15 Mei: Zomertijd. 475.890 werkloozen in Nederland. T. E. S. O. ziJV^rethoosins kr^en BINNENLAND HF.LDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 7 MAART 1936. Intensieve grensbewaking. Uit het boekdrukkersbedrijf. Nieuw mijnenmagazijn te Willemsoord. De ambtenarenwet. Uitbreiding inspectie Nijverheids onderwijs. De buitenlandsche dienstboden. Nederlandsch vee naar Palestina- Een ton voor de Nederlandsche artillerie. Contingenteering van eieren en varkensvleesch in België. De Postvluchten van en naar Indië. LUCHTVAART De proeftochten van de nieuwe Zeppelin. Een Russische luchttrein op 3000 M hoogte. Ijsafzetting op vliegtuigen. GEMENGD NIEUWS Binnenland Een ergerlijke vergissing te Rotterdam. Weer onder water voor het „Lutine"-goud Straatroof in den Haag. Een sluwe oplichter, die niet sluw genoeg was. „Goedenavond Juffrouw". De staking der New Yorksche lift jongens. TEXEL JT By K.B. van 2 Maart is bepaald, dat in 1936 de vervroeging met een uur van den wetteUJken tyd zal aanvangen 15 Mei en zal eindigen 4 October. Uitbreiding corps maréchaussees? Sinds gistermiddag ia op verscheidene plaat- Ben aan de Nederlandsch-Belgische grens een verscherpte grensbewaking ingevoerd. Ver scheidene grensposten zijn in dit verband sinds Donderdagavond dag en nacht door rijkspolitie bezet. Het doel van de nieuwe maatregelen is niet alleen het waken tegen grensfrauden, maar vooral ook, door een intensieve passencon- tröle de invasie van ongewenschte vreemde lingen in ons land tegen te gaan. Mocht de intensievere grensbewaking per manent worden, dan zal tot uitbreiding van het aantal marechaussee en rijksveldwachters dienen te worden overgegaan. Nieuw collectief contract. Op 4 April eindigt de collectieve arbeids overeenkomst in de typografie en het raster- diepdrukbedrijf. Sedert eenige weken heeft de onderhandelingscommissie in dit bedrijf onder voorzitterschap van den heer H. Diemer her haalde malen vergaderd. Naar gemeld wordt, is het Donderdagmid dag gelukt partijen in eigen kring tot over eenstemming te doen komen. Het concept van het nieuwe contract bevat verschillende wijzi gingen, die in verband met de moeilijke tijds omstandigheden noodzakelijk werden geacht. Het contract zal, indien het door de leden vergaderingen der aangesloten bonden wordt aangenomen, gelden voor den tijd van twee jaar. Dat de vertegenwoordigers der werkgevers- en werknemersorganisaties ten slotte tot elkaar zijn gekomen, is te verklaren uit de begeerte, die bjj allen leefde, te trachten de bestaande rechts- en bedrijfsgemeenschap, ondanks de moeilijke tijden, in stand te houden. Suppletolre defenslebegrooting 1935. Ingediend is een suppletolre begrooting van defensie voor 1935. Dit wetsontwerp strekt tot verhooging van een aantal artikelen, waar tegenover eenige andere artikelen voor ver mindering in aanmerking worden gebracht Voor den bouw van een verspermyneo- magazijn te Willemsoord is op de begroo ting voor 1935 f 120.000 beschikbaar, ter wijl op de begrooting voor 1936 hiervoor nog een bedrag van t 50.000 is aanga, vraagd. De totale bouwkosten zijn geschat op f 220.000, zoodat aan de benoodigde som nog f 50.000 ontbreekt In verband met de noodzaak om zoo spoedig mogelijk over het magazijn te beschikken, wordt laatstgenoemde som alsnog op den dienst 1935 aangevraagd. Voorloopig verslag Inzake het wijzigifigsbesluit Ontleend is aan het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de artikelen 2, 125 en 126 van de amb tenarenwet 1929: Sommige leden hadden er bezwaar tegen, dat de