GRATIS reizen naar AMSTERDAM Radio-programma DE JEUGD TEGEN DEN OORLOG Een groote slag in Tembien. De Volkenbond doet nog een vredespoging. HRLDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 3 MAART 1936. Inlichtingen: KANAALWEG 120. Het Fransch-Russische verdrag. Een verklaring van het kabinet. het leger van Ras Kassa verslagen. Dè positie van de Abessiniërs nog lang niet hopeloos. De komende regentijd. Het Roode Kruis in Abessinië. Voor een oplossing van het Italiaansch-Ethiopische conflict. Uitbreiding van de staking te New York. EEN OPROEP AAN DE JEUGD IN DE GEHEELE WERELD. A v f per luxe Touringcar. Minister van Oorlog acht zich ver antwoordelijk voor het gebeurde. Generaal Kawasjima, de minister van oor log, verklaart in een officieele proclamatie, welke werd gepubliceerd nadat de rebellen zich hadden overgegeven: „Ik alleen ben te laken voor de betreurenswaardige gebeurte nissen, welke hebben plaatsgehad en ik ben mij diep bewust van mijn verantwoordelijk heid.' Ken demonstratie tegen het Japansche militarisme te New York. Reuter meldt uit New York dat daar gis teren een door vijf vereenigingen georgani seerde betooging heeft plaats gehad om te protesteeren tegen de agressieve politiek van de Japansche militairen. 200 politie-agenten hebben de wolkenkrab ber, waarin het Japansche consulaat gevestigd is, bewaakt. Twee leden van de Amerikaan- sche liga tegen oorlog en fascisme werd ver oorloofd een resolutie te overhandigen, waarin tegen het drijven der militaristische ultra's in Japan wordt geprotesteerd. De resolutie wijst er op dat de agressieve houding jegens Mon golië, de Sowjet-unie en China millioenen menschen aan de zijde van de bedreigde vol ken zal brengen. Sombere beschouwingen van de Pestl Hirlap. De Pesti Hirlap wijst, naar het D.NJB. uit Boedapest meldt, opnieuw op het gevaar van het zich mengen in Europeesche aangelegen heden door Rusland. De aanleg van Sowjet- Russissche luchthavens in Tsjechoslowakjje beteekent een openlijke oorlogsverklaring en een duidelijke schending van het Volkenbonds pact. Het is noodig dat deze aangelegenheid onverwijld voor den Volkenbond wordt ge bracht. Op het oogenblik dat Sowjet-Rusland hin- nenslands orde zal hebben geschapen, zal het zijn masker afdoen; dan zal Europa in plaats van het vredelievende Rusland, een oorlogs zuchtig Rusland leeren kennen. Het Fransch-Russische pact geeft de regee ring te Moskou de middelen, om op een Rus land geschikt voorkomend oogenblik, een inter nationalen toestand in het leven te roepen, die den Russische legers het binnendringen van West-Europa zal mogelijk maken. Eens zal Frankrijk in een oorlog verwikkeld worden van ongekende gruwelijkheid. Dank zjj de overeen komst met Tsjechoslowakije is Rusland al kun nen beginnen met het volgens een vast plan brengen van Russische troepen in Boven-Hon- garije. De Tsjechoslowaaksche politiek heeft Rus land naaf Midden-Europa gevoerd. Het gevoelt een groote verantwoor delijkheid. Het kabinet heeft een verklaring gepubli ceerd, waarin het uiting geeft aan zijn leed wezen over de laatste incidenten. Het gevoelt een groote verantwoordelijkheid voor die ge beurtenissen, doch betuigt tevens er zijn vol doening over, dat de bevolking haar kalmte heeft bewaard en het zakenleven normaal heeft gefunctionneerd. Tenslotte worden auto riteiten en bevolking aangemaand, haar plicht te doen en zich van excessen te onthouden. De opinie aan buitenlandsclie zaken te Tokio. De woordvoerder van het departement van buitenlandsche zaken te Tokio verklaarde, dat er door den putsch geen wijziging komt in het buitenlandsch beleid van Japan, welks con tinuïteit vaststaat, hoe ook het kabinet zal worden samengesteld. De woordvoerder zeide nog, dat het incident een uitvloeisel is van omstandigheden, die geen verband houden met de buitenlandsche politiek. Dat was o.m. ge bleken uit het feit, dat het