeft, publiceerde vooral theologische, histo rische en oeconomische werken. Te Hannover. Havas meldt uit Hannover, dat daar met toestemming van de gemeentelijke autoriteiten een speciaal joodsch restaurant zai worden geopend. Dit is noodig geworden daar vele joden ten gevolge van de wetten van Neurenberg zonder dienstpersoneel zitten. Het restaurant is slechts geopend voor jood- sche of andere nlet-arische bezoekers. Mrs. Liggeth te Minneapolis, wier echtge noot, een dagblad-eigenaar, door bandieten is gedood, heeft bet blad verkocht en is uit de stad vertrokken. Zij verklaarde, dat zijzelf en haar twee kinderen niet veilig waren met het oog op de voortdurende bedreigingen der gang sters. Vijftig slachtoffers te betreuren. 1100 hulzen verwoest. Naar thans vernomen wordt, ls verleden week het district Klangloe in Zuid-Kansoe door een aardbeving geteisterd. Op vele plaatsen ontstonden groote schuren in den grond en hadden aardverschuivingen plaats. Vijftig per sonen kwamen om of werden gewond. Ook is veel vee omgekomen. Te Canadaigua, in den staat New-York, zijn bij een boeroerijbrand zes kinderen om het leven gekomen. De brand brak des nachts uit; de boer slaagde er in, zijn schoonouders en ztjn vrouw te redden, hoewel hij zjjn arm had gebroken. Toen stortte het huis echter in en de boer kon zijn kinderen niet meer bereiken. Hij zelf en zijn vrouw hebben zulke ernstige brandwonden opgeloopen, dat men voor hun leven vreest. Ontstemming ove.r het strenge vonnis. In Zweden heeft het vonnis, door het Prui sische hooggerechtshof uitgesproken tegen een Zweedschen zeeman, Janson geheeten, die tot 6 jaar gevangenisstraf is veroordeeld, ter zake van het overgeven van communisti sche pamfletten aan een Duitschen arbeider, wrevel veroorzaakt- Arbeidersorganisaties hebben protestver gaderingen uitgeschreven. De postauto, die den dienst onderhoudt tus schen het hoofdpostkantoor van Besangon en het station, is op raadselachtige wijze verdwe nen en pas 24 uur later, van zijn inhoud be roofd, teruggevonden aan den oever van de Doub. De wagen was geladen met 14 post zakken, welke ten deele een kostbaren inhoud hadden. De auto stond voor het stations gebouw en de chauffeur wilde juist vertrek ken, toen hy constateerde, dat tijdens zyn af wezigheid een voor het op gang brengen van den wagen noodzakelijk voorwerp was gestolen De chauffeur begaf zich naar zijn chef in het stationsgebouw. Van deze afwezigheid moeten onbekenden gebruik hebben gemaakt om er met den wagen vandoor te gaan. Ten gevolge van het uit de rails loopen van den tender van een locomotief is op 50 kra afstand van Revelstoke in den Canadeeschen staat Alberta een trein ontspoord. Dertien personen zijn hierbij om het leven gekomen. Acht zwarrgewonden z(jn naar het ziekenhuis overgebracht. Twee personen wor den nog vermist. Het uit de rails loopen van den tender was een gevolg van opeenhoo- pingen van sneeuw op de rails. Electricien ernstig gewond. Vrijdag is te Croydon een 20-jarige electri cien op het tooneel van het Grand Theatre aldaar door leeuwen aangevallen, toen hij langs hun kooi kwam. Een van de leeuwen sloeg hem door de tralies van zijn kooi op den grond, waarop een andere leeuw hem verwondde, terwijl ook de overige uit de kooi naar de tralies kwamen. Terwijl de eene leeuw hem met zijn klauw vasthield en te gen de tralies drukte, beet de andere hem in zijn gezicht en armen. Alles ging zoo snel te werk, dat de man reeds ernstig gewond was, voordat de temmer en zijn helpers hem konden bevrijden. De