Radio-programma Op en om het Binnenhof. De van ouds beroemde en beproefde AkhersKloosterbalsem GEMENGD NIEUWS 1 HELDERSCHR COURANT VAN ZATERDAG 14 MAART 1936 Binnenland Het 23ste kind! Toon de Saai tot 5 jaar veroordeeld. Een smokkelbende. De autobussen op den Afsluitdijk Nederlander over de grens gelokt De zaak tegen de redac teuren van Volk en Vaderland. Toch gesnapt. Weekkromek Gaan handel en scheepvaart in op waart sche richting Gematigd optimisme van minister Gelissen. Het landbouwbeleid van Dr. Deckers. - Veel crit ek gekalmeerd. - De minister ziet nog geen duidelijk perspectief blijft ongeëvenaard: als wond-mijddel, als wrijf-middel, als huid -middel. het beproefde huismiddel Do petroleumventer C. Vork, te Noorden (gem. Nieuwkoop) heeft Woensdag ter se cretarie aangifte gedaan van de geboorte van het 23ste kind. Het merkwaardigste is zeker wel, dat alle kinderen nog in leven zijn. Van de 23 sprui ten, waarmee het gezin thans is gezegend, zijn er 8 gehuwd of buiten de ouderlijke wo ning in betrekking, zoodat men dagelijks met 15 kerngezonde kinderen om den disch ge schaard is. A. M. H., bijgenaamd Toon de Saai, uit Oss, is door de rechtbank te 's-Hertogen- bosch veroordeeld tot 6 jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis, we gens diefstal en inbraak bij P. Reijnders en bij C. Sanders te Eindhoven, in welke beide gevallen de buit telkens 200 was. De eisch was 6 jaar. Woensdagnacht is door kommiezen te Bu- del een groot aantal smokkelaars ontdekt, die sedert langen tijd aan de Zuidgrens hun werk deden. De kommiezen slaagden erin slechts twee van de smokkelaars te arrestee ren. De overigen wisten in het donker te ont komen. De in beslag genomen smokkelwaar be stond uit 550 kg suiker, 222 kg boter en 13 fietsen. De eisch van de Nederlandsche Reisvereeni ging tegen den Staat toe gewezen. De president van de rechtbank te Leeuwar den heeft uitspraak gedaan in kort gedlDg tusschen de Noord-Nederlandsche Reisver- eeniging te Leeuwarden en den Staal der Nederlanden inzake de inbeslagneming van autobussen op den Afsluitdijk. De eisch van genoemde Reisvereeniging werd toegewezen en den Staat verboden voort te gaan met het in beslag nemen van autobussen diervereenl- ging, met een dwangsom van f 1000 voor iedere overtreding voor zoover het betreft bet arrondissement Leeuwarden. 8 maanden in een Dultsche gevan genis doorgebracht. Ziekere D. uit Gennep heeft niet lang ge leden wegens overtreding van de verorde ningen op de deviezen acht maanden in de gevangenis te Hamburg gezeten en is vervol gens naar Nederland teruggekeerd. Eenmaal weder in zijn eigen land (Neder land), heeft hij den Nederlandsch°n autori teiten meegedeeld, dat men hem door een valsch telegram over de grens had gelokt, ten einde hem te kunnen veroordeelen en straffen. D. heeft te Kleef een vriend wonen, wiens voornaam Jan is. Uit Kleef kreeg hi) een telegram met verzoek om wegens ziekte dadelijk over te komen. Onderteekening: Jan. D. twijfelde niet of dit telegram kwam van *ijn vriend Jan en hij begaf zich onmiddellijk naar diens woning te Kleef. Daar trof hij zijn vriend echter niet aan, maar alleen diens vrouw, welke hem mededeelde, dat haar echt genoot onmogelijk het telegram kon hebben gezonden, omdat hij eenige dagen geleden was gevangen genomen. Toen D. daarop eveneens werd gearresteerd, was hij overtuigd ln een val te zjjn geloopen. H.M. gezantschap te Berlijn heeft het geval onderzocht en daartoe het telegram in kwestie opgezonden aan het telegraafkantoor te Kleef met verzoek om opgaaf, wie de af zender was geweest. Het antwoord luidde: „Zollsekret&r E. uit Emmerik". Aldus was het vermoeden van D., dat hij over de grens was gelokt, objectief bevestigd. Het gezantschap heeft daarop de bevoegde Duitsche instantie met een en ander in ken nis gesteld en om onderzoek en opheldering verzocht. Het gezantschap gaf de mededee- lingen van D. weder en voegde daaraan toe, reden te hebben tot het vermoeden, dat het telegram was opgegeven door den Duitschen douanebeambte E. Als antwoord kwam de verzekering, dat deze douane-ambtenaar er buiten stond en het telegram door de vrouw van „Jan" was opge geven. Dit zou het onderzoek van de Duitsche instantie hebben uitgewezen. Zjj wist blijk baar niet, dat het gezantschap over een amb telijk stuk beschikt (het antwoord van het telegraafkantoor) hetwelk bewijst, dat deze verzekering niet op waarheid berust. Thans zal natuurlijk het bewijsstuk in het geding worden gebracht en men mag naar de verdere ontwikkeling benieuwd zijn, want voorshands mag als bewezen worden be schouwd, dat D. over de grens is gelokt en op een klacht van het gezantschap het feit eenvoudig geloochend is. De procureur-generaal eischt zware straffen. In hooger beroep heeft zich Donderdag te verantwoorden gehad dr. E. G. H. V., redac teur van het nationaal-socialistische maand blad Nieuw-Nederland, die zich 17 December voor de Utrechtsche rechtbank te verant woorden heeft gehad wegens het publiceeren van artikelen met beleedigenden inhoud voor regeering, regeeringspersonen en regeerings- lichamen. Dr. E. G. H. V. was wegens be- leediging veroordeeld tot 100 boete subs. 50 dagen hechtenis. Hem was ten laste gelegd dat hij in September zich beleedigend had uit gelaten over den Nederlandschen minister raad, althans over een openbaar lichaam en opzettelijk dr. H. Colijn had beleedigd door in het maandblad Nieuw Nederland een arti kel te doen opnemen handelende over de jongste kabinetscrisis. Verdachte was niet verschenen. De procureur-generaal eischte tegen ver dachte drie maanden gevangenisstraf. Arrest 26 December. De zaak van do redacteuren van Volk en Vaderland. Vervolgens hebben zich in hooger beroep te verantwoorden gehad mr. H. R„ waar nemend hoofdredacteur van Volk en Vader land, J. H., redacteur, en mr. S. A. v. L., hoofdredacteur van hetzelfde blad. Deze drie hebben zich voor de Utrechtsche rechtbank op 17 December te verantwoorden gehad wegens het publiceeren van artikelen met be leedigenden inhoud voor regeering, regee ringspersonen en regeeringslichamen. Mr. H. R. was op 81 December wegens beleediging veroordeeld tot 200 boete subs. 50 dagen hechtenis; J. H. en mr. 8. A. v. L. werden vrijgesproken. De officier van Justitie te Utrecht had tegen mr. H. R., drie maanden gevangenisstraf gedacht, tegen J. H. 100 boete, subs. 30 dagen hechtenis, tegen mr. 8. A. v. L. 100 boete subs. 30 dagen hech tenis. Aan mr. H. R. was ten laste gelegd, dat hij in Volk en Vaderland een artikel had doen opnemen, waarin wordt gezegd, dat een minister van defensie wordt gevraagd, voor welke betrekking vakkennis onnoodig is, ter wijl bij gebleken ongeschiktheid overplaat sing naar een ander departement of naar een goedbetaalde baan niet is uitgesloten. In het zelfde artikel wordt gesproken van gratis pleizierrelsjes per niarinevaartuig naar Indië of elders, terwijl het artikel eindigt met de mededeeling, dat sollicitaties worden inge wacht onder motto: Buitverdeeling, aan het centraal distributiebureau voor baantjes. Deze z.g. advertentie was overgenomen uit het blad De Daad: het eerste deel ervan, al dus de dagvaarding, doelde kennelijk op den gewezen minister van defensie, terwijl