Buitenlandsch Overzicht. MMpet*Waco? DE GOUDEN BRUG HONIG S BOUILLONBLOKJES 6 voor lOct. Na den militairen opstand in Tokio. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Ho. 7720 EERSTE BLAD De spanningen van heden. 3 maal per dag Den Helder- FEUILLETON. ROMAN VAN 0 HANNO PLESSEN Het Koningin-Astridfonds. De Amerikaansche neutraliteitswet. Koning Eduard VIII voor de radio. Intern, jeugdconferentie voor den vrede te Brussel Uitingen van nieuw heidendom De vlootconferentie Gravin Reventlow buiten gevaar. COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant 1.50; Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel 1.65; binnenland 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost 2.10, idem per mail en overige landen 3.20. Losse nos. 4 ct.; fr. p. p. 6 et Weekabonnementen 12 ct Zondagsblad resp. 0.50, 0.70, 0.70, 1.Modeblad resp. 1.20, 1.50, 1.50, 1.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkerij v/h. C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bij vooruitbetaling 10 ct. per regel, minimum 40 ct.; bij niet-contante betaling 15 ct per regel, minimum 60 ct. (Adres Bureau van dit blad en brieven onder nummer 10 ct per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct De toepassing der sancties; krabbelt Londen terug? De aandacht op het Verre Oosten geconcentreerd? Hitiers zoet gefluit en Fransche voorzichtigheid. Met bescheiden woor den heeft de Negus van Abessinië al eens te kennen gegeven dat hij hoopte dat de Volken bond spoedig over zou gaan tot toepassing van de olie-sancties op Italië. Met verbeten geduld zal de keizer het talmen van den Vol kenbond hebben aangezien, waardoor Italië volop gelegenheid kreeg zijn voorraden flink aan te vullen. En nog steeds wacht Genève, men schijnt voor de eventueele consequenties van een petroleum-embargo terug te deinzen, ook Engeland zelfs wordt er huiverig van. Men voelt er blijkbaar niet veel voor z'n hand nog verder in dit wespennest te steken. Maar daardoor heeft men tevens de machteloosheid van den Volkenbond aangetoond. Want halve maatregelen zijn geen maatregelen en Italië gaat maar ongestoord zijn gang in Abessinië en vindt, tot nog toe, geen andere belemme ring op zijn weg dan de economische sancties, die het tot nog toe moedig het hoofd geboden heeft. Bij de laatste nederlaag zal het ver langen van Abessinië's keizer naar een krach tiger optreden van den Volkenbond nog wel sterker zijn geworden. Gisteren nu is de commissie van achttien bijeengekomen om de moeilijkheden van een petroleum-embargo te bespreken. De Nw. Rolt. schreef naar aanleiding daarvan Zater dagavond in een hoofdartikel ojn.: Men zal zich te Rome niet al te ongerust maken over dergelijke plannen. Nadat het in October heel hard is gegaan met de eerste sancties, is verder het lot, in dit opzicht ten minste, den Italianen gunstig geweest. Tel kens is er iets in den weg gekomen, als het ernaar uitzag, dat het olie-embargo, waartoe toch reeds begin November principieel be sloten was, georganiseerd en afgekondigd zou worden. Het blad wijst er dan op hoe Mussolini veel te danken heeft aan Laval, die in hoofdzaak de oorzaak is van den tragen gang van zaken te Genève en van het feit dat Amerika daar door afkeerig geworden is van medewerking. Het blad schrijft dan verder: Nu komt daarbij, dat men vooral te Lon den in zijn oorspronkelijken ijver voor olie sancties zeer is bekoeld. Daarvoor zijn aller lei redenen. Men vindt de verscherping der sancties niet meer zoo noodig, daar men meent, dat de tegenwoordige sancties binnen niet te langen tijd voldoende uitwerking zul len blijken te bezitten. Men heeft te Londen den indruk, dat men daarmede Italië bij den strot heeft. Dat