man heeft verscheidene wonden in het gezicht en kwetsuren aan arm en schouder. Na een proces van bijna zes maanden heeft de schepenrechtbank te Berlijn uitspraakt ge daan in de zaak tegen 25 communisten uit Neukoelln, die beschuldigd werden, te hebben deelgenomen aan een gewapenden overval op een vergaderlokaal der S.A. in de Her- mannstrasse op 15 October 1931. Vijf der beklaagden zijn wegens moord in vereeniging en ernstige huisvrede breuk ter dood veroordeeld. Verder verliezen zjj levenslang de burger lijke eererechten. Elf beklaagden zijn we gens medeplichtigheid veroordeeld tot tucht huisstraffen, varieerende van drie tot veer tien jaar. Seefeld in hooger beroep. De klokkenmaker Seefeld, die de vorige week door het Hof te Schwerin ter dood is veroordeeld wegens de 12 kindermoorden, heeft Zaterdagmorgen door zijn advocaat hooger beroep laten aanteekenen. Dezer dagen is te Londen een man, die van Nederlandsche afkomst moet zijn ge weest, veroordeeld tot 7 jaar gevangenisstraf wegens het maken van valsche bankbiljetten. De man leidde een dubbel leven. Drie avon den in de week kwam hij thuis te Thunders- ley in Essex, waar hjj leefde met zijn wet tige vrouw. De rest van de week leefde hij onder een aangenomen naam met een andere vrouw, bj| wie hy ook de dochter uit zyn wettig huweljjk had ondergebracht. Naar de wettige vrouw voor de rechtbank meedeelde, was haar man vroegere fotograaf in Oxford Street te Londen. Zes jaar gele den had hjj dit baantje er aan gegeven. Tot zjjn vrouw had hij gezegd, dat hij secretaris was geworden van een automobielclub te Southend en dat hjj vier nachten per week op die club moest blijven slapen. Pas ander half jaar geleden was zijn vrouw hem van ontrouw gaan verdenken, doch hjj was erin geslaagd haar verdenking weg te praten. Achteraf bleek, dat de man al die jaren bestaan had van het vervaardigen van val sche banbiljetten. Hy maakte biljetten van 1 en 2 pond, die de vrouw, met wie hij samen leefde, aan den man bracht De politie had die vrouw reeds drie jaar in de gaten. Zij noemde haar de geverfde, omdat zij zoo opgemaakt was, doch zij kon er niet in slagen haar te betrappen. De bil- ten waren zoo goed nagemaakt, dat alleen de ervaren bedienden van de Bank van Enge land ze als valsch herkenden. Tenslotte wist de politie haar te volgen naar haar huis in het dorp Billericay. Toen zjj daar een inval deed, verraste zij den man bij zijn werk. Zijn dochter stond naast hem en trachtte nog haastig een reeks pas ver vaardigde valsche biljetten weg te stoppen. De vrouw krijgt twee jaar gevangenisstraf. Over het lot van de 21-jarige dochter zal de rechter in een volgende zitting beslissen. Toen zij haar vader hoorde veroordeeien, barstte zij in tranen uit. De „Nachtegaal" (heenreis) is 2 Maart van Rome vertrokken en denzelden dag te Cairo aangekomen. De „Oeverzwaluw" (terugreis) is 2 Maart van Athene vertrokken en denzelfden dag te Schiphol aangekomen. De „Kwak" (terugreis) is 2 Maart van Rangoon vertrokken en denzelfden dag te Jodhpoer aangekomen. De Koetilang vertrok 2 Maart van Ran goon en landde denzelfden dag te Singapore. De Kievit vertrok 1 Maart van Singapore en landde denzelfden dag te Bandoeng. BKITSCH BOMMENWERPER IN ZEE GESTORT. Orie leden der bemanning gered. In de straat van Johore is een bombarde mentsvliegtuig van de Britsche luchtmacht in zee gestort. Drie leden der bemanning konden gered worden door een. motorboot, die was uit gevaren om hulp te bieden. Alleen voor mail. Kopenhagen, 2 Maart. (Reuter). Het