De Geneeskunde keert tot de terufy. AKKERS DE WEEK: tegen Hoest Griep. B Waar de Koninklijke Marine haar sloepenvloot betrekt. - Visschenj. tn waar de tortuin bleef stille staan Beroemde Geleerden roemen thans de kruiden welke Abdijsiroop bevat De zoo bijzondere werking van AKKER's ABDIJSIROOP berust op de geneeskracht van oude beproefde „cruyden" Apotheker Dumont heeft de werking dier „genees-truyden" nog versterkt door 'n nieuwe wetenschappelijke toevoeging I CLconitum Grijp dus vol vertrouwen noar,/s werelds béste hoest-siroop" ALLEEN KRIGÉE Een Fongers-Rjjwiel KüÏÏiS Fa H. J. VAN GRUNfV|. G?N, !N FEJTEN FANTASIE N Julianadorp 10 HKLDKRSCHE COURANT VAN ZATERDAG 7 MAART f936. EDDY MEENK EN ZIJN ORKEST. De van de Radio zoo bekende Band onder leUing van Eddy Meenk, welke morgen in Casino op. reedt, bestaal uit tie kopstukken van het orkest zooals dit steeds door ce Radio werd uitgezonden. Behalve ue bekende krach ten als Eddy Meenk zeif, Nico de Rooy de J azz-pianist, de trombone-virtuoos Lambrechts, ds saxes en trompetten v. d. Ploeg, v Kleef, Nyveen en anderen, treedt als nieuweling in dit orkest op onze oud-siadgenoot Leo Borg- har„ als saxofonist. ijst repe oir van Eddy Meenk is zooals we dit b.j zijn optreden in het begin van het seizoen alhier hebben kunnen cons.ateeren voor de Jazz-liefnebbers van een buiiengewoon gehalte. Van Den Helder gaat de Band naar uo Jaarbeurs te Utrecht en dan verder op tournée door Nederland. De treiiloggers uit Katwijk en Scheveningen hebben in dit jaar weer een minder gemiddel de per reis gemaakt dan in het vor.ge jaar. Yvas het gemiddelde per reis verleden jaar 093 gulden, dit jaar is het GS4 gulden. Toch neemt het aantal loggers, dat aan de treil vangst deelneemt, niet af. Integendeel het vermeer dert nog. Vermoedelijk houdt dit ook verband met het eenmaal breken met de traditie, d.e immers uitsluitend gewoon was zich te be palen tot den haringvangst. Nu is er een continuvischbedrijf van gemaakt. In verband met den geringen voorraad haring van de teelt 1935, s.aat het bedrijf, zoo de N. R. Crt. meldt, er dit jaar beter vcor dan verleden jaar. Het is nog niet bekend hoe de regeling voor de haringdryfnetvissckerij dit jaar zal worden; het overleg tusschen de regeerinsianties en de bedrijfgroep is nog steeds gaande. De stoomtrawler „Alkmaar" had deze week een besomming van 4000 gulden, hetgeen de vermelding waard is in dezen tyd, dat men haast geen opwekkend geluid kan laten hóoren. Op 3 Maart waren er vanuit Umuiden 79 trawlers in de vaart. De V.E.M. had hierin het grootste aandeel met 22 schepen. Dat is dus een honderdtal minder dan in den besten tijd. Nu de 1% heffing op de uitvaartcertifi- caten is vervallen en vanaf 1 Januari zullen worden terugbetaald, was er nog onzekerheid hóe deze regeling zou gaan voor de 1 die ook de visschers betaalden van kuit en lever, welke baten Immers hun ten goede kwamen. Nu is beslist, dat de terugstorting ook op deze bedragen zal worden toegepast, zoodat ook zij nog een meevallertje hebben te wachten, het- g""n in dezen tijd dubbel wordt gewaardeerd. Vermeldden We onlangs de veroordeeling van de reeders. die meer haring hadden aange voerd dan hun was toegestaan, thans is de in bes'ag genomen haring, ondanks protest van den exoortharidel, publiek verkocht- De export meende toch, dat deze onrecht matig aangevoerde haring had moeten worden ve—iietigd. Tr werden 543 kantjes verkocht, die een bfu"o--,!i''en prijs opbrachten. jarmgvaugs.en aan den Afsluitdijk worden wat grooter. Volgens een bericht aan de N. R. CU zou een kamervisscher zelfs voor ruim f909 aan haring hebben aangebracnu