Mussolini heel veel olie opkoopt, boven den normalen prijs, en die tegen extra hooge transportkosten laten ver voeren, zegt men nu te Londen zelfs met zekere voldoening te zien. „Des te eer", zoo heet het „loopen de bronnen van zjjn koop kracht lens." Ten deele gelooft men te Londen ook wel wat men zegt. Maar hoofdzaak zal wel zijn, dat men het niet meer de moeite waard vindt, Wieringermeer - Medemblik - Hoorn - Amsterdam, Verbinding met geheel West-Friesland. het risico van allerlei moeilijkheden te loopen voor een verscherping der sancties. Men zal dus van de commissie van acht tien geen groote besluiten mogen verwachten. Nu heeft Mussolini waarschijnlijk ook nog het buitenkansje, dat de vergaderden te Genève, maar heel in het bijzonder de Engel- schen, in die dagen wel zeer van de gebeur tenissen in Japan vervuld zullen zijn. Het heet nu dat de opstand „onderdrukt" is. De stand van zaken is daardoor echter niets duidelijker geworden. Wat zijn de voorwaarden geweest van die onderwerping? Als de muiters, naar het schijnt niet ontwapend, naar hun kazernes zijn teruggekeerd, na langdurige onderhande lingen met juist die generaals, welke hun geestverwanten zijn, dan kunnen die voor waarden niet al ongunstig voor hen zijn uit gevallen. Allerlei berichten spraken zelfs van hun zegepraal. Geruststellend klinkt, dat de opstand, en hetgeen de opstandelingen door hun daden hebben weten te bereiken, geen wijziging van de buitenlandsche politiek beoogt, maar alleen het binnenlandsche beleid betreft. Als wij dat gelooven is het slechts' een geloof in uitstel van executie. Ervoor pleit, dat Hirota, de minister van buitenlandsche zaken, niet mede vermoord is. Of heeft hij, als nu weer van Okada blijkt, weten te ontsnappen? AU STEN CHAMBERLAIN, die bij de Engelsche bewapening een grondige hervorming van de verdediging van het land vordert. De vriendelijke en veel belovende woorden van Hitier, gesproken in het interview dat de Fühier had met Bertrand de Jouvenel van de Paris Midi, zijn in de Fransche pers met reserve ontvangen. Men vertrouwt den Duitschen Leider niet al te best en zegt ronduit, zooals uit onder staande persstemmen blijkt, toon daden, kom terug in Genève, sluit u aan bij de vredes verdragen. De meeste bladen achten een toe nadering tusschen Frankrijk en Duitschland i) Het loopt dr. Delmer's clienten vandaag let mee. Onverrichterzake moeten zij diens, Innsbruck welbekende woning met het 'me, door een adelaar gekroonde portiek de Hertog Friedrichstraat verlaten. Reeds twaalf maal ruw geschat heeft "ton, het bejaarde huis- en familiefacto- Jhn in 2ijn beste Hoogduitsch den teleur- sestelden bezoekers medegedeeld: Neen, meneer Delmer is vandaag niet te •Preken...» Eerst daarna komt hij er toe de kleine, a e tafel in den erker van de studeerktv- Von" V°°r twee Personen te dekken en zijn e aandacht te schenken aan een kouden °tel met eenige zeer bijzondere delicates- i. een flesch wijn van een beroemd jaar en n schaal met uitgezocht fruit. Behoed- beuT1 bij een paar leunstoelen aan Zor C Z!j(3en van ae tafel en hierna gaat zijn om Uit naar de Plooien van de kostbare, a,,i ''ms, welke de erker van de kamer scheiden... bfn<!Ze laatste ,s zeer groot, in haar vorm 'beti*1 vierI{ant- Van het donkerbruine leder- Wordt^ 'S B'echts weinig te zien, want dit breed VriJwcl geheel bedekt door een even e a's hooge boekenkast. Een Oostersch tapijt in bijzonder mooie kleuren dient als vloerbedekking. In het midden van het ver trek troont een mahoniehouten schrijfbureau van geweldige afmetingen. Daarvóór staat een stoel met een hooge leuning, waarop dr. Delmer zjjn cliënten laat plaats nemen. Het arme zondaarsbankje noemt Renate Lien de zen zetel. Renate