komen de jaar zullen tien vliegtochten van New-York naar Kopenhagen en tien tochten van Kopen hagen naar New-York worden gemaakt. De beslissing hiertoe is genomen door de Pan American Airways en den directeur van het Groenland-departement. Alle toestellen zullen mail, doch geen pas sagiers vervoeren tydens de proefperiode. De route van af Amerika zal zyn: Groen land, IJsland, Faröer- en Shetland-eilanden. Thans gereed. Verschillende bijzonderheden. Het D. N. B. deelt uit Friedrichshafen een aantal bijzonderheden mede omtrent het nieuwe Zeppelin-luchtschip L. Z. 129, dat thans zoo goed als gereed ls. Aan het uitvoerige relaas van het bezoek van de pers ontleenen wij nog de volgende bijzonderheden: De bouw van het nieuwe luchtschip heeft drie jaren geduurd. Men heeft daarbij Pr0~ fijt getrokken van een ervaring van 35 jaar. By den bouw van de bestaande „Graf Zep pelin' had men oorspronkelijk geen rekening gehouden met tochten over zee, die dit lucht schip zou doen. Dit is echter wel het geval geweest met de nieuwe L. Z. 129. Dit lucht schip, dat bestemd is voor trans oceanisch verkeer, kan ruim 50 passagiers en verder vracht en post vervoeren. Het is het groot ste luchtschip ter wereld. De doorsnede van het luchtschip geeft een 36-hoek te zien. De grootste lengte bedraagt 248 meter, de grootste doorsnee 41 meter. De inhoud van de gas zakken bedraagt ln totaal 190.000 M3. Door deze afmetingen maakt het nieuwe luchtschip niet zulk een slanken indruk als zijn voorganger, de Graf Zeppelin. By de constructie van het geraamte heeft men gebruik gemaakt van een speciale Iegee- ring van licht metaal. Het omhulsel bestaat uit katoen, dat met cellon-verf is bestreken, waardoor het geen invloed van het weer on dervindt. Het z.g. draaggas is in 16 aparte gascellen ondergebracht, die alle van veiligheidskleppen zijn voorzien.. Voorloopig heeft men gebruik gemaakt van waterstof. Later zal men het kostbare heliumgas gaan gebruiken en zal het waterstofgas slechts als „hulpgas" dienst doen. De inrichting van de gascellen is daar op berekend. De voorstuwings-inrichting bestaat uit Dieselmotoren van het type Daimler-Benz, ter gezamenlijke sterkte van 4200 pk. Deze motoren zijn in vier schuitjes ondergebracht, die twee aan twee, ter zijde, op eenigen af stand van het omhulsel, zijn aangebracht. Aan bedrijfsstoffen wordt o.a. 60.000 kg ruw- olie meegevoerd, welke in verscheidene kleine reservoirs, die in de kiel zijn gebouwd, wordt bewaard. De actie-radius van de L. Z. 129 bedraagt 14.000 km. De kruissnelheid bedraagt 125 km per uur. Het draagvermogen van het luchtschip is 19.000 kg. Er is slaapgelegenheid voor 50 personen en er ls een vertrek ingericht als rooksaion. ZOEKEN, ENZ. VAN EIEREN. De minister van landbouw en visschery heeft bepaald, dat in het geheele ryk: a. het zoeken, rapen en buiten openbare wegen en voetpaden vervoeren van eieren van kemphanen, wulpen, scholeksters, grutto's, tureluurs, meerkoeten en waterhoentjes is toe gestaan van 1 Maart 1936 tot en met 28 April 1936; b. het ten verkoop in voorraad hebben, te koop aanbieden, verkoopen, afleveren en langs openbare wegen en voetpaden vervoeren van eieren van het onder a. genoemd waterwild is toegestaan van 1 Maart 1936 tot en met 30 April 1936; c. het zoeken, rapen, ten verkoop in voor raad hebben, te koop aanbieden, verkoopen, afleveren of vervoeren van eieren van zwanen, ganzen, eenden (alle soorten), duikers, water snippen en goudplevieren niet ls toegestaan. (St.ct.) En de vermindering van den uitvoer. Het Tweede Kamerlid Vervoorn heeft den minister van landbouw en visschery de vol gende vragen gesteld: L Is het den minister bekend, dat de prys van hooi, die in het tijdvak 1901 tot 1910 ge middeld 17 per 500 K.G. bedroeg, gedurende de laatste jaren steeds ls gedaald, welke da ling nog niet ls tot stam, gekomen, door ver mindering van den uitvoer? 