De oorlog in Abessinië. De verzoenings poging. KI OOSTERBALSEM De oorlog in Abessinië. Nieuwe strijd in het Noorden. De Duitsche Rijksdag bijeengeroepen. RHEUMATISCHE PUNEN KWB.DEN Jlocft zot. tweede blad HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 7 MAART 1936 Ook Ras Kassa weer tot den aanval overgegaan. De omtrek van Debra Markos gebombardeerd. Ernstig Britsch protest te Rome. De verzoeningspoging. Het antwoord van den Negus Corbeta, ten Z.O. van Amba Aladji bezet. Het Vaticaan en het conflict. Spoedige bijlegging op vreedzame wijze. Weinig optimisme te Parijs. De sancties. Mussolini over Genève. Verontwaardiging in Zweden over een Duitsch vonnis. De Britsche defensieplannen. De kabinetsformatie in Japan. Hirota is nog niet geslaagd. De militaire leiders willen niet meewerken. De redding van Okada. OUDEN HEER VAN 60 JAAR AKKËR'S ORIGINEEL TER INZAOH Het Fransch-Russische verdrag. Nieuwe gevallen van sabotage bij Britsche de marine. De Koning bezoekt de Queen Mary Schoten in Skoepsjtina. De oorlog in het Chacogebied Een incident op de Hongaarsch- Tsjechoslowaaksche grens. Vandaag zal Hitier een verklaring afleggen. Gisteren is dan eindelijk het Abessijnsche communiqué over de jongste gevechten in het Noorden verschenen. Dit ziet er om verschil lende redenen niet onwaarschijnlijk uit. Men tracht het terugtrekken van de legers van ras Kassa, ras Syoem en ras Moeloegeta geenszins te verhullen. Van het begin af heeft men te Addis Abeba er op gewezen, dat het terug trekken van de Abessijnsche troepen een tac tische manoeuvre was, omdat de negus be paald had, dat de troepen zich niet mochten blootstellen aan gevechten met een overmach- tigen vijand. Nu is dit terugtrekken ongetwij feld minder tactisch geschied, dan in de be doeling heeft gelegen, doordat de Italianen Tembien van twee kanten met zulk een geweld bestormd hebben, doch aan den anderen kant was het doorbreken van ras Kassa door de Italiaaansche linies reeds een teeken, dat de Abessijnen hun lot niet geheel aan de Italianen over behoefden te laten. Het optrekken van ras Immeroe in de richting van Addi Rassi be vestigde deze meening. Verder geeft het Abessijnsche communiqué details over het aantal dooden, die ontstellend zijn. Het meest interessante van het commun- niqué is echter, dat het vermeldt, dat de gevechten in het Noorden nog voortduren en een bijzonder ernstig karakter dragen. Onder andere moet er in Tembien nog een strijd woeden, die zeer ernstige afmetingen heeft aangenomen en waarbij geen van de partijen zich rekenschap geeft van de ver liezen, die geleden worden. Ook bij de Takkazze wordt weer gevochten. Ras Kassa moet hier weer tot den aanval zijn overgegaan. Tevens is ook volgens het com muniqué ras Moeloegeta weer in Noorde lijke richting opgerukt naar Adam Aligi, de verdediging van het Asjiangimeer blijft hierbij dan vermoedelijk aan de troepen die onder leiding van den negus van Dessié zijn opge rukt. Deze mededeelingen maken het nog niet mogelijk zich een beeld te vormen van den toestand. Wel wordt duidelijk, dat de Itali- aansche posities aanzienlijk minder gunstig zijn, dan na de eerste triomphantelijke over- Winningsberichten leek. Naar Havas uit Addis Abeba meldt, is daar uit Debra Markos, 100 km ten Zuiden van het Tsanameer en 150 km van Addis Abeba, bericht ontvangen, dat Italiaansche vliegtuigen de omringende plaatsen hebben gebombardeerd. Drie Britsche vrouwen, de dames Smith, Starling en Cable, die te Debra Markos wonen, hebben naar Addis Abeba getelegrafeerd met het verzoek haar af te halen. 