Lien is de bewoonster van „de Lan taarn", de vrouw wier bezoeken licht en warmte brengen in dit vertrek en vreugde en voldoening in het gemoed van zjjn bewoner. Terwille van een babbeluurtje met haar is Eugen Delmer gaarne bereid belangrijke con ferenties te verdagen en dringend om afdoe ning vragende processtukken op de lange baan te schuiven. Door niets en niemand laat hij zich storen, wanneer hij haar verwacht. „Weet u wel zeker, dat mevrouw vandaag komt?" vraagt Anton twijfelend Zijn, door een jarenlangen dienst in dit huis veroverde positie is van dien aard, dat hjj zich een der gelijke opmerking wel mag veroorloven. „Maar beste kerel, dat behoef je toch niet te vragen!" zegt Delmer, die in de beste stemming verkeert. „Nu ja, ik bedoel maar, omdat zij het niet vooruit heeft iaten weten, zooals anders..." „Alsof dat noodig was! Vandaag! Maar m'n goeie man, weet e dan niet, wat het vandaag voor een dag is?... Herinnei je je dan heelemaal niet meer wat er vandaag voor twee jaren gebeurde...?" „Ach en... hoe is 't mogelijk...", roept de oude bediende verschrikt in een plotselinge herinnering. „Dat ik daar niet direct aan ge dacht heb... nee maar..." En zichtbaar on tevreden over zichzelf, schudt hij afkeurend het grijze hoofd. Zijn meester lacht: „Nou erger je maar niet. Dat kan zelfs jou overkomen, zij het dan, dat je dezen datum toch eigenlijk niet mocht vergeten". Want op dezen helderen Decemberdag is dan ook slechts mogelijk door organisatie van collectieve veiligheid onder beschutting van den Volkenbond. „Wij willen niet twijfelen aan de oprecht heid van Hitler's vredelievende woorden, maar wij zijn niettemin verplicht voorzorgen te nemen," schrijft het Petit Journal. „Als Hitier het oprecht meent, waarom wil hij dan geen rekening houden met het stelsel van collectieve veiligheid Duitschlands plaats te Genève is ledig." De Ere Nouvelle (radicaal) schrijft: „Als Hitier vrede wil en aan de inter nationale veiligheid wil medewerken, dan heeft hij maar één ding te doen: het ver drag van onderlingen bijstand te teeke nen." De Excelsior: „Vrede is dringend noodza kelijk. De Fransche regeering acht hem op recht mogelijk, maar alleen als hij tegen niemand is gericht. Zij wenscht hem voor alle volken van Europa, te meer omdat de onrust in Azië en Afrika de blanken waar schuwt dat zij geen enkele fout mogen be gaan als zij hun eigen doodvonnis niet wil len teekenen." De Ordre (gematigd rechts)„Hitier is in de gelegenheid te bewijzen dat hij meent wat hij zegt en wel door deelneming aan het Fransch-Russisch verdrag." Pertinax schrijft in ae Echo de Paris: Hitier tracht ons te overtuigen, dat onze vreezen ongegrond zijn; als evenwel zijn vre delievendheid zóó vurig is, waarom weigert hij dan zoo stellig bijstand aan verdragen van wederzijdschen bijstand voor het Donaubek- ken en N.O. Europa?" De Britsche News Chronicle acht Hitler's aanbod van groot belang en zegt dat Hitler's beroep op vrede waarschijnlijk zijn laatste zal zijn. Het blad dringt erop aan, dat men onverwijld pogingen zal ondernemen om een openhartige bespreking over de hangende vraagstukken te organiseeren. Door de Zweedsche kolonie bijeen gebracht. Onze correspondent te Brussel meldt ons: De Zweedsche kolonie in België heeft een fonds opgericht dat, met goedvinden van koning Leopold, „Fonds ter herinnering aan koningin Astrid" zal worden genoemd. Een eerste bedrag van 40.000 frank is aan den raad van beheer overgemaakt. Het fonds is bestemd om behoeftigen Zweden bijstand te kunnen verleenen en de goede betrekkingen tusschen België en Zweden te bevorderen. Door Roosevelt onderteekend. Uit Washington wordt gemeld: Roosevelt heeft Zaterdag het besluit, waarbij de