Provinciale Staten bij de regeling van de rechtspositie der waterschapsambtenaren gouden worden uitgeschakeld. Verscheidene andere leden deelden dit be zwaar niet Sommige leden, die betreurden, dat de regeering ondanks de aanneming van het amendement-Suring op artikel 1 van het wets ontwerp tot wijziging van artikel 126, eerste lid, der Ambtenarenwet 1929 (Gedrukte Stuk ken 19341936214), welk ontwerp inmiddels werd ingetrokken, ls voortgegaan met aan artikel 126 een toepassing te geven, niet over eenkomstig de strekking van dat amendement, wezen opnieuw op de disharmonie, die dien tengevolge tusschen de artikelen 125 en 126 is ontstaan. Huns inziens gaat het niet aan, naast artikel 125, dat aan de lagere bestuurs organen de verplichting oplegt de rechts positie hunner ambtenaren te regelen, artikel 126 zoodanig te interpreteeren, dat de Kroon bevoegd zou zijn, elke getroffen regeling, die min of meer van haar wenschen afwijkt, een- KON HUISHOUDING NIET MEER DOEN. Zij leed aau voortdurende verstopping en hoofdpijnen. Tenslotte vond zij het juiste middel. Lees Slechts haar brief: Jarenlang leed ik aan verstopping, waar aan blijkbaar niets meer te doen was. Mijn bloed was door de opgehoopte afvalstoffen als vergiftigd. Dit verzwakte mij dusdanig en maakte mij zoo zenuwachtig, dat ik niet meer in staat was mijn huishouding te doen. Toen besloot ik eens een proef met Kruschen Salts te nemen. In korten tijd reeds was mijn toe stand sterk vooruitgegaan. Ik slaap nu veel beter en mijn constipatie is verdwenen. Ik voel my niet meer zoo moe en myn werk valt mg nu ook weer veel gemakkelijker. Ik dank dit alles aan Kruschen Salts." Mevr. B. De helft van alle kwalen, waaraan de menschheid ïydt, is te wyten aan onvol doend werkende afvoerorganen, waardoor het bloed verontreinigd wordt. Men zal daardoor niet alleen gaan ïyden aan hoofdpijnen en voortdurende vermoeidheid, maar ook ern- tige rheumatische pynen, Jicht en Ischias kunnen hiervan het gevolg zyn. De zes zouten, die Kruschen Salts bevat, sporen ingewanden, lever en nieren aan tot krachtiger werking. De constipatie wordt hierdoor overwonnen en de afvalstoffen worden langs de natuuriyke kanalen uit het lichaam verwyderd. De pijnen nemen af, de oogen staan weer helder, de energie keert terug. Men voelt zich frisscher, jeugdiger en krachtiger, in het kort gezonder, een ander mensch. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten ft 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting linbegrepen. Stralende gezondheid voor een cent per dag. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij voorkomt. (Adv.). voudig door een andere te vervangen. Weg neming van deze tegenstrydigheid achtten deze leden dringend gewenscht. Verscheidene leden meenden, dat de werking van de Ambtenarenwet 1929 in de practijk heeft aangetoond, dat nog een andere wyziging en aanvulling dan die, welke de regeering thans voorstelt, onvermydelijk is. Hierby had den zy het oog op de artikelen 58 en 3 dier wet in onderling verband. Het eerste lid van artikel 3 onttrekt meer zaken aan den ge wonen rechter dan waarvoor het eerste lid van artikel 58 de mogelijkheid van beroep opent. DE MADLBOOTEN VAN DE NEDERLAND. Doen voortaan geregeld Gibraltar aan en Majorca in het seizoen. Aneta meldt uit Batavia: Te beginnen met de Woensdag vertrokken Marnix van St. Aldegonde zal Gibraltar voortaan regelmatig worden aangedaan door de schepen van de Mij. Nederland voor het in- en ontschepen van passagiers. Te beginnen met de op 15 April vertrek kende