M ON! MISTilEI^DUNl Texel. 7 Julianadorp, Een ongepaste grap? BINNENLAND Nederlandsche Joden kunnen uit Duitschland emigreeren. Toestanden bij de Nederlandsche koopvaardij. De reisbelasting. Koop en verkoop op afbetaling. Der stürmer in ons land. Oost-lndiê. Het vertrek van den commandant der zeemacht in Indië Eerste Kamer. Minister Slotemaker de Bruïne over opvoedings- en spellingvraagstukken. Marineberichten. De laatste ronde! Uw winke lier is nog maar een paar dagen in staat om U van het zeld zame voordeel te doen profite ren Zorg dat U niet te laat komt, want zulk een voordeel moet U zich niet laten ontglippen. De speciale aanbieding eindigt 7 Maart a.s. BON VOOR GRATIS PRESTO K.N.V.B. N H.V.B. Wat ons voorts in den K.N.V.B. inietesseert. H.R.C. laat een veer in Purmerend. Zaterdagmiddag te ongeveer 2 uur kwam pe i zoontje van O. de B met een briefje op het Postkantoor, hetwelk hy. naar hy mede deelde, een half uur te voren bij paal 5 op het strand in een flesch had gevonden. De inhoud van het stukje papier was het volgende: „Help spoedig. S. O. S. Schipper Vonker. Margaretha XL 3 man aan boord. Callantsoog. W?i zÜn ,ek- onmiddellijk werd het Havenkantoor te Den Helder hiermede in kennis gesteld, en heeft (ie commissaris van het Loodswezen, naar aUe richtingen laten informeeren en ook per radio, doch tot heden kwam geen bericht over e8n scheepsoDgeluk binnen. La ter in den mid- i ag werd het briefje door de politie opge haald en een nauwkeutig onderzoek naar - ndplaats enz. ingesteld, daar men meende et een ongepaste grap te doen te hebben. de scheepstijdingen komt wel het schip argaretha 27,2 van Calais te Dover" voor, ooch de bijvoeging II ontbreekt daaraan. MARKTOV ERZICHT. 3e handel in nuchtere kalveren was Maan dag nogal van bet eekenis, de pryzen zijn e.sawet niet best; hoogste noteering f 10.—, „ëmidd. t 7,50 per stuk. Zwaar rundvee werd weinig aangevoerd; 1 vette koe bracht 23 ct. per pond op, 1 pink pl.m. f 95.—. ,7olvee was er weiniggelde-schapen golden pl.m. t 9Per stuk. Een flink vet schaap deed slechts f 14.en een zware ram f17.— een no eering. die ongunstig afsteekt bij den wolveehandel elders. j ggen golden gemiddeld f 7.— per stuk. Varkens op de boerderij doen 17 tot 17' cent per pond. Aan de eieren veiling bleef de prijs geljjk aan dien van vorige week; de midden prijs (eieren van 60 K.G.) liep van f3.— tot f3,05 per 100 stuks. DE BISSCHOP VAN HAARLEM OP TEXEL. 1. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal aen 14en Mei a.s. een bezoek aan onze gemeente brengen, teneinde hier het H. Vormsel toe te dienen. DE V.P.R.O. JUBILEERT. Vrijdagavond hield de V.P.R.O. zijn jubi leumavond in het Concertgebouw. Belangstel lenden en afgevaardigden van heinde en ver vulden de zaal geheel. Een „luisterrijke avond"' noemde dr. E. D. Spelberg, bjj wien de lei ding berustte, de bijeenkomst, waaraan de tegenwoordigheid van minister mr. P. J. Oud, een bijzondere beteekenis gaf. Nadat ds. Spel berg den minister, de vertegenwoordigers van de P.T.T. en van andere omroepvereenigingen en het bestuur van de Vrijz. Radio-omroep, welkom geheeten had, sprak mej. dr. Nicolette A. Bruining, voorzitster van den V.P.R.O., een gedachtenisrede uit. Geiden voor deelneming in het aan deelenkapitaal gevraagd. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het tiende hoofdstuk der Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1936. Industrie-financiering -an de Staten-Generaal is reeds ter over weging aangeboden een ontwerp van wet tot oprichting van een naamiooze vennoot schap n.v. Maatschappij voor Industrie-finan- Ciering. De noodige gelden voor de deel neming in het aandeelenkapitaal van deze vennootschap worden bij het onderhavige wetsontwerp aangevraagd. Tevens zijn hier bij memorieposten opgenomen voor een bij drage aan genoemde n.v. In eventueele ver liezen op verstrekte credieten of op deel neming in het kapitaal van industrieele on dernemingen resp. voor het verstrekken van een geldleening aan deze n.v. Verschellen is het jaarverslag over 1935 van de Vereeniging van Nederlandsche Ge zagvoerders en Stuurlieden der Koopvaardij "Hieruit blijkt, dat de groote vragen van dezen tijd de vereeniging niet onberoerd hebben ge'aten. -ils een der helderste lichtpunten van het hrgeloopen jaar wordt het feit genoemd, dat voor de eerste maal sinds de intrede der crisis het collectief contract na het verstrij ken van den geldigheidsduur niet door de readers is opgezegd. Wat de toestanden in het bedrijf betreft, wordt opgemerkt, dat met cr.kele uitzonderingen, de arbeidsvoorwaarden K; Jarmelijk zyn. De wettelijke voorschriften Z'jn zeer soepel en worden bovendien nog op ingenieuse wijze toegepast. Zoo maakt men van .het feit, dat in de wet elke aanduiding van sekse ontbreekt er wordt slechts van Personen gesproken gebruik, om zelfs v-ouwen aan te monsteren, ten einde tot het li de wet voorgeschreven aantal leden der 2'banning te kunnen komen, een aantal dat rceds tot het uiterste minimum is ingekrom pen. Voorts oefent het verslag critlek op het ontbreken van eenigerlel oeconomische orga- h-sitie der reeders veelal kapitein-eige- h^arS bij-voorbeeld tot bescherming van -t vrachtenpeil, dat door de ongebreidelde concurrentie steeds verder zakt. erinnerd wordt aan de krach van de Kon. 0 0l'andsche Lloyd. Dit geval staat, naar het 0rdeel van het verslag, niet op zich zelf. Het is wel bijna zeker, dat er nog ver scheidene eigen-fondsen in het koop- vaardijbedryf zyn, die staan of vallen met bet bedrijf, nog sterker, die slechts een boekhoudkundig bestaan hebben en wier Verplichtingen worden nagekomen uit de kasmiddelen der reederjj. Voor° d *'aar' ciat voor den boeg ligt, belooft den 7'e2V0eren(!en zeer belangrijk te wor- of on°""ia* 'mmers de beslissing zal vallen op sch°° "'a' wclke wijze de arbeidsduur had»,. lc-13n in een internationale conventie omschreven zal worden. Het desbetreffende wetsontwerp ''O de Tweede Kamer ingediend. Thans is verschenen een wetsontwerp tot heffing van de reisbelasting. I>e toelichting zegt o.m„ dat dit wetsont werp in de eerste en voornaamste plaats ten doel heeft, de algemeene rijksmiddelen te stij ven door het heffen van een verteringsbelas ting van het in de laatste jaren aanzienlijk gestegen aantal van de inwoners des rjjks, die een deel van hun inkomen aan reisgenoe- gens in het buitenland plegen te besteden. Om dat fiscale doel te bereiken dient die heffing op een matig bedrag en beperkende wc-rking ten aanzien van buitenlandsche rei zen, die er het gevolg van kan zijn, tot een minimum wordt beperkt. Mocht de voorge dragen heffing naast verkrijging van de ge- wenschte bate voor de schatkist er toe lei den, dat hetgeen minder aan buitenlandsche reizen wordt uitgegeven niet ten volle aan belasting wordt opgebracht, maar ten deele ook aan het Nederlandsche reis- en bedryfs- wezen ten goede komt, dan zal dit als een bijkomend voordeel van de heffing zijn te be schouwen. Ieder streven naar een gedwongen ombuiging van het reizigersverkeer van het reizigersverkeer van buitenland naar het bin nenland of naar eenige ar.dere beperking van de bewegingsvrijheid is dus aan deze hef fing