tegenwoordige neutraliteits wet verlengd wordt, onderteekend. Reuter teekent hierbij aan, dat de eenige mogelijkheid, dat Amerika zal deelnemen aan het petroleum-embargo, indien de Volkenbond hiertoe besluit, is, dat Roosevelt de petro- leum-exporteurs zal overhalen om de petro- leumverschepingen naar Italië te staken. De neutraliteitswet geeft hem geen enkele be voegdheid om deze verschepingen te verbie den. De wet is van kracht tot 1 Mei 1937. Zondag, voor de eerste maal sedert zijn troonsbestijging heeft koning Eduard VIII via de radio tot zijn onderdanen een boodschap gericht, waarnaar niet alleen de millioenen Britsche onderdanen in het moederland en de overzeesche gewesten, doch de geheele be schaafde wereld heeft geluisterd. KONING EDUARD VIII. Thans rust op mij zoo zei de koning de plicht zijn werk voort te zetten. Men kent mp als den Prins van Wales, die gedurende en na den oorlog gelgenheid had bijna alle volkeren der aarde te bezoeken en verschillen de sociale verhoudingen en moeilijkheden te bestudeeren. Het waren eenvoudige, hartelijke woorden, die herinnerden aan de toespraken van wijlen koning George en die den' band, welke de over de geheele wereld verspreide Engelschen tot één groote familie bindt, nog vaster moet hebben aangehaald. Het waren tevens woor den van herinneringen aan het werk van zijn vader. Op het oogenblik spreekt de koning, maar daarnaast ook de mensch, die dezelfde hoop op geluk koestert als zijn volk. Moge de wereld den vrede behouden en moge het E ilsche volk gelukkig zijn, daar mede handhavend het erfgoed, dat het onze is. Zaterdagmiddag geopend. In het paleis der Academiën te Brussel is Zaterdag een internationale jeugdconferentie voor den vrede geopend. Een driehonderd ge delegeerden waren aanwezig. Uit Nederland meldde men de aankomst van een lid van het anti-fascistische studenten comité te Amsterdam, verder waren deelne mers gekomen uit Duitschland, Engeland, Oostenrijk, Denemarken, Frankrijk, Hongarije, Italië, Noorwegen, Zweden, Tsjechoslowakije, China, enz. Het voorloopig bestuur werd voorgezeten door den secretaris van het organiseerende comité, de heer Zimmer de Cunchy van de Leuvensche katholieke groep L'avant-garde, die een eerste woord van welkom uitsprak en wees op de beteekenis van deze vredesconfe rentie, gehouden in België, welk land steeds het slagveld der natiën is geweest. Na hem hield de Belgische socialistische senator mr. Rollin een enthousiaste rede over het vredesideaal. Spr. bezwoer de jeugd uit alle landen vooral oog te hebben voor wat de men- schen vereenigt, en niet voor wat hen verdeelt. B(j de H.J. Volgens een bericht uit Berlijn aan de News Chronicle houden jongens en meisjes van de Hitlerjeugd te Keulen voor en na ge meenschappelijke maaltijden, spreekkoren, waarin Hitier wordt verheerlijkt. Dit kwam aan het licht door een strooibiljet van een groep evangelische geestelijken van de Be lijdenisbeweging, die daarin gewaagde van anti-christelijke en godslasterlijke stroomin gen onder de H.J. De Gestapo heeft dit strooibiljet in beslag genomen, doch de in houd is niettemin bekend geworden. De spreekkoren die er in geciteerd worden, zjjn vóór den maaltijd: Leider, mijn Leider, dien God mij heeft ge geven, bescherm en bewaak mij mijn leven lang en ik heb u mijn dagelijksch brood te danken. Sta mrj bij en verlaat mij nooit, Lei der, mijn Leider, mijn toeverlaat en mijn licht. Na den maaltijd: Voor dit maal danken wij u, beschermer Van de jeugd en behoeder van den ouderdom. Blijf verzekerd van onze trouw. Het strooibiljet haalde voorts brokken uit nat.