departement van buitenlandsche zaken niet was aangevallen door de opstandelingen en andere departemen ten wel, zooals het departement van binnen- landsche zaken en departement van oorlog. De censuur opgeheven. Het ministerie van oorlog deelt mede, dat de censuur is opgeheven. De stad heeft het normale aspect herkregen. Te vier uur reden de auto's weer door de straten; het spoorweg verkeer was Zaterdag om 12 uur reeds hervat. Dé leider der rebellen pleegt zelf moord. De generale staf deelt officieel mede, dat kapitein Nonaka, de leider der rebellen, zelf moord heeft gepleegd. De andere officieren, die aan de muiterij hebben deelgenomen, o.w.'drie oude officieren, Maranaka, Isobe en Sjiboekawa genaamd, zijn in de militaire gevangenis gebracht. De onder- ófflóiCren en soldaten, die de muitende officie- ren zijn gevolgd, zijn in hun kazernes onder arredt gesteld. Het nieuwsagentschap Domei meldt, dat in èen communiqué van de militaire autoriteiten wordt bekend gemaakt, dat alle officieren, die aan den opstand hebben deelgenomen, ontsla- gen én gedegradeerd zijn. Harakiri om „een voorbeeld te geven". „Óm het voorbeeld te geven" aan de offi cieren die hadden gemuit en die de militaire reglementen hebben overtreden, heeft een 31-jarige luitenant van de keizerlijke garde, Kenklsji Aosjima genaamd, zich volgens den èervollen ritus van het leven beroofd, door iicii <len buik open te snijden. Zijn vrouw, Komko, 23 jaar oud, sneed zich ha hém de keel af. Beiden waren gekleed in het gewaad, waarin op plechtige wijze harakiri wordt' gepleegd. Aósjima maakte deel uit van de keizerlijke gafde, welke tegen de opstandelingen moest optféden. In een brief, dien hij achterl'et, deelde hij mede, niet te kunnen verdragen, dat keizerlijke Japansche troepen tegen elkaar ge- Streden hadden. Zaterdagnacht seinde maarschalk Badoglio het 141e legerbericht, dat als volgt luidde; „De tweede veldslag in Tembien is in een beslissend stadium gekomen. „De legers van ras Kasa en ras Syoem zijn omsingeld en hun toestand wordt van uur tot uur kritieker." Zondag volgde het 142e legerbericht, kort en krachtig; „Op het Noordelijk front is het leger van ras Kassa, dat beslissend is geslagen, in ont binding." Hieraan voegde Reuter toe van het front in Tigré: Het Italiaansche leger heeft den slag in Tembien gewonnen. De verslagen Abessijnen hebben overal groote hoeveelheden wapens en munitie in de handen der Italianen achter gelaten. Het leger van ras Kassa is vernietigd. Gisterenochtend verscheen het 143e leger bericht, dat als volgt luidde: „De tweede slag in Tembien, op 27 dezer begonnen met den opmarsch van het Erltree- sche legercorps uit het Noorden en het derde legercorps uit het Zuiden, en de volgende dagen met verwoede gevechten voortgezet, is besloten met een verpletterende overwinning. „De legers van ras Kassa en ras Syoem hebben op wanhopige wijze getracht te ont snappen aan de bankschroef, die steeds vaster werd aangedraaid, door het ontketenen van heftige tegenaanvallen, zoowel in de richting van den pas van Warieu, als op de flanken van het derde legercorps. „De vijandelijke legers zijn overal op de vlucht gedreven met geweldige verliezen aan manschappen, wapens, viervoeters, oorlogstuig en geheele convooien. „Voor den eersten keer hebben volledige Abessijnsche detachementen de wapens neer gelegd. „De overblijfselen van de legers, die trach ten zich door de vlucht te redden, worden vervolgd door honderden vliegtuigen en onop houdelijk gebombardeerd. „Gegeven den omvang en den ernst van den slag zijn onze verliezen niet belangrijk. Zij zullen worden meegedeeld, zoodra zy nauw keurig zijn vastgesteld. „De ontreddering van den vijand is vol komen. Na de nederlagen van ras Desta en ras Moeloegeta hebben thans twee andere voorname Abessijnsche legeraanvoerders de beslissende meerderheid moeten ervaren van de soldaten van Italië." Een overwinning