Natuurlek is dit geen maatstaf ook voor andeien en wekt zoo'n besomming eigenlijk een verkeerden indruk van de teelt. Maar degene, die het geluk te beurt is gevallen, kan tevreden zijD. _n elk geval is er dus nu weer grootere trek van harmg door de zeegaten. Wieringen meldde ook een aanvoer van 1240 tai hartog, h?' geen nog wel van beteekenis is. ji Burgemeester van Velsen, zoo schrijft hef Dagblad voor IJmuiden, deelt mede. dat de Minister vau Waterstaat heeft besloten ten aanzien van aanvragen om tegemoetko ming wegens waardevermindering nA 1 April 1933 bij oen Rijks alen» t ter uitvoering van de ZiiJerzeesteunwet ingediend, slechts dan van z.jse bevoegdheid tot in behandeling nemen •gebruik te maken, indien de verhindering tot tijdig indienen, te weten vóór 31 Dec. 1932, gelegen is geweest in het ontbreken van de erkenning als belanghebbende in den zin der Zuiderzeesteunwet en voorts in zeer bijzondere ge.'alien van feitelijke onmogelijkheid. -7a vermelden dit, omdat ook in onzen non. -hoek misschien nog verscheidene per- so.is.i zullen gevonden worden, die mogelijk "roin aanmerking kunnen komen om als mghebbende te worden erkend. By den winnaar van den eersten K.K.-prys. Niet naar de Riv.èra. 250 Gulden, die best gebruikt kunnen worden. Gu..i gewonnen! Twee honderd en v._--.g pjgu.an^c.1, ongedevalueerd, iecer van p.-3 honderd centen waardeDAT is de j.j, uie op dien gedenkwaardigen Donderaag- t-.oad in het sehemer-verlichte Rialto-thea-er .-...and zoo maar uit de lucht in den schoot k a.n vallen. zee honderd en vijftig guldenhet lijkt te ...ooi om waar te zyn, temeer, daar For- tuna ditmaal haar vermaarde griügheid eens niet gebruikte om dit buitenkansje iemand te verstrekken, die dit nu niet direct heeiemaal noodig had. Neen, het is precies döAr geval len, waar het behoorde, bij menschen, die het geld opperbest konden gebruiken en vandaar, dat wij gisteren besloten deze gelukkige familie eens even te bezoeken. Nietwaar, men kan het hebben over aardsch slijk, over geld. dat geen geluk brengt en wat al niet anders... een onverwacht douceurtje van 250 pop is geen alledaagsche meevaller en we waren zeer nieuwsgierig hoe men hierop ten huize van den gelukkige gereageerd had. Dus stapten we naar de Burgemeester Hou- wingsingei, aan den buitensten buitenkant van Den Helder en zochten het huis, waar Fortuna een moment gepauzeerd had en met kwistige hand haar gave gedeponeerd had. I-Iier en daar stonden buurvrouwen aan de deuren, gewikkeld in ernstige gesprekken, welke na afluistering enkel en alleen bleken te gaan over de familie Stoekebroek, het gezin-der-gezinnen. Of men wist waar de woning was? Natuurlijk meneer, daar twee huizen vóór de steeg, daar wonen ze! Mensch, mensch, wat een gelukdaar heb ik me nou drie avonden achtereen het b'.oed onder me nagels vandaan geschreven, daar heb ik kou en ellende voor gelejeen wat hebben wij Niks, alleen een griepaanval van een weekMaar efijn, blij voor de menschen, hoor, komt hun best toe, van harte gegund... Zoo kwamen we aan nummero 27 en het wa3 maar een héél gewoon huis, en niets was ervan te bespeuren, dat de godin der onver wachte welvaart hier den vorigen avond langs was gekomen. Of we even binnen mochten komen? Natuurlijk, neemt U een stoei meneer, maak Deze reeds in de oudheid bekende kruiden bevatten tegen aandoeningen der ademhalings-organen genees krachtige stoiien, in hun natuurlijke samenstelling. Daardoor kunnen ze gemakkelijk door het lichaam worden opgenomen en omgezet. Beter dan de latere „chemische stoiien". Be kende geleerden erkennen dit than*. Professor Tschirch te Bern zegt o.a. t „De geneeskunde