Abonoeert II op dit U Schagen Verlovings- GEMENGD NIEUWS Oüespuiter aangeboord. BINNENLAND kaarten Drukkerij De Boer* Juiianadorp. Fraude op het postkantoor te Alphen a. d Rijn. De smokkelende pinda- Chinees. Moord op pasgeboren kind Hauptmann's lot thans bepaald? Hyena doodt 12 menschen Het ravijn mysterie. HELDHRSCHE COURANT VAN ZATERDAG 14 MAART 1936 Zijn gewezen vrouw ontvoerd. SS*heeft ontvoerd' die te J°3» Door bijen aangevallen. Een geraffineerde poging tot moord. Ernstige overstroomingen in de Ver. Staten. De begrooting van defensie voor 1936. Het defensiefonds. De memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. Crisissteunbeschikking 1936 I (tong). Tweede Kamer. De begrooting van justitie aangenomen. Onderwijs kunsten en wetenschappen. Luchtvaart Zweefvlieger stijgt tot 10 360 M. Het dreigende conflict bij de Fokkerfabrieken. De postvluchten van en naar Indië De ramp van de Uiver. Visscherijberichten Stoomvaartberichten. PREDIKBEURTEN. >ed. Herv. Gemeente- •s Avonds 7 30 uur, Ds. M. van Wlchen /endingsgebouw „De Ster der Hope", 's Avonds 7 uur, de heer J. S Sevensma MARKTOVERZICHT. De handel ln vette koelen was Donderdag j 1 zeer matig, er waren juist geen zware lloeieo aangevoerd. De hoogste noieering was f 180. De aanvoer gaat steeds vooruit de laatste weken. De handel in kalfkoeien was heel goed, _iet een flinke aanvoer. Hoogste noteering Itwam op f 20°' een mooie prijs, maar het waren pracht koeien, welke Boontjes en Schoen hadden aangevoerd. Oeldekoeien, handel goed. pinken was weinig handel. De handel in nuchtere kalveren was zeer kalm, prezen waren minder. Paarden, handel goed. Oude slacht schapen 16—23 gld., handel goed. Overhouders matig. De handel in vette varkens was vrij goed, iets minder in prijs. Op de biggenmarkt was het een kalme beweging, hoogste notee ring 14 gld- In kippen, konijnen, enz. geen verandering, handel gewoon. Binnenland Gemeente-ontvanger geschorst. In een buitengewone raadsvergadering is de gemeente-ontvanger van Middelstrum, de heer H. P. M., geschorst, wegens een gecon stateerd kastekort. Het tekort zou ongeveer tweeduizend gul den bedragen. De officier van justitie te Gro ningen is in deze zaak gemengd. Tijdens de vergadering is een nieuwe ont vanger benoemd. Kantoorbediende gearresteerd. Aan het postkantoor te Alphen aan den Rijn is een fraude aan het licht gekomen, welke gepleegd zou zijn door den gehuwden kantoorbediende C. F. v. d. V. Het verduis terde bedrag zal pl.m. 1500 bedragen. De kantoorbediende is gearresteerd en zal ter be schikking van de justitie worden gesteld. Koffer met dubbelen bodem. Aan de Duitsche grens onder Tegelen is door de commiezen een belangrijke jjeldsmok- kel-affaire ontdekt. Zij hebben namelijk een pinda-chinees aangehouden. In den dubbelen bodem van zijn koffer, waarin tricotgoederen waren geborgen, was een bedrag van 80.000 mark verborgen welk geld hij uit Duitsch- land had meegebracht. Na de verschuldigde invoerrechten voor deze goederen te hebben betaald is de Chinees, die op weg naar Am- Sterdam was, doorgereisd. Kort tevoren zou de Chinees zich aan het Duitsche grenskantoor hebben gemeld. Hier werd hij aan een visitatie onderworpen, maar de Duitsche beambten schijnen toen niets on- rechtmaUgs te hebben ontdekt, ofschoon de Chinees nauwkeurig werd gevisiteerd. Alles bleek volkomen ln orde te zijn. Ongemerkt trachtte de Chinees, nadat hem den weg was gewezen, zonder door het Ne- derlandsche grenskantoor te worden opge merkt met zijn goederen, welke aan Invoer-, recht onderhevig waren ons land binnen te sluipen. Hij werd echter door de dienstdoen de beambten opgemerkt, die hem verzochten mede te gaan naar het grenskantoor. Bij onderzoek naar den inhoud van zijn kof fer kwam het geld aan den dag. Begin Februari ontdekte de marechaussee te VVell, dat een pasgeboren kind van de onge huwde moeder W. te Wellerlooi was