van groote beteekenls. De Nw. Rott. Crt. schrijft: De slag, dien de troepen van maarschalk Badoglio onmiddellijk na de bezetting van den Amba Aladji in Tembien hebben geslagen, is van buitengewoon groot belang. Hoewel de eerste berichten van de Italiaansche overwin ning overdreven schijnen, mag men toch veilig aannemen, dat het verzet van ras Kassa en ras Syoem in Tembien thans gebroken is en dat de verdere zuivering van dit gebied den Italianen niet veel moeite meer zal kosten. Zij zullen nu wel zorgen, dat zij de oevers van de Takazze bezet houden en dat de Abessiniërs geen gelegenheid meer zullen krijgen in het Noorden hun verbindingswegen te bedreigen. Wel opereert op hun uitersten rechtervleugel thans nog ras Immeroe, die blijkens zijn ver richtingen tot dusver stellig de bekwaamste van de Abessijnsche aanvoerders in het Noor den is, maar als Tembien eenmaal gezuiverd Is, moet het den Italianen niet moeilijk vallen ook Scire te bevrijden van vijandelijke troepen. Op die manier kunnen zij een aaneengesloten; front vormen, loopende van Antalo langs de Gheva, de Takazze en de Setit tot Om Ager aan de grens van Soedan. Alleen de verbin-' dlngswegen van Antalo naar het Zuiden, die tot den Amba Aladji een lengte van 40 km be slaan, zouden dan nog voor flankaanvallen in aanmerking komen. Dit beteekent, dat- de Italianen, als z(j eenmaal de zuivering benoor den de genoemde rivieren hebben volbracht, den regentijd rustig af kunnen wachten. Het zal voor de Abessiniërs ongetwijfeld een harde slag zijn, dat thans alle hoop van een herhaling van 1896 de bodem is ingeslagen. Of zulks echter zal leiden tot de politieke gevol gen, die de Italianen zoo gaarne zouden wen- schen en die zij maar voortdurend blijven voor spellen, staat nog niet te bezien. De. negus is er tot dusver, in geslaagd zijn gezag te hand haven en de opstand in Godjam, waarvan de Italianen zulke groote verwachtingen hadden, behoort reeds eenige weken tot het verleden. Hoewel hun in het Noorden leelyke klappen zijn toegebracht, beschikken de Abessiniërs daar nog over talrijke reserves. De regentijd werkt in hun voordeel. Als deze inderdaad ver dere Italiaansche offensieven onmogelijk maakt krijgt de negus tot October den tijd zijn troe pen te reorganiseeren en nieuw uit te rusten. De Brusselsche correspondent van de Nw. Rott. Crt. meldt: Naar aanleiding van de jongste Italiaansche overwinning in Tembien heeft de Belgische re serve-kolonel Reul, die, naar men weet aan het hoofd heeft gestaan van de groep Belgische reserve-officieren, welke zich thans nog in Abessinië bevindt, doch om gezondheidsredenen naar Europa moest terugkeeren, aan de pers verklaard het Italiaansche succes niet te willen ontkennen. De zege is hiermede echter nog op verre na nog niet bevochten, zei hjj. Het is niet om het winnen van een veldslag, maar om het winnen van den geheelen oorlog te doen. De Italiaansche stellingen zjjn nog honderden kilometers van Addis Abeba verwijderd. Verder is de kolonel van oordeel,, dat de be zetting van een of anderen bergtop in dit berg achtige land practisch geen beslissend voordeel biedt aan de Italiaansche aanvallers want voordat alle bergtoppen zjjn veroverd, zullen vele jaren moeten verloopen. De Abessiniërs zijn ook uiterst voorzichtig bij de Italiaansche luchtaanvallen en verbergen zich in bergkloven of struikgewas. Zij leeren de buitgemaakte wapens en tanks met groote handigheid gebruiken. Wat de Italiaansche oorlogsberichten betreft deze zijn meestal opgeschroefd en sterk over dreven. De negus daarentegen houdt er aan, dat de Abessinische berichtgeving juist zij. De waarde van de overwinning Lu Italiaansche oogen. Reuter meldt uit het Italiaansche hoofd kwartier: De overwinning in Tembien kan als defi nitief beschouwd worden, want na de ver nietiging van de strijdkrachten van ras Moe loegeta en ras Kassa bestaat er vrijwel geen