zal weder tot de oudste geneesmiddelen terugkeeren, tot de geneeskrachtige planten en kruiden.' Professor Rubner te Berlijn zegt o.a.: „Alleen die stoiien kunnen genezen, aie door het lichaam kun nen worden omgezet, dus zooals we ze in vele planten en kruiden vinden." In Abdijsiroop zijn verwerkt een 20- tal krulden, waaronder Drosera en Aconitum, welke in den laatsten tijd door bekende doktoren weder bij voorkeut worden aangewend tegen bronchitis, hoest, catarrh. Apotheker Dumont heeft thans aan Abdijsiroop nog toegevoegd het krachtig „hoest- bedwingende" middelt „codeïnum". Doqr deze nieuwe toevoeging wordt de natuurlijke werking der kruiden geenszins verminderd. Integendeel, door deze gelukkige combinatie wordt de schitterende werking van Abdij siroop nóg doeltreffender, 'n Betere samenstelling tegen aandoeningen der ademhalingsorganen, de ondervin ding sal 'lU bewijzen, is ondenkbaarl 't U gemakkeiyk.ja, dat was wat gister avond, wisten niet hoe we 't hadden üoo ongeveer weruen we begroet door de vrouw des huizes, wier zoon den eersten prys der K.K--prysvraag deelachtig geworden was. Op ons gemak hebben we er een paar kwar tier gezeten, hebben heel gezellig het hesie verhaal aangehoord, van den beginne af, toen men besloot ook maar eens mee te doen, niet waarje kan nooit weten! Samen hadden ze het gedaan, vader en zoon Stroekebroek, ieder voor zich en het was de zoon, welke door het lot uitverkoren werd. Onze eerste vraag gold natuurlijk wat er met de contanten gebeuren ging: een reis naar de Rivièra??? Neen, er wordt geen snoepreisje naar de blauwe kusten gemaakt, geen sprake van, men kan het geld stukken beter gebruiken. De jongen, die leert aan de Kweekschool, kan zich nu eens fyn in de bulten steken, want er is veel noodig. Gelukkig staart de moeder het raam uit, waar over de lichtgroene landen een prille voorjaarszon schittert, ze is gelukkig, dat het haar zoon is, die op zulk een ongedachte wijze door Fortuna's vinger aangeraakt is. En ze vertelten onderwijl tykt het den interviewer, hoe alles in deze kleine woning aan Burgemeester Houwingsingel monter en vroolijk lijkt De lichtgroene clivia, die zich buigt naar de zonne-wenking buiten, de goud- visschen in de kom, die eens zoo dartel als gewone goudvissehen schijnenen het por tret aan den wand van Shirley Temple, die NOG schalkscher lacht dan anders. Het is alles slechts een bont spel der ver beelding, maar het LIJKT zoo! We hadden maar drie deelnemerskaarten, vertelt juffrouw Stoekebroek, en we hadden gehoord, dat er waren met veel, en veel meer. Die zouden dus wel meer kans hebben en we hadden er eigenlijk al niet meer op gerekend. Maar gisteravond, toen werd er gebeld, was er een meneer, die vroeg of Arie en z'n vader maar 's avonds in Rialto wilden komen. Het was belangrijk voor hen! Nou. aldus de moeder, ik dacht er het mijne van en ben opgebleven. Was al lang nacht voordat ze boven water kwamen maar met een prijs van... enfin. U weet er alles van. We hooren dat men met z'n viertjes thuis is, vader en moeder, Arie en het kleine broertje. Vader heeft een betrekking bij den Onderzeedienst, weliswaar een vast inkomen... maar je hebt ook je vaste lasten enhoe wel we het geld best kunnen gebruiken, zal het niet op een gloeiende plaat vallen Dat er voor gekocht zal worden is nog niet bekend, want men heeft een maand den tijd om zich te beraden. Maar het zal enkel en alleen besteed worden voor nuttige zaken. Het kleine broertje komt binnen ook al gnuivend en met een gezicht van „alsjeblieft, wat zeg je nou wel van ons!!?" en even later de vader, niet minder in z'n sas. Behoeft het nader betoog, dat