verdwenen. Onmiddellijk werd aan misdaad gedacht en de marechaussee ging tot arrestatie over van het meisje en haar 54-jarige vader B. W. Beide personen werden naar's Hertogenbosch gebracht. Het meisje werd na verhoor weer vrij gelaten. Ondanks de ontkentenis van den vader werd deze ln het huls van bewaring opgesloten. Thans heeft hij een volledige bekentenis afge legd. Volgens zijn verklaring heeft hij het pasge. boren kind van zijn dochter door verstikking om het leven gebracht, waarna hij het lijk onder het kippenhok heeft hegraven achter zijn woning. Daar is het kinderlijkje, dat van het mannelijk geslacht was, door de mare chaussee Inderdaad gevonden. Tegen den vader zal een vervolging wegens moord worden ingesteld. Buitenland Het was Donderdag de laatste dag, dat Hauptmann voor een executie gespaard kon hlijven binnen de daarvoor wettelijk vastge stelde termijn. De gouverneur van New Jersey verklaarde niet voornemens te zijn een po ging in die richting te ondernemen. De ad vocaten van Hauptmann hebben niettemin de hoop niet opgegeven om hun cliënt alsnog te redden. Hit Allahabad meldt Reuter dat twaalf Personen gedood en vele anderen gewond zijn do°r een hyena, die het district Bynor on- VeiIlST heeft gemaakt. He meeste slachtoffers zijn kinderen, hoe- i Wel de oude „Sadhu" (heilige hindoe) even- eons door het dier is aangevallen en gedood. Ir> een hol heeft men gescheurde en met °ed bevlekte kinderkleertjes gevonden. Dr. Ruxton ter dood veroordeeld. De jury te Manchester heeft gistermiddag "a uur beraadslaging dr. Ruxton schuldig lsKlaard moord °P zrjH echtgenoote abelia, waarop de rechter beklaagde ter °d heef. veroordeeld. Beklaagde barstte in woede uitvin daarna 111 onsamenhangende mÏÏtt d Z00dat sIechts met mStr ZQn,adV0Caat tot kalmte en be rusting kon worden gebracht. te^MAraia Vermeldt' dat een Europeaan, die te Magalang woonachtig is, zyn gewezen ov^i8trÜe Van een anderen Europeaan hfar' waarna zi) van haar rijwiel gesleurd en in een auto geduwd, die in richting van Solo wegreed. De geleider van de dame deed aangifte bh' de politie, die een vervolging inzette en den dader arresteerde. Resident van Brakei's avontuur. Op 25 Februari is de heer U. van Brakel, hoofd van het kantoor voor de bevolkings- rubber-ristrictie op een dienstreis over Su- matra, nabij Pagar Alam door bijen aange vallen. Een zwerm bijen geraakte namelijk, ver moedelijk door een toeval, onder de kap van den auto, waarin de heer van Brakel reisde. Deze liet dadelijk stoppen en stapte uit, om de bijen rustig weg te laten vliegen. De in secten vielen hem toen echter juist aan en takelden hem zoodanig toe, dat hij eenige dagen noodig had om te herstellen. Hij kon eerst op 27 Februari zijn werk zaamheden hervatten. In Oost-Borneo. Op de terreinen van de Oost-Borneo Maat schappij, ten Noorden van den Mahaknm waar de Bataafsche Petroleum Mij. reeds eenigen tijd opsporing doet, is een spuiter aangeboord van belangrijke capaciteit. Zoo- Als men weet, is echter over de duurzaam heid van zulke spuiters niets te voorspellen, zoodat het even goed mogelijk is, dat deze bron een groote productie blijft leveren, als dat zij snel in capaciteit vermindert, of zelfs geheel ophoudt. De rechtbank te Dresden heeft een 33- jarig man wegens poging tot moord op zijn vrouw tot de maximumstraf van 15 jaar tuchthuis veroordeeld. Het vonnis is zoo zwaar uitgevallen wegens de buitengewone geraffineerdheid, waarmee de misdaad was voorbereid en uitgevoerd. De bekl., die wegens talrijke minnerijen voortdurend met zijn vrouw overhoop lag, had haar leven tegen sport-ongelukken ver zekerdhoewel de vrouw heelemaal niet aan sport deed. Op 3 Aug. van het vorige jaar overreedde hij haar om een uitstapje met hem te gaan maken en baden in een afgelegen vijver. Daar de vrouw niet kon zwemmen zag zij er erg tegen op, doch de man had een zwemgor del meegebracht