het laatste deel kennelijk sloeg op de regeering van ons land en een uitlating in opzettelijk beleedigenden vorm daarover, althans over het openbaar gezag of eenig openbaar lichaam, opleverde. Een tweede artikel, waar van eveneens de opneming aan mr. H. R. ten laste ls gelegd, was getiteld: Visschers ln nood. Hierin wordt een beleedigende uiteen zitting gegeven over „Centrales". Aan J. H. was ten laste gelegd, dat hij zich ln October opzettelijk ln beleedigenden vorm heeft uitgelaten over de Eerste Kamer door met opzet ln Volk en Vaderland een ar tikel te doen opnemen, getiteld: „Uit den praathof, Van beide fronten geen nieuws", waarin een passage voorkwam, waarin h(j de Eerste Kamer vergeleek bij een melkkoetje voor vergrijsde politici. Tenslotte heeft mr. 8. A. v. L., zich we gens beleediging te verantwoorden gehad, daar hij in Volk en Vaderland een artikel heeft doen opnemen, getiteld: „Het roode gevaar", waarin de woorden „het aftandsche systeem, dat ons regeert" beleedigend werden geacht voor 's lande regeering, althans voor het openbare gezag of eenig openbaar lichaam. Mr. R. had hooger beroep aangeteekend, aangezien hij zich niet schuldig achtte aan het ten laste gelegde. De officier requireerde tegen mr. R. vier maanden gevangenisstraf, tegen verdachte H. een geldboete van 100 subs. 26 dagen hechtenis, tegen mr. van L.„ die het aanzien van de regeering ernstiger beleedigd heeft dan de tweede verdachte, een maand gevan genisstraf. „Uw oordeel over anderen leert ons beter wie gij zjjt, dan wie die anderen zijn." Arrest 26 dezer. Drie arrestaties te Deventer. Het vorig jaar werd ten huize van den landbouwer te Diepenveen een overval met berooving gepleegd door drie personen; de aanvallers moesten terugdeinzen. Een der aangevallenen werd door een van de indrin gers met een gummistok bewusteloos gesla gen. De marechaussee te Deventer en de ge meentepolitie te Diepenveen lieten niets na om de aanvallers op te sporen, hetgeen ook eindelijk gelukt is. Men heeft thans gearres teerd drie Deventenaren, de gebroeders v. d. H. en zeker F., personen tusschen 20 en 30 Jaar. Zij hebben bekend den overval te heb ben gepleegd, benevens elf diefstallen met in braak te Deventer, Diepenveen, Gorssel en Twello. Een deel van den buit is teruggevon den. De gearresteerden zijn naar Zutphen ge bracht. Den Haag, 12 Maart. Deze weck zijn ln belde takken onzer Volks vertegenwoordiging de voornaamste zaken betreffende onze volkswelvaart ter sprake gekomen. Terwijl ln de Tweede Kamer be raadslaagd werd over de zoo gewichtige land bouwvraagstukken, behandelde men in den Senaat minister Gelissen's budget, waarbij natuurlijk de situatie van handel en scheep vaart onder het oog werd gezien. De debatten hebben in 't algemeen doen gevoelen, dat onze Regeertng zich dapper blijft verweren tegen alle opdoemende moei lijkheden, al erkent men openlijk, dat het aan geven van duidelijke richtlijnen ten aanzien van het te volgen beleid onmogelijk is, door de ongewisheid van het geheele wereldbestel. Maar de rede, welke dr, Gelissen in ant woord op wat de Senatoren over zijn begroo ting hadden opgemerkt, heeft gehouden, adem de een gematigd optimisme, wijl Z. Exc. kon wijzen op duidelijke teekenen van een hoe wel nog schuchtere opleving. De bewindsman zag „gunstige voorteeke nen"! De scheepvaart neemt weer meer deel aan het wereldverkeer; de groothandelsprij- zen verschillen nog slechts twee procent van het wereld-niveau. Er is een daling ln het aantal failissemen- ten. Edoch: de werkloosheid blijft groot, maar in vergelijking met andere landen niet onrust