Abessijnsch leger meer. Aan den anderen kant is gebleken, dat zelfs in een terrein, dat uitsluitend bestaat uit een waar stelsel van natuurlijke vestingen als Tembien, de Abessiniërs zich niet tegen een Italiaansche actie in groote stiji kunnen handhaven. De demoralisatie van de Abessijnsche sol daten is volgens het Italiaansche hoofdkwar tier volledig. De troepen van ras Kassa slui ten zich niet meer aaneen, maar de soldaten keeren naar hun haardsteden terug, evenals dat met de manschappen van ras Moeloegeta het geval is geweest. Tenslotte bestaan er geen Abessijnsche reserves. De keizer had zelf getracht op het laatste oogenblik met zjjn garde naar het Noorden op te rukken, hetzij om ras Moeloegeta te steunen, hetzij om het derde Italiaansche legerkorps, dat de flank van ras Kassa be dreigde, op zijn beurt in de flank te vallen. De keizer kwam te laat en toen hij in den omtrek van Kworam verrast werd door de Italiaansche vliegtuigen moest hij zich - met zware verliezen terugtrekken. Onder dezë omstandigheden wachten de Italianen met on geduld, maar onbevreesd den afloop van de nog loopende actie, die de definitieve verniel tiging zal markeeren van wat eens de Abes sijnsche strijdmacht was. De herdenking van Adoea io Abessinië. Naar de speciale verslaggever van Havas te Addis Abeba vanochtend meldde, heeft de Aboena, de Koptische aartsbisschop, de ge heele burgerbevolking voorgeschreven, zich slechts met water en brood te voeden, tent einde de militaire autoriteiten in staat té stellen de troepen te velde beter te appro- viandeeren. Gisterenochtend is in de kathedraal van St. George een godsdienstoefening gehouden ter herdenking van de Abessijnsche overwin! ning in 1896. Ter viering van dit feit losteri de kanonnen, die toen op de Italianen zijn buitgemaakt, 40 schoten. Voor de kathedraal werden in tegenwoordigheid van duizenden burgers en militairen vaderlandsche redevoe ringen gehouden. Een telegram van Mussolinl aan Badoglio. Naar Stefani meldt, heeft Mussolini het volgende telegram gezonden aan maarschalk Badoglio: „Het bericht van de verpletterende over winning op de legers van ras Kassa en ras Syoem heeft alle Italianen zielsblij gemaakt! De overwinning is te danken aan het held-? haftig genie van uwe excellentie. De onbe dwingbare moed van de Italiaansche en Eri- treesche troepen zal voor immer gegrift blij ven in de geschiedenis van het fascistisch Italië. Breng in een dagorder den groet en; de uitdrukking van dankbaarheid over van! het Italiaansche volk aan alle troepen, die zegevierend gevochten hebben. Leve Italië, leve den Koning. Mussolini". Ontmoediging in Abessinië.! Het Italiaansche succes in het Noorden! heeft een groote ontmoediging in Abessinië: ten gevolge gehad. Te Addis Abeba, waar eerst nog eenige vreugde heerschte over de aankomst van een aantal inlandsche deser teurs uit het leger van Graziani, is de tijding van de vernietiging van de legers van ras Syoem, ras Kassa en ras Moeloegeta thans doorgedrongen. De laatste twee dagen bestond er met Dessié een onvoldoende verbinding en de berichten, die uit Dessié doorkwamen, ver meldden alleen, dat de verbindingen met het Noordelijk front verbroken waren. De Italianen verklaren, dat ztl hun actie niet zullen onderbroken. Stefani meldt uit Rome: In buitenlandsche bladen wordt de meening verkondigd, dat Italië genoodzaakt zou tyn om tijdens het regenseizoen de miltaire actie in Abessinië te onderbreken. In gezaghebben de kringen te Rome verklaart men, dat dit niet het geval is. De Italiaansche generale staf heeft dit probleem uitvoerig bestudeerd en is tot de conclusie gekomen, dat de opera ties aan het front door zullen gaan, ook tijdens de regens. Uit het rapport van den Zweed- schen dr. Hylander. Men meldt uit Stockholm aan de N.R.Ct.: Het hoofdbestuur van het Zweedsche Roode Kruis heeft dezer dagen een uitvoerig rapport van den leider der Zweedsche ambulance, dr. Fride Hylander, ontvangen. Wij ontleenen daaraan de volgende passage over het ge bruik van het Roode Kruis-teeken bij de ver zorging van zieken en gewonden in Abessinië. „Herhaaldelijk heb ik van Abessiniërs ge hoord, dat zij al het gepraat over het Roóde Kruis opvatten als een Italiaanschen truc om dé Abessiniërs in een val te lokken en er zoo veel mogelijk tegeiijk om te kunnen brengen. 