Marnix zal op de route Nederland Indië Majorca worden aangedaan; in de richting Indië—Nederland zal dit eiland slechts in de reisroute worden opgenomen voor de mailschepen, welke tusschen 27 Mei en 10 Augustus uit Batavia vertrekken, uit gezonderd door de Johan de Witt, welke 22 Juli uit Batavia vertrekt, en Jan Pietersz. Coen, die 29 Augustus vertrekt. In het voorloopig verslag over het wetsont werp tot wyziging en aanvulling van de Ny- verheidsonderwyswet wordt gezegd: Daar allerwegen op bezuiniging moet wor den aangedrongen, achten eenige leden dit voorstel tot uitbreiding van het aantal in- specteerende ambtenaren weinig gelukkig. Gedurende meer dan tien jaren heeft de in spectie van het nyverheidsonderwijs het zon der deze ambtenaren kunnen stellen; thans, nu ten gevolge van de noodzakelijke bezuini ging het aantal cursussen is ingekrompen, moet veeleer naar inkrimping dan naar uit breiding van de inspectie worden gestreefd. Deze leden zouden het redeiyker hebben ge vonden, indien de minister, in plaats van de Indiening van dit ontwerp te bevorderen, de controleurs by het nyverheidsonderwys, die sedert een enkel jaar in stryd met de wet waren aangesteld, had afgeschaft. Verscheidene andere leden juichten het in tegendeel toe, dat de minister in dit ontwerp met bekwamen spoed tegemoet komt aan den in de Kamer geuiten wensch tot het geven van een wetteiyke basis aan den titel van controleur. De voorgestelde vereenvoudiging der inspectie, die daardoor tevens doeltref fender zal kunnen worden gevoerd, achtten zy een verbetering. Eerlang zal, zooals men weet, de wet van 16 Mei 1934 op den arbeid door buitenlanders hier te lande ook van toepassing worden ver klaard op de buitenlandsche dienstboden, voor wie dan ook, op denzelfden voet als thans reeds voor andere buitenlandsche werknemers, een arbeidsvergunning aan te vragen bij en te ver- leenen door den dsrecteur van den dienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling, vereischt zal zijn. Niet onwaarschijnlijk zal de invoering van het vergunningstelsel met 1 Mei, den datum, waarop vele dienstboden vanouds van betrekking verwisselen, van kracht worden. De kosten van een vergunning bedragen f 2. te betalen door den werkgeefster. Verlenging kost f 1. By den invoer van vee in Palestina heeft Nederland, dat over het algemeen een belang- ryke plaats inneemt, de laatste paar maan den aan de spits gestaan. Van de 686 stuks vee, welke over Decem ber en Januari ln Palestina werden ingevoerd, kwamen 240 stuks uit Nederland, 215 stuks uit Duitschland (op transfer-rekening, voor Duitsche joden het middel tot kapitaaluit- voer), 106 uit Zwitserland, 96 uit Roemenië en 29 uit Bulgarye. Ingediend is een wetsontwerp tot verhoo ging van de begrooting van het Staatsbedryf der Artillerie-inrichtingen voor 1935. Ter zake van de aanschaffing van automo bielen en motorrywielen, zoomede de aanschaf fing van nieuwe werktuigen voor aanmaak van geschut en projectielen, wordt de begroo ting verhoogd met f 96.000. Tegen Nederland gericht. In officieels Belgische kringen wordt ver zekerd, dat op verzoek van zekere landbouw organisaties de invoer van eieren en varkens vleesch binnenkort weer zal worden gecon- tingeerd. Deze maatregelen zullen eind Maart in toepassing treden en zouden, voor wat de eieren betreft, vooral tegen den invoer uit Nederland zyn gericht. DE HEFFING VAN 1 VOOR DEN AANVOER VAN ZEEVISCH. Wy hebben gemeld, dat de betaling van 1 pet voor alle aangevoerde zeevisch ten be hoeve van de Nederlandsche visschery-cen