vreemd. Het is om verschillende, vooral fiscaal- technische redenen niet steeds mogelijk die vertering op directe wijze te belasten; vele verteringen moeten op indirecte wyze wor den getroffen (door accynzen en dergelijke). Al wordt deze belasting in tegenstelling met de zoo juist genoemde personeele belas ting in fiscaal technisch opzicht als een in directe geconstrueerd, oeconomisch heeft zij stellig het karakter van een directe belas ting. Immers de persoon die haar betaalt, draagt haar eveneens. I De belasting is voor elke reis per reiziger gesteld op 0.50 per dag voor de eerste acht dagen, op 0.75 per dag voor de volgende vier dagen en op 1.voor eiken volgenden dag. Vrijstellingen. Enkele categoriën van personen komen naar de meening van den minister voor al- geheele vrijstelling in aanmerking, n.L de vreemde diplomatieken en beroepsconsults met hunne gezinnen en het personeel van het verkeer met het buitenland onderhoudende vervoermiddelen; aan welke categoriën nog zyn toevertrouwd jongelui, die een school reis maken en alle kinderen en jongelieden van niet ouder dan zeventien jaar. Voor rei zen naar de Nederlandsche overzeesche ge westen zijn geen afwijkende bepalingen ge- palingen gemaakt. Ook voor gezondheidsreizen zyn geen uit zonderingen gemaakt Bijna elke vacantie- reis dient de gezondheid tevens. Aangezien het een volkenrechtelijk adigium- is, dat een zeeschip geldt als grondgebied van het land. onder welks vlag het vaart, is in artikel 1 die mogelijkheid geopend, dat reizen, onbelast blijven, zoolang men op een Nederlandsch zeeschip verblijf. Het Systeem van belasting. komt op het volgende neer: Degene, die niet in aanmerking kan of wil komen ais grensbewoner of als beroepsreizi ger, moet, vóór het verlaten van het land, in zijn paspoort of eenig ander daarmede ge lijkgesteld bewys den dag van zyn ver trek uit Nederland doen vastleggen. Bjj zyn terugkomst in Nederland moet hij in zjjtt paspoort voor een voldoend bedrag aan zegels hebben gehecht en deze onbruik baar hebben gemaakt. Deze zegels zullen derhalve op de kantoren der invoerrechten en accijnzen zooveel moge lijk ook op andere plaatsten verkrijgbaar wor den gesteld. Daar de reisbelasting een uitvloeisel is van of althans ten nauwste samenhangt met de abnormale onevenwichte oeconomische om standigheden hier en in het buitenland, heeft de minister gemeend, dat het gewenscht is ae werkingsduur van de ontworpen wet voors hand tot een drietal jaren te beperken. Aan de memorie van antwoord betreffende de ontwerpen van wet: le. lot wettelijke regeling van de overeenkomst van koop en verkoop op afbetaling, 3e. houdende eenige wettelijke regelen Dopens het afbetalingsbe drijf, wordt bet volgende ontleend: Het schijnt eenigszins eenzijdig om, gelijk enkele leden doen, alleen hel oog gericht te houden op de door hen geteekende zwakkere persoonlijkheden en daaraan de belangen van anderen, die wel te prijzen inzicht en verant woordelijkheidsbesef hebben, op te offeren. Koop en verkoop op afbetaling, toegepast met overleg, kan een prikkel zijn, die het sparen bevordert. Voorwerpen van bljjvend nut kunnen op deze wyze verkregen worden tegen het ter zijde leggen van kleine bedragen die anders wellicht aan vluchtig genot wor„en verdaan. Productiemiddelen, op afbetaling ver kregen, kunnen een beslaan verschaffen aan den niet-kapitaal-krachtige, die op andere wijze geen credlet kan krijgen. Naar aanleiding van vragen, die het Tweede Kamerlid mr. Boon tot den minister van justitie heeft gericht nopens den ver koop van Julius Streicher's Der. Stuermer in den