1 Het staat vast, dat wij onder het teeken van het Roodé Kruis geen enkelen patiënt zouden krijgen; zieken noch gewonden durven de risico te loopon in een Roode Kruis-tent te liggen. Toen wy te Neghelli waren aange komen en er een Roode Kruis-tent hadden op geslagen, gaven alle zieken te kennen, dat zij de plaats zouden verlaten, wanneer wij de tent niet wegnamen. Toen de Noren op doorreis te Erga-Alem kwamen en bij het Amerikaansche zending station een veertien meter lang stuk goed met het Roode Kruis wilden uitspreiden, zeiden de zendelingen, dat zij niet toestonden dat de Roode Kruis-vlag bij hun station werd neergelegd, waardoor de Italianen een schiet schijf zouden hebben. Het staat vast, dat wij, ais wij zieken en gewonden willen helpen, dit nn nauwelijks meer zonder camouflage doen kunnen. Eventueel zouden wy het Roode Kruls-terrein op de gewone wyze kunnen aangeven en dan ons werk elders kunnen ver richten. waar in naturlijke grotformatiès bom- vrfte schuilplaatsen Ingericht kunnen worden." Het hoofdbestuur deelt tegelijkertijd mede, dat het Internationale Roode Kruis-comité te Genevè een officieel onderzoek inzake even- tusele krenking van de Roode Kruis-conventie zal instellen nu beide oorlogvoerende partyen daarop aangedrongen hebben. DE NEDERLANDSCHE AMBULANCE IN ABESSINIË. In drieën verdeeld; twee onder- deelen naar het Noorden; de basis blijft te Dessié. Reuter meldde gisteren uit Addis Abeba: De Nederlandsche Roode Kruis-ambulance is in twee secties verdeeld, een onder leiding van dr. Van der Does en een onder dr. van Schelven. De eerste sectie is naar het Noor den getrokken en bevindt zich op het oogen blik vermoedelijk in de buurt van het Asjangi-meer, de tweede is vermoedelyk na- by Waldia. Dr. Winckel, de leider van de am bulance, blijft in de basis te Dessié. =t= WOENSDAG 4 MAART 1936. Hilversum I, 1875 m, VARA-ultzending. 10.00 VPRO. 8.00 Gramofoonplaten. 9.30 Kookpraatje. 10.00 Morgenwijding, 10.15 Kamermuziek, Radio-tooneel, voordracht lezing en gramofoonplaten, 12.001.45 Gramofoonplaten en Orvitropia. 2.00 Gramofoonplaten. 2.15 Viool en piano. 2.45 Gramofoonplaten. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Fantasia, en solist. 6.30 Zang en orgel. 7.00 Sport. 7.15 Kinderkoor. 7.40 Lezing. 8.00 Berichten. 8.15 VARA-orkest. 8.45 R'damsch Plectrum-kwartet. 9.00 Ver,volg orkestconcert, 9.30 Radio-tooneel. 9.55 Berichten. 10.00 Residentie-orkgst en solisten. 11.00—12.00 Migon-kwintet en Gramofoon platen. i - .1 Hilversum II. 301 m. ,r NORV-uitzending, 8.00 Schriftlezing. 8.15—9.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11;0012.00 en 12.15 Ensemble van der Horst. 1.15 Gramofoonplaten. 1.45 Orgelspel. 1 2.45 Gramofoonplaten. 3.00 Chr. lectuur. t> 3.303.45 Gramofoonplaten. 4.00 Sopraan en plano. 5.00 Kinderuur. 6.00 Landbouwhalfuur. 6.30 Afgestaan. 7.00 Berichten. 7.15 Reportage. 7.30 Friesch halfuur. 8.00 Berichten. Gramofoonplaten. 8.15 Arnhemsche Orkestvereeniging. 8.45 Lezing. 9.15 Vervolg concert. M.m.v. solist. 10.15 Berichten. 10.20 Causerie. 10.3511.30 Gramofoonplaten, DONDERDAG 5 MAART 1986. Hilversum 1, 1875 m. AVRO-uitzending. 6;30 VPRO. 8.00 Gramofoonplaten. 9.00 Omroeporkest en solist. 10.00 Morgenwijding. Gramofoonplaten. 10.30 Omroeporkest, il.00 Kniples. 11.30 Lyra-trio. 12.15 Gramofoonplaten. I.00 Omroeporkest. 2.15 Voor de vrouw. 2,45 Gramofoonplaten. 3.00 Kniples. 3.45 Gramofoonplaten. 4.00 Voor zieken en ouden-van-da jan. 4.30 Gramofoonplaatje. 