-soc. geschriften aan ten betooge dat de H.J. in aanbidding van Teutoonsche godheden wordt voorgegaan. Pessimistische geluiden. In een beschouwing over den stand der vlootconferentie schrijft de diplomatieke medewerker van de Daily Mail, dat het eenige resultaat der besprekingen vermoedelijk zal bestaan in een accoord tusschen Engeland en de Vereenigde Staten ten aanzien van de tonnage en de uitwisseling der programma's De maritieme medewerker der Morning Post meldt, dat de leider der Amerikaansche delegatie, Norman Davis, bij het onderhoud, hetwelk hjj Vrijdag met Eden heeft gehad, verklaard heeft, dat het geduld der Ver eenigde Staten zoo goed als uitgeput is. In vele kringen gelooft men, volgens dit blad, dat de Amerikaansche delegatie binnen 14 dagen de thuisreis zal aanvaarden. De open bare meening in de Vereenigde staten is te gen iedere vérdere vertraging, daar zij vreest, dat Amerika in de Europeesche kwesties ver wikkeld zal geraken. De uitbreiding van het Engelsch Duitsche vlootverdrag. Hitier heeft er zijn goedkeuring aan ge hecht, dat de onderhandelingen over de uit breiding van het Britsch-Duitsche vlootaccoord dezer dagen zullen beginnen. Zaterdag moet de Duitsche ambassade instructie.» in dezen geest uit Berlijn ontvangen hebben. Deze waren Zaterdagavond nog niet ter kennis gebracht van de Britsche regeering. Gravin Reventlow, omtrent wier gezond heid men zoo beducht is geweest, heeft ae crisis doorstaan. Er is thans een belangrijke verbetering in haar toestand ingetreden. Haar kindje blijft het goed maken. Uithuilend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 30 fabl. 70 ets. en oranjezakjes van 3 tabl. 10 ets. Okada neemt het minister-president schap van Goto over. Het schijnt, dat Okada zich in zijn ambts woning bevond, toen de muiters daar binnen drongen, doch dat hij nog net op tijd was ge waarschuwd en zich kon verbergen. Hij hield zich den geheelen dag schuil, terwijl de re bellen zijn ambtswoning bezet hielden, doch Donderdag slaagde hij er in, te ontsnappen. Vrijdagmiddag diende hij, door bemiddeling van Goto, zijn ontslag in. De Keizer heeft echter geweigerd, het ontslag te aanvaarden, zoodat Okada minister-president blijft. In een verklaring van het kabinet wordt hier nog aan toegevoegd, dat Goto van zijn functie van interimair minister-president is ontheven. Vrijdagavond zoo verklaart men heeft Okada zich naar het paleis begeven, om den Keizer zijn oprechte spijt te betuigen over de verwarring, die heeft plaats gehad. Bjj vergissing de zwager van Okada vermoord? De eerste berichten omtrent Okada schijnen er op te wijzen, dat de rebelen bij vergissing diens zwager hebben vermoord, den kolonel b.d. Denzo Matsoei, dien men wegens de groote gelijkenis voor den minister-president zou hebben gehouden. De muiters ontwapend. Een officieel communiqué, gepubliceerd door het hoofdkwartier der militaire strijd krachten te Tokio, en weergegeven door het Japansche blad Rafoe Sjimpo te San Fran- cisco meldt: Alle soldaten en officieren, die aan den op stand hebben deelgenomen, zijn om één uur des middags plaatselijken tijd ontwapend. De deelnemers aan den opstand zullen als muiters worden behandeld. Generaal Kasjii, de militaire gouverneur van Tokio, heeft medegedeeld, dat de officieren en manschappen, die aan den op stand hebben deelgenomen, als muiters zullen worden behandeld. Alle leiders van den opstand van hun functies ontheven. Officieel wordt medegedeeld, dat alle leiders van den opstand, t.w. 15 officieren, o.w. drie kapiteins, vjjf luitenants en zeven onderluite nants, bij ministerieele beschikking van hun functies zqn ontheven. Zelfmoord en masse. Óp last van de autoriteiten hebben acht tien officieren, die de leiding van den op stand hadden, met den revolver zelfmoord ge pleegd. Okada blijft waarschijnlijk