sigarenwinkel Het Nederlandsch sigaren- bedrijf de Driehoek in de Kalverstraat, heeft de N. R. Crt zich om inlichtingen gewend tot het bestuur van de afdeeling Amsterdam van de liberale staatspartij De Vrijheidsbond. Van die zijde deelde men mede, dat op het gerucht als zou in bedoelden winkel de ver koop van het bekende Duitsche anti-semieti- sche weekblad plaats vinden, op Vrjjdag J.L tot driemael toe, een steekproef is genomen. In den winkel zelf, waar ook, behalve tabak en sigaren, nationaal-socialistische propagan- dalectuur: Volk en Vaderland, de Daad, enz., wordt verkocht, was Der Stuermer niet te krjjgen, d.w.z. op de vraag er naar werd in eerste instantie niet gereageerd. Maar na eenigen aandrang werd men meegenomen naar een achter den winkel gelegen lees kamer, en daar ontving men een exemplaar (tot driemaal toe dus) van het gevraagde blad, tegen betaling van 15 ets. De aaa~ wezige voorraad ervan bleek geborgen te ,.ijn in een achter de leerkamer gelegen ruimte, .V Iflg Receptie op de Sumatra. Ter gelegenheid van het bezoek van het eskader aan Tandjong Prlok in verband met het betreurd heengaan van den commandant der zeemacht, vice-aiimiraal van Duim, die heden het vlootcommando aan zyn opvolger Ferwerda overgeeft, en diens echtgenooie, heb ben de commandant van het eskader, de com mandanten van de verschillende bodems en de officieren van het eskader Zondagmorgen een receptie gehouden op de „Sumatra". Er was zeer groote belangstelling uil de hoogste kringen van de regeering, het consulaire corps, het leger, de scheepvaart en de handelswereld. Hierdoor heerschte op dezen helderen Zondag morgen aan boord van Hr. Ms. kruiser „Suma tra" een zeer prettige stemming; de muziek noodde tot dansen, waarvan druk gebruik werd gemaakt. Aneta). Memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. Opvoedingsvraagstukken. De minister heeft geen bezwaar tegen de stelling, dat het doel van de opvoeding moet zijn het bevorderen van het eeuwig en tijde lijk welzijn van den mensch; hy is echter overtuigd, dat wie den mensch gelijk en kele leden doen uitsluitend beschouwt als deel der volksgemeenschap te eenzydig-spe- ciaal is en te weinig rekent met waarde en taak der individueele persoonlijkheid. Dat het falen van den Nederlandschen Staat in dit opzicht blykt uit steeds grooter tuchteloos heid, afkeer van den godsdienst en toe nemend egoïsme als resultaat van de opvoe ding heeft de minister niet zonder bevreem ding gelezen. Ten eerste weet hy niet, waar op het oordeel steunt, dat tuchteloosheid, af keer van den godsdienst en egoïsme toe nemen voor het tweede onderwerp zou hij dit In elk geval willen ontkennen; maar ten tweede kunnen dergelijke resultaten der op voeding eventueel onmogelijk alleen aan het schoolonderwijs worden geweten en zal mgn ten minste evenzeer aandacht moeten wijden aan het gezin, de kerk en de maatschappe lijke organisaties grootheden, waarmede de minister van onderwijs, kunsten en weten schappen, wiens begrooting het hier geldt, geen rechtstreeksche bemoeienis heeft. Aan- geteekend zy overigens, dat van alle leerlin gen der lagere scholen 64% pet. godsdienstig- gefundeerd schoolonderwijs ontvangt, zoodat men kwalijk uit „den" geest van „de" schooi een eventueelen steeds grooteren afkeer van den godsdienst kan verklaren. Spellingvraagstuk. Ten aanzien van het spellingvraagstuk geeft de minister een schets van zyn beleid, waarbij hij er op wijst, dat hy bjj zijn op treden een toestand vond, die in geen geval zou kunnen worden bestendigd. Immers schrijft de regeering een bepaalde spelling