Callantsoog Breezand. Anna Paulowna. Wieringen Schagen Texel Julianadorp. Dirkshorn. Opening gebouw Leger des Heils. Kon. besluiten ingevolge de landbouwcrisiswet. II PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gemeente. 's Avonds 7 30 uur, Ds. M. van Wichen ZeuJingsgebouw »>D" Ster der Hope". 's Avonds 7 uur, de heer J. Sevensma BOOMPLANTDAG. Donderdagmiddag vond op het in werkver schaffing ontgonnen terrein in de z.g. „Nol len" het planten der boompjes plaats. Mede u :t paedagogisch oogpunt was het zeer goed gezien om het boomen planten te doen ge schieden door de schoolgaande jeugd. Om streeks 1 uur was het dan ook in de „Nollen" een drukte van belang. Onder leiding van het Hoofd der School werden eerst eenige toepasselijke liedjes ge zongen, waarna natuurlijk druk gefotogra feerd werd. Vervolgens werd overgegaan tot het eigenlijke planten, waar geruime tjjd mee heenging. Vermelden we nog, dat het ge meentebestuur werd vertegenwoordigd door wethouder S. Kooger. CALLANTSOOGZIJPE. De verkiezing van den z.g. Nevenraad in zake mogelijke samenvoeging van Callantsoog en Zijpe zal plaats vinden op 6 April a.s. V.V.V. CALLANTSOOG. Naar we van den correspondent der V.V.V. vernamen, zijn reeds thans een vijftal aan vragen om inlichtingen ingekomen. Zouden deze vroege aanvragen op een goed seizoen wijzen? NIEUWBOUW. Door den heer C. de Leeuw ('t Zand) wordt voor rekening van den heer Stuijvensant te 's-Gravenhage alhier, een houten zomerwoning- gebouwd. DE BEWAARSCHOOL VERHUIST Een klas van de R.-K. school zal zoolang de bouw van een nieuw lokaal aan die school nog niet is gereedgekomen, gehuis vest worden in de openbare school. De bewaarschool, die nu een lokaal van de open bare school gebruikt, moet daarom tegen 1 April een ander onderkomen zoeken. Niet tegenstaande deze kwestie op de Donderdag avond gehouden vergadering besproken zou worden, was het bezoek maar matig. De heer Borst sprak daarover in het openingswoord zijn spijt uit Nadat de notulen, samengesteld door den heer J. Bargo, waren goedgekeurd, bracht mevr. Klerk verslag uit over den financieelen toestand. De inkomsten bedroegen f 473.93; de uitgaven f 505.61. Het kleine tekort kon uit de reserve bestreden worden. Daarna kwam de verandering van lokali teit ter sprake. Mevr. Bloothoofd deelde mede, dat het R.K. schoolbestuur de nieuwe klas voorloopig op den zolder van de R.K. school had willen onderbrengen. De inspec teur van het L. O. had dat echter niet goed gevonden. Een paar dames vroegen, of het niet mogelijk was geweest de bewaarschool te laten waar zij was en de klas van de R.K. school te huisvesten in een leegstaand lokaal van de Chr. school. Medegedeeld werd, dat de afstand voor de kinderen te groot geacht werd en toen het bestuur van de bewaar school bericht kreeg, was het besluit reeds gevallen en niet te veranderen. Men mag echter over de overdekte speelplaats en het afgeschutte deel van de gewone speelplaats bij de openbare school blijven beschikken en ook over de banken. Op voorstel van het bestuur beloot men te probeeren een garage bij het huis van mevr. Borst—Hoogschagen als voorloopig onder komen in te richten en de heer De Vries zeide, daarvoor wel een kachel beschikbaar te hebben. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de heeren P. Borst en J. Bargo met alge- meene stemmen werden herkozen. Bij de rondvraag werd er op aangedron gen klompjes en kleeren van de kleuters van een merk te voorzien. De heer de Vries, het hoofd der O. L. School, die spoedig gaat ver trekken, sprak de hoop uit, dat men er in zou slagen de bewaarschool in stand te hou den. Als die goed geleid wordt, acht hij haar ook van belang voor het daaronvolgend lager onderwijs. De heer Borst dankte den heer de Vries voor de medewerking en bijstand die altijd van hem was ondervonden en sloot de vergadering. DE N.A.K. EN TUINBOUWKEURINGEN. Onder voorzitterschap van den heer W. Hoep vergaderden Vrijdagavond de afd. A. P. van den Ned. Tuindersbond en de vereen. Fijn- zaad- en bloembollenteelt te A.Pin café Borst. Spreker was de heer Band van Nieuwe N.e- dorp met het onderwerp: De N-A.K. en