'Onmiddellijk is opdracht gegeven, dat een vliegtuig naar Debra Markos vertrekt om hen te halen. De Italianen op de hoogte van de plaats van de Engelsche ambulance. Officieel wordt medegedeeld, dat de Itali aansche vliegtuigen de laatste dagen herhaal delijk boven de Britsche ambulance te Kwo- ram hadden gevlogen, zonder bommen te werpen, zoodat men veronderstelde, dat de Italiaansche vliegers op de hoogte waren van de plaats van de Britsche ambulance. De tweede Britsche ambulance, onder lei ding van dr. Kelly, is op weg naar Gallabat aan de grens van Soedan in Gondar, ten Noorden van het Tsanameer. Het Abessijnsche protesttelegram aan den Volkenbond. De tekst van het protesttelegram van de Abessijnsche regeering aan den secretaris generaal van den Volkenbond, luidt als volgt: Donderdagmiddag is het Italiaansche vlieg tuig 62, na de open stad Kworam te hebben gebombardeerd, waarbij non-combattanten zijn gedood, naar de Britsche Roode Kruis- ambulance, gelegen op drie kilometer van het naastbijzijnde militaire kampement, gevlogen. Na negen maal boven de ambulance te heb ben gecirkeld, wierp het van geringe hoogte ten minste veertig bommen, waardoor drie verpleegden werden gedood en vier ernstig gewond. Naar aanleiding van dit nieuwe op zettelijke en barbaarsche bombardement van een ambulance herhaalt de Abessijnsche re geering haar vroegere protesten. (W.g.), Herouy, minister van buitenland- sche zaken." De indruk te Londen. Het bericht van het bombardement van de Britsche ambulance in Abessinië, heeft te Londen een des te pijnlijker indruk ge blaakt, omdat sir Eric Drummond, naar aan leiding van een soortgelijke gebeurtenis ver zocht is geworden, de regeering te Rome ge regeld op de hoogte te houden van de ver- Plaatsingen van de Engelsche ambulance in Abessinië, teneinde elk misverstand te ver blijden. Eden had eveneens de aandacht van •Jen Italiaanschen ambassadeur te Londen, Grandi, gevestigd op de noodzakelijkheid, een herhaling van dergelijke gebeurtenissen te Voorkomen. Er is alle reden om aan te ne- me«, dat het Engelsche kabinet tegenover Home uiting zal geven aan zijn gevoelens om trent deze nieuwe schending van de Roode Kruis-conventie, doch alvorens een besluit te hemen, zal de regeering wachten tot zij van •Je officieele vertegenwoordigers in Abessinië een rapport omtrent de omstandigheden, Waaronder het bombardement heeft plaats ge- Vonden, heeft ontvangen, hetgeen nog niet het geval is. Indien, zooals in de eerste be richten in de bladen werd gezegd, zich Brit sche onderdanen onder de slachtoffers bevin den, zou het gebeurde een ernstiger karakter rïjgen, dan de voorgaande Incidenten, doch tQt nu toe is de dood van drie inboorlingen bit Kenia nog in geen enkel telegram beves tigd. Sir Eric Drummond, de Engelsche gezant te Rome, heeft gisteren in opdracht zijner regeering een ernstig protest ingediend tegen het bombardeeren van de Engelsche ambulance bi) Kworam. Sir Eric vroeg een gestreng on derzoek en de zekerheid, dat een herhaling niet zou kunnen voorkomen. Het protest is gevolgd na ontvangst van het officieele telegram van sir Sidney Barton, den Britschen gezant te Addis Abeba, met het volledig relaas van het gebeurde, waaruit voorloopig zou blijken, dat de Italiaansche vlieger volkomen moedwillig gehandeld had. Een Italiaansche uiteenzetting. Uit Rome meldt Reuter: Met betrekking tot het bombardement van de Britsche ambulance, verklaart men offi cieus, dat volgens telegrammen van een Ita- liaansch opperbevel, een bombardements vliegtuig ten Zuiden van Kworam, op 150 km ten Noorden van Dessié, nabaij een Abes- sijnsch legerkamp, een rij vrachtauto's op merkte, die van het Roode Kruis-teeken wa ren voorzien. Het vliegtuig, dat tot geringe hoogte daal de, opende een hevig vuur, dat niet werd beantwoord. Den volgenden dag zag een ander verkenningsvliegtuig, dat de auto- conne niet was verplaatst, waarop het op de auto's vuurde en bommen wierp. Dikke rook wolken stegen op. Hierin zagen de Italiaan sche vliegers