geen minister-president. In welingelichte kringen te Tokio verklaart men, dat aan Okada geen opdracht zal worden gegeven, een nieuw kabinet te vormen. Prins Sajonji is bij den keizer geroepen, om hem van advies te dienen inzake de keuze van een minister-president en een geheimzegelbewaar der, ter vervanging van admiraal graaf Salto. het juist twee jaai geleden, dat Renate Lien hi'. witte huis betrok, dat zij halverwege den Iselberg heeft laten neerzetten. „De Lantaarn" hebben de bewoners van Lans, Sistrans en alle andere omliggende dorpen van de helling het niet ten onrechte gedoopt, want in zijn eigenaardigen, dobbel- steenvormigen bouwtrant met zijn hooge, breede schuiframen gelijkt het 's avonds, als alle lampen branden, werkelijk een groote lantaarn, die het geheele landschap beheerscht „Ja, ja, twee jaar woont zij nu al bij ons", zegt Eugen Delmer langzaam bjj zichzelf, terwijl hij diep in gedachten, de handen op den rug gevouwen, het vertrek op en neer loopt. De jurist is een zestiger, maar zijn rijzige gestalte is nog kaarsrecht en vol jeugdige elasticiteit. Een jeugdige trek ook ligt op zijn glad geschoren gelaat, waarvan de huid door de berglucht gelijkmatig gelooid schijnt te zijn, maar jong vóór alles is de goedige, warme blik van zijn blauwe oogen onder de borstelige wenkbrauwen. „Tirol is mijn jeugdbron", pleegt hij te zeg gen, als men hem daarvoor interpelleert. „Als ik in Weenen was gebleven als com pagnon van m'n grooten broer Frans, dan zou ik nu misschien ja, zelfs waarschijnlijk een beroemd verdediger zijn, net als hij. Want tenslotte is m'n vader het ook geweest en m'n grootvader was in zijn tijd eveneens een juridisch genie, waaruit gevoeglijk kan wor den geconcludeerd, dat de Delmers in dit op zicht min of meer erfelijk zijn belast. Onge twijfeld ware ik dan echter vandaag aan den dag een gebrekkige oude heer met een be hoorlijk percentage suiker, een even respec tabele dosis neurasthenie en dergelijke ou- derdoms-verschijnselen. Ik mag dus van geluk spreken, dat ik er nog juist op tijd tusschen- uit ben getrokken en me hier heb gevestigd, waar voor een jurist niet veel anders te doen is dan het bijleggen van conflicten tusschen een paar stijfhoofdige boeren en de beharti ging van 'n aantal vervelende beheerschaange- legenheden. Daarmee zijn weliswaar niet zoo veel lauweren te oogsten als met de even inte ressante als sensationeele „gevallen", zooals die zich in een wereldstad als Weenen schier dagelijks voordoen, maar desondanks heb ik het beste deel gekozen". Nooit echter spreekt Eugen Delmer over de eigenlijke reden, welke er toe geleid heeft, dat hij hei bruisende leven van de vnoqjke Donau-stad tegen de betrekkelijke eenzaam heid van de Tiroler bergen verwisselde. Hij, de zeer begaafde, algemeen geachte en be minde jurist met zulke schitterende relaties. Nooit gewaagt hij van het feit, dat hem er toe dwong vrijwillig afstand van een veelbeloven de carrière en zijn maatschappelijke positie in Weenen... Anton, die de wisselende stemmingen van zijn heer en meester door en door kent, houdt zich minutenlang stil. Eerst als Delmer zijn wandeling door de kamer onderbreekt om eenigszins omstandig een sigaar op te steken, zegt hij bedachtzaam: „Dat was destijds een goed idee van meheer Frans om mevrouw hierheen te stu ren, toen ze uit Weenen vertrok..." Delmer, nog steeds diep in gedachten, knikt. Ze is nu bijna een beroemdheid, onze mevrouw," vervolgt Anton zijn overpeinzin gen. „Dat zou ik maar niet zeggen, als ze er bij is!" waarschuwt dr. Delmer lachend. Hi) kent maar al te goed de levendige protesten, waarmee Renate zich tegen dergelijke kwali ficaties verweert. „Je vergist je; ik ben niet meer dan een