trale door den minister van landbouw en vis schery ingetrokken is. Dit geldt echter niet voor zeevisch, aangevoerd door buitenland sche schepen. Stand met einde Januari. Einde Januari waren als geheel werkloos by alle organen der openbare arbeidsbemid deling ingeschreven 475.890 werkzoekenden. De „Lijster" (heenreis) vertrok 6 Maart van Cairo en arriveerde denzelfden dag te Bagdad. De ,Kwdak" (terugreis) vertrok 6 Maart van Rome en arriveerde denzelfden dag op Schiphol. De nieuwe school in Wieringerweri, hét nieuwste dorp van Neerlands twaalfde provincie, is gedeeltelijk geopend. Reeds zijn er alle provincies vertegen woordigd Lichter bestuurbaar dan zyn voor ganger. De eerste proeftocht van de nieuwe groote L- Z. 129, die „Hindenburg" zal heeten, heeft ongeveer 6 uur geduurd en is uitstekend ge slaagd. Kapitein Lehmann verklaarde, dat deze proeftocht zyn verwachtingen had overtroffen Vooral de bestuurbaarheid van het luchtschip was nauwkeurig bestudeerd. Hieromtrent viel vooraf niets te voorspellen, omdat de L.Z. 129 andere afmetingen heeft dan de „Graf Zep pelin" en de stuurinrichting geheel anders van bouw is. Desondanks heeft men niet alleen een even goede bestuurbaarheid ais voor de Graf Zeppelin gekregen, doch men heeft den indruk, dat het nieuwe luchtschip nog lichter te besturen is dan zyn voorganger. BRITSCH VLIEGTUIG IN ZEE GESTORT. Reuter meldt uit Gibraltar: Een vliegtuig van het vliegtuig-moeder schip „Furlous" ls in zee gestort. Een luitenant is gedood en de inzittenden van het toestel zyn licht gewond. Een luchttrein, bestaande uit een vliegtuig met vyf zweefvliegtuigen, heeft een gunstig verloopen rondvlucht gedaan van Toela, on geveer 190* km ten zuiden van Moskou, naar Stalinogorosk en terug, een totale afstand van ongeveer 1600 km, meldt Reuter. Gedurende den tocht werd gevlogen op een hoogte van 3000 meter en op deze hoogte maakten de zweefvliegtuigen aan het einde van den tocht zich los van het vliegtuig. Zy zyn alle veilig geland. i Proefnemingen onder leiding van luitenant E. Visch te Soesterberg. Het A.N.P. schryft uit Soesterberg: Naarmate de moderne luchtvaart zich ver der heeft ontwikkeld en de snelheden grooter worden, het vliegen in mist of nevel dank zy de geperfectionneerde navigatiemiddelen veel- vuldiger voorkwam en vliegtuigen in gebruik werden genomen, die hun nuttigst rendement j op eenige duizenden meters hoogte gaven, is het probleem van de ysafzetting een der meest urgente vraagstukken geworden, aangezien onder de hierboven geschetste omstandigheden de ysvorming op vliegtuigen veelvuldiger voorkomt dan vroeger en een ernstig gevaar voor de luchtvaart vormt, waaraan vermoe delijk ook eenige van de rampen, die onze luchtvaart geteisterd hebben, geweten moeten worden. De proefnemingen van luitenant Visch. Het was daarom met groote belangstelling, dat wy kennis hebben genomen van de resul taten, die tot nog toe op Soesterberg zijn bereikt met proefnemingen volgens een geheel ander systeem, ontworpen door en uitgevoerd onder leiding van den eersten luitenant der L.V.A., den heer E. Visch, chef van den weer kundigen dienst op Soesterberg, schryft de „N R. Crt.". Waar het reeds eerder gebleken was, dat het bestryken van het vliegtuigopper vlak met parafine, oliemengsels enz. geen effect had omdat deze mengsels door den luchtstroom werden weggeblazen, nam luite nant Visch proeven met het bedekken van het vliegoppervlak met een glad gepolyst, hard metaal. Hy koos hiervoor chroomnikkel, waar mee deelen van het vleugeloppervlak, van