een bevestiging van hun mee ning, dat de colonne niet anders dan een mu nitiedepot was. Hier wordt nog aan toegevoegd, dat de Britsche ambassadeur pas gisteren, ingevolge het internationale Roode Kruis-reglement, de Italiaansche regeering er van in kennis heeft gesteld, dat een Britsche ambulance op weg was van Dessié naar Kworam. Men wijst er op, dat men op het oogenblik, waarop de co lonne werd gesignaleerd, niet wist, dat zich in dit gebied een Britsche ambulance bevond. De keizer heeft op het voorstel van de com missie van dertien het volgende antwoord ge geven: „Wy hebben kennis genomen van het tele gram, dat uit naam van de commissie van dertien aan mijn ministerie van buitenland- sche zaken is gezonden. Alle Volkenbonds leden weten, dat wij alles wat mogelijk was, reeds voor het uitbreken van den oorlog heb ben gedaan, om door een rechtvaardige hou ding in overeenstemming met den geest van den Volkenbond den vrede te bewaren. On danks de tot dusverre genomen maatregelen, zet Italië zijn aanval en de schending van zjjn internationale verplichtingen voort. Wij zijn bereid onderhandelingen aan te knoopen met eerbiediging van de bepalingen van het Volkenbondshandvest en nemen er kennis van, dat de voorstellen door de commissie van dertien gedaan zijn en dat de onderhandelin gen in den geest en in het kader van den Volkenbond zullen plaats hebben. „Ons uitvoerige antwoord zullen wij door tusschenkomst van onzen vertegenwoordiger in Parijs zenden". Hailé Selassié. Te Genève neemt men aan, dat dit gede tailleerd antwoord van den vertegenwoordiger van Abessinië bij den Volkenbond, Wole Ma- rian, vooral wijzen zal op de practische moei lijkheid van een wapenstilstand voor een land als Abessinië, welks troepen voornamelijk op den guerilla-oorlog zijn ingesteld. Het 148ste Italiaansche legerbericht. Maarschalk Badoglio telegrafeert: „Aan het front van het eerste legercorps hebben Donder dag Eritreesche detachementen Corbeta, ten Zuid- Oosten van Amba Aladji, bezet. Zij werden met vreugde begroet door de Galla bevolking van Azebo, welke zich met kracht verzet tegen de Amhaarsche onderdrukkers, die thans nog vluch tend door de streek dwalen. „Het derde legercorps is Donderdag, nadat het zijn taak in Tembien had vervuld, naar het Zuiden opgerukt, met het doel Fanaro en Samre te bereiken. „Scire wordt nog steeds gezuiverd van den vijand, die niet meer over de Takazze kan vluchten, aangezien de doorwaadbare plaatsen door onze troepen zijn bezet. ..Enkele stamhoofden hebben zich bij onze commandanten aangemeld om zich te onder werpen, zij leverden hun wapens in." De stand van de krijgsbedrijven. Tegenspraak van de groote Ita liaansche overwinningen. Naar Reuter uit Addis Abeba meldt, zijn Colsun en Spencer, de Amerikaansche adviseurs van den negus, bezig een communiqué te ont werpen, dat een volkomen tegenspraak zal be vatten van Italiaansche berichten over groote overwinningen in het Noorden. In een artikel van zijn directeur, graaf Dalla Torre, vertolkt de Oservatore Romano den wensch van den Heiligen Stoel, dat het Italiaansch-Abessijnsche conflict spoedig op vreedzame wijze zal worden opgelost. De vruchtbaarste en duurzaamste vrede zegt de schrijver, „is niet steeds die, welke op het slagveld wordt opgedrongen. Laat de wereldoorlog een les zijn. Het is die, welke te rechtvaardige verdragen een waarborg vindt voor de hartelijkheid en oprechtheid der be doelingen." j Het artikel besluit: „De noodzakelijkheid van vrede is voor allen dringend. Zjj is drrn- Uit Parijs wordt gemeld, dat men daar in officieele kringen niet zeer optimistisch gestemd is, met betrekking tot het antwoord van de Italiaansche regeering op hel beroep van de commissie van dertien. Men is van meening, dat dit antwoord zeer definitiel zal zijn, d.w.z