2. Weet de minister, dat de prys van eerste kwaliteit hooi, welke in December 1935 7 per 500 K.G. bedroeg, sedert nog verder is gedaald 3. Is de minister niet van meening, dal maatregelen dienen te worden genomen om den prijs van dit product, hetwelk in groote hoeveelheden in Nederland wordt gewonnen, c- een loonend peil te brengen? 4. Weet de minister, dat tengevolge van den verminderden uitvoer de arbeidsters, welke te werk zyn gesteld by de hooiperseryen, hoe lan ger hoe meer werkloos zyn geworden? 5. Is de mlniste bereid een premie te ver- leenen voor den export van hooi, ten einde den uitvoer daarvan aan te moedigen? HET IN VOORRAAD HEBBEN VAN VARKENS. Het voorhanden en in voorraad hebben van varkens is aan handelaren en slagers slechts toegestaan, wanneer zij bij de Neder landsche Veehouderijcentrale, le van den Boschstraat 1, 's-Gravenhage, zyn georgani seerd. Gebleken ls, dat nog niet alle daarvoor in aanmerking komende personen een ver zoek tot toelating hebben ingediend Ter ver mijding van strafrechterlijke vervolging wordt aan belanghebbenden, die nog niet zjjn toegelaten, aangeraden, ten spoedigste een daartoe strekkende aanvraag ln te die nen. Aanvraagformulieren kunnen by de Nederlandsche Veehouderijcentrale verkregen worden. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de verplichting om zich te organlseeren alloen geldt voor die slagers, die werken», lovende varkens gedurende korten of ian t(jd ln voorraad hebben, dus niet voor af*1 genen, die de varkens ln geslachten toestak koopen en derhalve geen levende varkens i voorraad hebben. De tijdsduur, gedurende welke de varken» door handelaren en slagers mogen worde* bewaard, bedraagt 14 dagen per varken. KEGELING VERPLICHTE TERUG. LEVERING VAN ONDERMELK. De Nederlandsche Zuivelcentrale i„aakt naar aanleiding van het bericht betreffende de regeling Inzake verplichte teruglevering van ondermelk bekend, dat met dit stelsel ge tracht zal worden een netto-kaaawaarde per kg ondermelk te bereiken van 0.5 cent ge. durende do tweede helft der maand Maart, van 0.4 cent gedurende de maand April en van 0.3 cent in het tijdvak van Mei tot en met Augustus 1936. Indien de gemiddelde netto-k,nes waarde der ondermelk gedurende een tijdsverloop van 4, respectievelijk 5 weken mocht blijken gestegen te zijn tot of boven de waarden, hiervoren ge noemd, echter verhoogd met 10% voor de tweede helft van Maart en de maand April en met 20% voor elk der volgende maanden en dus de gemiddelde netto-kaaswaarde Ln de bedoelde tijdvakken meer zou hebben be dragen dan respectievelijk gemiddeld 0.55, 0.44 en 0.36 cent per kg ondermelk, zal worden overgegeaan tot buitenwerkingstelllng van de regeling. Dit laatste zal echter achterwege kunnen blijven, wanneer gedurende de beide laatste weken van een 4- of 5-we'eksch tydvak, als waarin het tydsverloop, waarvoor de regeling geldt, zal worden onderverdeeld, de netto- kaaswaarde der ondermelk gelegen heeft be neden de meerbedoelde pryzen van achtereen volgens 0.5, 0.4 en 0.3 cent per kg ondermelk. Nadere bijzonderheden over de uitwerking van het stelsel zal de Nederlandsche Zuivel centrale aan belanghebbenden