voor, die op examens gevolgd moet worden, en vraagt zij tegeljjk van degenen, die in overheidsdienst werkzaam zjjn of wellicht mede op grond van een welgeslaagd examen in haar dienst treden, het gebruik van een andere spelling. De spelling 1934 zal het- zjj niet voor examens moeten zijn voorge schreven, hetzjj °ok weldra door de regee ring moeten worden gevolgd. Tot den eerstbedoelden maatregel heeft de minister het initiatief niet genomen, met name op oeconomische gronden. In tjjden van zeer gedrukt bedrijfsleven acht hjj het plicht, met oeconomische factoren zeer ernstig reke ning te houden. Het geschetste standpunt dreef van zelf in de richting van een invoeren der bedoelde spelling door de Regeering. Het initiatief dóórtoe kon de minister echter eerst nemen, indien hij de overtuiging had, dat niet door de spellingregels een belangrijke schade aan de taal zou worden berokkend. Twijfel dien aangaande is bestaanbaar vanwege den 5en en 6en spellingregel met het oog op den in vloed, die daardoor hetzjj aanstonds, hetzjj gaandeweg zou worden geoefend met name op de geslachten en op de voornaamwoorde lijke aanduidingen. Het is volledig uitgesloten, dat de nieuwe spelling onder verantwoordelijkheid van den minister over de geheele linie zal worden in gevoerd. De noodzaak van een wettelijke regeling der spelling is voorshanefs den minister niet gebleken; evenmin de noodzaak om de aan schrijving van zijn ambtsvoorganger aan de onderwijs-inspecteurs in zake de spelling in het huidig stadium in te trekken. Hooger onderwijs. Opheffing van een Rijksuniversiteiten wordt door de regeering niet overwogen. Ambachtsscholen. Het strekt den minister tot voldoening, dat verschillende leden, evenals hij, goede resul taten van het lager Nijverheidsonderwijs voor jongens blijven verwachten, ook na de geleidelijke terugbrenging van den drie jarigen tot den twee-jarigen cursus voor een groep van dagambachtsscholen en enkele an dere dagvakscholen voor jongens. Voor een minder goede verzorging van „het nijverheidsonderwijs" behoeft geen vrees te bestaan. lager ondcrwys. Het brengen van onderricht in kennis van den Bjjbel op de openbare school is een zaak van het leerplan. Ten aanzien van Bijbelkennis heeft de mi nister echter evenmin als ten opzichte van de overige leerstof een rechtstreekschen in- vloed op het leerplan. Daarbjj komt dat de wyze, waarop welk vak van onderwjjs ook gegeven wordt, aan de school en den onder wijzer moet worden overgelaten en niet van bovenaf kan worden opgelegd. De minister wenscht geenszins aan den onderwijzer over te laten, of het volkslied op de school al dan niet zal worden behandeld en gezongen; het spreekt vanzelf, dat dit ge schiedt. Alleen wil hij aan den onderwijzer zien toevertrouwd om naar paedagogisch in zicht te bepalen, hocvele coupletten van het Wilhelmus zullen behandeld worden en op welke wyze. P. POST UITERWEER GAAT HEEN. Naar de Tel. verneemt, heeft de directeur van het loodswezen in het vierde en vijfde district, kapitein ter zee P. Post Uiterweer om gezondheidsredenen tegen 1 April a.s. ont slag aangevraagd. De heer Post Uiterweer, die reeds geruimen tijd ongesteld is, kon zyn dienst den laatsten tyd niet meer waar- nemen. I.L. Bij beschikking van den minister van staat, minister van defensie, a.i. is luitenant ter zee der 2e klasse Kon. Marine-reserve D. K. Duursma den lGeo Maart 1936 geplaatst aan boord van Hr. Ms. Friso. Officier van den marinesioomvaartdienst 2e klasse A. de Vaal, officier van gezondheid 2e klasse der zeemacht W. A. Borgeld en officier- vlieger 2e klasse