de tuinbouwkeuringen. De N.A.K., vertelde spr., is een semi-offi- ciëele instelling, werkend onder staatstoezicht. Het doel van den dienst is: bevordering van de voortbrenging en het gebruik van betrouw baar zaaizaad. Spr. wees op den wantoestand, dat bij poging tot veredeling alle risico en kosten voor den proefnemer zijn, maar z'n resultaat, de vinding van een nieuw soort of beter gewas, door z'n collega's uitgebuit wordt, omdat hier bij geen bescherming bestat als octrooi- of auteursrecht. Dat er behoefte is aan keuring blijkt uit de praktijk. In den landbouw denkt men er al niet meer aan ongekeurd zaad te koopen. De keuring is een waarborg voor ras zuiverheid, gezondheid, kwaliteit enz. een waarborg, die voor ongekeurd zaad nooit ge geven kan worden. Bij de keuring wordt den nadruk gelegd op het produkt, dat uiteindelijk geleverd wordt, er wordt dus niet geoordeeld naar den persoon waarvoor, of naar de grootte van het bedrijf waarop gekeurd wordt. De keuring is vrijwil lig en staat voor iedereen open. Nagegaan wordt de herkomst van het zaad. Graan wordt al niet meer ter keuring aange nomen als de herkomst niet vaststaat cn zoo moet het in de toekomst worden voor elk zaad. Ge aangegeven perceelen worden te velde ge keurd op raszuiverheid, mogelijkheid van be stuiving door andere soorten en gezondheid (ziekten, die met zaaizaad overgaan). Als alles in orde is, krijgt het zaad een cer tificaat en worden de zakken geplombeerd. Werd nu alle zaad maar gekeurd, dan leverde de detailhandel geen moeilijkheden. Nu kun- ncn daarbjj nog veel ongerechtigheden ge schieden. Spr. gaf eenige voorbeelden van de kosten van euringen, die verschillend z\jn naar de soort van het gewas. De totale keuring (veld- en partijkeuring) van boonen berekende hij op ongeveer 1,5 cent per kg, geoogst zaad. Voor koolzaad van zetkool werd dit 40 ct. per kg, maar dit zaad brengt dan ook heel wat meer op IJ 24.— 0f 30.— per kg) en bij den uitzaai /2 hg voor een bunder kool gerekend) heeft men dus voor 20 cent per bunder de zekerheid gewarborgd zaad te hebben. Verscheidene vragen uit de vergadering wer- aen door spr. beantwoord. De heer Hoep sloot met den wensch, dat de «Zing voor de toehoorders aanleiding mag zijn hun zaadteelt onder keuring te stellen. Bij het verrichten van werkzaamheden aan ae zaagmachine in de werkplaats van zijn vader had de heer W. Hoep het ongeluk met zijn rechterhand in aanraking met de machine te komen. De hand werd danig verminkt, zoo- dat de heer Hoep 1 vinger zoo goed als ge heel en van zijn andere vinger de top zal moeten missen. De vader, de heer J. Hoep heeft eenige jaren geleden met dezelfde machine een dergelgk ongeluk gehad. PREEKBEURT. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem.). 's Morgens 10 uur, de heer Chr. Dun, van Alkmaar. 's Middags geen dienst. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: F. Dirks en gez. van Den Helder, G. N. Cou vert van Winkel, J. Boezervrij van Wieringer- waard, D. Feldman en gez. vanWieringerwaard, mej. N. Hollander van Callantsoog, D.Jonge- jan van Heemstede, mej. M. de Brouwe van Axel, C. Klaver en gez. van Zijpe, G. Schutte en gez. van Heerlen. Vertrokken: K. de Graaf naar Barsingerhorn, C. Schipper Bern m. k. naar Hilversum, mej. J. E. Duin naar Den Helder, mej. A. M. Slootweg naar Den Helder, S. Schipper naar Curagao, C. F. Buijs en echtgen. naar Winkel, mej. G. Wits- meer naar Zijpe, C. W. Zwager naar Hoddes- don (Eng.), A. P. J. van Haaster naar Amerika, S. J, Olsthoorn naar Frankrijk, K. Groet naar Schoorl, C. J. van Dijke naar Akersloot, D. Jongejan naar Rotterdam, J. Jongebloed naar Den Helder. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Arle, z. v. P. Renooy en J. M. Wittenbernds; Jobann Klaas, z, v. J. de Vries en R. C. Blaauboer; Douwe Cornelis, z. v. D. de Vries en E. Bakker; Maria Adriana, d. v. J. P. Leegwater en A. Schouten: Agatha Anna, d. v. J. P. Lerjen en A. M. Bakker; Johannes Wilhelmus, z. v. C. L. van Oosten en Th. M. Molenkamp; Maarten, z. v. N. Vlaming enM. van der Wel: Josina Alida, d. v. J. v. Kooten en H. C. Timmer. ONDERTROUWD: J. Meeldijk en G. Lips. OVERLEDENWed. C. BoshartKoster, oud 71 jaar, POLITIE. Gevonden: §en armbandje, een rijwiel plaatje, een sleutel. BILJARTCLUB. v Met Naastepads bus trok de biljartclub met 0 spelers naar Bovenkarspel en met 10 'man naar Enkhuizen. Te Bovenkarspel was de wedstrijd geen succes, doordat de jonge club aldaar geen gegevens had over de gemiddelden en daar door de handicap voor Anna-Paulowna veel te hoog was gesteld. De andere week komen de zes van Bovenkarspel naar hier en met de gegevens, die men nu heeft, zal de wed strijd wel meer gelijkopgaand zijn. Te Enkhuizen ging het opperbest. Op het prima materiaal van d'Oranjezaal werd op twee tafels gespeeld. Beide clubs wonnen 10 partijen. Het totaal te maken punten was voor iedere club 1370. Enkhulzen haalde in 314 beurten 1122 punten; gemiddeld 3.57; hoogste serie Ellerbroek 58; hoogste gemid delde Ellerbroek 13.46. Anna-Paulowna maakte in 323 beurten 1177 punten; gem. 3.64; hoogte serie en hoogste gemiddelde Slikker, resp. 70 en 21.43. Het verschil was dus klein en de wedstrijd zeer sportief. Enkhuizen komt 26 Maart in Anna- Paulowna. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gemeente. 's Morgens 10 uur, Ds. M. A. G. Vorstman Geref. Kerk. 'sMorgens 10 en 's middags 2.30 uur, Ds. E. Jansen. BURGERLIJKE STAND. van 28 Febr. t/m 12 Maart 1930. GEBOREN: Jan, z.v. A. Bergwerff en A. Quak. Adrianus Cornelis Marie, z.v. M. F. Bogers en M. P. v. d. Vorst Johannes Jacobus Marie, z.v. M. F. Bogers en M. P. v. d. Vorst. Johanna Engelina, d.v. D. Numeijer en J. C. Rasch. Alle, z.v. B. van Houten en A. Vonk. ONDERTROUWD: J. Henstra en N. M. Halfweeg. J. Hekman en R. Witting. GEHUWD: P. Heikens en G. Langes. J. Bijpost en A. M. Schmidt. OVERLEDEN: A. C. Lossie, vr., 85 jaar. A. Lossie, vr., 78 jr., wed. J. Koopman. M. Everts, vr., 57 jr., vrouw van J. Lont. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen 45 m. en 30 vr. S. de Wit uit Anna Paulowna; C. Dikker uit Schagen; C. J. Bogers uit Rusphen; A. Bergwerff en echtgen. uit Wierlngerwaard; Wed. P. Kingma en gezin uit Lecuwardera- deel; P. F. de Kort en gezin uit Hontenisse; A. Loof en gezin uit Westerbork; A. de Rijck en gezin uit Hontenisse; E. Leenders uit Me- demblik; J. Provoost en gezin uit Medemblik; Mw. N. Slagter geb. de Vries uit Medemblik; J. v. d. Kooij en echtgen. uit Medemblik; Joh. Kingma uit Medemblik; H. Schaafsma en ge zin uit Het Bildt; H. Wezepoel en gezin uit Koewacht; J. Crans en gezin uit Oostdongera- deel; J. Pladdet en gezin uit Biervliet; W. Steenbakker en gezin uit Baarland; M. C. Geluk en gezin uit Zierikzee: P. A. Veraart uit Oud-Vossemeer; J. van Heusden en gezin uit Zuilichem; Johanna Rinia uit Andijk; S. Seekles en gezin uit Den Helder. Vertrokken personen 22 m., 26 vr. A. Verdunnen naar Grauw; E. v. d. Laan en gezin naar Medemblik; F. Misse naar Haarlemmermeer; H. de Bruin en gezin naai' Sliedrecht; H. de Jong naar Odoorn; B. Engel en echtgen. naar Medemblik; D. v. d. Vorst naar Landsmeer; G. Braaksma en gezin naar Wieringerwerf; J. Nuij en gezin naar Klun- der; J. Goslinga naar Eenrum; J. A. v. Dis en gezin naar Medemblik; D. Stevens en ge zin naar Medemblik Werf; H. M. Kooij en ge zin naar Zoetermeer; F. Schut en gezin naar Wedde; J. J. Bosker en gezin naar 's-Herto- genbosch. LEZING VOOR DE V.A.R.A. In het „Eigen Gebouw" sprak Woensdag avond de heer J. Lantinga, de bekende radio- deskundige op het gebied van land- en tuin bouw, over bloemen en planten. De zaal was vrij goed bezet. De heer Zetsema, voorzitter van de afd. Wieringen van de VJV.R.A, opende deze bij eenkomst en gaf daarop het woord aan den heer Lantinga. Deze ontpopte zich als een aangenaam causeur. Zijn uiteenzettingen werden aandachtig gevolgd en waren verlucht met vele mooie gekleurde lichtbeelden. De heer Zetsema bedankte spreker voor dezen moolen, leerzamen avond. BROEDERDIEN ST. Onderstaande jongelieden uit deze gemeen te, ingeschreven voor den dienstplicht voor de lichting 1937, zijn voorgoed vrijgesteld van den dienstplicht wegens broederdienst. W. Benedick, Th. Brnadjes, J. A. Cloots, W. Drenth, J. Gorter, B. Klip, J. Koorn, A. M. Koster, G. Meijer, H. Ottens, K. Scholtcn, N. Wiegman