de roeren, van styien en montans en van de schroefbladen werden bedekt. Den geheelen winter heeft men hier proeven mee genomen en de verheugende waarneming gedaan, dat wanneer het vliegtuig zelfs dik onder het ijs raakte, zich nooit ijs afztete op die deelen, die door het chroomnikkel beschermd waren. Ook by proefnemingen in een windtunnel deed men dezelfde ervaring op en wanneer bij deze proe ven de temperaturen zoo laag werden ge maakt, dat ysvorming onvermijdel'yk werd, clan bleek deze op het chroomnikkel van zoo- 'danigen aard te zyn, dat zich hierop slechts ijskorrels afzetten, die door den geringsten luchtstroom reeds weggeblazen werden. Gezien de decepties, die de verschillende aanbevolen middelen tegen de ijsafzetting in luchtvaartkringen hebben overoorzaakt, is luitenant Visch zeer voorzichtig met zijn erva ringen en acht hy nog ten minste één winter van proefnemingen noodzakeUjk alvorens con clusies te willen trekken. Alle tot nog toe ontvangen rapporten luiden echter gunstig. JONGENS VINDEN HET LIJK VAN HUN VADER. Door de duisternis misleid is de 37-jarige arbeider K. de Roo in De Krim, Donderdag avond in de Dommelswyk, naby zijn woning, geraakt en verdronken. Toen de man gisterenochtend niet thuis bleek te zyn gekomen, gingen de huisgenoo- ten op onderzoek uit. waarby twee zoontjes hun vader vonden. Hij laat een vrouw en vyf kinderen achter. Het 4-jarige meisje L v. d. Sanden, te Rotter dam heeft in de ouderlijke woning een gedeelte uit een emmer heet water over het lichaam ge kregen. De moeder snelde naar een drogist in de buurt en liet daar kalkwater met lijnolie klaar maken. Zij werd geholpen door de vrouw van den drogist, die zich eveneens haastte om het middel klaar te maken. Thuis behandelde de moeder het kind met de inhoud van den flesch, die zij had meegekregen, maar de toestand van het meisje verergerde. Men heeft haar daarna naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht, waar bleek, dat men in de drogisterij verdunde lisol door het middel had gedaan. De toestand van het kind is thans vrij ernstig. Nu de concessie van den heer Beckers, wiens toren er nog altyd staat, is verstreken, is een nieuwe liefhebber voor het goud van de „Lutine" komen opdagen. Het ls de heer Stobbe, wonende te Rotter dam, doch Terschellinger van geboorte. Hy is de uitvinder van een tank voor het ver- wyderen van zand onder water, waarmee vroeger reeds proeven genomen zyn. Hy heeft medewerking gevonden van den duiker Van Duimmeten, die mede het voorbereidende werk zal verrichten. Jan Langenayk, de bekende Nederlandsche schaatsenrijder, vertoeft, na zi|n terugkeer van de internationale wedstrijden, met zijn vader weer tusschen de taaie gelen Concessie voor het ter hand nemen van het werk is tot dusver niet verkegen, daar het vereischte kapitaal nog niet byeen is. Komen de voorgenomen plannen tot uitvoering, dan zal er in 1936 opnieuw gedoken worden naar het goud van de „Lutine". Autobandieten aan het werk. In Den Haag zyn Donderdagmiddag eenige autobandieten aan het werk geweest. In de Donklerstraat werd omstreeks half vier een dame aangerand door een persoon, die haar taschje ontrukte, inhoudende 60 gulden. De aanrander scheen met een tweeden persoon de dame per auto gevolgd te hebben, want met het taschje sprong hy in een auto, waar op beide mannen snel wegreden. De dame had juist tevoren geld van een bank in Den Haag gehaald, hetgeen waarschynlijk den aanranders bekend was. „Makelaar" in niet bestaande onroerende giederen. De politie van het bureau