en praatte haar voor, dat zij geen gevaar kon loopen. Eenmaal te wa ter, trok hij haar dadelijk naar een diepe plek en stak met een naald een gat in den zwemgordel, zoodat de lucht er- uit ontweek en de vrouw in de diepte zonk. Hij gaf haar nog een trap na en riep: „Nu ben je er bij". Juist kwam echter een motorrijder aantuffen en die wist de reeds bewustelooze vrouw te redden. De man trachtte nog komedie te spelen en deed of hij radeloos was, maar toen de vrouw bijkwam beschuldigde zij dadelijk haar man, haar naar het leven te hebben gestaan. Na den uiterst strengen winter zijn thans door het smelten van de sneeuw en het ijs in acht staten in het Noord-Oosten, o.a. in den staat New-York, ernstige overstroomingen veroorzaakt. Honderden personen hebben hun woningen moeten ontruimen, tal van steden staan onder water, dijken zijn bezweken en bruggen weg geslagen. Twee treinen zijn ontspoord. De 38 passagiers van een der treinen, die door het water was verrast, konden, na vijf uur van de buitenwereld afgesloten te zijn geweest, met bootjes ln veiligheid worden gebracht. Vooral in de Oostelijke staten is de toestand ernstig, zoo in New Hampshire, Vermont, Maine, Pennsylvanië, Massachusetts, Connec- ticut, New-York en New-Jersey. Tal van personen worden vermist. In Nieuw-Engeland zijn er tot dusver acht dooden. De rivieren stijgen nog voortdurend, en stuwen metershooge ijsmassa's het lager gelegen land op. In vele districten zijn fabrieken en scholen gesloten. Ook uit West-Maryland en eenige andere staten van het middenwesten komen de be richten binnen over alles verwoestende over stroomingen. SPOEDCURSUSSEN VOOR DIENSTBODEN IN NOORD-HOIAAND In de raadszaal van het stadhuis te Haarlem Is gisterochtend de centrale commissie voor het organiseeren van spoedcursussen inzake dienstbodenopleiding in Noord-Holland offlciëel geïnstalleerd door den minister van sociale zaken, mr. M. Slingerberg. Reisbelasting en zelfstandig uit oefenen van een beroep door vreem delingen. De Centrale afdeeling van de Tweede Kamer heeft besloten op Dinsdag 31 Maart in de afdeelingen te doen onderzoeken verschillende wetsontwerpen, waaronder dat tot heffing van een reisbelasting. en dat Inzake regeling van het zelfstandig uitoefenen van beroepen en bedrijven door vreemdelingen. BOTER. Het crisis- botermerk bedraagt voor de pe riode van 15-21 Maart 1.05, evenals de uit voervergunning voor buitenlandsehe boter. het capitulantenreglement. Bij Kon. besluit van 11 Maart is bepaald, dat art 1 van het capitulantenreglement in werking zal treden met ingang van 16 Maart. WIJZIGING PENSIOENWET, ENZ. Volgens het voorloopig verslag gaven vele leden uiting aan hun voldoening over de in diening van dit ontwerp, de daarin voorge stelde wijzigingen achtten zij even zoo vele verbeteringen. Van verschillende zijden uitte men den wensch, dat de thans weder ondernomen par- tieele herziening van de Pensioenwet 1922 zal worden aangegrepen om behalve de voorge stelde, eenige ander, ook zeer urgente wijzi gingen in die tot stand te brengen. Opnieuw drong men er op aan de mogelijk heid te openen, dat vrouwelijke ambtenaren, onderwijzeressen en leeraressen op 55-jarigen leeftijd voor pensioen in aanmerking zouden kunnen komen, hetzij volgens den wensch van het Rijk, gemeente of schoolbestuur. De memorie van antwoord aan de Eerste Kamer Nederland en de Volkenbond. Met de meening van verschillende leden, dat het deel uit maken van den Volkenbond niet vreemd zou zijn aan het toegenomen gevaar voor Nederland om in buitenlandsehe conflic ten te worden betrokken en dat van het lid maatschap van den Bond derhalve eerder na deel dan profijt zou zijn te verwachten, kan de regeering niet instemmen. Moet eensdeels worden toegegeven dat door verschillende om standigheden de politieke spanningen den laat- sten tijd zijn toegenomen, zoo meent de regee ring niettemin dat ondanks