4:45 Voor de kinderen. é.30 Causerie. 6.00 Gramofoonplaten. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Pianorecital. 7.30 Englesche les. 8.00 Berichten. Gramofoonplaten. 8.15 Concertgebouw-orkest, koor en solisten. (i. d. pauze: Cellorecital). 10.30 Zigeunermuziek. II.00 Berichten. 11.10—12.00 Dansmuziek, li Hilversum II. 801 ra. 8.00—.915 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00 NORV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Gods. halfuur. 12.15 Gramofoonplaten en KRO-orkest. 2.00 Handwerkles. 3.003.45 Gramofoonplaten. .4.00 Bijbellezing 4.45 Handenarbeid voor de jeugd. 5.20 Orgelconcert. 6.05 Gramofoonplaten. 6.15 Viool piano, viooL 7.00 Berichten. 7.05 Reportage. 7.30 Psychologische lezing. 8.00 Berichten. 8.05 Biduur voor de oogst. (Om 10.44 Be richten, 11.00—12.00 Gramofoonplaten, Een Fransch voorstel dat groote beroering verwekt. Pe Commissie van Achttien uit de Con ferentie der Volkenbondsstaten voor de sanctiebepalingen tegen Italië is gisteren middag onder voorzitterschap van De Vas- concellos weer bijeengekomen voornamë- lijk ter bespreking van het rapport der deskundigen over de petroleumsancties en heeft zich spoedig weer voor enkele dagen verdaagd ten einde op voorstel van Flan- din, door Eden ondersteund, de Raadscom missie van Dertien eerst nog gelegenheid te geven nogmaals na te gaan of de mogelijk heid bestaat van beëindiging van den str(jd in Abessinië binnen het kader van den Volkenbond. Het Fransche voorstel verwekte groote sen satie onder de talryke uit alle landen en vooral uit Italië toegestroomde journalisten Flandin meende, dat het nut heeft de Raads commissie van Dertien uit te noodigen nog maals bijeen te komen om na te gaan of het niet mogelijk zou zijn een nieuw beroep op de oorlogvoerenden te doen om een eind aan den oorlog te maken. Flandin stelt dus voor dat de Commissie van Achttien haar beraadslagingen tijdelijk zou op schorten totdat de Raadscommissie, het denk beeld om'een nieuw beroep op de oorlogvoeren den te doen zou hebben overwogen. Ederi vèr- klaarde onmiddellijk, dat de, Britsche regeering er zich mede vereenlgt, dat de Commissie van Dertien heden zal bijeenkomen om te over wegen of een nieuwe poging gedaan kan wor den om tot staking der vijandelijkheden te komen. Na bestudeering van het rapport der petro- ieumdeskundigen is de Britsche regeering ge komen tot de gevolgtrekking ten gunste van petroleumsancties en is bereid mede te werken tot een spoedige toepassing van deze sanctie maatregelen indien de andere tot den Volken bond behoorende staten (de medewerking van Amerika wordt dus niet langer geëischt) die petroleum aan Italië leveren of petroleum per schip vervoeren, eveneens hiertoe bereid zijn. De taak van de Commissie van Dertien. I De raadscommissie van dertien, die aanvan kelijk tegen hedenochtend bijeengeroepen was, zal, zooals gisterenavond laat bekend werd .gemaakt, eerst hedennamiddag vergaderen. Over de vraag waarin het tot de oorlog 'voerenden te richten beroep van de raa;s- commissie van dertien zai bestaan, loopen de meeningen ook zeer uiteen. Sommigen ver moeden, dat de raadscommissie van Italië en Abessinië zal vragen, zich alsnog bereid te verklaren tot vredesonderhandelingen op grond van het voorstel van de raadscommissie van v(jf. Anderen meenen, dat vooral de nadruk zal worden gelegd op de noodzakelijkheid van eea onmiddellijke staking der vijandelijkheden in Abessinië. „Staat van bijzondere omstandig heden over New-York afgekondigd. De staking van de liftboys in New-York, die in enkele deelen der stad reeds tot ernstige moeilijkheden geleid heeft, heeft een verdere verscherping gekregen. Vandaag heeft de voorzitter van de vakver- eeniging der huis-employé's, Banbrick, het parool uitgegeven, dat de staking der liftboys moest worden uitgebreid tot de groote woon- huizen, de kantoorgebouwen en warenhuizen