er van een interview weinig terecht komt, dat we maar zoo wat zitten babbelen over het Geluk (met een hoofdletter ditmaal!), dat iemand zco plotseling kan overvallen en over al die men schen. die zich uitgesloofd hebben en NIETS kregen. We hebben tegen twaalven, toen de geuren van den mlddagpot zich onweerstaanbaar om den verslaggeverlijken neus begonnen te krin gelen, afscheid genomen. Afscheid van deze woning, waar zoo maar, zonder meer. twee honderd en vijftig guldens neerploften, even onverwachts als van roode en waar de goudvissehen en de clivia en Shirlev allemaal sDtiiken p'ezanter geleken dan in normale omstandigheden En wa^T vit re—"^hen nog niet begrijpen kunnen, dat juist HEN dit moest overkomen Een kykje in de Slocpenloods van de Ilykswerf. De sloepen voojr Hr. Ms, De Kuyter. De Konink lijke Statiesloep. .1 Wie over Den Helder spreekt heeft het over de Marine, heeft Minister Deckers destijds in zijn bekende rede bij de opening van de REMAVI zeer terecht gezegd, en wie het over de Marine heeft, spreekt over Den Helder... Is de Marine dus één met de Jutterstad, zoo is het ook met vele van haar onder- deelen. Marine-instellingen ais „De Werf", „Heit Instituut", „Het Hospitaal", „Het Wachtschip?' zij zyn alle gemeengoed van ons geworden), wij gebruiken die namen dagelijks en denken er vaak niet by, dat die instellingen het Rijk toebehooren en niet de Gemeente... We denken nu aan de Werf en zien de on afzienbare rij mannen uit de poort aan dé Weststraat gulpen, des middags om 12 uujr en des avonds om half zes. Kunt U zich Den Helder indenken zonder die rijen, zonder die snel naaf huis toestappende, tot groepjes ver- eenigde, mannen? Hoevelen zullen er hun horloge of klok gelijk zetten op dc regel matig terugkomende „fluit" van de Werf, die zoo accuraat door ambtenaar Dorlijn be diend wordt? Het aantal is niet te benaderen, doch men behoeft slechts rond te zien om voorbeelden te over te vinden van hen, die leven op de „fluit". „Daar gaat de Werf", is een algemeen ge zegde geworden, ...van U ...van ons! En wat doet het er toe, of dat gillende instrument een sirene heet, voor ons Jutters blijft het dé fluit. Ettelijke honderden van de bykans 35.000 zielen die onze stad rijk is. verdienen op die Werf hun dagelijksch brood. Daar vinden honderden mannen hun bestaan, voor zich zelf, maar ook voor hun vrouw en hun kin deren. Naar aanleiding van een tip, die ons wel willend verstrekt was, om de sloepenioods eens te bezichtigen, in verband met den bouw van sloepen voor den kruiser „De Ruyter", verzochten we daartoe toestemming by de bevoegde autoriteiten, die ons welwillend ver strekt werd. Ir. R. F. Scheltema de Heere was zoo vriendelijk ons van technische voor lichting te dienen. De sloepenioods is één van die uitgestrekte etablissementen, die tezamen het groote complex van het Werfterrein vormen. Zjj is naar schatting 100 meter breed en 35 meter diep, zooals U ziet kan er menig huiskamertje uit... Vanzelf sprekend is de loods aan het water gelegen en wel aan den kant van Ue Hoofdgracht, waar men de hellingen ziet, waarlangs de sloepen te water gelaten worden. Onnoodig eigenlijk te zeggen, waartoe de sloepenioods dient, de naam zegt het reeds in duidelijke mate. Hier worden de sloepen, die de Koninklijke Marine van noodc heeft, ge bouwd. Tegenwoordig is het zoo, dat zonder uitzondering alle sloepen hier vervaardigd worden, xnaar een jaar of 10 geleden ge beurde het dikwijls dat de sloepenbouw voor het Rijk op particuliere werven plaats had. De sloepen behoorden toen tot de leveranties van den bouwmeester. Langzamerhand is liet gewoonte geworden om de