alle fouten en ge breken van den Volkenbond toch het besef van internationale solidariteit, dank zij dezen bond vorderingen heeft gemaakt, waardoor ongetwijfeld het gevaar voor het uitbreken van oorlog getemperd wordt. Het is mede op grond van deze overwegingen, dat de regee ring het in 't belang van Nederland acht om, in overeenstemming met hetgeen daaromtrent door verschillende leden wordt opgemerkt den Volkenbond zoo krachtig mogelijk te steunen en de Volkenbondsgedachte zoo veel mogelijk te versterken. Erkend moet worden dat de Volkenbond b.v. het uitbreken van het Italiaansch-Ethiopisch conflict niet heeft kunnen voorkomen en een beëindiging van dit conflict nog niet heeft kunnen bewerkstelligen. Voorts moet niet uit het oog worden verloren dat de mogelijkheid bestaat, dat bij een toekomstig conflict tus- schen groote mogendheden in West-Europa de Volkenbond geheel op den achtergrond zou kunnen geraken. Het is onder deze omstandigheden dat de regeering meent de doelstelling van de Neder- landsche weermacht, volgens welke naast het vervullen van den militairen plicht als lid van de volkengemeenschap en naast den plicht van neutraliteitshandhaving nog steeds de noodzakelijkheid bestaat om ons Vaderland zoo krachtig mogelijk tegen een inval van vijandelijke legerscharen te verdedigen te handhaven. De regeering streeft er naar de uitrusting van de weermaeht op te voeren tot het peil hetwelk zij noodzakelijk acht om aan de haar voor oogen staande doelstelling voor de weer macht te kunnen beantwoorden. Naar aanleiding van hetgeen daaromtreht door enkele leden wordt opgemerkt bestaat bij de regeering voorts de overtuiging dat door verhooging van de weerkracht de grens om buiten een mogelijken oorlog te blijven, grob- ter wordt en daardoor de noodlottige gevol gen van zulk een ramp voor ons volk in ge lijke mate zullen verminderen. De luchtmacht. Hoe gewenscht de aanschaffing van vlieg- motoren bestemd voor na mobilisatie te bou wen vliegtuigen (mobilisatievoorraad) ook moge zijn, de geldmiddelen laten niet toe thans een dergelijke aanschaffing in overwe ging te nemen. Volstaan moet worden met aanschaffing van een zeker aantal reserve motoren voor de in uitzicht genomen vlieg- macht. Het infanteriegeschut. De proeven met het infanteriegeschut wor den met bekwamen spoed voortgezet. Het is te verwachten, dat na het eventueel aanne men van het Defensiefonds nog in 1936 tot aanschaffing van dit geschut kan worden overgegaan. Bij de voorbereiding van de organisatie der grensbeveiliging maakt o.m. de legering van troepen in de Zuidelijke en Oostelijke provinciën uiteraard een punt van studie uit Verhooging van het contingent zou oitt meer dan een reden aanbeveling verdie nen. Intusschen is de regeering nog niet in staat mede te deeien of hiertoe zal kunnen worden overgegaan. De beperkt heid der geldmiddelen noopt er toe uit de verschillende middelen, die op zichzelf alle tot verhooging van de weerkracht kunnen leiden, een keuze te doen. In ver band daarmede kan ook nog niet defini tief worden meegedeeld of tot invoering van de derde herhalingsoefening zal wor den overgegaan. Wat het meest noodig is, zal moeten voorgaan. Het vraagstuk betreffende ontslag van dienstplichtige werk nemers b|j opkomst voor herhalings oefeningen heeft de volle aandacht van den minister. De groote verscheidenheid van de gevallen, waar in van zoodanig ontslag sprake is, wekt even wel de overtuiging, dat het niet uitvoerbaar zal zijn in dezen doeltreffende en bevrediging schenkende maatregelen te nemen. De particuliere wapenindustrie in Nederland is thans beëindigd; het rapport, dat overigens, gelijk te verwachten viel, zoo goed als niets bevat en dat niet reeds be kend was, is thans bij de betrokken departe menten in behandeling. De minister kan geen vrijheid vinden om stappen te doen ter verbetering van de bestaansvoorwaarden van