barend... Veel van hetgeen door den minister werd opgewerkt was zeer stellig Interessant, doch bracht gelijk wel verwacht kon worden weinig nieuws, wat de feiten betreft Het be toog is stellig leerzaam voor degenen, die zich op de hoogte willen stellen van de positie van ons land temidden der volkeren, en die verzuimd hebben, kennis te nemen van al hetgeen daarover nog kortgeleden in het Par lement is gezegd. Na opgenoemde aangelegenheden kwam „Justitie" ter tafel. In de Tweede Kamer ls een goed deei van de week heengegaan met de behande'lng van dr. Decker's begrooting van het Landbouw crisisfonds. Men meende waarschijnlijk tijd ln piofusie te hebben, doch plotseling kwam president Ruys met de mededeeling, dat een CYtra-avond-vergadering noodig zal zij') om niet alleen deze week met de landbouwzaken gereed te kunnen komen, maar ook, wijl het ontwerp nopens het heffen van een verhoogd invoerrecht op benzine ten bate van den ver snelden bruggenbouw (het veelomstreden ont werp!) eveneens vóór Zaterdag moet zijn af gedaan. Waarvoor die overgroote haast Naar mr. Ruys zei, vergadert men ln de a.s. week in de afdeelingen en is er „voorhands" geen aanleiding voor openbare vergaderingen. En dat, terwijl zoo velen hadden gerekend op snelle afdoening van de materie aangaande de vaste lasten! Men zal toch niet van plan zijn, een en ander tot na Paschen te laten liggen?! Maar wat het landbouwdebat betreft, aan vankelijk kwam van overigens goedgezinde zijde nu en dan onmalsche critlek los. Er bleek eenige teleurstelling over de daden van den nog niet zoo lang aan het landbouw-be- wind zijnden minister. Niet minder dan een en twintig sprekers voerden het woord. Wederom kan dus moei lijk worden staande gehouden, dat de agra rische belangen ln de Tweede Kamer geen pleitbezorgers vinden! Maar de talrijke adviezen, Z. Exc. verstrekt wijzen er toch duidelijk op, dat ook de Kamer ten aanzien van de vele moeilijkheden geen vaste richtlijnen weet aan te geven. De een wil sterke verschuiving van veeteelt naar landbouw, en de ander komt daar juist tegen op. Een derde acht een nieuwe afslachting op grooten schaal aanbevelenswaardig, terwijl nummero vier juist het tegendeel betoogt. Het ministerieele betoog, dat naderhand nog werd aangevuld bij de behandeling van de afd. „Melk en Zuivel", bracht natuurlijk niet op elk gebied bevrediging. De Kamer heeft misschien ook wel wat veel ongeduld aan den dag gelegd, toen z(j verleden week nogal ongemakkelijke critiek liet hooren ten aanzien van het beleid van dr. Deckers. Een en ander valt wel te ver klaren uit de hooge verwachtingen, welke de bewindsman bij zjjn optreden aan het bij uit stek vreedzame departement gewekt had, wijl men den heer Deckers immers kende als een prima organisator, als een man, die weet wat hij wil en wil wat hij denkt, dat goed is. De antwoordrede van den bewindsman deed nu en dan duidelijk uitkomen, dat Z. Exo. bij zijn optreden voor tal van moeilijkheden stond en dat hij niet steeds maar dadelijk een voor honderd procent goede oplossing bij de hand had. Maar het siert den minister, dat hij zeer ontvankelijk is voor opbouwende cri tlek en niet schroomt openlijk te verklaren, dat hjj zich vergist kan hebben. Doch over 't algemeen wist dr. Deckers het vertrouwen ln zijn beleid te verstevigen, men voelde allerduidelijkst, dat de bewinds man de vraagstukken onder de knie heeft en het ware boerenbelang op gezonde wijze wil dienen. Z. Exc. deed echter goed uitkomen, dat hi) niets meer voor zijn rekening neemt dan men- scheljjkerwijs van hem verwacht mag worden. Zoo hadden de heeren v. d. Sluis (S.D.) en Westerman (Nat.) steen en been geklaagd over het gebrek aan perspectief ln de daden des bewindsmans. „De heer Van der Sluis kan niet ln de toekomst blikken, en ook de heer Westerman niet!" riep dr. Deckers uit. Vraagt men mij: „wat zal uw systeem zfln dan antwoord ik: „ik weet het niet!" Z. Exc. wees op de voortdurend veranderende aspec ten, niet het minst op internationaal gebied, zoodat het uitstippelen van vaste richtlijnen onvoorwaardelijk moet uitloopen op decepties van de ergste soort. De heer Deckers gaf onmiddellijk toe, dat het huidige systeem maar niet Jaren kan door gaan; daarom is de commissie-van Loon inge steld om te onderzoeken, hoe in de naaste toekomst dient te worden opgetreden. Z. Exc. verzekerde met nadruk, dat de tuinbouw In die commissie voldoende ls vertegenwoordigd. 's Ministers algemeene inzicht was, dat de Regeering en de volksvertegenwoordiging de geneesheeren zjjn, die het ziekteproces aan dachtig hebben te volgen en de ziekte te over winnen. Want: „Het landvolk laat zich ook onder de zwaarste beproevingen niet ontmoe digen!" Ernstige klachten poogde de minister te gemoet te komen. Veel was gemopperd over de verlaging van den richtprijs voor de tarwe. Dr. Deckers hield momenteel vol dat 9 vol doende is, erop wijzend, dat men niet van de gedachte moet uitgaan, als zou een boe renbedrijf alleen van de tarwe-opbrengst moe ten bestaan; er zijn immers nog tal van pro ducten. die geld opbrengen. Evenwel: Z. Exc. zou nagaan, ln hoeverre de verlaging aan vaardbaar is althans of zijn inderdaad schade zal berokkenen Is dat toch het geval, dan zal er iets op gevonden moeten worden. Voorts had men sterk gepleit voor de be langen van de kleine boeren. Evenwe' was critiek geoefend op de bekende uitkeering- ineens. Z. Exc. zette uiteen, dat die uitkee- ring in overeenstemming is met de Land- bouwcrisiswet, zij gold als een hulp ln den nood. Z. Exc. betwistte ten sterkste, dat een en ander verband hield met de verlaging van den tarwe-richtprtjs. Om de behartiging van de belangen der kleine boeren volledig te verzekeren, wordt aan het departement van Landbouw een aparte dienst voor die groep geschapen. Deze mededeeling werd kennelijk met genoegen vernomen De klachten baden zich verder uitgestrekt tot de landarbeiders, die het vaak zoo arm hebben. Z. Exc. verzekerde, dat, als het loon gezakt ls beneden een redelijk peil, hij krach tens wettelijke machtiging zijn beschermende hand zal uitstrekken. Ziehier enkele belangrijke tegemoetkomin gen van den bewindsman. Critiek van meer symbolischen aard (om een recent woord te gebruiken!) ging Z. Exc. evenzeer te lijf. Verschillende afgevaardigden hadden ernstig het voorhoofd gefronsd over het woord „steun" ln de Memorie. „What Is ln a name?", citeerde dr. Deckers. Maar die uitdrukking wenschte hij ln dit verband zelfs niet te gebruiken, want staat in de Land- bouwcrisiswet niet: „ten behoeve van steun aan den Landbouw..." Dr. Decekers vond 't het juiste, te gewagen van „hulp aan bedrijven", evenals de industrie „geholpen" wordt, waarvoor men zich even min behoeft te schamen! De hierboven gereleveerde klachtenreeks ls echter nog niet volledig. Vooral de heer Ebels (V.D.) had geprutteld over de late Indiening der begrooting, en de minister zette uiteen, dat de ramingen van het fonds zeer, zeer moeilijk zijn. Maar Z. Exc. zal zien, de zaak in 't vervolg ie bespoedigen. Een reeks klagers was opgekomen tegen het nieuw gevolgde begrootingssysteem. De heer Smeenk (A.R.) had gezegd, dat de ware toestand „gecamoufleerd" was geworden. En mr. Teulings gebruikte de term „goedpraten van tekorten". Dr. Deckers maakte zich over dergelijke woorden boos. Hjj wees ze dan ook met kracht van zich af, uitroepend, dat zekere critiek buiten de Kamer van dergelijke exclamaties gretig gebruik pleegt te maken. Maar om iedere achterdocht den kop in te drukken zou de minister in 't vervolg weer de methode van 1935 volgen. Er kwamen nog enkele aparte zaken naar voren. Zoo zal de minister verbindend-ver klaring van loonovereenkomsten met de land arbeiders ln plaats van verplichte arbitrage ernstig overwegen. Voor de rechtspositie van het crisisdienst-personeel is een commissie van advies ingesteld. De replieken brachten aan het licht, dat men lang niet ongevoelig was voor de tege moetkomende houding van den bewindsman. De heer Wijnkoop (Comm.) echter trachtte de gelegenheid te benutten door de indiening van een motie, vragend financieele hulp voor kleine boeren en tuinders, zoodat zjj niet naar de werkverschaffing behoeven te gaan. Dr. Deckers verwees deze materie naar Sociale Zaken, en de Kamer stemde haar af, met Socialisten, Vrijz. Democraten en enkele een lingen vóór. Men bleef uitvoerig stilstaan bij de afdee- ling „Melk en Zuivel", door den heer van den Heuvel (A.R.) niet ten onrechte het voor- naamste deel van het budget genoemd. De meeste beoefenaren van den landbouw zijn I immers bi) deze zaken ten nauwste geinte- j resseerd! Vele interne vraagstukken wqj-den ter sprake gebracht, en zeer sterk kwam de mar garine-kwestie op den voorgrond. Die zaak vind ook ruime belangstelling buiten den kring der agrariërs! Reeds zoo lang wordt geageerd tegen het margarine-bedrijf, dat niet weinigen beschouwen ais een ongeluk voor den boerenstand. Ook begrijpt men vaak niet, waarom bij het onderhouden van een verliesgevende boterexport de natuurboter duurder wordt gehouden dan de margarine, welke anders wel verdwijnen zou, zeer ten voordeele van het natuurlijke product. Over deze aangelegenheid werd heden lang en breed gepraat. Er zijn afgevaardigden zooals de heeren van der Weyden (R.K.en Van Houten (C.D.) die de margarine liever vandaag dan morgen zagen verdwijnen. Maar anderen o.a. de heeren van den Heuvel, Kupers (S.D.) en Kortenhorst (R.K.) den ken daar anders over. Eerstgenoemde zette uiteen, dat verdwijning van de margarine tot gevolg zou hebben, dat de natuurboter vee) goedkooper dan thans verkocht zou moeten worden, willen de weinig draagkrachtigen het „margarinefront" van nu! hun brood kunnen blijven besmeren. Gesteld, dat de natuurboter even duur werd als de mar garine thans, dan zou zulks beteekenen, dat de boer slechts 3 cent per liter voor zjjn melk kan krijgen. En dat is te weinig! En minls ter Deckers zei ervan, dat beperking van het margarine-verbruik leidt tot grooter ver bruik van andere vetten, die dan duurder zullen worden, terwijl de boter ln prijs zou dalen. Deze consequenties kon Z.Exc. niet aanvaarden. Onze boterpolitiek ls niet op den verkeer den weg, constateerde dr. Deckers. De po sitie van de boter op de vreemde markten moet zoo gunstig mogelijk zijn. Wel wilde hjj overleg plegen met Defensie in de richting van gebruik van boter in het leger en op de vloot, waarom verschillende afgevaardigden gevraagd hadden. Ten aanzien van de margarine had men een middel aan de hand gedaan, dat dr. Kor tenhorst een „wanhoops-middel" noemde, na melijk: het product een kleurtje te geven, zoodat het dadelijk te herkennen is. Daar voor voelde de minister niet veel. Men had Z.Exc. al eens een specimen in dit opzicht gezonden, doch hjj moest er niets van heb ben. Trouwens, met nadruk verzekerde de be windsman, dat