sloepen in eigen beheer te vervaardigen, hetgeen ook wel ver klaarbaar is, daar men hier in den loop van den tijd de klampen en mallen voor de diverse modellen en dat zijn er vele! byeen kreeg, zoodat de autoriteiten slechts hadden te zeggen: lever een sloep van het model zoo-en-zoo en het zaakje kwam in orde. Im mers het model was ër en men behoefde slechts na te maken. Men verkreeg aldus tweeërlei voordeel: ten eerste een voorraad modellen in velerlei soort en ten tweede een groote mate van bouwzekerheid. Een nadeel is er echter ook. Dat nadeel betreft de kos ten. Het rijk betaalt hoogere loonen dan het particulier bedrijf, wiens loonen niet geregle menteerd zijn. Is dus de aanmaak, wat de loonen betreft, duurder, ook de algemeene kosten zijn hooger. Immers de particuliere werven zullen zich veelal gespecialisteerd heb ben, zoodat hun algemeene kosten lager zijn dan die van de Werf, die zoovele onderdeelen telt We vinden in de sloepenioods modellen van alle sloepen die de KoninkL Marine de laatste jaren heeft aangevraagd, dus van motor- en stoomsloepen, jollen en vletten. De laatste jaren is er niet zoo veel nieuwbouw geweest en werd (wordt) de meeste tijd besteed aan reparatiewerk. Ook nü vinden we verschil lende booten, die eens flink onderhanden ge nomen worden. Het repareeren van een sloep is niet eenvoudig. Het hout moet, wil het in den vorm van de sloepen passen,' gekookt worden, Waarna het zich eerst laat buigen. Hoeveel werk men daarna heeft óm het in te zetten stuk pasklaar te maken laat zich den- ken.In eerste instantie zal de boot niet water dicht zijn en we zagen hoe in zoo'n geval de kieren en naden opgevuld werden met, draad, waarna het stop-proces voltooid werd. Voor sloepenbouw leent zich in het bijzonder het teak-hout, dat afkomstig is uit Burma (Achter-Indië). Dit hout is over het algemeen rechtdradig van groei is dus uitermate geschikt voor sloepen bouw, waarvoor lange planken benoodigd zijn. Tegenwoordig maakt men ook zeer veel ge bruik vaii het bekende Djati-hout, dat op ons Java groeit. (Java-taek). Dit hout heeft wel niet de kwaliteit van het genoemde Burma- hout, maar is hard en zeer goed. Vandaar, dat men er toe overgaat het hout hoofdzake lijk uit onze eigen koloniën te betrekken. In de loods kunnen we vier categorieën sloepen onderscheiden, nl. sloepen in repara tie, sloepen van schepen (deze zijn opgelegd, hetgeen men aanduidt als: sloepen in con servatie, sloepen in voorraad en sloepen in aanbouw. We zeiden straks, dat het reparatiewerk het hoofdbestanddeel van de werkzaamheden vormde. Maar men legt dezer dagen juist de laatste hand aan een mooie opdracht nieuw bouw. Op de sloepenioods van onze werf zijn, n.1.: de sloepen voor Hr. Ms. „De Ruyter" vervaardigd, in totaal 8 stuks. Zooals men weet is men bij Wilton-Feyenoord te Rotten de dam druk bezig met den afbouw van de nieuwste aanwinst van de Nederlandsche Ma rine, Hr. Ms. „De Ruyter". Verwacht kan i worden, dat het schip in den a.s. zomer zyn eerste proeftochten gaat maken. Het is over zijn sloepen, dat wij u eenige bijzonderheden mededeelen. bakt Gemberbrood! 