de gepas- porteerden, die vóór 1 Juli 1935 met een werkelijkcn dienst van 10 jaren of méér uit den dienst hij de Koninklijke marine zijn ontslagen, en van de z.g. oud-gepen- siomieerden. Voor zoover dit mogelijk is, wordt reeds thans de binnenlandsche industrie ln de leveranties van materieel voor defensie doeleinden betrokken. Intusschen kan nog lang niet alles op dit gebied hier vervaar digd worden. Het streven naar uitbreiding van de aanmaakmogelijkheid van dit mate rieel hier te landen wordt zooveel mogelijk door het departement van defensie bevorderd en juist dezer dagen is een commissie inge steld, die dit vraagstuk opzettelijk onder zoekt. Verschenen is de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de wetsontwerpen: le. instelling van een fonds tot verbete ring van de materieele uitrusting van de land macht en van de zeemacht voor zooveel de kustdefensie van Nederland betreft; 2e, vaststelling van de begrooting van ont vangsten en uitgaven van het defensiefonds voor het dienstjaar 1936. Aan deze memorie is het volgende ontleend: Dat het gewenscht zou zijn om allereerst een onderzoek naar de „efficiëncy" van de huidige defensie-toerusting in te stellen kan niet worden toegegeven, daar op „efficiëncy" in de weermacht sinds jaar en dag voortdu rend en nauwgezet wordt toegezien. Hoewel de financieele toestand op zichzelf beschouwd eene verzwaring van \Jftet budget, als bij het fonds beoogd, eigenlijk niet ge doogt, heeft de regeering over dat bezwaar moeten heenstappen, omdat het haar primaire plicht is, door zorg voor de weermacht de on afhankelijkheid van het volksbestaan zoo goed mogelijk te verzekeren. Veranderde tijdsomstandigheden. Dat met de veranderde tijdsomstandigheden ook de eischen, welke aan de weermacht ge steld moeten worden, aan wijziging onder hevig zijn, kan niet anders dan vanzelfspre kend worden genoemd. De bevreemding van sommige leden, dat de regeering jarenlang heeft staande gehouden, dat onze weermid delen in goeden staat zouden verkeeren, ter- Wijl thans van een achterstand wordt ge- jwaagd, kan dan ook niet worden gedeeld, puiks, omdat elke uitspraak gezien moet worden in het licht van den tijd, waarin zij is geschied. Mocht de waarschijnlijkheid voor het gebruik van bacteriologische strijdmiddelen aan de toepassing waarvan de regeering Voorshands niet gelooft toenemen, dan zul len daartegen andere middelen noodig zijn, dan die waarin thans bij het defensiefonds wordt voozrien. Onze neutraliteitspolitiek. De regeering stelt op prijs, dat de vraag van de leden, of en zoo ja, in hoeverre de thans voorgenomen maatregelen tegen een bepaalde mogendheid zijn gericht, haar nog eens de gelegenheid biedt mede te deelen, dat de thans aanhangige voorstellen tegen nie mand in het bijzonder zijn gericht, doch tegen allen, die onze souvereiniteit op eenigerlei wijze zouden willen aantasten. Geruchten, volgens welke conferenties tus schen den Nederlandschen generalen staf en staven van andere landen zouden zijn ge voerd, missen eiken grond, en het ligt ook geenszins in het voornemen van de regeering óm in dézen van de tot dusverre gevolgde ge dragslijn van strikte onthouding van derge lijke samenkomsten af te wijken. De vloot in Ned.-Indië. De aangelegenheid betreffende de door ver scheidene leden naar voren gebrachte wen- schelijkheid tot indiening van een wetsont werp tot uitbreiding van onze vloot in Ned.