L. J. Fritz, aan wie vergund is uit Oost-lndië naar Nederland terug te keeren, zijn 19 Februari aan boord van het m.s. Indrapoera van Tandjong-Prlok vertrokken en worden daarna hier te landen terugverwacht. i Officier van den mannesdoorn vaart le kl. C. de Groot, aan wien vergund is uit Oost- lndië terug te keeren, is ïD Febr. met het m.s. „Indrapoera" van Batavia vertrokken en wordt daarna hier te lande terugverwacht. OOST-INDIK. Vergund om naar Nederland terug te keeren, aan den luitenant ter zee der 2de kl. J. J. Hogendoorn; aan den luitenant ter zee der 1ste klasse A. Molenaaraen luitenant ter zee der 2de klasse H. tsbruecker; de offi cieren van den Marine Stoomvaartdienst uer 2de klasse W. Beets, M. A. Teljer, H. Em- broek en J. van Otteren en den officier van administratie der 2e klasse J. C. W. Jobse; aan den officier van den marine-stoomvaart dienst der 2de klasse W. D. tteiismaaan oen officier van administratie der lste klasse M. J. C. Klaassenaan den kapitein ter zee G. W. Stoeve; den luitenant ter zee der lste klasse J. C. Corenelis; de luitenants ter zee der 2e klasse H. M. L. F. E. van Oostrom Soede en J. J. C. korthals Altes, de officieren van den marine-stoomvaartdienst der lste kl. W. J. Dalinghaus, P. N. Vreeken en J. ten Gate, den officier van administratie der 2de klasse S. D. Uuyverman en den officier-vlieger der 2de klasse T. H. J. Coppers. GELDIG TOT EN MET 7 MAART A.S. Uw winketier verstrekt U tegen deze bon 3 pakken Presto, 71 ct zeeppoe der, voor de prijs van 2, dus voor slechts 15 ct 3 pakken Presto zeeppoeder. Naam NV. WASCHOLI NE FABRIEK Neem in plaats van het GRATIS PAK PRESTO geen ander merk zeeppoeder i aanl U heelt recht op PRESTO en wie U Iets anders geelt, benadeelt U, CftO.A 117-092H De spanning stijgt in III A., daar H.R C., geheel onverwacht, een veer laat en Volewijckers van Zaandijk wint. - H.RC. II stevent op het kampioenschap af\ Derde klasse Het is Purmersteyn geweest, (de bruin- Witten speien dit seizoen wel een heel merk waardige rol t.o. v. onze voetballers!), dat IiHRC een onverwacht „Halt!" beeft toege roepen. Op een vrywei onbespeelbaar veld moesten de rood-wiiten met een geiyK spel genoegen nemen, 22 en daarmede is zy, niet in het miDst voor de velen, die haar naar Purmerend vergezeld nadden, onder ae ver wachtingen gebleven. Ook wy waren er rots vast van overtuigd, daL onze plaaisgenoolen zouden winnen en wie net optreden van de P. ploeg tegen Helder gezien heeft, zal dat niet geweest zyn Toch kunnen we niet zeggen, dat HRC er meL de muts naar ge gooid heeft, want zy heeft té hard moeten werken om de nederlaag te ontgaan. Maar zy trof de bruin-witten op hun eigen, naast od bespeel oaar veld en voor eigen publiek.dat zy blykbaar wilden overtuigen te sterk te zyn voor de onderste plaats. De spekhaken vochten dan ook als leeuwen en zoo slaagden Izy er in de technisch betere tegenstander een kostbaar punt at te snoepen. Het gevolg daarvan is. dat de Racers een punt van hun voorsprong op Volewyckers ingeboet hebben en dus thans nog maar één verliespunt minder hebben. Er is dus nog een voorsprong en gezien het .programma is de mooiste kans op den titel 'nog steeds voor HRC. Dat de rood-wilten de jkracht mogen vinden om zich bytyds te her stellen van deze teleurstelling, want Zondag komt een nieuwe zware tegenstander op oe- Izoek, n.1. Hollandia. Wy veronderstelden Zaterdag reeds, dat er weinig krachtsverschil !bij Zaandyk- Volewyckers zou beslaan. De unslag 1—0 voor de bezoekers, zou deze ver onderstelling ook kunnen onderschry ven, doch ;in werkelijkheid is er wel degelijk