de genomen margarine-maat regelen in het belang van den zuivel waren, „Ik zal de margarine-industrie niets meer, maar ook niets minder aandoen dan in het belang van den landbouw noodig ls," aldus dr. Deckers. Het botervraagstuk bracht vanzelf een andere kwestie ter sprake en wel de melk productie, En daarmee houdt weer ten nauw ste verband de grootte van den rundveesta pel. De heeren Hiemstra en Van Voorst za gen heil in een nieuwe afslachting op groo ten schaal, doch de minister beschouwt dat als een uiterste middel. Liever zoekt hjj het ln de allereerste plaats in vergrooting van den export. En: in beperking van het aantal halveren. Aan het departement van Sociale Zaken wordt gewerkt aan het denkbeeld, ln plaats van het blikvleesch goedkoope eieren voor de gesteunden beschikbaar te stellen. De heeren Kupers en De Visser (Comm.) hadden wel gezegd, dat de werkloozen daar niet zooveel aan hebben, doch Z.Exc. ontkende dat, wij zend op het verzet, dat eerst tegen het blik vleesch ontstond, terwtjl men nu klaagt over het verdwijnen daarvan. Ook zal de minister zoovee) mogelijk bevorderen, dat allerlei goedkoope voedingsmiddelen onder behoefti- gen en werkloozen tegen minimale prijzen worden verstrekt. Er resten nog enkele notities uit de rede van den minister. Zoo ls ln overweging te bevorderen, dat „bevroren" export-rechten wat meer „ontdooien"... Snijwondra Brand wond» wanl dit is nel bijzondere voordeel van Akker's Kloosierbalsem i een verrassend snelle wond-zuiverende en wond-heelende werking zonder liileekens en tegelijkertijd een won dere uilwerking op spieren, weefsels en ge wrichten. Daardoor bijzonder doelmatig bij kneuzingen en dergelijke verwondingen. A Als wond-middel onmiddellijk verzachtend, zuiverend en genezend bij oude en nieuwe wonden, zweren, brandblaren, ontvellingen, insecten-beten, uitslag, dauwworm, zonne brand, wintervoeten, winterhanden, schrale huid, springende handen, doorrijden en won de- of doorgeloopen plekken, aambeien, enz. Als wrijfmiddel ongeëvenaard tegen pijn in spieren en gewrichten, rheumatische aan doeningen, spit in den rug, stijve nek, spier- venrekkingen, stramheid in de ledematen, zadelpijn, verstuikingen, heupjicht, enz enz. Overal verkrijgbaar I Doosje van 10 Gram 35 cent, Potten vant 15 Gram ól'/i cent, 50 Gram i 1.04 en 100 Gram i 1.82. De groote potten zijn voordeeliger 1 Rheomatiefc Spit in den rug Winlervoetea Het denkbeeld-Van Voorst tot Voorst, op komend voor het scheuren aan weiland, bleek dr. Deckers niet erg aanbevelenswaardig te achten. Het beoogde doel, vermindering van den veeteelt, zag hfl daardoor niet altijd be reikt. En zeker mag niet onvermeld bleven, dat de mlnlstcv naar aanleiding van een inter ruptie verklaarde, dat de indiening van een nieuwe Pachtwet niet zoo lang op zich zal doen wachten. De heer Van Houten (C.D.) had een „brandende" kwestie ter sprake gebracht, namelijk het veelvuldig omkomen van vee b(j brand. Z.Exc. zal zien, hoe in deze het best preventief kan worden opgetreden. Ebt mr, Kortenhorst, die klaagde over zekere ver starring in de raelkateunregeling kreeg te hooren, dat de minister „daar zelf bjj" ie. Minister Deckers kan zeker zijn van de aanneming der fondsbegrootlng. Parlementariër, j ZONDAG 15 MAART. Hilversum L 1876 m. 8.55 VARA, 10.00 VPRO, 12.00 AVRO, 5.00 VARA, 8.00—12.00 AVRO. 8.55 Gramofoonplaten. 9.00 Sportnieuws. Tuinbouwcauserie, 9.30 Gramofoonplaten. 9.45 Lezing. 10.00 Zondagahalfuur. 10.30 Ned. Herv. Kerkdienst, 12.00 Filmpraatje. 12.30 Omroeporkest. 1.00 Relais uit Indië. I.30 Kovacs Lajos' orkest. 2.00 Boekbespreking. 