en V. de Wit. ZENDINGSFILM. Door het Zendingsbureau te Oegstgeest zal op Woensdag 25 Maart a.s. in Cinema de Haan de bekende Borneo Zendingsfilm worden vertoond. ACTIE CONTRA REGEERING-COLIJN. Alhier heeft zich een voorloopig bestüur ge vormd van een afd van het Landelijk Werk- loozen Strijd-Comité (L.W.S.C.) dat tegen Woensdagavond J.l. 8 uur in café Scheltus, te Hippo, een vergadering belegde. Een 60-tal personen was hierbij aanwezig. De heer G. van Dijk opende deze bijeenkomst en gaf vervolgens het woord aan den heer Corper, voorzitter van het Comité uit Am sterdam. Spreker gaf een uiteenzetting van het doel van het LW.S.C. Doel is een lande lijke beweging op touw te zetten tegen de door de regeering-CoIijn opnieuw beoogde ver slechtering van de positie der arbeiders, voornamelijk tegen de voorgenomen verlaging van 17 millioen op de werkloosheidsuitgaven. Het voorloopig bestuur, bestaande uit de heeren S. Ottens, L. Bugel, L. Bos, Talsma, Hoogesteger en G. van Dijk (voorzitter), zal In onderzoek nemen wat in Wieringen moet worden gedaan. Na beëindiging van dit onderzoek zal zij door middel van een pamflet hieraan alge- meene bel:endheid geven. De heer Corper beantwoordde nog èenige vragen, waarna de bijeenkomst gesloten werd verklaard. DE TAAK VAN DE VROUW IN HET GEZINSLEVEN. Men deelt ons mede, dat de Afdeeling Wie- ringen van de Ver. van Boeren- en, andere Platelandsvrouwen op 30 Maart a.s. wederom een bijeenkomst zal houden, waarin jjfleVrouw Hermine v. d. Heide zal spreken tqjer „De taak van de vrouw in het gezinsleven''. 'V7 Hippolytushoef. j ZENDINGSAVOND. i Zendeling Schmidt uit Koedoes op Java sprak Donderdagavond in de Doopsgezinde kerk te Hippolytushoef over het zending- werk. Het aantal bezoekers was niet bijzonder groot, Ds. Meihulzen leidde den spreker in, J Aan de hand van tallooze lantaarnplaatjes vertelt zendeling Schmidt van de ontwikke ling van de Doopsgezfiide zending op Java in het gedeelte, dat haar door de Regeering als arbeidsveld is aangewezen, n.1. het gedeelte ten Noord-Oosten van Semarang. Spreker schetst de mentaliteit van de be volking, hun leefwijze, geeft beelden van zen- dingsposten, scholen, kerken, etc., waaruit we ons een volledig beeld konden vormen van den prachtigen arbeid, die daar wordt: ver richt. Ds. Meihuizen bracht spreker, na diens uit eenzetting, dan ook hartelijk dank vóoh het Vele, dat gebóden was. POLITIE. VERLORENeen kosteloos uitgereikt rijwiel belastingplaat j e. GEVONDEN: een jongenspulover. Inlichtingen bij den gemeentebodé. DROSTE-FILM. De aangekondigde filmmiddag van de afd. Wieringen van den Bond van Boerinnen en andere Plattelandsvrouwen vond Donderdag plaats. I De zaal was wederom goed bezet. Eeni 330- tal dames was aanwezig. Vele leden van de Zusterver. uit de Wieringermeer en Anna- Paulowna, die per autobus naar hier waren gekomen, woonden dezen middag bij. De pre sidente van de afd. Anna-Paulowna, vond dan ook nog gelegenheid, dank te brengen j voor de geboden gastvrijheid. Mevr. G. de Haan-Bosker, opende deze bij eenkomst, waarna achtereenvolgens een drie tal komische films en tenslotte de Drostc- film werden vertoond. De Droste-film gaf een prachtig inzicht in de verwerking van de cacao-boon op de plantage en in de fabriek. De opnamen in de fabriek te Haarlem waren zeer mooi. In de pauze gaf een employé van de Droste- fabrieken nog een korte uiteenzetting over de cacao-aanwinsten. Alle aanwezige werden verrast met een luxe doos Droste-bonbons, hetgeen bijzonder op prijs werd gesteld. Mevr. de Haan sprak een slotwoord en deed nog eenige belangrijke mededeelingen. Zij be sloot met een opwekking om de bijeenkomsten van de Vereeniging zooveel mogelijk hij te wonen. De n Oever. NED. BIJBELGENOOTSCHAP. Naar wij vernemen zal op Donderdag 19 Maart a.s., des avonds half acht uub, een groote propaganda-avond van de afd. Wierln- gen-Anna-Paulowna, in de Gereformeerde Kerk te Den Oever worden georganiseerd. Het werk in Nederland en Nederlandsch-Jlndië zal op het doek worden vertoond, tcrwjjl diverse sprekers het woord zullen- "voerefa. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. (Hippolytushoef). 's Morgens 10.30 uur, Ds. van Beek. Ned. Herv. Gem. (Oosterland). 's Middags 2 uur, Ds. van Beek Evangelisatie (Ned. Herv. Gem., H.Hoef). 's Middags 4.30 u., de heer O. Deen Evangelisatie (Ned. Herv. Gem. Den Oever) 'sMorgens 10 uur, de heer O. Deen. Doopsgezinde Gemeente Hippolytushoef. 's Middags 2.30 uur, Ds. H. W. Meihuizen Ger. Kerk (Beltstraat). Hippolytushoef. 's Morgens 10 uur en 's middags 2.80 uur Leesdienst. Geref. Kerk. (Den Oever). 'sMorgens 10 uur en 'smiddags 8 uur, Leesdienst. BURGERLIJKE STAND van 512 Maart 1936. ONDERTROUWD: S. v. d. Velde, grond werker, te Wieringen en C. Wal, te Schagen. D. C. Wit, broodbakker, en J. Strobbe- Orphehe, heiden te Schagen. C. P. Stam, grondwerker, te Schagen en T. A. G. Hen driks, te St Maarten. GETROUWD: J. Kaas en N. Biesboer. POLITIE. Gevonden: een portefeuille; twee vul- potlooden; een rijwielplaatje; een armband horloge. Verloren: een handschoen. Vermist: ,en kalf; een schaap. DE HANZE. In de commissie tot voorbereiding van de feestelijke opening van het kanaal en de nieuwe haven hebben zich voor „de Hanze" beschikbaar gesteld de heeren Jac. de Moei, J. de Ruijter en W. Plukker. MARKTOVERZICHT. De handel in vette koeien was Donderdag j.l. zeer matig, er waren juist geen zware koeien aangevoerd. De hoogste noieering was f 180. De aanvoer gaat steeds vooruit de laatste weken. De handel in kalfkoeien was heel goed, met een flinke aanvoer. Hoogste noteering kwam op f 200, een mooie prijs, maar het waren pracht koeien, welke Boontjes en Schoen hadden aangevoerd. GeldekoeieD, handel goed. In pinken was weinig handel. De handel in Buchtere kalveren was zeer kalm, prezen waren minder. Paarden, handel goed. Oude slacht schapen 1623 gld., handel goed. Overhouders matig. De handel in vette varkens was vrij goed, iets minder in prijs. Op de biggenmarkt wa3 het een kalme beweging, hoogste notee ring 14 gld. In kippen, konijnen, enz. geen verandering, handel gewoon. BRAND. Vrijdagmiddag, circa half vier, brak brand uit in üe kruidenierswinkel van den heer J. Kant alhier. Het perceel brandde tot den grond af. Eenig huisraad eq inventarisgoed wist men te redden. EeD pakhuis achter het perceel bleef behouden. Oorzaak wordt gezocht in een schoorsteenbrand. Verzekering dekt de schade. Groote belangstelling. Onder zeer groote belangstelling heeft Donderdagavond de opening van het gebouw van het Leger des Heils, gelegen in de Park straat te Den Burg, plaats gehad. Reeds om half acht ontstond voor 't gebouw zulk een gedrang dat de politie slechts met de groot ste moeite eenige ruimte voor het Heldersche Muziekcorps van het Leger, (dat voor deze gelegenheid was overgekomen) kon open houden. Te ongeveer acht uur werd de sleu tel door de jongejuffr. Tine Boekei aan onzen Burgemeester overhandigd, die zich bereid had verklaard 't gebouw officeel te openen. Het gedrang dat daarna ontstond om binnen te komen was zoo hevig, dat verschillende personen onwel werden. De groote auto-garage van den heer Boe kei, die tot dit doel is omgebouwd, heeft zulk een geweldige verandering ondergaan dat men 't gebouw niet meer herkend, 't is een recht gezellig zaaltje geworden; terwijl de bovenverdieping is ingericht voor Officiers kwartier. In de zaal is plaats voor 160 per sonen, doch op dezen openingsavond bevon den er zich naar schatting 220 tot 230 per sonen. Met enkele liederen uit de liederenbundel ving de plechtige ingebruikname aan, daarna sprak Adj. v. d. Loo enkele woorden van wel kom tot alle aanwezigen in 't bizonder tot den Burgemeester van Texel en zijne echtge- noote en tot Adj. Semijn van Den Helder, die met zijn zangbrigade en muziekcorps naar hier was overgekomen om de opening op te luisteren. Spr. sprak verder een woord van dank voor de hartelijke ontvangst, die 't Leger in deze gemeente was ten deel ge vallen. Daarna werd even 't woord gevoerd door Commandant Bouwe Vlas. Spr. gaf eenigs- zlns een overzicht van wat het Leger des Heils beoogt: 't Hoofddoel is het brengen van het Evangelie aan die personen, die niet door anderen bereikt kunnen