Krachts verschil geweest en behoorlijk ook. Volgens dhr. Thjjssen, den voorzitter van HRC, die de eerste helft van deze ontmoeting heeft bijgewoond, waren de bezoekers overwegend sterker, doch maakten de tout hun legen- stander in te sluiten. Hun spil was in schitte rende vorm, maar hoe hij ook voedde, voor rust werd er niet gedoelpunt. Hieruit blijkt, dat het gelijke spel in Purmerend dubbel jammer is, zelfs driedubbel, want Succes werd er vaster door op de onderste plaats gedrukt. En hoe moeten de Wieringers zich wel voelen piet den wedstrijd PurmersteynSucces op a.s. Zondag voor oogen ding genomen had, maakten de geel-zwarten gelijk Weer namen de gasten een voorsprong maar nu nivelleerden de Nieuwedammers aien voorsprong nie- alleen, maar namen zelfs de leiding, Ongeveer ,ie„ minuten voor tijd stond de thuisclub nog voor, toen werd door H. de opstelling gewijzigd. De nieuwe formatie werd een groot succes, want in de laatste minuten var deze match werd gelijk gemaakt en nog juist op tijd de winnende goal geproduceerd! He; is een zeer narde match geweest en het publiek toonde zich nie: van zijn sportiefste zg'de. Het kieine kansje, dat Alomaria nog had verspeelde zy door een 21 nederlaag tegen Blauw Wit 3. H.R.C. 2 D.W.S. 2 K.F.C. 2 D.W.V. 2 '4 8 3 3 39-29 19 *3 7 3 3 30—19 17 12 7 2 3 2614 16 13 6 2 5 3525 14 Het programma der kampioenspretendenten is: HRC H. Uit; DWS 2 en KFC 2. DWS O. Thuis: HRC 2. Uit: West-Frista 2 en Volewijckers 2. DWV 2. Thuis: West-Frisia 2; Uit: Alcm. 2 en Blauw Wit 3. - Fi, II. Thuis: HRC 2, West-Frisia 2 en BL Wit 3 Uit: WFC 2. kes. 3e klasse A. HRC 3 bracht niet alleen het ééne verwachte puntje mee, neen, z was daarmee niet te vi eden en knapte de Horineezen met een 2-0 nederlaag op. Een keurige piestatie, die juist op tyd komt, want Purmersteyn 2 won in Alk maar met 34! De strijd tusscnen de kam- pioenscandidato" ZFC 3 en WFC 3 eindigde met 1--3 ten voordeelt van laatstgenoemde, een uitslag, die gu..st:g voor Helder 2 is, want WFC kan, als ze eventueel kampioen wordt, niet promoveeren. De situatie is nu als volgt: HRC >S 10 3 2 45 25 *3 Hóllandia «4 s 1 s 2921 17 Volewyckers 12 8 0 4 4.221 16 Zaandyk 13 7 a 4 25—15 16 Helder 14 S S 4 34—3* IS KW '4 3 5 6 *5—34 11 Alkm. Boys 14 S 1 8 25—36 11 Purmersteyn 13 4 2 7 3o—37 10 Beverwyk IS 4 3 9 2440 10 Succes 14 4 I 9 18—34 9 Vierde cliisse A. BKC heeft woord gehouden en zich verzekerd van de uerde plaats in haar afdeeling door met niet minder dan 51 van DTS in Oud- Karspei te winnen. Dit is een prachtig resul taat en doet verlangend uitzien naar de pre staties in het komende seizoen, dat wel eens van groote allure voor de geel-zwarten kon worden. Alkmaar maakte de niet-verwachte fout niet, won met 42 en neemt, door betere doelcyfers, de leiding van Tezel over. Schagen heeft dit jaar niet veel byzonders laten zien, maar tegen Andyk trok zij flink van leer, want zij won met 70. Res. Tweede klasse A. HRC's tweede stevent thans rechtstreeks op het kampioenschap af. Het optimisme in haar gelederen bleek onverwoestbaar te zyn, want na spannenden strijd werd DWV 2 in Nieuwendam met 43 geklopt. Het was een benauwde overwinning! Nadat HRC de lei- WFC IH 12 7 4 1 3S 18 18 Helder II 13 6 4 3 2929 16 Z.F.C. III 11 6 2 3 2512 '4 Kennemers H 9 5 1 3 28—18 11 Hollandia H 12 3 5 4 2230 11 Alcm. Vic. III 11 4 1 6 22—26 9 HR.C. RI 13 3 3 7 20—36 9 Purmersteyn II 11 4 0 7 31-35 8 KW n 12 3 2 7 W 1 •-0 O 8 Eerste klasse D Schoorl en JVC hebben de eer gedeeld door beide éénmaal te doelpunten. Wieringerwaard bleef uitstekende derde, door Petten met