of ,Ja'' of „neen". Men is van meening, dat indien Italië een bepaalde voorwaarde aan de aanneming van het voorstel van de commissie van dertien vast knoopt, de Volkenbond tot een verscherping van de sanctiemaatregelen zal overgaan. Ondanks het feit, dat men officieel niets wenscht, los te laten, heeft men in officieele kringen den indruk, dat men de zitting van den Italiaanschen ministerraad niet zonder zorg afwacht. Motta acht den toestand veront rustend. Het Zwitsersch telegraafagentschap deelt mee, dat Motta in den Bondsraad verslag heeft uit gebracht over de besprekingen te Genève. Uit zijn uiteenzettingen bleek, dat Motta den toe stand weinig helder en verontrustend acht. De Bondsraad hechte zijn goedkeuring aan de houding van Motta te Genève. gend, niet slechts voor de strijdende partijen, doch voor de geheele wereld. Benedictus XV sprak in soortgelijke moeilijke omstandig heden van rechtvaardigheid en mogelijkheden, omdat rechtvaardigheid, vallende buiten het kader der werkelijkheid, een ijdel beginsel is. Pius XI heeft zich van het begin van den oorlog af niet anders uitgelaten, noch in min der practischen zin, daar hij zich heeft uitge sproken voor rechtvaardigheid in waarheid en in liefde, d.w.z. niet alleen wat de principes doch ook wat de feiten betreft. Italiaansche verliezen van de jong ste actie. Naar Stefani melot zijn in de gevechten van 1 tot 26 Februari (dus voor de groote actie in het Noorden) op het Eritreesche front 144 inlandsche soldaten (askari's en doebats) gesneuveld, op het Somalifront 4, totaal 148. Van 3 October (toen de oorlog be gonnen is) tot 26 Februari zijn aan het Eri treesche front 826 inlanders, aan het Somali- fron 97, totaal 923, gesneuveld. Alle beetjes helpen. Naar Stefani uit Novaro meldt, heeft men in het Stronadal het werk hervat tot het in exploiatie brengen van een goudmijn, die daar jaren geleden ontdekt is, doch waarvan de exploitatie toentertijd geen loonende vooruit zichten bood. Geen jonge Engelsche kunstenaars naar Italië. Naar Reuter meldt, heeft het secretariaat van den Engelschen bond van architecten of ficieel meegedeeld, dat leerlingen, die den Prix de Rome hebben gekregen, op 1 October niet naar de Italiaansche hoofdstad kunnen vertrekken, tenzij de politieke toestand tegen dien tijd verbeterd is. DE VERSCHERPING VAN DE SANCTIES. Naar Reuter uit Genève meldt, heeft de commissie van deskundigen voor de toepas sing van sancties gisterehochtend vergaderd onder voorzitterschap van den Zweed West man. Zij bestudeerde verschillende voorstellen, die bij de opening van de vergadering van de commissie van achttien zijn gedaan om de versterking van de huidige sancties te verge makkelijken. Eden's rapport. In een beschouwing over Eden's verslag gisterenavond in den kabinetsraad zegt de „Times", dat Eden den ministers duidelijk heeft gemaakt, dat Mussolini bepaald heeft, dat een petroleumembargo door Italië in de eerste plaats zou worden beantwoord met het uittreden uit den Volkenbond, vervolgens met een opzegging van het verdrag van Locarno en ten derde met de opzegging van het bezetten van de Fransche grens op dezelfde wijze als voor dit verdrag. Frankrijk heeft van Engeland toezeggingen gevraagd, die tegen deze Italiaansche bedrei gingen zullen opwegen, maar de „Times" wijst erop, dat specifieke Britsche toezeggingen aan Frankrijk tegen een Duitsche agressie ertoe zouden kunnen leiden, dat Duitschland het Fransch-Italiaansche militaire verdrag en het verdrag van Locarno opzegt, of dat er onder handelingen zullen moeten worden gevoerd over een nieuw Locarno tusschen de vier overblijvende mogendheden. Vooringenomenheid tegen Italië. In een onderhoud met een medewerker van de Excelsior zeide Mussolini: „Een hevige storm woedt boven het meer vaD Genève. Men