Overtoom te Amsterdam heeft de hand kunnen leggen op een 34-jarigen „makelaar", dien er vroeger te Haarlem een z.g. bemiddelingsbureau op na heeft gehouden er den laatsten tyd in de hoofd stad zyn werk van maakte, goedgeloovige lieden voor meerendeels kleine bedragen op te lichten. De man volgde daarby een in oplichters kringen nog minder bekende methode. Hy plaatste een advertentie in de bladen, waarin in de een of andere gemeente een zaak ter overneming werd aangeboden. Op deze wyze kwam hy met verschillende personen in cor respondentie en van dezen bezocht hy er enkeleo, wien hy aanbood, hen den volgenden dag per auto naar de in de advertentie be doelde zaak te brengen. Voor de te maken onkosten vroeg hy dan vier ft vyf gulden voor uit en zoo vond hy telkens weer onder zyn slachtoffers goed van vertrouwen zynde lieden, die er geen bezwaar in zagen dit geld even voor te schieten en pas snapten, dat zy er ingeloopen waren toen èn man èn auto weg bleven. Dat het echter met deze praktijken mis zou loopen lag voor de hand; de van verschillende zijden gewaarschuwde politie was op haar qul vive en is er, zooals gezegd, in mogen sla gen, den makelaar in niet bestaande onroe rende goederen naar de cel te doen verhuizen. Een zeldzaam brutale dief. In een bovenwoning aan de Bilderdijkkade te Amsterdam heeft Woensdagavond een dief met grenzelooze brutaliteit zyn slag geslagen. Terwijl de bewoonster met een vriendin in de voorkamer van het huis rustig een kopje thee dronk, sloop de dief de woning binnen, om in de achterkamer een aantal gouden sieraden en geld te stelen. Het was doodstil in het huis. De dames zaten genoeglijk by elkaar in de voorkamer, toen de dief de achterkamer inspecteerde en daar o.a. een gouden horloge, twee portemon- naies met geld en een aantal gouden sieraden „uitzocht". Hy was hiermee nog bezig, toen de vriendin wat thee op haai- japon morste en daarvoor -een doek uit de keuken wilde halen. Toen zy op de gang kwam ontmoette zij een als heer gekleed persoon, die uit de achter kamer kwam en. alsof hij hier thuisbehoorde, rustig de deur achter zich sloot. De man was zoo kalm, dat de vriendin niet den minsten argwaan kreeg. Met een vriendelyke stem zei hy: „Goeden avond, juffrouw", waarop de vrouw, die stellig niet aan dieven of inbrekers dacht, dezen groet even charmant beant woordde met een „Goeden avond, mijnheer". De man liep hierop rustig de trap af en ver dween. Toen de vriendin weer in de kamer terug keerde informeerde de gastvrouw eenigszins verbaasd wie daar op de gang was. Toen de vriendin vertelde dat zy een heer had ont moet begreep de bewoonsters onmlddellyk, dat die vriendelijke heer een dief moest zijn. Zy rende naar de achterkamer en deed daar de ontstellende ontdekking, dat hier inderdaad een insluiper aan het werk was geweest, die een groot deel van haar kostbaarheden had ontvreemd. Op de gang voor de keuken lag haar handtasch, waaruit de indringer de beide portemonnaies had gestolen. Buitenland. BANKIER GEARRESTEERD. Mot een passief van 6 milliocu franc. Emile Amar, bankier, is gisteren te Parys gearresteerd. Zijn bank, aan de Rue Quatre Septembre, is 13 Januari j.1. failliet verklaard. De arrestatie is een gevolg van ingediende klachten. Het passief bedraagt zes millioen frank. Nog geen einde. De staking der liftjongens duurt nog voort. De bewoners van de wolkenkrabbers onder vinden echter minder schade van de staking, daar veel stakend personeel vervangen is. De Bond van huispersoneel en de huis eigenaren wenschen geen van beiden toe te geven in het conflict. De stakers hebben de staking uitgebreid tot nieuwe districten, zoo dat thans 1700 huizen hierdoor zijn getroffen Daden van geweld van de zijde der stakers zyn zeer zeldzaam. 