liefst 50 klop te geven. Tweede klasse F. De kampioenen namen op Texel geen halve maatregelen en sloegen Oudeschild eventjes met 30. Ot het kampioenschap ook in goede handen is! De eindspurt van Helder 4 weipt vruchten af. De wtthemden verlieten de laatste plaats en lieten die aan Schagen 2, dat met 42 verloor, over. Texel 2 won van MLD met 42, waar '.oor de vliegtuigmaxers nog leelyk ir gedrang komen. De overige u.csUgen .jic n: H L' -Wiei .ngerwaard 2 2-3. Patten - -B11C 4 23. JVC 2Zeemacht 2 32. AFDEELING I. le klasse: Xerxes—VSV 3—1. te klasse A: EDO—'t Gooi 4—2. UWVriendenschaar 10. 2e klasse B. West-Frisia—WFC 2—4. AFDEELING H. le klasse: I HFCExcelsior 52, D FC—DWS 2—4. AFDEELING III. le klasse: HeraclesEnsch. Boys 22. ZAC—AGOW 3—2. Go AheadPEC 1—0. EnschedeSCH 21. AFDEELING IV. le klasse: i LongaBleijerheide 00. AFDEELING V. le klasse: LeeuwardenSneek 01. VelooitasGVAV 4—0. AchillesBe Quick 13. K.N.V.B.-BEKER. De cijfers tusschen haakjes duiden aan, in welke klases de clubs voor de competitie spe len. Bij gelyk spel komt het bezoekende elftal in de volgende ronde. Leerdam (3) -Waubach (2) 41. ZVV (2)Wageningen (1) 00. ODS (1)—Amstel (4) 3—0. KFC (1)Neptunus (2) 32. Alphen (2)— HSC (1) 2—3. CVV (2)—KHC (2) 4—0. Eindhoven (1)Feyenoord (1) 27. Tusschenronde. Tubantia (1)Juliana (1) 23. Veendam (1)De Spartaan (2) 04, Roermond (1)ADO (1) 20. NAC (1)—RFC (2) 2—0. VIOS (3)—DWV (3) 2—1 HALLE. De toestand van Leo Halle blyft gestadig vooruitgaan. Hoewel de toestand gunstig is, zal Halle vooralsnog in het ziekenhuis mes ten blyven, daar een verandering van om geving voorloopig niet raadzaam is. 22, na een 20 achterstand. Een volledige Racing ploeg heeft het in Purmerend niet tot de gewenschte overwin ning weten te brengen en heeft daardoor het zeer groote aantal supporters, dat hun club ditmaal vergezelde, een teleurstelling bereid. Het zeer modderige terrein, dat met de mi nuut slechter werd, waardoor de bal moeilyk te behandelen was en het veel te veel gefor ceerde spel na rust, zyn wel de voornaamste oorzaken daarvan, al dient hieraan onmid dellijk te worden toegevoegd, dat Purmer steyn lang geen „zacht eitje" geweest is, een poos lang zelfs het initiatief heeft gehad en HRC belette haar gewone spel te geven. Het verloop van den strjjd. Om even over tweeën fluit Je heer Hen- neberke beginnen en was het de Purmer- steyn-middenvoor, die den aftrap deed, ter wijl zyn club den krachtigen wind in den rug had. De bruinhemden waren onmiddeliyk in den aanval en van Til en Scholten hadden het dadelijk zeer druk, het wegwerken was niet altyd zuiver en ver genoeg, maar toch was het hun schuld niet. dat de thuisclub na nauweiyks 10 min. spelen door 2 fraaie doel punten (van den rechtsbinnen en midden voor) een 20 voorsprong had genomen. Na een kwartier is het terrein met modder over dekt en van goed plaatsen kwam dan ook niet veel terecht. De linksbuiten van P. is het nog lang niet verleerd, als hy het een keer met H.'s rechtback aan den stok krygt, komt hy als overwinnaar te voorschijn; uit zyn voorzet ontstaat een corner en een vrye schop door den P.-rechtshalf werd zeer zui ver gericht en maar net wist Van Es den bal over de lat te stompen. Na 20 min. spelen stopt dezeltde een oerhard schot van den middenvoor, welke laatste heel wat beter speelde dan den vorigen Zondag. Als Van Til een mooien aanval onderbroken heeft, komt de bal b'j dan middenvoor, d'.e na krach tig doorzetten op magnifieke wijze scoort, ('och de referce annuleerde deze goal wegens buitenspel.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 7