ziét hier een vooringenomen heid tegen Italië en een onbegrijpelijke soli dariteit met een barbaarsch land; onbegrijpe lijk vooral van de koloniale mogendheden: Ik hoop, en doe al het mogelijke om te voorkomen, dat deze crisis de Italiaansche en Fransche vriendschap doet verdwijnen, welke noodza kelijk is voor den wereldvrede." Het de vorige week in Duitschland gevelde vonnis, waarbij de Zweedsche zeeman Erik Jansson lot vijf jaar tuchthuisstraf is veroor deeld omdat hij eenige maanden geleden te Harburg een Duitscher, die een gesprek over de politiek met hem begonnen was, zonder er verder bij na te denken een anti-fascistisch blad had geleend, heeft onder menschen van alle richtingen groote verontwaardiging ge wekt. De pers spreekt van rechtsverkrachting, justitiemoord en krenking van het Zweedsche rechtsgevoel, en men heeft er vooral aanstoot aan genomen, dat de rechtbank als antwoord op het betoog van den verdediger, dat voor de Xweedscbe opvatting de ondoordachte en onopzettelijke handeling van Jansson geenszins staatsgevaarlijk was, verzekerde, dat de Zweed sche mentaliteit dezelfde als de Duitsche zou zijn, terwijl haar ook de verklaring, dat Jansson niet tot „het eigenlijke Zweden" maar tot „Sowjet-Zweden" behoorde omdat hij met de Zweedsche arbeidersbeweging zeide te sym- pathiseeren, kwalijk genomen is. De resolutie van Baldwin. De resolutie, die Baldwin Maandag bij de opening van de debatten over de bewapenings plannen in het Lagerhuis zal indienen, zegt eenvoudig, dat het Huis de plannen, zooals die in groote trekken in het witboek zijn gepubli ceerd, goedkeurt. Een motie van afkeuring der arbeiderspartij. De gecombineerde vergadering van den nationalen arbeidsraad heeft Donderdag na een bespreking van ruim 3 uur met algemeene stemmen een motie van afkeuring der voor stellen uit het witboek aangenomen, welke motie Maandag door Attlee in het Lagerhuis zal worden ingediend. Manifest van de onafhankelijke arbeiderspartij. De onafhankelijke arbeiderspartij onder Maxton heeft een manifest geredigeerd, dat op alle fabrieken zal worden verspreid, waarin de arbeiders tegen de regeeringsvoorstellen worden gewaarschuwd, aangezien deze voor stellen op den duur alleen kunnen uitloopen op industrieele en militaire conscriptie. „Er kan en moet andere werkgelegenheid gezocht en gevonden worden, dan door het vervaardi gen van moordwapens". Staking in een vliegtuigenfabriek. Te Stockport in Cheshire is Donderdag in een fabriek waar bombardementsvliegtuigen gebouwd worden voor rekening der regeering een staking uitgebroken, die voorloopig 600 man omvat. De directie had een aantal half- geschoolde krachten z.g. „trainees" uit een opleidingskamp aangenomen en de ge regelde arbeiders willen met deze mannen niet samenwerken, zoolang er nog geschoolde metaalarbeiders in Stockport zonder werk rondloopen. De Rijksdag is tegen vandaag, Zaterdag, des middags om 12 uur bijeengeroepen. Op de agenda staat als eenig punt het aanhooren van een verklaring der Rijks- regeering. De zitting zal over alle Duitsche zenders worden uitgezonden. Een verklaring nopens het pact van Locarno. Havas meldde gisteravond uit Berlijn: De gezanten van Engeland, Frankrijk, Bel gië en Italië zijn vandaag tegen elf uur op de Wilhelmstrasse ontboden om een verklaring van de rijksregeering aan te hooren, met be trekking tot het verdrag van Locarno. Opzegging van de verdragsbepalin gen nopens de Rijnzone. Gisteravond laat meldde Havas uit Parijs dat Hittler vandaag in den Rijksdag zal meedeelen, dat het Duitsche rijk het ver drag van Versailles en het pact van Lo carno, voor zoover het betreft de bepa lingen die betrekking hebben op de gede militariseerde Rijnzone, zal opzeggen. Evenwel gelooft men niet dat Hitier deze eenzijdige opzegging van de verdragen