worden; daarom staan wij ook niet vijandig tegenover andere godsdiensten al vindt men onze manier waarop wij ons doel trachten te bereiken wat te rumoerig. Een der voornaamste mid delen om tot ons doel te komen ls ons maat schappelijk werk. Spr. herinnerde aan de groote moeilijkheden, die het Heilsleger aan vankelijk op zijn weg heeft ontmoet. Hoe heel einders is het nu geworden, overal ontmoeten wij sympathie. Spr. wijst dan op de vriendelijke wijze, waarop de Bur gemeester dezer gemeente hen is tegemoet getreden en op de bizondere medewerking van den heer Boekei. Verder geeft hij een kort overzicht van de geweldige organisatie, die het Leger is geworden, waarop onmis kenbaar Gods zegen heeft gerust, wjj kun nen wijzen (met uitzondering van de R.K. kerk) op het grootste aantal Missieposten. Op ons hoofdkantoor in Londen zijn ruim 2000 personen in de administratie werkzaam. Verder wijst spr. op de met zorg overwogen keuze van officieren, voor dit coipshuis. Adj. Van der Ploeg staat al jaren als een der beste krachten van ons officierencorps in Nederland bekend, terwijl ook de jongere Luitenant Posthuma veel belooft voor de toekomst. Vervolgens kreeg Burgemeester Kamp het woord. Spr. heette het Leger des Heils van harte welkom in deze gemeente en sprak den wensch uit dat de dames Officieren hier een bizonder aangename taak zouden vinden. Verder sprak Z.Ed.Achtb. den wensch uit, dat dit corpshuis, waarvan zooals hem is ge bleken de Commandant Bouwe Vlas zelf de verantwoording draagt, aan haar doel zal beantwoorden ook tot heil van deze gemeente. Vervolgens werden de belde officieren, die voor 't Texelsche corpshuls zijn bestemd, ge ïnstalleerd door den Commandant. Ook voer den beiden even 't woord, waarbij Adj. v. d. Ploeg een bizonder woord van dank sprak tot mej. Nel Boekei, die haar en Luitenante Pos thuma reeds zoovele goede diensten heeft be wezen. Medegedeeld werd verder dat de diensten in dit gebouw als volgt zjjn geregeld: Zater dagsavonds om 8 uur wordt een samenkomst gehouden, Zondags om 7 uur Bidstond, 10 uur Heiligingssamenkomst, 4 uur Middagsamen komst, 8 uur Verlossingssamenkomst. Zon dagsschool voor de jeugd 9 uur, half één en 5 uur. Verder werden enkele nummers ten beste gegeven door de zangbrigade en sprak Com mandant Bouwe Vlas een keurige rede uit, waarin hjj verband bracht tusschen den sleu tel waarmede dit gebouw werd geopend door den Burgemeester, den sleutel van den He mel die in Christus' hand berust en den sleu tel van het menschenhart, dien de mensch zelf in handen heeft, totdat men zjjn hart ontsluit. Tijdens de samenkomst werd ook even het woord gevoerd door den brigade-comman dant Bakker, architect van het Leger, .die o.a. een woord van dank bracht aan den heer Boekei voor de medewerking tijdens den bouw en aan den architect Schermer, die zich met het toezicht bij den bouw heeft willen belasten. De bijeenkomst eindigde te onge veer kwart over tien. FEESTAVOND U.L.O. SCHOOL TE DEN BURG. Donderdagavond werd in Pen's schouw burgzaal te Den Burg een voordrachtavond gegeven door de leerlingen van dv. U.L.O.- School te Den Burg, die behalve door de ouders der leerlingen ook tegen entrée toe gankelijk was. De zaal was zeer goed bezet. De heer Jouwersma, hoofd dezer school, sprak het openingswoord, waarna de jongste leerlingen opvoerden de operette in 4 bedrij ven „Het gouden Fluitje" van A. J. v. d. Knaap en Evert Koning. Deze alleraardigste operete werd zeer mooi gespeeld. De zang was zeer goed, de bege leiding In goede handen, en de costumeering boven allen lof. De hoofdrol „I-ïugo" werd prachtig vertolkt, de kabouters leken echt uit een sprookje gestapt, de fee en de hekst, juist zooals we ze ons in onze jeugd bij het lezen van sprookjes voorstelden, evenals de andere figuren van deze operette. Zoo we reeds zeiden werd er zeer goed gespeeld, vooral de balletdans der feeën was prachtig. Notaris Mulder was dan ook stellig de tolk van alle aanwezigen, toen hij na afloop der uitvoering dank bracht aan den heer en me vrouw Jouwersma voor de moeite, die ze zich hadden getroost om de opvoering zoo te doen slagen. Ook de dames A. v. d. Meulen—Flens, E. Dijt en M. BruijnRab ontvingen welver diende hulde voor de verzorging van het mu zikaal gedeelte. Max Mulder bood aan de dames Jouwersma, v. d. Meulen en Bruijn hiervoor bloemen aan. In de pauze, die nu volgde, werd tot dek king der kosten een verloting gehouden, waarvan de lootjes reeds van te voren waren verkocht Na de pauze werd opgevoerd een buitenge woon leuk tooneelstukje, genaamd „De kam- peerclub „De houten Haring", en vervaardigd door een der onderwijzers van de UL..O.