van de drukke en dicht-bevolkte Oostzijde der stad. Indien geen regeling wordt bereikt, zullen meer dan 120.000 arbeiders en 11.000 gebou wen door de staking getroffen worden. De vakvereeniging eischte betere loonen en kortere werktijden. Zij zou over een stakings kas van een half millioen dollar beschikken. In verband met den ernstigen toestand, welke te New York is geschapen door de sta king van lift jongens en ander huishoudelijk personeel; heeft burgemeester Laguardia den „toestand van bijzondere omstandigheden" voor de getroffen deelen der sl ad afgekondigd. Dit beteekent, dat de autoriteiten met bijzondere maatregelen tegen ordeverstoorders kunnen optreden. De staking brak in de kantqrenwijk uit tijdens den lunchtijd. Het gevolg was dat een groot aantal kantoor-employé's, die buiten waren gaan lunchen, niet naar hun werk terug konden keeren. Het is in de stad vrij kalm. Er vielen eenige kloppartijen voor, waarbij 25 personen werden gewond. J GROOTVORSTIN FEODOROWNA OVERLEDEN. - De Russische tsarine. Grootvorstin Feodorowna, echtgenoote van grootvorst Wladimirowitsj en zuster van koningin Maria van Roemenië, is te Amorbach (Odenwald) overleden. Zij had zich verleden week naar haar dochter, groothertogin Maria begeven, die het leven heeft geschonken aan een zoon. Grootvorst Cyril proclameerde zich in 1924 door een manifest tot tsaar aller Russen en werd als zoodanig door de emigranten erkend. De overleden grootvorstin was dus in de oogen defr Russische emigranten tsarina. Reuter, Aan het slot van de internationale Jeugd- conferèntie voor den Vrede, die Zaterdag en Zondag té Brussel werd gehouden, werd een oproep aan de. jeugd der wereld 'ter verdedi ging van den vrede aangenomen. In dezen oproep wordt o.a. verklaard: „Wij, veel verschillend in godsdienst, we reldbeschouwing en politieke opvattingen, doen vereenigd in den vasten wil tot vrede, zijn na ernstige bestudeering van den toestand op de \vereld tot de diepst verontrustende overtuiging gekomen, dat ondanks alle vre- desverklaringen de wereld dicht voor de cata- strophe van een nieuwen oorlog staat Het bloedige voorspel van den wereldoorlog is reeds ingeleid. Reeds heeft Mussolini den oorlog in Oost-Afrika doen ontbranden. Twee en vijftig naties waren het weliswaar eens in dé veroordeeling van zijn politiek, doch zijn nog niet vastbesloten aan dezen oorlog daad werkelijk een einde te maken. De politiek van het Japansch militarisme dreigt het Verre Oosten in een bloedig slag veld éi: de volken van dit werelddeel in naties van slaven te veranderen. In 't hart van Europa heërscht het Hitle- risme. dat een machtig cultuurvolk systema tisch tot haat opgevoed en het den oorlog als eenig na te streven ideaal voorgespiegeld lieeft. - Tegen dezen dreigenden toestand op de we-; reld proclameeren wy het recht der jonge! generatie op een leven in vrede." De jeugd der wereld wordt opgeroepen tot een eensgezinden strijd voor den vrede, tegen elke verheerlijking van den oorlog, tegen elke vernedering van rassen en volken. Verder wordt aanbevolen te strijden voor het verbieden van den particulieren wapen handel en het onder staatstoezicht brengen der bewapeningsindustrieën en te ijveren voor het houden van volksstemmingen over den vrede in alie landen. De vrede wordt niet door redevoeringen, doch slechts door daden veroverd. Aan hun daden moet de jeugd allen, die zich voor den vrede uitspreken, afmeten. Zij moet bij allen, het bewustzijn bijbrengen, dat, wie den oorlog als middel der politiek goedkeurt, zij tot on verbiddelijke en actieve tegenstanders heeft en steeds zal hebben." De jeugd van alle landen wordt opgeroepen deel te nemen aan het van 31 Augustus tot 7 September te, Genève- te houden Wereld- jeugdcongres. De oproep besluit: „Boven alle verschillen staat: De Dood, dien een oorlog over ons brengt, maakt ons allen gelyk. Verwezenlijken wij de gemeen