van Versailles en Locarno als een ultimatum of een voldongen feit zal stellen. Men verwacht een daad van meer symbo lische beteekenis: De politietroepen (in groene uniform), de z,g. landjagers, die zich reeds meer dan een jaar in het gedemilitariseerde gebied bevinden, zullen in het leger worden opgenomen. Vervolgens zal de Duitsche regeeriDg mee deelen. dat Duitschland's handelingen in den vervolge gekenmerkt zullen worden door een gelijkheid van rechten. Op deze basis, van rechtsgelijkheid zal voortaan met andere mo gendheden worden onderhandeld. De beslissing getroffen niet mede weten van Italië? In diplomatieke kringen gelooft men, vol gens Havas, dat de beslissing van de Duitsche regeering in overeenstemming met de Ita liaansche is tot stand gekomen. De bespre kingen, den laatsten tijd tusschen Rome en Berlijn, zouden er toe geleid hebben. Naar Reuter uit Tokio verneemt, is Hirota niet geslaagd met de poging om een kabinet te vormen, daar hij de medewerking der mili tairen niet heeft kunnen verkrijgen en het leger, den man van zijn keuze, Teroutsji dwong, geen portefeuille te aanvaarden in eeD regee ring, „waarin alleen kapitalisten en groot- industrieelen zitting hadden". De leiders van het leger verklaarden, niet tevreden te zijn met de tot nu toe opgestelde ministerlijst en weigerden hun medewerking als Hirota geen rekening hield met hun wenschen inzake de overige portefeuilles. De wonderbaarlijke ontsnappiDg van minis ter-president Okada aan den dood is thans door den secretaris van den premier, Foekade, verhaald aan de pers. In den ochtend van den 26en Februari vermoordden de muitende offi cieren en soldaten kolonel Matsoeo, dien zij voor Okada hielden. Naar dezen laatsten werd toen niet verder gezocht. Spoedig was de secretaris van Okada ervan op de hoogie, deze gered was, maar de scherpe waakzaam heid van de muiters verijdelde de pogingen om Okada uit zijn ambtswoning weg te brengen De minister-president was echter veilig daar hij bewaakt werd door gendarmes, die desnoods bereid waren zich voor hem op te offeren. Toen den volgenden dag hel volk gelegenheid kreeg de ambtswoning van Okada binnen te gaan, ten einde betuigingen van rouwbeklag ie uiten, slaagde Okada erin zich onder de bezoekers te mengen en met hen het huis te verlaten. LUITENANT-KOLONEL IVO OLIVETI GEDOOD. Van het Tigré-f ront wordt gemeld, dat luit.- kolonel Ivo Oliveti, lid van het directorium der fascistische partij, is gedood. Dank zij den KLOOSTERBALSEM Is hij nu weer kras en monter rTot mijn óUste jaar mankeerde ik nooit ie s, maar toen begonnen hevige rheu- matiek-aanvallen mijn leven te ver gallen. Reeds begon ik te wanhopen, toen een vriend van mijn leeftijd mjj vertelde welke wonderbaarlijke onder vindingen bij had opgedaan met Kloos terbalsem Nu ik zelf dit wonderlijke middel heb toegepast, kan ik verklaren, dal ik mij weer jeugdig en monter gevoel als een knaap van 30 jaar, al hoop ik eerstdaags 60 jaar te worden." J. Vr. te H. Geert goud zoo goed" Onovertroffen lii.j brand-en snij wonden Ook ongeëvenaard als wi-ijfmiddel bij Rheumatiëk, spit en pijnlijke spieren Schroefdoos si ct Potten: 02% ct. en 1.04 Door de Senaats-commissie aange nomen. De commissie voor buitenlandsche aangele genheden van den Senaat heeft Woensdag ochtend een langdurige uiteenzetting van mi nister-president Sarraut over het Fransch- Russisch pact aangehoord. Het pact werd met 19 tegen 4 stemmen en 4 onthoudingen aan genomen. Als zeer ernstig beschouwd. De bladen melden, dat zich bij de marine twee nieuwe gevallen van sabotage hebben voorgedaan, en wel op den linie-kruiser Re- pulse, die 32,000 ton groot is, zich op het oogenblik te Portsmouth bevindt en binnen kort de Middellandsehe Zeevloot zal verster ken en aan boord van de duikboot H 28 te