2.30 Groninger Orkestvereen. en soliste, 4.00 Gramofoonplaten. 4.30 Olympisch nieuws. 4.45 Gramofoonplaten. Sport. 5.05 „The Blue Rhytm Singers". 6.15 Voetbalpraatje. Sportnieuws. 5.35 Gramofoonplaten. 6.15 Radio-potpourri m.m.v. VARA-orkest Mannenkoor en solisten. 8.00 Berichten. 8.15 Omroeporkest en soliste. 8.45 Radio-Journaal. 9.00 Aeollan-orkest, solisten en gem. sextet. 9.50 Orgelspel. 10.10 Kovacs Lajos' orkest, II.00 Berichten. 11.1012.00 Dansmuziek. Hilversum II. 301 m. 8.30 KRO, 9.30 NCRV, 12.15 KRO, 5.00 NCRV, 7.45—11.00 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gewijde muziek. 9.50 Ned. Herv. Kerkdienst. Hierna gewijde muziek. 12.15 KRO-orkest en lezingen. 2.30 KRO-Melodisten en Kon. Harmonie „St, Caecilia". 4.30 Ziekenlof. 5.00 Gewijde muziek. 5.20 Geref. Kerkdienst. 7.45 Sport. 7.50 Causerie. 8.10 Berichten. Concertgebouw-orkest en so list. 9.10 Voordracht. 9.30 Haarlemsche Orkestvereen., Haarlems Gem. koor en solisten, 9.55 Gramofoonplaten. 10.00 Hoorspel. 10.30 Berichten. Gramofoonplaten. 10.40—11.00 Epiloog. MAANDAG 16 MAART. Hilversum I, 1875 m. Algemeen Programma, verzorgd door de VARA. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO, 10.15 Voordracht, 10.35 Gramofoonplaten. 11.00 De Flierefluiters. 11.45 Voordracht. 12.00 Gramofoonplaten. 12.15 Orvitropia en gramofoonplaten, 1.45 Zenderverzorging. 2.00 Viool en piano. 2.30 Gramofoonplaten. 3.00 Voor de vrouw. 3.30 Gramofoonplaten. 4.30 Voor de kinderen. 5.05 Orgelspel. 5.30 Gramofoonplaten. 5.50 Gramofoonplaten. 6.00 Lezing. 6.20 Gramofoonplaten. 6.45 Lezing en de Suriname Plantation Band 7.30 Viool en piano. 8.00 Berichten. 8.10 Dansmuziek. 9.00 Radiotooneel. 9.30 VARA-Orkest en zangsollste, 10.05 Berichten, voordracht. 10.35 Vervolg concert. 11.0012.00 Gramofoonplaten, Hilversum O, 301 m. NCRV-ultzending. 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.00 Chr. lectuur. 11.30--12.00 en 12.15 Gramofoonplaten, 12.30 Orgelconcert. 2.00 Voor de scholen. 3.153.45 Gramofoonplaten, 3.45 Causerie. 4.00 Bijbellezing, 4.46 Het Stichtsch Salonorkcst, 6.15 Gramofoonplaten. 6.30 Vragenuur. 7.00 Berichten, reportage, 7.30 Vragenuur. 8.00 Berichten. 8.15 Dameskoor „Cantemus", Bach-orkest en solisten. 9.00 Belastingpraatje. 9.30 Vervolg concert, (Om 9.66 Berichten) 10.3611.30 Gramofoonplaten. DINSDAG 17 MAART, Hilversum L 1876 m. AVRO-uitzendlng. 6.30 VPRO, 6.30 RVU. f 8.00 Gramofoonplaten. 9.00 Ensemble Jetty Cantor. 10.00 Morgenwijding. Gramofoonplaten. 10.30 Ensemble Jetty Cantor. 11.00 Kookpraatje. 11.30 Orgel en zang. 12.30 De Octophonikers. I.30 Omroeporkest en declamatie, 3.00 Kniples. 4.00 Pianorecital. 4.30 Kinderkoorzang. 5.05 Voor de kinderen. 5.30 Bijbelvertelling. 6.00 Gramofoonplaten. 6.30 Psychologische causerie. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Viool en piano. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten. 8.10 Toespraak. 8.20 Omroeporkest en „Harmony Klngs". 9.40 Causerie. 10.05 Omroeporkest. 10.25 Schaakles. II.00 Berichten. 11.1012.00 Dansmuziek, Hilversum H. 301 m. KRO-uitzending. 4.00—510 HIRO. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonplaten en KRO-Melodiste». 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Modecursus. 4.00 HIRO. 5.05 Gramofoonplaten en KRO-orkest, 6.40 Esperanto. 7.15 KRO-Orkest. 7.60 Berichten. 8.00 Lijdensmeditatie. 9.00 Gramofoonplaten. 9.10 Zang en plano. 9.20 Sted. Orkest Maastricht m.m.v. soliste. 10.00 Gramofoonplaten en vervolg van 10.30 Berichten. 10.35 Popnlair concert. 11.1512.00 Gramofoonplaten. zang* e.i<*

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2