600 arrestaties in verband met de staking Tot nog toe zijn in verband met de staking van het huispersoneel te New-York 600 per sonen gearresteerd. De politie heeft 5500 man gerecruteerd als reserve tegen de ongeregeld heden. Sedert den oorlog was een dergeiyke maatregel niet genomen. Uitbreiding over kleinere hotels. De staking van het huispersoneel is gisteren weer uitgebreid over een aantal kleinere hotels. Naar het einde van de staking? rii?lirHe!nei8ter LaSuardia heeft aangekon- «rhUr i stalUn& der liftbedienden door wen rafU^ir^oS^a? nogvoortandere gebouwen duurt da staking De Algem. Verg. van T.E.S.O. die avond in Hotel „de Oranjeboom" plaatf'Ste^' werd door plm. 50 aandeelhouders bHfre haH De voorzitter, de heer W. H. Lap', de opening o.m.: Uit de pers zult ee w,.i u._ »f 6 weI heb. kap' Z(dde b(j go wei ben vernomen, dat t afgeloopen jaar in onze vereeniging alle reden tot têvrèdenh geeft, zelfs zyn er enkele records gemaakt o.a. is 't passagiersvervoer boven de 15oom gestegen, 't Crisis-spook der tyden, dat Schj iedere zaak gevoelig heeft getroffen, heeft onze Vennootschap nog niet kunnen benad ren; wel dreigde in 't voorjaar de BrusselsciT Tentoonstelling en de lage valuta van de Bel 6 Franc op 't passagiersvervoer grooten invloed te zullen hebben doch door zeer do matige reclame van de Texelsche VvV (waaraan T.E.S.O. een flinke subsidie toe-' kent) kwam Texel zeer in de belangstelling- van 't reizend publiek te staan. Ook de con- dities, gemaakt met den heer v. d. Schuit brachten ruim 2000 personen naar Texel' terwyl extra treinen, die de Staatsspoorwegen naar Den Helder heeft ingelegd, eveneens velen naar hier brachten. Weliswaar waren dit allen dagjesmenschen, doch wy kunnen overtuigd zijn, dat velen hier voor langer tijd zullen terugkomen en propagandisten voor deze gemeente zyn geworden. Het aantal gratis passagiers, voornamelyk jongelui, die de Heldersche onderwyslnrichtingen bezoeken, is dit jaar weer sterk gestegen, 't is ons doel dit zooveel mogeiyk in de hand te werken, omdat zonder het gratis vervoer velen ver stoken zouden blyven van de gunstige ge- legenheid om in dezen moeilijken tyd hun kennis uit te breiden om met succes den strijd om het bestaan te kunnen voeren. Wy twij. felen niet of ze zullen later den goeden naam van T.E.S.O. en Texel verbreiden. Vorig jaar deelden wij mede, dat wy pogin gen deden om „de Dageraad" op zoo voor. deelig mogelijke voorwaarden te verkoopen. Pogingen die echter zyn mislukt. In onzen dienst konden wij het schip door de klassifi- catie, die het Ryk toepast, niet rendabel maken, terwijl het schip, als het niet in de vaart gebracht werd, jaarlijksche onkosten van 600 ft 700 met zich zou brengen. Wij hebben hoewel 't ons zeer aan 't hart ging 't schip ten slotte ln sloopershanden moeten geven. 't Heeft ons zeer veel genoegen gedaan, dat onze Vennootschap zich sterk in de belang stelling van het publiek mag verheugen, da blaam die men echter op ons bestuur trachtte te werpen was evenwel minder aangenaam. Wy trachten evenwel de zaak zoo correct mogelijk te besturen en aantijgingen als „Machtswellust" (in den Texelschen Raad) en 't „Trappen van Armen BIzouden ons bijna genoodzaakt hebben ons in 't publiek te gaan verdedigen. We lieten dit evenwel achterwege, in de overtuiging, dat de aandeel houders in ons hun vertrouwen zullen hebben. Hierna las de secretaris, de heer P. Dros, zijn mooie notuleering voor, die onder applaus der vergadering werd vastgesteld. Aan de orde was nu overlegging Balans en Verlies- en Winstrekening (de cijfers gaven wij reeds in een vorig nummer, 't winstsaldo over 1935 bedraagt 16261,99), Uit het Jaarverslag van den heer Stompff ontleenen wy 't volgende: Gedurende 1935 werd de dienst Texel—Den Helder zoo ge regeld mogelyk onderhouden van 1 Jan.