rechtstreeks mededeelen. Stoomv. Maatscb. Neder-and. Chr. Huygens, u., pass. 28 Febr. Perim. Johan de Wltt, t„ 29 Febr. v. Port Said, Poelau Bras, 1 Maart te Suez. i 'oelau Roebiah, u., pass. 29 Febr. Dakar. Poelau Laut, 2 Maart v. A'dam. Tarakan, t.. pass. 29 Febr. Perim. Tajandoen, u., 29 Febr. v. Antwerpen. Madoera, t, 1 Maart v. Padang. Kotterdamsche Lloyd. Djambi, u., pass. 1 Maart Ouessant. Blitar, 29 Febr. v. R'dam. Garoet, 29 Febr. te R'dam. Kota Pinang, t., 2 Maart v. Sa bang. Jndrapoera, t.. pass. 2 Maart Perim. Kota Radja, t., pass. 2 Maart Ouessant. Modjokerto, t, pass. 1 Maart Gibraltar. Sibajak, u., pass. 1 Maart Kaap del Armi. Kon Paketv Vla«lsena|>|>y. Tasman, 29 Febr. te Port Natal. Eontekoe, 27 Febr. v. Hongkong. Nieuw Zeeland, pass. 28 Febr. Thursday Isles Houtman, 28 Febr. v. Tamatave. Ombilin, 28 Febr. te Port Natal. Kon. Holl. Lloyd. Amstelland, L, 28 Febr. v. Las Palmas, Montferland, 27 Febr. te Hamburg. De Veemarkt. ALKMAAR, 2 Maart 1936. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prij zen als volgt: 67 Vette koeien 110185, handel redelijk; 3 Kalveren: vette 4065 per KG. 6085 cent; 278 Nuchtere kalveren (slacht) 312; 259 Vette varkens, zware per KG 3236 cent. Handel stug. Amsterdamsche veemarkt. AMSTERDAM, 2 Maart 1936. Op de heden gehouaen veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 588 Vette koeien, le s. 47—50 ct., 2e s. 4045 cent, 3e kw. 3238 cent per KQ slachtgewicht; 96 Melk- en kalfkoeien 140 —190; 71 Vette kalveren, le kw. 5460 cent, 2e kw. 48~3 cent en 3e kw. 4046 cent per KG. lev-ndgewicht; 118 Nuchtere kalveren f 3—6; 71 Schapen 16—20; 538 Varkens, vleeschverkens wegende van 90110 KG 42 -43 cent enkeie boven noteering, zware var kens 4142 cent, vette varkens 3940 cent per kg. slachtgewicht; 10 Paarden 70—100, Ai...terdamsche aardappelprijzen. AMSTERDAM, 2 Maart 1936. Op de heden gehouden aardappelenmarkt waren de prij zen als volgt; Zeeuwsche: bonte en blauws f 2.402.70, eigenheimers 1.902.10, poters 22.25; Noordholl. eigenh. 1.902; Frie- schr borgers 2—2.20; Friesche redstar 2.50 -2.80; Andyker bonte en blauwe 2.202.40; Drentsche zandaardappelen 22.40; Duin- /ondaardappelen 3. 4. Alles per HL Malta aardappelen 12 cent per KG. Totaalaanvoer 217.600 KG. BROEK OP LANGENDLJK, 3 Maart '36. Aanvoer en prijzen waren heden als volgt: 5400 KG. Roode kool 6.80—9; 375 KG Gele kool 10.60; 4275 KG. Uien: gele drielingen 1.30, gele uien 2.30—2.60, grove 2.70— 2.90; 4225 KG Breekpeen 2.50, alles per 100 KG. NOORDSCHARWOUDE, 2 Maart. Grove ui en2.60, drielingen 1.10, uien 2.202.30 per kg. Aanvoer 21000 kg. TEXEL, 2 Maart. 1 vette koe 185; 1 pink 95; 13 nuchtere kalveren 6—9; 6 schapen 7—13; 4 ram men 1520; 10 biggen 6-8. Eieren veiling. Aangevoerd 60,881 eieren; 58—62 kg 2.95—3.20, 6264 kg 3.10—3.30, 66—70 kg f 3.253.70, 50—56 kg 2.60—2.90 per 100 kg. PURMEREND, 3 Maart. 391 kg boter per kg 1.60—1.65; **1 koe.en: 187 vette koelen per kg 0.32—0.48, stug; 65 gelde koeien 80—135, stug; 1^8 melkkoeien 110—175, stug; 20 stieren pe' hg 0.320.38, stug; 27 paarden 60—130, matig; 44 vette kalveren per kg 0.30—0.55, suig; 1077 nuchtere kalveren: voor de slacht 310, matig, voor de fok 813, matig,' 179, vette varkens voor de slacht per kg f 0.340.36, vlug; 50 magere varkens 1®~"" 26, stug; 280 biggen 9—15, matig; 835 scha pen 10-22, matig; 16 bokken 3 piepkuikens per kg 0.57^—0.65. Eierenveiltng. Kippeneieren per 100 2.753.25; eenden eieren per 100 2.40.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 10