- Indië tot een zoodanig peil, dat een harmo nisch geheel tusschen zee- en luchtmacht tot stand kome, heeft de onafgebroken aandacht van de regeering, waaraan nog de verklaring moge worden toegevoegd, dat geen vrees be hoeft te bestaan, dat ook maar iets van het geen in de betrekkelijke wetsontwerpen ten behoeve van de zeemacht wordt aangevraagd, niet zou passen in het raam van de vloot, welke de maritieme verdediging van het Ko ninkrijk zal hebben te voeren. Met den door verscheidene leden uitgespro ken wensch om de aanschaffing van het ma terieel, hetwelk uit het defensiefonds zal wor den gekocht, zooveel mogelijk te bespoedigen, stemt de regeering in. Zij stelt zich voor in dezen voortdurend diligent te blijven en het tempo van aanschaffing, voorzoover dit mo gelijk ia, te versnellen. Geen vechtwagens. Aanschaffing van vechtwagens ligt in ver band met de daaraan verbonden hooge kosten en haar voor een deel van den Nederlandschen bodem waarschijnlijke onbruikbaarheid niet in het voornemen. De minister van landbouw en visscherij heeft vastgesteld de crisissteu V schikking 1936 I (tong). Blijkens deze beschikking zal door de Ne- derlandsche Visscherijcentrale uit het Land bouwcrisisfonds steun worden verleend aan hen, die als georganiseerd bij de Centrale zijn aangesloten en als zoodanig zijn toegelaten tot de groep „eigenaars en/of gebruikers van zee- en kustvissch vaartuigen". Steun zal worden verleend tot een maxi mum bedrag van 8694.10. Deze steun zal bedragen 0.0205 per kg gedurende het tijdvak 1 October 1935— 31 December 1935 voor de in de aanvoer- plaatsen Amsterdam, Den Helder, Rot terdam, Scheveningen en IJmuiden aan gevoerde tong. De steun zal niet worden uitgekeerd voor tong, welke kleiner is dan 23 cm. Aan de georganiseerden wordt indien en voor zoover zij alsnog aanspraak kunnen maken op een steunuitkeering Ingevolge de crisissteunbeschikking 1935 I (tong) een steunuitkeering gedaan ten bedrage van 0.0307 per kg voor door hen in het tijdvak van 11 Juli 1935—3Q September 1935 aan gevoerde tong van tenminste 23 cm. Vergadering van Donderdag 12 Maart. Naar aanleiding van de debatten over de begrooting van justitie heeft minister van Schaik o.m. gezegd: Huwelijksvermogensrecht. Persoonlijk zou spr. gaarne het wetsontwerp met de Kamer behandelen, doch bij het optreden van het Kabinet in 1933 werden onderwerpen als deze buiten behandeling gelaten. Er is gezegd, dat onderwijshervorming wel aan de orde werden gesteld, aanmoedigend is de ervaring dienaan gaande niet. Partieele wijziging van het huwelijksgoe derenrecht is niet mogelijk zonder de princi- pieele punten aan te tasten. De gemeenschap van winst en verlies is een zeer moeilijk onderwerp en niet geschikt om bij uitzonde ring aan de orde te komen. Spr. betreurt het toenemen van de oecono- mische criminaliteit. Een lichtpunt is dat de gezags-criminaliteit afneemt. Het aantal crisiswetten werkt ook mede, daar er zoo doende nieuwe criminaliteit ontstaat Evenzoo neemt de criminalitiet onder de jeugd toe. Spr. zou ook niets bever willen dan een gespecialiseerde behandeling. Komend tot de zaak der administratieve rechtspraak, tot regeling daarvan is spr. wel geneigd. Maar er zijn weer financieele bezwaren. Spr. heeft met zijn ambtgenoot van finan ciën geen overeenstemming kunnen bereiken. De ramingen loopen in de zes cijfers. De wenschelijkheid van meer eenheid in de ad ministratieve berechting beaamt spr., maar spr. komt er tegen op dat er een chaos zou zijn. Eventueel zouden we ook eerst alleen een aanvullende regeling moeten hebben. Er is gezegd, dat de wet op het uniform- verbod niet juist wordt toegepast. Spr. komt er tegen op flat die toepassing niet voor allen gelijk zou zijn, zoowel voor de N.S.B. als ónderen. Dagelijks gebeuren er verkeersovertredin gen. Voor te zacht optreden is geen reden, wat niet zeggen wil dat voor elke kleinig heid procesverbaal moet worden opgemaakt. Maar lichte overtredingen hadden ernstige gevolgen kunnen hebben en dan is proces verbaal gewenscht. De commissie-Donner onderzoekt de moge lijkheid van centraliseering van de politie. Het vraagstuk is moeilijk. Wellicht zal men binnen niet te langen tijd de resultaten kun nen zien. Volkomen eenheid van toepassing van de Rijkswetten in het geheele land is nooit ten volle te bereiken. Komende tot de kwestie der gezagshand- having, merkt