middelmatige schrijfster," pleegt zij dan te zeggen. „Ik verwerk daar in de contemplatie van mijn rustig, landelijk leven, eenvoudig de indrukken van vroegere, meer bewogen tijden. Daarbij komt dan nog al datgene, wat de natuur op zoo verkwistende wijze hier voor mij uitspreidt, wat zij mij daarmee zegt en geeft en waarmee ze mij, als ik het zoo al mag noemen Inspireert. Het een ver mengt zich met het ander en doet al die verhaaltjes, legenden en novellen In rnjj op komen, die ik maar al te graag neerschrijf en die men wel zoo vriendelijk is te willen drukken..." èn die men dan ook zeer behoorlijk be taalt", geeft Delmer dan steeds meesmui lend ten antwoord. Want veel meer dan Re nate zelf, die geen rekenmeester Is en nooit in de gelegenheid is geweest om zich in prak tische nuchterheid te bekwamen, verheugt hij, als haar zaakwaarnemer zich over de zeer behoorlijke bron van Inkomsten van V" lfgang Lien's weduwe. Wederom vervalt Eugen Delmer In zijn gepeins. Gedenkdagen wekken nu eenmaal herinneringen op... En zoo overziet hij dan nu met naar binnen gekeerden blik Renate's leven, dat hem dierbaar is geworden en ver trouwd tot op dit oogenblik... Op haar vierentwintigsten verjaardag was de comtesse Renate Royter de vrouw ge worden van Wolfgang Lien, den bekenden Weenschen architect. In achttien gelukkige huwelijksjaren was haar leven vervuld ge weest van warmte en blijmoedigheid en ge dragen door een innige harmonie. Tot op den dag waarop haar man, terugkeerend van een met succes bekroond werk in het buitenland, als slachtoffer was gevallen van een vlieg ongeluk. Zoo diep als als haar smart was, zoo stil ook betreurde zjj deD doode. Zij sloot het groote landhuis in Lainz en de fraaie stads woning aan den Stubenring en deed afstand van haar kostbare sieraden, haar elegante toiletten en al die andere belangrijke nietig heden, die nu eenmaal onmisbaar zijn voor een dame uit de groote wereld. Daarna pakte zy haar koffer met de noodzakelijkste kle dingstukken: waterdichte regenjassen, loden costumes, sportblouses en stevige laarzen, waarbq tenslotte nog skies kwamen, een kist met boeken en de Bliithne vleugel. Daarmee trok zij naar Innsbruck, waar zij beslag legde op een terrein, langs de helling van den Isel berg en waarop spoedig daarna de „Lan taarn" verrees. In een overmoedige bui, tydens eens snipperuurtje had Wolfgang Lien deze aardige kubus ontworpen; een fantasie, die werkelijkheid was geworden in het Tiro ler land. Tydens den bouw had dr. Eugen Delmer Renate Lien met raad en daad terzqde ge staan. Zij voelden zich steeds meer tot elkaar aangetrokken en tenslotte deed Renate niets zinder het met den grijzen jurist te hebben besproken. De dagehjksche zorgen van het huishouden werden toevertrouwd aan The- rese, een even viytig als opgewekt Inns- brucksch kind en voor de bewaking van de nieuwe woning werd een prachtige Ulmer dog aangeschaft, die naar den naam Bella luisterde. Intusschen was Wolfgang Lien's nalaten schap, na aftrek van alle verplichtingen, waartoe ook de verkoop van zijn Weensche bezittingen en de bouw van Renate's berg huis behoorden te worden gerekend, beperkt gebleven tot een vrij onbeteekenend bedrag. Geld en geldswaarden waren nu eenmaal door zijn beweeglijke vingers gerold, zonder dat hy er ooit eenig respect voor had kun nen hebben. Edelmoedig, vrijgevig en ja ook lichtzinnig was hij geweest en als jong, gezond, van scheppingsdrang vervuld en met succes voorwaarts strevend kunstenaar was hy nooit op de gedachte gekomen ook eens voor een tijd te zorgen, waarin hij er niet meer zou zyn en de vrouw, die hij zielslief had, wellicht alleen zou achterblijven. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 1