0.25 Daar staan de beide motorsloepen, de z.g. 30-ineters, welke benaming aanduidt, dat deze booten circa 30 meter lang zyn. Bij de vervaardiging van deze sloepen is men uitge gaan van het laatste model marine-sloepen, welke bewezen hebben zulke uitstekende diensten te verrichten. De booten maken een eenvoudigen, maar doelmatigen indruk. Zy hebben een open cockpit en zyn uitsluitend be stemd voor het vervoer van personen. De passagiers vinden in de tropen bescherming tegen de zon door een zonnetent, tegen regen door een regenkap. De motor wordt be schermd door de z.g. „bak". Dan vinden we hier sloepen typen B 1, welke dienen om een gemakkelijke communi catie met den wal te verkrijgen, zy zijn voor zien van motor, maar ze kunnen ook voort- geroeid worden. Daartoe zijn in de boorden een groot aantal doften aangebracht. Men heeft in deze sloepen gewoekerd met het aantal zit plaatsen, want, door de versterkende betimme ring langs de boorden, tevens voor zitplaat sen in te richten, is de capaciteit zeer groot geworden. Voorts zien we de beide roeisloe- pen, die naar het marine-model B 1 vervaar digd, er flink en ruim uitzien. 2 vletten, waarvan er tentijde van ons bezoek reeds één aan de „De Ruyter" afgeleverd was, com pleteerden deze serie van 8, waarmede ook ge zeild kan worden en waarmede de Heldersche Werf zeker alle eer zal inleggen. We hebben echter het voornaamste werk voor het laatst bewaard. Op een gegeven moment stonden we voor de commandosloep, welke door den heer Scheltema de Heere terecht als het pronkstuk van de serie ge noemd wordt.. Welk een prachtige boot is dit! Zy heeft een bouw, welke haar een ge heel eigen karakter verleent, één sierlijke lijn van voren naar achteren, waar de romp, om reden van doelmatigheid, recht afgesne den is. De boot ligt daar als een groot stuk reclame van de prestaties, die door de tech nici van de Rijkswerf geleverd kunnen wor den. We kunnen ons zoo voorstellen, dat meer tot oordeelen bevoegden dan wij, opgetogen zullen zijn over een dergelijke constructie. En wat zai overste Van der Sande Lacoste, de toekomstige commandant van de „De Ruyter" in zijn nopjes zijn met dit fraaie vaartuig, waarmede hij reeds het genoegen had kennis te maken op den uitstekend geslaagden proef tocht. Het vaartuig is vervaardigd naar een ontwerp van den Haarlemmer Voogt en is zeer snel. Het kan n.1. 35 kin. per uur halen. Dit is niet gering voor een vaartuig, dat byna uitsluitend bestemd is voor vlagvertoon, het naar en van boord brengen van diplomaten van eigen en vreemd land, commandanten van vreemde oorlogsschepen, gezanten e.d. Vandaar dat de uitvoering zoo verfraaid is door het doen verchroomen van de metaal- deelen en door het aanbrengen van randver- sierselen. Wat de inrichting van de sloep betreft: voorin, dus voor de stuurhut, bevindt zich een „bak", welke plaats biedt aan een mi- traiUeurschutter met zijn wapen. Het spreekt vanzelf, dat deze plaats alleen in oorlogstijd ingenomen wordt. Daarachter vindt men de reeds genoemde stuurhut, waar een zitplaats achter het stuurrad is aangebracht, waardoor de bedienende man zyn verrichtingen zittende af kan. Eén man is voldoende om zoowel het vaartuig te besturen als den motor te be dienen, daar vlak voor hem zich een dash- bord bevindt, waarop hij de knoppen, enz. vindt van alle onderdeelen, welke hy kan noodig hebben. De glazen ruit voor de hut verleent deze ruimte iets van een cabine in een auto. Volgt de machinekamer en daarachter de kajuit, welke eenvoudig ingericht is en zit plaats biedt aan 8 tot 10 personen. Het zal in deze ruimte zijn, dat de toekomstige comman danten van de „De Ruyter" vele hoogge plaatste persoonlijkheden naar en van hun schip zullen brengen. Dat in deze beperkte ruimte in de toekomst menige andere taal dan de Nederlandsche gesproken zal worden, kan men zich licht in denken. Na deze kajuit volgt nog een open cockpit, waar de manschappen, welke de boot bedienen, zich ophouden. Werkelijk een pracht van een commando sloep! We wandelden, terug naar den uitgang van de loods en zagen belangstellend de geweldige voorraden mallen aan, toen we plotseling voor een merkwaardige