schap der levenden om niet de gelijkheid en de gemeenschap in het massagraf te vinden. Laten wy de daad der eenheid verrichten en de eenheid van de daad scheppen. Laat ons het heden veroveren, opdat de toekomst ons is. Wanneer de vredesjeugdorganisaties van alle landen eensgezind zyn, dan kan geen oorlog ons scheiden. De jeugd heeft den vrede noodig om te leven! Jeu„d gij hebt het woord, neemt het met kracht. Handelt!' Res utie tegen het fascistische militarisme. De conferentie aanvaardde met algemeene stemmen een resolutie gericht zoowei tegen het Italiaansche ais het Japansche fascisti sche militarisme, waarbij, wat Italië betreft, aangedrongen wordt op stenge toepassing der economische sancties en waarbij ten opzichte van Japan eveneens economische en finan- cieele sancties worden geëischt. Antwoord aan Mussolini. De conferentie besloot namens alle studen tenorganisaties, welke vertegenwoordigd wa ren, een antwoord te zenden aan Mussolini op diens oproep aan de studenten in Europa. In dit antwoord wordt o.a. gezegd: „Jongeren van Europa en van de geheele wereld, tot welke gij uw oproep durfde té richten, ontzeggen U met nadruk het recht te spreken in naam van den vrede. Gij, die gedurende maanden reeds de oor zaak zijt van het afslachten van de bloem der Italiaansche jeugd in Afrika, gij die verklaard hebt, dat het fascisme gelooft noch in de mo gelijkheid, noch in het nut van een duurzamen vrede, gij tracht uw oorlog té rechtvaardigen ,in naam van de Westersche beschaving. Doch wij, die de cultuurschatten van den menschelyken vooruitgang van eeuwen erfden, weigeren de beschaving te vereenzelvigen met het afslachten van weerlooze vrouwen, kinderen en grijsaards. En toch waart gij het, die de toelating van Abessinië tot den Volkenbond hebt bepleit en toch zijt gij er niet voor terug gedeinsd uw vorst te doen inlaten met hem, die gij thans noemt het hoofd van de Afrikaansche slaven drijvers, dien gij begeleidde door de straten van het Rome der Caesaren. Uw oproep is gehoord. Een golf van spon tane antwoorden in onverbloemde termen, heeft u reeds bereikt van de belangrijkste jeugd-' en studentenorganisaties van Europa en de demonstratie van heden, indrukwekkend door de deelneming van de jeugd van alle nationaliteiten en alle verschillende geeptelyke stroomingen, stelt opnieuw vast, dat uw on beschaamde oproep juist er toe heeft geleid haar actie ter verdedigingvan den vrede en het internationale recht te verdubbelen. Wij weten, dat het niet de Italiaansche jeugd is, die den oorlog wenscht. Die wil niets weten van het Afrikaansche avontuur, wij zenden onze hartelijke groeten aan de jeugd van Italië, die begint te begrijpen, dat de zaak, waaraan zy wordt ten offer gebracht, niet haar zaak is, en wij hopen, dat zij zich spoe dig zal vereenigen met de jeugd van de ge heele wereld in het gemeenschappelijke werk voor de zaak van den vrede en den mensche- lijkcn vooruitgang." Tegen de vervolgingen In Duitsch- land. Tenslotte nam de conferentie een resolutie aan, waarin zy haar veroordeeling uitspreekt over alle vervolgingen van personen, terzake van hun godsdienstige overtuiging en politieke meening, in het bijzonder in Duitschland van de Joden, Katholieken, Protestanten, socialis ten, communisten en pacifisten, over de ter reur tegenover studenten vooral in de Balkan» staten en China, over de anti-semitlsche be weging en den rassenhaat en over de beper kingen in het algemeen die de jeugd in haat stryd voor den vrede en de vrijheid in den we?! worden gelegd. De conferentie zond een telegram van Pr0' test aan de Duitsclie regeering tegen de ter doodveroordeeling van vyf jeugdige commu nisten en besloot het Bureau de Conferentie permanent te verklaren, om het contact, da thans tusschen de jongerenorganisaties vo0f den vrede is tot stand gekomen, te handhaven»

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2