Weymouth. De Daily Telegraph verklaart, dat de admi raliteit deze zaak heel ernstig acht. De Koning heeft zich vannacht, vergezeld van de ministers van koophandel en van Schotland naar Glasgow begeven, waar hij uitstapte op een station dicht bij de scheeps werf, waarop de Queen Mary, het groote schip van de Cunard-White Star, haar voltooiing nadert. Het bezoek gold n.1. het schip. Toen de Koning zich aan boord begaf, werd op de werf de koninklijke standaard gehesehen. Dit was het eenige teeken van 's-Konings bezoek, waaraan op Zijn uitarukkelijken wensch geen formaliteiten verbonden waren. Het werk op de werf ging gewoon door. Terwijl de Koning zich op het schip bevond, draaide een van de groote turbines proef. Op de brug liet de Koning Sir Edgar Brit ten, den gezagvoerder van het nieuwe schip, aan zich voorstellen. De Koning bezocht ook de machinekamer en onderhield zich daar eenige oogenblikken met de arbeiders van de werf en de machinisten, die daar aan het werk waren. Een aanslag op den premier? Reuter meldt uit Belgrado: Onder een toespraak van minister-president Stojadinowitsj heeft een der leden van de Skoepsjtina gisterenochtend drie revolver schoten gelost. In de zaal ontstond een groote verwarring, de zitting werd onmiddellijk geschorst. Het schijnt, dat niemand werd gewond. De politie arresteerde den afgevaardigde Damian Ar- nautowitsj, lid van de oppositie onder leiding van Jeftitsj. Een later bericht meldt, dat Arnautowitsj zijn schoten op Stojadinowitsj had gericht. Naar nader wordt gemeld, is hij den aan slag een der Kamerleden gewond. De zitting is verdaagd. De betaling van 2.400.000 piasters door Bolivia. Tjjdens een vergadering van de vredesconfe rentie inzake den Chaco heeft de Boliviaansche gedelegeerde aan Saavedra Lamas een bedrag van 2.400.000 piasters betaald, zijnde dit de som ter bestrijding van de kosten gemaakt of te maken voor het onderhouden en de repa- trieering van de Boliviaansche krijgsgevange nen in Paraguay. Saavedra Lamas zal het bedrag aan Para guay uitbetalen, zoodra de nieuwe regeering van Paraguay officieel zal zijn erkend. Zes Hongaarscho soldaten op het grondgebied van Tsjechoslowakjje. Reuter meldt uit Praag: Uit Bratislava wordt gemeld, dat aan de Hongaarsch—Tsjechische grens, nabij het dorp Hostitz, een incident heeft plaats gehad. Zes Hongaarsche soldaten waren tot op Tsjechslowaaksch grondgebied doorgedrongen, waarna zij op 3 km van de grenslijn twee Tsjechoslowaaksche douaneambtenaren ont moetten, die zö trachtten te ontwapenen. De commiezen slaagden er echter in een der aan vallers een geweer te ontrukken, waarmee zij eenige schoten losten. De Hongaarsche sol daten namen daarop de vlucht en wisten op Hongaarsch gebied te ontkomen. Het geweer is in beslag genomen en een onderzoek is ingesteld. Gisteren ls eindelijk een Abessynsch communiqué over den strijd in het Noor den gepubliceerd. Volgens dit communi qué is de stiHjjd met nieuwe hevigheid ont brand. Zoo moeten er in Tembien weer gevechten plaats vinden, die een bijzonder ernstig karakter hebben. Ook ras Kassa Is by de Takazza tot den aanval over gegaan. Tevens rukt ras Moeloegeta op naar het Noorden. Men houdt te Addis Abeba rekening mot een bombardement van die plaats. In een Abessynsch communiqué wordt medegedeeld, dat de Italianen de stad Ginir in Bale tijdens een bombardement geheel verwoest hebben. Ook boven Debra Markos hebben de Italianen bommen laten vallen, waardoor de verliezen onder de burgeriyke bevol king zeer aanzienlijk zijn. De Britsche regeering heeft te Rome een krachtig protest Ingediend tegen het jongste luchtbombardement van de am bulance van het Britsche Roode Kruis bij Kworam. Luitenant-kolonel Ivo Olivetti, lid van het directorium der fascistische party, is aan het Noordelijk front gedood. De Ryksdag is tegen vanmiddag twaalf uur byeengeroepen, om een verklaring van Hitier aan te hooren. De Berlynsche gezanten van Engeland, Frankryk, Italië en België zqn vandaag tegen 11 uur op het ministerie van buit- tenlandsche zaken ontboden, om een ver klaring van de Duitsche regeering aan te hooren nopens het pact van Locarno. Volgens Havas zal Hitier vandaag de bepalingen van het verdrag van Versailles en het pact van Locarno betreffende de demilitarisatie van de Rijnzöne opzeggen. 