- School, den heer M. J. Oele. De heer Oele heeft reeds meermalen getoond op dit gebied iets te presteeren, en dit heeft zijn naam in deze nog verre overtroffen. Geen eentonige opvoering van een goed geleerd stukje, doch een vlot en vroolijk spelletje, dat een juisten kijk geeft op het leven van de jeugd van om streeks 16 jaren. Op den feestavond, die een gedeelte van dit stuk vormt, werd nog een leuke voordracht gegeven en een potpourri door een der medespeelsters gespeeld, zoodat de noódige variatie was aangebracht. De op- voerenden hadden blijkbaar niet veel moeite gehad zich in hun rol te verplaats, allen zónder uitzondering speelden uitmuntend. De U.L.O.-avond mag ook dit jaar weer zeer goed geslaagd heeten, wat wel een vol doening ls voor het hoofd der school en allen, die tot het welslagen medegewerkt hebben. BURGERLIJKE STAND van 7 tot en met 13 Maart 1936. GEBOREN. Cornelia Emma, d. v. J. D. Bakker en M. A. Commandeur; Mina, d. v. C. C. Barhorst en J. E. Stolk. OVERLEDEN: Maria Witte, geh. met C. Smit; Pieter Gerrit Eelman, 70 jaar. EXAMEN. Vrijdag slaagde te Utrecht voor het can- didaats-examen in de rechten, mej. G. Keijser Jd. van Texel. POLITIE. Gevonden: 3 portemonnaies, 1 bruine ceintuur, 1 catech. leerboekje, 1 nikkel pols horloge. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. Den Burg, v.m. 10 u., Ds. Visser Oosterend. v.m. 10 uur, Ds. Kok. Waal, v.m. 10 u., Ds. van 't Hooft. Den Hoorn. v.m. 10 u., Ds. Moen Doopsbediening De Cocksdorp, van. 10 u., Ds. Salra Zuid E i e r 1., n.m. 3 u,. Ds. Salm. Oudeschild, v.m. 10 uur, Ds. Scholte De Koog, 'sav. 7.30 u., Ds. v. 't Hooft. Doopsgezinde Gemeente. Den Burg, v.m. 10 u., Ds. Vis. Doop. Gereformeerde Kerk Den Burg, (Gebouw Fanfare) v.m. 10 uur, Cand. Berger Voorbereiding H. Avondmaal n.m. 3 uur, Ds. v.d. Leer Oosterend. v.m. 10 u., Ds. v.d. Leer n.m. 3 uur, Cand. Berger Voorbereiding H. Avondmaal Gereformeerde Kerk (H.V.) Oosterend, v.m. 10 en n.m. 3 u., Ds. Buskes. LAGERE LANDBOUWSCHOOL. Voor de betrekking van directeur aan <4' Lagere Landbouwschool alhier hebben zich 11 sollicitanten aangemeld. Toelichting van den minister van land bouw en visschcry. De minister van landbouw en visschertj heeft ter uitvoering van art. 38 der Land- bouw-Crisiswet aan de Kamer mededeeling gedaan van de vaststelling van Koninklijke besluiten tot uitvoering en toepassing van eenige artikelen dier wet Aan de toelichting daarbjj wordt het vol gende ontleend. Zeevisch» Ingevolge de artikelen 2 en 3, lid 1, van het Crisis-Zeevischbesluit 1934 I is de aanvoer van zeevisch met schepen, voorzien van een Nederlansch letterteeken, onderworpen aan een heffing. De zeevisch, aangevoerd met buitenlandsche schepen, was evenwel niet met een heffing belast. Evenmin was dit het geval met de rechtstreeks uit het buitenland inge voerde zeevisch. Door deze regeling verkeer den de Nederlandsche reeders in ongunstiger positie dan de reeders, die met buitenlandsche schepen aanvoerden, en waren de concurrentie mogelijkheden van de door Nederland sche schepen aangevoerde zeevisch en de door buitenlandsche schepen aangevoerde en de ingevoerde zeevisch niet gelijk. Uit billijkheidsoogpunt kon deze toestand niet worden bestendigd. Bovendien maakten de moeilijkheden met den afzet van alle soor ten haring het gewenscht den invoer van alle soorten haring en den aanvoer van ver- sche haring met buitenlandsche schepen te gen te gaan. Door het KJB. van 12 September 1935 ia in het Crisis-Zeevischbesluit de bepaling op genomen, dat de aanvoer van zeevisch en versche haring met buitenlands jhe schepen, alsmede de invoer van zeevisch