ontmoeting stonden. We zagen een lange, hooge sloep liggen, waarvan de boorden met versierselen van ver guld goud verfraaid waren. Van den scheeps wand was een groot stuk vernieuwd. Voor ons lag de Koninklijke statiesloep, persoonlijk eigendom van H. M. de Koningin. Dit 17-meter lange fraaie vaartuig troffen we helaas niet „in vol ornaat" aan, daar, met het oog op de te verrichten reparatie, het beeldhouwwerk, dat heel mooi moet zijn, tij delijk verwijderd was. De reparatie is van langdurigen aard, daar vrijwel de geheele wand vernieuwd moet worden. Men was dan ook reeds eenige maanden bezig en er zullen er nog wel eenige verioopen alvorens het vaartuig weer gereed is. Als men een blik in de sloep werpt dan krygt men eerst een in druk van de groote ruimte, welke hier ter be schikking is. Twintig roeiers kunnen ge plaatst worden om het vaartuig voort te be wegen. De Koningin maakt zelden gebruik van deze sloep, maar we kunnen ons voor stellen, dat het een sprookjesachtig gezicht moet opleveren als deze enorme schelp van goud en beeldhouwwerk over het water glijdt. Na deze verrassende ontmoeting, die we allerminst verwacht hadden, was het bezoek aan de sloepenioods teneinde. Een woord van dank aan de autoriteiten, die ons in staat stelden om onze lezers iets vertrouwder te maken met een belangrijk onderdeel van de Rijkswerf, is hier zeker op zijn plaats. Wellicht, dat wy in de toekomst nog eens gelegenheid krijgen om een ander deel van de Werf te beschrijven. geeft U de meeste waarborg voor betrou wbaarh. Gedipt Mr. Rij wiel herstel Ier (V. V A Telefoon 2.65 - Ke.zersiraat 54-L6 Alvorens het over feiten te hebben, dat Lente in aantocht is (er zijn zelfs dapperli_e gen, die beweren, dat ze er al is!) wil ik zen op de inderdaad zeer groote droefenk die in Den Helder heerscht, en dat in verbarS met het thans definitief beëindigen der béide winkelweken, zoowel die der Spoorstrateriane als van de K.K.-istcn. a Ik wil het niet hebben over het feit, ya(. schryver dezes 4 avonden in successie door 's-Heldersch straten darde, en met tien be- vrozen vingers plus een aanval van chroni sche influenza, wachtte op het resultaat van al deze zoek-ellende. En wat bli l nu?? Niets meneer, geen enkele prys van dat geweldige aantal... Hoe het ook zjj, vond U het niet aardig, <ja(. de Spoorstraterianen hun slotfeest vierden in de Koningstraat (Musis) en de K.K.-isten dit zelfde deden in de Spoorstraat (Rialto) Dat was inderdaad merkwaardig, want het blijkt, dat er dus van een feitelijken concurrentie strijd niets bestaat, integendeel, dat men het niet eens over het hart kan verkrijgen zün huurlieden het pretje van 't laatste feest te doen misloopen! We dachten het wel en zeiden reeds een paar maanden geleden: het is een storm in een glas water. Het was niet eens een storm, slechts een zephyrtje. Evenwel, er zyn belangrijker zaken die onze aandacht vragen, zaken, die een typisch Nieuwediep3chen misstand betreffen, en een misstand, waarover wy meenen dat nog nim mer geschreven is. Dés te meer echter ge sproken... Deze week waren wy getuige van een Zee- krygsraad-geval, waarbij een marineman in de penarie geraakt was, doordat zijn vrouw, tij dens zijn afwezigheid in het schoone Insu- linde, de mooie mevrouw uitgehangen had en voor een klein kapitaal aan mooie kleeren en wat dies meer zy uitgegeven had. Dit geval op zichzelf willen wjj evenwel niet releveeren, wel echter de wijze woorden van Mr. de Sit- ter, president van den Zeekrijgsraad, die on danks het feit, dat de verdachte veroordeeld werd, zeide te voelen voor de bezwaren, die de man had, om een door zijn echtgenoote ge