8 Maart. Een dame in Amsterdam had een dochtertje. En men moet aannemen, dat zij er trotsch op was. Ze liet tenminste het dochtertje schilderen. Wie zou vermoeden, dat deze idyle voor den rechter zou eindigen? Toch ging het zoo. De mevrouw betaalde den kunstschilder voorschot voor verf en an dere materialen, ontving het schilderij, vond het leelijk, hing het in haar mooie kamer op en weigerde te betalen. En de rechter gaf haar in twee instanties gelijk! want... vol gens afspraak zou zij het honorarium slechts voldoen „als zij het stuk mooi zou vinden". Dit is nu juist een vonnis, waar de schil derswereld op zat te wachten. De schilders bulken van het geld, stikken in de opdrach ten, weten niet waar zij den tijd vandaan moeten halen om alle ijdeltuiten, alle jubi larissen, alle dotjes van kinderen, alle „schei dende" ambtenaren te vereeuwigen (waarom de kranten zich toch zoo opwinden over amb tenaren die in scheiding liggen... het is ten slotte een privé-aangelegenheid!), alle stil levens en havengezichten en oude buurtjes te schilderen, die hun worden opgedragen... Het werd tijd dat er wat selectie kwam. Een goed idee van die dame. „U schildert mijn doch tertje en als ik het stuk mooi vind kóóp ik het zelfs". De schilder, in onuitstaanbare zelfover schatting zoo zijn ze dacht natuurlijk: Kip (met permissie) ik heb je! Want 'n stuk van mij dat niet mooi is, dat bestAAt een voudig niet. Maar gelukkig heeft een „dame" ook kunstgevoel. En daar ze d'r dochtertje niet mooi vond nou ja, niet mooi... 't Kon nog net in 't salon hangen, maar dat was ook alles, en ze had nu eenmaal de verf en het doek betaald weigerde ze over de brug te komen. Zooals men weet, zqn er twee soorten van schilderijen. De ééne helft is mooi, de andere is niet mooi. Over smaken valt niet te twis ten. Wat een dame mooi vindt, is mooi. Al het andere is leelijk. En juridisch is de zaak heel simpel: Er was duidehjk afgesproken, dat de dame betalen zou als ze 't mooi vond. Een domme afspraak van den schilder (waar hij, net als z'n collega's, toch lederen dag aan eiken vinger een opdracht krijgen kon!) maar hy had die voorwaarde nu eenmaal aanvaard en krijgt nu zijn verdiende loon. In werkelykheid moet hij 120 gulden kosten be talen. Het is voor de dame gelukkig, dat er geen chicaneurs bestaan, zoodat zij niet in de ver denking kon vallen, daartoe te behooren! Het is voor de dame óók gelukkig, dat er geen immoreele contracten zijn, zoodat de rechter zich zelfs hierop niet kon beroepen. En het is voor de heele menschheid, die zich nu en dan laat schilderen, gelukkig dat de Amsterdamsche rechtbank het recht heeft erkend, zich te laten schilderen op voorwaar de dat het mooi wordt. Niet mooi, geld terug. Tot nu toe waj niemand op dat snuggere idee gekomen, en daardoor moest je dokken ook al had de schilder van het knapste vrouwtje een feeks gemaakt, waarbij hij dan soms nog de grofheid beging, als er een aanmerking werd gemaakt, te zeggen dat hij het „inner lijk" weergaf. Er zijn nu noch rechters in Amsterdam, en als nu, in navolging van dit precedent, ledereen z'n schilderijen die hij niet mooi vindt, kan gaan teruggeven, zullen er den eerstvolgenden tijd millioenen van eigenaar verwisselen! 'iiamw '"mi

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5