-1 Febr. werden vier diensten per dag gedaan (Zondags 3), van 1 Febr.—1 Juli vijf (Zon dags 4), van 1 Sept.—3 Nov. vyf diensten (Zondags 4) en van 3 Nov.31 Dec. vier diensten (Zondags 3). De „Marsdiep" werd van 1 Juli tot 1 Sept. gebruikt voor 1 tot 4 aanvullende diensten per dag, het s.s. „Dage raad" werd 6 Sept. voor den sloop verkocht aan den heer Van Parag te Den Helder voor 2250. Voor ysgang werden de booten niet uit de vaart genomen; een paar diensten moesten evenwel wegens laag water vervallen. De Jeugdherberg werd verkocht aan de N.V. Mij. v. Jeugdherbergen te Amsterdam, een hyp°" theek van 14.700 bleef er op gevestigd. De aanlegsteiger te Den Helder geraakte steeds meer in verval, zoodat hier dikwijls last van werd ondervonden. Van het Reservefonds is afgeschreven f 210 voor subsidie Autobus dienst te Den Helder, 600 V.V.V. Mooi Texel, 135 Ver. Beh. v. Natuurm., 50 Vogeltrekstation, 4165 rywielpad Kooger- veld, 750 Autobusdienst Gem. Texel, 30 strandfeest, 100 Tex. Museum, 60 Crisis- Comité en 190 diverse contributies. In den dienst TexelDen Helder werden vervoerd 150.026 passagiers (ln Aug. 32018)» vorig jaar respect. 147008 en 30297. 33199 rijwielen (Aug. 13625). vorig Jaa? 34567 en 12689. 3764 automobielen en dergeiyke voertuigen, vorig jaar 3764. Mot vrijwel algemeene stemmen werd de heer Fr. Zegel Kz„ die periodiek als bestuurslid moest aftreden, herkozen. De voorzitter deelde mede, dat geen voor stellen van aandeelhouders waren ingekomen. Wel een verzoek van V.V.V. Texel de Koog om subsidie, dit was echter niet ingekomen van 40 aandeelhouders en zal daarom in een bestuursvergadering worden behandeld. By de rondvraag vroeg eerst de heer Dogger het woord. Spr. wilde gaarne ver* klaren, dat hij zyn woorden terugnam, 8®" sproken in de ziekenfondsvergadering Oudeschild, waarby hy 't bestuur van vertiap" ping van de minder gegoede burgers had schuldigd. Hy gaf echter 't bestuur in ove weging zeer veel uitbreiding te geven aan gratis ziekenvervoer, vooral ook omdat dit z. geen ongunstige gevolgen zal hebben voor financiën van T.E.SO. De voorzitter ze? onderzoek toe. m De heer Parlevliet verklaarde, dat het h speet, dat hij zijn woorden aangaande wellust", in den Raad gebezigd, niet te kon nemen. Hij wees daarbij op de z.1. leedigende houding van 't bestuur, v0® tegenover den afgetreden Burgemeester, heer Oort, een man van 67 jaar, dien men e bespreking geweigerd had. De heer Parl<T' beschuldigde voornamelijk den voorzitter van. De heer Lap wees er op, dat in dit j het geheele bestuur achter hem staat. t0 Gemeentebestuur weigerde om schrifteiy berichten, waarover de bespreking g'n£ ^et hoewel hy wel kon vermoeden, waarovet zou gaan (de verhoogde subsidie voor de busdiensten, Verslaggever), wilde men vv' waarover 't ging. De gedachtewisseling in(,p0 vergadering tusschen den voorzitter cn heer Parlevliet werd vry heftig. De v°° was eventueel bereid om een onpartydige missie in te s'ellcn om deze zaak te g zoeken, doch hy meende, dat de verg®

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 6