maakte schuld te honoreeren. Wy willen er op wijzen, dat ook in Nieuwe- diep het euvel van het borgen, van het op-de- lat halen prachtig ingeburgerd is, dat met name tal van jonge vrouwtjes zich de weelde veroorloven aanschaffingen te plegen, die vér boven hun draagkracht gaan. Manlief moet dan later dokken, en weigert hij... wel, één bezoekje van den winkelier aan den betrok ken commandant, en het geld komt er! Dit nu is in wezen een ongezonde toestand, daar tal van winkeliers speculeeren op dit „safe-geld" en dus aan vrouwlief net zoo veel leveren als waar zij om vraagt. Wat meer inzicht en wat meer menschen- kennis door tal van plaatselijke neringdoenden zou hier veel ellende kunnen voorkomen. Tenslotte nog een opmerking over onze plaatselijke taxi-industrie. Er is deze week weer een onderneming bijgekomen, zoodat wij thans met minder dan 55 taxi-bedrijven be zitten met een totaal van 340 wagens. Er zijn bij de tarieven van minder dan 10 cent, zoo dat men zich afvraagt, waarom er in onze gemeente überhaupt nog geloopen wordt. BILJARTCLUB „DE POEDEL", Woensdagavond j.l. werd in het café ,,'t Cen trum", van den heer H. W. Veul alhier, opge richt, met aanvankelijk 8 leden, de biljartclub „De Poedel". Voorzitter van deze nieuwe club is de heer J. Kossen. VEREEN IGING VOOR BIJENTEELT. Donderdagavond werd in een der lokalen van de Chr. School aan de Kortevliet te Koe gras een vergadering van de Afd. Den Helder van bovengenoemde vereeniging gehouden. Deze bijeenkomst werd door 19 personen bij gewoond. De voorzitter, de heer T. Speur, opende met een woord van welkom dezen vraag- en praatavond. Het is niet de bedoe ling een lezing te houden, maar om door eigen krachten, ervaringenuit de practijk ten beste te geven in het belang van de leden. Er zou den drie personen het woord voeren en voor gesteld wordt om elk een half uur te laten spreken. De voorzitter als eerste spreker zegt. dat het nu niet meer zoo gemakkelijk is als bjj de oprichting van de afdeeling, om een methode van imkeren te verkondigen. Van amateurs zyn velen al beroepsimkers ge worden. Hij deelt ook nog mede, dat door de Wie- ringermeerdirectie thans 25 cent per kast bijen staangeld wordt geëischt. Aan de hand van de theorie laat spr. uitkomen, dat het nuttig effect van een bijenvolk gerust op gesteld mag worden, hetwelk nog vergroot wordt, omdat, waar byen het koolzaad be vliegen, ook meteen de koolzaadkever bestre den wordt Nog een ander voorbeeld wordt genoemd. Er waren 2 perceeltjes elk van 200 klaverplanten, het eene perceeltje kon doof bijen bevlogen worden, het andere niet. Het resultaat was, dat van het perceeltje, dat wel door de bijen bevlogen kon worden, het aan tal kiemkrachtige zaden 2300 bedroeg, en van het andere niet een zaadje kiemkrachtig was. Daarna houdt spr. een uitvoerige beschouwing over het zwermen, dat met aandacht werd beluisterd De oud-secretaris, de heer Jac. Kiljan, die dit jaar 30 jaar imker is, behandelde de zoo genaamde omhangmethodc, het maken van kunstzwermen, welke dan tevens als zwerm- vcrhlndering werken. De secretaris, de heer C. Schellinger, hield aan de hand van de theorie een bespreking over het vorengenoemde. Daarna werden en kele vragen gesteld en beantwoord. De voorzitter constateerde, dat deze avond goed geslaagd was, hoopte, dat het gespro kene door de medeleden zou kunnen worden benut en sloot met dank de vergadering. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gemeente. Geen dienst. Zendingsgebouw „De ster der Hope". 's Morgers 10 uur ea 's avonds 7 uur» de heer I. Kuiper, van Bilthoven.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 14