en van ha ring, welke zich bevindt in verschen, gezou ten, gedroogden, bevroren of gekoelden toe stand of op eenigerlei andere wijze bewerkt is, slechts is toegestaan tegen betaling van een heffing ten behoeve van het Landbouw crisisfonds aan een door den minister aan te wijzen crisisorganisatie. De geldigheidsduur van het Crisis-Zee- viscli-besluit 1934 I is verlengd tot 1 October 1936. Haring, In verband met de ontduikingen van de be palingen, dat ieder schip, dat ter haring vangst mag uitvaren, tusschen twee opeenvol gende reizen ten minste 48 uur in de haven moet blijven liggen, is bij Kon. besluit van 2 Aug. 1935 in het Crisis-Haringbesluit 1934 I de bepaling opgenomen, dat de aanvoer van pekel- en steurharing in Nederland slechts toegestaan is met dezelfde schepen, aan boord waarvan de haring is verwerkt, en door ree ders, die zich tegenover een door den minis ter aan te wijzen crisisorganisatie hebben ver bonden, de aan boord van hun schepen ver werkte pekel- en steurharing in Nederland aan té voeren. Dit besluit ls in werking getreden op 14 Aug. 1935. De bloembollensiuiceringsmaatregelen voor het jaar 19341935 hielden o.m. in een regeling voor de inlevering van het surplus bloembollen tegen vergoeding van 85 pet, van den binnenlandschen minimumprijs. De fondsen voor deze vergoedingen werden ge vonden uit heffingen te betalen door telei'3. Ten einde de moeilijkheden, die hij deze re geling ontstonden, te ontgaan, ia thans een systeem aangenomen, waarbij de bedoeling voorzit, dat de regeling van afkoop zal ge schieden door het vak zelf. De betreffende regeling geldt tot 31 Juli 1930. Het bloembollensaneeringsplan In verband met de inwerkingtreding van het Crisis-Bloembollenbesluit 1935 zijn eenige wijzigingen in het bloembollensaneeringsplan 1933 (Teelt) noodzakelijk gebleken. Laatstgenoemd besluit diende mede van toepassing te worden verklaard op produc ten van de bloementeelt aangezien het rege len inhoudt bejtreffende alle bloembollenkwee kers, onverschillig voor welke doeleinden zij de bollen telen. In verband hiermede zijn ten aanzien van zuivere bollenkweekers, tevens kweekers van bolbloemen, afzonderlijke rege len gesteld en is daarbij de mogelijkheid ge schapen ten aanzien van hen afzonderlijke regelen te stellen, onder andere omtrent de hun toegestane beteelbare oppervlakte. Voorts is bepaald, dat de overschrijding van teeltvergunningen aan de goedkeuring van de Nederlandsche Sierteeltcentrale zal zjjn onderworpen. Er is bepaald, dat een teeltvergunning zal gelden gedurende een geheel teeltjaar, met uitzondering van den t(jd, gedurende welken de betrokken georganiseerde niet voldoet aan de vereischten, voor het uitreiken van de ver gunning gesteld, nadat deze in gebreke is ge steld. Aanwijzing van de perceelen, waarvoor de vergunning geldt, i3 onderworpen aan de goedkeuring van de Sierteelt Centrale. Het verbod tot verhandelen beneden de door de minimumprijzen is ook voor 1936 van toepassing verklaard. Ten aanzien van de door de kweekers ten bate van het opkoopen van het bloembollen- surplus te verleenen korting is een uitzonde- ringsrcgeling gemaakt, voor zoover betreft groen verhandelde bollen aangezien in de practljk is gebleken, dat een algemeene rege ling in dezen niet is te stellen. De minimum- prijsregeling van deze zoodanig verhandelde bollen is eveneens komen te vervallen. Het besluit is in werking getreden op 7 Februari 1936. Bloemen. De teeltvergunning voor het kweeken van producten van de bloementeelt wordt thans verleend voor de in de vergunning vermelde tijdvakken, welke tijdvakken worden geba seerd op den toestand In het jaar 1933, ten einde te voorkomen, dat de personen, die het kweeken van bloemisterijproducten slechts als aanvulling b.v. van een tuinbouwbedrijf uitoefenen, er overgaan Het fe "aeèic jaar producten van de bloementeelt te kweeken. Voorts i<j eenzelfde regeling voor het ver plaatsen vai^ het bedrijf enz. getroffen als voor de bonn,j{weejierjj. Het betreffeajde besluit is in werk r.g ge treden op 30 December 1935 en geldt tot 1 Januari 1937.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 15