spr.op dat hem onvoldoende activitiet is verweten. De heer Harmans wil het overheids-apparaat in dienst stellen van den strijd tegen de N.S.B. Dat is er de taak niet van. Als de orde wordt aangerand of bedreigd, is er een taak voor de politie. Daarbij is er b.v. al o.m. het uniformverbod, en er is een wetsontwerp tegen de weercorp- sen. Spr. heeft herhaaldelijk de parketten streng optreden aanbevolen tegen wie het ge zag aantasten. De heer Hermans wil dat de regeering het nat--socialisme zelve bestrijdt. Dit is principieel af te keuren, hoezeer spr. principes, toon en houding der N.SJB. laakt Anders zou ook moeten worden aangenomen een gelijksoortige houding tegen de S.DA..P. De regeering moet objectief blijven, ook al zijn vaak N.S.B.-ers aanleiding tot bepaalde gebeurtenissen. De relletjes in Duindorp zrjn thans een strafzaak. Is het O.M. tot de con clusie gekomen, dat t.o.v. den een straf en den ander vrijspraak moet worden geëischt, dat is dat niet alleen zijn recht doch ook zijn plicht. Tot nu toe hebben de onderzoekingen geen aanleiding gegeven tot optreden tegen parti culiere bewapening, zoo noodig zal er zeker worden ingegrepen. Vooralsnog ls het zeer twijfelachtig of de N.S.B. een verboden vereeniging is in den zin der wet op vereenigingen en vergaderin gen. Pogingen om eenigerlei wet te ont duiken zal spr. tegen blijven gaan. Dit geldt ook eventueele particuliere weercorpsen. Er is scherp critiek geoefend op de pers der N.S.B. De toon van Volk en Vaderland is den laatsten tijd iets verbeterd, doch in schimpen en beleedigen is het een meester geweest. Wat de Reichs Deutsche Gemeinschaft be treft, wanneer er bewijsbare klachten waren, is daarentegen opgetreden. In verband daar mede zijn meerdere Duitschers uit het land verwijderd. Dikwijls echter kan er niet vol doende bewijsmateriaal worden aangebracht. Zonder grond moeten vreemdelingen niet worden uitgewezen. Ingevallen van spionnage van Duitschers jegens Duitschers zal daar aan zoo noodig door uitwijzing paal en perk worden gesteld. Er zijn teekenen, dat de Reichs Deutsche Gemeinschaft onder druk der Duitsche nat.-soc. zich in verkeerde rich ting ontwikkelde, in strijd met de Indertijd gemaakte afspraak, n.1. dat ze geleid wordt door de nat.-soc. beweging in Duitschland. De ministerraad heeft in Januari besloten, dat dit niet kan worden geduld. Wordt het organisch verband niet verbroken, dan zal de regeering niet aarzelen, metterdaad daar tegen op te treden en zal den betrokkenen duidelijk worden gemaakt, dat ze op de gast vrijheid van ons land niet hebben te rekenen. Aan de orde is de begrooting van het dep. van onderwijs, kunsten en wetenschappen. De heer Ossendorp (s.d.) critiseert de verandering der 3-jarige ambachtsscholen in twee-jarige. Spr. komt uitvoerig op de behandeling dezer aangelegenheid in de Tweede Kamer Wat het lager onderwijs betreft, critiseert spr. allerlei maatregelen, waardoor de positie der onderwijzers is aangetast, zich afvragend of er nog verder eenige bezuinigingen moge lijk zou zijn op het gebied van het lager onderwijs. Spr. deelt 's ministers standpunt t.a.v. het voorbereidend onderwijs niet, n.1. dat dit zou moeten worden overgelaten aan het particulier initiatief. En dat na een hon derdjarige ervaring. Welk een standpunt van den minister van onderwijs in 1936! Spr. bepleit uitbreiding van den leerplicht, verschillende landen kennen den 8-jarigen leerplicht. In die richting moest vooral in dezen tijd ook hier te lande aangepakt worden. De vergadering wordt verdaagd tot Vrijdag elf uur. De Russische zweefvlieger Stefanowski heeft een recordhoogte bereikt voor zweef vliegers; hij is n.1. met zijn toestel gestegen tot een hoogte van 10.360 M. Het toestel werd door een vliegmachine met motor gesleept. De vlucht duurde 1 uur en 45 min. Overeenstemming bereikt. Donderdagochtend heeft een conferentie plaats gehad tusschen partijen, betrokken bij het dreigende conflict bji de N.V. Nederl. VUegtuigenfabriek Fokker. In deze confe rentie is volledige overeenstemming bereikt met de besturen van de werknemersorgani saties. Deze zullen het ontworpen compromis voorstel zoo spoedig mogelijk aan hun leden voorleggen. Dit voorstel houdt in, dat het maximum loon der volwassen arbeiders vastgesteld wordt op 71 ct. per uur, welk loon bij het bereiken van den 28-jarigen leeftijd zal wor den toegekend. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling dit op 30-jarigen leeftijd toe te kennen, terwijl het oude loon 75 ct. per uur bedroeg, eveneens aanvangende bij het be reiken van den 30-jarigen leeftijd. EEN RUSSISCH BESTUURBAAR LUCHT SCHIP OP DE LIJN MOSKOU— SVERDLOFSK. Een bestuurbaar luchtschip, dat plaats biedt aan 16 personen, is gisteren uit Moskou vertrokken op zijn eerste vlucht op de lijn naar Sverdlofsk in Siberië. Het luchtschip zal zonder tusschenlanding het traject Moskou—Sverdlofsk in 16 18 Uur kunnen afleggen. De „Nachtegaal" (terugreis) vertrok 13 Maart van Rangono en arriveerde denzelfden dag te Jodhpoer. De „Overzwaluw" (heenreis) vertrok 13 Maart van Athene en arriveerde denzelfden dag te Bagdad. De begrafenis van de slachtoffers hier te lande. Naar de Nw. Rott. Crt. verneemt, wordt 't stoffelijk overschot van de Uiver-slachtoffers n.1. Beekman, Steenbergen, Walewijn en Zadel- hoff, op 27 Maart a.s. te Rotterdam verwacht aan boord van het Duitsche stoomschip Radenfels van de Hansa-hjn. Dit stoomschip zal de stoffelijke omhulsels te Basra in ont vangst nemen en dan, na Karachi te hebben aangedaan, deze naar Rotterdam vervoeren. Onmiddellijk na aankomst te Rotterdam, gorden de kisten naar de begraafplaats Zorg vliet te Amsterdam vervoerd, om daar te worden opgebaard teneinde familieleiden, vrienden en belangstellenden gelegenheid te geven in een chapelle ardente een laatsten groet te brengen. Den dag daarna zal da teraardebestelling plaats hebben. Steenberg, Walewijn en Zadelhoff worden in een gemeen schappelijk graf bijgezet, dat door de ge meente Nieuwer Amstel daarvoor wordt afge staan. Het stoffelijk overschot van Beekman zal in het familiegraf op de Christelijke be graafplaats te Muiderberg worden bijgezet. Geen bijgeloof bij lmperial Airways. Vrijdag de 13e. Gisteren is een nieuw vliegtuig de „Dryad" voor zijn eerste vlucht naar Parijs opgestegen. Het biedt plaats voor 12 passagiers en den bestuurder. Omdat het Vrijdag de 13de was besloot men bovendien precies te 13 uur de reis met de 13 koppige bezetting te begiDnen om te bewijzen dat het luchtverkeer vrij is van bijgeloovigheden. 12 Maart. Aangebracht door korders: Tongen P- kg f 0.90 Schol p. kist 4.70—2.60 Schar 2.600.90 Wijting 2.00—1.60 Door haringvisschers: Versche haring p. tal 2.601.70 Door garnalenvisschers: Gekookte garnalen p. kg 0.16 Levende garnalen p. lit 1.25 13 Maart. Aangebracht door korders: Tongen P- kg Slips Schol P- Wst Schar Wijting Door haringvisschers: Versche haring p. tal Door garnalen visschers: Gekookte garnalen p. kg Levende garnalen p. lit 1 zalm p. stuk 0.92—0.72 0.35 5.20—4.00 „1.60—1.00 1.70—1.50 2.30—1.60 0.16 1.25 25.50 Stcomv Maathei Neder.and. Chr. Huygens, 12 Maart te Batavia. Enggano, u., pass. 10 Maart Perim. Poelau Laut, u., 11 Maart v. Hamburg. Tajandoen, u., 12 Maart te Port Said. Kon Paketv Vlaiiis<-na|>|>V). Barentsz, 11 Maart te Port Natal. Roggeveen, 11 Maart v. Shanghai. Sipora, 11 Maart te Belawan. Tasman, 10 Maart v. Zanzibar. Rotterdamse»» IJo.vd. Djambi, u., 12 Maart v. Port Said. Dempo, u., 12 Maart te Southampton. Indrapoera, t., 12 Maart v. Gibraltar. Kota Pinang, t., pass. 11 Maart Perim. Kertosono, 12 Maart v. Vlissingen. Soekaboemi, u., pass. 11 Maart Dover. Sitoebondó, t., 11 Maart v. Colombo. Kon Ho» Lloytl Amstelland, 11 Maart v. A'dam.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 11